Mïerlitiëï year rbs mpii-miig NIEUWS» en ADVERTENTIEBLAD. 23e Jaargang. No. 6881 isetosïv® gp Zcst». cs IfcaoMngHb VRIJDAG 1 DECEMBER 1905 A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN JTBS. '3RBE MAANDEN; 'voor Haarlem 1.20 Vt?or de dorper! in den omtrek vaar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) c - - 130 Pjranxj' oer post doos Nederland - 1.65 Afzonderlijke nummert - 002% (Geïllustreerd Zondagsblad: voos Haarlem0.37% de omstreken en trance per post 0.45 j'tgav? der Vennoot&sfeaL "lL®8i!?f-n£ Cesier Directeur J C, PEEREBOOM ADVERTENTIË N: var 5 regels 50 Cts.; iedere regel meei 1G Cts, Buiten het Arrondissvü u*;t - cm var. 5 regels ƒ0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Ce - per vpe'. iroote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Kleine advertentiër. 2 maai plaatsen voor 2 maal betalen. Redactié êc Administratie Groote Houtstraat 55. rm Avimmnnaai Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij Zuider Buitenspaaim 6. Teleioonnummer 122. abonnementen en Adverter.tiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertent idi- r-fin er.- Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publiclté Etrangère O. L. DAUBE Co,: JOHN F, JONESSua.. Parijs. 31bls Faubourg Montmartre. Dringend verzoeken wij spoedige inzending van Adver tentiën voor het nummer dat Zaterdagavond wordt uitgegeven. Alleen bij tijdige inlevering kan opneming in dat num mer worden toegezegd. DE ADMINISTRATIE. AGENDA Vrijdag 1 December. Bachconcert. De KroonNoord-Amerikaansche Roodhuizen voorstellingen. 15 uur en 8—11 uur. Bovenzaal De Kroon Berlitz-School Voordracht.Prof. Dr. Henri Bor- necque, 8 uur. Gebouw Jongelings-Veieen. Pred. 12 laGedenkfeest, 8 uur. OM ONS HEEN clxx. NABETRACHTING VAN DEN GEMEENTERAAD. Wij staan tegenwoordig weer in het teeken des geheims. De vorige maal hield de Raad een zitting met gesloten deuren tot ver in den mid dag en dezen keer ging het niet an dere, hoewel een welmeenend Raads lid ons den troost had meegegeven, dat het wel gauw afloopen zou. Nu is gauw altijd een betrekkelijk begrip, maai' een tijdruimte van anderhalf uur kan daar toch zeker niet toe ge rekend worden. Wat er verhandeld werd vermeldt de historie niet. Nauw waren we in de zaal terug, of de voorzitter begon aan de 'punten van de agenda, blijk baar met het goedé plan om nu de achterstallige zaken eens af te doen. Intusschen was men amper begon nen, of het hokte. Dat was bij het verzoek van het kerkbestuur van St. Antonius van Padua (de R.K. kerk op de Groen markt) om in de Zoetestraat hooger te mogen bouwen, dan de verorde ning toelaat. B. en W., erkennende dat de nieuwe bouwverordening op dit stuk zal moetep worden herzien, stelden voor het verzoek af te wijzen. De heeren Seignette, van den Berg en Rasch, van meening. dat het recht van den Raad om van de ver ordening af te wijken tocih niet voor niemendal is gegeven, verdedigden het verzoek van het kerkbestuur en de heeren Bijvoet en Van de Kamp bewandelden een tusschenweg, gaven in bedenk om het verzoek aan te hou den en inmiddels de verordening te wijzigen, een raad die formeel wel heel mooi was, maar voor den adres sant dit bedenkelijke gevolg zon heb ben gehad, dat hij een maand of drie vier had moeten wachten. Wie nu de kaart van 't land kende, zag al ras, dat het kerkbestuur zijn zin zou krijgen. De Raad doet in bouwquaesties denken aan den wel bekenden huzaar, die óók een goed hart had. Vroeger stond er in de po litieverordening ook een bepaling, dat niet hooger mocht worden ge bouwd, dan anderhalf maal de breed te van de straat, maar die heele be paling was de inkt niet waard, waar mee ze gedrukt was. daar de Raad er altijd ontheffing van verleende. Sedert de nieuwe bouwverordening was ingevoerd, was eenmaal een der gelijk verzoek afgewezen. Thans 'kwam evenwel het goede hart van den Raad weer boven. Het voorstel tot aanhouden werd verworpen, dat van B. en W. tot afwijzen onderging hetzelfde lot en een voorstel van de heeren Loomeijer en Thijssen om het verzoek van het Kerkbestuur toe te staan, ging er met algemeene stem- men op éen na, door. Waarom men nu een bepaling in een bouwverordening veranderen wil als men het recht heeft er van af te j wijken, is niet heel duidelijk. De heer Rinkema, die de verordening heeft helpen samenstellen, kwam er rond voor uit, dat hij zich alleen met deze bepaling vereenigd had omdat er beroep op den Raad bestond. Al ging men die nu veranderen, een zekere beperking zou altijd blijven bestaan en daarmee ook de zekenheid, dat er •adressen zonden blijven komen om ervan te mogen afwijken. De moeilijk heid ligt dan ook. naar 't mij voor komt, niet in de tegenwoordige redac- jtie van hel artikel, maar hierin dat. j men de zeer uiteenloopende gevallen j die zich voordoen, met een en het zelfde, artikel nu eenmaal niet rege len kan. Maar als dat zoo is heeft het geen nut het bestaande artikel te gaan wijzigen, omdat men eenmaal nooit een artikel zal kunnen maken, dat op alle gevallen past. En toen kwam na behandeling van een paai* punten van minder belang, i het voorstel van een Commissie voor de Staalbron aan de orde. i Ik heb .al vroeger betoogd, dat dit voorstel zeer ongelukkig was geredi- geend. Terwijl volgens de toelichting jvan .B. en W. de bedoeling scheen te zijn een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid om van Haarlem als nog een staalbad te maken, werd in het voorstel gevraagd van een onder zoek naar de levensvatbaarheid van de Maatschappij tot exploitatie van staal waterbronnen. Wanneer B. én W. niet in elk geval op een meerder heid in den Raad konden rekenen, zou deze zonderlinge fout (want anders is het niet) de goede zaak in ernstig gevaar hebben gebracht. Nu reeds gaf zij aanleiding tot groot misverstand. Dat bleek o.a. uit de opmerking van den heer Modoo, dat men een verlo ren zaak in 't leven trachtte te hou den, dat bleek uit de verklaring van den heer Bijvoet, dat zijn pessimisme gegroeid was door alles wat er reeds met het Bron opbouw was gebeuld. Hun oppositie kon zich van de Maats, tot Exploitatie van Sta al waterbron nen niet lospakken. De klare kop van Mr. Bijvoet was door de ongelukkige redactie van 't voorstel van B. en W. zelfs zóó be wolkt geraakt, dat hij in ernst met het denkbeeld aankwam, om de dui zend gulden, die voor de Commissie zou worden toegestaan, door de Maatschappij te laten betalen omdai zoo zei hij haar belang daar mee in de allereerste iplaats \va& ge moeid. Neen, neen en nog eens neen, niet de Maatschappij tot Exploitatie van Staalwaterbronnen is de eerste belanghebbende, maar Haarlem als geheel. Haarlem als gemeente. Ik kan het niet genoeg herhalende Commissie die ingesteld zal worden, heeft met deze maatschappij niets te maken, behalve in zoover als zij haar noodig kan hebben voor het overdoen van hare concessies en rechten. Wil de Commissie goed werk doen. dan zal zij zich dienen te gedragen alsof zij een gansch nieuwe zaak aan de markt bracht, alsof er geen Maat schappij is geweesteen heel nieuwen weg zal zij hebben te zoeken, geheel nieuwe menschen tot de onderneming moeten opwekken, met geheel nieuw .kapitaal. Kortom, de bestaande Maat schappij zal zijn als een période passée, als een eigenaarster van concessies en erfpachten, die zij wil overdoen omdat zij die zelf niet meer exploiteeren kan, noch wil. Zoo heeft men zich, zou ik msenen, den werkkring van de Commissie voor te stellen. Hadden de heeren Bijvoet en Modoo dat gedaan, dan zou hun oppositie waarschijnlijk ach terwege zijn gebleven, op éen punt na, dat van de dreigende financieel e gevaren voor de gemeentekas. Mr. Bij- jvoet. die verklaarde alleen enthou siast te kunnen zijn over wat vóór hem ligt, niet voor wat in een verre toekomst verborgen is, toonde zich uitermate bezorgd over aanvragen van steun uit de gemeentekas, die hij evenmin vóór zich zag. en ook in een verre toekomst liggen veronder steld al, dat. ze ooit zouden worden gedaan. Heel consequent was dat niet, al was 't in elk geval ernstiger, dan de grapjes van den heer Modoo over pogingen, die de Maatschappij gedaan had met kalenders en fles- schenbakjes. Daarmee heeft niemand ooit gedacht, badgasten te lokken, mijnheer Modoo, ze waren alleen een reclame voor het Hollandia-water. Toch is de oppositie van deze twee Raadsleden niet de gevaarlijkste. Het grootste struikelblok voor Haarlem j Staalbad ligt in de opmerking van den eersten spreker, den heer Van Lynden: Ich hor die Botschaft wo h 1. a 11 e in mir f eh 11 der G 1 au b en. Ja juist, het geloof in de zaak ontbreekt en heeft altijd ont- broken. Met een zelfverguizing, waar- I van we helaas in ons land rneerma- len de voorbeelden zien, hoort men overigens welmeenende menschen spotten met de mogelijkheid, dat Haarlem ooit een staalbad zou kun- nen zijn. Van de eerste de beste ne gorij over de grens zou een Haar lemmer zich dat. kunnen voorstellen, van zijn éigen stad niet. Dat fatale wantrouwen van eigen omgeving en eigen kunnen moet er uit. Weg met. dat pessimisme, dat juist van de eigen stad de voordeelen niet kan zien. Als de heer Bijvoet zegt, dat men hier kunstmatig een badplaats heeft willen stichten en dat elders de badplaatsen gegroeid zijn tot den omvang, dien ze nu hebben, dan w:l ik hem gewaagd hebben, of hij zich inderdaad dat groeien voorstelt als van een boom in de natuur, vanzelf, zonder hulp. Neen, ook daar heeft men reclame gemaakt op allerlei wijs maar dó.é,r stonden at de bewoners als één man pal in 't vaste vertrou wen op de toekomst van hun bad plaats. Daar hoorde men ook de bood schap, maar daar ontbrak het geloof nietDaar kwam iedereen op voor dé badplaats, van den burgemeester af tot den kleinen straatjongen toe. En de enkele badgasten, die Haar lem gehad heeft? Zij vonden hóteliers, die het staalbad als hun vijand be schouwden, een bevolking, die aan zijn eigen staalwaler weinig geloof hechtte, en die het denkbeeld dat Haarlem (verbeeld je, Haarlem ooit een drukke badplaats zou kunnen zijn, met spot belachte. Het is een slechte Hollandsche eigenschap, dat ongeloof aan eigen kracht. Liever optimist tot het laat ste toe. En ik breng dan ook, wat mij betreft, hulde aan 't denkbeeld van B. en W. en aan de verdediging daarvan door de heeren Loomeijer en Van den Berg. De heer Loomeijer diende in den loop van zijn rede nog een amendement in, hiertoe strek kende dat zal worden onderzocht in hoever HET DOEL van de Maats, tot Exploitatie van Staalwaterbron nen levensvatbaarheid kan hebben. De Voorzitter nam dat namens B. en \Y. als een eenvoudige bijvoeging over. Toch is ze van 't grootste be lang, juist omdat daardoor de taak der Commissie veel algemeener wordt gesteld en niet tot de bestaande Maats, beperkt blijft. Want voor de zooveelste maalniet om de Maatschappij, maar om 't Staalbad Haarlem is het te doen En thans wachten we in spanning de benoeming der Commissie af. B. en W. zullen daartoe een voor dracht doen. J. C. P. Buitenlandsch Overzicht Gaston Leroux, de Petersburgsche correspondent van den Matin". se;nt uit Petersburg Men behoeft zich er verder geen il lusies over te maken, DE TOESTAND IS ZOO ERN STIG MOGELIJK en de toekomst ziet er vreeselijk som ber uit. De Regeering is te lang blij ven zwijgen, terwijl de revolutie hot langer hoe grooter stem opzet. We mogen het niet verzwijgen, tot dusver re was de oproerige be-weging niet verder gekomen dan tot Moskou, thans heeft ze ook Petersburg aange grepen. Heel Rusland lijdt onder het uitblij ven van een vertegenwoordigend be stuur en iedereen slaakt de verzuch ting „Ach, moge het toch spoedig komen Maar in plaats van met d'en wensch rekening te houden, blijft de regeering aarzelen op eetne wijze, die ook de geduldigsten tot wanhoop drijft. Een groot industrieel zeide mij straks„Laat men toch de verkiezin gen uitschrijven. Als onze werklieden zullen w-eten, dat zij een vertegen woordiger kunnen kiezen, die hun po litiek in de Kamer zal vertegenwoor digen, da.n zullen ze misschien ook het werk hervatten." Het ongelukkigste im DE ARBEIDSCRISIS, die Petersbur- op hei oogenblik door maakt is evenwel, dat de patroons, die willen laten werken, geen arbei ders hebben en dat de arbeiders, die werken willen, geen patroons meer kunnen vinden. Dit conflict heeft zul ke scherpe vormen aangenomen, dat men zich niet kan voorstellen, wat wel her einde zal zijn. Alle klassen van arbeiders in de stad zijn bezield met een geest van hartstochtelijke verbit tering tegen het kapitaal. Met den dag worden er weder meer vergaderingen gehouden. Zelfs de politié-bearnbten hebben der revoluti onaire partij verzocht hun twee spre kers te zenden. Daar de eischen van het leidend werklieden-comité niet werden toege staan, heeft het reeds order gezonden naar de provinciale groeflren om ten spoedigste DE ALGEMEENE STAKING voor te bereiden. Het schijnt, dat de post- en telegraaf-beambten den tijd, dat de algemeene staking zal uit breken met kon de©! afwachten en ze hebben het feit, dat e enige hunner makkers gestraft werden, aangegre pen als een reden om te staken. De politie heeft niets meer in te brengen. De onveiligheid op de sti e ten neemt toe. De agenten, die het individu, dat een aanslag pleegde op den legatie-secretaris van de Veree- nigde Staten walden arresteeren, wer den door de menigte op de .vlucht ge dreven. De stakende arbeiders gelas ten. zoodra het hun belieft, de sim ting der winkels en niemand durft zich verzetten. Bij zulle e.en stand wan zaken is het niet te verwonderen, dat de Peters- burgers de stad verlaten en met hen de groote kapitalen. De banken wor den als hét ware belecerd. De groot hertog van Oldenburg heeft gisteren 3 millioen roebels naar het "buiten land gezonden .En wat deze millionair in het g-root doet, doen anderen op kleinere schaal. Het eenige, wat we kunnen hopen, is, dat die beweging van kortenduur moge zijn." Een telegram m't Duitsche bron uit Petersburg luidt niet minder ongun stig. Daarin wordt gezegd ..De toestand verergert hoe langer hoe meer. De ontevredenheid onder de troepen neemt toe. Vele families ma ken zich gereed om naar het buiten land te vertrekken en de kantoren van de reederijen worden letterlijk belegerd. Men verzekert opnieuw, dat de Tsaar naar Parijs zal vertrekken, om van daar naar Cannes te gaan. Men denkt dat hij nog vóór de doema bij eenkomt, afstam! zal doen, met het oog op zijn geschokte gezondheid." De TOESTAND TE SEBASTOPOL blijft hoogst ernstig. De revolutionaire luitenant Schmidt die bevel voert aan boord van den muitenden kruiser „Otsjaikof" te Se- bastopol, was, volgens een telegram uit Petersburg. Maandag door de ma trozen bevrijd. Hij was gevangen ge zet. omdat hij kransen had gelegd op de graven van de muiters, die inJul; 1.1. sneuvelden. Luitenant Schmidt heeft geweigerd met het oproerige es kader de haven te verlaten en den gouverneur laten weten, dat hij, in dien ook maar één van de matrozen, die nog gevangen zitten, voor een krijgsraad werd gebracht, de stad zou beschieten. Dit laatste schijnt inderdaad ge beurd te zijn. Althans de „Daily Ex press" deelt mede. dat de Petersburg sclie Slovo" het volgend telegram uit Choeknin heeft ontvangen ..Bij een beschiet ine van Sebastopol door de muitere is de halve stad ver woest. Een kruiser en een torpedo boot zijn gezonken, twee oorlogs schepen zwaar beschadigd,'' Admiraal Wirenius spreekt hét tele gram tegen, doch de redactie van de „Slovo" verzekert, dat zij het tele gram uit Choeknin op het admirali teitsbureau heeft gezien. Uit andere landen. UIT DE BELGISCHE KAMER. Woensdagnamiddag was er een groote toeloop in de Kamer, waar gestemd zoude warden over een door den lieer Beernaert ingediende motie, waarbij een onderzoek werd gevraagd omtrent een belangrijk gedeelte van de militaire werken van Antwerpen, meer bepaaldelijk over de opruiming van den tegenwoordigen fortenring. Men verwachtte seint de „Hbld."- correspondent een nederlaag van liet kabinet en oen ministerie el e cri sis, maar in den loop van den och tend kwam oen gedeelte der katholie ke tegenstanders der militaire ont werpen hijeen en dezen werden het eens over een amendement, dat bij heit bureau van de Kamer bij do ope ning der zitting door den heer Ru- zette, katholiek afgevaardigde voor Brugge-, werd ingediend. Volgens dit amendement zal geen geld worden be steed voor de werken van de tweede verdedigingslinie, tenzij om de forten 1 tot 8 in behoorlijken staat te bren gen, alvorens een nieuwe wet heeft bepaald welke werken deze tweede linie zullen uitmaken. Dit amendement is aan de regeé- riaig medegedeeld en deze zal hot aan vaarden. zoo als besloten is in een mi nisterraad. dezen namiddag, ondei voorzitterschap van den Koning ge houden. De eendracht bij de rechter zijde is dus vrijwel hersteld. Het heeft de aandacht getrokken, dat de heer Beernaert niet uitgenoodigd was tot. deze bijeenkomst van de leden der rechterzijde, die zich tot dusverre te gen het militaire ontwerp hadden ge kant. Bij de opening der openbare zitting verklaarde DE MINISTER VAN OORLOG, dat. de regeering de motie-Beetrnaert niet zou aanvaarden, want het ont werp was, zooaJs zij zeide, grondig bestudeerd. De minister verklaarde, dat reeds voor 20 jaar generaal Brial- moht den nadruk legdo op de nood zakelijkheid van den bouw van forten aan den linker-oever van de Schelde de nieuwe versterking zal op de zui nigste manier worden aangelegd, de kosten worden begroot op slechts 11 millioen. De heer Beernaert heeft, uii ge lijk met zijne bewering, dat de Maalforten de beteekenis van de stel ling Antwerpen hebben verminderd, in die stad zijn al de arsenalen en alle voorradenAntwerpen is de operatie basis en de than-s bestaande forten zijn niet voldoende om een bombar dement. van de stad te beletten. Een aantal Leden uitten den wensch dat heer Beernaert zijne motie omtrent een enquête duidelijk onder woorden zou brengen, maar deze ant woordde tot algemeene verbazing „Ik heb mijn motie ingediend" om verzoening te bewerken, maar de hee ren hebben thans do afwijzende rede van den minister van oorlog gehoord. Daar het'hoofd van het kabinet het stilzwijgen bewaart, trek ik mijne motie in." De leden van de linkerzijde protes teerden tegen deze wijze van doen, die ze een comedie en een parade noem den. De Kamer hervatte daarop de alge meene beraadslaging over het ont werp en de heeren Van de Walle en Tonnelier, liberalen, spraken zich uit tem. gunste van de maritieme werken in hun geheel en maakten daarbij ernstige aanmerkingen op de orga nisatie van het Belgische leger. DE KIESRECHTBETOOGING IN BOHEMEN. Dinsdag hebben 6000 betoogers ie Laun. die de spoorwegarbeiders wil den dwingen het werk te staken, de werkplaatsen de spoorweg-entrepóts en het stations-restaurant verwoest. Bij een botsing met dé arbeiders werden 3 dragonders gekwetst. UIT DE ITALIAANSCHE KAMER. In antwoord op een desbetreffende vraag, verklaarde de onder-minister Fusinato, dat de mogendheden een parig van meening zijn, dat het oogen blik nog niet is gekomen om de inter nationale troepen op Kreta door Griek- sche te vervangen. UIT DE SPAANSCHE KAMER. In de Kamer werd Dinsdag voorle zing gedaan van een schrijven van den Raad van Saragossa, waarbij ge protesteerd wordt tegen de gebeurte nissen te Barcelona en waarin steun wordt aangeboden tot instandhouding van de nationale eenheid. De minister van justitie legt de ver klaring af. dat hij het gedrag der of ficieren in strijd acht met de disci pline, doch dat het verontschuldigd wordt door de ondergane beleedigin- gen. Door verschillende afgevaardigden wordt het Separatisme bestreden. DE MAROKKAANSCHE CONFERENTIE. Naar de N'orddeutsche Allg- Ztg. meldt, 2al ais eerste Duitsche verte genwoordiger ter conferentie te Alge- ricas de gezant Radowitz optreden, en als tweede de tegenwoordig met verlof in Duitschland vertoevende ge zant te Lissabon Tattenbach. UIT DEN DUITSCHEN RIJKSDAG. De Rijksdag benoemde met 224 stem men tegen 72 blanco stemmen op nieuw den heer Von Ballesti*ean tol president voor de nieuwe zitting. De Rijksdag herkoos graafStolberg tot eersten en den heer Paasche tot tweeden vice-president. Stadsnieuws TAALKUNST. Commissie van Beroep. Tot leden der commissie van Be roep voor een groep van 13 bij;;. R. K. scholen in het dekanaat Haarlem (ingevolge art. 59 al. 7 der gewijzig de wet op het L. O.) zijn gekozen voor de schoolbesturen de heeren W. Schoemaker. oud-leeraar te Haar lem. M. Dirken, oud-hoofd een er school te Haarlem. J. J. Beynes, inge- ncur te Haarlem en voor de onder wijzers de heeren mr. F. A Bijvoet Haarlem, dr. J. A. Droog, te Heem stede en P. J. van Kessel te Haar lem. MATINEE EVA WESTENBERG. Na eene korte herhaling van '1 ver telde der eerste lezing en nu even net Edda-verhaal geplaatst te hebben naast de opvattingen van Wagner, waarbij het oude verhaal ruwer bleek, ui uitkwam hoe Wagner moer plian- tasieén maakte dan de overlevering volgde, kwam mejuffrouw Westenberg in deze tweede voordracht met het verhaal der Walkuren, Wodan's liei- dendocliters. Eerst vertelde de spreekster, hoe Siegmond, gewond, ongewapend komt bij Iloending* en zijn vrouw Siegelin- dehoe deze en Siegmond zich tot elkander aangetrokken gevoelen, hoe blijken Siegmond en Hoen ding vijan den te zijn en hoe Siegmond'* won derzwaard Nothoeng uit den eschstam van de hut weet te trekken voor het komende gevecht dan hoe, terwijl de aarde ontwaakt tot een bloeiende lente, Siegelinde en Siegmond, die zuster* en broeder zijn, samen in lief de Hoending's huis verlaten. Daarna schetste de spreekster, hoe van de Walkuren, die gevallen helden in Walhalla, brachten, Brünehilde Wodan ontmoet. Vervolgens het plei ten van Frtka voor Iloending* en: hoe daardoor Wodan Brünehilde verbiedt Siegmond te beschermen. Deze. die, vluchtend met Siegelinde, Brünehilde ontmoet, hoort de aankondiging* van zijn dood, maar weigert, mee naai* Walhalla te gaan, omdat Siegelinde er met komen kaii. Hierdoor "belooft Brünehilde hem toch te steunen, maar, als de strijd davert en zij haar belofte houdt, komt ALvader zelf e* Wodan laat Hoen-ding* Siegmond doo- den. Verbitterd doodt Wodan de over winnaar met zijn woorden, In een derde schets vertelde mejuffr. Westenberg, hoe op een hoogc rots de Walküren Brünehilde verwachten. De ze, vluchtend voor Wodan, komt met Siegelinde aangereden. Als Wodan's komst dreigt in de op- drommende donderwolken, laat Brü nehilde Siegelinde vluchten naar het Oosten, naar 't woud van den reus, die als draak het Rijngoud bewaakt, met de belofte, dat zij de moeder van den grootsten held zal worden. De stukken van Nothoeng neemt zij mee. Dan, groot .machtig komt Wodan In zwaren toorn stoot hij Brünehilde uit de godenwereld, die, hem smee- kend haar nog ééne gunst mee te geven, vraagt haar. nu zij mensch is geworden, in een slaap te omstapelen met een vuur, opdat alleen de grootste held haar naderen zal en tot vrouw nemen. Dan. op de hut van Alvader, slaapt ze in vu ui-vlammen, wachtend den held. Dit is de zeer korte inhoud van de sproke, door mej. Westenberg verteld, verteld met groote toewijding, gezegd mei, een dictie, die groote liefde doet gevoelen voor haar onderwerp. Maar 't zij mij vergund bescheidenlijk iets op te merken. Behalve de stijl, die k reeds de eerste maal onpoëtisch en ontaalkunstig moest vinden, hinder den me niet alleen de, de stemming- storende. verklarende mededeelingen, maar ook de, wel soms prachtige, maar soms ook zoo. mijns inziens, onzuivere zeggingswijze. Het soms iet- v, at overdreven na-doen van mannen- of vrouwenstem, of van den gemoeds toestand der sprekenden, hinderden tusschen de waarlijk zoo mooie mo menten als b.v spre ekster's stem don derend klonk als Wodan's machtge luid, klinkend als klank van metalen hamer. CONRAD KIKKERT. Het Kind van Staat. De heer G. J. van Gasteren, voor zitter van „Cremer", zal hedenavond wegens ongesteldheid van een der of ficieren, welwillend medespelen in de rol van Zuvlensteyn in Het Kind van Staat' dat vanavond door de Haarlemsche officieren te Utrecht wordt opgevoerd. Voetbal. Zondag 3 December heeft een voetbalwedstrijd plaats tusschen H. B. S. uit s-Gravenhage en de H. F. C. op het terrein aan de Spanjaardslaan. Van een winkelende dame. Een dame, die Woensdagavond in de Groote Houtstraat aan het winke len was. verloor haar welgevulde por- temonnaie. Een jongen raapte echter de porte- monnaie op eii bracht haai* aan de dame, die den vinder een gulden als belooning gaf. Turf te water. Een negenjarige jongen, die Woens dagmiddag met een kar met honderd korte turven op het Zuider Buiten- spaarne reed, raakte het stuur kwijt, waardoor wagen en turf te water ge raakten. Eenige voorbijgangers haalden den wagen uit het water. Wat er met do turf geschiedde, meldt het verhaal niet, maar wel dat de jongen huilend ..af' ging.

Haarlem's Dagblad | 1905 | | pagina 1