NIEUWS- @3i ADVERTENTIEBLAD. 28e Jaargang. No. 6884 ▼arerfsfné dage'^k», neterfve oj# Boa- ea FeesMsgaa. DINSDAG 6 DECEMBER 1905 A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PSR DRÏB WAANDEN: Ynof Haarlem 1.30 Wor de dorpen in den omtrek waar eer. Agent gevestigd is (kom der gemeente) 1-30 iteiK^ oer post door Nederland 1.65 Aonderujkc nummers dXJ2% wfilustreerd Zondagsblad, voor Haarlem Q.37X j, de omstreken en franco per post 0.45 ve der Vennootesfefsji Lsuwsns Coster. Directeur J. C. PEEREB00H. ADVERTENT1ÊN: Van 15 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels 0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regel- Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Kleine advertentiën 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724, Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. jwdiÈÖuenten en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de PubUclté Etrangère G. L DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parf/'s, 31bts Faubourg Montmartre. AGENDA Dinsdag 5 December. Brongebouw Wereldklok voorstel lingen 11—9 uur. Or gel b« speling, 12 uur. OM ONS HEEN clxxiii. EEN PAAR OPMERKINGEN OVER BEDELARIJ. Er 's zonder eenigen twijfel niets aoo moeilijk als een goede, verstandige armenzorg. Ieder, die zich daar tijde lijk of geregeld mee bezig houdt, weet dat de kunst is, om onder de behoef- Mgen diegenen uit te vinden, dieniet ioor eigen schuld aan lager wal zijn gekomen en te weren hen die van het medelijden een bron van inkomsten maken en het bedelen beoefenen als bedrijf. De zaak wordt des te moei lijker, omdat die zoogenaamde ar men aioh altijd op den voorgrond dringen en de ware armoede liefst wegschuilt in een hoekje, daar ze ziah schaamt om te vragen. Daar weten de offioieele armverzor- gera, die'dagelijksch meer ervaring opdoen, van te spreken. En mogen ook zij niet altijd den waren arme in zijn schuchtere teruggetrokken heid kunnen opsporen, de bedriegers kennen zij wel, hun namen, hun trucs, hun streken om te profiteeren van alles wat er maar te halen valt. Zij onderscheiden echte van kroko dillentranen, wat voor den leek, op armverzorgingsgebied moeilijk, zoo niet onmogelijk is. De armverzorging is een vak als ieder ander, dat ge leerd moet worden en het beste wordt beoefend, door wie het dagelijksoh doet, omdat ten slotte niet het gevoel, maar het verstand den doorslag ge ven moet. Wie op huisbezoek zijn hart niet ondergeschikt maakt aan zijn verstand, geeft zijn geld uit aan die het niet verdienen, noch noodig heb ben, zoodat zijn zak leeg is, wanneer hij een waren arme ontdekt. In het algemeen kan men zeggen, dat in een gemeente als Haarlem nie mand gebrek behoeft te lijden. Vin- centius en de Commissie van de Spijs- kokerij zorgen voor voedsel, hel bur gerlijk armbestuur, of het kerkbe stuur voor brandstof, brood en de kens het eenige wat de menschen moeten verdienen is de huishuur. Die is dan ook in tijden van werkloos heid of ziekte van den kostwinner het groote struikelblok, maar toah, zou ik zeggen, niet een of het kan wegge schoven worden voor wie daartoe de middelen kent. Buiten de kerkbestu ren, het burgerlijk armbestuur, Wel dadigheid naar Vermogen, Vincentius a Paulo en al die vereenigingen om, is er nog een groote bron van welda digheid, die vloeit waar het bepaald noodig isdie van de rijke particu lieren in deze gemeente. Het publiek hooit van hunno namen nooit, maar predikanten, geestelijken, onderwij zers, armverzorgers, kortom allen, die met armen in aanraking komen, ken nen de adressen en weten ook, dat ze ar altijd kunnen aankloppen om steun voor werkelijken nood. Toch wordt er veel gegeven zonder voorafgaand onderzoek. Zwervende kerels, aan wie te zien is, dat ze door eigen schuld tot armoede zijn geko men, worden niet altijd met leege handen weggezonden, wanneer ze komen bedelen aan de huizen.Uit ge makzucht, dikwijls uit vrees geeft men hun een aalmoes. Er zijn men- J schen, die meenen dat ze daarmee diefstal of inbraak afkoopen, hoewel men juist zou meenen, dat een rui me gift de begeerigheid eer opwekken, dan bevredigen zou. ..Anders breekt zoo'n kerel misschien in", zeggen de t bewoners. En dat niet. alleen van •huizen, die op eenzame plaatsen staan, maar midden in de stad. Op deze manier komt er aan de bedelarij langs de deuren nooit een eind, in weerwil van alle dreigementen met opzending naar Vcenhuizen. Deze be delaars zorgen trouwens wel, dat ze de een of andere negotie bij zich heb ben om de politie te verschalken. Naast, de mondelinge bedelarij is er de schriftelijke. Wees er maar zeker ven. dat er in den winter geen dag voorbijgaat of menschen van wie 't hekend is, dat ze veel geven, ontvan gen briefjes, waarin om allerlei mo tieven om hulp wordt gevraagd. In wereldsteden, als Parijs en Londen, is dit een georganiseerd bedrijf ge worden. Daar zijn adresboeken van goedgeefsche lieden, met allerlei bij zonderheden, o.a. over de manier waarop zij doorgaans geven. De een geeft gelid, een ander liever voedsel, een derde kleeren, de dames en hee- ren beroepsbedelaars weten dat alles op een prik en maken er een han dig gebruik van. Ze weten ook zeer precies, hoe ze hun klantjes moeten aanvattenhet stokpaardje van den een en de voorafgaande vragen van den ander wonden behoorlijk geno teerd. Een boekje „Paris qui Mendie" (Het bedelen te Parijs) geeft over een en an der belangrijke bijzonderheden die aan vele milde gevers zullen hebben duidelijk gemaakt, dat ze tot dusver schandelijk bij den neus zijn geno men. Overigens is er niets gemakkelijker, dan de bedelarij per brief. De bedelaar van beroep behoeft daarvoor niet eens van zijn kamer af. Als hij lui is of het weer hem niet aanstaat, blijft hij thuis ,bij de kachel en schrijft aan al lerlei weekhartige lieden (ook daar voor heeft men in de groote steden adreslijsten) zijn gelijk- en gelijkvor mige brieven. Met de waarheid neemt hij het niet net al is hij vrijgezel, zijn verbeeldingskracht is groot ge noeg om hem te inslpireeren tot aan doenlijke klachten over den nood, waarin zijn zieke vrouw en vijf zwak ke kinderen verkeeren. Neem aan, dat hij gemiddeld vijf en twintig brieven daags schrijft wanneer slechts drie van de geadresseerden in de fuik zwemmen, heeft hij genoeg voor le- vensomderhoud. Geen vrees, dat hij tweemaal aan denzelfde schrijft. Met een nauwgezetheid die hem. in een an der beroep tot sieraad strekken zou, bewerkt hij wijk voor wijken de we reldsteden zijn grootvóór hij 't be de 1-adresboek rond is geweest, gaan er jaren heen. En daar de kwade praktijken over de geheele beschaafde wereld heen dezelfde zijn en alleen in omvang ver schillen, bestaat in Haarlem even goed als in Parijs of Londen de brief jesbedelarij. Er heeft hier een man gewoond, die wanneer hij 's morgens ■te negen uur was opgestaan, een pijp je opstak en een wandeling ging ma ken in buurten, waar welgegoede menschen wonen. Hij bestudeerde daar onopgemerkt de namen op de deuren, grifte er eenige in zijn geheu gen en wandelde daarna kalm naar huis, om aan de uitverkorenen een bedelbriefje te schrijven. Niet zonder succes, want hij heeft er een tijdlang van geleefd, maar naderhand heeft men niet meer van hem gehoord. Ver moedelijk was het terrein te Haarlem voor hem afgewerkt. Zulke slimmigheidjes, om ze maar niet met een krasser woord te betite len, loopen in een stad als Haarlem gauw in 't oog. En zoo is ook mijn aandacht gevestigd op een juffrouw, die, zich voordoende als huisbezoek ster, briefjes schrijft aan weldadige menschen, die ze onderteekent met haar doopnaam en waarin ze steun vraagt voor... haar eigen gezin, waar bij ze dan natuurlijk haar mans naam opgeeft. Begrijpende dat, deze eigen aardige combinatie aan 't licht zou komen, wanneer goedgeefsche lieden bij haar aan huis kwamen, deelt ze in haar brieven gewoonlijk mee, dat ze de vrijheid zal nemen, den volgen den dag bij mevrouw of de juffrouw aan huis te komen. En dan verschijnt zeeen vrouw van veertig vijftig jaar, rap van tong, gekleed met een jacquetmanteltje en met een soort van luifelhoed op. Er is er nóg eendie graag voor geeft, dat ze van goede familie, maar door tegenspoed aan lager wal geko men is. Ze schrijft er niet bij, dat i haar man een goed loon verdient, zoo dat iiet gezin volstrekt geen gebrek behoèft te lijden. Aan zulke menschen geeft men, tenzij van te voren naar hen wordt onderzocht. En daartoe bestaat im mers alle gelegenheid. Verschillende personen, die zich hier dagelijks met armverzorging hezig houden, geven gaarne inlichtingen, wanneer hun die gevraagd worden. En het komt dus weer neer op een en hetzelfde be ginsel geef nooit aan de deur, geef nooit zonder voorafgaand onderzoek. Een welbekende figuur op 't gebied der armverzorging, mevrouw Muller Lulofs, voorzitster van de Utrechtsche vereeniging heeft weliswaar hulde brengende aan de goede gevolgen van dit stelsel, betoogd, dat het daardoor gekomen was tot het eischen van over- I matige braafheid en tot het voorbij j gaan van lieden, die toch in elk ge- I val hulp noodig hadden maar een j beter systeem heeft ook zij niet aan- gewezen. j Juist in 't belang van de behoeftigen zelf is een voorafgaand onderzoek van alle aanvragen zoo wenschedijk, omdat wie er bij het geven zonder informatie een paar maal slecht zijn afgekomen, voortaan licht alle aan vragen over dezelfde kam scheren en de hand op de beurs houden. Dat is het andere uiterste, waarin evenwel niemand vervallen zal, die van de deskundigen op het gebied der arm- verzorging wel eens hoorde van de echte ellende die er, ook in een stad j als Haarlem, wordt geleden en waar aan steun zooveel goed kan doen. Het zou jammer zijn als de goeden het met de kwaden moesten ontgeil- den. Maar de kwaden, die brutaal op de stoep of met huichelachtige brief- jes een gift vragen, die dienen dan ook geweerd J. C. P. Buitenlandscb Overzicht i Volgens het telegraafbureau te Ko- 1 penhagen is sedert Zaterdagmiddag 4 uur DE TELEGRAFISCHE VERBINDING j MET RUSLAND geheel en al gestoord. Er s dan ook i geen enkel nieuw telegram meea- ont- vangen, zoodat wij voor heden moe- -fcvn vnl Q+n mi mot. n.ï ftnw.stii dineren lijke grauw werden overgelaten. Stel u onzen schrik voor, toen plotseling gezegd werd, dat uit ons huis ge schoten was en wel uit onze wo ning van ons balkon. Juist het tegen deel was het. geval. Op onze woning werd geschoten en de kegel trof bij na een onzer dames. De geheele buurt werd niettemin tegen ons in het harnas gejaagd en het is nu nog een wonder dat wij ongedeerd bij Julka een toevlucht konden vinden, waar wij vier dagen hebben doorge bracht Nu is er voorloopig rust. ge komen. maai- 's avonds mag geen fatsoenlijk man zich op straat ver toon en, want, hij wordt, eenvoudig uit geplunderd en liefst door onze geëer de politie. In het buitenland zal men zoo iets natuurlijk niet gelooven. en als het niet verscheidene van onze kennissen overkomen was, zouden ,wij het ook niet gelooven. ,,Te Rostof is een jood.sch huis al leen door Hendrik's onverschrokken heid gered, die in de uniform van reserveluitenant naar het gepeupel toeging, het in gemoed© toesprak en ten slotte de heele rondte moest zoe nen. Dat redde de heele wijk. D© Jo den in Rostof moeten hem thans op de handen dragen". In een anderen brief uit Odessa staat „De benden zijn geheel losgebro ken, erkennen geen wetten bezitten geen zedelijk besef en mogen onder bescherming van de politie en de troepen vier dagen rooven, branden en moorden. Niet DIE ELLENDIGE BEESTEN worden door de militairen neerge schoten maai- alleen degenen, die zich trachten te verdedigen. Bij al ten volstaan met nieuwstijdingen die afgrijselijkheden waren de rus vóór Zaterdag bekend geworden. I tig© burgers zonder gas, zoneter ande- j Zoo zijn volgens den correspondent' re verlichting, zonder telefoon, zon- j van de Times de huzaren en de ku-der telegraaf, zonder sporen, zonder rassiers te Tsarskoje Selo aan het1 schepen. Bij God in de hel kan het •muiten geslagen omdat zij gebelgd niet vreeselijker zijn. De rust is wel j waren, dat men hen niet op de op-kunstmatig hersteld, maar men zit j standelingen los wilde laten. j toch op een vulkaan, die elk oogen- j Dat is ook een réden. Maar met dit blik weer tot uitbarsting kan ko- J al, komt de Regeering in eene steeds men.... Onze jeugd is ontzettend. moeilijker positie. Kinderen (knapen en meisjes) van 14 De regimenten, die op de muiters tot 15 jaren houden op 9Chool de gif- worden afgezonden, sluiten zich bij tigste opruiende redevoeringen en I hen aan en zij, die er niet opwor- ook zulke buitensporigheden "moet de j den „los" gelatemslaan zelf aan het regeering thans kalmweg dulden. muiten. Wat moet nu de Russische Men kan makkelijk zeggen laat al- Regeering doen les in den steek en loop weg. Hoe j Wellicht dat het gerucht, dat de kan ik dit doen. terwijl ik al mijn geheele kozakkenmacht. ter sterkte have en goed hier heb en ;n gevaar i van 450.000 man gemobiliseerd zal weet De onlusten zijn niet geheel worden Petersburg is reeds vol onverwacht gekomen en elk oplettend met kozakken op deze vraag het waarnemer van de gebeurtenissen antwoord geeft. j was tijd gegund om zich behoorlijk van levensmiddelen te voorzien. Wij Een medewerker van het „Berl. kochten wat wij koopen konden, al- Tagebl." heeft graaf Leo Tolstoi, den leen was er geen versch brood te krij- bekenden Russischen schrijver en gen philisoof, bezocht en bericht over zijn onderhoud met" den grijzen denker uit Tula het volgende j „Dezer dagen heb ik Leo Tolsto' op zijn landgoed „Jassnaja Poljana" be- tusschen zocht. Hij acht den tegenwoordigen ENGELAND EN DUITSCHLAND toestand in Rusland niet gevaarlijk, i dezer dagen bijeengekomen. Lord Het geringe aantal fabrieksarbeiders Avebury, die de vergadering leidde, in de weinige groote steden is vol-verklaarde dat Engeland en Duitsch- gens hem. van weinig beteekenis te- iand beide het grootste belang heb- genoyer de boeren die toch het ben i>jj de handhaving van den vrede, hoofddeel der bevolking uitmaken, j ieder, die tracht tweedracht te zaai- En de boeren denken niet in het en tusschen beide landen, maakt zich minst aan revolutie. i schuldig aan een zware misdaad en Wat de couranten en allerlei ge- betoont zich een vijand zoowel van nichten over ongeregeldheden onder Engeland als van Duitschland. De de boeren mededeelen houdt TolstoiI, door de leidende staatslieden van voor overdreven. Slechts een kleine beide landen gehouden redevoeringen partij van revoluhonnaire agitators hebben ten volle aangetoond, dat alle wenscht een omwenteling. Maar hij pogingen om een eind te maken aan wilde toch mets voorspellen. Men het b^{aailde wantrouwen en om kan met weten, hoe de zaken loo-hartelijke gevoelens te kweeken tus- pen. Noodig is het echter, dat de te- j schen beide volken sympathie bij hen genwoordige regeering. die enkel op vinden Het decd spr dan ook ge_ ÜriTrfrfSülJ' noegen te kunnen mededeelen. dat rrn kor(| Lansdowne. de Engelsche mi- Ui t andere landen, comité voor de toenadering comité het eindelijk zoo ver mocht komen, dat de Duitsche keizer zou kunnen verklaren, dat zijne betrek kingen tot Engeland niet alleen cor rect, maar zelfs van hartelijken aa.rd zijn. DE ENGELSCHE REGEERING EN DE JODEN. De bekende schrijver Israël Zang- will zou heden aan de Regeering zijn plannen voorleggen omtrent het aan bieden van een stuk grond door En geland. om er een deel der Russi sche Joden op te laten koloniseeren. Stadsnieuws Voogdijraden. In den Voogdijraad te Haarlem is besloten, dat de gewone vergaderin gen zullen worden gehouden op dear 2den en den 4den Vrijdag van elke maandl De spróekuren van dien secetretaa-is zullen op alle werkdagen gehouden worden van 1—2 uur nam., Spaarne No. 92. Te 's-Gravenhage is Zater- !dag de heer J. Weber. adjunct-com mies ter plaatselijke secretarie alhier, geslaagd voor het examen voor I schoolonderwijs in de gemeente-, I provinciale- en Staatsinrichting in Nederland, volgens de wet op het middelbaar onderwijs. Tot het ver krijgen -van die akte van bekwaam heid wordt vereischt, volgens het pro- I gramma K XI en Q, behoorende bij het K. B. van 2 Februari 1864 (Sfcbl. no. 8) kennis der gronden van de Staatsinrichting, zooals die in de Grondwet en de daaruit voortvloeien de wetten zijn geformuleerd, alsmede duidelijke begrippen van klassikaal onderwijs van de onderscheidene ^leerwijzen, enz. enz. Te dezer stede is ontsla pen de lieer Jozua van der Eist Jr.. lid van de bekende wijnkoopersfirma Van der Eist en Bueno. De overlede ne hier geboren, drie-en-zestig jaar oud, nam vóór ruim veertig jaren in de muzikaal-dilettantenwereld eene belangrijke plaats in, en maakte deel uit van de lang hier bestaande mu ziekgezelschappen Aurora" en ..Per Aspera ad Astra" in welke hij als uitstekend violist hij had zijn op leiding ontvangen van wijlen den bekwamen toonkunstenaar W. B. Weidner medewerkte en vele ma len ook als solist optrad. Oud-Haarlemmers zullen zich ge wis nog die schoone concerten met genoegen voor den geest brengen. Uit de Rem. Gereform. Ge meente. Uit het Zaterdag verschenen blaad je „Uit de Remonstr. Geref. Gemeente te Haarlem", onder redactie van Mr. P. Tideman, blijkt dat liet nieuwe be stuur dier gemeente in functie is ge treden en de boeken en gelden van de vorige bestuursleden in ontvangst ge nomen heeft. Het bestuur wees tot voorzitter aan Dr. A. H. Haentjens, tot onder-voorzit ter Dr. A. H. Garrer, tot secretaris Mr. P. Tideman en tot penningmeester de heer P. C. A .van der Breggen. Woensdagavond zal het bestuur voor het eerst vergaderen. Mr. H. Ph. 't Hooft, heeft bij zijn aftreden als bestuurslid ook bedankt als boekhouder van het pensioenfonds zoodat in deze vacature door de ge meente zal moeten worden voorzien. Intrede D r. Haentjens. Dr. A. H. Haentjens heeft Zondag morgen zijn intrede gedaan bij de Re- monstranttsch Gereformeerde Gemeen te alhier. Tegen kwart vóór tidnen was er reeds geen plaatsje meer te krijgen en om tien uur, toen de dienst aan ving, stonden de gangpaden vol met toehoorders, die zich met een staan plaats tevreden stelden. Toen Dr. Haentjens den kansel be trad, werd hem staande door de ge meente toegezongen het gewijzigde lied 204 1 en 5, aldus luidende U zeegne God. Hij steil' U tot een zegen Gezegend zij uw hoofd, uw hart, uw wegen, Uw aardsch, uw eeuwig lot O, God. verhoor, En schenk ons onze bede Toon hem uw gunst, doordring hem van uw vrede, Licht met uw licht hean voor Na een koit dankwoord herinnerde de predikant aan wat hij voor drio maaniden geleden van deze plaats tot de gemeente had gesproken, namelijk dat er nog zooveel te doen vielde velden zijn wit om te oogsten. Daarna wees Dr. Haentjens er allen op, zijn leerlingen, de lidmaten en de kerkbestuurders, dat zij allen moeten worden van Christus, zooais Christus is van God. Na het voorlezen van de gelijkenis van„De Goede Herder" zong de ge meente lied 45 1 (De Heer is mijn Herdei*). Hierop volgde de prediking naar aanleiding van de laatste woorden van Joh. 3 29 over Johannes dien Dooper, waarbij Dr. Haentjens nog aangaf, dat het geloof moet zijn zon der dogma's, zonder conventionalis ms. doch dat het ook niet mag zij'n een koud denk-geloof. Als tusschenzang werd gezongen gez. 16 1 en 3 en als slotzang lied 126 4. De Roodhuiden. De Roodhuiden hebben ook Zater dag telkens een volle zaal getrokken. Daar het succès hier zoo groot was, komen zij 27 en 28 December weder om voorstellingen geven. In den tusschentijd worden ver schillende plaatsen, o.a. Zaandam en Utrecht, bezocht. Examen boekhouden K XII, M. O. 's-Gravenhage, 2 Decdmber. Opge roepen en opgekomen 9 candidaten teruggetrokken 1afgewezen 4. Ge slaagd o. m. de heer P. K. van Cit- tert Hzn„ uit Haarlem, en voor huis akte de heer W. Cats uit Haarlem. een re geer in cr, die gebaseerd is op LTEFDE EN WELWILLENDHEID en handelt in den geest des Chris tendoms". Een deputatie der stakende post- nister van buitenlandsche zaken, het I geheel met deze uitingen eens was en dat Z. E. had verklaard, dat voor zoover der Britsche regeering be- telègraafbeambten verzocht kend was, de betrekkingen van beide audienüe bij graaf Witte, maar werd landen op het oogenblik uitstekend niet ontvangen. Do minister liet hun 7iin- ..Tk geloof niet", zoo eindigde mededeelen. dat een staking der post- j spreker, .dat er over het alge- en telegraafbeambten in geen enkel meen een gevoel van wantrouwen en beschaafd land geduld kon worden en onwelwillendheid tegen Duitschland tevens liet hij hun den raad gevenbestaat en ik hoop. dat de Duit- zich tot hunne onmiddellijke supe-sellers zullen gaan mzien, dat Enge- rieuren te wenden." pand noch jaloersch noch vijandig ge zind is en dat zich bij hen de over- De Frankf. Ztg. deelt nog uit par-tuiging zal vestigen, dat wij ernstig ticuliere brieven eenige bijzonderhe- wenschen goede en vriendschappelij- dén mede over j ke betrekkingen met hen te onderhou- ™DPAET™ IN "daarop werd een schrijven voorge- 1 'lezen van den Duitschen gezant, In een brief uit Odessa van 2 No- graaf Wolf Metternich, waarin hij vember leest men 1 zijn groote sympathie uitspreekt met „Aan elk werd verboden om zich het doel der vergadering, aan het venster te vertoonen wie in Ten slotte werd een motie aange- strijd daarmee handelde, werd meo- nomen in welke wordt verklaard, dat doogenloos neergeschoten, o. a. werd de vergadering vast overtuigd was, ook het. volgende in practijk ge- dat noch de economische noch de po- bracht. Deeen of andere provocateur litieke belangen van Duitschland met schoot in de lucht en beweerde dan elkander in strijd zijn en dat tus- dat uit een huis geschoten was. waar- schen heide landen gevoelens van na dat huis met machinekanonnen in hartelijke vriendschap bestaan. Sir elkaar geschoten werd en de bewo- John Kennedy uitte de hoop, dat ten ners aan de willekeur van het heeste- gevolge van de bemoeiingen van het Voorts gaan er stemmen op om er voor te waken, dat de zijuitgangen van hot kerkgebouw bij het uitgaan der kerk in gebruik zullen worden ge steld. Zijn wij wel ingelicht, zoo schrijft het blaadje, dan overweegt het bestuur om daarin te voorzien met uitbreiding van het aantal collectan ten, hetwelk met de mede voorgeno men reglements-herziening verband zou houden. Daarnaast zou, in het bijzonder met het oog op de verzor ging der armen, tevens overwogen worden, in hoever het wenschelijk is de bepaling, dat alleen, mannelijke le den der gemeente bestuursleden kun nen zijn, te behouden. De Kleine Vöreeniging. De directie van het variété „De Kleine Vereeniging" doet al het moge lijke om het den Haarlemmers naar den zin te maken en telkens iets nieuws te geven. Dit blijkt ook thans weer. Ter gelegenheid van het St. Nico- laasfeest heeft de Directie besloten met de kinderen van Haarlem's inge zetenen het St. Nicolaasfeest t4 vie ren. St. Nicolaas zal, op zijn paard gezeten, de zaal binnen stappen, ver gezeld van pietermanknecht. De kin deren zullen onthaald worden op ver snaperingen, terwijl zij bij het verla ten van het Variété een blijvende verrassing ontvangen. Deze gezellige bijeenkomst is Woens dagavond en is, zooals uit de adver tentie blijkt, voor geringen prijs toe gankelijk. Gevonden voorwerpen: een rozenkrans, een ihcerenring, een kerkboekje, een horloge en een hondje. Industriebank. In de buitengewone algemeen© ver gadering van aandeelhouders der In dustriebank, welke Zaterdagmiddag ia gehouden, zijn door het bestuur eeni ge vertrouwelijke mededeelingen ge daan. Deze mededeelingen zullen in de volgende jaarvergadering worden be handeld. Brongebouw. Binnenkort kan van de directie van het Brongebouw (Maatschappij tot Ex ploitatie van Staalwatcrbronnen) een circulaire aan de abonné's verwacht v-orden betreffende de overneming der exploitatie door den heer G. J. van Gasteren, met ingang van lo. Ja nuari a.s. Een mededeeling van den heer Van Gasteren zelf zal daaraan worden toegevoegd. Het ligt niet in de bedoe ling van den nieuwen exploitant, om een lijst van amusementen voor 't ge heele jaar 1906 uit te geven, hij wil zich niet aan banden leggen en vrij blijven, om den geabonneerden het goede te brengen, dat zich voordoet. Verwacht kunnen worden concerten, van Haarlemsch Muziekkorps, zoowel als van andere gezelschappen, de heer Van Gasteren hoopt groote liederta fels, Zang en Vriendschap, de Mas- treechter Staar uit te noodigen, enz. Een kloppartijtje. Om een uur of elf Zondagavond wilden een paar agenten in de Jans straat een jonge man, die zeer be schonken was, naar hot bureau bren gen. Zijn kameraads verzetten zich heftig hiertegen en in een oogwenk lag hot vijftal alsmede een ijlings toe gesnelde agent op den grond te wor stelen. Eenige oogenhlikken lat?: toen ze weer op do been waren gekomen, moesten de agenten van hun gummi stok gebruik maken, waarop de ver- zetlievenden als een pijl uit den boog er van door gingen. Hun namen zijn echter bekend.

Haarlem's Dagblad | 1905 | | pagina 1