Losing. Op eon nader te bepalen datum aai Otej. Ne eit je Lokerse, uit Ierseke, in de groote zaal van ,,De Kroon" een lezing houden over „Onderzoek naar het vaderschap, in verband metkrnnk- Binnigengestichten en Malthusianis- nie." Katholieke Kerk. Naar wij vernemen 'heeft Z. D. H. de bisschop van Haarlem, Mons. A. J. Gallier raan het kerkbestuur van de kerk van de H.H. Elisabeth en Barba ra in het Schoterkwartier, vergun ning verleend tot het bouwen van een kerk en school in genoemd kwartier. Gr oeps ver te ge 11 w oord iging. Naar wij vernemen zullen de hee- ren P. v. Zonneveld, opzichter, K. Bakker, chef de bureau, A. Hulshof, zadelmaker en P. Rosenberg, bank werker. zitting hebben in ihet stembu reau voor de verkiezing van groeps- vertegenwoordigers aan de Centrale Werkplaats der H. IJ. S. M., welke verkiezing gehouden zal worden op 20. 21 en 22 December a.s. De Were 1 dk 1 ok. De tentoonstelling van de Wereld- klok in het Brongebouw blijft zich nog immer in een druk bezoek ver heugen. Ook door scholen is zij be lecht. Voor wie dit interessant kunst werk nog niet heeft gezien, deelen wij mede, dat de tentoonstelling op Zon dag 10 Dec. 's avonds 10 uur onher roepelijk wordt gesloten. Vechtersbazen. Zondagmiddag heeft een 15-jarige jongen een 12-jarig kameraadje met wien hij twist had met een mes een steekwonde van geringe beteekenisin d- linkerzijde toegebracht. Postduiven. De postduiven-veroeniging ,,De Snel- vlieger" hield Zondag 3 December een tentoonstelling van postduiven in het café van den heer Fibbe, Kruisstraat 23. Voor deze tentoonstelling waren 72 nummers ingeschreven. Hieraan kon deelgenomen worden door Haar lem en omstreken. De jury bestond uit de he eren Joh. Jung. Bronkhorst en Doeglas. De uitslag is als volgt: Klasse 1. BI. Kras doffers, 1ste prijs R. Slot, 2de prijs P. J. van Daalen, 3de prijs Otto Plate. Klasse 2. Blauwe en Vale doffers. 1ste prijs G. H. Stouten, 2de en 3de prijs P. J. van Daalen. Klasse 3. Roodkras doffers, le prijs A. van Hoften, 2de prijs P. J. van Daalen. 3de prijs G. H. Stouten. Klasse 4. Bonte doffers, 1ste prijs G. H. Stouten, 2de prijs Gebr. Bun- G. H. Stouten, 2de prijs Gebr. Ban nink, 3de prijs en E. V. R Slot, Klasse 5. Zwarte doffers,, lste en 2de prijs R. Slot. 3de prijs v. Noordt. Klasse 6. N. G. kl. doffers, lste prijs Gebr. Baunink, 2de en 3de prijs P. J. v. Daalen. Klasse 7. BI. Kras duiven, lste Z. E. V. en E. V. P. J. van Daalen, 2de P. A. v Beaumont. 3de P. Wiemer, E. 1'. A. v. Hoften, E. V. Otto Plate. E. V. P. Leurs. Klasse 8. Rood kras en blauwe dui ven, Ie A. v. Hoften, 2e P. J. van Daalen, 3e Stouten. Klasse 9. Bonte duiven, le Gebr. Bannink, 2e P J. van Daalen, 3e A. r. Hoften. E. V. P. A. v. Beaumont. Klasse 10. Zwarte duiven, le en 2e R. Slot. 3e Gebr. Bannink, E. V. A. v. Hoften. Klasse 11- Koppels, le en 3e P. J. v. Daalen. 2e A. v. Hoften. Eere-prijs schoonste doffer Gebr. Bannink. eere-prijs schoonste duif de zelfde, eere-prijs schoonste Koppel P. J. van Daalen. eere-prijs meest be haalde punten, P. J. v. Daalen. Uit de Omstreken BLOKMENDAAL. Dat er tegenwoordig erg gestroopt wordt in de duinen onder deze ge meente, blijkt wel uit de vele proces sen-verbaal, die door de jachtopzie ners worden opgemaakt. In de afge- loopen week zijn door den jachtopzie ner 1- Bakker de volgende personen bekeurd A. Joosten. P. Zwairtlaan te Santpoort, A. Bottema te Haarlem, en J. Kaasenbrood te Santpoort, Klaas Kok te Velseroord en J. de Kuster te Haarlem, allen wegens overtreding van de Jachtwet. HEEMSTEDE. Zaterdagavond omstreeks 111/2 uur werden de bewoners aan de Leid- schevaart nabij de tol opgeschrikt door het gillen en schreeuwen van eene vrouw om hulp, doch toen de heer S. en anderen buiten kwamen, hoorden zij niets meer en de dichte mist belette hen om in den omtrek een onderzoek in te stellen. Door hen is daarna de tolgaarder en veldwach ter Pleging met het voorgevallene in kennis gesteld, die daarna even een onderzoek instelden, zonder echter iets van het geToep te weten te ko men. 't Is voorzeker een zeer vreemd geval Aan het postkantoor alhier en de daaronder ressorteerende hulpkanto ren is gedurende de maand Novem ber ingelegd f 9999.49 en terugbetaald f 7482.23; het laatste door dat kan toor uitgegeven boekje draagt het nummer 2896. De verkiezing van een notabel van de Nederl. Hervormde Gemeente zal plaats hebben op Donderdag 7 Dec. a. s. des middags van twaalf tot twee uur in de kerkekamer te Heemstede, en wel om te voorzien in de vacatu re, ontstaan door liet overlijden van den heer C. van Dijk. Dnderdagavond zal in het gebouw ..Voor Christelijke belangen" optre den de heer Beekman, zendeling. HILLEGOM. In de stoomwasscherij in de Kerk straat is de rechterhand van een man gel meisje bij het mangelen onder den cylinder geraakt, waardoor een der vingers deerlijk werd gekwetst. Alhier worden weder pogingen in 't werk gesteld ter verkrijging van meer. uitgebreid lager onderwijs, waarvan sinds geruim en tijd onze gemeente verstoken is. Woensdag wordt er over beraad slaagd in het Wapen van Hillegom" door de ingezetenen, waartoe de ge meentenaren aangezocht zijn. HAARLEMMERMEER. Eene boerderij. gTOot 20 H.A., aan de Hoofd vaart, in het. Z.W. gedeelte gedegen van Haarlemmermeer, en in eigendom behoorende aan den land bouwer B., is verkocht voor de som van 40.000 gulden. Zondag j.l. werd in de Hervormde Kerk te Hoofddorp voor eene talrijke schare herdacht, hoe vóór 50 jaar in een schuur op ongeveer een half uur van 't tegenwoordige Hoofddorp, door Ds. B. Gewin te Heemstede de eerste godsdienstoefening werd gehouden. Eene flinke opbrengst eener collec te, gehouden bij het uitgaan der kerk voor noodlijdende kerken en personen, sloot deze bijeenkomst, SCHOTEN. Vrijdagavond j.l. hebben voor het eerst de gaslantaarns in het Klever park II gebrand. Aan elke straat bran den er twee, terwijl één den gemeen- schappelijken toegangsweg bij de be graafplaats verlicht. De proef heeft uitstekend voldaan. Binnenkort zal de Doodweg ook wel verlicht worden. Men is daar dus hét Schoterkwar tier nog voor. BEVERWIJK. Naar men verneemt zijn voor de verkiezing op 6 December a.s. voor twee leden-patroons voor de Kamer van Arbeid voor de Bloembollenteelt te Beverwijk, door eenige kiezers te Limmen candidaat gesteld, de hee- ren J. Kabel te Uitgeest en P. .T van der Ploeg te Heemskerk. HET REKENSOMMETJE Chr. Lijssen, hoofd der Christelijke school te Beverwijk, heeft tegen het vonnis van het gerechtshof te Arn hem, waarbij hij wegens smaad schrift tot f 100 boete. subs. 10 dagen hechtenis werd veroordeeld, cassatie aangeteekend. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 30 Cents per regel. l/inderen van eiken leeftijd worden spoedig genezen door het gebruik van SCOTT's ElIULSIOX als zij onwel zijn, wegkwijnen of niet groeien. Scott's Emulsion is een wonderdadi- gen vriend voor Kinderen, maar ten einde zeker te zijn van de genezing is het noodig toe te zien dat dit han- delsmerk op het pak ket is. Dat garandeert u de emulsion volgens het Scott proces be reid, het eenig proces dat de meeste gene zingen heeft bewerk stelligd. Yan alle Apothekers Het hotel zal met 40 kamers wor den verrijkt, een restaurant voor pas santen zal worden opgericht, terwijl tevens een muziektent zal worden ge bouwd, omgeven door een overdekte waranda met zitplaatsen. Een gedeel te der, eveneens bij te bouwen zalen, zal geheel voor de logé's worden ge reserveerd. evenals de helft van het terras. Ook dc badinrichting zal geheel warden vernieuwd, en nog verschei dene andere herstellingen zullen ten uitvoer worden gebracht. De in de nabijheid liggende ..Con tinental Bodega" komt onder het be heer der nieuwe combinatie te staan. Eiscli altijd dc E'.niii sion roet dit mul: "de Vi«scher merl vani itelsel Stoti IJ MUIDEN. Bij Kon. Beal. is met het gezond heidsonderzoek van schepen, met in gang van 2 dezer, tot wederopzegging- voor Velsen belast de lieer Bok, arts te IJmuiden. EERSTE STEENLEGGING. De correspondent der „Tel." te IJ muiden schrijft Zaterdagmiddag te twee uur had een door eenvoud treffende handeling plaats. Door de jongejuffrouw Joh. Theod. Planteydt werd die eerste steen gelegd voor het nieuw te bouwen eigen kerkgebouw voor de afdeeling IJmui den van den Protestantenbond. De belangstelling was vooral van de zij de der dames zeer groot. Vóór de steenlegging werden eenige photogra- phische opnamen gedaan. Na. de steenlegging sprak ds. J. Boon, emeritus predikant, te Haar lem, een opwekkend woord tot de schare naai- een tekstwoord uit Jeri- mia. Hij herdacht in hartelijke be woordingen de bemoeiingen, vooral die der dames, die zoo schitterend succès hadden opgeleverd. De kerk wordt gebouwd zonder to ren en zal bij een lengte van 18 M. eene breedte van ruim 13 M. krijgen, eene hoogte van ruim 10 M. Naast de kerk wordt een kosterswoning ge bouwd, waarvan één der kamers te vens consistoriekamer zal zijn. De topgevel zal worden opgetrokken in Hollandschen stijl met pinakels. De ondergevel wordt voorzien van 3 ijzeren kerk (boog) ramen. Het ge bouw wordt opgetrokken aan de zij wanden van geportlande Belgische steende voorgevel van gevoegde Waals teen. De bouw werd bij onder linge inschrijving gegund aan den heer D. Ba is alhier, voor f 6696. STRANDING TE KATWIJK. Men meldde Zaterdagmorgen aan het ,,L. D." uit Katwijk aan Zee Door den mist liepen twee stoom schepen vlak voor deze gemeente vast; waar dit met laag water heeft plaats gehad bij zéér kalme zee, zoutten zij vermoedelijk des middags, bij hoog watetr, wel weder vlot komen. Nader meldde men, dat het schip, dat gestrand is, (hier is dus sprake enkel van één schip) een Spaanscite boot is. Drie sleepbooten uit IJmuiden en den Hoek van Holland liggen klaar om het schip vlot te halen, doch de kapitein daarvan wilde eerst afwach ten.' of hot door het hoog water das avonds om half zeven van zelf vlot zal komen. Het schip was eerst van het strand duidelijk zichtbaar, doch later was dit wegens den zwaarder wor denden mist niet meer het geval. De oorzaak van het vastraken is, dat liet stoomschip 3 hommen is ge volgd en door den mist. zóó uit den goeden koers is geraakt. ZANDVOORT. ..Het groote badhuis" te Zandvoort zal eene aanmerkelijke verandering ondergaan. De inrichting is nl. aan gekocht door eene combinatie van personen en zal in een naamlooze vennootschap worden omgezet, met den heer C. Trier, den bekenden di recteur van het Poolsche koffiehuis te Amsterdam en van het hotel ..Trier" te Soestdijk. als directeur. Binnenland TWEEDE KAMER. In den aanvang der Zaterdag ge houden vergadering werd de voorge stelde. wijziging der Drankwet zonder debat of stemming goedgekeurd en vervolgens de algeaneene beschouwin gen over de Staatsbegrooting voortge zet met het tweede deel der oppositie rede van den heer Heemskerk, die het woord voerde namens de Kuypersche anti-revolutionairen. Mr. Heemskerk schreef den val van liet Kabinet-Kuyper toe aan wraak neming- der socialisten voor de sta- kingswetten; valsche leuzen dei- vrij zinnigen; het aanwakkeren van gods dienstige hartstochten door het uit spelen van „christenen en pagan»s- ten" een tegenstelling, die hij wraakte, enz. Zoo was een einde ge komen aan de werkzaamheid van dat Kabinet, op een oogenhlik, dat veel werk gereed was, dat nu werd inge trokken. Nu kwam men met verzoenende po litiek. Best, mits men de rechten van alle groepen des volks wilde eerbie digen. Maar de bijvoeging in de Troonrede „zooveel mogelijk" scheen te wijzen op een voorgenomen toe passing van het ...verdeel enbeersch". Dit keurde spr. af, evenals de partij dige benoemingen in de voogdijraden, met name in het Noorden. Verzoe ning was mogelijk, mits men de rech terzijde recht deed wedervaren op on derwijsgebied en de belasüngleuze „naar draagkracht" opgaf, den strijd tegen tariefberziéning liet varen. De voorgenomen opcenten-heffimg bestrij dende, maakte spr. daartegen bezwaar omdat men daardoor ook den weg versperde voor verbetering der ge- meente-financiën. Tot blijvende ver sterking der middelen kon alleen het tarief dienen. Vervolgens laakte spreker de sa menstelling der Grondwetscommissie als partijdig tegenover de anti-revo lutionairen en socialisten. Hij keurde het blanco-artikel af, omdat het niet zeide wat men wilde algemeen kies recht. Ten slotte verklaarde hi» dat zijn partij geen oppositie grand mème zou voeren, doch geen vertrouwen kon stellen in deze Regeering. Ook de heer Van den Berch van Heemstede bestreed de opcenten-hef fing, doch noemde als nieuwe belas tingen eene op speelkaartenplakze- gels op schouwburg-affichesverhoo ging van successierecht in de zijlinie, hoog invoerrecht op saccharine. Vervolgens was het woord aan den heer Troelstra. die een rede hield, die men in twee stukken kan iiideelen het vorig Kabinet, het nieuwe. Wat het Kabinet-Kuyper betreft, wilde hij, met de lijkrede van den heer Van Vlijmen, het ,,van de dooden niet dan goeds" wel toepassen. Doch men moest de val van dit Kabinet niet voorstellen als het gevolg van boosaardige hartstochten. Dr. Kuyper was Integendeel hartstochtelijk opge treden, een geloof zonder liefde predi kende; trachtende om de'arbeidersbe weging te verzwakkendoor de anti these strijd wekkende. Zoowel op so ciaal als oeconomisch gebied voerde hij röactionnaire politiek. Spr. meen de dan ook, dat een groepeering van alle democratische tegenover alle conservatieve elementen óp den duur zou intreden. En nadat nu de duisternis over den val van het vroeger Kabinet was op geheven (juist toen de sur. dit zeide, ging in de zaal het licht op kwain spr. tot het nieuwe, tot de onmacht der liberalen, die in een blanco-leuze heil zochten, wier verzoenings-gezind- heid mede onmacht was. Voor de op lossing der crisis aanvaardden de so cialisten geen enkele verantwoorde lijkheid. Zij bleven oppositie, stuw kracht. Zonder dat de partij leiding gaf (men lachte gingen de kiezers bij de herstemmingen spontaan tegen dr. Kuyper op. Dit getuigde van het gezond verstand der arbeiders. En de socialisten in de Kamer zouden zich door de rechterzijde ook niet laten gebruiken om de nieuwe regeering beentje te lichten. Dat zijn partij principieel tegenover de Regeering stond lichtte spreker toe met een schildering van de ongelijke verdeeling van het nationaal vermo gen en van allerlei sociale misstan den. Wat zou de Regeering daartegen doen De arbeid had behoefte aan regeling, maar de socialisten waren tegen het arbeidscontract als den in validen middelen van verweer werden onthouden. Hij drong aan op verhoo ging van den leeftijdsgrens voor kin derarbeid, ouderdomspensioenen, kras ser optreden der justitie tegen mis bruiken van den arbeider door de in dustrie en hij diende weder zijn mo tie in betreffende kosteloos onderwijs voor allen 0111 ten slotte het mili tairisme te bestrijden als onmisbaar element van het kapitalisme. Dinsdag 11 uur voorzetting. BORNEO. Kapitein Slolk. civiel en militair ge zaghebber van Boven-Doesoen (Zuid- oost-Borneo) werd. naar men ver neemt. licht gewond. Omtrent den tocht van kapitein Stolk zijn bij het bericht van den moord van onderluitenant Meezen reeds mededeelingen gedaan Dr. J. Th. DE VISSER. Deze bekende Amsterdamsche pre dikant zal oip 5 December a,s. den dag herdenken, waarop hij vóór 25 jaar zijn intrede deed bij de Neder- duitsch Hervormde Kerk. Hij promo veerde in 1880 te Utrecht op een dis sertatie over de „Daemonologle va,n hot Oude Testament" en liet toen zijn studie in de rechten (waarvan hij het candidaatsexamen reeds achter den rug had' varen. In hetzelfde jaar werd hij reeds beroepen te Lcusen, waai* hij vier jaar zijn ambt vervul de, om daarna vier jaar in Almelo te staan en eveneens vier jaar in Rot tendam. In 1892 werd ihij te Amster dam beroepen, waar hii thans nog is. Behalve het predikants-ambt heeft Dr. de Visser zich ook op ander ge bied zeer populair gemaakt, en wel voornamelijk als schrijver en staats man. Gedurende acht jaar (van 1897 tot 1905) was hij lid van de Tweede Ka mer, eerst voor Rotterdam en daarna voor Amsterdam, en trad daar door zijn gemaakte studie van de Sociale quaesties, belangrijk op den voor grond. Ook buiten de Kamer was en is hij nog een ijverig propagandist voor de Christelijk Historische begin selen, en een geliefd redenaar zijner partij. i Van zijn letterkundigen arbeid zij genoemd zijn mede-redacteurschap aan „de Nederlaudsche Kerkbode" en hét medewerken aan enkele andere dagbladen en tijdschriften alsook het schrijven van de boekwerken „He- breeuwsche Arahaeologie", „Onze plichten", „Hosea, een man des geestes" en „MohammedChristus". Ook aan den vereenigingsarbeid heeft Dr. de Visser steeds een werk zaam aandeel genomen. Zoo was hij oprichter en is thans nog eere-voor- zitter van den Christel ij ken Werk mansbond, voorts is hif voorzitter van de Vereeniging voor Christelijk Volksonderwijs, en van den Christe lijk Philantropischen Bond. en lid van het Hoofdbestuur van de Zuid- Afrikaansche Vereeniging, van het Nederlandsch Zendings Genootschap en van de Martha Stichting voorver- waarloosde kinderen, alsook lid van de Staatscommissie tot aaneenscha keling van het onderwijs en advisee- rend lid der Vereeniging voor den Handeldrijvende» Middenstand. Het zal den jubilaris ap dezen voor hem zóo gedenkwaardigen dag voor zeker niet aan belangstelling ontbre ken. GEEN AUDIëNTIE. De gewone audiënties van de mi nisters van Justitie, Öoi'log, Water staat en Landbouw zullen de volgende week niet plaats hebben. UIT TRANSVAAL. Blijkens mededeeling van het con sulaat-generaal der Nederlanden te Pretoria, worden in Transvaal of de Oranje-Rivierkolonie geen blanken toegelaten die niet. ten minste eene Europeesche taal zoowel schrijven als lezen kunnen. (St.-Ct.) PERSONEEL VAN ELECTR1SCHE TRAMS. Zaterdag had in het Geheelonthou ders-koffiehuis, Nieuwe Molstraat te den Haag, een bijeenkomst plaats van de verschillende besturen der tram- vereenigingen van Den Haag, Am sterdam, Haarlem en Rotterdam, waar in beginsel werd besloten tot op richting van den Nederl andschen Bond van personeelen der electrische trambedrijven. Statuten en reglement werden ontr worpen, waarop na goedkeuring der aJgemeene vergadering de Koninklij ke goedkeuring zal worden aange vraagd. De bond zal ijveren voora. het verkrijgen van den 8-urigen arbeids dag, met 52 geheel vrije rustdagen per jaar, waarvan minstens 13 op Zon dag moeten vallen b. het onder rijks- of gemeente-exploitatie brengen der electrische trambedrijven c. het ver krijgen van pensioen voor weduwen en weezen zonder bijdrage der werk lieden e. het verkrijgen van verlof- en vacantiedagenf. de volle uitkee- ring van loon bij ziekte en invalidi teit: g. verkrijging van minimum loon en maximum arbeidstijd. De volgende vergadering zal te Utrecht gehouden worden. VERMIST. De heer E. C„ oud-officier der ma rine heeft Donderdagmorgen zijn woning te Ubbergen verlaten en is nog niet teruggekeerd. Men vreest dat hem een ongeluk is overkomen. ONTDUIKING VAN DE LOTERIJWET Nu de Loterij wet ook het loten om lekkers bij bakkers door de jeugdver- biedt. hebben de bakkers er in Fries land al iets op gevonden. Zij laten niet om zakjes met lekkers loten, maar knippen. Voor een bepaald be drag mag men met een schaar uit een lange rij opgehangen zakjes met diversen inhoud er ééntje afknippen. Een „rechtskundige" te Heerenveen heeft, een „eenvoudig, praktisch mid- de luitgedaoht, om, zonder de wet te overtreden of te ontduiken, zonder verlof noodig te hebben, toch geen schade te ondervinden door de Lote- rijwet". Hij biedt zijn middel aan te gen toezending van 1.50. De Loterij wet wordt in Friesland, nu St.. Nicolaas in aantocht is, niet \riendelijk besproken. Winkeliers van kerkelijke richting beginnen nu ca- deaux uit te loven, wanneer men voor een bepaald bedrag bij hen koopt. BEVRIJDING VAN DEN BR IEL HERDACHT. Werd eenige jaren geleden vermeld hoe in den loop der tijden de herden king van de wijze, waarop Den Briel zichzelf den lsten December 1813 van deFransche overheersching bevrijdde, zoetjes-aan uitgestorven wasplot seling is daarin voor dezen lsten De cember een herleving gekomen, en wel door den garnizoens-commandant majoor A. N. J. Fahius, den bekenden schrijver en historicus. Van alle militaire gebouwen en vaartuigen wapperde de driekleur, terwijl majoor Fabius de torpedisten bij elkaar liet komen in de cantine en daar in een korte, pakkende rede het verhaal deed van de gebeurtenis, welke reeds door do tijdgenooton als een stout stukje werd beschouwd. In den namiddag werd vrij van dienst gegeven, terwijl gezorgd werd voor j een eenigszina feestelijk maai. De deelneming van burgerlijke zijde bepaalde zich tot het uitsteken dei- vlaggen van de gemeente-gebouwen 1 en uit enkele particuliere woningen,j terwijl beproefd werd het carillon te bespelen, wat door de vorst niet mo- gelijk bleek. DE SCHEVENINGSC.HE VISSCHERSVLOOT. j In vorige jaren werd aan de loggers en bommen van Scheveningen, die alleen om te overwinteren de haven te Schiedam bezochten, een ligplaats aangewezen in de zoogenaamde bom- menhaven. waar ze. ondanks de wei nige zorg waarmede de vaartuigen vaak worden vastgemaakt, steeds hos pitaliteit kregen, hoewel ze in denre- gel meer schade aan den ,\val veroor zaakten dan ze aan havengeld be taalden. Thans moet die haven vrijgehou- den worden voor de opspuiting van het Frankeland en kan voor het op leggen van vreemde vischschepen geen ruimte beschikbaar gesteld wor den. Daar reeds een vischschip onder valsche pretexten door de sluis was gekomen, kan misschien aan anderen duidelijk gemaakt zijn. dat een her haling van het feU desnoods met kracht belet zou worden. JAGENDE GEMEENTERAADS LEDEN. De gemeenteveldwachter Vrieze te Diepenheim heeft proce»-vorbaa< opgemaakt tegen een IM vat» Provinciale Staten en twee geweente- raadsleden wegens jachtwefovertre ding. MOEDIG GEDRAG. Van Terschelling meldt me* De Zuid-Hollandsche Reddingmaat schappij heeft de groote gomden me dal je toegekend aan J. C. Kooiman, als blijk van waardeering voor zijn manmoedig gedrag, betoond op den 6den October j.l. bij de stranding van de Cyprian. BOOMEN GESTOLEN. Onder Rosendaal nabij Velp, in het bosch van den heer Van Pallandt, werden door den rentmeester eenige beukenboomen vermist, die boven den grond bleken afgezaagd te zijn. Een veldwachter, hiervan in kennis ge steld, ontdekte in de IJsselstraat te Velp voor een woning een partij ge zaagde beukenblokken, hetgeen, hem verdacht voorkwam. De bewoners, on dervraagd, bekenden ten slotte, dat het hout van diefstal uit RosendaaL af komstig was. LANDVERHUIZERS. Met het stoomschip Roiterdam van de Holland - A merikal ij n zijn Zaterdag ruim 900 tusschendekspassagiers naar New-York vertrokken. De groote meerderheid bestaat uil Russische en Poolsche landverhuizes. HUISVESTING IN KETEN. Naai- men aan de „Werkmansbode" mededeelt zijn alle ambtenaren van den Waterstaat aangeschreven, ou de ï-zoek te doen naar de huisvesting vaai de arbeiders in de keten. EEN TYPOGRAFENSTAKING. Zaterdagmorgen Is een staking uit gebroken op de drukkerij van de fir ma Ipenbuur en Van Seldam, aan den Singel te Amsterdam. De reden hier van is, naar de afdeeling van den Typografenbond in een circulaire meedeelt, dat het personeel op zijn herhaald vragen, zoowel gezamenlijk als persoonlijk, om verbetering ie brengen in hun loon (de hoogsten, en slechts een tweetal, verdienen 22 ct. per uur), voortdurend werd afge scheept, Dit duurde aJ sedert het voor gaand jaar, toen de regeling met de patroons was afgeloopen en er geen betere voor in de plaats kwam. De patroon wenschte zich aan die regeling te houden. Ten laatste, het vragen moede, werd door het perso neel in overleg met het afdeelingsbe- stuur 11a langdurige bespreking be sloten als eisch te stellen, de invoe ring van den afdeelingseisch9 uur per dag werken met een minimum weekloon van f 14. De firma gaf de zaak in handen van den Drukkers- bond, welke een conferentie nutteloos achtte. Tweemaal werd het bestuur door de firma Ipenbuur en Van Sel dam ontvangen, doch zonder resul taat. Toen legde .het personeel het werk neer. De staking omvat het ge- heele zetterspersoneel. bestaande uit 20 man. IN INDIë GESNEUVELDE EN GE WONDE MILITAIREN. Blijkens uit Indië ontvangen tele- graphische berichten zijn, sedert de jongste mededeelingen dienaangaande in de „Staatscourant" van 4 Novem ber 1905, bij de krijgsverrichtingen in Atjeh en Onderhoorigheden licht gewond de sergeant J. K. F. Ruge- bregt (No. 51332) en onbeduidend ge wond de fuselier G. F. Jansen (No. 38884)op Celebesgesneuveld de fu selier J. Muller (No. 38599)zwaar ge- woud de sergeant J. H. Kreevels (No. 56093/5338) en de fuselier B. P. J. Pee- len (No. 55463)niet levensgevaarlijk gewond, de fuselier J. Bakker (No. 54111) en licht gewond de sergeant P. R. Müller (No. 41916) en de fuseliers E. Jonker (No. 55187) en V. J. Dellen (No. 51859) op Borneo gesneuveld de onder-luitena.nt II. D. Meezen (No. 53432). („St.-Ct,") EEN MISDADIGER. Zwaar geboeid werd Zaterdag u;t de strafgevangenis te Arnhem naai' Enschedé getransporteerd de dader van den diefstal door braak in het café Lotgerink. om nader door den officier van justitie en den commis saris van póli/tle te worden gehoord. ZENDING. De nestor der Rijnsche zending, de heer Nommersen, een man van 73 jaren oud, heeft dezen- dagen weder ons land verlaten en is ails zendeling naar de Bataklanden in Sumatra ver trokken. Vooraf is deze pionier der zending onder de Bataks door H. M. de Ko ningin op het Loo in gehoor ontvan gen. Gedurende anderhalf uur heeft do heer Nommersen daarbij bijzonder heden medegedeeld over de zending op Sumatra. Onze Vorstin heeft den heer Nom mersen de groeten medegegeven aan de Bataksche christenen en daaraan toegevoegd, dat ook zij stond onder dezelfde kruisbanier als de christenen in de Bataklanden. GEEN MOORDENAAR. Er wordt aangaande den „moord" te Dalem gemeld, dat de lijkschou wing heeft uitgewezen, dat er van geen geweiddadigen dood sprake is, zoo dat de schoonzoon van den overledene, T. van N„ dien men verdacht, zijn schoonvader gewurgd te hebben, weer vrijgelaten is. ONG EREG ELDHEDEN. Men meldt uit Dinksperioo De veelbesproken ongeregeldheden, door de lotelingen van hier onlangs op den weg naar Aalteai gepleegd, zullen voor vier hunner .-matige ge volgen hebben, daar tegen hen eene vervolging wegens openlijke aanran ding in vereeniging is ingesteld, wel ke bij de justitie te Zutphen in on derzoek is. OVERSTROOMD. De provinciale weg van Osch naar Oyen is voor een gedeelte over stroomd door het afkomend water, voornamelijk uit de Peel. m'ettegen- staande den voor enkele jaren geleg den Peeldam, waaraan niet minder dan 24- mille is ten koste gelegd. DE DRANKWET IN PRACTIJK. Te Delft zijn, naar men meldit, een aantal van 12 aangevraagde verloven tot het tappen van alcoholhoudende dronken, andere dan sterke dranken, door den burgemeester van de hand gewezen. De motieven van weigering waren slechte localiteat, onvoldoende toevoer van licht en een niet geliéel smette loos verleden vaar den verlofvrager. ONGELUKKEN. Zaterdag is te Hengelo gevonden het lijk van den landbouwer N. teD. Waarschijnlijk is de man beschonken geweest en van kou omgekomen. Eene dienstbode, die in een raam op de tweede verdieping der school aan de Nassaulaan in Den Haag Vrijdag glazen zat te lappen, is door eigen onvoorzichtigheid uit het- raam geval len. Naar het R.-K. ziekenhuis vervoerd is zij daar overleden. In een sloot aan den V lake weg te Goes is gevonden liet lijk van den 16- jarigen knaap, uit Ierseke, die sedert de loting voor de nationale militie al daar was vermist. Sport en Wedstrijden Harddraverijen. Een harddraverij op de lange baan op 3 December is 111 ons land ,,,noch niemals dah gewesen". Aan Woudesteyn komt de eer toe getoond te hebben deze nieuwigheid te durven invoeren en het moet er kend worden met succes. En waar om zou ihet draven in December niet even goed, ja men zou zeggen niet beter gaan als in de maanden Juli of Augustus wanneer de mededingers de invloeden van het beete seizoen heb ben. Een mensch althans zal indien hij zulks doen moet liever bij kou de hard popen, dan bij drukkende hitte, en nu mag men weliswaar het redelijke niet bij het onredelijke schepsel gaan vergelijken, praai' dit gelooven wij toch te mogen veronder stellen, wanneer een plebesciet onder de paarden zou worden gehouden, bij meerderheid van stemmen zou wor den uitgemaakt de voorkeur te geven aau hard looipen bij koude weersge steldheid. Zijn wij met deze zienswij ze mis, dan zullen onze lezers dit wel willen vergeven, liet was alleen onze meening, wij hebben noch Allouez, noch D. D. hierover geïnterviewd. Doch ter zake, de meeting is in alle opzichten goed geslaagd, flinke deel neming en spannende strijden, meer verlangt een waar sportsman niet. Het weer? och ja, als het kan heeft hij het gaarne zoo mooi mogelijk, doch de sport, dèt is alles en deee was ditmaal mooi. Aangevangen werd precies te een uur met den St. Nicola as-pr ij s, een record-draverij, minimum afstand 2000 meter* welke zeer mooi gewon nen werd door Red star (2075) Hartigii Jr. in 3.391/5; tweede Anselor (2155) A. Mol en derde Isabella (2045) Schip pers Sr. Wanneer Anselor, Anselor nog ware geweest, dan had de ruin zeker winner geweest, nu was hij tweede, doch ook dit is reeds een mooie ver richting na zijn ongeval te Bergen. Doch., wij meenden dat hij kreupel was na de course en indien dit zóo is, dan wordt Anselor nooit meer de oude, doch van harte hopen wij ons hierin te vergissen. De Surprise-prij s. Handicap- draverij, Min. afstand 2000 Meter, volgde nu, waarin Anna III (2100) Doeleman en Blondie (2075) te gelijk den rechter passeerden in 3.582/5, waarachter Electricity (2075) Galmine. Anna III draafde goed vlak. Blon die ging van achteren iets lammerig, hetgeen echter vele paarden doen, indien er van gevergd wordt, wat de pikeur meent dat zij kunnen. De Wet (2050) J. Witteveen ging (onwillens?) slecht. De S p e c u 1 a a s-p r ij s, een heat draverij, min. afstand 1500 Meter was nu aan de beurt en was in drie heats beslist, waarin het merkwaardige geval zich voordeed dat hetzelfde paard in de drie heats telkens tweede was. le heat M011 dragon (1525) Pronk in 2,42 2/5 en tweede Harry P (1550) B. J. van Alkemade. 2e heatVarro (1550) Snoek In 2.41 3 5, tweede Harry P.

Haarlem's Dagblad | 1905 | | pagina 2