„WETEN EN WERKEN". De reeks Maandagavond-voordiaali- ten in „Weten en Werken" werd gis terenavond geopend door den heer J. B. A. Saeys, die tot onderwerp geko- aen had „Rusland en de Russen" Spreker begon met een beschrijving te geven van de verschillende onder dooien van dezen geweldigen staat. De vier zeeën, waaraan Rusland grenst zijn de N. IJszee, die het groot ste deel van het jaar bevroren is, de Oostzee en de Zwarte Zee, waarvan de uitgangen in handen van andere mogendheden zijn, en de Kaspische Zee, een volslagen Binnenzee, waar van de spiegel 26 Meter lager ligt dan die van de Zwarte Zee. In Noord Rusland vindt men uitge strekte toendra's of mossteppen, moe rassige streken, 's winters bevroren en met sneeuw bedekt. Hier wonen de Finsche stammen der Samojeden, Syrjanen en Lappen. Langs de rivie ren hebben zich hier en daar Russen gevestigd, waarbij patriarchale toe standen bestaan. Een tweede onderdeel is Finland, waarover de Czaar grootvorst is. De bodem bestaat hoofdzakelijk uit gneiss en is met meren, venen en bos- schen bedekt. Hout is dan ook het voornaamste uitvoerartikel. De Fin nen zelf zijn van Mongoolsche af komst. Zij hebben echter door vermen ging en door hunne ontwikkeling het Mongoolsche type geheel en ai verlo ren en behooren thans tot di meest beschaafde volken der aarde. Fin land was vroeger verbonden met Zwe den, van daar, dat de Luthersche godsdienst in Finland nog steeds de heerschende is. Langs de Oostzee liggen de Balti- sche provinciën Koerland, Lijfland, Esthland en Ingermanland, vrucht bare streken met korenakkers, maar vooral met enorme vlas en hennep teelt. Petersburg, Riga en Libau zijn hier de uitvoerhavens. De rivieren zijn voor Rusland van groot belang. Zij vormen hoofdzake lijk de wegen en gelukkig is het, dat bijna alle rivieren zoo goed bevaar baar zijn. Rusland is het land van stapelproducten en deze worden het goedkoopst per scthip vervoerd. Zoo kunnen ook de ertsen, waaraan het Oeralgebergte zoo rijk 's, per vaar tuig naar Petersburg vervoerd wor den. De Wolga en Newa zijn daartoe door kanalen verbonden. Het centrale deel van Rusland be staat uit de zoogenaamde Zwarte aarde, een vruchtbare humus, waar vooral de tarwe uitmuntend groeit Deze streek maakt Rusland tot een der korenschuren der aarde. Het meeste graan gaat naar de Zwarte Zee-havens Odessa, Cherson, Tagan rog, enz. De bevolking van Rusland bestaat uit verschillende bestanddeelen. De heerschemde stam is die der Slaven, een woord, dat eigenlijk „beroemden" beteekent. De voornaamste afdeeling der slaven wordt gevormd door de Russen, die weer verdeeld zijn in Groot-Russen, Klein-Russen en Wit- Russen, De massa der Groot-Russen, die het midden- en oostelijk deel van het rijk bewonen, geraakte in de 16e eeuw m lijfeigenschap. Dit verklaart ons vele karaktertrekken der Russen, immers de onbedorven Russen in het Noorden, die de slavernij niet gekend hebben, worden ons beschreven als zorgeloos, gezellig, vriendelijk, gast vrij en voor de anderen moet men er bijvoegen trouweloos, wraakzuch tig, wreed. Deze laatste ondeugden zullen wel het gevolg van de langdu rige slavernij geweest zijn. In 1862 is die lijfeigenschap afgeschaft. De Klein-Russen steken gunstig bij de Groot-Russen af. Zij hebben dan ook geen slavernij gekend. Wit-Rus- sen zijn ontstaan door vermenging van Groot-Russen en Polen. De kozakken zijn Klein-Russen, die vroeger aan de Polen onderworpen waren en aan de watervallen, poro- gen, van den Dniepr woonden. Zij verdedigden daar Polen tegen de Tar taren en andere grensvolken. Zoo ontwikkelde zich hun krijgszuchtige aard. Toen de Polen hen wilden on derdrukken, scheidden zij zich af en sloten zich aan bij de Russen. In 1578 werd een deel van die Ko zakken overgeplaatst naar de Don en in de grassteppen hier ontwikkelden aij zich tot een ongeëvenaard ruiter volk. Trouw, wreedheid, strijdlust, ruw heid zijn nog steeds hunne kenmer ken. Na nog op een en ander omtrent den treurigen toestand der Joden in Rus land gewezen te hebben, er wonen daar 3 millioen Israëlieten, dat ia meer dan de helft van alle Europee- zche Joden en na nog een blik ge worpen te hebben op den tegenwoor- digon treurigen toestand in Rusland, eindigde de heer Saeijs zijn boeiende tn hoogst interessante voordracht, die zooals gewoonlijk met de grootste aandacht gevolgd werd. Deze maal werd de voordracht ook met lichtbeelden opgeluisterd. Rembrandthulde. Naar wij vernemen zijn dezer da gen verzonden de omzendbrieven in verband met een nationale Rom- brandt-hulde. Beëcdiging. Ter terechtzitting der Rechtbank alhier van den 12en December 1005 is de heer B. Biesheuvel, lid van Ben Raad te Haarlemmermeer, be- eedigd als Ambtenaar van den Burg. Stand in die gemeente. Het ongeval in de Olie slagerelaan. Mejuffrouw Dubbeldam, die in het St. Elisabeth's Gasthuis wordt ver pleegd, gaat goed vooruit. STUKKEN VAN DEN RAAD. Verhuring van grond. B. en W. leggen den Raad over een groot aantal adressen, houdende verzoeken. tot wederinhuring van ge meente-eigendommen, waarvan de huur op 61 December 1905 eindigt. Tegen de inwilliging dezer verzoe ken bestaat bij hen geen bezwaar, weshalve zij gunstig adviseeren. Zij stellen evenwel voor te bepalen, dat bij de betaling van de huur voor het jaar 1906, door iederen huurder moet warden betaald een bedrag van ƒ2.50 als vergoeding van de door de Ge meente gemaakte kosten. A f w ij k i n g bouwverorde ning. Naar aanleiding van het afwijzend advies van B. en \V. op zijn adres, heeft A. van Beeni zich nogmaals met een adres tot den Raad gewend, waarin hij dezen vraagt hem toch de vergunning te verleenen voor het bouwen van een perceel aan deTey- lerstraat. waarvan het plan afwijkt van de voorschriften der Bouwveror dening. Muziek en Zang. Men schrijft ons Op Zaterdag 9 December 1.1. gaf de Muziek- en Zang-vereeniging K. Z. O. D. (Kunst zij ons Doel), onder lei ding van haren Directeur, den heer C. N. Wagner, eene uitvoering in de Groote Vauxlial. Als men weet, dat deze vereeniging uit zeer jonge krachten bestaat, zal men begrijpen, dat het voor den Di recteur een succes is als de uitvoe ring een gunstig verloop heeft. En dit was hier het geval. Van het pro gramma, dat uit niet minder dan 15 nummers bestond voldeed blijkens het langdurig applaus het best No. 8, Duo voor violen, dat zeer lief werd gespeeld door de jongejuffrouwen G. Heilo en J. Wallich. Van de zang boeide mij het meest liet Duo ..De Nachtegaal" gezongen do-or de jongedames A. Schaar en M. Peters. Het jeugdige koor vulde den avond met zeer lieve nummertjes; echt naif, kinderlijk. Het blijspel ,,De Dames-Dorpsschool" van C. N. Wagner, bracht een aardi ge afwisseling in het programma. Het werd vlot gespeeld. Het geheel werd besloten door het spelen der volksliederen door de strijkmuziek. Het talrijk opgekomen publiek heeft eenige uren genoten op dien avond. Lezing N e e 11 j e Lokerse. In de Kroon is Maandagavond ge houden de lezing van inej. Lokerse, uit Ierseke, die het lvad over het on- de.rzoek naar het vaderschap in ver- band met ■krankzinnigengestichten en Malthusianism e. Over me>j. Lokerse is indertijd dooi de bladen heel wat geschreven. Zij heeft een feit gepleegd, nadat ze door een man schandelijk was misleid, dat haar met dein strafrechter in aanra-1 king bracht. Zij deelde den aanwezigen een 80-tal personen, van wie meer dan de helft dames, waarvan twee evenals de spreekster zelf in Zeeuwsch cos- tuum mede. hoe haar 'leven was geweest. Zij was geëngageerd- Toen bleek het haar, dat hij, op wien ze ge bouwd had. aan wien ze haar leven, haar toekomst had toevertrouwd, een gehuwde man was. Dit was de aanleiding geweest van haar optreden ter bevordering van het onderzoek naar "t vaderschap, en van haar protesteeren tegen de schan delijke wijze, waarop de vrouw bij den man ten achter wordt gesteld. Spreekster's lezing werd met groote aandacht door de aanwezigen ge volgd. Bloembollencultuur. De afd. Haarlem van de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur vergaderde Maandagavond in Café „Neuf". Behandeld werd de beschrijvings brief voor de 110de algemeene verga dering op Maandag 18 dezer. Met algemeene stemmen werd besloten om te stemmen vóór het voorstel van het hoofdbestuur, dat de Alg. Vereeniging zal toetreden tot- de op te richten federatie, i Besloten werd voorts om mee te gaan met het voorstel om een onder ling scheidsgerecht in het leven te roepen. Voorts werd den afgevaardigden opgedragen voor de vacatures in het hoofdbestuur zijn stem uit te bren gen op de heeren J. H. Wentholt (voorzitter). J. Bos en E Kersten. Na voorlezing der verslagen van de afgevaardigden naar de vorige alge meene vergadering werd tot voorzit ter van de afdeeling herkozen de heer A. Raven. Civiele actie. Heden werden voor de civiele ka- I mer der Rechtbank de pleidooien ge- houden in de procedure van den i heer Vredenburg te Amsterdam, con- tra de heeren J. London en Ba.als te Haarlem. De eerste vraagt als eiscber een schadevergoeding van f 40.000 voor het niet doorgaan van een verkoop van gronden onder den Aerdenhout. De quaestie is in 't kort deze De heer Vredenburg zou de bewus te gronden koopen voor ƒ110,000, daar hij er iemand voor wist, die hem er f 150,000, dus 40,000 winst, voor had geboden. Deze koop is evenwel niet tot. stand gekomen. En vandaar de actie tot eene vergoeding van ƒ40.000 door den heer V. legen de heeren London en Baals ingesteld. Namens den eischer trad op Mr. Asscher, terwijl Mr. Pekelharing voor de gedaagden opkwam. In ons volgend nummer komen wij op deze zaak terug. G e v. voorwerpen. Een hondje, een doode fazanten haan, een halsketting, een dames horloge, een pet en een dop vooreen rijwielstuur. Alweer een I Maandagavond is een heerenrijwiel ontvreemd, dat geplaatst waJs vóór een perceel aan de Spaarnwouder- straat. HET MATERIALISME EN DE GODSDIENST. Prof. Dr. H. IJ. Groenewegen gaf Maandagavond zijn derde en laatste voordracht over het bovenstaand on derwerp. De titel van deze slotvoordracht luiddeHet recht en de waarheid van den Godsdienst tegenover het Ma terialisme. Voordat de spreker zijn rede aan ving, besprak hij eerst eenige bij hem ingekomen brieven naai- aanleiding van zijn tweede voordracht. In een dier brieven werd sprekers sympathie gevraagd voor dc Rein- Leven beweging. Het doel dezer bewe ging heeft mijn volle sympathie, zei de prof. Groenewegen .doch hij waar schuwde tegen het opwekken van on gezonde belangstelling bij jonge men schel», die nog niet aan die dingen toe zijn en tegen overdrijving. De wereldgeschiedenis leert, dat op elke sterk gedrevene ascetische actie een demorali9eerende reactie volgt. Vervolgens ving spreker zijn voor dracht aan met de stellingAlleen de Godsdienstige wereld- en levensbe schouwing is voor het denken te rechtvaardigen. Deze stelling voor wier stoutheid prof. Groenewegen verschooning vroeg, bedoelde hij in deze voege, dat wanneer men op het oogenblik vraagtWelke is thans de levensbe schouwing voor het denken ook op het gebied der wetenschap de ma terialistische of de Godsdienstige, dan is thans de Godsdienstige wereld en levensbeschouwing alleen voor het denken te rechtvaardigen. Eenigszins breedvoerig behandelde spreker daarop de waarde der be wijzen van het bestaan van God. Vroeger werd de waarde dezer bewij zen overschat, want met het bewijs kwam men niet verder, meende spre ker. dan den Godsdienst heel in de verte van een bolwerk te voorzien. Toch zijn die bewijzen niet geheel waardeloos. Verreweg de meeste den kers komen nu hierin samen, dat de grond der dingen is een geestelijk te denken macht, die do vrome in zijn taal God noemt. De bestrijding van den Godsdienst was nooit gericht op het ernstige er van. doch altijd op de carioatuur. die er van gemaakt werd. Na een beknopte schets van het Godsbegrip gegeven te hebben, wees prof. G. op de uitspraken van de be kende natuurkundigen Linaeus, Helm holte, den wijsgeer Herman Lod- ze en den natuurkundige van onzen tijd. Prof. Rijke uit Kiel, d>'e allen, „een hoogste wijsheid" of iets derge- j lijks erkennen. Prof. Rijke getuigt zelfs, dat God'sdienstloosheid het wa re bijgeloof is. Ook de ontwikkelingsgang der menschheld getuigt voor de Godsdien stige opvatting. Volken komen op en vergaan weer, maar niet voor zij him deel hebben bijgedragen in waarheid en rechtvaardigheid, voor zij hebben medegewerkt aan de vergeestelijking der dingen. Na de pauze kwam de spreker van dezen avond tot de stellingAlleen het Godsdienstig geloof bevredigt de j behoeften de*s gemoeds en verheft het leven. Van deze stelling nu nam spre ker geen woord terug. Het materia lisme kan geen gemoedsrust verschaf fen. want in haar leer is al het ge beuren een gevolg van een blind lot. In den Godsdienst daarentegen ligt troost en kracht. In hem komt de waarde van het gemoedsleven uit, al is het denken evenmin te ontbe ren en omgekeerd komt in- hest ge moedsleven de waarde van den Gods dienst uit. In den breede betoogde prof. Groenewegen voorts, da.t alleen de Godsdienstige mensoh zich vol doende rekenschap kan geven van het schoone en verhevene in de na tuur. Wij staan nu in een tijd van geloof en van ongeloof- De wereld is van zoekende zielen vol. Dit is de profe tie van don tijd, wij zijn allen min of meer gelijk aan den verloren zoon. Ook wij hebben uit het huis onzes Vaders ons deel aan wetenschap me degenomen en in zonde en genot ver morst. ook ons hongert het ten laat ste en wij willen terug. Wie zoekt zal ook vinden. God wacht God zoekt f Wel hem, die opstaat en komt Chr. Nat. Werkmansbond. Maandagavond hield de Afd. Haar lem van den Chr. Nat. Werkmans bond in het gebouw der Haarlemsche Jongelingsvereeniging eene vergade ring, waarin ds. De Visser, van Mid delburg, als spreker optrad. Deze schetste in een boeiend be toog het leven en den strijd van Judas den Makkabeër, iemand die de Israëlieten aanvoerde in den strijd tegen den Koning van Syrië en die omstreeks 160 vóór Christus sneu velde. De heldendaden van den Makka- bëer en zijn optreden tot handhaving van den Godsdienst der Israëlieten en de vrijheid van dat volk. stelde spr. in een helder licht. De heer Hilbrander dankte ten slotte voor zijn schoon betoog en sloot daarna het samenzijn met dankge bed. G e v a a r 1 ij k. Aan den Wagenweg, hoek Hazepa- terslaan had hedenmorgen een inci dent plaats. Van de afdeeling „Plant- soenwerken" was men daar bezig met het afkappen van boomen, toen plot seling een groote, zware ta.k met ge weld op de electrische draadleiding viel en verschillende verbindingen aan de huizen bevestigd, afbrak. Met groote moeite moesten nu de conducteurs van de tram om den hoek om te komen boven op de tram de boog vasthouden, om dan met een „gangetje" den hoek rond te komen. HOCKEY. De stand van de eerste klasse com petitie is thans c 60 ftC punt v. t. gem. Amsterd. 3 S 6 16—2 2.— Mixed 4 3 1 6 19-10 1.50 Haarlem 3 2 1 4 13-5 1.33 O. D. I. S. 4 2 2 4 14-22 1.— Victoria 4 1 3 2 7—19 0.50 P. I. O. D. 4 4 7-18 - Uit de Omstreken BLOEMENDAAL. Voor deelneming aan het onderzoek naar de geoefendheid van hen, die dingen naar het bewijs van militaire bekwaamheid, of voor lichamelijke geoefendheid, of voor beide, hebben zich zes lotelingen dezer gemeente aangemeld. HEEMSTEDE. Bij do Maandag gehouden aanbeste ding van het ophalen en verwijderen van haardasch en vuilnis, enz., gedu rende 1906, 1907 en 1908 is ingeschre ven door Per jaar. A. van der Linden, voor 8515.— J. G. Coppiers, voor ƒ7800. H. W. Draijer, voor 5176. N. Fred je, voor 4000.— G. Vrijer, voor ƒ1197.50 Bij de aanbesteding van het op diepte en breedte onderhouden van vaarten ezn. der gemeente is inge schreven dooi- A. van der Linden voor 820. HILLEGOM. In de Vrijdagavond gehouden ver gadering van de Hillegomsche IJs club is besloten met 3 stemmen tegen, de vereeniging als ijsvermaak tot hoofddoel te beschouwen en werk verschaffing tot nevendoel. Tot op heden was werkverschaffing hoofd doel, doch het optreden der baanve gers moet tot dit besluit veel hebben bijgedragen. Sedert het uitbreken van de be smettelijke ziekte, roodvonk, alhier, is deze week het 23ste geval dezer ziekte geconstateerd. BloemboUengrond. Een hofstede met ongeveer 20 H.A. land bij Hillegom is in publieke vei ling verkocht voor den aanzienlijken prijs van 60300als boerderij te hoog doch het land zal verwerkt worden tot bloeanbollengrond. HAARLEMMERMEER. De tweede winterpaardenmarkt, in gesteld door de alhier bestaande af deeling der Holl. Maatschappij van Landbouw zal te Hoofddorp gehou den worden den 16en Januari a. s. Na aanbesteding en herbesteding is de verbouw der openbare school te Uithoorn opgedragen aan L. Mulck- huijse. te Vinkeveen, voor ƒ6690. De hoogste der 15 inschrijvingen be droeg 8285. j HALFWEG. De campagne aan de suikerfabriek zal a.s. Zaterdag of Zondag afloopen de vreemde arbeiders zijn heden weer vertrokken de aanvoer van beetwor telen is geëindigd. SLOTEN. De Gemeenteraad benoemde tot ge meente-artsen de heeren J. D. Brand, P. Reinders Folmer, H. Jongkind en A. Bundels. HAARLEMMERLIEDE c.s. De aangifte der Nationale militie zal voor deze gemeente gehóuden worden op Maandag 8 Januari a.s. ter gemeente-secretarie. SCHOTEN. Geen kiezers meer. In afwijking van hetgeen liet vori ge jaar is geschiéd, hebben verschei dene belastingplichtigen in deze ge meente, voornamelijk de winkelstand etc.. een aanslagbiljet der Personeele Belasting thuis ontvangen, waarop vermeld was het volle bedrag van hunnen aanslag, zonder dat daarop met rooden inkt was aangegeven, welk bedrag volgens de 3de klasse zou zijn verschuldigd m waarmee, zooals bekend is, kon worden vol staan. Thans hebben velen van ueze aan- geslagenen. naar aanleiding van een door hen ingezonden request, zoocla-' nige vermindering hunner belasting gekregen, als volgens de 3de klasse zou moeten worden betaald. Daar de dooi- de wet gevorderde Personeele Belasting nu door de be lastingschuldigen niet zal worden be taald, en zij gebruik zullen maken van de gunstige ministerieel© resolu tie. worden zij van het kiesrecht uit- gesloten. I De inschrijving (lei- Nationale Mi litie voor de lichting 1907 dezer ge meente zal iederen werkdag in Ja nuari kunnen geschieden van des voormiddags 10 tot des namiddags 1 uur ter secretarie. Meer in het bijzonder wordt zitting gehouden Dinsdag 16 Januari, op ge melde uren. VELSEN. Het bericht in eenige bladen, dat de oud-Minister van Koloniën, de heer J. T. Cremer, naar Indië zou zijn vertrokken, is onjuist. De heer Cremer is nog op zijn bui tenverblijf „Duin en Kruidberg". Binnenland HOFBERICHTEN. Zaterdag werd gejaagd onder Nun- speet. De genoodigden, ook aan het diner ten Hove, waren baron Van Hardenbroek, adjudant in buitenge wonen dienst van H. M., Jhr. Van' Suchtelen de intendant van het Kroon domein Van Steyn m cle jagermees- fcer Loudon. Het Koninklijk Echtpaar maakte Zondag een rijtoer met het echtpaar Van Hardenbroek. De Koningin men de. TWEEDE KAMER. De Kamer hoeft gisteren de begroo ting van Buitenlandsche Zaken aan genomen, nadat de Minister Van, Tets zijn rede van Zaterdag nog een wei nig had aangevuld en na. een aantal replieken. De Minister betoogde, dat in de ge- vallen-Catz van Aalten en Domela Nieuwenhuis de Pruisische Regeering geheel handelde overeenkomstig de rechten van elke mogendheid en dat de consul, die geheel eigenmachtig hulp trachtte te verleenen aan den heer Domela, juist gehandeld baid, ge lijk de heer Tak dat. verlangde. Het bezoek van ons eskader aan Tanger had geen ander karakter d'an dat van vlagvertoon, absoluut geen politieke bet eekenis. Van de replieken valt nog een en kele opmerking te maken. Zoo verde digde de heer De Beaufort de aan stelling van den Deen. den heer Palm, consul te Rio, tot minister-resident, tegenover den heer Van Nispen, die deze taak aan een Hollander wilde zien opgedragen. De heer De Beaufort en de heer Tali bleken het eens over de wenschelijkheid eener bijeenkomst van kleine staten, doel» de eerste had daarbij de versterking van de positie der neutralen, de laatste ontwape ning in den zin. De heer Tak zag zich overigens door den Voorzitter op de vingers ge tikt toen hij zich over den Tsaar minder waarde erend uitliet. De heer Van Karnebeek bepleitte te- geuover hem het nut eener tweede Vredesconferentie. En ook de Minister voerde nog even het woord, speciaal om mede te deelen, dat hij zich een regeling van cle consulaire organisa tie. ook buiten de Kamer om, moest voorbehouden. Tegen het ontduiken van den suiker-accijns bij honing-in- voer zou de Minister waken. In de avondvergadering werd het arbitrage-tractaat met Portugal goed gekeurd. Daarna de begroeting dei- Landsdrukkerij, waarvan de exploita tie als zelfstandig bedrijf bij de hee ren Mees en Tydeman bijval ver wierf. Bij hoofdstuk II drong de heer Van Wichen aan op vrij reizen voor de Kamerleden. Hij vond sterke bestrij ding bij den heer Van Karnebeek, die zelfs afkeurde, dat de Minister daar toe stappen wilde doen bij de spoor wegen, van oordeel, dat art. 89 der Grondwet een beletsel was om het te decreteeren. Dit hoofdstuk aangenomen zijnde, werd nog- de begrooting van Justitie behandeld. De heer Drucker betoogde de wen schelijkheid der herziening van ons burgerlijk proces, naai' Engelsch of Oostenrijkse!» model. In afwachting hiervan bepleitte hij de urgentie van voorziening tegen oneerlijke concur rentie en tegen woeker-overeenkom- sten. In aansluiting daaraan vroe§ de heer Regout een herziening van onze strafvordering en strafwet,- ook ter verbetering van de kantonnale rechts pleging. Wat. de strafwet betrof drong hij bepaaldelijk aan op bepalingen tegen openbare onzedelijkheid in ver schillenden Vorm, ook tegen zulke din gen, die men in een krant liever niet noemt. De heer Limburg hield een maiden speech, die het beginsel bevatte en uitwerkte vaai het overeenbrengen on zer wetboeken meit de volksovertui- ging. Zoo zou hij, waai' de rechter ie maand's plaatsing, wegens ontoere kenbaarheid, in een krankzinnigenge sticht gelast, dezen invloed' willen zien toegekend: op den duur der verple ging. Met de andere sprekers vroeg hij publicatie van het vóór-ontwerp van strafvordering van om*. Ortt. Hij drong vooi'ts aan op toelating van de vördedigers bij de instructie, beper king der preventieve hechtenis, scha deloosstelling aan preventieve gevan- genen, dievrijgesproken worden, ver betering van den rechtstoestand" der gehuwde vrouw en regeling der rechts positie van den ambtenaar. Voorwaar delijke veroordeeling was urgent, meende de heer Van Wijngaarden; voorts het tegengaan van den handel in vrouwen, het houden van bordee- len, het adverleeren van Neo-Matlhu- siaansche middelen. Deze spreker en ook de heer Jans sen. vond het werkplan des Ministers te beperkt. Hij ondersteunde veel van het door anderen gesprokene en wees ten slotte op de vele lichtvaardige faillissementen, die wegens gebrek aan activa moesten worden opgehe ven. Ook de heer Van Wichen maakte over de reeds besproken onderwerpen nog eenige opmerkingen, bepaaldelijk aandringende op het vervangen van vele lichte gevangenisstraffen door boeten. Tegen middernacht werd de zitting verdaagd tot heden 11 uur. Jhr. BOREEL. Te 's-Gravenhage is overleden de 49-jarige majoor der huzaren in gar nizoen te Amersfoort, Jhr. Boreel, oud-ordonnance-officier der Koningin. De begrafenis zal Donderdag te Vel- sen in het familiegraf plaats hebben. JEUGDIGE MISDADIGERS. Te Hilversum zijn door de politie een viertal jeugdige knapen aange houden en in bewaring gesteld. Zij hadden zich schuldig gemaakt aan het indrukken van een ruit in een winkel in de Heerenstraat, met het oogmerk goederen te ontvreemden. Nog worden zij verdacht schuldig te zijn aan verschillende lade-lichtin gen. die den laatsten tijd in winkels aldaar plaats hadden. TYPOGRAFEN. Het bestuur van den Nederl. Druk- kersbond afd. Amsterdam, schrijft aan de Tel. Het antwoord van het bestuur der afd. Amsterdam van den Algemee- nen Ned. Typografenbond op onze aanmerking, dat het onze organisa tie heeft gepasseerd, is weinig af doende. Wij hebben niet getracht aan dat bestuur eene meening op te dringen, maar eenvoudig wat het in eene ken nisgeving misdaan heeft medegedeeld en waaruit niemand, zonder de taal geweld aan te doen kan lezen, wat men nu beweert te hebben will en zeggen. Maar al neemt men deze laatste bedoeling aan dan is daarmede niet te niet gedaan ons verwijt, dat men van die zijde, waarvan altijd zoo sterk geprotesteerd wordt tegen het voorbijgaan van de organisatie, onze organisatie thans is gepas seerd integendeel het strooibiljet van u lezende in den zin, zooals het be stuur nu zegt te bedoelen, heeft men met opzet onze kennisgeving, dait de zaak in onze handen was genégeerd en heeft men willens en wetens onze organisatie gepasseerd. Had men dit niet wenschen te doen. dan had het bestuur van den A- N. Typogr. Bond eene conferentie met ons behooren aan te vragen. Nog kan worden medegedeeld dat op eene door den Machinezettersbond gehouden vergadering, waar de sta-! king bij de firma Ipenbuur en Van Seldam, alsmede de houding van den Drukkersbond werd besproken, beslo ten werd de ontslagen zetters, zoowei moreel als financieel te steunen. De machinezetters buiten Amster dam. zijn met dit besluit in kenni9 gesteld. STAKING. Bij den secretaris van den Typo grafenbond te Amsterdam, is bericht ontvangen, dat Maandagochtend een staking is uitgebroken onder de steendrukkers en typografen der fir ma Romen te Emmerich. DE STRANDING VAN Dfi „EVERTS EN". Het feit dat de officieren, die in de eerste plaats verantwoordelijk werden geacht voor het gebeurde met Hr. Ms. Evertsen aan het Noordzeestrand nabij IJmuiden, weder posities van vertrouwen gekregen hebben geeft one reden om te vermoeden, dat de com missie, door den minister van marine benoemd om een onderzoek in te stel len naar de oorzaken die geleid hei- ben tot die stranding, met haren ar beid gereed is gekomen en dat cti# commissie de overtuiging heeft ge kregen dat die stranding een gevolg is geweest van gebeurtenissen, die niet te voorzien waren, dat door nie mand gebrek aan zeemanschap ge toond is en dat niemand voor het ge beurde verantwoordelijk kan worden gesteld, schrijft 't Hbld. Hoezeer wij ons zouden verheugen indien ons vermoeden' juist mocht blijken te zijn en deze uitspraak ge vallen is een uitspraak die na me nige zeeramp een kapitein heeft, kun nen doen gevoelen, „dat alles verlo ren was behalve de eer" toch heb ben wij ernstige grieven tegen het in het verborgen werken der commissie. Toen wij op een commissie van on derzoek aandrongen wezen wij er op, dat slechts door openbaarheid onze marine het vertrouwen kan genieten, dat zij zoo ruimschoots verdient. Waarom mogen wij niets weten van de overwegingen die de commissiele den geholpen hebben bij het vormen van hun overtuiging? Waarom moe ten de velen, die meenen dat ook zulk een commissie de contróle van openbaarheid behoeft, door dat zwij gende werken vol geheimzinnigheid in hun wantrouwen dat er iets te ver bergen valt, gesterkt worden Wij vreezen dat verkeerde begrip pen omtrent wat tot handhaving va» tucht noodzakelijk is tot die geheim zinnigheid aanleiding geven... dat men meent dat openbaarheid van be schouwingen, meeningen en feiten, die een blaam kunnen werpen op of ficierenwelke een hooge positie be- kleeden, nadeelig op de tucht moet werken. Wij van onze zijde gelooven, dat niets nadieeldger is voor de tucht dan juist die geheimzinnigheid, waardoor menschen, door zulk een in het duis ter werkende commissie vrij van schuld verklaard en die ook werke lijk geen enkele daad hebben verricht, die blijk geeft van minder wensdhe- lijke hoedanigheden of gebrek aan bekwaamheid, toch het vertrouwen van onder hen dienenden niet her winnen kunnen. Wij staan niet alleen in die mee ning en beroepen ons nog eens op het voorbeeld van onze westelijke buren. Enkele dagen nadat op of met een Engelsch schip een meer of minder ernstige ramp heeft plaats gehad, kan men de uitspraak van de commissie van onderzoek en het stenografisch verslag van de getuigenverhoore>i ia de couranten vinden. Het gevolg is dat men overtuigd is, dat noncha lance en gebrek aan zeemanschap bij de Engelsche marine steeds ge straft zullen worden. Wij willen daarmede Jiiet zeggen, dat wij niet overtuigd zijn dat bij onze marine die eigenschappen ©ven- min straffeloosheid genieten als ia Engeland. Wij vragen slechts, dat 'door openbaarheid van een snel en volledig onderzoek na elke scheeps ramp bij onze marine het geheel© Nederlandsche volk in ons vertrou wen kunne deelen. Zeer goed weten wij, dat daartoe reglementen en bepalingen veran derd moeten worden en dat deze zaak weder verband houdt met de even verderfelijke geheimzinnigheid of quasi-openbaarheid bij onze krijgsra den. Maar de tijden zijn voorbij dat „Gesetz und Rechte" als een eeuwig» ziekte bleven voortbestaan. Wijziging van reglementen en bepalingen be hoort niet ineer tot de onmogelijkhe den. ALGEMEEN KIESRECHT. Het uitvoerend comité van het Ne derlandse!» Comité voor algemeen kiesrecht heeft aan al de vereenigin- gen, die meededen aan of sympathie betuigden met de betooging voor al gemeen kiesrecht te Utrecht op W September jl. een circulaire gezon den. om tot acticiteit aan le sporen, opdat de kiesrechtbeweging een mas sabeweging worde. HET LEGER DES HEILS TB AMSTERDAM. Eenigen tijd geleden werd medege deeld, dat het Leger des Heils he* hotel Prins Hendrik te Amsterdam had aangekocht om daarin zijn hoofd- bureaux te vestigen. Men verneemt thans; dat het Leger ook het daarnaast gelegen café heeft gekocht, daar het hotel Prins Hen drik te klein bleek om de geheele ad ministratie van het Leger te herber gen. Bij den kolonel bestaat het pla* om in het pas aangekochte café dt drukkerij te vestigen en in het ge bouw. waar thans de drukkerij is het „Toevlucht" van het Leger over te brengen. Hier zouden dan 100 per sonen onder dak kunnen komen. De bekende klompjes", die het Le ger des Heils tegen St. Nicolaas bij

Haarlem's Dagblad | 1905 | | pagina 2