NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. VRIJDAG 15 DECEMBER 1906 A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENTIE N: per drie maanden: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem1-20 Haarlem van 1—5 regels ƒ0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regel. Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente)„1-30 J/JAdvertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederland„1.65^ -è' m-— VY sVj ^ts- voor plaatsingen a contant. cilüusfreerd0 Zondagsblad, 'voor Haarlem 1 037M jMSMÈK&lX, Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. de omstreken en franco per post „0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Pubüeitc Etrangère G. L. DAUBE Co.. JOHN F. JONES. Succ., Parijs. 3lb's Faubourg Montmartre. AGENDA Vrijdac 15 December. De Kroon Tewe's Electro Bioscoop Parisien Avond-voorstel ling, 810£ uur. OM ONS HEEN clxxxii. NABETRACHTING VAN DEN GEMEENTERAAD. De instructie voor den havenmees ter-inspecteur gaf in de Raadsverga dering niet weinig' stof tot praten. Geen gezelliger >praatstof dan regle menten, verordeningen en instructies. Veel verandering wordt er wel is waar niet. in gebracht. B. en W. zijn na tuurlijk in dergelijke schrifturen be ter ingewijd en moeten er ten slotte tegenover de ambtenaren mee wer ken zoodat al 't gediscussieer toch op niets uitloopt. Merkwaardig was het, dat de 'heer de Breuk een denk beeld van den heer Rinkema be streed, op grond dat de behandeling over te veel schijven liep. Het Raads lid wou namelijk, dat belichten over verondiepingen in 't Spaarne zouden worden geadresseerd aan den Direc teur van Openbare Werken en de wet/houder vond, dat "t dan over te veel schijven liep en dat 'het beter was, er dadelijk den hoofdopzichter van de reiniging mee in kennis te 6tellen. Gewoonlijk is 't juist anders om en wilden de Raadsleden het aan tal schijven verminderen, waarover de zaken loopen, terwijl de wethou ders van meening zijn, dat er geen gemist kan worden. De wonderen zijn dus de wereld nog niet uit. Een reuzenbooin werd er opgezet over de verantwoordelijkheid van den havenmeester tegenover dengene, die hem vervangt. De heer Spoor be gon er inee, wat een van mijn collega's de vraag deed stellen „wat weeteen spoor van varen afhetgeen een kleine verkwikking was te midden der -don® discussie, want dor was ze, al kwamen niet minder dan vier ju risten (de heeren Thiel, Bijvoet en Rasdh deden ook hun duit in 't zakje) er aan te pas. Dit heele rechtsgeleer de gezelschap sloeg een gat in de lucht, toen Dr. H. D. Kruseman on vervaard verklaarde, dat de volgorde in een artikel er weinig toe doet, wanneer alles er maar in staat, een bewering, d!e evenwel geen steun vond bij de overige leden van 't da gelijkse» bestuur, zoodat een wijzi ging in die volgorde, voorgesteld door Mr. Bijvoet, door 't College werd overgenomen. Het was omstreeks den zelfden tijd, dat Mr. Spoor sprak van den heer Sjram, tegen welke uit spraak van don naam des heeren Schram ik geen bezwaar heb, wan neer de heer Spoor dan ook maar consequent op dien weg voortgaat. Had hij dat gedaan, dan zou hij den heer Sjram hebben aangeraden een artikel 1e sjrappen, wat hij evenwel niet deed. Heetwat aangenamer om te hooren was het debat over het voorstel van de rechtsgeleerde Commissie om aan het bestuur dei- Sociëteit Vereeniging de voor brandweermannen betaalde gelden terug te geven. Deze Commis sie had daarover een advies uitge bracht, dat wanneer geleerdheid en onduidelijkheid onafscheidelijk rijn (wat sommigen beweren) een wonder van geleerdheid mag werden ge noemd. Het was dan ook niet zoo heel verwonderlijk, dat Mr. Bijvoet betreurde, dat de steller zelf er niet was om het toe te lichten, maar hij nam manmoedig de taak op zich en verklaarde, met lofwaardige colle gialiteit dat de Commissie noodzake lijk met eenige kronkelingen tot haar conclusie had moeten komen, daar de manier waarop die zaak tot stand was gekomen, ook niet de „rechte" was geweest. Bij deze gelegenheid vernamen we meteen, dat de Com missie voorstelde, het voor de brand- wachts betaalde geld terug te geven, wat voor een leek nu ook niet zoo heel duidelijk was. Zeker, zei Mr., Bijvoet, B. en W. hebben het Bestuur der Sociëteit niet gelast, om brandwacht® te nemen, maar 't is bij minnelijke overeenkomst alzoo geschied. Ik breng hulde aan de hoffelijke en heusahe wijze, waar op die voorwaarde aan 't Societeits- bestuur is opgelegd. Het Bestuur las daarin tusschen de regels een bevel van de overheid en zag in, dat de voorstellingen niet zouden doorgaan, wanneer het daaraan niet voldeed. En toen de heer Modoo naderhand zei: „als 't maar een verzoek en geen bevel was, zou ik in de plaats van 't bestuur gezegd hebben B. en W„ daar heb ik geen zin inkeerde de heer Bijvoet zich om en voegde zijn achterbuurman toe „als U be stuur was, zou u wel anders gespro ken hebben", wat een volkomen juiste opmerking was. De eerste, de tweede en de derde zorg van ondernemers van publieke vermakelijkheden is met B. en W. (vooral met B.) op een goe den voet te blijven. Bij stemming maakte de Raad uit, dat de Soc. Vereeniging het voor de brandwachts betaalde geld terug zal krijgen, daar volgens de gemeentewet de kosten der brandweer door de gemeente moeten worden betaald. Toen volgde een lang debat over minimum loon en maximum arbeids duur in de bestekken van gemeente werken. Tot ik mag wel zeggen bijna algemeene verbazing stelde de meer derheid van B. en W. voor, daartoe niiet over te gaan. En dat na, de over eenkom-st tusschen de werkgevers en de timmerlieden, na de wijze, waar op indertijd de burgemeester zelf, vóór iemand anders, de invoering er van heeft voorgestaan, 't Was ver wonderlijk en de gedachtenwisseling heeft (het geval niet geheel opge klaard. Het bleek toch, dat de burge meester nu tot de meerderheid van B. en W. behoorde, die een afwij zend voorstel deed. Toch wilde Jhr. Boreel volstrekt niet toegeven, dat hij veranderd was. Heb lk zijn betoog goed begrepen, dan achtte de burge meester den maatregel thans ontijdig en met in 't belang der gemeente, omdat, zich hier, aangelokt door de hooge loonen, meer arbeiders zullen komen vestigen, die op den duur niet allen werk zullen kunnen vinden. Dat dure werk zou bovendien de werkge vers afschrikken om te laten werken, •de gemeentewerklieden zouden dezelf de voordeden vragen en eindelijk had de burgemeester niet het besef, dat door de arbeiders bij verkolden werk tijd evenveel zou worden gepresteerd als bij den langeren. In weerwil van dit betoog was aan alles te zien, dat do Raad van een ander gevoelen was. Een voorstel van den heer Loosjes, geamendeerd door den heer Van de Kamp,, om tot een maximum van 10 uur arbe'ds en een minimum van 25 cts. voor een volsla gen werkman en 20 cts.voor een op perman, te besluiten, kreeg de in stemming van den geheelen Raad. Alleen de twee wethouders, die met den Burgemeester de meerderheid in het dagelijkscih bestuur vormden, de heeren H. D. Kruseman en de Haan Hugenholtz, stemden tegen. Driemaal had de heer Schram daarbij het woord gevoerd, eens bij voorbeeld om te betoogen, da.t de werkloosheid te Amsterdam gevolgd was op de tentoonstelling van 1893 of 1894 (moest zijn '95) waarvan mij het verhand met het punt in quaestie is ontgaan. Als deze spreker er toe kon besluiten, om nooit te zeggen, wat een ander al eens is komen me- dedeelen, dan zou hij veel meer aan dacht vinden' bij den Raad. Nu luis teren zijn collega's niet, praten met elkaar, zoodat de lieer Schram zijn stem moet verheffen om boven het gegons uit te komen en er bij gaat opstaan. Zelfs het oog van den voorzitter, beleefdelijk op den spreker gericht, verstrakt zich dan, als dacht de voor zitter aan andere dingen. De geheime zitting, die in 't begin van de vergadering plaats zou heb ben, bleef achterwege. Gelukkig, want de vergaderingen van Haarlems Raad begonnen door al de vergaderingen met gesloten 'deuren van den laat- sten tijd wel wat op de bijeenkomsten der Carbonari of de beraadslagingen van een veemgericht te gelijken. Maar laat werd het toch. Kwart voor zessen stond de Raad op de keien. J. C. P. Buitenlandsch Overzicht De „Nowosti" verneemt uit Lodz, dat DE REVOLUTIONAIRE BEWEGING veld wint. onder de troepen en dat deze alle tucht verloren hebben. Verscheidene Londensche bladen be vatten liet volgende telegram uit St. PetersburgEen reiziger, uit Charkof aangekomen,'meldt dat de regimenten van Bjelostok en Ochotsky tot muiten zijn overgeslagen. Op het oogemblik, dat de reiziger vertrok parlementeerde generaalTsjer- najef met de muiters. Het „Journal" verneemt uit Sint Petersburg, dat, op eene vergadering van militaireïl, bijgewoond door offi cieren. besloten is een krachtige pro paganda te voeren in het leger ten gunste van politieke eischen. De Petersburgsche correspondent van het „Berliner Tageblatt" seint dat de teekenen zich vermeerderen, dat. de regeering haar toevlucht neemt tot reactie, daar haar geen andere weg overblijft. De arrestatie van Chroestalef, den leider der revolution- nair-soci alistisohe werklieden, had plaats op onmiddellijk initiatief van Witte. daar Chroestalef plannen smeedde voor een COUP d' éTAT en alle ministers in één nacht ge vangen wilde nemen. De „Norwaja Schion" meldt, dat Chroestalef in de Peter- en Paulsves- ting gevangen gehouden wordtop het plein der vesting zijn kanonnen opgesteld', die wachten zijn versterkt en, de hoofdpoort der vesting wordt ge sloten gehouden om zijtne bevrijding te beletten. Het „Nowoje Wremja." maakt het voorloopig ontwerp van EEN WET openbaar, welke volgens dit blad binnenkort zal afgekondigd worden. Zij bedreigt gevangenisstraf van 4 tot 16 maanden tegen hen, die aanzetten tot of deelnemen aan stakingen van beambten bij de spoorwegen, post, telegrafie, telefoon en andere open bare diensten. De toestand in RIGA is bedenkelijk. Het station wordt door troepen bewaakt. Voor het postkan toor en het station zijn kaonnen en maxims opgesteld. Men acht de troe pen niet betrouwbaar. De Lettische revolutionairen zijn meesten' in de stad. De „Roe.ss" publiceert een telegram van de manschappen van de zesde 'sappeurs-brigade te Moskou. Het tele gram meldt, da,t de uitgediende man schappen tot nog toe vergeefs om ontslag vroegen. Indien zij vóór 6 December geen antwoord kregen, zou den zij zich de vrijheid van haaiidelen voorbehouden Bij Myslowitz werd de fabriekseige naar Schön, een schoonzoon van den president van de Rijksbank te Berlijn Koch, door arbeiders met revolver schoten gedood. Geïnterviewd door de Matin" heeft POPE GAPON, die thans te Parijs vertoeft, gezegd, dat het Russische volk tot kalmte moet komen, indien het de revolutie niet naar een afgrond wil leiden en een verschrikkelijke reactie uitlokken, die enkel de overwinning der vrijheid kan vertragen. Er moet een einde komen aan ct geweld, 'de werkstakingen, de aanhit sing dier massa; het Russische volk is niet gereed' voor de algeheeQe ont- slavingalleen de politiek van Witte kan, gedeeltelijk, voldoening schen ken aan het volk. Alleen in, graaf Witte's handen gt thans het lot van Rusland. De „Daily Telegraph" verneemt nog aangaande den TOESTAND TE CHARBIN. dat. de Chineezenwijk in puin ligt. Se dert 29 November komen eiken nacht tooneelen van moorden en plunderen voor. De houding van de manschap pen tegenover de officieren is zóó dreigend geworden, dat deze laatsten maar zelden hun huizen durven u't- liomen. Eenige dagen geleden heb ben muiters op een munitie-kolonnti gevuurd en zoodoende een gedeelte van de ontplofbare stoffen in de lucht doen vliegen. U'i andere landen. DE PORTE EN DE MOGEND HEDEN. In het antwoord door de Port© aan de gezanten toegezonden, verklaart zij het financIeeJe reglement voor Mace donië te aanvaarden. De formule be treffende de militaire begrooting en de reserves door de Porte gemankt op grond van een vroegere regelin? van de Porte met de Ottomaanschc Bank is door de gezanten goedge keurd. DE HAAGSCHE VREDES CONFERENTIE Aan het departement, van buiten - landsche zaken is medegedeeld, dat (voorloopig geen pogingen zullen wor den gedaan om een datum vast te stellen voor de Haagsclie vredes-con- ferentie. aangezien do bijzonderheden van het program daarvoor niet kun nen worden vastgesteld vóór Zwitser land zich ten aanzien van deze zaak heeft verklaard. De vroegere Amerikaansche gevol machtigde in Seoel, die thans als bij zonder gezant van DEN KEIZER VAN KOREA te Washington vertoeft, verklaarde van dezen een telegram te hebben ontvangen, waarin de Keizer zeidehet onlangs m&t Japan gesloten verdrag niet te erkennen, omdat dit hem zou zijn afgedwongen. De Keizer wil het verdrag in zijn tegenwoordigen vorm in geen geval onderteekenen, en ver klaart dat op den dag, waarop het verdrag door de Japansche en Ko- reaansclie gevolmachtigden zou wor den geteekehd de onlusten zich zou den herhalen, diie den 17en November zijn voorgevallen. Stadsnieuws Bioscoop Te we. De ondernemers van de bioscoop, ■die op dit oogenblik voorstellingen geeft in de Kroon, mogen tevreden zijn, althans over de eerste avond voorstelling, die Woensdag plaats had. De zaad was vol, beneden vol en boven vol met een publiek dat heel veel belang stelde in ihet- verloop der beeldengroepen en vaak met een „ach"' van deelneming of een „o" van pret uiting gaf aan zijn gedach ten, zoo pakte het. Eén ding was jammer, n.1. dat de beelden zoo beefden, Van de nummers die men te zien kreeg heel wat andere nummers dan het programma vermeldde waren zeer aardig „Een modern telefoon-bureau", „Een veel belovend zoontje", „De bedrogen jachtopziener"en nog een heele- boel stukken meer, die we maar niet alle zullen afschrijven. Alleen „De nieuwsgierige Huisbewaarster" moe ten we nog even vermelden. De opera „De barbier van Se villa deed vooral de mooie kleuren van de filmplaten bewonderen. De beeld en-reeks „Gered door een hond" bracht de aanwezigen werke lijk in spanning „net of 't gebeurde." Deze opname is dan ook een zeer goed gelukte op bioscopisch gebied. Verder vertellen we van de uitvoe ring nieis meer, onze lezers moeten zelf maar eens gaan zien en bewon deren. Vereeniging Haerlem". Gisterenavond hield de Vereeniging Haerlem op het Stadhuis een kunst beschouwing voor hare leden en da mes van teekeningen uit den stedelij ken atlas. In de fraaie, zoogenaamde Snee- voogt-kamer, die luisterrijk verlicht was door kaarsen en moderateurlam- pen, werden onder groote belangstel ling door een 35 personen de interes sante en mooie teekeningen bewon derd. De (heer Gonnet, de archivaris, had een fraaie collectie uitgezocht, waaronder Rembrandt, Spilman, va.n Noorden, Schouten, Jedgerhuis, Mila- ty, Springer, Saenredam, Hendriks, la Fargue en nog zoovele anderen. De beschermheer der vereeniging, Mr. G. van Tienhoven, toonde zijn belangstelling door ook tegenwoordig te zijn. Woensdag a.s. zal dezelfde kunst beschouwing voor andere leden der vereeniging worden gehouden, terwijl het bestuur zich voorstelt in de maand Februari weder een paar avon den uit te schrijven. Werden ditmaal teekeningen bij wijze van een wandeling door de stad. bezichtigd, in het voorjaar zul len die van de omstreken wonden ge toond. Nieuwe Vereeniging. Als gevolg van een bijeenkomst van een 15-tal stucadoors eenige weken geleden in café Centraal in rle Dam straat gehouden is thans opgericht de „Ilaarlemsche Stucadoor&veroeni- ging „Eensgezindheid". In de op 12 dezer gehouden vergadering werd het door het voorloopig bestuur opge maakte concept-reglement eenigszins gewijzigd goedgekeurd. Een twintigtal stucadoors trad als lid toe. In de volgende vergadering zal een definitief bestuur gekozen worden. Tegen de Tuberculose. Dr. L. C. Kersbergen houdt. Vrijdag 22 dezer een voordracht in De Kroon over „De School en de Tuberculose". De voordracht gaat uit van de Ver eeniging tot Bestrijding der Tubercu lose." Gymnastiek- uitvoering. Woensdagavond had in de groote zaal van bet Brongebouw de aange kondigde gymnastiekU'itvoering plaats door de leerlingen van de Rijks- kweek- en leerschool onder leiding van den heer J. A. van der Boom. Onze indruk van dezen avond "s zeen- gemakkelijk weer te geven. Hij slaagde uitstekend en het doel om propaganda te maken voor de gym nastiek is ongetwijfeld bereikt, daai de geheele uitvoering een krachtig pleidooi was voor het nut en de nood zakelijkheid der gymnastische oefe ningen. Drie'volle uren van half acht tot over half elf hebben de jeugdige gymnasten ons aangenaam bezig ge houden. Vóór de pauze lieten de kinderen der leerschool blijken wat zij konden. Een leuk gezicht was het om de klei ne kleuters van een jaar of zeven acht, flink in de maat te zien mar- cheeren. De oudere leerlingen dier school lie ten moeilijker nummers zien; de jon gens goed uitgevoerde vrije oefeningen op de plaats, terwijl de meisjes zich beetle „pietjes" toonden in het cor rect stappen, de tusschentred, knie- heffen, tweepas, driepas, Schotsohe pas en meer andere „passen". Het mooiste waren evenwel de rijen met zang, die de kinderen te zieai en te hooren gaven. Aardig was het de schelle stemmetjes te hooren zingen het liedje„Fraitk, vrij. vroom en vroed", waarin ook het volgende voor komt „Het wij Ln de blikken, het Vroom in 't gemoed. Het Frank in de houding, in'thandlen. steeds vroed, In 't leeren een bol en in 't turnen een baas. Zoo knap als een wijsgeer, zoo vlug als een haas. Krachtige spieren en helder ver stand Dat kweekt eerst menschen met nij vere hand. Dus turnen wij immer met ijver en moed. Voor 't Frank, en het Vrij en het Vroom en het Vroed." Wanneer de jongeluitjes de theorie van dit versje, in practijk brengen, en zij evengoed hun schoolwerk kennen als turnen, dan worden het misschien wel allemaal ..wijsgeertjes". Na de pauze kwamen de kwedkelin- gen aan de beurt, onderscheiden in leerlingen van het 1ste, 2de, 3de en 4de studie-jaar. Het 1ste en 3de „stu diejaar" werkte eerst aan de brug. waaraan de oefeningen vrij correct gemaakt werden. Minder was dit van liet 1ste on 3de aan heit ringvormig rek. Beter was weer het werken van de ,,4-jarigen" aan de hoogrekken bier werd men verschillende knappe gymnasten gewaar. Vervolgens kwamen een aantal standoefeningen met stok, staaf en knots, welke alle zeer goed slaagden vooral de knotsoefeningen op muziek van het vierde studiejaar waren uit stekend. Evenzoo het polsspringen van deze groep. dat. wegens den be perkten tijd niet geëindigd kon wor den. Tot slot kregen we enkele vrije en laddergroopen van het tweede en der de studiejaar te zien, wat een waar dig slot aan deze uitvoering vormde. Een woord van lof en waardeering mag den leider, den heer Van der Boom, niet onthouden worden. Hij heeft door dit in het publiek optreden getoond een uitstekend leermeester te zijn, die door aangename leiding veel van zijn leerlingen weet gedaan te krijgen. Dat de talrijke aanwezigen ouders van de kinderen en kweekelingen, als ook enkele andere gonoodigden zich amuseerden, bleek wel uit het herhaalde applaus, dat na elk num mer door de zaal klonk. In de pauze werden de uitvoeren den getracteerd. dat vooral voor de kleinen een welkome verrassing was. Aanstaanden Donderdag 21 Decem ber heeft, nog een uitvoering plaats, wederom in het Brongebouw, voor autoriteiten en andere genoodigden C. W P. Bij de Woensdag gehouden her stemming van 5 commissieleden voor net nagaan der rekening van het Zie ken- en Ondersteuningsfonds van de Centrale Werkplaats der H. IJ. S. M. wenden gekozen de heeren A. Mole naar en A. van Duijn, machinale Houtbewerkers, A. de Zwaan, zadel maker en H. v. d. Voort en J F. L. Negrijn, sjouwers. Pensioen. Volgens een koninklijk besluit is aan de weduwe van den vroegeren onderwijzer aan de Kweekschool al hier. den heer H. A. C. Dekker, toe gekend een pensioen van 374 "s jaars. CONCERT-C H A IGNEAU. De séance die Woensdagavond dooi de dames Chaigneau met medewer king van mevr. Madier de Montjau, in de bovenzaal der Vereeniging werd gegeven was er een die klonk als een klok. Niet dat deze muziekuitvoering nu juist in alle opzichten volmaakt mocht he eten, maar zeer beslist droeg zij het stempel van echte, levende kunst. Mevr. Madier deed ons opnieuw haar kunst, van voordragen bewonde ren in eenige zangnummers van Franck, Fauré en Pierné. In' „La Kieuse" van laatstgenoemden compo- n'st bereikte de kunstenares haar hoogtepunt, 't Was subliem De dames Chaigneau toonden zich heiden artisten van hoogst gelukki gen aanleg en degelijke vorming. De pianiste vooral gaf doorloopend bui tengewoon mooi spel te genieten, vol komen den prachtige» Pleyel-vleugel die haar ter beschikking stond waardig. Maar ook de violiste is een musi cienne van hoedanigheden. Zij deelt met haar zuster 'de gelukkige gave van het rhythmisch gevoel, dat het begin is van alle muzikale wijsheid. Het was een lieve Ju-t beide dames liet Hondo brillont' van Schubert te hooren voordragen. Of de-ze repro ductie den componist-zelf niet wat te gekruid zou zijn voorgekomen weet ik niet, maar boos zou hij er niet om geweest zijn. dat is zeker. Want er was pit, karakter, leven en geestdrift in En altijd liever van déze dingen een pond, dan van doffe slaperigheid een ons te veel. Elk genre is goed, behalve het vervelende. Dit is ook van toepassing op muzi kale voordracht. Nu, de drie dames die dezen .avond aan het woord wa ren hebben met dat vervelende genre al heel weinig uit te staan PHILIP LOOTS. De Grensregeling met Schoten. Door eenige ingezetenen van Scho ten is een adres ontworpen aan den Minister dat ter teekening zal worden gelegd en waarin, evenals in ons vorig hoofdartikel, wordt aangedron gen op een beslissing aungaande de plannen totgrensregeling. Adressanten wijzen er op, dat de bestaande onzekerheid voor het stads gedeelte van Schoten (het Schoter kwartier) zeer onaangenaam en na- deelig is. Een school is er in deze wijk voor 6000 zielen niet aanwezig (juist in dit nummer wordt melding gemaakt van den a.s. bouw van een zusterschool. Red. H.'s D.j de wijk wordt armzalig met petroleum ver licht, de klasse, waarnaar personeele belasting moet worden betaald is te hoog en wie gebruik maakt van de gelegenheid om slechts een derde daarvan te betalen, is zijn kiesrecht kwijt. Armenzorg, brandweer, politie en reiniging verkeeren, in vergelij king met Haarlem, in een ongezonden toestand. W ordfc er nu een beslissing geno men door 't Schoterkwartier bij Haar lem te voegen, dan krijgt men er da delijk de Haarlemsclie toestanden. Blijft het kwartier bij Schoten, dan kan deze gemeente maatregelen ne men om de misstanden uit den weg te ruimen. Ba c li. Het tweede Bachconcert is bepaald op Dinsdag 19 dezer. Het orkest van 't concertgebouw zaJ daarbij de ouver ture Fingals Höhle van Mendelssohn en de Symphonie No. C van Tschai- kowsky uitvoeren. De solist, de heer Fritz Kreisler, violist uit Weenen, zal Beethoven® vioolconcert D. gr. t. en j lartinis Teufedstriller ten gehoore i brengen. B e s m e 11 e 1 ij k e ziekten. Jn de week van Woensdag 6 De cember tot en met Dinsdag 12 Decem- ber zijn te Haarlem voorgekomen 6 gevallen van diphtheritis, en 1 «-an roodvonk. i Te Heemstede 2 gevallen van Roodvonk. Te Haarlemmermeer 2 gevallen van i Roodvonk. Te HaarJemmerliede en Spaarn- woude, 1 geval van Roodvonk en 4 j van Diphtheritis.- j Te Sloten 1 geval van typhus en (febris typhoïdea.

Haarlem's Dagblad | 1905 | | pagina 1