NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 23e Jaargang. No. 6896 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. DINSDAG 19 DECEMBER 1905 A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENTIËN: u per maanden: Sjpfc, Van 1—5 reêels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement V#or Haarlem 1 l"s) Haarlem van 1—5 regels ƒ0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Ceni per regel. V.er de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Bij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente) J-^0 Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing: Franco per post door Nederland ,1.65 fc f N ,Yx) 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant. Afzonderlijke nummers0.02 h Jt u m V' n u w z' rr €reïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37 H Redactie en Administraties Groote Houtstraat 55. de omstreken en franco per post „0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abennerheriten en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAG BE CoJOHN F. JONES, Succ., Parijs, 31b!S Faubourg Montmartre. AGENDA Dinsdag 19 December. Orgelbespeling. 1—2 uur. Bachconcert. Schoten Gemeenteraad, uur. Halfweg (Lokaal Greeven) Dans- Soirée. De KroonTewe's Electro Bioscoop Perisien Avondvoorstelling, 8—10i uur. OM ONS HEEN clxxxv. DE DROOGMAKING DER ZUIDERZEE. De Zuiderzee-vereeniging, die ten ■doel -heeft de droogmaking daarvan, geeft af en toe lijvige boeken uit over den stand van de zaak. Sedert 1887 zijn het er zeventien geweest, dus ge middeld een per jaar. En nu pas is er weer een dik geschrift verschenen, dat mij aanleiding geeft eens in 't kort na te gaan, hoe de droogmaking van de Zuiderzee er op dit oogenblik bij staat. Het zal niet lang meer duren, of het plan kan zijn veertigjarig jum- leum vieren. In Augustus van 't jaar 1866 stelde de Minister Heemskerk een Raad van den Waterstaat in, met opdracht om een onderzoek in te stellen naar het afsluiten, indijken, droogmaken en -in cultuur brengen van een gedeelte der Zuiderzee vol gens een plan van den inspecteur vaü "waterstaat Beijerinck, dat door den ingenieur Stieltjes was omgewerkt. Vier jaar later werd een Staatscom missie ingesteld en in 1877, weer on der Ministerschap van Heemskerk, een wetsontwerp ingediend tot indij king en droogmaking van het zuide lijk gedeelte der Zuiderzee en het ma ken van een waterweg van Amsterdam naar de Waal. Toen deze Minister aftrad, nam zijn opvolger Tak van Poortvliet het wetsontwerp evenwel terug. Daarna volgde in 1886 de oplich ting van de Zuiderzee vereenig>ng te Amsterdam, in 1892 de benoeming van een nieuwe Staatscommissie en werd in 1901 door Minister Lely, die als ingenieur zeer belangrijke dien eten aan de zaak der droogmaking bewezen had, een nieuw wetsontwerp daarvoor bij de Kamer ingediend. Dit moest evenwel bet lot van zijn voor ganger deelen. Het nu pas afgetreden Ministerie Kuyper trok het weer in. Wel mogen de voorstanders van de droogmaking zeggen Tusschen lip en bekerrand Zweeft vaak een onzichtbre hand. De Minister van Waterstaat in 't laatste Ministerie, de heer de Marez Oyens, heeft zich, zooals trouwens uit de intrekking van 't- wetsontwerp Lely bleek, nooit een voorstander van het denkbeeld betoond. Zelfs voegde hij in een zitting van de Eerste Ka mer den heeren Hovy en Breehaart toe, dat zij «enigszins beschouwd moesten worden als de laatste solda ten op de bres van deze groote onder neming. De Zuiderzee vereeniging heeft zich dooi- deze uitspraak evenwel niet la ten ontmoedigen. „Holle woorden", noemt ze die in haar laatste uitgave, aarin zijn opgenomen het rapport eener Commissie tot onderzoek van de visscherij in de Zuiderzee, rappor ten aan den Minister en een beant woording daarvan door de Vereeni ging zelf. Ik donk niet, dat- het den lezer bij zonder zal interesseeren om te weten waarom de inspecteurs-generaal van den Rijkswaterstaat Sohnebbelie en Van Manen zich tegen het plan ver klaren en hoe de hoofdinspecteur-ge neraal van denzelfden tak van dienst Leemans, die trouwens voorzitter is van de Zuiderzee-vereeniging, lijn recht tegen hen over staat, terwijl de Zuiderzee-vereeniging zelf. in een uit voerig naschrift, de zwartgallige hee ren duchtig onder handen neemt en tot de slotsom komt, dat de bres, die minister de Marez Oyens, zich aan sluitende aan het rapport van de beide hoofdambtenaren, uit de verte meende te hebben gezien, niets an ders is dan een leelijke vlek, gewor pen op den arbeid der Zuiderzee-ver eeniging, een vlek, die gemakkelijk kan worden afgewasschen. ,.De Z. Z. V. heeft zich veroorloofd, dat te doen", voegt haar bestuur er aan toe en in derdaad is de critiek op de bezwaren van de heeren Schnebbelie en Van Manen verre van malsch. Ronduit wordt hun verweten, dat zij blijk heb ben gegeven al zeer slecht op de hoogte te zijn van den arbeid, waar over zij meenen niettemin een oordeel te mogen uitspreken. Wij laten de heeren aan hun kib belarijen, om de zaak zelf nog eens te overzien. Waarlijk het is een reuzen plan. Het grootste deel van een zee, zij het dan ook een binnenzee, droog te malen is een onderneming, die vooral in Nederland aantrekkelijk moest zijn. Hier zou de grootste pol der ontstaan van ons aan polders toch al zoo rijk land, een waarbij de Haarlemmermeer maar een kleinig heid is. Er zal een afsluitdijk ge maakt moeten worden, van 30 Kilo meter lang, waarover een gewone weg en een spoorlijn tot directe ver binding van Noondholland met Fries land zal worden aangelegd, die. op een uitgaaf (de dijk alleen) van 57 mil lioen wondt geschat. Verondersteld wordt, dat het inpolderen ongeveer 130 millioen gulden kosten zal, waar voor dan een oppervlakte van ruim j 194.000 H.A. vruchtbaar land zouwor- den verkregen. Per -hectare zou dus de drooglegging 1135 kosten. En .hiermee zijn we er nog niet, want er komen nog verschillende factoren Dij, o.a. de schadeloosstelling aan de vis- scherijbevolking. Natuurlijk houdt de vangst op haring; ansjovis, bot, aal en garnaal, die nu aan ongeveer 3000 visschers een bestaan verschaft, op, j zoodra de Zuiderzee van de Noord zee door een dijk zal zijn afgesloten, om te worden drooggemalen. Wel wordt verwacht, dat in liet overblij- j verude gedeelte dat niet ingepolderd 'zou worden en dat „het IJselmeer genoemd wordt, een zekere zoetwa- tervissclierij zou kunnen ontstaan, maar daarvan is vooraf weinig te zeggen en in elk geval zou ze voor- loopig niet van beteekenis wezen. Sommigen zeggen nu wel kalmweg, dat de visschers dan maar op de Noordzee hun fortuin moeten gaan zoeken, maar 't is zeer de vraag, of de -ouderen daarvoor geschikt zullen wezen en 't is zeker, dat zij geen geld en geen vaartuigen hebben, om te gen de stoomvisscher met -succes te concurreeren. Vandaar dan ook, dat de bekende specialiteit in visscherij - zaken. Dr. Hoek. het denkbeeld aan de hand doet om personen, die daar voor in de termen zouden vallen, te pensioneeren, een eigenaardig voor stel, maai- dat niet onbillijk is, om dat de droogmaking van de Zuider zee, wordt ze ondernomen, geschie den zal in het 'algemeen belang. Door de van droogmaking afkeerige heeren Schnebbelie en Van Manen wordt nog een heel eigenaardig be zwaar gemaakt. Zij meenen, dat er een groote invloed door zou wonden uitgeoefend op de in 't Rijk aanwe zige werkkrachten en landerijen. Wordt elk jaar tienduizend H.A. grond voor den landbouw aan de markt gebrachtgedurende een aantal jaren lang (18 of 19) dan zullen aan 'de werkkrachten lioogere loonen moeten worden betaald, dde weer uadeelig zullen terugwerken op de waarde van de landerijen. Al zal dus de gezamenlijke waarde van alle cultuurgronden in het Rijk door de jaarlijksche toeneming van die gron den belangrijk stijgen, die stijging zal noodwendig meebrengen verminde ring van de waarde van een gedeelte der oude cultuurgronden, derhalve zijn ten nadeele hunner eigenaren. Om die reden twijfelen tie beide hee ren er- aan, of ten slotte het algemeen belang wel werkelijk door de droog making zal worden bevorderd. Oppervlakkig bekeken schijnt dit een belangrijk bezwaar, maar wie er even over nadenkt beseft, dat zelfs al ontstond er aanvankelijk eenige prijs verlaging van de landerijen, die spoe dig weer voorbij zou zijn, terwijl bo vendien juist -de vermeerdering van vruchtbaren ga-ond voor een Staat de meest tastbare, de meest werkelijke vermeerdering van rijkdom is, die zich denken laat. Wat ik daarmee be doel zal ieder zich kunnen voorstel len, die ziet hoe de aandeelen in Rus sische leeningen, waarvan er in Ne- 1 derland millioenen zitten, zijn achter uit gegaan, omdat in 't verre oosten een oorlog is gevoerd, gevolgd door een revolutie in het land dat de lee ning sloot, zelf. Het bezit van zulke effecten is derhalve veel onzekerder, dan de rijkdom aan grond in 't eigen l-and, al kan de prijs daarvan ook aan eenige stijging of daling onder hevig zijn. Hoe stelt nu de Zuiderzee-ver eeniging zich de uitgifte van de nieu we bouwgronden voor Niet door verkoop in het openbaar aan den meestbiedende. Het moet juist wor den voorkomen, zoo zegt zij, dat het land weer in handen van een betrek kelijk klein aantal groote grondbezit ters komt en juist hier, waar nieuw land gemaakt wordt, heeft de Staat het in zijn hand om economische en agrarische toestanden te scheppen, die het meest strooken met het alge meen belang. De Vereeniging wal het land uitgeven aan de vele beschikba re, goede arbeidskrachten, die wegens gebrek aan geld nu geen grondbezit kunnen verwerven. Vele van de flink ste jonge mannen gaan van 't platte land weg, omdat zij geen kans heb ben in een andere positie dan knecht te komen .Het zijn niet de minsten, die hun geluk gaan beproeven in an dere landen of werelddeelen, omdat de vaderiandsche bodem hun geen voldoend bestaan meer oplevert. In Denemarken en Hessen bestaan cre- dietvereenig-ingen voor klein landbe zit, die zich een kapitaal hebben ge vormd door de uitgifte van hypothe caire schuldbrieven en aan hunne leden vooxsóbot geven op eerste hy potheek tegen een rente, afwisselend van 3^ tot -1 procent en waarbij lang zamerhand het kapitaal wordt afge lost. In Denemarken werkt dat stelsel 25 jaar lang uitstekend, in Hessen voldoet het sedert de oprichting Jn 1892 eveneens goed. De Zuiderzee-vereeniging trekt hier uit de slotsom, dat de droogmaking volstrekt niet, zooals ook de heeren Schnebbelie en Van Manen beweren, het tegenwoordige geslacht met een grooten financieelen last zal bezwa- renjin tegendeel, dat de Staat op deze zelfde wijze te werk gaande de droogmaking met een leening van 70 a 80 millioen zou kunnen uitvoeren. Hoe de zaak in de naaste toekomst loopt, zal voor een groot deel afhan gen van de opvatting van den tegen woordige n Minister Ivraus. In elk ge val is het plan belangrijk genoeg, om nog weer eens even vluchtig de hoofd trekken ervan te overzien. J. C. P. Buitenlandsch Overzicht "ekeni de, Verplichte Schoolvergaderingen Maar ook onder het leger blijft het voortdurend gisten. Uit Moskou wordt gemeld, dat het daar liggende Rostoff-regiment aan het muiten is. De officieren namen hun ontslag, waarna de manschap pen een nieuw commando van twin tig personen kozen. Het Astrakan-re- giment sloot zich bij de muiters aan. De Kozakken weigerden den opstand j te onderdrukken. I In RIGA heerscht een aJgemeene staking en volkomen anarchie. Brandstichters trekken door de stad en hebben j reeds twee voorsteden in brand ge- stoken. De vreemdelingen nemen op schepen de vlucht. Uit Libau worden oorlogsschepen verwacht. De straten zijn als uitgestorven, en alle winkels gesloten. Hoe ernstig de toestand m Rus land andermaal is, blijkt wel uit de wijze, waarop de bladen zich uitla- ten. De „"Roess" roept alle klassen der bevolking op om zich te vereenigen tegen de regeering. Heftiger nog is de „Beurscourant", die voor het eerst .onderden titel van „Svobodny Na- ,'rod". ..Het Vrije Volk", verschenen is, i en waarin de bekende publicist en ju- i rist Plessen schrijft: Wij hebben het ineenstorten van hex stelsel-Plehwe beleefd, en thans beleven we HET INEENSTORTEN VAN HET SYSTEEM-WITTE. Beide stelsels hebben der revolutie goede diensten bewezen, en de ure der onvermijdelijke afrekening na- der gebracht. Door zijn laatste tijde lijke hervormingen heeft Witte be wezen volstrekt niet van de toestan den op dc hoogte te zijn. De histori sche rol van het ministerie' van 30 October is afgespeeld. Het heeft zijn zending vervuld en de autocratie een geweldigen stoot gegeven. Het heeft de onbestaanbaarheid van een bu reaucratische uitweiding van de con- stitutioneele hervormingen bewezen. Rusland heeft andere mannen noo- dig. Rusland zal door andere krach ten gered worden. ..Der Mohr hat, seine Arbeit gefhan, der Mohr kann gehen". Volgens den Petersburgschen cor- respondent van het „Berliner Tage-j blatt" zou Goetzkof, het bekende Zemstwo-lid van Moskou, de opvol ger van Witte worden. Verder vertelt deze correspondent „Bij een feest, waarbij vele officie ren waren uitgenoodigd. bevond zich ook admiraal Dubassof, de nieuw benoemde gouverneur van Moskou. Toen deze met zijn benoeming werd gelukgewenscht, antwoordde hij:.,Ik dank u, maar ik weet dat het mijn zekere dood is, wanneer ik te Mos kou kom." Even ernstig als deze dacht generaal Möller-Sakomelski, de onderdrukker van den opstand in Sebastopol, over den toestand. Hij vertelde, dat hij vóór het uitbreken der onlusten op een kleine stoomboot alle oorlogsschepen had bezocht om zich van de stemming te overtuigen. Daarbij hadden de marine-officieren hem met tranen in de bogen verzocht hen te redden en met zich mee te nemen naar den wal. daar zij vrees den op de schepen door de matrozen De Berlijnsche ochtendbladen ont- j vingen Zondag uit Riga via Konings bergen bericht, dat de revolutionnai- J ren Koerland en Lijfland beheer- schenRiga en Mitau in brand ge- stoken hebben en Libau bedreigen, i Het leven van alle Duitschers aldaar i is ernstig in gevaar. Van Kreuzburg .tot Kofno staat alles in brand. 1 De opstandelingen hebben baron I Korff en den heer Von Rosenbach als gijzelaars in Kreuzburg gehouden Te BATOEM hebben hevige gevechten plaats ge- had tusschen de troepen die kanon- nen bij zich hadden, en de oproerlin- j-gen. Er zijn vele dooden. i En ook uit andere plaatsen komen dergelijke onrustbarende berichten, i Waar moet. het heen Uit andere landen. UIT DE FRANSCHE KAMER. Na eene uiteenzetting van de Ma- rokkaansche quaestie. zeide minister 1 Rouvier „Om te voldoen aan een verzoek van den Maghzen is de aan- vankelijk uitgestelde datum van 15 dezer niet gehandhaafd. Ik meen te j mogen verwachten, dat de conferen tie in de eerste dagen van .Januari geopend zal worden. I De bescheiden eischen van Frank rijk kunnen onmogelijk op ernstigen weerstand stuiten. Frankrijk is ze ker van zichzelf en. gedachtig aan zijn glorieus verleden, is het van plan zijn vrijheden voluit te genieten. Bij de onderhandelingen die tot een overeenstemming met Duitsch- land hebben geleid zijn al onze rech ten wel niet erkend, maar hebben we ons die toch voorbehouden. Die on derhandelingen mogen met moeielijk- heden zijn gepaard gegaan toch wensch ik de acte te nemen van den uitslag ervan: dat Duïtschland en Frankrijk er in geslaagd zijn de eer ste stappen te doen tot regeling dei- moeilijkheden die een oogenblik hun ne betrekkingen minder goed sche nen te zullen maken. „De buitenlandsche politiek van Frankrijk is gemakkelijk als volgt te omschrijventrouw aan de allian tie. die volkomen ongeschonden is gebleven, en aan vriendschapshan den die het dierbaar zijn. denkt Frankrijk, vertrouwend op zichzelf en met de kennis van den adel zii- ner geschiedenis en van zijn toe komst er slechts aan zijn rechten en belangen te handhaven." Met 501 tegen 51 stemmen werd be sloten de beraadslagingen over dit onderwerp te sluiten. Van de met. groote belangstelling gewachte verklaring van Rouvier kan men zeggen dat zij de warme goed keuring der sreheele Kamer voor zich vereeniord heeft. De toon van zelfbe wustheid, en voorzichtige bescheiden heid nam alle partijen in en deed 't groote aantal ingeschreven voorna me redenaars van het woord afzien. DE PORTE EN DB MOGENDHEDEN, i De gezanten van Oostenrijk enRus- land overhandigden de Porte een no- ta, waarin officieele erkenning ge- i vraagd wordt van de Roemeensche nationaliteit in Macedonië. CANDIDATUUR-LABOUCHèRE. De heer Labouchère afgevaardig de van Northampton voor het Engel- sche Lagerhuis, heeft verklaard geen candidatuur meer te willen aanvaar- den wegens zijn hoogen leeftijd. Verschenen is het praeadvies van het College van B. en W. op het ver zoek van de afd. Haarlem van den Bond van Ned. Onderwijzers om aan alle gemeentescholen verplichte schoolvergaderingen in te voeren. B en W. stellen den Raad voor, het verzoek t e w ij z e n van de hand. Plan van B. en W. Wanneer de Raad met hei advies van B. en W. meegaat en het geda ne verzoek afwijst, zijn B. en W. voornemens nogmaals een schrijven tot de schoolhoofden te richten, waarin verzocht zal worden lo. Ten minste driemaal 'sjaars een vr ij willige schoolvergadering ie beleggen, tenzij er naar hun oor deel tegen het beleggen van zulk een vergadering bijzondere overwe gende bezwaren bestaan, in welk ge val B. en W. gaarne met die bezwa ren in kennis zullen worden gesteld. 2o. Bij den aanvang van het ka lenderjaar aan B. en W. mede te deelen op welke dagen zij die ver gaderingen wensch en te houden, en na bepaling van de dagen daarvan ook aan hun personeel mededeeling te doen. B. en W. zijn van meening, dat reeds veel gewonnen zal zijn. wan neer voldaan wordt aan het «n al. 2 vermelde, daar gebrek aan initiatief en zucht tot uitstellen zoowel bij hoofden als personeel, de oorzaken zijn van het achterwege blijven der vergaderingen. Langs bovenbedoel den weg stellen B. en W. zich voor aa.n de ^meeste scholen geregelde ver gaderingen te verkrijgen, die het na deel van verplichte vergaderingen missen. Immers zitten de onderwij zers daar n>et krachtens een recht hen, buiten de rijkswet om, door het gemeentebestuur verleend en kun nen de hoofden met de vergaderin gen ophouden, indien daarvoor, als in 1900 op de 2de tusschenschool (zie beneden), overwegende redenen zijn. Stadsnieuws Ontrold. Vrijdagavond 1.1. omstreeks elf uur werd de politie in kennis gesteld dat aan een man in de Kennemerstraat door twee vrouwspersonen zijn gekt was ontrold. Toelichting. In een toelichting, ruim 8 blz. druks groot, ontwikkelen B. en W. nader hun meening en bespreken zij de uitvoerige memorie van toelich ting van adressante. In de inleiding wordt gezegd dat het adres gelijk i3 aan dat van 21 Nov. 1900. waarop de Raad afwijzend beschikte. De toelichting is anders en duidelijker. Ofschoon B. en W. hun standpunt en dat van adressant bekend ach ten vinden zij het niet ondienstig ..bij deze telkens terugkeerende en naar onze meening (n.J. die van B. en W.) geenszins onschuldige zaak" de verschillende aangevoerde motie ven na te gaan. De zelfstandigheid van den onderwijzers. Wat hieromtrent in het adres ge zegd wordt achten B. en W. een warm pleidooi Voor een school zon der hoofd, waar elk onderwijzer, hoe jong ook, geheel onafhankelijk van elk toezicht, geheel volgens eigen inzichten zich belast met de. opvoe ding. In dit verband zal er noch van hoofd noch van schoolvergadering sprake zijn. B. en W ontkennen, dat de taak van den onderwijzer, in verband met zijn ondergeschiktheid aan het hoofd der school, niet vergeleken kan wor den met die van andere ambtenaren. Assistenten en pleegzusters in zie kenhuizen, inspecteurs van politie en rechercheurs treden ook zelfstandig op. maar zijn toch ondergeschikt aan hun chefs en moeten handelen vol gens hun instructies. Vorder wordt opgemerkt, dat de onderwijzer wiens onderricht gojd blijkt te zijn. zoo weinig mögjlijk be perkt moet worden in zijn vrijheid. Dit hoofdstuk van de memorie, zeg- gen B. en W. wettigt de vraag of niet meer aan den onderwijzer, dan aan het onderwijs gedacht wordt. i Wat betreft de bewering, dat de afhankelijkheid van den onderwijzer j niet voor de kinderen verborgen blijft, meenen B. en W„ dat het niet! nadeclig is voor het prestige, wan- neer de kinderen van jongsaf hoo- ren. dat niemand volmaakt vrij is in I zijn doen en laten en dat ieder het gezag van zijn superieuren behoort te erkennen. De school een organisch geheel. Dit hoofdstuk achten B. en W. in lijnrechten strijd met het eerste hoofdstuk. Werd in het eerste hoofd stuk bepleit, dat de onderwijzer zelf de maatregelen moet kiezen, die hij het beste acht. in het' tweede hoofd stuk wordt betoogd, dat van een vol komen vrije werking van de subjec tiviteit van den onderwijzer geen sprake kan zijn en de regeling der zaken bij de gezamenlijke onderwij zers moet berusten. De wenschelijkheid van de eenheid der school volkomen beamende, oor- deelen B. en W. die eenheid beter gewaarborgd door de tegenwoordige regeling dan door oen schoolverga dering. wier beslissende meerderheid bij ziekte en mutaties gemakkelijk kan wisselen. Voorts vreezen zij er voor dat de minderheid in een warme discussie nog vaster zal houden aan wat zij juist acht. Heden en Verleden. Omtrent de historische verklaring van den tegenwoordigen toestand wordt opgemerkt lo. Art. 21 verzet zich tegen liet vepublikeinscne stelsel. B. en W moeten zorgdragen, dat dit artikel niet langs eert omweg krachteloos wordt gemaakt. 2o. Schoolvergaderingen zijn niet voor den onderwijzer, maar voor het onderwijs. Verplichtstelling van schoolverga deringen. Daar adressant zegt., dat alleen de we tge vende"' schoolvergadering „meer ambitie en verhoogd plichts besef schenkt", meenen B. en W„ dat de onderwijzers nog niet tevre den zullen zijn als de verplichtstel ling geschiedthierbij wijst het ad vies op het oordeel van de afd. Am sterdam van den Bond dat het re glement op de verplichte vergaderin gen. aldaar de onderwijzers opnieuw herinnert aan hun „volslagen on mondigheid". Uitvoerig releveer en B. en W. da.n, waarom zij tegen de verpl'chtstel- ling zijn. Zif achten het b. v beter, dat overleg tusschen hoofd en perso neel gezamenlijk, achterwege blijft, indien de goede toon niet bewaard wordt en de uitwisseling van gedach te niet in onderlinge welwillendheid en waardeering plaats heeft. In dat geval wordt overleg tus schen het hoofd en de onderwijzers afzonderlijk verkieslijk geacht. Verplichtstelling der vergaderingen zal er toe leiden, dat de onderwijzer» hun meen'ng verwezenlijkt willen zien en dat zij zullen trachten hun meendng aan het hoofd op te drin gen. terwij] hun ..recht" om advie zen te geven ben nog meer ontevre den zal maken, ten opzichte van de positie van het hoofd. De toestand te Haarlem. Dat te Haarlem de proef' met de vrijwillige schoolvergaderingen mis lukt is. ontkent het advies, "daar het doel niet was om een proef te ne men. De verwachting, da.t alle scho len de vrijwillige vergade-ringen zou den invoeren B. en W. constatee- ren dit met leedwezen is niet ver wezenlijkt. De redenen daarvan, neergelegd in de rapporten der hoof den geven een anderen indruk, dan de redenen door adressante opgege ven. Wat B. en W. uit die rapporten meedeelen, laien we hier puntsgewij ze volgen Het niet geregeld vergaderen werd veroorzaakt aan de 3DE TUSSCHENSCHOOLdoor ziekte van liet hoofd 6DE TUSSCHENSCHOOL en SCHOOL Adoor overgangstoestan den en mutaties Eenige hoofden hadden echter vóór de vraag van B. en W. hen bereikte, reeds vergaderingen uitgeschreven. 1STE BURGERSCHOOL: door het niet opgeven van onderwerpen door het personeel na 1902. ondanks her haalde aansporingen van het hoofd. 2DE BURGERSCHOOLgeen ver zoek is ingekomen om te vergaderen. Het hoofd' stelde als voorwaarde, dat het te behandelen onderwerp door hem zou goedgekeurd worden. SCHOOL C Na 1903 zijn geen on derwerpen meer door het personeel opgegeven, ondanks de aansporin gen van het hoofd. Sinds 1897 werd hier vergaderd. SCHOOL D. Vergaderde eenmaal per jaar. Het personeel verzocht nooit om meer vergaderingen. OPLEIDINGSSCHOOL VOOR .MEIS JES Ofschoon vroeger geregeld werd vergaderd, geschiedde dit de laatste drie jaar niet meer. daar het hoofd wegens de snelle aanwas der leerlin gen een andere wijze van vergaderen wenschelijk achtte. 5DE TUSSCHENSCHOOL en 1STE OPLEIDINGSSCHOOL: Hier wordt geregeld vergaderd. 1STE en -IDE TUSSCHENSCHOOL: Er werden meerdere vergaderingen gehouden naarmate de behoefte daar toe gevoeld werd. SCHOOL B Door het vorig hoofd werden vergaderingen gehouden. Het 'hoofd werd echter verplaatst naar de 7DE TUSSCHENSCHOOL. waar hij ook seh' vergaderingen denkt uitte schrijven.

Haarlem's Dagblad | 1905 | | pagina 1