Tweede Blad behooreüde bij „Haarlem's Dagblad" v«n Dlaadig 1» Beo. 1901. S Ho. 8898 Stadsnieuws Vergunningsquaestie. Men meldt uit Haarlem aan de N. R. Crt. Op den Kruisweg alihier is een Bo dega, waarin ook vergunning. Het lokaal heeft twee vertrekken, waar- 54 van één eene serre, die door deuren toegang geeft tot een tuin. De beide lokalen voldoen nu, wat oppervlakte j betreft, op één meter na, niet aan de nieuwe wet, en nu .heeft de eigenaar de aanzegging gekregen dat in de serre alleen wijn en bier mag ver- j L strekt worden. Thans is er dit op gevonden, dat op ide scheiding tusschen zaal en serre een rand is getimmerd, waarop, zoo dit besteld wordt in de serre, 1 cognac, bitter enz. wordt neergezet, wat de bezoekers daar dan zelf afne- men en toch in de serre nuttigen, want dat is bij de nieuwe wet niet t| verboden. Verlof D r ank w e t. Burg. en Weth. brengen ter open bare kennis dat is ingekomen een ver zoekschrift. van C. van Schooten om verlof tot het verkoopen van alcohol- houdenden drank, anderen dan ster ken drank, in het perceel aa 1 oc •Damstraat No. 6 van W. Walters, in het perceel aan den Kruisweg No. 15 van J. W. Comegoor, m het perceel aan de Groote Houtstraat No. 120 A. van. H. C. van Rdel, in hel perceel aan de Arnsterdamschevaart No. G van N. Bakker, echtgenoote van G. L. P. Sikman, in het perceel aan ere Smedestraat No. 16; en van A. Torrer, in het perceel aan de Parklaan No. 87. van een der katholieke raadsleden, die medewerkte tot de benoeming van een vrijzinnig gemeente-architect, den heer J. Kerkhof, buitengewoon op zichter van den Waterstaat te Vlie land. In de motie wordt d.e wenschelijk- heid uitgesproken, dat alle katholieke raadsleden en bijzonder het lid, dat door blanco te stemmen de benoeming van den katholieken sollicitant, den heer J. Smit te Rotterdam, onmoge lijk maakte, in het vervolg beter de belangen der katholieke partij zullen bevorderen. LANDBOUWTENTOON STELLING TE BEVERWIJK. Het hoofdbestuur van cle Holland- sche Maatschappij van Landbouw heeft een bezoek aan Beverwijk ge bracht ter bezichtiging van de terrei nen, bestemd voor de Landbouw-ton- toonstelling der Maatschappij, inl90G aldaar te houden. Als terrein is aangewezen het land goed „Oud Meeresteijn", dat bijzon der gunstig gelegen is en aan alle ver- eischten voldoet. Eerstdaags zullen de verschillende com missiën worden aangewezen dooi de afdeeling, die zich met de regeling der werkzaamheden enz. zullen he iasten. Binnenland HOFBERICHTEN. Het bestuur der stichting ,.Te Huis van alleenstaande Blinden'" te 's-Gra- venhage. ontving het bericht, dat II. M. de Koningin het. weldadigheids- concert op 27 December in het Ge bouw voor Kunsten dit Wetenschap pen hoopt bij te -wonen. betreft, vernemen we, dat hij bij liet verlaten der gevangenis in Mei j.L een ruime uitgangskas had. Hij moet zuinig van aard zijn, doch zeer op- bruischend van karakter. Wat hem tot zijn gruwelijke daad dreef, is nog niet bekend. Misschien vindt men een niet onjuiste voorstel ling van de aanleiding daartoe in het volgende. Er wordt verteld en van verschillende zijden dat het meisje, hetwelk met hem verkeering had, voor hem gewaarschuwd was door Akke Kobus, die zijn ongunstig ver leden kende. „Dat zou hij deze laatste wel eens inpeperen" moet hij verklaard heb ben. Is dat zoo, dan kan het wezen, d,at hij het meisje heeft opgewacht met 't voornemen haai-voor die waarschu wing te laten boeten en dat hij eerst langzamerhand gekomen is tot cle noodlottige daad. De worsteling, die moet hebben plaats gehad, doet een dergelijken gang van zaken vermoe den. Ten slotte kunnen we tot onze groo te vreugde mededeelen, elat voorloopig de toestand van het arme slachtoffer zich iets minder ernstig (loet aanzien, al blijft hij ook gevaarlijk. BEDREIGING MET DOODSLAG. Zaterdagnamiddag ongeveer 3 uur werd door de marechaussee te Leeu warden gearresteerd een bekende van de politie, G. S., koopman aldaar. Deze zou een zekeren koopman F. A. Sj. met doodslag hebben be dreigd. G. S. verzette zich hevig tegen de marechaussee, die gebruik van hare sabels moest maken. De oud-minister rar. P. Pijn acker Hordijk, oud gouverneur-generaal van Ned. Indië, zal Den Haag als woonplaats verlaten en zich met zijn familie metterwoon te Haarlem vesti gen. Verkeersweg te water. Men schrijft ons Zooals misschien verscheidene le zers weten, is voor een paar maan den geloden, door de H. IJ. S. M. aan den heer v. Ekeren, aannemer te Amsterdam, opgedragen, een ge deelte van de Oostvest van den ouden weg tot aan de spoorbrug te dempen, en een nieuwe gracht te graven ongeveer daarnaast, zooclat ide maatschappij nu een belangrijk [stuk grond gewonnen heeft. We kunnen niet anders zeggen, dan dat nu deze nieuwe gracht bevaren wordt, de toestand daar zeer verbe terd is, nu deze vaart een bijna rech te lijn maakt op de Heerenvest. en naar de Arnsterdamsche vaart. Schip pers verklaren evenwel dat het voor hen al bitter weinig geeft, omdat zij [toch van deze gracht, geen gebruik kunnen maken voor hun tocht naar Amsterdam. De reden hiervan is, dat !de brug over den ouden weg te smal is voor do mééste schepen, "de in gang is daar maar 3 M. Zij zouden, wanneer de Maatschappij, die toch ook haar belang er bij heeft, om haar schepen aan het terrein te deen los- sen. er zeer mede gebaat zijn wan neer (leze oude brug ook vernieuwd werd. De schippers moeten nu geregeld op sleepkracht wachten, en door do Arnsterdamsche vaart kunnen zij met eigen krachten (door te jagen) naar Amsterdam komen. Ook voor de Gemeente zou het goed zijn, daar veel vuilnisschuiten door deze grachten en de Arnsterdamsche va.arl naar de Liede gaan. Wij geven het bestuur van do H. IJ. S. M. en dat van Haarlem dan ook gaarne in overweging, deze gemak kelijke verkeersvaart naar Amster dam tc verbeteren, door het maken van een breede brug. Uit de Omstreken BEVERWIJK. Geloof elm Architectuur. Uit Beverwijk meldt men aan ..De Tel." De Roomsch-Kafholieke kiesvcive- niging „Recht en Plicht" nam met al- gemeene stemmen een motie aan. waarin afgekeurd werd de houding ZELDZAME PLECHTIGHEID. Zaterdagmiddag had te Den Haag ten huize van den Engelschen gezant., den lieer Howard, een zeldzame plech tigheid plaats. In het gebouw der legatie waren uitgenoodigd de minister va.n marine, kapitein ter zee Cohen Stuart, de gep. vice-admiraals Tadema en Ellis (oud-minister van marine), en de schout-bi j-nacht. baron Sweerts de Land as Wy borg Ir, commandant der marine te Amsterdam. In naam va.n Z. M. den Koning van Groot-Brittannië en Ierland heeft. Sir Howard aan den minister en de ge noemde vlag-officieren uitgereikt de onderscheidings-ieekenen der orde van St. Michael en St. George, hun ver leend ter gelegenheid van het bezoek der Engel sche vloot aan I-Tmuiden in Augustus ld. De gezant sprak bii deze plechtig heid een woord tor herinnering aan de gastvrije ontvangst, het. eskadër van wege H. M. de Koningin en de II. M. vertegenwoordigende autoritei ten. te beurt gevallen. GEEN AUDIENTTES. De gewone audiënties van de mi nisters van Oorlog. Waterstaat en Landbouw zullen deze week niet plaats hebben. AANVARING. Zaterdagavond te 8 uur is dooi- het s. s. ..Rijnstroom"' van de I-IoU. Stoomboot Maatschappij aangeva ren het ijzeren tjalkschip „De Hoop geleidt mij" schipper en eigenaar Piet Dolkemade van Haarlem, gela den met hout komende van Zaan dam en bestemd naai* Den Haag. Het schip is niet verzekerd. De aan varing had plaats op liet Noordzee kanaal voor zij-kanaal G. .Nederland cle som van 15.000 heeft I gekost. j Dit is beslist onwaar. Er was op de begrooting van het vorige jaar ƒ30.000 voor verlies aan den Hoek van Hol- land uitgetrokken, op welke enorme som ten slotte 15.000 meer schade is geleden. Ware nu dit kapitaal over het geheele vaderland verdeeld, het zoude nog zoo erg niet zijn, maar die schade ;s ontstaan door de verzending j naar „den Hoek" uit slechts enkele plaatsen, en welAmsterdam, Rotter dam, Den Haag, Zwolle en wellicht i nog een enkele kleine gemeente. Wan- neer men dus nagaat dat een weke- Mijksehe sc.hade van 900, zegge ne- gen Jionderd gulden per week, bijna geheel ten laste komt der genoemde vier gemeenten, dan mogen wij te recht vragen, wéar zal het einde zijn van zulk een opdrijven i In hei verdere deel van den brief komt men tot de volgende conclusie het overgroot deel cler ambtenaren bij het .geslacht is niet voor zijn taak berekend, omdat het eenvoudig de i taxatie der runderen niet kent, zich- zelf niet vertrouwt... dit alleen is de oorzaak, dat op de meeste plaatsen zoo verschillend wordt aangegeven. Adressanten verzoeken ten slotte hen „te verlossen van een wet, d'e bijna een eeuw oud is en die het vak als 't ware tot een hel maakt. „Wij herhalen, dat wij geen af schaffing van den accijns op 't ge slacht verlangen, maar slechts een wet, die billijk werkt in cle practijk, j voor welker uitvoering overal bekwa- me vakmannen worden gekozen en 1 een wet, die voor alle slagers in het Koninkrijk gelijk is." en 's avonds concert in Musis. Voor kien optocht werd betaald ƒ150, voor't concert in Musis ƒ140, hiervan kreeg de directeur 58, is 20pet. en wij.. 3.50 per muzikant. De directeur deed daarvoor niet anders dan een ge deelte van het programma in Mus>s dirigeeren. aan den optocht nam hij geen deel.". VRIJE UNIVERSITEIT. Naar wij vernemen, wordt in de Staatscourant" van a s. Maandag cle publicatie verwacht van het Ko ninklijk besluit waarbij aan door de Vrije Universiteit te Amsterdam te verleenen- doctorale graden de ,,ef- fect.us civilis", wordt toegekend. („Stand.") DE POGING TOT DOODSLAG TE LEEUWARDEN. Zaterdag had de arrestatie van Ap peldoorn te Zwolle plaats. De ,.Lw. Cri." meldt daaromtrent het volgende „De verdachte Jan Appeldoorn werd des voormiddags omstreeks half elf te Zwolle door twee agenten van po litie aangehouden. Toean dezen hem ontmoetten, kwam. hij hun al dade lijk verdacht voor, daar zij in hem dén gesignaleerde meenden te ont dekken. Eerst stribbelde hij wel wat tegen, doch dat baatte hem niet. Hij werd gearresteerd en met den eerst- volgenden trein door de beide agenten naai- Leeuwarden overgebracht. Dat zij den juisten man te pakken hadden, bleek hun onmiddellijk. Een telegram, dat we al zeer spoedig- uit Zwolle ontvingen, meldde ons name lijk, dat Appeldoorn belcenxl had Don derdagavond Akke Kobus td Leeuwar den eenige messteken te hebben toe gebracht. Die bekentenis, die zeker veel moei te zal besparen, heeft de schuldige ook hier te Leeuwarden, waar de zaak tot dusver in handen der gemeente politie is, herhaald. De kwestie, hoe de daad gequalificeerd moet worden, is van later zorg. Aiet den sneltrein van 12 uur 40 mi nuten kwam Appeldoorn te Leeuwar den aan. Reeds lang van te voren had zich een talrijk publiek opgesteld voor het stationsgebouw evenals bij het poiitie-bureau, en later op den dag- was het ook in cle buurt van de ge vangenis, en bij de plek, waar Don derdagavond de schrikkelijke daad had plaats gevonden, druk van oij- eenscholemle nieuwsgierigen. Zwaar geboeid verliet de schuldige den trein. Hij zag er «enigszins opge zet uit en had een wonde over den •neus. Zijn uiterlijk is inderdaad ver van gunstig. Met den celwagen werd hij door een rechercheur en een rijksveldwach ter naar hét bureau van politie ge bracht. Onmiddellijk werd door don onvemnoeiden commissaris met het onderzoek; begonnen. Kort daarop werd met den schuldige naar liet Nieuwe Kanaal gereden, waar enkele bijzonderheden werden vastgesteld. Wat den persoon van Appeldoorn DE ONDERZEEBOOT „LUCTOR ET EMERGO Onder betrekkelijk ongunstige om standigheden zijn Woensdag en Don derdag jl. de eerste beproevingen van de onderzee-torpedobo'ot begonnen. Nevelachtig weer en woelige zee wa ren oorzaak, dat Woensdag een proef van 12 uur stoomen aan de opper vlakte moest worden afgebroken ten gevolge van de zeeziekte der beman ning. Ook Donderdag was 't nevel achtige weer oorzaak, dat de onder water stoomende boot de schijf, waarop een torpedo moest worden afgevuurd, niet kon zien en deze voorbij voer. Op 2 mijlen afstand voor de schijf dook de boot onder, kwam nog even boven, alleen de commandotoren, om zich voor het schot nog eens te oriënteeren, dook daarna, weder on der. doch voer de schijf voorbij. Als cle boot onder water vaart geschiedt dé verkenning van cle watervlakte door middel van de periscope zijnde een verticale buis. waarvan slechts het bovenste stuk hoven water uit steekt. en waarin spiegels en leuzen om het beeld van den horizon naar binnen in de boot op een spiegel over te brengen. Nadat deze lanceer proef was gestaakt, werd nogmaals ge tracht den 12 uurs proeftocht aan de. oppervlakte te doen. cloch moest ook deze proef teil gevolge van de zee ziekte der bemanning na eenige uren worden gestaakt. i)c proeftochten worden voortgezet. (Vad.) BENADERING VAN VEE. Door het bestuur der Zwolsche VleeschJiouwers-Yeieeiuging is aan de leden der Tweede Kamer c-en open brief gericht, waarin naar aanleiding van de mededeeüngen door den Mi nister an Financiën bij de memorie van antwoord op de begrooting ge daan, een ernstig woord van protest wordt geuit over de wijze, waarop de wet op liet geslacht wondt toegepast. „Wannéér, zeggen adressanten, men de genoemde memorie nagaat, zou men allicht tot het besluit ko men, dat iiet benaderen van rundvee over t afgeloopen jaar voor geheel DE TOESTAND AAN SCHOOL T TE AMSTERDAM. Naar Het Volk verneemt, is ook liet overig personeel van school T„ te Amsterdam, waar nu de onderwij zers Edelman en Traanberg ontslagen zijn, reeds in verhoor genomen en wel door den inspecteur Fabius en den arrondi ssementsschoolopziener Gunning. De beide ontslagenen wor den als getuigen gehoord. Men meldt aan Het Volk, dat in de laatste dagen, na de jongste raadszit ting, eenige onderwijzers zijn toege treden tot de S. D.A. P Verscheiden hebben bedankt voor het lidmaat schap van den Vrijz. Dem. Bond. Ook de Onderwijzersbond won in den laatsten tijd een vijftigtal nieuwe leden. DE ONTSLAGEN ONDERWIJZERS. Naar wij vernemen heeft een der beide ontslagen Arnsterdamsche on derwijzers. de heer K. F- Traanberg, reeds een andere betrekking gevon den. Den heer Traanberg. die o. a. in het bezit is van een akte wiskun de en een akte Duitsch. is de betrek king van inspecteur bij een levens- va rzelterin g-maatsch a ppi j aan gebo- den. (Tel.) PERSDELICT. Naar men verneemt wordt door den officier van justitie te Arnhem ecne vervolging ingesteld tegen den hoofdredacteur der „Nieuwe Arnli. .Courant, den heer Pyttersen, omdat hij in het nummer van 15 Oct. 1.1. een ingezonden stuk. geteekend „eenige muzikanten"' (van het mu ziekkorps van het 8e Reg. Inf.) heef I. laten opnemen, waarin de eer en goede naam werd aangerand van den heer Iiautzsch. kapelmeester van dat muziekkorps. In dat stuk werd cri- tiek uitgeoefend op het in ari-est stel len van den muzikant W., wegens dienstweigering, gevolg van een door dien kapelmeester aan genoemden muzikant niet verleend verlof om op een particulier patijtje muziek te maken. Er werd voorts in gezegd: „Wij zijn er van overtuigd, dat wanneer W. een partijtje had gehad van 'meer clan 8 personen, hij zeker ver- 1 lof 'had gekregen. Dat komt. M. de R„ omdat van elk partijtje, dat een muzikant aanneemt, en waarvoor meer ilan 8 personen noodig zijn. de kapelmeester zijn aandeel van het 1 verdiende krijgt. Terwijl wij dus den i geheelen avond en soms een groot gedeelte van den nacht hard moeten j werken, soms dan nog niet kunnen gaan slapen wegens den dienst. strijkt de dirigent in zijn huiskamer gezeten, zijn aandeel van onze zuur 'verdiende penningen op. Is dat geen. toestand waarvoor het tijd is, dat j JE MOET HET MAAR WETEN! j Dezer dagen promoveerde te Am- sterdam iemand xot doctor in de che- j mie. Zijn veertiende stelling luidt aldus„De beoefening der oude ta- len behoort facultatief te worden ge steld bij het voorbereidend onderwijs in natuurwetenschappelijke richting; de Grieksehe en Romeinsche litera- j tuur kan niet beschavend werken. omdat die volken geen beschaafde na- ties zijn geweest, en de ontwikkeling ;die een leerling er door krijgt, de moeite niet loont, die door hem aan de studie besteed werd." j Die jonge cloctor in cle chemie is zelf zeker wel het beste, laat mij ho pen, zeldzaam bewijs van de geest e- 'lijke droogheid, waartoe eenzijdige beoefening der natuurwetenschappen leiden kan. Wat meer of beter onder- j richt in Latijnsche en Grieksehe schrijvers zou den blik van dezen chemicus verbazend verruimd hebben. I. Spectator.) KOPERDIEFSTAL AAN TRAMBANEN. Ten nadeele van de E. S. M. zijn een zestal rood koperen railverbindin- gen tusschen de spoorstaven wegge broken op het baanvak Kostverloren brugSloterdijk, op het spoor in da richting Haarlem-Amsterdam. Een tweetal dier koperen verbindingen i zijn opgerold en samengevouwen in een ongemerkten zakdoek verborgen gevonden op de baan. nabij de Krom- i mert. Iemand aan de Baarsjes wo- nende, -heeft eergisteren eenige opge schoten jongens in den namiddag in de baan zien woelen, en meent een hunner te kennen, hetgeen door de politie te Sloten thans nader wordt onderzocht. De beschadigingen kunnen voor het bedrijf uiterst ernstige gevolgen heb- ben, daar het geleidingsvermogen 1 der rails voor den stroom belangrijk verminderd en in zekere gevallen zelfs geheel opgeheven kan worden GESTRAND. Zaterdagochtend is te Schevenin- j gen een telegram ontvangen uit Goo- clereede. meldende dat cle logger Koo lemans Beynen, reeder A. v. cl. Toorn ie Goeree gestrand is. aan boord heb bende 15 last haiang. De bemanning is gered. Het vaartuig zal vermoedelijk verloren gaan. I Door mevrouw Van Herwerden uit Rotterdam werden eenige treffende woorden van! hulde gebracht aan de nagedachtenis van den heer C. V. Gerritsen, een cler krachtigste strij ders voor het doel der vereeniging. De aanwezigen betuigden hare instem ming door van haar zetels op ie staan. j Tot afgevaardigde naar de aJgemee- ne vergadering van den Nationale» i Vrouwenraad werd benoemd mevrouw BakkerNort van Groningen, i Het jaarverslag meldde, dat het ledental in 1904 met 300 is toegeno men en thans 1800 bedraagt. Mede- gedeeld werd, dat een geschikte pro pagandiste is gevonden. Met voldoe ning werd geconstateerd, dat cle bla- den voor en na iets uit het „Maand blad" overnemen. Van de afdeelingen werden door en kele afgevaardigden schriftelijk, door andere mondelinge mededeelingen ge daan over het afgeloopen vereeni- gingsjaar. Niet vertegenwoordigd wa- ren de afdeelingen Roordahuizum, Hoorn en Meppel. De ontvangsten bedroegen volgens verslag van cle peraimgmeesteresso 2480, de uitgaven ƒ1941. De rekening werd goedgekeurd. i Men achtte het maken van propa ganda in de veenkoloniën gewenscht. Mevrouw Drucker wenschtc- voor de afgevaardigden ruimer vergoeding van reiskosten. De afdeelingen zullen het Volgend jaar 50 cent per lid aan het hoofdbestuur blijven afdragen. Do volgende vergadering zal te Rot terdam gehouden worden. Het voorstel van het hoofdbestuur om geen werkplan vast tc stellen, werd aangenomen in dien zin. dat geen werkplan zal worden vastgesteld zooa.ls op d'e vergadering te Amers foort. werd geprojecteerd. Aangenomen werd een voorstel van het hoofdbestuur om bet bestaande comité van Nederland in den wereld bond nocr minstens een jaar te hand- have». De leden zullen voor vijf jaar verkozen worden. Zonder stemming werd aangenomen een voorstel van cle afdeeling Amster dam de Vereeniging voor Vrouwen kiesrecht make zich los van het .Ion- del i jk onderwijs-cotraité Hierop was aan clo orde het voor stel Breda, luidende: De Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht make zich los van het Ned. comité voor algemeen kiesrecht. Met Gi tegen 28 stemmen werd tot afscheiding van liet algemeen kies recht-comité besloten. De volgende zomer-bijeenkomst zal te Zutphen plaats hebben. Het Hoofdbestuur werd gemachtigd eene commissie tc benoemen, die zal nagaan, welke artikelen der Grond wet naar de meening der vrouwen van Nederland strijdig zijn met de begrippen van rechtvaardigheid en het resultaat daarvan ter kennis bren gen van do staatscommissie voot* Grondwetsherziening. Daarna, werd in besloten vergade ring behandeld een voorstel Rotter dam in zake het werkprogram voor het eigenlijke doel. GEARRESTEERD. Naar het huis van bewaring te Arn hem is Zaterdag overgebracht W. van B„ uit Lobith, verdacht van levens gevaarlijke verwonding van den café houder Jacobs aldaar. VOOR DE SLACHTOFFERS DER TROEBELEN IN RUSLAND. Te Apeldoorn wordt naar de Tel.- correspondent aldaar schrijft - op initiatief van het comité nog steeds druk gecollecteerd voor de slachtof fers der Russische Jodenvervolging en er bestaat daarvoor zooveel animo, dat men niet alleen eenvoudige bur gers, maar ook mannen van aanzien in die gemeente, predikanten, enz., van huis tot. huis met het collecte- zakje ziel. rondgaan. Tot zelfs cle af gelegen heidè-buuïtschappen ontvan gen een bezoek van dominee, Jood- schen voorganger of andere colleclce- rende heeren. Tevens mag gezegd worden, dat de giften mildèlijk toe vloeien en ook de min-bedeelden zici. niet onbetuigd latenmen verwacht daarom, dat de opbrengst van de col lecte voor een gemeente als Apel doorn buitengewoon groot zal zijn. Door 'het Comité tot inzameling van gelden ten bate cler slachtoffers van cie Russische Jodenvervolging is te Eindhoven bijeengebracht, ƒ2002.20. DERDE HERHALINGSOEFENING. In een adres aan de Tweede Kamer verklaart het centraal bestuur van den „Ncd. R. K. Volksbond", mei belangstelling te hebben kennis geno men van het in de jongste Troonrede vermelde, omtrent liet streven naar een verkorting van den diensttijd. Adressan' verzoekt nu dien verkor ten diensttijd zoodanig te doen zijn, dat de derde herhalingsoefening ver valt, en art. 111 der Militiewet zooda nig te wijzigen, dat sub 1 wordt ge lezen bij de onbereden korpsen in het geheel voor acht weken, verdeeld over ten hoogste twee perioden." VROUWENKIESRECHT. De Vereeniging voor Vrouwenkies recht hield Zaterdag in het Conca t- huis te Groningen haar 12de algemee- ne vergadering onder leiding van me vrouw dr. Aletta Jacobs. In haai-ope ningstoespraak wees de presidente op het belangrijke van hei jaar 1905 voor cle vereeniging, omdat de partij van het hlanco-ariikel aan de stembus er eens een einde aan gemaakt heeft gezegevierd en daardoor oen n wordtEen paar staaltjes laten wij geering is gekregen, die grondwets herziening aan de orde zal stellen, een toezegging die tevens de bedoe ling heef*, alles wat de invoering va;: vrouwenkiesrecht belemmert, uit de Grondwet te nemen. ONGELUKKEN. Een arbeider te Witmarsum, die een patroon uit een ac.htc.rl andgeweer zou verwijderen, stootte daartoe met de kolf op den grond. Het schot ging af«hij kreeg de volle lading in de onderkaak en was oogenbtikkelijk een lijk. Zaterdagmorgen is in een onbe waakt oogenbiik het 2i-jarig dochter tje van W. Schippers, wonende L» ue Vijhoffstr&at 72 te Arnhem, uit liet zolderraam op de ste enen van de ach terplaats gevallen, waar de moeder .het in bcwusteloozen toestand vond liggen. De toestand van het kindje is ernstig. hier volgen Op den Oranjedag wa» j liet de stafmuziek. die den geheelen 'dag in de weer moest zijn; behalve de parade wat natuurlijk dienst is;. 1 idaen wij den ]ii<tori>ciien optocht BRANDEN. Donderdagnacht omstreeks drie uur is er een hevige brand uitgebroken bij den winkelier D. v. d. Wal te Abenes. De brandweer rukte aan en trachtte de aangrenzende perceoïcn te behouden, daar Jiot aangetaste per ceel niet meer te redden was. Yorze- k>. ring dekt de schade. De oorzaak is onbekend. Vrijdagavond is de boerenwoning v:«n H Vos in "t llanendorp, onder Ernst hij E[)c, afgebrand. Feuilleton. De Liefde eener Vorstin door GEORGE BARR. 19) Pas twee weken na die ontmoeting sprak Lorry met zijn vriend over Granstark. Eerst had hij geaarzeld of "hij hern in zijn plannen zou inwij- den, want hij was bang voor diens, spol zoo.als zij onder jongelui zoo j dikwijls voorkomt. Maai* daar zijn ongeduld om 'het vreemde land met zijn hoofdstad te vindon steeds meer toenam moest hij j Anguish ten minste wel gedeeltelijk zijn plannen voor de toekomst mee deden. Hij sprak van zijn plan. om Wee-! nen. Budapest en andere steden in het Oosten te bezoeken, en daarceni- j ge maanden te blijven. Tot zijn verbazing en blijdschap; verklaarde Anguisli zich zeer met dat plan ingenomen en bereid met hem mee te gaan want hij had ook een jaar voor zoo'n uitstapje bestemd. Lorry zag zich nu gedwongen al- les te vertellen, wat niet zonder ver legenheid gebéurde, want hij was op de spot en het lachen van zijnleven- digon vriend voorbereid. Maar Anguish was ontvankelijk en romantisch genoeg, om liieröver ver rukt te zijn. en noemde het het heer lijkste avontuur.' dat hij nog ooit be leefd had. Vertel mij alles, drong hij aan, terwijl zijn oogen van jongensachtig enthousiasme fonkelden. Lorry vertelde verder, schilderde de geheimzinnige schoone den gedistin- gueerden oom. de tante en noemde alles tot in de fijnste puntjes, wat hem tijdens zijn navorschingen in dc war gebracht en verontrust had. Fameus, riep Anguish dat is ro mantischer dan iets anders ter we reld. Neen. oude jongen, ik maak je geen verwijten, dat je deze be koorlijke vrouw gaat zoeken. Voor zoovee! bewondering liep ik naar het. einde der wereld. Maar wie weet, waar Granstark ligt Wij zullen alles in 't werk stel len om het te vinden. Een of andere reisgids zal toch wel van dit raad selachtige land spreken. Er zijn van clie onmogelijk kleine koninkrijken en vorstendommen, dat het niet doen lijk is ze alle te onthouden. Morgen zullen wij de groote station? opzoe ken en met. onze onderzoekingen be ginnen. Wij moeten Granstark vinden en zullen de bloem plukken, die daar I bloeit. Ahes wat je nog noodig hebt, beste jongen, is iemand die alles re- galt. Ik zal alles in orde maken, dat j jc ten slotte niets a.uders te doen hebt dan toe te happen. Gemakkelijker gezegd, dan ge- daan. Zij heeft je immers een kushand toegeworpen, zeg je Ja, maar dat deed zij alleen, om- dat zij toch dacht mij nooit weer te zien. Om dezelfde reden heb jij haar zeker ook een kus toegeworpen, ver- moed ik j Dat. weet ik zelf niet, ik was op dat. oogenbiik ontoerekenbaar i Als zij het clan meer bewust deed. dan was zij toerekenbaar en dan zou ik een verklaring van haar eischen Lorry noest lachen over zooveel ijver, maar was toch blij. dat zijn vriend het zoo opnam. Tweehoofden wisten immers meer dan één en dan was het toch wel zoo aangenaam ge zelschap op reis te hebben, niet om dat er zich moeilijkheden konden voordoen, maar omdat anders groo te eenzaamheid hem te wachten stond. Daarom nam hij het plan van zijn vriend als een genoegen aan. Tot. laat in den avond bespraken zij de voorgenomen reis. Toen T.orry eindelijk opstond om weer naar zijn hotel te gaan ver raste Anguish hem met de vraag Wat ga je met haar beginnen, •ils je haar gevonden hebt. Gren, oude jongen Grenfall trok zijn wenkbrauwen op. Hij stond plotseling op en verlegcn- beid was op zijn aangezicht en in zijn houding te lezen. Daarover zal ik nadenken, als ik haar gevonden heb. antwoordde hij. 1 Ben je van plan haar te trou- wen bleef de ander aandringen. Hoe kan ik dat weten, riep de verliefde Amerikaan. Natuurlijk weet je dat niet Hoe, zou je ook zei Anguisli verontschul digend. Misschien wil zij je niet heb ben. misschien is rij al getrouwd. Al les is mogelijk maar als jij 't. niet kwalijk neemt, dan zou ik wel wil- len weten, waarom je zoo'n dollen jacht door de geheele wereld eigen- lijk onderneemt Alleen om een blik op haar te kunnen werpen Vraag je mij nog, wat ik wil Ikhij zweeg. Ik beschouw het clan maar als vol doende. clat jij het wenscht. Mooi. Dan heb ik ten minste iets gevonden waarop de operaties gegrondvest kun- 1 ne.n worden. Het is dus onze plicht Granstark voor Lorry uit te vinden niet ter wille van een diefstal. maar uit barmhartigheid. Goeden nacht Tot morgen Den volgenden morgen reden de vrienden per cab naar verschillende stations en deden onderzoek naar Granstark en Edelweisz. Zij heeft je om den tuin geleid, oude jongen, zei Anguish teleurge steld, toen zij te zamen zonder resul taat het derde station verlieten. - Neen. riep Lorry uit. Zij heeft mij cle waarheid verteld. Er moet een Granstark zijn. en daar woont zij. Voor zulke oogen als de hare zet ik mijn levui op het spel. Woel je zeker, dat zij zeide, dat hot in Europa lag? vroeg Harry, on keek cle straat langs, alsof het geen verrassing voor hem geweest zou zijn haar in Parijs te vinden want in stilte dacht hij, dat zij zoowel als haar edele bloedverwanten den ede len Gren bedrogen had. Misschien woonde zij in Parijs en nergens an ders. Hij zou om de hardnekkigheid pii onnoozele lichtgeloovigheid van Lorry hartelijk gelachen en hem een ezel genoemd hebben, het offer van cle luimen een er actrice, als hij niet had moeten bekennen dat het rechte inzicht, in deze zaak hem ontbrak Daarom was hij goedhartig genoeg, zijn tijd af te wachten, en hem zijn gang maar te laten gaan om een land te zoeken, dat niemand kende. I.orry was zoo zeker van zijn zaak. dat hij driftig werd. wanneer men "an zijn droom of ideaal wilde twij felen. Zooveel was bijna zekerGran stark bestond niet en cle familie Gug- genölockei* was niet met den „Kei zer Vilhelm" uitgezeild, hoe alles er ook op scheen te wijzen. Lorry was in overspannen toestand geweest en had zich verbeeld haar u de boot te zien. Als zij daar ge weest v. as. dan zou haar naam toch op dp lijst der passagiers gestaan hebben. Eandelijk na twee dagen van vruch teloos zoeken was Lorry ook geneigd het op te geven, maar daartegen pro testeerde Anguish terstond en vergat, dat hij claagsch te voren nog het zelfde gezegd had. Wij zullen de stadsbibliotheek gaan opzoeken en de kaarten door zien riep hij. of nog beter, laten wij naar het postkantoor gaan. Waarom hebben wij daaraan niet dadelijk ge dacht Rij de post zal men toch wel weten of er een. Granstark bestaat. Zii gingen te zamen naar het hoofdpostkantoor en nadat zij van den een en beambte naai- den ande ven gezonden waren, vonden zij ein delijk de afdeeling, waarin zij het te weten zouden kunnen komen. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1905 | | pagina 5