Vreemdelingenverkeer en Reiswezen. Op uitnoodiging van de „Vereeni ging tot verfraaiing van Haarlem en omliggende gemeenten en tot bevor dering van het vreemdelingenver keer'' hield de heer G. Muller van Ameteixlam Vrijdagavond een voor dracht over bovengenoemd onder werp. In een aangename en onderhou dende causerie wees spreker niot op het nut van het vreemdelingen verkeer, want dit is z. i. ieder bekend genoeg en behoeft niet meer betoogd te worden op verschillende mis standen in ons land, die het bezoek van vreemdelingen in ons land tegen houden. Nederland is rijk aan natuur schoon, al kan het niet bogen op het bezit van trotsche bergen en glet- schers. In het buitenhuid weet wren dit slechts bij geruchte, wat even wel ondervangen dient te worden door een uitgebreide reclame.. Deze bekendmaking moet ook vele Nederlanders bereiken, want onder dezen zijn er niet weinigen die de omstreken van Caïro op hun duim pje kennen, maar nog nooit een be zoek hebben gebracht aan de schoo- ne plekjes tusschen Dollard en Schelde. Behalve het reclamemaken moet met behoud van het .landeigen" de schoonheid bevorderd worden voorts moeten de nationale kleederdrachten in eere blijvenkrachtig worden ge streden tegen het vaak onhebbelijk optreden der straatjeugd enz. enz. Spr. gaf tal van nuttige wenken tot bevordering van het Vreemdelingen verkeer en betoogde, dat wij bovenal onze nationaliteit moeten handhaven. Ten slotte zette spreker uiteen het nut van vereenigingen die zich ten doel stellen het vreemdelingenbezoek te verhoogen. 't Is jammer dat deze weinig gesteund worden, en dat zij geen subsidie ontvangen van Rijk en gemeenten, waar liet toch een lands belang geldt. Spreker hoopte dan ook dat de volgende troonrede iets daar omtrent zal aankondigen. Deer den voorzitter den heer J. Krol Kzn. werd den spreker hartelijk dank gezegd voor zijn söhoone en leerrijke lezing .waarbij de niet zeer talrijke aanwezigen zich aansloten met applaus. In de pauze werd nog het woord gevoerd door den heer G. v. d. Most van Spijk, die namens de Haarlem- sche Handelsvereniging dank zei voor de aan haar leden gezonden in troducties. Elk winkelier behoort z. i. {ook uit eigenbelang) de vereenigfng tot bevordering van het vreemdelin genverkeer te steunen, want dit komt hem zeif ten goede. Fotografisch concours. De uitgevers van liet bekende tijd schrift „De aarde en haar Volken", de heeren H. D. Tjeenk Willink en Zoon alhier, hebben bij den aanvang yan den nieuwen jaargang voor de inteekenaars een fotografisch con cours uitgeschreven. Ingezonden moeten worden min stens 10 en hoogstens 30 fotografiën van een bepaalde stad, buurt of streek, die door een jury (bestuur der Amsterdamsche Amateur Foto grafen vereeniging) beoordeeld zullen worden. Als prijzen zijn uitgeloofd medail les en kunstvoorwerpen. Kinderzangspel. Een gezelschap kinderen zal bin nenkort onder leiding van den heer A. van der Velden hier ter stede op voeren het kindérzangspel „Jantje in Modderstad." Dit aardige stukje door „Tante Lize" geschreven en op muziek gezet door mevrouw N. v. d. Linden van Snelrewaard heeft tot inhoud dat „Jantje' een zindelijk jongske komt in de modderstad waar alle kinderen yujI en smerig zijn. Hij weet deze evenwel reinheid te leeren, wat tot resultaat hcefi dat het geen modder stad, „maar „reinstad" wordt. Een dergelijke uitvoering van den heer Van der Velden werd door on sen muziek verslaggever, den heer Ph. Loots zeer gunstig beoordeeld. De School en de Tubercu lose. Vrijdagavond werd in de Kroon een vergadering gehouden van de Vereeniging tot bestrijding der Tu berculose, waarin als spreker optrad Dr. L. C. Kersbergen met het onder werp „De School en de Tuberculose." Onder de aanwezigen waren o.a. de heer mr. De Haan Hugenholtz, wethouder van onderwijs, de Raads leden de heeren mr. Thijssen, Mo- doo en Schram, eenige doctoren en een aantal onderwijzeressen en on derwijzers. Wegens gebrek aan plaatsruimte zijn wij genoodzaakt te volstaan met mede te deelen, dat dr. Kersbergen pleitte voor uitbreiding der vacantie- kolonies en wering van tuberculeuse kinderen van de school. In groote steden zouden afzonder lijke scholen gesticht kunnen wor den. De onderwijzer kan den school arts behulpzaam zijn door het aan wijzen der veidachte gevallen en door de kinderen mede te deelen wel ke hygiënische maatregelen dienen genomen te worden om gezond te leven. N. O. G. Voor het jaar 1906 is het bestuur der afdeeling van het Ned. Onderwij zersgenootschap samengesteld als volgtChr. Somers, voorzitterEd. A. van Bilderbeek, 1ste secretaris G. J. Bettink, 2de idemJ. H. W. Habermehl. penningmeester en G- Max. vice-voorzitter. Aanbesteding s- v oorwaarden. In de voorwaarden van aanbeste ding van het bouwen van eene R. K. kerk met aanhoorigheden en van een gesticht met schoollokalen op een terrein aan de Paul Krugerstraat te Schoten, is o. a. bepaald, dat de aannemer niet mag laten werken vóór zonsop- of nè, zonsondergang en ook niet op Zondagen of feestdagen, te vieren in het Bisdom van Haar lem. Het werk moet worden opgeleverd de kerk in elf maanden en het ge sticht en de schoollokalen in zeven maanden n& den dag der gunning. Voorts is ten strengste op het werk verbodenvloeken. Godslasteringen en het spreken van onzedelijke of dubbelzinnige taal, evenals het heb ben en gebruiken van sterken drank. Bij de loonen en arbeidstijden zul- len de gemeentelijke arbeidslijsten en loon tabellen worden gevolgd. De uitbetaling van het loon zal aan de werklieden persoonlijk en in gepast geld elke week geschieden op het werk, zullende de opzichter bij de betaling worden toegelaten. „S t ark add" Voor de Vereeniging van Indus- trieelen en Kooplieden alhier zal Woensdagavond de heer A. Vogel van Delft optreden met het stuk „Starkadd'", dat speelt in de grijze oudheid op de Westkust van Dene marken. Ontbonden. Op 1 Januari 1906 zal de Coöpera tieve Bouwvereeniging „Haarlem" gelegen buiten de Amsterdamsche Poort, -ontbonden worden. Rijwiel ontvreemd. Gisterenmorgen is een heerenrij wiel ontvreemd uit de gang der H. B. S Renardtrein Haarlem Bloemendaal. Door den heer A. Resink is bij den Raad van Haarlem een request in gediend om aan een Renardtrein- dienst van Haarlem naar Bloemen daal een subsidie te verleenen van ƒ500.s jaars en bij den Raad van Bloemendaal van ƒ1500.'s jaars. Het plan is een kwartiersdienst te organiseeren. Baden! In het douchebadhuis aan den Kou- denhorn zijn in de afgeloopen week genomen 674 baden, in dat aan het Leidscheplein 651. Arbeidsbeurs. Tot heden was ihet aantal werkzoe kenden 1070. Van patroons kwamen 485 aanvragen in, 366 personen wer den geplaatst. Uit de Omstreken SCHOTEN. Aangaande de R. C. school, waar van Donderdag melding werd ge maakt, kan nu worden gemeld, dat die school Vrijdagmiddag is aanbe steed groot vijf zïtlokalen voor pl.m. 300 kinderen, en een bonds- lokaal. De laagste inschrijver was P. Rings te Santpoort voor 19955, aan wien het werk vermoedelijk zal wor den gegund. De school zal worden gebouwd op het middenpunt van de Kerklaan alhier. HAARLEMMERMEER. De vereenig»ng Dorcas" alhier zal in de Kerstweek aan een 50 behoefti ge gezinnen kleedingstukken uitrei ken. ZANDVOORT. Bij de Donderdag j.L gehouden on- derhandsche aanbesteding tot verbou wing van winkel en woonhuis van den heer C. F. G. Roest in de Halte straat alhier is ingeschreven door de navolgende heeren A. H. Siegers voor ƒ2700. J. Water en L. ten Broeke voor 2481. O. Schrikkema en F. Zwaan voor ƒ2460. W. J. Driessen voor 2429. M. Koning voor ƒ2380. Gebr. A. en W. Groen voor ƒ2125. Het werk is aan den laagsten in schrijver gegund. Binnenland BLOEMENDAAL. De in de afgeloopen week alhier gehouden collecte vopo* de slachtof fers der Russische J oden gruwel en, heeft een bedrag van 146.291/2 op gebracht. Voor onkosten van collec teeren werd ƒ13.50 uitbetaald, zoodat een som van 132.791/2 aan het Hoofdbestuur van den Nederl. Zio nistenbond in Noord-Holland, te Am sterdam. werd overgemaakt. BENNEBROEK. Donderdagavond werd in h^t lokaal „Rehobóth" alhier onder leiding van Ds. J. A. Gc-riTi 'van Wijk Jr. 't Kerst feest gevierd door de kinderen van de Zondagsschool en der bewaar-, naai en breasehool. De kleintjes, ruim 180 in getal, had den heel wat genot van de uitreiking- van geschenkjes en versnaperingen bij den schoenen Kerstboom. HEEMSTEDE. De Christelijke Zangvereeniging Ex Animo" zal op Dinsdag (Tweeden Kerstdag) een uitvoering geven in het gebouw van de Christelijke Belangen alhier. Naar liet programma te oordeel en is een bezoek aan deze uitvoering ten zeerste aan te bevelen. Men zie de advertentie in dit blad. Vrijdagavond werd alhier in het gebouw voor Christelijke Belangen het eerste Kerstfeest gevierd. Twee- honderd-en-veertig kinderen van den School met den Bijbel en de naai- en breischool namen hier aan deel. Het lokaal was versierd met een schitterenden Kerstboom. Ds. Gerth van Wijk, van Benne- broek, leidde deze samenkomst in en de heeren G. Klijn Sr. en J. T. Hey- damns deden eenige vertellingen van het Kerstfeest. De kinderen werden allen ruim ont- haald en kregen ten slotte allen nog gepaste geschenken méde naar huis. j Een woord van dank aan het be- stuur is hier zeker op zijn plaats. Door het Parochiaal Armbestuur zijn uitgereikt 170 soepkaarteniede re kaart. geeft recht op twintig- por- ti6n soep. HILLEGOM. Voor een dicht bezette zaal trad Donderdagavond de heer F.U. Schmidt van Amsterdam in café Flora op voor de afdeeling Hillegom van de Neder- landsche vereeniging tot afschaffing van alcoholh. dranken. De spreker hMd een zeeft- boeiende rede en lichtte een en ander toe met grafische voorstellingen. Het zangkoor „De Blauwe Vaan" gal eenige nummers ten beste. Er viel een aamnerkelijken vooruit gang van den zang dier vereeniging Le constateeren. i Het tooneelstukje „Manus de Snor der" werd goed vertolkt en de spelers oogstten een warm applaus. Een en ander werd afgewisseld door pianomuziek. BENNEBROEK. Als voorzitter van de afdeeling Ben- nebroek—Vogelenzang van de Alge- in eene vereeniging voor Bloembollen cultuur is in plaats van den heer S. Roozen, die als zoodanig bedankt had gekozen de heer J. Roes, te Vogelen zang. thans commissaris. TWEEDE KAMER. Met het wetsontwerp tot regeling der organisatie van het nieuwe de- parlement van Landbouw is het niet voorspoedig gegaan. Het ontwerp, of- j schoon reed= meermalen gewijzigd, ontmoette gisteren nog constitutio- neele bezwaren bij de heeren Talma c.n Nolens, voornamelijk hierop ge grond dat de vaststelling van den naam van liet departement niet dei- Kamer. maar der Kroon was. De lieer Talma had bovendien nog meer- dere bedenkingen. En ofschoon Mi nister Veegens die ontmoette, scheen hij toch niet ongenegen tot nader be- raad toen de motie van den heer Lobman, om de beraadslaging te verdagen en het ontwerp te beperken tot het sanctioneeren van de reeds door het departement genomen be schikkingen. In verband met dit uitstel had een nadere regeling van werkzaam heden plaats, zoodat heden 10 uur't eerst de Wet op de Middelen (waar in het opcenten-voorstel begrepen is) aan de orde komt en daarna weder het ontwerp betreffende het departe ment van Landbouw. Dan zal 't voor de Kamer langzamerhand tijd wor den om Kerstmis te gaan houden en misschien vóór Januari nog te rug te komen, wanneer al het werk niet af te doen blijkt. Intusschen werd de begrooting van Waterstaat onderbanden genomen. Zooals gewoonlijk werden daarbij een zeer groot 'aantal provinciale en locale belangen besproken, die voor onze lezers nu niet bepaald .belang" v ekkend zijn. We doen dan ook maar grépenuit het debat, met vermelding enkel van zaken van meer algemeenen aard en die, welke dit gewest betreffen. Zoo betuigde de Minister Kraus aan den heer Passtoors. dat hij geen reden zag, om van Staatswege ver gooding te geven aan hotelhouders ie Eg-mond aan Zee. wier eigendom men stormschade hadden geleden. Hij deelde mede, dat verbetering van den Dordtschen Waterweg, met een fort, 51/2 millioen zou kosten, doch wilde pi-obeeren om het zonder fort te doen. Normaiiseering van de Maas in Limburg, deels een werk van in ternationale beteekenis, was in on derzoek. De teleurstelling met de Scheveningsche haven ondervonden, was. volgens den Minister, met te wijten aan de door het Rijk gemaak te buitenhaven en de Staat stond dus buiten de zaak. doch wilde wel me dewerken tot verbetering. In de avondvergadering kwamen een paar quaesties op de proppen, die Haarlem in het bijzonder inte- resseeren. In de eerste plaats had men het over de Velserbrug en de Velser pont en die quaestie werd ge ïntroduceerd met een mot;e van den heer Passtoors. om de brug niet te doen afbreken, vóór dat zou zijn be slist over het wetsontwerp, waarbij de uitgaven daarvoor worden ge vraagd. Indien men nl. meende, dat dat vanzelf sprekend was, dan merk te de spr. op dat immers reeds voor een paar jaren tot de afbraak van de brug is besloten en de aan besteding was reeds voorbereid. Deze Minister was er echter nog niet toe overgegaan, omdat hij eerst zeker vilde zijn, dat door een behoorlijk stel ponten in de eischen van het verkeer zou zijn voorzien. De heeren Passtoors. Van Fo- roest. Van Vlijmen en Schaper die volledig vertrouwen, bleken te stel len in den Minister drongen er 1 op aan, dat daaromtrent eerst vol ledige zekerheid zou bestaan en de heeren Van Asch van Wijck en Van Wassenaer meenden bovendien dat het geld eerst moest zijn toegestaan. Nu gaf de Minister Kraus te ken nen, dat het zijn voornemen was, twee goede ponten te hebben en om de brug niet af te breken vóór en aleer dat hij zeker was van den goe den gang der zaak. Aan een tijdstip wilde 'hij zich vooralsnog niet bin den. Dat kon later met de Kamer worden vastgesteld. En de heer Hu- brecht meende, dat de Minister, die een deskundige is, beter tot oordeelen zou bevoegd zijn, dan de Kamer. De Minister verklaarde de verant woordelijkheid aan de Kamer te moeiten laten indien zij meende hem ten aanzien van het tijdstip van het afbreken der brug te moeten binden. De Kamer nam desondanks, de motie aan. met 43 tegen 34 stemmen. Bij de spoorwegen werd opnieuw een motie van orde aangenomen, met 71 tegen 5 stemmen, van de heeren Jansen (Maastricht), Talma, Treub en Troelstra (de 3 T's), welke mot'e strekte om de klachten van het spoorwegpersoneel en hun positie nader en opzettelijk los van de aanhangige motie tot Staatsexploi tatie nader te behandelen. Natuurlijk kwamen bij deze afdee ling ook allerlei wenschen op de proppen, meest alle van lokaal be lang en daarna, wat verwacht werd, de „Hugenholtz-trein". De heer Van Idsinga vroeg licht over het bekende feit en de heer Hugenholtz verschaf te dat gaarne. Hij had inderdaad gevraagd om het stoppen van den Parijschen trein, doch hij ging daarbij uit van het algemeen belang, hoewel hij er natuurlijk ook zelf baat bij vond. Nu betreurde hij alleen, dat hij zich bij den Minister ook niet op het al gemeen belang had beroepen doch het was den Minister stellig ook be kend, dat vroeger, door andere be langhebbenden, hetzelfde was ge vraagd. De Minister verklaarde absoluut geen bezwaar te hebben gemaakt om aan het verzoek te voldoen, want daarmede werd aan een algemeen verlangen voldaan. De Minister vond het verzoek van den neer Hugenholtz zeer rationeel, de Raad van Toe zicht ook en de bezwaren van de II. IJ. S. M. waren ongegrond. Ja maar, zeide de heer Van Idsin ga, een feit is dan toch maar. dat vroegere verzoeken van andere be langhebbenden, geen Kamerleden, niet werden ingewilligd. Juist, zedde de 3ieerv Hugenholtz verder, maar die waren bij de H. IJ. S. M. gegaan - dus aan het ver keerde adres. Spr. ging aan het juis te. Hij had daarbij Haarlemsche be langen op het oog en hij was met het stoppen \an dezen sneltrein ze ker nog niet tevreden voor de stad zijner inwoning. Een groot debat over Posterijen er waren al acht sprekers alleen in geschreven over de positie van het personeel dreigde, maar- dat ge vaar (het was al half één in den nacht) werd bezworen door den heer Ketelaar, die, mede namens de in geschreven sprekers als motie voor stelde om de positie van het perso neel onderwerp te maken van een afzonderlijke bespreking. Over deze motie werd geen stem ming gevraagd. Daarna kwam rnen tot het amen dement van de Comm. van Rapp. om 1000 (toelage aan den Dir.-gen. van de posterijen) te schrappen. De Com missie (de heer Van Foreest) wilde deze toelage, waartegen de Rekenka mer bezwaar had gemaakt, niet toe staan, omdat deze toelage was be stemd om op te wegen tegen de pen si oen korting en nu meende de Commissie (en de heer Ketelaar on dersteunde dit) alle ambtenaren op dezelfde wijze behandelen. De heer v. Bylandt evenwel verdedig de de toelage, die den heer. Pop bij Kon. Besl. dooi- de vorige Regeeiing was toegekend. Hij waarschuwde te gen het precedent om iemand's sala ris in te korten. Ooit de heer Beckers was het in principe met de CommJssie eens, doch er was wel een precedent-men had evenzoo gehandeld tegenover een inspecteur van de Drankwet. Be ter wave het tnactementsverhooging te 'geven en dezen weg niiet weer in te slaan. Thans was er echter een toezegging gedaan en die moest ge stand worden gedaan. De lieer v. Wichen meende, dat als men de toelage schrapte, men het sa laris gelijktijdig moest verhoogen. De spreker ging een zoo uitvoerig be toog voorlezen over de verhouding va.n de salarissen bij de posterijen en de belangrijkheid van den werk kring van den directeur-generaal, dat de Kamer in onbedaarlijk ge lach uitmaakte, terwijl er op de les- senaarg met de inktkokers een Hon- gaarsch Kamer-kabaai gemaakt werd. zóó, dat de heer Van Wichen zich zelf ten slotte niet meer hooren kon. De Minister was het met de argu menten tegen de toelage volkomen eens. Hij zou in die toelage nooit een antecedent zien. Maar hij moest' het amendement oniraden. waar zijn voorganger een zeer stellige toezeg ging had gedaan. Het amendement werd verworpen met 29 tegen 25 stemmen. Vijf minuten na éénen werd de be^- grooting zonder stemming aangeno men en de vergadering verdaagdtot heden 10 uur. Men seint ons uit Den Haag In den aanvang der vergadering nam de heer Lely zitting. Op ver zoek van Minister Veegens werd de beraadslaging van het voorstel be treffende het departement van Land bouw verdaagd tot na Kerstmis, Bij de behandeling der wet over de middelen werd door den heer Van Dedern voorgesteld de 10 opcenten op Vermogens- en Bedrijfsbelasting te doen vervallen. De 'heer Troelstra. c. s. stelde voor om enkel 20 opcen ten te heffen op de Vermogensbelas ting. Een uitvoerig debat volgde. in Turkije ter ciood veroordeelden Belg, te Antwerpen een protest-mee ting. De zaal was eivoldo geestdrift was algemeen. Emmanuel de Bom zat voor. De advokaten Stoffels van Doosse- laer van Antwerpen en Georges Lo- raatd van Brussel voerden het woord. Met de wet in de hand toonden zij aan, dat Joris, schuldig of onschul dig, niet mocht of kon terécht staan voor het Turksch gerecht. De natuur lijke rechter is het Assisenhof van Brabant, niet de minste twijfel bestaat aangaande deze bewering. Zij die het anclers meenen dwalen "of zijn der waarheid ontrouw. Georges Lorand traclitte verder te bewijzen, dat Joris niet kan aanspra kelijk gesteld worden voor de hem ten laste gelegde schuld. Geen enkelEuro- peesch gerecht zou hem durven ver- oordeeden. Diensvolgens meende spre ker, dat het Belgisoh staatsbestuur krachtdadig moet optreden, opdat Jo ris uitgeleverd wordt. Een motie werd in dien zin aange nomen, waarna tevens de wensen wordt uitgesproken, dat zoo noodig een beroep op de Fransche natie zal worden gedaan. Voorgelezen werd een schrijven van burgemeester Jan van Rijswijck, waar in deze zich bij de zienswijze der ver dedigers van Joris aansloot. Andere brieven van gezaghebbende personen, zooals Max Rooses, Steyn Streuvels, Auguste Delbeke en Paul Seghens, bei den leden der Kamer, kwamen bij liet bureau in. SCHIPBREUK VAN DE „ALBULA" Eon avontuurlijk verhaal is door den matroos Liset gedaan omtrent het vergaan van de Noorsche stoomboot „Albula" een schipbreuk, waarbij hij alléén zich heeft weten te redden. Bij den hevigen storm in den nacht van den llden December werd het sohip door die woeste golven op zijde geworpen. De équipage, bestaande uit zeven tien man. de kapitein daaronder be grepen. beproefde een vlot samen te stellen. Maar toen dit door de golven wérd meegenomen, wierpen allen zich op de groote en de kleine sloep. De kleine sloep verdween met zes man en dien kapitein in de diepte. De groote sloep sloeg om. Alleen Liseten Èriksen, een machinist, wisten zicli in een kano te redden. Drie dagen hebben zij rondgezwalkt. Hun eenig voedsel bestond uit één beschuit, Eriksen is onderweg gek geworden en poogde I.iset te vermoorden, waar op deze hem overboord wierp. Den volgenden dag zag liset land dat hij nog juist roet zijn laatste krachten zwemmende kon bereiken. Leger en Vloot VERHOOGING VAN SOLDIJ. Men meldt ons 1-Iet voornemen bestaat, om de sol dij van een adjudant-onderofficier, met >'ngang van 1 April 1906 te ver hoogen met 25 cents per dag, de ser geanten-majoor-administrateur sou den dan een aanvang-soldij krijgen van ƒ1.72 per dag, na 3 jaren ƒ1.87, en na 6 jaar ƒ2.62, terwijl de soldij van een sergeant-fourier met ƒ0.10 zaJ worden verhoogd. (Vad.) NOG IN LEVENSGEVAAR. Men schrijft uit Geldermalsen De jongeling Van Z., die Zondag avond zoo vreeselijk mishandeld werd door Van S., van welke euveldaad reeds het een ©n ander vermeld werd, verkeert nog steeds in lévensgevaar. Het bloedverlies is zóó groot geweest, dat het slachtoffer uitermate verzwakt is. De dader is, na verhoord te zijn en bekend te hebben, op vrije voeten gesteld. Het was Zondagnacht een treurige stoet, toen; d'e mishandelde, na bij dir. Cramer aan huis verbonden te zijn, op een baar van „Bet Groene Kruis naar zijne woning gebracht werdEerst de baar en daarachter de burgemeester, de agenten van politie en de beide doctoren Wat die drank toch veel vermag LtJK OPGEVISCHT. Te Jaarsveld is uit de Lek opgevischt het lijk van H. v. d. Water, die se- dert 2 dagen te Hagestein vermist werd .Een bedrag van ƒ30 werd in 'zijn zak gevonden. Gemengd Nieuws DE ZAAK-JORIS. j Donderdagavond te 8 uur hielden de vrienden en verdediger? van Joris, den Telegrammen over den Toestand in Rusland DE TOESTAND IN RUSLAND. PETERSBURG, 22 Dec (.(Reuter) De Petersb. Telegr.-agentuur meldt, dat 82.000 werklieden, die onder de fabrieksmspectie staan, aan de sta king deelnemendit zijn ongeveer 2/3 der werklieden van deze categorie. Gisteren bracht de ministerraad de beraadslagingen over de kiesrechtre geling voor de Doema ten einde. ALEXANDROWO, 22 Dec. (Reuter). Van particuliere zijde. In het gehee- le koninkrijk Polen is in staat van beleg weder afgekondigd. DE NIEUWE CONFERENTIE TE 's-GRAVENHAGE. WASHINGTON, 23 Dec. (Reuter). De Post meldt, dat president Roose velt den heer Choate zal benoemen tot voorzitter van de Amerikaansche delegatie op de tweede Haagsche con ferentie. Kerknieuws KATHEDRALE KERK ST. BAVO. Zondag de H.H. MLssem te half 7, 8 en 9 uur. Te half 11 de Hoogmis. Vandaag geen Catechismus. Vanavond half 7 Lof, geen preek. Vóór het Lof 't Rozenhoedje. Vanmiddag van 4 tot half 9 gele genheid om te biechten. Maandag Hoogfeest van Kerstmis, De plechtige Nachtmis te 5 uur met toespraak, daarna twee gelézen H.H. Missen. Vervolgens de EE Missen te 8 en 9 uur en te half 11 de Hoogmis, terwijl tusschen deze Missen nog an- dere Missen zullen gelezen worden. I De H. Communie wordt uitgereikt onmiddellijk na de Nachtmis, vervol gens te 7, 8 en 9 uur, telkens eerst aan de groote Communiebank endaar- na in de Sacr. Kapel. 's Middags gelegenheid om te biech ten van 4 tot 8 uur on 's avonds half 7 Lof met Rozenhoedje. Dinsdag Tweede Kerstdag, te vieren als Zondag. De H.H. Missen als op Zondag, 's Avonds half 7 Lof met Ro zenhoedje. I PAROCHIEKERK VAN DEN H. JOSEPH. Zondag te 7 uur en half 9 de gele zen H.H. Missen met onderrichting te half 11 de Hoogmis en Predikatie. Te 2 uur de Catechismus, en te 3 uur het Rozenhoedje en gelegenheid j om te biechten. i Te half 7 het Lof ter eere van het H. en O. Hart van Maria, voor dé be keering der zondaars, i Maandag Hoogfeest van Kerstmis, sTe half 6 de Lofzang Te Deum. Daarna de solamneele H. Mis. Vervol- igons elk half uur eene gelezen H. Mis en te half 11 de Hoogdienst. i 's Middags te 4 uur plechtige Vee pers met de Feestpredikatie en gele- genheid om te biechten. 1 Dinsdag, Tweede Kerstdag, de H.H. Miseön als op Zondag. Te 3 uur de Vespers. 1 W oensdag feest van den H. Aposte Joannes, dag van devotie. Te 8 um de gezonden- H. Mis. PAROCHIEKERK VAN ONZE LIEVE VROUW. Zondag de H.H. Mossen te half 6, uur en half 9en om half 11 de Hoog mis. Zondag geen Catechismus. Te 3 uur de Vespera Wegens liet biechthooren geen Lof. Van 3 tot 9 uur gelegenheid! om te biechten. Maandag Hoogfeest van Kerstmis, Te vieren als Zondag. De Nachtniii om half 6daarna elk half uur eene gelezene H. Mis; om half lldeplech tige Hoogmia 's Avonds om 7 um' plechtige Ves pers met feestpredikatie. Van 3 tot 8 uur gelegenheid om te biechten. Dinsdag, feestdag van den H. Ste phanos. te vieren als Zondag. Om 3 uur de Vespers. Woensdag, feestdag van den H. Apostel Joannes, dag van devotie, om 8 uur gezongen H. Mia 's Avonds om 7 uur het Lof. PAROCHIEKERK VAN ST. JAN, \MSTERDAMSTRAAT. Heden in deze Kerk de eerste dag der plechtige vi erin er van het veertig- uren Gebed. De H.H. Missen te 6 uur, 7 uur. half negen en de Hoogmis ta half 11. Vóór de H. Mis van 6 uur zal het 11. Sacrament ter aanbidding worden uitgesteld en den' geheelen dag uitge steld blijven. Dezen namiddag openlijke aanbid ding. en hedenavond zeven uur Lof met predikatie. Maandag Hoogfeest van Kerstmis. De eerste H. Mis met toespraak half zes en vervolgens ieder half uur een H. Mis. Te half elf de Hoogmis. Des namiddags drie uur openlijke aan bidding. Des avonds zeven uur het Lof met predikatie. Dinsdag, op den laatsten dag van het Gebed van veertig uren, de H.H. Missen te 6 uur. 7 uur. half 9 en de Hoogmis half 11. Des Namiddags drie uur openlijke aanbidding-. Des avonds 7 uur de plechtige slui ting van het veertig ürew Gebed met plechtig Lof, predikatie, Pauselijken zegen, groote processie en den lofzang ..Te Deum". De Eerw. Paters Capucijnen Nor- berius en Bonifacius zullen de uren- van aanbidding en de predikatiën houden. PAROCHIEKERK VAN DE H. ELISA BETH EN BARBARA. Zondiag de H.H. Missen om 7, 9 uur en om half 11 de Hoogmis. Om 7 uur wordt het Allerh. Sacrament ter aan bidding uitgesteld wegens de plech tigheid van het veertig uren Gebed- Om 7 uur Lof met predikatie, gele genheid tot biechten van 39 uur. Maandag Eerste Kerstdag of Ge boorte van Christus. De H.H. Missen om half 6, 7, 8, 9, 10 en half 11 uur. 's Avonds van 5 tot 8 uur gelegen heid tot biechten en om 7 uur Lof met predikatie. Dinsdag Tweede Kerstdag, de H.H. Missen om 7, 9 en half 11 uur. 's Avonds 7 uur plechtig Lof möfc feestpredikatie, processie en Te Deum tot sluiting van liet 40 uren Gebed. KERK VAN HET ALLERHEILIGSTE HART, KLEVERPARKWEG. Zondag de H.H. Missen te 9 en half 11. Te 4'uur Lof. Vanaf 4 uur tot half 10 gelegenheid om te "biechten. Maandag Hoogfeest van Kerstmis, De eerste H. Mis te 5 (vijf) uur, waarna twee gelezen H.H. Diensten. Verder te 9 uur en half 10 gelezen H.H. Missen en te half 11 de Hoog mis. Na de H. Mis van 5 uur zal de H. Communie worden uitgereikt. Des na middags 4 uur Lof en feestpredikatie- Na het Lof tot 7 uur gelegenheid! om te biechten. Dinsdag Tweede Kerstdag, te vieren als Zondag. De H.H. Missen te 9 en half 11. Te 4 uur Lof en Rozenhoedje. Na het Lof gelegenheid om te biech ten. PAROCHIEKERK VAN DEN H. ANTONIUS VAN PADUA. Zondag te half 6, 7 en half 9 de gelezen. H.H. Misisen, te half 11 de Hoogmis, 's Namiddags te half 4 de Vespers. Gelegenheid om te biechten van half 4 tot 6 uur en van 7 tot half lien. Maandag Hoogfeest van Kerstmis. Te 5 uur de gezongen H. Mis, waar na twee gelezen H.H. Missen. Te 7 en 8 uur drie H.H. Missen. Te half 10 en te 10 uur eene gelezen H. Mis, en fce half 11 de solemneele Hoog mis. 's Namiddags van 4 tot 7 uur ge legenheid om te biechten. 's Avonds te 7 uur plechtig Lof en Feestpredikatie. Dinsdag, Tweede Kerstdag en Feest dag van den lstdh Martelaar, den H S'bephanus, te vieren als Zondag. Te half 6, 7 en half 9 d!e gewone H.H. Missen Te hialf 11 dé plechtig* Hoogmis. 's Avonds te 7 uur Vespers en Ver gadering der Broederschap van dén H. Anthcmius. Woensdag te half 8, 8 uur en half 9 de H.H. Missen voor den heer Her man Nelissen, als lid der Broeder schap „Haarl. Processie naar Keve- laer". („N. H. Ct.") Burgerlijke Stand Bevallen23 Dec. N. v. Toageren —de Heer z. 22 Dec. E. G. Ludding —Bakker z. 23 Dec. C. Geïrnoert- Sluijter z. 21 Dec. M. E. Tromp— Verdonk d. 23 Dec. C. Damea— Sedel d. 22 Dec. M. de Beet—v. Turenhout d. F. Ineke—Eiser 4. H. BloemBroekhuizen d. 21 Dec. M. E. Swartv. Hoof z. Overleden23 Dec. C. H. M. Ree kers, 78 j. Maerten v. Heemskorfcrtr. 21 Dec. M. E. TrompVerdenk 48 j. Kleverlaan. BEVERWIJK. OndertrouwdJ. Smit en J. Tone. GetrouwdK. Tijssen en K. Pel. Bevallen B. Davidson—Menko e. G. Slotemakerte Napel d. M. J. Bakkerde Mik z. J. S. M. Braun—van 't Hoff z. A. E.

Haarlem's Dagblad | 1905 | | pagina 2