NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. 23e Jaargang. No. 6904 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ZATERDAG 30 DECEMBER 1906 A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENTIE N: per drie maanden: flpfiL Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlemf 1—0 Haarlem van 1—5 regels ƒ0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regel. Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Bij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente)1-30 V Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door NederlandUfo (g.l,$gT 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant. ^^lustreCTtf Zondagsblad, voor Haarlem I 0.37li Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. de omstreken en franco per post „0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. OM ONS HEEN HET BUITENLAND IN 1905. Wanneer wij de pen opnemen om de belangrijkste gebeurtenissen die, in dit verstreken twaalf-maandige tijdperk, over de grenzen plaats had den ,te boekstaven, dan wordt onze aandacht allereerst getrokken dooi den RUSSISCH-JAPANSCHEN OORLOG. Deze behoort thans tot het verleden, want op 5 September werd da vrede gesloten. Uitgebroken 6 Februari van het vorige jaar, heeft hij juist één jaar en zeven maanden geduurd. Dit is betrekkelijk kort, maai- lang genoeg om te toonen hoe verschrikkelijk een moderne krijg is in de negentien maanden vielen duizenden en tien duizenden op het slagveld, en werden meer menschenlevens geëischt, dan in den tachtigjarigen oorlog, die onze voorvaderen met Spanje streden. Bij de wisseling des jaars werd een zoo spoedige vrede nog geenszins verwacht. De strijd was toen in vollen gang en werd door velen slechts als een voorspel van den eigenlijken oor log beschouwd. Port-Arthur, waar een gedeelte van het Russische leger en de vloot ver toefde, werd reeds gedurende eenogen tijd .door de Japanners belegerd. In Wladiwostok had een ander gedeelte der Russische vloot het anker laten vallen en waagde het nauwelijks deze haven te verlaten, uit vrees voor de .vijandelijke schepen. Koeropatkin [was met zijn leger in Mandsjoerije, pogende naar Port-Arthur te rukken, om daar zijn Jandgenooten te ontzet ten. Een sterke macht Japanners be lette evenwel den opmarsch en had de Russen reeds eenige keeren met zware verliezen tot een gedeeltelijken terugtocht gedwongen. Ook het Oost- «ee-eskader, onder admiraal Rodjest- venski, had zich ten doel gesteld om Port-Arthur te ontzetten, om zioh daarna, met de vloot uit Wladiwo stok te vereenigen. Zoo was de toestand op den vori- gen nieuwjaarsdag. De 2de Ja nuari bracht echter reeds een groote verandering te weeg. Von Stössel, de verdediger van Port-Arthur, moest na een zeven maandag beleg door staan te hebben, de veste aan de Ja panner-s overgeven. Port-Arthur was dus niet meer aan de Russen, zoodat het leger van Koe ropatkin zich er uitsluitend op moest toeleggen om de Japanners weder uit Mandsjoerije te verjagen, en dezen te beletten, dat zij het beleg om Wiladiwostok isloegen, terwijl het Oostzee-eskader geen ander ideaal meer had dan de Japansche vloot zoo veel mogelijk .schade toe te brengen, om daardoor de heerschappij ter zee althans voor Rusland te 'heroveren, eze luchtkasteelen zijn evenwel i werkelijkheden geworden. Rod- jestvenski geraakte op 29 Mei slaags met de Japanners en zijn vloot werd geheel vernietigd, zonder dat de over winnaars zeiven ernstige schade be liepen. De Russische Armada was niet meer, en had hetzelfde lot ondergaan als eens de onovei-winnelijke vloot van Spanje. Koeropatkin ging het eveneens niet voorspoedig. Hij werd door de Ja panners meer en meer teruggedron gen, totdat hij in het begin van Maart met zeer zware verliezen zelfs Moek- den moest ontruimen. Bij den val van Port-Arthur werd zoo terloops reeds gezinspeeld opeen imogelijken vrede. Na dezen bleef deze gedachte een onderwerp van ge- dacMenwisseling uitmaken, totdat het in het begin van Juni ernst werd, aangezien de Veraenigde Staten, met president Roosevelt aan het hoofd, •zich als bemiddelaars aanboden. De oorlogvoerende partijen gingen op dit aanbod in en zonden elk hun verte genwoordigers naar Portsmouth, al waar de vredesbesprekingen plaats hadden. Rusland zond zijn financier Witte en zijn jurist prof. de Mar tens, terwijl Japan zijn minister van Buitenlandsche Zaken baron Komoera en zijn gezant te Washing ton Takahira afvaardigde. Eerst scheen het, alsof de onder handelingen geen resultaat zouden hebben, want Rusland weigerde zich als overwonnen te beschouwen en verkoos geen vergoeding aan Japan te geven. .Geen cent en geen duim breed grond" was het kernachtige, maar wel wat blufferig gezegde van j Witte. De door Japan gestelde vre desvoorwaarden werden dan ook door Rusland verworpen, maar toen de eerste de eischen minder zwaar stel de, willigde Rusland deze ten slotte in, en werd het vredesverdrag getee- kend. Japan moet niettegenstaande dit, als overwinnaar beschouwd worden, want het heeft zijn doel bereikt, na melijk het verkrijgen van een over- he erschenden invloed in Korea, de ontruiming van Mandsjoerije door de Russen, den afstand van Liaotong met Port-Arthur, de helft van Sa- chalin en den spoorweg ten zuiden van Charbin. RUSLAND heeft thans vrede maar alleen buiten de grenzen. Daar binnen heerschen ontzettende onge regeldheden, die beurtelings op den naam van „burgeroorlog", „opstand" en „geloofshaat" aanspraak maken. Het volk vooral de arbeiders was het alleen-heerschen van den Tsaar en den druk der bureaucratie moede en verlangde een meer vrijzin nige regeering op constitutioneelen grondslag. Wel zagen de regeerders zeiven de noodzakelijkheid daarvan in, maar zij wilden de hervormingen slechts zeer geleidelijk tot stand bren gen, om daardoor zelf nog de macht te behouden.-Daarmede nam het volk geen genoegen, het eischte dadelijk recht en vrijheid. Op 22 Januari een dag die met roode letters geteekend sts.«r in de geschiedenis van het Tsarenrijk or ganiseerde het volk een betooging voor het paleis van den Tsaar, om „Vadertje" persoonlijk de aooden en ellenden van zijn onderdanen bekend te maken en te smeeken om verbete ring. De bureaucratie zag in deze inderdaad vredelievende betooging, gevaar, en liet op de deelnemers die daar naderden, ongewapend, en met portretten van „Vadertje" en heiligenbeeldjes in de handen, onder leiding van den priester Gapon door de kozakken schieten. Een vroe- selijk bloedbad werd daardoor aan gericht, en duizenden kwamen om liet. leven. Na dien dag is het niet meer rus tig geweest, revolutionaire betoogin gen, gepaard gaande met stakingen, brandstichtingen, plunderingen, moorden en vechtpartijen, waren aan de orde van den dag, en duren nog heden voort... tot Ja, tot wanneer is niet te vermoe den. Om de woelingen tot bedaren te brengen, zal de bureaucratie moeten zwichten en de overheid iets anders moeten doen dan de vreeselijke joden vervolgingen aanwakkeren. Een reor ganisatie van den Staat is het eenige middel, en ook dan zullen de opge zweepte gemoederen niet in eens tot bedaren komen. i JAPAN daarentegen proeft thans het zoete van den vrede en steil al- 'les in het werk om de geleden scha de aan leger en vloot te herstellen. Bovendien heeft het door dezen suc cesvollen oorlog indruk gemaakt op de groote mogendheden, zóó zelfs, dat de Duitsche Keizer voor eenige maanden in zijn veel besproken troonrede te kennen gaf, dat voort- aan ook Japan gerekend moet wor sen onder de invloedrijke naties. Dit is inderdaad zoo, want in Azië is het zoo goed als heer en meester en het 'zal niet nalaten, om ook de Chinee- zen en Koreanen een gelijke emanci patie te doen ondergaan, j Of er echter reden is om j HET GELE GEVAAR te vreezen zal de tijd ons leeren. Uit de uitlatingen van den Japanschen gezant te Londen zou men echter af leiden, dat deze vrees ongegrond is, en slechts alleen bestaat in de pes simistisch gestemde gemoederen van oorlogvreezenden. Deze laatsten zouden meer reden gehad hebben, om in dit jaar een groote Europeeschen oorlog te vree- zen als uitvloeiing van de MAROKKAANSCHE QUAESTIE. De Fransche minister van Buiten landsche Zaken Delcassé had de on voorzichtigheid om voor Duitscshland geheim te houden dat zijn land met Engeland een tractaat gesloten had, waardoor Frankrijk in Marokko de vrije hand werd gelaten Duitschl and vreesde voor benadeeling van zijn handelsbelangen in dit land, en ver zette zich tegen de Fransche plan nen De verhouding tusschen beide mogendheden werd niet beter toen de Duitsche Keizer op zijn reis in de Middellandsche Zee een bezoek aan Tanger bracht en den Sultan souve- reine rechten en de integriteit van zijn grondgebied beloofde te zullen handhaven. De Rijkskanselier Bülow vroeg toen aan de Fransche regee ring ophelderingen, maar deze lieten zioh wachten. De Fransche Minister-president Rouvier zag het gevaar in, en wend de zijn invloed aan om Delcassé te doen aftreden, om daarna zelf als Mi nister van Buitenlandsche Zaken met Duitsohland onderhandelingen op meer vriendschappelijke wijze aan te knoopen. Dit had succes, want de gevreesde oorlog is uitgebleven en het Marokkaansche geschil zal aan het oordeel van een conferentie on derworpen worden. Niet alleen, dat deze quaestia »e houding tusschen Frankrijk en Duitsohland in gevaar bracht, zij werkte bovendien nog mede, om de Fransch-Engelsche entente sterker te maken en de betrekkingen tusschen Engeland en Duitschl and te verslap pen. In MAROKKO zelf bleven de revo lutionaire woelingen aanhouden, evenals op het eiland KRETA. Behalve van den val van Port-Ar thur was 'het begin van de Januari maand ook nog getuige van een an dere val, die van het ministerie-Com- bes in FRANKRIJK. Op het program ma van het kabinet stond onder meer de Scheiding van Kerk en Staat. Dit punt werd door zijn opvolger, het Ministerie onder presidium van Rou vier overgenomen, en de Scheiding kwam dan ook tot stand. Het Cod- cordaat door Napoleon I gesloten werd dus, na ruim een eeuw gegol den te hebben, verbroken, en Frank rijk heeft zich los gemaakt van den band die het aan de R. K. kerk bond. Ook een andere scheiding is tot stand gekomen. ZWEDEN EN NOORWEGEN heb ben de Unie verbroken en zijn als voorheen weder twee afzonderlijke konii«li rijken geworden. Deze schei ding werd reeds lang vermoed en 's thans op vredelievende wijze tot stand g«-kcmen uit een kabinetscrisis ten gevolge van de consulaatsquaestie. Koning Oscar van Zweden hield als- nu op langer over Noorwegen te ro geeren, dat hierop Prins Karei van Denennarken de zoon van den ko ning van dit rijk op den troon liet stijgen. Nog een andere scheiding dreigde, en wel die tusschen OOSTENRIJK EN HONGARIJE, aangezien zich na een parlementaire verkiezing het ver rassende feit voordeed, dat de meer derheid der gekozenen, mannen wa ren die met de scheiding sympathi seerden. Een crisis was het onvermij delijke gevolg, die thans nog niet ge heel is opgelost, maar toch geen ver moedelijke scheuring van het rijk ten gevolge zal hebben. Ook ENGELAND had zijn kabinets crisis. wijl het ministerie Balfour moest aftreden, dat opgevolgd werd door het kabinet Campbell Banner- man. Van de kolonies van dit Rijk in ZUID-AFRIKA, de Oranjerivier-kolo nie en Transvaal valt te vermelden, dat deze verlost werden van een dei- onruststokers van den jongst en oor log, Lord Milner, die als gouverneur aftrad. In DUITSOHLAND had weinig bij zonders plaats, behalve de staking in de steenkolenmijnen aan de Ruhr, die duizenden arbeiders omvatte doch door tussöhenkomst der regeering werd opgelost. Voorts gingen onze Oostelijke buren gebukt onder den vleeschnood, en sprak de Keizer een nog al oorlogzuchtige troonrede uit. Ook onze zuidelijke buren hadden het rustig. BELGIë herdacht op feestelij ke wijze zijn 75-jarige onafhankelijk heid, en vierde hoogtij bij de goedge slaagde wereldtentoonstelling te Luik. i Alleen verstoorde een groote mijn- werkersstaking gelijk in Duitschland «enigen tijd de rust. In AMERIKA was het ev eneens rus tig. De president Roosevelt werd met groote meerderheid herkozen en maakte zich populair door als vredes stichter tusschen Rusland en Japan op te treden. Ook drong deze vrodes- man aan op een tweede Vredescon ferentie. Zooals gewoonlijk maakten ver schillende KONINGEN en KEIZERS uitstapjes. Spanje's jonge koning ging bij Loubet in Frankrijk te gast en doorstond daar een mislukten an archistenaanslag. Ook op den Sultan van Turkije had een aanslag plaats, maar eveneens zonder succes. Groote ONGELUKKEN en onheilen hadden niet zeer veel plaats. In her innering komen het inzakken van een waterreservoir in Madrid, een aardbeving in Calobrië, een spoorweg ongeluk in Nevv-York, 't inzakken van een spoorwegstation te Londen, en het stranden van een stoomboot op de Fransche kust, waarbij verschillende menschen omkwamen. Het bovenstaande is wel e«n vluch tig, maar daarom nog niet volledig overzicht van 't gebeuren in Europa en Azië in het afgeloopen jaar. Aan t samenstellen heb ik part noch deel gehad. Om de afdeeling buiten land in een courant met ijver en vlijt dagelijks te kunnen bewer ken, zijn eigenschappen noodig, die ik volgaarne erken niet te bezitten vooral vertrouwen in de telegrammen en in de particuliere corresponden ties, die helaas de ongelukkige heb belijkheid vertoonen, dat ze al te vaak wonden tegengesproken. Zoo wordt de rubriek Buitenland maar al te vaak een wetenschap van ten naas te bij. De courant uit de legende was dan ook nog zoo dom niet, die gewoon was haar buitenlandsche berichten een dag te laten liggen, om te zien of ze ook werden tegengesproken. Mogen ze (dit als een heilbee voor de lezers) in 1906 zoo betrouwbaar mogelijk zijn J. C. P. Buitenlandsch Overzicht In MOSKOU blijft net een hel. De stad is onher kenbaar en doet denken aan de ver woeste steden in Mandsjoerije. Al zes dagen en zes nachten duren de bloe dige troebelen in Rusland's oude en heilige hoofdstad de verwoesting is verschrikkelijk. Ook vrouwen nemen een werkzaam aandeel aan den opstand. Velen staan naast de mannen op de barri- kades en schieten op de troepen. De oproerlingen hebben op het be vel van den gouverneur-generaal, om geen telefonische aansluitingen te verleenen, geantwoord met de ver nieling van de telefoonstations, wat ten gevolge heeft, dat de troepen nu niet inderhaast op bedreigde punten kunnen ontboden worden. Verder heeft admiraal Doebasof een pro clamatie uitgevaardigd, waarbij een iegelijk verboden wordt tusschen ne gen uur 's avonds en zeven uur 's ochtends op straat te komen. De rebellen hebben van hun kant den gouverneur-generaal uitgedaagd om, op welk uur van den dag ook, bui- Ten te komen, als hij het hart heeft. I De TAKTIEK VAN DE OPSTAN- DELINGEN is,dat zij de troepen gestadig afmat ten. Zij verplaatsen zich voortdurend en bepalen zich tot salvo's uit leege huizen langs de straten, die naar de barrikades leiden. Als de troepen op- nikken, rennen de rebellen ijlings naar hunne verdedigingswerken en houden daar stand tot hun dekking j in stukken geschoten is door de op- rukkende artillerie. Maar de artille- risten zijn het doelwit van scherp schutters en zoo komt het, dat de helft hunner reeds gevallen is. Wan- neer er een bres in de barricade is gemaakt, laten de verdedigers een afdeeling met machinegeweren na- i deren. Dan schieten zij twee of drie goed gemikte salvo's af, verstrooien zich en verschuilen zich in vooraf I aangewezen wijkplaatsen zooals bin nenplaatsen en leege verdiepingen. Van balkons en uit vensters worden middelerwijl aldoor losse schoten ge lost. De kanonnen kunnen haast niet voort over den wrakhoop van over blijfselen va.n de barrikades. De gewonden lijden verschrikkelijk. Velen bezwijken van uitputting of ten gevolge van de bittere koude, want het vriest hard. Te Petersburg liepen gisteren ge ruchten. dat de troepen te Moskou weifelden. Maar erg aannemelijk is dit gerucht niet. Er mogen eoldaten zijn, die met tegenzin op de menig te schieten, doch wanneer, zooals nu het geval is. de burgers gewapend zijn en heftige aanvallen doen. dan vergeten de troepen natuurlijk den tegenzin, daar zij op eigen levensbe houd bedacht moeien zijn Andere en meer geloofwaardige be richten zeggen dan ook. dat het paardenvolk, dat geregeld met de op standelingen te doen heeft, uiterst verbitterd is op hen. Men zou zelfs geen kozakken meer Doopsgezind Zangkoor, willen gebruiken, omdat die razend Donderdag 28 December gaf boven- van woede zijn en de grootste wreed- genoemd zangkoor in de concertzaal heden zouden begaan. Aan den an- (jer Sociëteit „Vereeniging" een uit- deren kant is ook de verbittering: voerta Van Oud-Nederlandsche lie- SJilSStt"ifhun hV£ van G™*- den zijn gevallen, moeten in stuk- Nederland van h R. Coers Fzn. met ken gehakt zijn medewerking van den heer Jos. M. Orelio, concertzanger te Amsterdam, Ook de Times-correspondent klaagt en den heer W. Andriessen, begelei- over het optreden van ding te Haarlem DE KOZAKKEN TE PETERSBURG, Doopsgezind Zangkoor presteert, die daar in alle wijken van de stad het moet helder-op gezegd worden, zonder reden aanvallen doen. iets niet alledaagsoh schoons en In de fabriek van Alexandrowskykrachtigs, waarnaar vele gemengde waar he.t werk Dinsdag hervat was, koren MO teverg6e|s zoeken, mooie sopranen, sonore alten goede waarop de ruiters afstegen en vijftien tenoren en warm vol bas geluid, dim salvo's losten, die 30 man doodden onder degelijke leiding, kortom het en wondden. Verscheidene lokalen vormt een werkelijk schoon ensemble; voor werklieden werden 's avonds ge- bovendien was de keuze van pro- sloten en de menschen die er inwa- gramma met zorg geschied, mooi af ren, werden in hechtenis genomen. wisselend tusschen solo, koor an Woensdag werd het geheele Is- vrouwenkoor, 't Staat dus vast, dat mailowsky-regiment naar de Poetilof- het groot getal belangstellenden een wijk gezonden die geheel omsingeld genotvollen avond geboden werd, en wSLm fande°n te Wjge^Tn het aangebodene werd gewaardeerd, andere afdeeling ging naar den Wy- stemming dei- hoorders, en 't borgschen oever met een dergelijke aPPlaus na elk deel. opdracht. De liederenbundel bestond uit Va- Dinsdag onthoofdde een dronken derlandsche liederen, Kerstliedjes, kozak een werkman. De menigte om- Minneliederen, Kinderliederen, Geu- fingde toen de kozakken en doodde zenliederen, HekelJiedjes, schalksche er twee. liederen en Godsdienstige. Volgens een mededeeling van de re- De vierstemmige zettingen zijn van volutionairen zijn maar negen le- Af D Lüman. J. Röntgen. Fl. van den van de strijdende afdeeling b.j D Vranck L. Adr. VM1 de laatste razzia geknipt. Tetterode en Com. v. Galesloot. De Vermeldenswaard zijn verder nog begeleiding van Mart, J. Bouman en de volgende telegrammen uit Peters- Willem Pehr. w. Het koor, ofschoon 't een zware Op den Bailiachan spoorweg kwa- 1aak ilad k 2ich heer]ijk, mooie men m den nacht van 26 op 27 De- ceniber talrijke ongelukken voor. Na "f k' Boede ™ordracnt, bijna vlek- J middernacht stortte van de brug bij Kelooze zang. l Kausik. 71 KM. van RevaJ, een loco- dacht mij dan ook in een lust- motief van een personentrein in het hof, waar een rijkdom van bloemen water, daar de rails waren opgebro- het oog des bezoekers treffen, bloe ken. Enkele wagens werden verplet- men elkander in schoonheid weer- terdhet aantal slachtoffers is on- strevend schier overtreffend, allen zoo goed door den hovenier ver zorgd. De geheele uitvoering, voor zoover worden nagegaan of het gerucht U,,.h.u Kvïi .int M kon aannooren. sprak van goede bekend. Door de verbroking der telegrafi sche verbinding kon tot nog toe niet waarheid bevat, dat een trein naar Reval, met. manschappen van de garde te paard, verongelukt is. degelijke zorg, waarvoor aller- eerst den Directeur, den heer J de In denzelfden nacht ontspoorde bij Nobel hulde toekomt, alsook zijne Narwa achter elkaar twee naar Pe- oplettende zangeressen en zangers, tersburg gaande goederentreinende Dat onze sympatieke bariton, de wagens van den voorsten trein wer- }i€er Orelio, ailer harten boeide, be den vernield. Ook In er was het on- hoeft niet onderstroept te worden, geluk met opzet gebeurd. slechts merkte ik op, dat ook de tand Het aantal stakers in Petersburg des tijds bij hem knagende is, en dit bedraagt 37,000 man eenige fabrie- 'is alleen natuurlijk van toe-passing ken en werkplaatsen, wier eigenaars op zijn krachtige stem verder bracht vreesden dat ze gedwongen zouden hij ons door zijn heerlijk zingen, een worden het bedrijf te staken vóór het welkome afwisseling Kerstfeest, werden gesloten. Descha^ de der stakers aan loon en bedroeg in de laatste week 528.000 Rbl. Uit andere landen. Het nieuwe PORTUGEESCHE MINISTERIE is tot stand gekomen. De samenstel- ling is als volgtde heer Luciano Castro blijft, evenals vroeger presi dent van den ministerraad zonder portefeuille. De heer Edwards Coelho wordt minister van binnenlandsche zaken, de heer Vallade van buiten- Ten slotte zij nog vermeld, dat de begeleiding der solo-nummers aan goede handen was toevertrouwd, en wel aan onze artistieken Willem Andriessen. Doopsgezind Zangkoor heeft zijn leden een schoone uitvoering gebo den, en mag met genoegen op zijn welgeslaagde inspanningen neerzien. JAC. DE JONG. Handenarbeid. De uitslag van het examen (3de landsche zaken, de heer Montenegro groep) op Woensdag en Donderdag van justitie, de heer Penha Garcia 27 en 28 Dec. gehouden is als volgt van financiën kolonel Matthias Nu- Geëxamineerd voor diploma A 10 nez \an oorlog, ^de heer^ Moreirovan dames en 8 heeren. Geslaagd de da- mmSmm mm c j p Esink, A. Abresch, marine en de heer Antonio Cahral van openbare werken. Stadsnieuws M. van Schothorst en A. Friderichs de heerenJ. Beeltje, C. de Haan. J. de Blauw, J. K. Möller, A. v. d. Perk J. de Vries en J. A. Sturm. Geëxamineerd voor diploma B. 1 dame en 8 heeren. Geslaagd de hee- P rog ram ma der Orgelcon certen. w Tot dusver vonden de muzieklief- ren D. A. Poldermans. C. A. Emeijs, hebbers de programma's der Orgel- j j Richmond, J- P. Mozure en S. concerten in de Groote Kerk. het de Gl.00t eerst in Haarlem's Advertentieblad. u- a Met 1 Januari zal men deze mede- De «amens zijn hiermede afgeloo- deelingen het eerst in onze Courant Pen" aantreffen. j Tooneel voorstelli ng. N e d." W eerbaarheid s-V e r. Maandagavond. Nieuwjaarsdag, zal I Woensdag en Donderdag j.l. wer- in tle Societe't Vereeniging een too- den door de afdeelingen Amsterdam, neelvoorstelling gegeven worden ti r-> door de Vereemgde Tooneehsten, on- Haarlem, Leiden. s-Gravenhage, Rol- der direclie van6F de ,a Mar terdam en Arnhem eeiuge manoeuvres Opgevoerd zal worden De Tijger in <le omstreken van Leiden gehou- jager, of Vrijbuiters in Mexico", een drama in zes tafreelen, waarbij de den. waaraan door een 60-tal leden werd deelgenomen. Akte-examens M. O. Fr arisch Akte A. Toegelaten de lieer H. Boddendijk van Haarlem. Akte-examens L. O. Wiskunde 65). Geslaagd de heer S. Snel Heemstede. titelrol vertolkt zal worden door den heer De la Mar. Voor de Russische Joden. De inzameling van de Haarlems.-V afdeeling van den Nederlands* hen Zionistenbond ten bate der slachtoffers van de Jodenmoorden in Rusland heeft opgebracht de som van f 3288.67. Maandkalender. De heer J. Geijlvoet Doclstraat 33, art. handelaar in Winselman's naaima- uit chines zendt een aardige maandkalen der als reclame rond Hef schild vertoont een stilleven van druiven, perziken, rozen en een half gevuld wijnglas. Deze kalender is een gepast reclame- middel en zal den klanten van den heer Geijlvoet niet onwelkom zijn,.

Haarlem's Dagblad | 1905 | | pagina 1