met Enveloppen, Stoomdrukkerij Lourens Coster,T KERKBEZOEK. JWést van Woensdig 22 No- "erméldt .0. de gouverneur woonde'Zon dagavond de godsdienstoefening bij in de groote kerk der Evangelische Broe.ier-Gemeente. De voorganger, de heer C. R. Fro- wein. sprak nh,ar aanleiding van Lu cas XVII, vers 17„Waar zijn de negen Na afloop van den dienst heette de voorganger namens de gemeente den gouverneur welkom. Hij wees er op dat het lang gele den was dai een gouverneur de ge wone godsdienstoefening der gemeen te bijwoonde. Met groote vreugde was dan ook de tijding ontvangen van de benoeming van den heer Idenburg, de man die openlijk verklaart zich te on derwerpen aan den Koning der Ko ningen. Spreker sprak de hoop uit, dat het bestuur van den heer Iden burg 'gezegend moge zijn. Ten slotte werd de gemeente uitge- noodigd te zingen De Heere zegene Ur zijn trouw behoede Uw leven, enz. tingen van uilgaven of middelen, dan brengt zij verwarring in ons politiek .gestel, zonder dat zij geacht kan wor den in zichzelve de elementen te be zitten om die verwarring te doen op houden. Het opleggen van eénige op centen op vermogens^ en bedrijfsbe lasting is wei eene wijziging in den rechtstoestand, doch van te weinig gewicht, om op dien grond alleen een zóó gewichtige handeling te plegen als de verwerping eener Middelen wet." Zeer zéker zullen vele politici onder ons zeggen, dat de liberale partijen nooit zóó ruim van opvatting geweest zijn tegenover haar tegenstanders, en wij geven dat gereedelijk toe. Maar evengoed als wij, onder het vorig Ka binet. de ontbinding der Eerste Ka mer op grond van afstemming eener gewone wet uit hooger oogpunt heb ben gelaakt, al was zij naar dé libe rale antecedenten verdiend, zoo mee- nen wij ook thans dat. met het oog op gezonde ontwikkeling van onze Staatsinstellingen, de Eerste Kamer, wil zij niet een óf overbodig óf ob- structiomstisch politiek orgaan wor den. zich van alle poging om directen invloed uit te oefenen op den politie- ken gang der zaken, moet onthou den." Kerk en School MOORD. Uit Djokja werd den 25 Nov. aan ..De Locomotief" geseind Hedenmorgen vroeg werd het amok- signaal geslagen. Twee politieagenten die de ronde deden langs de trambaan van de stad naar Srandakan. zagen twee erdachton niet goederen bij zich aan den kant van den grooten weg staan. Naderbij gekomen, stak één der verdachten een der politieagenten met een mes door het hart, tengevolge waarvan de politieagent stierf; bei den namen toen de vlucht. De vermoedelijke dader. Kartosen- tono. werd gearresteerd, doch ontken de het feit te heblxm gepleegd. Het mes werd herkend als het eigendom van den inlander Saman, die voort vluchtig was, maar sedert ook in han den van de politie viel. Saman ont kent eveneens liet feit gepleegd te heb ben. VERRADERLIJKE OVERVALLEN. De secretaris te Bandjermasiin sein de bij afwezen van den resident De civiel gezaghebber van Poeroek- tjahoe rapporteert, dat in den morgen van 16 dezer te Pohon. Batoe in Boven Laoerar de onder-luitenant H. D. Gee- zen. No. 53432. met negen inlandsche minderen en één dwangarbeider, door den tot heden bevrienden dernang Da- lom verraderlijk is overvallen en ver moord negen karabijnen gingen ver loren. Wegens het door genoemden on der-luitenant aan den dag brengen an verschillende vexatiën van den dernang Dalem wordt aan persoonlij ke wraakneming door dezen gedacht. De vijand had één doode en twee ge wonden. Luitenant Mazee is met drie groe pen onmiddellijk na ontvangst van het bericht uitgerukt. De „Java-Bode" zegt naar aanlei ding van dit telegram De moord op onder-luitenant H. D. Geezen en 9 minderen, gepleegd door een ons tot nog toe vriendschappelijk gezind hoofd, vormt een droevig hiaat in de stelselmatig doorgevoerde be vrediging van MidcLen-Borareo. Moge deze gebeurtenis weder'een les zijn voor alle officieren te velde, om nooit vertrouwen te stellen in inlandsche hoofden, die zich eerst kort geleden hebben onderworpen. INBRAAK. In den nacht van 24 op 25 Novem ber werd het venster van liet bin eau van den kwartiermeester bij het sub sistenten-kader te Batavia open ge vonden. Men ging het bureau binnen en zag .dat pogingen waren aange wend om de geldkist naar fcu'tm te dragen. Maar toen had de wacht be merkt wat er gaande was en ar*is- teerde een inlander, die juist beent i wou maken. De man werd gehoord en toen kwam heter uit, dat de da.! >r eau Europeesche fourier zou zijn. P e is thans eveneens gearresteerd, iri ni- wachting van het resultaat, dat he* onderzoek zal opleveren. (..B. NV; INGEZONDEN MEDEDEELINGEN k 30 Cents per regel. EEN GOED INGELICHTE VROUW. Men heeft aan Mej. Brink, p. u. den heer Zoet, Rijwielwinkel te Harder wijk, toen men haar gezegd heeft de Pink Pillen te nemen om zich van een bloedarmoedigen toestand te ge nezen waaraan zij leed. De Pink Pil len hebben haar in eenige weken ge nezen. Het is opmerkingswaardigdat gelijk Mej. Brink liet zelf zegt in den hieronder staanden brief, leed zij se dert 3 jaren aan bloedarmoede, dal zij gedurende die 3 jaren talrijke ge neesmiddelen genomen had dat al deze geneesmiddelen niets voor haar gedaan hadden, dat alleen de Pink Pillen haar ten slotte genezen heb ben. „Sedert 3 jaren, zoo schrijft zij, leed ik inderdaad aan bloedarmoede, ik was geheel en al krachteloos, ik at niet meer en ik was bleek. Eene klei ne inspanning, wanneer ik een wei nig te hard liep dan was zulks vol doende om mij steken in de zijde te bezorgen. Ik heb gedurende die 3 ja ren allerlei soort van geneesmiddelen gebruikt maar te vergeefs. Eindelijk raadde men mij aan de Pink Pillen te gebruiken, ik heb zege nomen en ik heb er mij zeer wel bij bevon den. Na eenige weken van behande ling gevoelde ik mij opnieuw in vol maakte gezondheid. NED. HERVORMDE KERK. Beroepen te Oosterend op Texel de heer J. W. Tonsbeek, candidaat te Utrecht. Aangenomen het beroep te Hooge- zand door ds. P. J. Francfee te Brit- sum (Fr.) Beroepen te Niehóye (Gr.) ds. J. Huisman te Schildwoldete Vis vliet c. a. (Gr.) ds.IlJh k.Re shrdmf vliet c. a. (toez.) de heer P, G Vlieg, cand. te Hengelo O.}; te Oosthui zen ds. A. van Iterson te Gorredijk te Schiermonnikoog ,toez.) de heer J. Fr. Zijlker, cand. te Winschoten. Bedankt voor het beroep te Wolf- aartsdijk door ds. J. H. Schreuder te Arnhem. Aangenomen het beroep te Wormer- veer door ds J. K. Sikkema te Mars- sum. GEREFORMEERDE KERKEN. Beroepen te Sauwert (Groningen) de heer J. Huizing, cand. te Nieuwe Pekela. Bedankt voor het beroep te Lunte- ren (Geld.) door ds. G. Wisse Jr. te Leiden te Enkhuizen door ds. J. H. Donner te Nieuwdorp. Met toestemming van de classis Deventer is te Delden eene Gerefor meerde Gemeente opgericht. De eerste ouderlingen en diakenen zijn in hun ambt bevestigd. DOOPSGEZ. GEMEENTEN, Aangenomen het beroep te Bever wijk door ds. J. D. van Calear te Warns. R. K. KERK. Den heer W. Noterman, deken van Wijk—Maastricht, is naar de Tijd verneemt door den Paus motupro- prio de titel verleend van doctor in de godgeleerdheid. W ETENSCHAPPELIJKE BIJEEN KOMSTEN VAN MARINE OFFICIEREN. Ingevolge 's ministers verlangen zal in de marine-directie te Amsterdam gedurende de wintermaanden nu en dan eene wetenschappelijke bijeen komst van marine-officieren plaats hebben. Eenige hoofd- en subalterne officie ren zijn in verband hiermede uitge- noodigd voordrachten te houden over onderwerpen van actueel belang, zoo danig ingericht, dat zij door discussie kunnen gevolgd worden. De eerste voordracht zal op 's rijks werf alhier srehouden worden op 8 Januari a.s.. door den kapitein-luite nant ter zee H. T. Hoven, over ..Het gebruik van draadlooze telegraphic De bijeenkomsten kunnen ook wor- dein bijgewoond door officieren der mariniers. Rechtszaken ACADEMISCH F. EX A MEN S. Gent. Bevorderd tot doctor in de ge nees-, heel- en verloskunde, deheeren H. W. Takkenherg te Groningen, C. P. Leenheer te Amsterdam en J. C. M. Hartman te Zaamslag. Utrecht. Bevorderd tot doctor tn de rechtswetenschap op Stellingen, de heer S. Rink,, geboren te Tied, en tot doctor in de scheikunde op proef schrift „Over Ochnean en Myrccén. eene bijdrage tot de kermis van- de Aiipaihisché Terpenen", de heer* C. J. Enklaar, geboren te Heerenveen. Leiden. Bevorderd tot arts de hoe ren A. L. Schmidt en P. A. M. J. Schols. Bevorderd tot doctor in de staats wetenschap de heer H. W. C. Borde- wijk, geboren te 's-Gravenhage, op proefschrift„Rechtspersoonlijkheid der Nóderlandsche Koloniën"; tot doc tor in de rechtswetenschap de heer J. D. Werkman, geboren te Leiden, op stellingen. PERS-OVERZICHT VAN VRIJDAG 29 DECEMBER. .DE MIDDELEN-WET „De Nederlander zei uiteen, dal de hoofdreden van de tegenstemming van de geheele rechtei zijde der Tweede Kamer tegen de 10 opcenten op de vermogens- en bedrijfsbelasting blijk baar hierin gelegen heeft-, dat alvo rens nieuwe heffingen toe ie staan, nionr eerst een inzicht verlangde te hebben in de toekomstige belasting plannen der regeering. Voorts bespreekt dit blad de houding van de EERSTE KAMER. Welke houding deze zal aannemen, is een vraag, die het blad als volgt tracht te beantwoorden „De afetemmine van een Middelen wet bergt - anders (tan die van ge wone wetten politieke gevolgen 'n barer, schoot. Zonder Middelenwet staat de machine stil en voor oen Re geering is liet aanblijven zeer be zwaarlijk, indien haar op die wijze het besturen onmogelijk wórdt ge maakt. Ware de invoering van de op centen iu de Middelenwet geschied ten einde op die wijze de Eerste Ka mor middelijk ie dwingen haar aan •te Wei non, dan voorzeker dcc*! de Eerste Kamer goed met niet te zwich ten 'voor zoo ongeoorloofden dwang. Maar invoering van opcenten in de Middelenwet geschiedt geregeld elk jjTar. Het nieuwe is alleen, dat thans ook de Vermogens- én Bedrijfsbelas ting door opcenten zullen worden verhoogd. De \raag kan worden opge '.torpejjpof. al staat iu de Middelen wot. dat de opbrengst der opcenten tai strekken tót dekking der uitgaven nu ook uit die wet de verplichting om de opcenten te betalen, kan worden .afgeleid, Dit doet echter tol de quaes- t-je. die óns nu bezig houdt, niets af. lil hei algemeen behoort, naar ons voorkomt, de Eerste Kamer het uit lokk« ïi van politieke conflicten te ver mijden. Zij.[heeft het volstrekt»' recht wetten, die zij bedenkelijk acht. af'te sten» i.Ci:. ómdat de rdèhtstoestandnief dan met haar madewerking mag wor den gewijzigd. Om afstemming van een gewone wel behoeft een Re'gee ving nóóit af te treden. .Maar gaat die Kamer verder, verwerpt zij. gelijk »ii u.aJn 1899 heeft gedaan, begreo- Mej. Brink, volgens portret. De Pink Pillen nemen, dat is de beste raadgeving die gij aan ieder persoon kunt geven die in een zwak ken toestand is, of die aan bloedar moede of zenuwuitputting lijdt. Het is bekend dat de Pink Pillen de grootste hernieuwer van het bloed, de grootste versterker van het zenuw gestel zijn. Het is het geneesmiddel dat een rijk en zuiver bloed geeft aan ai diegenen die een arm bloed heb ben. Men herkent terstond de man of de vrouw die een rijk en zuiver bloed hebben. Hun uitwendig voorkomen duidt zulks aan. Zij hebben schitterende oogen, vluggen tred, een fijne huid en vrij van uitslag, een goeden eet lust,. eene goede spijsvertering. Bo vendien hebben diegenen die een rijk en zuiver bloed hebben, eer. kunne en verkwikkende slaap, zij hebben de noodige energie om hunne plichten voor hun bestaan te vervullen en zijn in staat van alle genoegens te genieten. De Pink Pillen geven een rijk en zuiver bloed met iedere "dosis. Zij geven eetlust, schoone kleuren, krachten, goede spijsvertering. Zij zijn onovertreffelijk tegen bloedar moede, bleekzucht, neurasthenie, al- gemeene zwakte, maagkwalen, schele hoofdpijnen, zenuwpijnen, heupjicht. Prijs 1.75 de doos. 9. - per 6 doo- zen, verkrijgbaar bij Snabilié, Stei ger 27, Rotterdam, hoofdepöthouder voor Nederland en Apotheken. Fran co toezending postwissel. Ook echt verkrijgbaar voor Haar lem en Omstreken bij Wed. P. Plaat- zer van der Huil. Drogerijen, Jans straat 28. Haarlem. PENSIOEN VOOR LEERAREN. Men schrijft aan de N..R. Crt. Bij de betrekkelijke wetten is be paald, dat de leeraren der hoogere burgerscholen en der niet-verplichte gymnasia, die niet als burgerlijke ambtenaren wensehen te worden aan- gemerkt (en bijgevolg ook niet zullen deelgerechtigd worden aan het pen sioenfonds voor.weduwen en weezen van burgerlijke ambtenaren) en de onderwijzers der lagere scholen, die niet wensehen deelgerechtigd te worden in het weduwen- en weezen- fonds van burgerlijke ambtenaren, daarvan den minister van binnen- Jandsche zaken vóór 1 April moeten doen blijken. Het belang van den gehuwden leer- aar of onderwijzer, die voornemens is bedoelde verklaring in te zenden, brengt mede, dat hij zo niet doet vóór de tweede helft van Maart, om dat, mocht hij bijv. in Februari ko men te overlijden zijn vrouw en kin deren uit het fonds weduwen- en weezenpensioen zullen ontvangen in dien hij de verklaring nog niet heeft ingezonden, doch daarop geen aanspraak zullen kunnen maken, als de verklaring wèl is gedaan. Door sommige gemeentebesturen zijn de onderwijzers en leeraren uit- genoodigd van hun voornemen in Januari burgemeester en wethouders te doen blijken en zulks in verband met de uitkeering dei- bezoldiging, waarop, wordt bedoelde verklaring niet gedaan, de bijdragen voor pen sioen moeten worden ingehouden. Aan het verzoek der gemeentebe sturen kan zonder bezwaar worden voldaan, daar alleen bindend is de verklaring, welke bij den minister van bimienlandsche zaken wordt in gezonden. Leger en Vloot Het pantserschip „Friesland" wordt gereed gemaakt om 9 Januari naar Wcst-Indic te vertrekken onder be vel van den kapitein ter zee Snetli- BRANDSTICHT1NG. Voor de Groningsche rechtbank stonden wegens brandstichting te recht de smid W. J„ van Appinge- dam, en diens knecht W. D. De smid werd beschuldigd op 4 No vember zijn knecht verzocht te heb ben de schuur, welke bij zijne wo ning behoort en voor /1200 verzekerd was, in brand te steken, hem daar voor ƒ200 belovende, i De knecht zou het gedaan hebben de schuur is afgebrand, doch het mis drijf is spoedig uitgelekt, te eerder, omdat beiden misbruik van sterken drank hadden gemankt. Elk afzonderlijk stonden zij te Gro ningen terecht. Een poging van den ambtshalven toegevoegden verdediger, jhr. mr. van Iddekinge, om de zaken samen te voegen, mislukte. De zaak tegen den smid werd het eerst behandeld. Hij ontkende, niet tegenstaande zijn knecht vérklaarde, dat J. hem had opgedragen de schuur in brand, te steken voor 200. Op een vraag, waarom hij bij het eerste ver hoor gezegd had, dat men zijn knecht maar moest vragen, „daar die wel meer zou weten", zeide hij, dat hij vermoedde, dat deze de dader was. Het O. M. eischte een jaar gevan- genisstraf tegen beklaagde. De verdediger vroeg vrijspraak voor zijn cliënt en diens onmiddellij- j ke invrijheidstelling. De rechtbank ging. na in raadka- j rner geweest te zijn, op beide verzoe- j ken van den verdediger in. Daarna stond de knecht terecht. Hij bekende het misdrijf en beweerde het gepleegd te hebben op aandrang j van zijn baas. Het O. M. eischte eveneens een j jaar gevangenisstraf tegen dezen be- klaagde. De verdediger, mr. Koppius, betoog- j de, dat deze beklaagde, in dienst bij genoemden patroon, een dronkaard is geworden en het slachtoffer werd van het wangedrag van zijn baas. Plei ter drong bij de rechtbank aan op oplegging van een veel lichtere straf dan door het O. M. was geëischt- in prijzen van f 0,60, f 0 80, f 1.— f 1 25 en hooger Zuider Buiten-Spaarne no. 6, Groote Houtstraat No. 55, Blijkens bij het departement van marine ontvangen bericht is Hr. Ms. pantserdekschip ..Koningin Wilhelmi- na der Nederlanden". 22 dezer van Algiers vertrokken, ter voortzetting van de réis naar Oost-lndic. De MISHANDELING TE KOEWACHT. De verdachte van de Vijver is, na eene preventieve hechtenis van 72 da gen. in vrijheid gesteld. BELEEDIGÏNG. Voor het gerechtshof te 's-Graven- hage werd Donderdag behandeld de zaak van M. S. Polak, drogist, en jhr. J. F. Scheurbecque Boeye. ad ministrateur. beiden te Zierikzee die voor de rechtbank te Zierikzee had den terecht gestaan wegens het in de Zierikzeesche Nieuwsbode plaat sen van artikelen van beleedigenden inhoud voor hei lid der Tweede Ka- mer voor Zierikzee. jhr. mr. Pom- j pe van Meerdervoort en het doen overdrukken van deze artikelen in den vorm van strooibiljetten. O. a. kwam er in voor de zinsne- j de. dat jhr. P. v. M. de beginselen j van liefde en christelijkheid metvoe-i ten had getreden door te stemmen tegen een Voorstel om een gevangene zijn stervend kind te laten bezoe-j ken. De rechtbank had bekl. vrij gespro- j ken. omdat, ze niet beweren achtte, j dat bekl. het oogmerk had het Ka merlid te beleedigen vooral met het oog op den verkiezingsstrijd waarin vooral de godsdienstige vraagpunten op den voorgrond traden. Adv.-gen. mr. Reitsma deelde me de ih zijn requisitoir dat hij. na het io eenzelfde, zaak door het hof gewe zen vrijsprekend vonnis, aan den off. van justitie te Zierikzee in overwe ging had gegeven om zijn a.ppè'1 in re trekken. Deze was echter niet van die zienswijze. Adv.-gen. achtte dat het oogmerk van bekl wel degelijk was om te beleedigen en req ui veerde daarom hun schuldigverklaring aan het ver spreiden van geschriften van belee digenden inhoud, met het oog aan die beleedigingen ruchtbaarheid te geven en hun voroordeeling ieder tot 25 boete. subs. 25 dagen hechtenis. Beide beklaagden waren niet ver schenen. trok daarna naar Brussel, waar hij in een fabriek werkte, «mi toen hij, om welke reden is ons niet bekend, het daar niet langer kon uithouden, vertrok hij weer naar Indië, een land. altijd nog aantrekkelijk voor wie el ders mislukken. Op onderscheidene kantoren werk te hij korten tijd, doch men bleek zijn arbeid niet te waardeeren en zoo raak te hij broodeloos met vrouw en twee kinderen. Het geld, dat hij voor en na van oude kennissen kroeg, werd voor een goed deel aan drank besteed en de champagne-fuif in gezelschap vaneen niet onbekende juffer uit de winkel- buurt op Noordwijk, was het slot van het vrije leven. Een droevig drama Is daarop ge volgd. Zaterdagavond werd de man cloor de justitie weggehaald uit zijn gezin; in den nacht, die er op volg de, werd de vrouw, die hij achterliet, wanhopig. Zij zat alleen in een ka mer in het Kraxnat-hotel, wist geen raad meer en besloot, door zich te verdrinken den dood te zoeken. Met enkele woorden schreef zij haai- nood lottig voornemen neer, riep de alge- meene erbarming in voor haar kroost, en legde dit papier op een stoel. Toen snelde zij midden in den nacht naar den oever der rivier, wélke ach ter het hotel stroomt en stortte zich in de Tjiliwong. Den volgenden morgen, toen de ka merdeur gesloten bleef, werd die dooi den hotelhouder geopend en deze vond het papier, dat het wanhopig besluit der ongelukkige mededeelde. De justitie kwam en verzegelde de wei nige goederen, welke waren achterge laten. Hedenmorgen vroeg werd het lijk der arme vrouw, slechts gekleed in een bruine peignoir, in de rivier ach ter liet artillerie-magazijn gevonden. De politie wilde de verdronkene naar het militaire hospitaal doen' brengen - de bepalingen (alweer die bepalingen schenen zich tegen de opname van het lijk te verzetten en in oen brancard werd het daarop naar het stadsverband gebracht. Daar rustte liet hedenmorgen in een bam boezen hok op een sectietafel. Heden- j middag begrafenis. Pro Deo Een der kleinen is 9 jaar en de jongste 10 maanden oud. AUTOMOBIEL-ONGELUK. Voor de Rechtbank te Parijs stond; de bestuurder terecht van de auto-j mobiel, die onlangs dwars de Champs- Elysées overstekende, een rijtuig om verwierp, waarin de heer Jutteit, chef van het kabinet van den minister van koophandel, gezeten was. Men zal zich herinneren, dat daarbij de heer Juttet zwaar aan het hoofd gewond werd en na eenige uren, trots een operatie, overleed. Ook de koetsier van het rijtuig werd ge- i wond. maar minder ernstig. Eem'ge getuigen verklaarden, dat de bestuurder niet, gelijk hij be- j weerde, slechts met een snelheid van 15 tot 18 kilometer in het uur reed j (wat de voorzitter bij een snijpunt I nog veel te hard noemde), maar dat de automobiel holde, zoodat de voor bijgangers schande riepen. In het, politiebureau had de beklaagde dan ook tot zijn verontschuldiging ge-, zegd, dat het 7 uur was en hij haast had om te gaan eten. De recht-, bank heeft hem daarom tot 3 maan den gevangenisstraf en tot 600 frs. boete veroordeeld, benevens 800 frs. schadevergoeiling aan den koetsier, die alleen als civiele partij was op- getreden. Dc eigenaar der automo biel werd voor de geldelijke gevol gen aansprakelijk verklaard. „VRIJMETSELAAR". De rechtbank te Mende, in het Fransche departement Lozère heeft te beoordeel en gehad of het een straf bare daad is iemand vrijmetse- laai" te noemen. Een clericaal blad had den burgemeester van Mende, tevens president eener rechtbank, j voor „vrijmetselaar" uitgemaakt, in een bestrijding van zijn Candida- tuur voor don Senaat in het depar- temen t bij de aanstaande verkiezin- gen. De burgemeester zag daarin een beleedigen de poging om hem bij dc kiezers verdacht te maken en dieiule een aanklacht in. De recht bank heeft zich met deze opvatting vereenigd en den directeur van het blad (bij verstek) tot 16 frs. boete veroordeeld met last van plaatsing dezer uitspraak in eenige bladen. Letteren en Kunst zijn gevoelig hart wel aan ihet draaien gaan. Louis Bouwmeester blijft hier tot 25 December. (N. v. d. D.) Gemengd Nieuws OPLICHTERS. Te Marseille heeft de politic een geheel arsenaal van oplichters-materi aal ontdekt. In het'huis van een paar dieven, die gearresteerd werden, vond men een complete verzameling van uniformen van douane-ambtenaren, soldaten en officieren van het Fran sche, Engelsche en Amerikaansche le ger, enz. verder alle mogelijke mid delen tot vermomming en nagemaak te zegels van commissariaten van po litie en parketten. Het bleek, dat dit het magazijn was van een groote bende internatio nale oplichters, aan het hoofd waar van een zekere Mirabel te Parijs stond. Deze bende ging op hoogst origineele wijze te werk. Zoodra Mirabel door zijn uitstekend georganiseerden spi- onnenidienst merkte, dat. een of ander groothandelaar fraude pleegde mot in- of uitvoerrechten, stuurde hij de zen een zoogenaamden douane-ambte naar of agent der indirecte belastin gen op zijn dak. Soms kwam er ook nog een voorgewende commissaris van politie tusschen bei-de men kwam tot een transactie en de oplichters streken het geld op. Ook door bedreiging met schandaal wegens een of ander misdrijf tegen de zeden wist de oplichtersbende zich van groote sommen meester te maken. Reeds zijn zestien arrestaties gedaan, en bereidt men er nog vele, in ver schillende plaatsen van Frankrijk, voor. WAT PARIJS IN 'N KERSTNACHT VERORBERT. Alleen in de ..Halles Centrales" zijn twee maal. op de twee dagen vóór de „Réveillon", (de nachtmaaltijd na de godsdienstoefening in den Kerstnacht) aangevoerd28.000 K.G. varkens- vleescb; 200.000 K.G. rund;er- en scha- penvleesch 170.000 K.G. gevogelte 20.000 K.G. wild68.000 K.G. boter, 69.000 K.G. kaas; 190.000 K.G. visch, mosselen, slakken enz., en 1.198.300 stuks oesters. GELUKKIGE ERFGENAAM Een Franschman te Vilvoorde had 100.000 fres. geërfd, en om dit heu gelijk feit te vieren, had hij meer ge- dlronken, dan wel goed voor hem was. 's Avonds thuiskomende draai de hij de petroleumlamp hoog op, in plaats van neer. Zoo kwam het, dat de huisbaas den gelukkigen erfge naam gestikt in zijn bed vond. Het slachtoffer was 32 jaar oud. Officieeie berichten HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Haarlem, Gelet op art. 8 der Hinderwet Doen weten, dat bij hunne beschik king van 23 December j.l. aan J. J. van I-Iinden Jr. vergunning is ver leend tot uitbreiding van de smederij, door bijbouw en bijplaatsing va.ni een stoomketel van 10 M2. verwarmende oppervlakte en het plaatsen van eene dynamo, in het perceel aan den Plioe- nixweg No. 7, Kad. Sectie B No. 2631 en aan Gebr. Nieuwjaar vergunning tot oprichting van eene forceerinrich- ting, waarbij als beweegkracht een petroleummotor van één paardekracht zal worden gebezigd, in liet perceel aan de Oude Raamstraat No. 3. Kad. Sectie C No. 3776. Haar Lam, 27 December 1907. Burgemeester en Wethouders voor noemd, BOREEL. De Secretaris, PIJNACKER. ADJUDANT VAN DEN MINISTER VAN MARINE. De luitenant ter zee le klasse A. Markus, te 's-Gravenhage, thans op mm-activiteit. wordt met 3 Januari werkzaam gesteld bij het departement yan Marine. Zooals vroeger reeds is gemeld, zal genoemde zeeofficier bestemd worden tot adjudant van den minister van Marine. LOTISICO. Het O. M. bij de Haagsche Recht- bank vorderde in hooger beroep in de zaak van den directeur van Loti- sico, wegens de bekende overtreding der Loterijwet. ontslag van rechts vervolging. Wetenschappen ZELDZAME VOGEL Ouder Denekamp is een gekuifde aalscholver gevangen, wélke vogel zeer zelden in ons land voorkomt. Se dert 1860 i- hij hier niet waargeno men. SEN OPLICHTER. De heer (Et die op last der justitie, to Batavia in voorloopige hechtenis is gesteldi is daardoor, naar men aan de „Java-Bode" mededeelt, te juister tijd onschadelijk gemaakt voor hotel houders en andere neringdoenden, van wie er al ee-nigen door hem zijn opgelicht. O. was indertijd geëmployeerde bij de Factorij der Ncderlandsche Handel maatschappij aldaar, doch verkreeg van die instelling op zijn verzoek eer vol ontslag. Toen ging hij naar Ne derland. failleerde te Arnhem, waar hij een soort geldhandel dreef, ver Tot redacteur aan Het Vaderland zijn benoemd de heeren G. II. van der Pek 'en G. Polak Daniels redac teuren van Land en Volk. LOUIS BOUWMEESTER TE MEDAN. Uit een particulieren brief dooreen Amsterdamse!! jonkman, E. v. E„ werkzaam aan een der grootste za ken te Deli, is het volgende over Bouwmeester te Medan ontleend. Het vult aan, wat reeds gisteren omtrent L. B. onder „Indisch Nieuws" was opgenomen. Gisteren kwam Bouwmeester met zijne volgelingen hier aan. Hij heeft reeds de eerste voorstelling gegeven, bestaande uit„De Koopman van Ve netië". De opbrengst dier voorstelling, evenals de volgende bedroeg elk ƒ4000. Bij het opgaan van -het scherm, toen het publiek Louis Bouwmeester zag, was "t eene ovatie, die indruk maakte. Na het laatste bedrijf van „De Koop man" dacht ik, dat men den boel af brak. Een hoera van belang, en steeds halen, halen. Bouwmeester zat van morgen (27 Nov.) in een automobiel van een der plaatselijke planters. Hij heeft hier een open onthaal van belang en een „reuzensucces". Een paai' van het ge zelschap, die op verkeerd terrein ge raakt waren te Kotta-Radja, werden door een paar Chineezen, bij avond, aangevallen door het maken van lange beenen konden zij ontkomen, maar een hunner liep toch een blauw oog op en raakte een paar tanden kwijt. Voor Louis Bouwmeester is op 30 dezer een varkensjacht georganiseerd. Net iets voor hem, maar als hij, bij ongeluk, een tijger tegen komt, za! KAMERS VAN ARBEID. Aangaande de verschillende Kamers van Arbeid voor de Bloembollenteelt, do confectie-bedrijven, de voedings- en genotmiddelen, de drukkersbedrijven, de anetaail- en- houtbewerking voor Haarlem en Omstreken, herinneren B. en W. er aan, dat de hoofden of be stuurders van, bovenvermelde bedrij ven verplicht zijn eene lijst of zoo noodig lijsten op te maken van de na men en van de voornamen der man nelijke én vrouwelijke personen, die in hun bedrijf binnen liet gebied der Kamer van Arbeid als patroon®, of in hun dienst als werklieden werkzaam zijn geweest gedurende een tijdvak van zeven maanden van het laatstver- loopen kalenderjaar, en dat die lijst of lijsten vóór 15 Janu ari a.s. behooren te worden gezon den, wanneer de daarop vermelde per sonen slechts in ééne gemeente werk zaam zijn geweest, aan Burgemeester en Wethouders van die gemeente en, wanneer de daarop vermeldë personen in meer dan ééne gemeente werkzaam zijn geweest, aan Burgemeester en Wethouders der gemeente, waar die personen het laatst werkzaam zijn ge weest. Op de lijsten worden niet vermeld zij die gedurende den boven aangege ven tijd niet binnen bet gebied der Kamer van Arbeid bij hétzelfde hoofd of denzelfden bestuurder zijn werk zaam geweest en ook niet zij, die geen ingezetenon des Rijks of geen Neder landers zijn of op den loden Februari a.s. den leeftijd van 25 jaren niet zul len hebben bereikt. Zij clie nieit gedurende het laatst1 verloopecn kalenderjaar in het bedrijf van betzelfde hoofd of denzelfden be stuurder werkzaam zijn geweest, maar toch aanpsraak kunnen maken om op eene kiezerslijst voor de Kamer van Arbeid te worden geplaatst, wor den er voorts aan herinnerd; dat zij daarvan eveneens vóór 15 Januari a.s. aangifte kunnen doen bij Burgemees ter en Wethouders der gemeente, waar zij werkzaam zijn geweest of 't laatst werkzaam zijn geweest. De formulieren der lijsten en der aangiften zijn van heden af ter Ge meente-Secretarie (5de Afdeeling) kos teloos verkrijgbaar, op alle werkdagen van 9 tot 2 uur. Haarlem, 28 December 1905. Burgemeestër en Wethouders voor noemd, BOREEL. De Secretaris, PIJNACKER

Haarlem's Dagblad | 1905 | | pagina 6