D« beklaagden merkten op, dat wel wae afgeweken van de teekening. maai* niet van liet bestek. Een fout der bouwverordening is dat het Ge meentebestuur wel de teekening naar geen bestek vraagt. De ge woonte van bouwers is, zich wel aan liet bestek te houden, terwijl het niet •oo heel nauw genomen wordt met de teekening. Eigenaardig was het wat de opzich ter Timmermans zeide, namelijkEr la aoo raar met die palen gegoocheld, er zijn palen geslagen, die men er met de laarzen induwde en met de ringers uithaalt De beklaagden gaven als reden voor de afwijking op, dat er geld te kort was in de kas der vereeniging, en men de huizen zoo goedkoop mogelijk moest maken. De voorzitter der bouwvereeniging, Severe ijnse, ook als getuige gehoord, doolde mede, dat de woningen goed afgeleverd zijn de bewoners zijn zeer tevreden en hebben niets anders dam lof voor de bouwers. Eerst dacht men de woningen te gunnen aan een anderen aannemer, wat evenwel is afgesprongen, omdat men later hoorde, dat Machielse en Nederkoora het voor ƒ5100 minder wilden doen en tevens voor ƒ20.000 deelnemen in de tweede hypotheek. Nadat mén twee uur had doorge bracht met het hooren der getuigen, kwam de ambtenaar van het O. M. aan het woord, om zijn requisitoir te nemen. Deze achtte de zaak bewezen, ook waar de beklaagden bekend heb ben, dat zij van de teekeningen zijn afgeweken. Over dé mooie strekking van de bouwverordening en Woningwet eenigszins uitweidende, eischte Z.E.A. tegen elk der beklaagden een ge voelige straf noodzakelijk achtende eeven dagen principale hechtenis. Hierna werd het woord gegeven aan Mr. Goseling, den verdediger. Deze liet uitkomen, dat de bouw vergunning is uitgereikt vóór dat de nieuwe verordening is in werking ge treden. Toepasselijk is dus slechts de oude verordening, die aansprakelijk ertelt den persoon, die laat bouwen. Hier dus de voorzitter der vereeir- ging, aan wien de vergunning is gege ven en voor wiens rekening werd ge bouwd. Om déze reden concludeerde pleiter tot niet ontvankelijkheidsverklaring van liet O. M. Ook al past men de nieuwe verorde ning toe, dan ziin de beklaagden nog niet strafbaar. Zij waren alleen de aannemers, die slechts het bestek had den uit te voeren van den architect. Zij zijn slechts de machine van den architect, zoodat alleen de architect vervolgbaar is. Nog eerder zou de onderbaas ver volgbaar zijn, die het werk uitgevoerd beeft volgens eigen inzichten. Daarom meende pleiter te hebben aangetoond, dat het O. M. de ver keerde personen gedagvaard heeft. Ten. slotte werd door pleiter gewo gen op de opgeblazenheid dezer zaak. De afwijkingen zijn slechts gering, «flfs zijn voor eenigen tijd op dezelfde voorwaarden vergunningen uitgereikt voor het bouwen van woningen van iwee verdiepingen, 't Is volgens hem blei- niet de hoofdopzichter, maar wel «en opzichter van het Woningtoezicht die deze aannemers heeft willen zoe ken. De afwijkingen hebben de soliditeit van den bouw ndet verminderd; wan neer dit voor den kantonrechter nog niet bewezen is geworden, dan wilde pleiter gaarne een deskundig onder zoek. In Amsterdam is de toepassing der verordening loyaler men houdt zich daar niet zoo aan de letter der ver ordening als hier, mits menTQ&arniei de soliditeit benadeelt. Wanneer het O. M. 50 cent boete zou gevraagd hebben, zou pleiter er vrede mede gehad hebben, maar nu niet. De e-mbtenaar van het O. M. repli ceerde nog kort. Z.E.A. betoogde, dat de nieuwe verordening wel toepasse lijk is. en dat de beklaagden ook wel degelijk de personen zijn, die moeten staan in het beklaagdenbank- Je. Bovendien niet ontvankelijkheids- vorklaring kan z. i. nooit uitgespro ken worden in deze zaak, om juridi sche gronden. De kantonrechter bepaalde de uit spraak op 17 Januari. J u b i 1 Heden 3 Januari was het 25 jaar ge loden, dat do heer G H. Hilbers vuurwerker aan de Centrale Werk plaats der H. IJ. S. M., als zoodanig in dienst trad. Vooreerst was den jubilaris een vrijen dag toegezegd, en zoodoende kwam hij om 11 uur binnen en begaf zich onmiddellijk naar het kantoor van den heer Van Zonneveld, opzich ter af deeling Smederij, die hem onder zeer hartelijke woorden uit naam van de directie een gratificatie aanbood, vergezeld van een oorkonde. En hiermee was het fee9t aan de Werkplaats afgeloopen en begaf hij Etch weer naar zijn woning, om daal den feestdag verder in familiekring voort te zetten.. IJ eberi chten. Met een iuatig maar toch zeker vorstje vriest het verder en alierwege worden de schaatsen nu voor den dag gehaald. Natuurlijk kregen we weer eenige berichten van door het ijs gezakte jongens. Gelukkig bepaalden zich de voorgekomen gevallen tot een nat pak voor de waaghalzen. Wanneer ijs en weder Zaterdag nog dienende is, worden op de baan van de IJsclub nationale wedstrijden in achoonrijden gehouden. Verreden wordt het dames-kam pioenschap van Nederland en een wedstrijd voor paren (heer en dame) Tot 5 Januari om 12 uur 's middags kan men zich voor deelneming doen inschrijven- Maandag is er wedstrijd in het hardrijden. De lengte der baan is 150 200 M. de prijzen zijn 100 gld. 60 gld. en 40 gld. Men zie voor nadere bijzonderhe den do advertentie. Tegen den middag werd 't weel beden wat ontlatend en begon het •enigszins te dooien. Volgeng de menschen, die t we ten kunnen zit er sneeuw in de lucht. De omliggende wateren zij* thans geheel of gedeeltelijk met ijs bezet de scheepvaart in Spaarne, Ring vaart enz. is daardoor gesloten. Do buitenwateren, zelfs do trek vaart, zijn voor schaatsenrijders nog zeer onbetrouwbaar. Din9diOg waren overal nog veel wak ken, die eerst hedennacht bij stilXecr weer, grootendeels zijn dichtgevro ren. De Schinkel, de Kostverloneuiwete- ring en ringvaart zijn met ijs be dekt en voor de scheepvaart ge stremd. Een ongeluk, dat goed af- liep. De hoek Keizerstraat en Sophia- straat is een gevaarlijk punt. Dat bleek weer hedenmiddag, toen een groentekar in volle vaart de Kei zerstraat uitkwam op hetzelfde oogen- blik. dat een trouwstoet uit de So- phiastraat de Keizerstraat passeerde. Door de vaart, die kar en rijtui gen hadden, was eene botsing on vermijdelijk. De groentekar reed vlak vóór de paarden van het tweede rijtuig, te gen het trottoir aanen de beide dieren kwamen boven op de man den met groenten terecht. Eén der paarden kwam daarbij te vallen en lag weldra met zijn pooten in de lucht te spartelen, terwijl zijn ver schrikte collega pogingen deed om weg te hollen. Door spoedig toege schoten hulp werd dit echter voorko men, en ook weldra iwas het geval len paard weder op de been. Geluk kig bleek, dat niets nóch aan het rijtuig nóch aan het tuig was ge broken zoodat de srtoet zijn onder broken tocht kon vervolgen. Ook de groentekar was er goed afgekomen. Alleen een paar bescha digde mandjes getuigden van het zware gewicht dat ze een oogenblik te torsen hadden gehad. Alles liep dus goed ai maar ze ker "heeft dit ongeval weder doen zien, hoe gewenscht het is, dat op dit drukke verkeerspunt steeds een politie-man het noodige toezicht houdt. Gevonden voorwerpen: twee honden, twee portemonnaies met geld, een boodschapzak, een ro zenkrans in doos, een vrouwenzak met inhoud, en een rozenkrans. Concert in de Kroont Dinsdag 9 Januari a.s. wordt in de concertzaal van „De Kroon" een con cert gegeven door de Dames Constan ce Lacueille, zangeres uit Den Haag, mej. Nora Boas, pianiste uit Den Haag en den heer E. A. Cats, violist alhier. Constance Lacueille, die haar oplei ding genoot aan het Conservatorium te Brussel, is hier geen onbekende meer. Zij trad alhier op in een con cert der Koninklijke liedJertafel Zang en Vriendschap en later bij de uit voering der Pius-Cantate van Philip Loots, op welke uitvoering zij een schitterend succès behaalde. Mej. Boas is voor ons, Haarlem mers. onbekend. Zij e-af dezen winter in dè Bechstein-zaal te Berlijn een piano-recital, alwaar zij zeer veel bij val oogstte en uitstekend werd' gere censeerd. De heer E. A. Cats, violist, is hier genoeg bekend als solist op concerten, zoodat aanbeveling overbodig is. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN <t 30 Cents per regeL HOEST NIET MEER. Men lacht om deze aanbeveling, die men nutteloos, bedriegelijk of onmo gelijk oordeelt, en evenwel is het een bewezen feit door meer dan 80 jaren van succès, dat de KEATING'S BORST PASTILLES, tegen hoest en keelziekten de flinkste resultaten be komen. De geneesheeren aarzelen niet het gebruik er van aan de zieken aan te bevelen want KEATING'S PAS TILLES die men in alle Apotheken vindt, kunnen door de delicaatste personen genomen worden. Uit de Omstreken EEN KWART EEUW VAN TROU WEN DIENST. Donderdag den 4den Januari is het feest in het gezin van den heer G. Bonman, den oudsten veldwachter van Heemstede. Dan is het namelijk vijf-en-twintig jaar geleden, dat Bouman in dienst der gemeente trad. Een zilveren jubileum och, denkt 't couranten lezend publiek, dat is nu toch niets bijzonders. We lezen er zoo wat eiken dag van. Daar is wel iets waars in die rede neering, maar toch, men moet het niet zoo gering schatten, wanneer een persoon vijf-en-twintig jaren lang zijn betrekking met ijver, nauwgezetheid en plichtsbetrachting vervuld heeft En vooral niet, meenen we, wan neer hét een politie-dienaar geldt. Want zijn leven en werk behooren niet tot de gemakkelijkste in onze maatschappij. Steeds er op bedacht om ons, inwoners van een stad of een dorp, ons rustig leventje te kunnen doen leven, moet hij van zich veel inspanning vergen, wanneer hij ten volle zijn plicht wil doen. Zoo gaat het in een stad, maai- nog veel meer in een landelijke gemeente. Wordtt een agent van politie min of meer automatisch, een veldwachter mag dit niet zijn. Hem is een veel meer zelfstandige positie aangewezen, waarin hij geheel en al zou falen, in dien hij ook maar iets machine-ach- tigs werd. Daarom is het goed hier eéns de aandacht te vestigen op Bouman's zil veren feest, het jubileum van een man, die het beste deel van zijn le ven aan zijn werk heeft gegeven tot volle tevredenheid van zijn chef, dén burgemeester van Heemstede. De a.s. jubilaris was vóór hij in zijn tegenwoordige betrekking werd aangesteld, zes jaar in dienst bij de artillerie, waarna hij vier jaren te Haarlém werkzaam was als agent van politie 2de klasse. Den 4den Januari 1881 kwam Bouman als veldwachter te Heemstede. Op zijn vijf-en-twintig jarige loopbaan aldaar mag hij in volle tevredenheid terug zien. Om ©enigszins een denkbeeld te krijgon van de moeitévolle betrekking van veldwachter in sommige tijden, daarvoor moet men Bouman aeflf eens j hooren als hij aan 't vertellen raakt, j hoe hij in een zomernacht van 1891 j roet een tweetal collega's, het geluk had een toenmaals zeer berucht indi- viidu, Cooletn d!en schrik der om ge- ving te arresteeren. Dagen en nachten heeft hij toen met zijn mak kers op den loer gelegen om dit heer- schap te vangen, totdat zij eindelijk in den nacht van den zestienden Juni van dat jaar hun doel bereikten, en den beroeps-inbreker aantroffen aan' den Rijksstraatweg te Heemstede. Coolen, die gewapend was met een revolver, geladen met zes kogels, werd overweldigd en gevankelijk op-j gebracht. De belooning voor deze daad bleef niet achterwege. De toen aan het be-j wind zijnde Minister Van Justitie liet; Bouman en zijn kameraads eervol in het Algemeen Politieblad vermelden,1 en de inwoners van Heemstede waren zóó in hun schik, dat zij van den in-, breker verlost waren, dat den wakke ren politiedienaren elk een zilveren! horloge met inscriptie werd vereerd. I Bouman is op cüt aandenken zeer' trotscli en met reden en hij laat nooit na aan het eind van zijn ver haal den toehoorder het hém geschon ken huldeblijk te doen bewonderen. Op een anderen keer, ongeveer tien jaar later, waren de gemoederen der] Heemstedenaren weer zeer ontrust door den inbraak bij Van Bruggen, i Het was toen in den nacht van 29, Juli, dat hij met een anderen veld- j wachter op surveillance was. Zij zagen toen in een schuitje op het Spaarne twee lieden varen, dié zij verdachten van de inbraak. I Op het geroep van Bouman: „Schiet; er maai- op los", schrokken de ver-} dachten zóó geweldig, dat zij hals over kop in het Spaarne sprongen, j Een er van ontkwam, doch de andere, P. Junge. een bekende inbreker, weril i door Bouman uit hét water gehaald en gevangen genomen, wat niet heel gemakkelijk in zijn werk ging. Dit zijn een paar staaltjes uit Bou man's leven als veldwachter, die des tijds uitvoerig in dit blad zijn meege deeld, doch die we niet ondienstig - vonden nog eens in de herinnering-; van onze lezers terug te roepen. i Zoo is dé jubilaris geworden een i algemeen geacht man. Ook in de krin- gen der politieambtenaren wordt hij zeer gewaardeerd. In het blad „De Nederlandsche Po-| litié' vonden we nog van hem opge-1 teekend, dat hij mede-bestuurslid is van de Vereéniging van Gemeente veldwachters in Noord-Holland, van de oprichting dezer vereeniging af, en dat hij tevens correspondent is van den Alg. Ned. Politiebond. Bouman, die nu 57 jaar oud is, viert dus Donderdag- feest en wannéér de voorteekenen niet bedriegen, zal den vierden Januari voor Bouman een dag zijn, die nog lang bij hem in het geheugen zal nablijven. W hopen, dat de flinke veldwach ter nog menig jaartje, zoowel te voet als per fiets hij heeft Verleden jaar nog 't fietsrijden geleerd zijne be trekking ijverig en opgewekt mag voortzetten. De beide werklieden, verdacht vdji diefstal van koper van het pomp station te Leijduin, zijn door d'e direc tie der Amsterdamsche Duinwaterlei ding ontslagen. BENNEBROEK. Lotelingen der lichting 1906, die bij de zee-militie wenschen te diénen, moeten zich daarvoor voor 1 Februari ter secretarie aanmelden. Maandag had alhier de oprichting plaats van eene afdeeling van den Roomsch-Katholieken Volksbond. Het bestuur werd als volgt samengesteld R. Assendelft, president; Th. Fre- riks, vice-presidentL. Hulsbosch, le secretarisD. Janus, 2e secretarisT. H. Braam, le penningmeester; J. C. Veraooy, 2e penningmeesterterwijl de heeren C. G. v. d. Mey, A. v. d. Wiel, en W. v. d. Mey werden be noemd tot commissarïssén van toe zicht. De weleerw. heer Pastoor was bij de oprichting tegenwoordig, terwijl eenige leden dier afdeeling „Haar lem" door het ten beste geven van eenige zangnummers de vergadering opluister dén. i Reeds zijn pl.m. 100 personen tot de ze afdéeling als lid toegetreden: Binnenland HOFBERICHTEN. Z. K. H. de Prins der Nederlanden heeft het voornemen om het concert op Donderdag 4 Januari, dat do Ko ninklijke Nationale Zangschool geeft, bij te wonen. H. M. de Koningin-Moeder hoopt hedenavond het gala-bal ten Hove bij te wonen. H. Mr de Koningin en Z. K. H. de Prins hebben op Nieuwjaar bij H. M. de Koningin-Moeder gemiddagmaald. H. M. de Koningin verleende Dins dagavond om kwartier voor zessen audiëntie aan een 70-tal particulie ren en officieren, die aan H. M. wenschten voorgesteld te worden of wel aan H. M. persoonlijk wenschten dank te brengen voor een of andere benoeming. H. M. de Koningin-Moeder heeft op Nieuwjaarsdag na afloop van de godsdienstoefening in de kerken, ter receptie ontvangen de dayjes en hee ren van Haar Huis. waarbij zich ditmaal ook bevond de nieuwbenoem de grootmeesteres mevrouw de douai rière de Beaufort. H. M. de Koningin-Moeder ontving Dinsdagavond in audiëntie de ge zanten van de Vereenigde Staten en van Oostenrijk-Hongarije' H. M. de Koningin-Moeder deed de vorige week wederom eenige philan- tropische inrichtingen geschenken in geld etc. toekomen. De patiënten van Oranje-Nassau's-Oord ontvingen ƒ400 voor hun feestje, het weeshuis te Apeldoorn een collectie mooie ge schenken enz. De Koningin heeft o.a. de volgende giften geschonken 500 aan het Alge meen Nederiandsch Verbond, speciaal voor de Nederlandsche afdeeling; 300 aan het Philologisch Studiefonds 250 aan de Hendrika Stichting, te Egmond aan Zee. HOLLANDSCHE HYPOTHEEKBANK. Wij vernemen van welingelichte zijde Zaterdag heeft de Raad van Com missarissen der Hollandsche Hypo theekbank langdurige dag- en avond vergaderingen gehouden, waaraan werd deelgenomen door mr. K. Ha- zelhoff Roelfzema, advocaat der Bank. De beide directeuren, de hee ren jhr. Th. A. C. de Geer en J. J. Je Fèvre de Montigny, nu in hechte nis. werden geschorst, terwijl de heeren G. Vas Visser en C. J. van Neïlesteijn tijdelijk met de directie zich hebben belast. Jhr. mr. C. J. den Tex werd gekozen tot lid van den Raad van Toezicht. De betaling van cle coupons der pandbrieven op 1 Januari blijft ver zekerd, terwijl tegen bet einde dier maand eene algemeene vergadering van aandeelhoviders zal worden be legd. Naar wij verder vernemen moet met de onregelmatigheden aan de Nederlandsche Maatschappij van Ze kerheidsstelling voor ambtenaren en beambten een som van 16 ton ge moeid zijn. Aangaande de redenen waarom jhr. De Geer uit den trein trachtte tc springen vernamen wij, dat niet alleen de schaamte om op het sta tion te Hilversum gearresteerd te worden hiertoe aanleiding gaf. Jhr. de Geer moet nl. thuis papieren in zijn bezit gehad hebben, waarvan de ontdekking door de politie op de reeds zoo treurige zaak een nog droeviger licht zou hebben doen schijnen. Het voornemen van jhr. de Geer was nu. om bedoelde papieren vóór de komst- der politie te vernie tigen. Men beweert dat hij daarin geslaagd is. Terwijl de politie de voorzijde van de villa op Lindeheu- vel" bewaakte, is het hem gelukt langs de achterzijde in huis te ko men. (Tel.) dan behooren rij naar vermogen deze vrij ze van puhiioiteit tegen te gaan. Dankbetuiging aam die geneeskundi gen in de bladen verdienen afkeuring en moeten door dé geneeskundigen zooveel mogelijk worden tegengegnan. EEN GEHEIMZINNIG INDIVIDy. De Apeldoornsche dames en dienst meisjes hebben een paai onrustige weken doorleefd. Eer sloop 'e avonds op donkere wegen een geheimzinnig individu rond. dat ongemerkt in de nabijheid van vrouwen en meisjes trachtte te komen. b. v. wanneer de zen voor een winkelraam stonden of met elkander in gesprek waren, om ze dan plotseling met vitriool te be gieten. Geruimen tijd heeft het individu ongestoord met zijn werk kunnen voortgaan, tot hij eindelijk door de politie werd ontdekt. De man is be ambte der Hollandsche Spoor en heeft reeds bijna 25 dienstjaren. i I EEN GEVREESDE ZIEKTE. i De hoofdinspecteurs van de Volks gezondheid hebben de vorige maand aan de geneeskundigen in hun pro vinciën, op uitnoodiging van den Cen- tralen Gezondheidsraad, een rond schrijven gericht, naar aanleiding van. het onlangs te Énsahédê waargeno- men geval van „meningitis cerchros- pinalis epidemica", de gevaarlijke I ziekte, welke in Duitschlamd „Genick- starre" genoemd wordt. Daarin wordt in hoofdzaak gewezen op het gewicht van een spoedige dia gnose en medegedeeld, dat professor Spronck te Utrecht rich bereid heeft verklaard het door punctie verkregen vocht te onderzoeken en dat een van 's hoogleeraars adsistenten beschik baar zal zijn tot verleenen van bij stand bij het verrichten der punctie. Voor elk onderzoek kan men zich, liefst telegraphisch. wenden tot den medisch en inspecteur van de Volksge zondheid. Er wordt nog op gewezen, dat ver dachte gevallen rich kunnen voordoen bij een epidemie van schijnbaar on schuldige verkoudheden, waarbij het dan wenschelijk kan zijn de stoffen uit de neuskeelholte bacteriologisch te doen onderzoeken. DE MAASTRICHTSCHE SCHUT TERIJ. Den 31sten December had te Maas tricht de plechtige ontbinding plaats der dienstdoende schutterij, die door een rustende vervangen wordt. Te 12 uur hadden rich de genoodig- den, autoriteiten en audeTe belangstel lenden, verzameld in hert gebouw der voormalige Dominicaner-kerk, waar een eere-compagnie schutters met vaandel, muziek en tamboers was op gesteld. Nadiat inspectie over den troep was gehouden en het eereteeken voor lang- durigen dienst aan een koiporaal en een muzikant was uitgereikt, begon het défilé, waarna, die majoor-com mandant Schaepkens eene toespraak hield, waarin hij allen herdacht, die zich op de een of andere wijze jegens de schutterij verdienstelijk gemaakt hadden. Vervolgens werd afscheid van het vaandel genomen, dat den burge meester werd overgegeven, om in een der lokalen van het Stadhuis bewaard te worden. De burgemeester dankte den ma joor-commandant voor alles wat hij voor de schutterij gedaan had en roemde vooral den goeden geest, die bij de officieren en manschappen heeft voorgezeten. uniformkleediirg Daardoor weid uu slechts de Weeding beschadigd. De woestaard werd in hechtenis ge- bracht. ONTPLOFFING. Maandagmorgen omstreeks zes uur had eecne ontploffing plaats in de gas fabriek der Nedferlauidsc'ho Giet- e* Spiritusfabriek te Delft. Hoewei oo* geweldige vlam rich terstond ontwik kelde, werd deze spoedig door de brandweer der fabriek geKLuecht.' On gelukken hadden niet plaats, de ma terieels schade is echter niet onbe langrijk. IN BRAND. 1 Dinsdagmiddag had ten huiee va* den heer Engdlbrecht, Palmstraat te Amsterdam, een droevig ongeluk plaats. Het 12-jarig dochtertje van de* heer E. kwam onder het spelen met de kachel in aanraking, waardoor haar kleeren vlam vatten. Door toegeschoten hulp wist me* deze echter spoedig te dooven. Met gevaarlijke brandwonden over het geheel e lichaam werd het meisje naar het zittingslokaaJ van den Ge neeskundigen dienst in de Willem straat gebracht, waar de eerste ge neeskundige hulp werd verleend. Daarna is rij ter verpleging' naar het Binnemgasth-uis overgebracht. Het kind is niet buiten levensgevaar. BLOEMENDAAL. Door den jachtopziener J. Bakkeren twee anderen is proces-verbaal opge- maakt tegen C. van Dongen, J. Steen- hoven en A. Elleman, wonende te Am sterdam, wegens het jagen met den lichtbak in de duinen van mevr. Vair der Vliet. Door de onwilligheid van genoemde personen, hebben de jachtopzieners geen voorwerpen in beslag genomecn, doch de lichtbak, het jachtgeweer en eenige konijnen rijn door hen ge taxeerd. OVERVEEN. Onze corr schrijft Naar wij vernemen bestaat er bij het R.-K. Kerkbestuur alhier het plan een gebouw, geschikt voor vergaderingen van den R.-K. Volksbond, te stichten. Als alles naar wensch gaat, zoude j die stichting nog in den loop van dit jaar tot stand komen, in hetzelfde jaar, dat de parochie het vijftigjarig bestaan viert van dg kerk alhier. Het gebouw zou dan als een waar monument beschouwd kunnen worden van het aanstaande te vieren jubilé. SANTPOORT. Met uitzondering van een gedeel te tusschen Kei tings Bijenpark en Beeckensteijn is thans de géheele straatweg van Santpoort, tot het ein de van Beverwijk 's avonds behoor lijk verlicht. De bewoners van villa's en huizen aan dit overgeslagen stuk en de bewoners van de wijk „de II of geest" die van dezen toestand schade en last ondervinden (terwijl het algemeen verkeer van dezen •hoofdweg er ook de onaangename gevolgen van ondervindt) hebben zich nu met een verzoekschrift tot den Raad der gemeente VeJsen gewend, om ook op dit weggedeelte verlich ting aan te brengen. ZANDVOORT. Dinsdagmiddag te één uur is alhier gevonden een postduif, gemerkt Ver eeniging „De Ooievaar". Lindengracht Amsterdam. DE ZAAK DE MONTIGNY. Het ,,N. v. d. D." verneemt nog, dat de justitie, voor zooveel mogelijk, de verduisterde stukken doet opsporen, en er beslag op leggen. Zij zijn in en buiten de stad in het bezit van ver schillende kantoren en particulieren. Op ongeveer de helft moet reeds be slag zijn gelegd, hetgeen natuurlijk beteekent, dat de bezitters de stukken voorloopig niet van de hand mogen doen. Men meldt uit Amsterdam aan de „N. R. Ct." Naar wij vernemen moet de fraude ten opzichte van de Hollandsche Hy potheekbank voornamelijk op de vol gende wijze zijn geschied. Volgens de hypotheekacte is voor vervroegde aflossing boete verschul digd eene boete, die echter te ont gaan is. als de vervroegde aflossing wordt betaald in pandbrieven van dé maatschappij. Het moeten deze inïfjt bezit der directie gekomen pandbrie ven zijn, die weder zijn uitgegeven. Van het opnieuw in omloop bren gen van reeds uitgelote pandbrieven schijnt dus geen sprake te zijn iets wat ook moeilijk denkbaar was en in elk'geval zou hebben gewezen op een uiterst nalatige controle, zelfs van de zijde der koopers. GENEESKUNDIGE KRING. In bijeenkomsten van led'en van den Geneeskundigen Kring zijn herhaalde lijk in den laatstern tijd debatten ge voerd over het al of niiet wenschelijk© van het vaststellen van bepalingen in zake adverteer en. Thans is men vrijwel tot overeen stemming gekomen en is door den Ge neeskundigen Kring o. m. het volgen de vastgesteld Behalve in mediische tijdschriften, verdient alle geregeld adverteeren, door medici, van hunne poliklinieken, of van hun geneeskundige inrichtin gen, afkeuring. Het op een in het oog vallende wijze vermelden van hun namen, hun poliklinieken of hun ge neeskundige inrichtingen in adresboe ken wordt eveneens afgekeurd. Leden van den Geneeskundigen Kring te Amsterdam behooren zich niet te ver binden aan poliklinieken of genees kundige inrichtingen, die op een de zer wijzen aan hun bestaan publici teit geven zijn zij aan dergelijke in lichtingen of poliklinieken verbonden. OP HOL Langs het politieposthuis op het Gevers Deynootplein te 's-Gravenhage kwam Maandag een hollend gespan, zonder bestuurder, in volle vaart voorbij. Twee dames en een heer bevonden zich in het rijtuig. Dadelijk schoten eenige agenten uit het posthuis, doch ze slaagden eer niet in het paard te grijpen, dat in woeste vaart verder rende. Een heer poogde op den bok te komen, doch werd urt het rijtuig geslingerd, terwijl het de dames gelukte, bii de Harstenhoek- straat er uit te springen. Zoowel de dames als de heer werden aa.n hoofd en handen verwond en door Dr. Yan DuVl verbonden. Eenigen tijd latér brachten agenten bet paard en het geheel defecte rij tuig aan. Het ongeval was gebeurd, doordat bii het, afrijdén het paard op hol sloeg en de koetsier van den bok viel. STAKING VAN SIGARENMAKERS. Men schrijft uit Bussum aan „De Tél." - Gisterochtend legden de sigarenma kers aan de fabriek van den heer Jel lema het werk neer. In café „'t Raad/huis" vergaderde gisteren de afdeeling „Bussum" van de landelijke federatie van. sigaren makers en tabaksbewerkers met het hoofdbestuur, dat daarvoor uit Am sterdam was overgekomen. Toen ik mij tot het bestuur van ge noemde afdeeling wendde om inlich tingen betreffende de oorzaal: der sta king, werd mij medegedeeld, dat be sloten was voorloopig daaromtrent het, stilzwijgen te bewaren. De heer Jellema deed de mij mede. dat door hem een Huizer jongen, we gens brutaliteit en veelvuldig spuwen in het werklokaal, was ontslagen, en dat de sigarenmakers weigerden aan 't werk te gaan, wanneer dé jongen door hem niet weder in dienst werd genomen. Hij verklaarde daartoe be slist niet te zullen overgaan. Door de stakende sigarenmakers werd den geheelen dag nabij de wo ning van den heer J ellema gepost. Verder werd mij medegedeeld, dat in eene gistermiddag gehouden ver gadering tot definitieve staking beslo ten was. GEARRESTEERD. Te Heerenveen zijn gevankelijk binnengebracht de 45-jarige E. B„ uit Steenwijk. verdacht van diefstal van wijn, en H. H. uit Appelscha, verdacht van de talrijke diefstallen aldaar in de laatste dagen gepleegd. EEN WOESTELING. De politie te Delft had Maandag avond de handen vol met de arresta tie van een dronken slagersknecht. De beschonkene trok zijn mes en stak een der agenten in de hand toen hij een tweeden agent in de zijde zou steken, brak het mes door de zware BRANDEN, j Dinsdagnacht circa. 5 uur ont- i stond te Nieuwenda-m een hevige brand in de schuur van den bakker A., die weldra in de asch lag. De be lendende zeiienmakerij van den heer Z. werd aangetast en leed groote schade. Gelukkig werd men den brand spoedig meester, zoodat dein- geroepen hulp van de Jan van der Heijden bleek onnoodig te zijn. Oor- zaak onbekend. Uit Ridderkerk wordt van 1 Janua ri gemeld j Hedenavond brak dooi' 't vallen va* 'een brandende petroleumlamp ee* hevige brand uit in het huis. be woond door J. L. in de kom der ge meente, dicht bij den Eenigen dijk. Het was niet mogelijk den brand i* den aanvang te stuiten. Vier wonin- j gen brandden geheel af. Naar me» I verneemt is alles verzekerd. GASWERKERS. De Gaswerkersvereeniging „V. Z. O. S." te Amsterdam heeft zich tot den Gemeenteraad gcrioht met een verzoek, alsnog terug te konten va» het besluit, waarbij een 5-tal personen aan de gemeente-gasfabriek zijn ont slagen, omdat zij een vonnis achter den rug hebben. I EEN LUCHTBALLON. Dinsdagmiddag dreef boven Deven ter een luchtballon, die licht-geel ge kleurd was. De ballon was op onaan zienlijke hoogte, doch juist boven d« istad werd' ballast uitgeworpen, waar door hij aanzienlijk steeg. De lucht- schippers moeten. Duiitschers zijn, dié in hun vaderland zijn opgestegen, e* Groningen als einddoel hebben. NIEUWJAARS-CEREMONIEEL. In het Elysée te Parijs heeft liet gewone nieuwjaars-ceremonieel plaats .gehad. De plechtigheid onderscheidde zich echter van die der vorige jaren, door de afwezigheid t an do vertegen woordigers der geestelijkheid. De aartsbisschop van Parijs, die president Loubet vroeger op don 31e» December ©en bezoek bracht, is j.l. Zondag niet gekomen. GEWEST NOORD-HOLLAND. Op de onlangs gehouden jaarlijk- sche algemeene vergadering van het gewest Noord-Holland, werd het be stuur als volgt samengesteldR. D. C. Bornemann, voorzitter; L. J. A. van Eekeren, secretarisW. Boeke, penningmeester II. A. Valkesnburgh, J. C. van do Poll, A. Sindram, J. Rog geveen Lzn., Joh. B. van Zuijlen e* C. S. Jaring, sommissarissen. In de technische commissie werde» gekozen W. Bückert, voorzitterF. J. W. Lambert, secretarisF. J. Verlaan, A. van Elk en Ploeger, leden. Uit het jaarverslag van den secreta ris blijkt o. m., diat het gewest bestaat uit56 vereeniginjgiein met 1394 wer kend© leden en 118 bij liet N. G. V. aangesloten dames, en voorts uit 179 eere-leden, 26 leden van verdienste, 1687 ondersteunende leden, 1006 ad- spirant leden, 216 dames, 193 meisjes en 114- volksklassen. (N. D.) SCHOUWBURG-PROGRAMMA'S. De kunstcriticus van het „Hbld." schrijft over het onsmakelijk ontsie ren van schouwburg-programma's door advertentiëm, dat hoe langer ho'e me>er gebruik schijnt t© worden, het volgende Ik herinner me de tijden nog, niet zoo lang geleden, dat programma's één velletje papier, aan ééne zijde be drukt gegeven werden aan den in gang van den schouwburg om niet. Dat was goedkoop en absoluut vol doende. Later werd een stuiver gevraagd. Weer later een dubbeltje. Maar toen was het één© velletje pa pier een dun boekje geworden, met advertenties. Na eenig zoeken was het program te vinden. Nu zijn het langzaam-aan dikke deelen geworden. Studie handigheii worden vereischt om den weg te vin den. dat wil zeggen het alles zeggen de blaadje te scheuren uit het boek deel en de rest weg te moffelen onder den stoel. i De directies, of wie dan ook, vare» er wel bij. Ze mogen thans vijf tie* cent vragen voor zooveel lectuur. En nu ja, die advertenties brengen ook .wel iets op j En het publiek kau zich vermaken ;met een wedstrijd in het vlug-vinden jvan het ©enige, waar het alléén om .te doen is, na lang zoeken tussche* ;alle mooiïgheden, welke aangepreze* worden door ettelijke corsetten-, kap pers-, mode-magazijnen. Onder, boven, naast de regels, die zeggen welke artisten mede zulle* werken aan de vertooning van een Shakespeare-werk, doen cliché's va* „normaal ondergoed", ..kunstgebit ten". enz. enz. het wat best DE VORST. De Gouwzee is halverwege dicht gevroren. De overtocht van Marke» naar Monnikendam kan niet meer

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 2