NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 23e Jaargang. No. 6911 Verschijnt dagelïikj, behalve op Zon- en Feestdagen, DINSDAG 9 JANUARI 1906 HAARLEM'S DAGBLAD ASfNMËMSNTËN FBR DRIB MAANDEN» Vooj Haarlem c 1.25 V©or de dorpen iss den omtrek waar een Agent gevestigd 5s (kom der ^gemeente)„1.30 Stance per post door Nederland 1.65 Aizonder^ke nusmnersC.G2 (öeïllustresrd Zondagsblad, voor Haarlem0.37)f 9 a de omstreken en franco per post 9 0.45 lUStgav® de? Vi &©S8!r®BS Directeur J. C. PEEREBOOM, ADVERTENTIËN: Van 1—5 vegels 50 Cts.; Iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarïem van 1—5 regels ƒ0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regeL Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat Kleine advertentifin 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. Rsdactie ea Administratie: Groote Houtstraat 55. SffltessamBfflaa! Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuid*? Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertenüën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentie» en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère GL. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., ParQs, 31Faubourg Montmartre. Uit de Omstreken ZEESLANG TE ZANDVOORT. Dr. A. C. Oudemamis te Arnhem ichrijft in liet maandblad „Het Ne- lerl. Zeewezen" Woensdag, den 28sten Juni 1.1, las k in de „Avondpost" bet volgende «richtI Uit Zamdvoort ontvangt het „N. v. D." het volgende pliantastisch be- icht Maan dagavond (area 8 uur,1 toen de zon juist ter kimme ging, kon men een reuzenzeehond zien voorbijgaan, zich verwijderende naar het Noorden met een zoo groote snelheid, dat zij niet in cijfers is uit te drukken. i Zou dat bijgeval een zeeslang wezen Juist, geachte Redactie van de .Avondpost", dit was stellig een roote zeeslang Mijn tijd werd in die dagen zoozeer oor ander werk in beslag genomen, at ik eerst den lOden Juli mijne na- peurirugen kon beginnen. Ik zal hier- ver niet uitweiden. Dat ik eerst nu, aarmede gereed ben, ligt grooten- eels buiten mijn wilik had met ooroordeelen te kampen, brieven ble- onbeantwoord, of werden soms arst na. weken beantwoord, personen, ie ik bezocht, waren juist naar Am- lerdam, enz. Uit de mij verstrekte gegevens kan k nu het volgende bericht opmaken Maandag, 26 Juni 1905, vertoonde ich aan eenige bezoekers van het ter- van het café-restaurant „Germa- te Zandvoort, ongeveer acht uur avonds een onbekend zeedier. Het worn op ongeveer 1000 M. afstand an het strand met een buitengewone nelhedd in noordelijke richting. Het ichtbare gedeelte werd 15 M. of meer mg geschat. Hoeveel lichaamslengte ich achter het zichtbare gedeelte log onder water voortzette, was met een mogelijkheid te bepalen. Het ichtbare gedeelte deed aan een zee- lond, of zeeleeuw, denken. Het was gestrektgeen spoor van ijdelingsche of vertikale bochten was waarneembaarderhalve moeten on er water krachtige voortstuwings-or- anen aanwezig geweest zijn. De ver- chijning duurde ongeveer 3 minuten; aarna verdween het dier in de verte lit het gezicht. Welk dier kan dat geweest zijn? Naai' mijne meening is het een groo- j zeeslang geweest, een exemplaar ■an de diersoort, die tot dusverre nog teeds voor de wetenschap onbekend ebleven is, om de eenvoudige reden, at er nog niet de minste moeite ge- aan is, om een exemplaar te foto- rafeeren, of om het machtig te wor- }Ti. Heeft de groote zeeslang zich nog fel eens meer vertoond in den vorm op de wijze als boven beschreven In 1848 zagen eenige officieren van ie ..Daedalus" een zeeslang ongeveer 0 minuten lang met gestrekt lichaam wemmen. Het zichtbare gedeelte was mgeveer 20 M. lang geen gedeelte liervan werd blijkbaar gebruikt tot oortstuwing door het water, noch loor horizontale, noch door vertikale echten. De snelheid werd geschat op 15 zeemijlen per uur. Gedurende die !0 minuten hield het dier steeds den iop 4 voet boven water. (Hieruit kan nen besluiten, dat het een longdïer was). Op den rug was iets, dat op de manen van een paard geleek, en dat ïoor het water heen en weer bewogen werd. (Hieruit kan men met bijna ab solute zekerheid afleiden, dat het een loog dier was). Een der officieren zegt litdrukke-lijk „Its movement was steady and uni form, as if propelled by fins, not by any undulatory power." Het bewijst, dat deze officier na dacht bij hetgeen Hij waarnam. En werkelijk, wij vinden in het verslag van een anderen zeeofficier, luitenant ter zee Drummond, de volgende pas sage ,The fin was perhaps twenty feet in the rear of the head, and visible occasionallythe captain asserted that he saw the tail, or another fin about the same distance behind it." Op pl.m. 7 M. afstand van den kop verhief zich dus nu en dan een vin even boven water (een der voorste vin- pooten), en ongeveer 7 meter verder nog een vin (een der achterste vin- pootem). In 1877 werd eene zeeslang gezien dooi- eenige officieren van de „Osbor ne", dicht bij kaap Vito (Sicilië). On geveer 20 M. lengte waren zichtbaar. Het dier zwom met gestrekt lichaam en had eene snelheid van ongeveer 11 knoopen per uur. Twee vinnen van on geveer 5 M. lengte werden bij de schouders gezien; zij bewogen zich niet tegelijk, maar afwisselend, als bij eon zee-schildpad. Het dier geleek op een reusachtigen zeehond Voor het oogenblik meende ik te kunnen volstaan met deze twee, zeer verkorte uittreksels uit de verslagen van de officieren der twee bovenge noemde schepen. Alleen wil ik nog even er aan her inneren, dat ik in mijn werk „The Great Sea-Serpent' 'nog 20 andere ver slagen van ooggetuigen opgenomen heb, waarin gezegd wordt, dat de zee slang met een gestrekt lichaam zwom. De verschijning van een groote zee slang in de Noordzee, tusschen Enge land en Nederland, is eene groote bij zonderheid. Tot dusverre waren mij geen verschijningen eener groote zee slang in de Noordzee bekend bezuiden de paralM van 57 gr. 45 gr. N1B., be zuiden d'e lijn, die men trekken kan van Kaap Skagen (Noord Denemar ken) naar Kaap Tarbat Ness (Noord- Schotland). Binnenland HOFBERICHTEN. H. M. de Koningin en Z K. H. de Prins maakten Zaterdagmiddag on danks de rij ruwe weersgesteldheid een rijtoer in een brik. bespannen met appelschimmels, door Schevenin- gcn. De Prins bestuurde zelf de paar den. DE ..HOLLANDSCHK HYPO THEEKBANK. Het voorloopig gerechtelijk onder zoek van de bedde verdachte directeu ren, is thans reeds zoover gevorderd, dat de rechtbank op vordering van den officier van justitie, tegen beiden rechtsingang verleend heeft, met last tot instructie en bevel van g e- vangenhouding tegen den hem Le Fèvre de Montignv. en gevan- gen neming tegen jhr. De Geer. Als gronden voor deze beslissing worden, naar het „N. v. d. D. meldt in de vordering genoemd valschhrid in geschrifte, oplichting eu verduiste ring. Zaterdag is de justitie weder naar Hilversum vertrokken, om jhr. D Geer een nader verhoor af te nemen. Deze kan, zooals men weet, wegens den toestand van zijn arm. welke op een gevaarlijke plaats gebroken is, nog altijd niet naar het Huis van Be waring te Amsterdam worden overge bracht. Hij wordt in zijn slaapkamer, dag en nacht, door politie bewaakt. Omtrent den aard en de vermoode- lijke gevolgen van de gepleegde mal versatiën verneemt het „N. v. d. D. o.a. nog het volgende Voor zoover tot dusver uH het inge-1 steld onderzoek valt af te leiden, moet het gebeurde uitsluitend het gevolg- zijn van privé-speculatien der heeren' Le Fèvre de Montignv en jhr. De Geer. eerstgenoemde directeur der Maatpij. v. Zekerheidssteiling, beiden directeu ren der Hollandsche Hypotheekbank. De bijzonderheden zijn nog niiet in haar vollen omvang bekend, doch vrij zeker is het., dat laatstgenoemde in stelling zal blijken het sterkst geleden te hebben, zóó zelfs, dat geruchten hebben geloopen over liquidatie. Doch nog andere gevolgen zijn aan de catastrophe verbonden de kapi talen van beide instellingen zijn slechts voor een gedeelte gefourneerd (10 a 20 en, zooals bekend, be houdt de maatschappij in alle omstan digheden het recht om de ontbrekende 80 a 90 °A van de aandeel houders op te vorderen. Waar deze aandeelen nu in handen zijn van ..kleinere luyden" die het ontbrekende niet. of slechts met groote moeite, zullen kunnen bij passen, zijn ook in dit opzicht ern stige gevolgen te duchten. De malversatiën bij de Hollandsche Hypotheekbank moeten in hoofdzaak op de volgende wijze zijn geschied Volgens contract hebben de hypo theeknemers het recht de hypotheek tusschentijds af te lossen, waarbij de betaling kan geschieden in pandbrie ven der Hollandsche Hypotheekbank, die hetzelfde rente-type dragen als de a,f te lossen hypotheek. De aldus aan dien omloop onttrokken pandbrieven werden vermoedelijk door de direc teuren. ten einde te voldoen aan ver bintenissen. uit privé speculatdën voortvloeiende, te hunnen bate weer in omloop gebracht, hetgeen gelijk staat met verduistering, daar door het weder uitgeven der pandbrieven de verplichtingen van de Hollandsche Hypotheekbank aanmerkelijk worden verzwaard, (volgens de tot dusver ge publiceerde lijsten vertegenwoordigen de op die wijze uitgegeven pandbrie ven een bedrag van f 1.108.000, terwijl de opbrengst van deze opnieuw in circulatie gebrachte stukken ndet in de kas der Maatschappij werden af gedragen. Voorts moet, volgens een ter beurze opgevangen gerucht 1.000.000 uitge lote pandbrieven Hollandsche Hypo theekbank in bezit zijn der Banque d'Escompte te Parijs, die deze stuk ken in verband met de financieele operatie van den heer Le Fèvre de Montigny, in betaling kreeg, i Volgens hetzelfde gerucht is de Ban que d' Escompte voornemens de com- missa rissen der Hypotheekbank, in hun privé, aansprakelijk te stellen, daar de stukken na. het intrekken niet waren vernietigd en den directeuren zoodoende gelegenheid werd gegeven dé stukken onvemietigd, als waren het volwaardige effecten, weder uit te geven. Het blinde vertrouwen, dat de commissarissen in de directie stelden, schijnt oorzaak te zijn geweest, dat de controle niet zoo scherp was als wel gewenscht was. Men schrijft uit Amsterdam aan de „N. R. Ct," Dat de malversatiën aan de Maat schappij tot zekerhelidsstelling en de Hypotheekbank de gemoederen hier in beweging houden, behoeft nauwe lijks te worden verzekerd. Het zal wel haast niemand heugen, dat in onze financieele wereld een bawk- zwendel van zulk een be teekenis in verband met de positie der betrokke nen is voorgekomen. De omvang dor verduisteringen is voor liet oogen blik nog met te bepalen. En wi j ach ten het niet op onzen weg te liggen hier melding te maken van de ver schillende geruchten, die daaromtrent dagelijks op en buiten de beurs in' Uit Makaser zijn vijftig man ge- omloop worden, gebracht. Zelfs het zonden. karakter van het gepleegde is nog aiiet De VOBst van Goa is -«„.geweken stellig vastgesteld hoewel het meest naaJ. Bala Ni d, l00r aannemelijk wordt geacht, dat er verduistering heeft plaats ge- euiaussee vervolgd, had. Weliswaar wordt m de. door de hlad teekent daarbij' aan directie der Hollandsche Hypotheek-' De vorst van Goa legt wel een bij bank welke verreweg het zwaarst zonder groote bewegelijkheid aan den moet zijn getroffen gepubliceerde dag. Nauwelijks is hij in Tanette lijsten van nominees van pandbrieven, (W.küéi van het schiereiland) gesig- -atregelen geno die verduisterd of gestolen zijn - men om hem te vatten, of <daai komt maar dit schijnt, staande het onder-eeii bericht, dat hij naar Balang zoek, door de voorzichtigheid te wor- Nipa (Z. O. gedeelte van het scheer den geboden. De onderscheiding is eiland; is uitgeweken, als immer door van belang, omdat bij verduistering de marechaussee vervolgd. In Balang de verantwoordelijkheid der bank te- Xi i<s militaire nost waar de genover de bezitters dei' pandbrieven f"** ?s een immaire po t w u i ae boven twijfel staat - wat met bij ''apitein P. A. van Waasdijk liet be- diefstal het geval is. Verduistering ve^ voert, wordt gepleegd door hen, die mis-1 Soemalata is een mijnbouwmaat- bruik maken van stukken, wélke zij schappij die haar zetel heeft te Am- on der zich hebben: het is een alius sterdam zij wint goud, zilver, koper, de confiance - welke de bank aan- looderts op een terrein, gelegen in het <*•»- briefhouders geen gevaar loopen, voor talo Kwandang, afdeeling residentie Menado. De Chinee- zoover het verlies blijft binnen de'zen. zijn heel sterk in het stichten grenzen van Inert, vol te storten aan- j van geheime vereenigingen en in sa- deelenkapitaal. I menzweringen. Bij den roerigen toe- In hoeverre commissarissen nalatig stand op Celebes is het verklaarbaar, zijn geweest im de contröle ook Chineezen aan die neiging hieromtrent kan men allerlei sensatio- neels vernemen. Maar ook in deze ^1Tr p g achten wij het wijs en billijk af te van 'iei werkvolk. De gedoode en ge- wacliten wat het onderzoek aan het wonde mandoers zijn vermoedelijk licht brengt, namelijk onder welke gevallen bij de botsing met de mili- omStajntdSghidden en met behulp van tairen. De Chineezen plegen zich on welke machinaties de verduisteringen middellijk te onderwerpen als de zijn geschied. sterke arm dreigt Nu er een detache- Ontegenzeggelijk leven wij ondereen zeer gebrekki|e wet op de naamlooze ment °P Soemalata i>, bestaat er vennootschappen. Maar Duitschland (Voor de Europeanen geen gevaar meer. beeft het bewijs "ele ver d. dat ook een' betere regeling in deze, niet waar-EEN SLACHTOFFER borgt tegen zwenddlarijen, die zich VAN DEN DRANK, zelfs daar konden uitstrekken over i Uit Noordhorn schrijft men aan lange periodes en op het tijdstip der Het Volk chtdiekkiiig tot een débacie moesten De weduwe J. maakte al sedert ja- Reeds twee dagen te voren had men de aandacht der politie geves tigd op het feit.dat een ongunstig uitziend individu voor den winkel op en neer liep, terwijl er aan oen roostertje onder de vitrine zichtbaar was .gemorreld". (N. Ct.) VERDUISTERING. Zaterdagvoormiddag werden onder geleide der veldwacht van Giessen- dam naar liet Huis van Bewaring te Dordrecht overgebracht een brie vengaarder en een postbode ten ein de door den rechter van instructie voor strafzaken te worden gehoord in verband niet het innen en niet afdragen van een postkwitantie ten bedrage van 50. LEK GESTOOTEN. Men meldt uit Hardinxveld Omstreeks één uur werd Zaterdag middag een tweemaster aak van Waspik komende achter een sloep van Dordrecht, door het breken van den staaldraad ten gevolge van den hevigen wind, op de krib bij het ■veer geslagen. Het, schip kreeg een gat in den kop, die onmiddellijk vol water liep Het gat werd volgens een oude gewoonte met zijden spek ge stopt. Assurantie dekt de schade. BRANDSTICHTING. De brand op villa Boschoord te Ede, heeft toch nog treurige gevol gen gehad. Een twintigjarige zoon van den heer W., bewoner van de eene helft der villa, is door den schrik krankzinnig geworden. De vermoedelijke dader. N. A. M„ bevindt zich nog in arrest. Verschil lende getuigen zijn reeds door den rechter-commissaris te Arnhem ge hoord. ren een schromelijk misbruik van sterken drank, waarvan de sporen maar al te duidelijk in het gezin zichtbaar waren. Voor een paar da gen is ze in brand geraakt, en nu is leidien. Aangaande de positie der Holland sche Hypotheekbank wordt uit Am sterdam aan de ..Frft. Ztg.geschre ven, dat wel i!s waar op lueft aandee- - - lem-kapitaal nog 21/2 miliioen gulden zc aan c'e bekomen wonden gestor te storten is, maar de mogelijkheid ven. bestaat dat, daar de volstorting op de1 r aandeelen slechts krachteais een be- BRUTALE EN DOMME INBRAAK, sluit eener algenieene vergadering kan Vrijdagavond is in Den Haag een geschieden, de aandeelhouders onder zeer brutale en domme inbraak be de bestaande omstandigheden niet proefd aan een pand aan den Lu- een voorstel tot volstortang zullen thersehen Burgwal, waar sedert on- aannemen. In dut geval zoude een ge veer een jaar is gevestigd De faillissement waarschijnlijk zijn en Nieuwe Haagsche Voorschotbank. De dan zouden executieverkoopen derac- gouden en zilveren voorwerpen inde tiva het verlies aanzienlijk vergroo- uitstalkasten zijn waarschijnlijk voor ten. In geval de maatschappij fail-den adspirant-dief of de adspirant- Ic-ert, zuilen echter de aandeelhouders dieven een al te verleidelijk lokaas toch tón slotte tot volstorting vangeweest. rechtswege gedwongen kunnen wor- j j)e bewoners waren ©ven een aoïl- luchtje gaan scheppen en slechts de In verband met de bekende r/ialver-dienstbode en een jeugdige zoon des stttiën op financieel gebied, meldt dehuizes bewaakten den inboedel. De- „itooi- en Eemlanider" dat. naar menhoorden het gerinkel van glas en wil, daarbij ook de hew H„ uit Hil- bij onderzoek bleek, dat een tuimel- vwsum. betrokken is. raam boven de deur vernield was. De „Tel."-correspondent schreef De knaap heeft toen eveneens een eveneens over dit gerucht, dat hij ech-ruit stukgeslagen en om hulp geroe- ter onder zeer veel voorbehoud mede-'pen. Door een kellner van een café. deelde. Een arrestatie had ndet plaatsnaast den winkel werd politie ont- gehad. boden, die zeer vlug en in groeten I getale aanwezig was. doch bij een I nauwkeurig onderzoek, dat zich zelfs tot de daken uitstrekte, geen spoor van den dader heeft kunnen vinden- Er i~ niets ontvreemd, hetgeen trou wens toch onmogelijk zou geweest zijn. daar de diamanten en gouden voorwerpen eiken avond in een ste vige brandkast worden opgeborgen. De zoon des huizes moest zich den arm doen verbinden. De sloten der deur bleken be schadigd^ CELEBES. Oecorrespondent der R. Crt. te Batavia, seint ..Ünder de Chineesche contractkoe lies van Soemalata is een samenzwe ring ontdekt om alle Europeanen te vermoorden een mandoer vermoord, twee gewond. De manager Williams, die aangevallen wend, schoot zijn aanrander dood. MISVERSTAND. Er was een misverstand in het spel bij het weergeven van het Figaro- bericht omtrent de verloving van jhr. dr. Loudon. Mile Lydia Eustts behoort tot de eerste kringen der Fransche hoofdstad, hetgeen niet be let, dat zij tevens een zangeres van begaafdheid is. (Vad.) STORM. Door de hevige* rukwinden werd Zaterdagavond aan den bovensten torenkoepel van de Eilandskerk te Amsterdam een groot stuk lood los getrokken, dat ieder oogenblik om laag dreigde te storten, zoodat cle vei- lögheid op straat gevaar liep. emar het uiterst moeilijk was den koepel te bereiken, werd de hulp van de brandweer ingeroepen uit de kazerne aan het Weesperplein was weldra adsistentie aanwezig, en onder lei ding van den officier Boele werd toen een onderzoek ingesteld. Het bleek dat op het hoogste punt van den to ren, dicht bij den haan, de l^odbe- dekking had losgelaten en deze door den wind heen en weer werd geslin gerd onmiddellijk moesten maatre gelen genomen worden om het neer ploffen van de massa op straat te voorkomen. Dat dit bij het stormweer geen benijdenswaardige arbeid was, laat zich zeker wel begrijpen. Doch onze brandweer deinst niet gauw te rug en zoo zag men aanstonds een der wakkere mannen aan den bui tenkant van den toren in een lijn hangenhij moest met groote om zichtigheid het klepperende lood met een touw trachten te omspannen,, wat hem na veel inspanning gelukte. Feuilleton. De Liefde eener Vorstin door GEORGE BARR. 34) HOOFDSTUK XI. Liefde iin het slot. Hoe later op den dag hét werd, des te ongeduriger en zenuwachtiger werd Lorry, die zich in zijn toestajnd moeilijk schikken kon, hoe Harry ook lijn best deed, hem opgewekt bezig te houden. De lunch werd in de kamer van den graaf klaar gezet, omdat het voor den gewonde niet raadzaam ge oordeeld werd naar do eetzaal te gaan vóór dat hij zich krachtiger voelde. De lijfarts verzekerde, dat hij zich eenige dagen onwel zou voelen, en daarna van zijn verwonding geen last meer zou hebben. Graaf en gravin Halfont en anderen kwamen om hem op te vroolijken, eai zijn afzondering te helpen dragen. In weerwil daar van voelde hij zich onbevredigd en zelfs ongelukkig. Hij lag op helt rust bed uitgestrekt en staarde met hevige hoofdpijn naar het venster, zijn hart vol van een verlangen, dat slechts ééne kon bevredigen. i Nadat Anquish zich verzekerd had. <lat zijn patiënt ingeslapen was, zocht hij het park op en Lorry was alleen toen hij wakker werd na een angsti- gie/n droom, die hem nu nog deed hui- veren. I Een koel windje uit het opetn ven ster streelde vriendelijk zijn hoofd, en de zonestralen schitterden door de ta.k- ken. Maar de kalme vrede, die hem 1 omgaf, sloeg niet aan in zijn bin nenste. I Hij keerde zich om en om én greep 1 bezorgd naar het verband om zijn hoofd. Het was licht en warm én hij twijfelde niet, of het zou wel vlekke- loos zijn. Daar werd de deur van zijn kamer zachtjes geopend, maar hij keerde zich niet om. want hij dacht, dat het Anquish was altijd Anquish - - en niet zij. naar wie hij zoo var- langde Hare Hoogheid, kondigde een vrouwenstem aan en daarna Mag ik binnenkomen vroeg een stem, die zijn hart goed deed als een verkoelende drank een dorstige keel. Hij keerde zich snel om, alle ze nuwachtigheid. ongedurigheid en ge voel van verlatenheid verdween als een nevel voor de zon. Achter haar stond een hofdame. Ik mag het verzoek van een vor stin niet weigeren, antwoordde hij, vroolijk lachend. Hij stak de hand naar haar uit. half beangst, dat zij haar niet zou aanne men. Vorstin Yetive kwam snel bij het bed en legde haar hand in de zijne. Hij drukte die hand tegen zijn lip pen en liet haar slechts aarzelend los. Zij stond voor hém en keek hem met bezorgde oogen aan, als was zij bang, dat hij den dood nabij was. Voelt u zich wat beter vroeg zij met haar allerliefst accent. Ik heb mij zoo ongerust over u gemaakt. Ik dacht, dat u mij vergeten had antwoordde hij op kinderlijk boozen toon. U vergetenriep zij uit. Laat mij u dan eens vertellen, wat ik gedaan heb. terwijl ik u vergat. Ik iieb een boodschap gezonden naar Regengetz. om uw koffers en die van uw vriend te laten halen. Zoolang u in Edel- wei-sz is. moet dit huis uw tehuis zijn. Zóózeer heb ik u vergeten Vergeef het mij riep hij en zijn ooigen schitterden. Ik voelde mij zoo eenzaam, dat ik mij allerlei din gen in 't hoofd haalde. Maar natuur lijk, Hoogheid, kunnen wij hier niet langer blijven, zoodra ik weer instaat ben te reizen. Dat zou maar last ge ven. 1 Ik sta u niet toe, zoo te spraken, zei zc beslist. U is eere-gast in Gran- stark. Heeft u de vorstin van ddt land niet geréd Dit slot is met alles, wat het bezit, heft uwe, want zonder u zouden zijn torens nu niets dan treurigheid aanschouwen. Bovendien heeft Mr. Anquish ter loops gezegd, dat hij hier wel een heel jaar zou willen blijven, als wij "er op aandrin gen. Dat is juist iets voor Harry, zei Lorry lachend. Ik vrees echter, dat u twee menschen verheerlijkt, die in een toevluchtsoord voor zwakhoofdi- gen thuis behooren, in plaats van !n een slot. waar uwe toegevendheid hen zou kunnen bederven. Onze dolle driestheid is.slechts door een reusach tig geluk overtroffen. Alles is wonder baar goed af geloopen), ofschoon er duizend mogelijkheden voor het tegen overgestelde voor handen waren. Zou den wij in dat geval eére-gasten zijn Neen, men zou ons in Granstark ge- steenigd hebben. Als ik geweten had, dat u de vorstin was, dan zou ik zoo een poging niet gewaagd hebben, zei hij hartstochtelijk. En een roman bedorven, riep zij lachend. U is een vorst»n, een echte vor stin. ging hij voort, alsof hij haar niet begrepen had. Ik wist het. Iets zei mij. dat u geen gewone vrouw was. Maar ik ben een gewone vrouw, bracht zij hiertegen in. U vermoedt niet, hoe gemakkelijk het is, vorstin en vrouw tegelijk te zijn. Ik heb een hart, een hoofd, ik adem, eet, drink, slaap en heb lief. Komt dat niet bij alle vrouwen vo<r? U ademt, eet. drinkt, slaapt, en hebt lief in een andere wereld. Hoog heid. Och, mijn vriendin Therese slaapt even vast, is even gezond en bemint even hartelijk als ik. Dus uw argu ment is niets waard. Ge moogt dezelfde lucht inade men, maar toch zoudt ge niet denzelf den man liefhebben als uwe hof dame. Is een man de eenige verontschul diging voor liefde vroeg zij. Als dat het geval is. dan moet ik zeggen, dat ik adem, eet, drinik en slaap. Dat is alles Vergeef mij. maai- eens zal u moeten erkennen, dat liefde een man is hij lachte u zal dan ademen, eten noch slapen, zonder hem in het hart. Ook een vorstin bewijst niets tegenover een man. Is een man een bewijs tegen een vorstin vroeg zij en leunde met. haar hoofd tegen den hoogen rug van haar stoel. Dat hangt af van dehij aarzelde van de vorstin, zou ik schijnt wel van de vorstin af té ham gen. zei ze vroolijk. Niet alles, antwoordde hij snel. Een groot deed een zeer groot zelfs hangt van de omstandigheden af. Als u bijv. Miss Guggenslocker was. dan zou het. voor een man niet noo- aig zijn een vorst ie wezen. Maar ik was Miss Guggenslocker, want een maai was onnoodig, ant woordde zij zóó ernstig, dat hij glim lachte. Ik had geen rang, want 'k reisde niet in uw land om tentoonge steld te worden, maar om te Learenen af te leeren. Ik herinner mij. dat het u een geldstuk kostte, om ergens iets te we ten te komen, merkte hij op. - Dat was goed gebruikt geld, zoo als later bleek. Ik zal er nooit, berouw over hebben, dat ik het geldstuk uit gaf. Was het niet het middel, dat u naar Granstark bracht? Goed, laten wij de munt er voor verantwoordelijk stellen, maai' ik ben geneigd te denken, dat zekere wen- schen, die ik koesterde, ook zonder 't geldstuk zouden 1 in vervuld gewor den. U weet niet half. hoe taai een Amerikaan zijn kan. Had u het er op gezet, te weten te komen, of ik een vorstin was? vroeg zij. Dat kan ik moeilijk toegeven. U weet immers, dat ik niet vermoedde, wie en wat u was? Zou u naar Granstark gereisd zijn. als u geweten had, dat ik een vorstin wasj*/ Laat mij het maar bekennen, ik kwam omdat ik u voor Miss Guggen slocker hield, voor niets anders da» een vrouw. Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 5