NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 23e Jaargang. No. 6915 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ZATERDAG 13 JANUARI 1906 A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENTIE N: per drie maanden: Van regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlemf 1.20 Haarlem van 1—5 regels ƒ0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regel. Voer de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der BiJ Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente) 1.30 V. Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door NederlandL65^ ^0 Cts. voor 3 plaatsingen a contant. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37 Redactie en Administratie: Groofë Houtstraat 55. de omstreken en franco per post „0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. <6%J Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. AGENDA Zaterdag 13 Januari. De Kroon Jantje in Modderstad. Vergadering R. K. Kiesvereniging. Schouwburg (Jansweg) Mannenkoor „Proza, en Poezie" Soirée met bal, 8 uur. OM ONS HEEN ccir. VERPLAATSING VAN ONS MUSBUM VAN SCHILDERIJEN. Het was al sinds lang bekend dat de toestand van ons Stedelijk Mu- eeum zoo niet blijven kon. Vooreerst om het brandgevaar. Aan alle kanten omringd door lokalen, waar gestookt en licht gebrand wordt eou bet Museum ingeval van brand zeker zeo goed als geheel zijn ver wordt, zal daarom bijna geheel voor de hoofdadministratie der gemeente beschikbaar gesteld en ingericht die nen te worden. Archief en bibliotheek zullen nog in het gebouw gehuisvest kunnen blijven, doch alle andere lo kaliteiten zullen voor den stadhuis- dienst moeten worden benut. Niet aJieen 'zullen de museumzalen vrij moeten komen, doch ook de Stateu- zaai en het Leesmuseum zullen voor kantoren moeten worden ingericht, j wil men eene doeltreffende uitbrei ding verkijgen, die voor afzien baren .tijd in de behoefte voorziet." j Zoo stellen B. en W. zicli de ver- wezenlijking van de stadhuisbelan- gen voor. j Waar zou men evenwel nu blijven met het Stedelijk Museum? De keus stond tusschen een nieuw Museum en den aankoop van een geschikt, bestaand gebouw. D"e Com missie van Toezicht op het Museum meende, dat het eerste te kostbaar woest. In Augustus 1903 heeft ,dan ook de staf van onze brandweer, toeri b. en w. haar verzocht om een systeem aan te geven, waar dooi' bij brand althans het kostbaarste zou kunnen worden gered het weinig bemoedigende antwoord gekregen, dat de staf zoo'n systeem niet kon aan duiden, omdat bij brand op het Raad huis de stukken van eenigen om vang niet spoedig verwijderd zouden kunnen worden. Onder die stukken behoorden ook de Hal sen. Op zichzelf zou dat al eeu reden wezen om naar afdoende verbeterin gen om te zien, want wat men doen kon (bijvoorbeeld het aanstellen van een nachtwaker bleef maar lapwerk. Er was nog een andere reden die tot verandering drong. SedeTt lang komt op 't Stadhuis ruimte te kort. De toenemende gemeentebemoeiing maakt meer bureaux noodig. Nieuwe lokalen als wethouderskamers, com missiekamers en een nieuwe Raads zaal kunnen niet langer gemist wor den, zeggen B. en W. En zeker vol komen terecht, want terwijl meer en meer van de wethouders verwacht wordt, dat zij op het Stadhuis te spreken zullen wezen, heeft niet eens j elke wethouder een eigen kamer. Zij moeter er twee met hun vieren dee- len. Een nieuwe Raadszaal is stellig noodzakelijk. De oude is te klein ge worden en zou door verbouwing haar schoon verliezendie op 't Prinsen hof is groot genoeg maar een zeer onaangenaam lokaaL „Het complex van gebouwen, dat door Stadhuis en Prinsenhof gevormd wezen zou en raadde daarom aan het Nederl. Geref. Weeshuis aan het Klein Heiligland aan te koopen en te verbouwen. B. en W. waren het daarmee eens en een speciale Raads commissie, bestaande uit de heeren Nieuwenhuijzen Kruseman, Van Lyn- den, Rasch, Rinkema en Hugenboltz, die in December 1904 benoemd werd, adviseerde eenparig om dat denk beeld van de Commissie aan te ne men. Die Commissie was namelijk van dezelfde meening, namelijk dat een plan van verbouwing van het Museum en Prinsenhof, waarbij aan genomen werd, dat de gemeente zou kunnen beschikken over de aangren zende perceel en in de Koningstraat en Jacobijnestraat ongewenscht was en vereenigde zich overigens met de meening van B. en W. over de wen- schelijkheid van ingrijpende wijzi ging. Een geheel nieuw Museum met in begrip van den benoodigden grond, zou 363.000 kosten, terwijl de over brenging naar 't gebouw op 't Hei ligland veel goedkooper zou zijn. Vandaar ook diat B. en W. de Raadscommissie thans in overweging geeft Voor de gemeente aan te koopen het Nederl. Geref. Weeshuis aan 't Heiligland met eenige daaraan gren zende perceeltjes voor de som jvan 120:000 Burgemeester en Wethouders uitte noodigen tot het ontwerpen van plan nen voor het gedeeltelijk verbouwen en inrichten van deze perceel en tot gemeentelijk museum. De kosten hiervan worden eveneens op f 120.000 geraamd. Wat is nu dat Geref. Weeshuis op het Heiligland? Ik laat hieronder een speciaal voor Haarlem's Dagblad vervaar digde cliché van het uitwendige vol gen, voorstellend den binnenhof. Wat het inwendige aangaat, deelt de Com missie van Toezicht op het Ste delijk Museum er o.a. dit van mede: „Het hoofdgebouw, op het oosten gelegen, bevat een voorhuis, een groote fraaie zaal en twee ruime Re gentenkamers de drie andere vleu gels bieden een ruimte aan, waar van men verbaasd staat. Het be bouwde gedeelte is gelegen rondom een groot, vierkant binnenhof en heeft uitgangen naar het Groot Hei ligland.. het Klein Heiligland en de Gasthuisvest. Aan de noord- en zuid zijde is het door onbebouwde gron den van de aangrenzende perceelen gescheiden. Het bestaande hoofdgebouw is uit en inwendig een pronkstuk van bouwkunst, voor een museum schier onbetaalbaar. De Commissie geeft dan haar denk beelden over de inrichting te kennen. Men kan van de beschikbare ruimte een denkbeeld krijgen als men weet, dat de beschikbare wandlengte in het tegenwoordige Museum is 166 M., in het ontwerp voor een geheel nieuw museum 226 en in. het Geref. Wees huis 322. De speciale Raadscommissie zegt er van„dat een verbouwing van een uit den tijd onzer voornaamste schilderijen dateerend fraai gebouw, zoowel uit een aesthetasch als finan cieel oogpunt verre de voorkeur zou verdienen boven het zetten van een nieuw Museum". Zij heeft boven dien nog het advies gevraagd van de deskundigen Jhr. Mr. Victor de Stuers en Dr. A. Bredius, die beiden deze oplossing van de museumvraag met groote warmte aanbevelen. Aan het zeer uitvoerige gedrukte stuk, dat hierover gisteravond ver scheen, ontleen ik nog dat door den aankoop van enkele Belendende huis jes de veiligheid zeer zou worden be vorderd, dat het vestigen van secre- tarie-bureaux in huizen buiten 'het Raadhuis ondoelmatig en kostbaar wezen zou en dat Dr. Bredius den goeden raad heeft gegeven, om bij de verbouwing van de vleugels van 't Weeshuis het advies in te winnen van een pf meer leden der Nacht wacht-Commissie. Ten slotte wijs ik er op, dat na tuurlijk, behalve de gewaagde j 1240.000 ook nog een belangrijke som j voor de verbouwing van het Raad- jhuis noodig zal wezen. Evenwel zal de Raad daarover dienen heen te stappen, daar de tegenwoordige toe stand onhoudbaar is. Waar tusschen (de verschillende Commissies zoo al- geheele overeenstemming is verkre ken, mogen we de goedkeuring van het plan in den Raad tegemoet zien. Woensdag a.s. zal die dienen te ge schieden. I Het. eenige bezwaar schijnt mij j dit, dat het Klein Heiligland geen j hoofdstraat is en voor bezoekers moeilijk te vinden. Intusschen zal ter zijner tijd ook daaraan door hand- i wijzers of bordjes kunnen worden 'tegemoet gekomen. J. C. P. cies, zelfs de meest nabij gelegen, ont\angen zijn alles behalve gun- ktig. In de Oostzee-provinciën zaJ het nog weken aanhouden, alvorens de .regeering daar den toestand zaJ be- heerschen. Reeds heb ik u geseind, dat sommige dezer provinciën zich geconstitueerd hadden als REPUBLIEKEN een daarvan heeft thans haar hoofd verloren, Esthland nl.. wélks presi dent. neergeschoten its. Maar over het algemeen genomen schijnt de toestand oneindig gunsti ger dan eendge weken geleden er be staat bijna geen kans. dat de orde in Petersburg binnenkort verstoord zal worden, ofschoon aangekondigd was, dat op den 22en Januari, den verjaardag van den „Bloed-Zondag", weder een nieuwe staking zou uit breken. waarbij dan te gel ijker tijd ernstige betoogingen op touw zou den worden gezet. De 22ste Januari zal op platonische wijze door het proletariaat worden gevierd het zal dien dag niet werken en den volgen den dag kampjes den arbeid weder opnemen. Men begint zi-ch hier vooral bezig te houden met de verkiezingen en de verkiezingslijsten en de socialistische democraten, die eerst het plan had den de Doema te boycotten, hebben dit voornemen laten varen en op een congres in Finland een program van actie opgesteld, volgens hetwelk zij deel zullen nemen aan de verkiezin gen en de agrarische beweging steu nen. Witte moet weer aan het pa-aten zijn geraakt. „Vroeger" zeide graaf Witte, „trachtte ik het vertrouwen van het volk te winnen, maar zulke illusies zijn thans niet meer te verwezenlij ken. Ik heb mij steeds verzet tegen de politiek van onderdrukking, maar thans ben ik in de noodzake lijkheid gekomen ze aan te wenden, omdat ik te veel vertrouwen heb ge steld in mijne landgenoot en." I En geheimzinnig liet hij er op volgen ..Ik weet hoe Rusland gered kan worden." Uit andere landen. OOSTENR1JK-HONGARIJE. i In een Woensdag te Weenen gc- houden conferentie van ministers, onder voorzitteirschap van den mi nister van buitenlandsche zaken, graaf Goluchowsky, werd besloten, dat de bekrachtiging van het han delsverdrag met Duitschland tijdig zal plaats hebben. Daarop werd be- I raadslaagd over den toestand, ont- staan door de ServischBulgaarsche tolunie. en over de bezwaren, die bij beide regeermgen daartegen inge- bracht zullen worden. Buitenlandsch Overzicht De Matin heeft een corresponden tie uit Petersburg, die wel niet veel nieuws geeft, maar toch belangwek kend genoeg is om er iets uit mede te deelen. De Kerstfeesten loopen ten einde, zegt de man van den Matin, en de Nieuwjaarsdagen staan voor de deur. Deze dagen vormen een soort politieken wapenstilstand, die door iedereen wordt geëerbiedigd. De laatste week waa gewijd aan godsdienstoefeningen, en familiebij eenkomsten. nu en dan echter ge- stoocl door de nog steeds voortdu rende gevangennemingen De regeering schijnt MEESTERES van den toestand te zijn, tenminste voor het oogenblik ze maakt daar van gebruik om de revoJutionnaire elementen die het haar misschien nog lastig zouden kunnen maken, op te bergen. Men kan geirust zeg gen. dat van Moskou tot Petersburg de gewcnschte rust heerscht. maar de berichten, die wij uit de provin DE MAROKKAANSCHE QUAESTIE. In de hooge en diplomatieke krin gen in Spanje begint men den toe stand wat optimistischer te beschou wen. Men neemt aan, dat Duitsch land thans heel wat terrein heeft gewonnen vooral bij het hof te Fez en bij den Maghzen en dat dit land de zaken derhalve niet tot liet uiter ste zal drijven en de Marokkaanscbe regeering wel aan het verstand zal hebben gebracht, dat de meerderheid van de mogendheden, die deel ne men aan de conferentie, in de eerste plaats het oog gericht houdt op het handhaven van den wereldvrede. Daarom gelooft men, dat Frankrijks eischen betreffende de politie op de Algerijnsche grenzen en op die van het Achterland wel zullen worden ingewilligd, onder voorbehoud even wel. dat bij latere onderhandelingen de algemeene organisatie dezer poli tie nader zal worden geregeld. Men aoht hst waarschijnlijk, dat Frankrijk zich zal neerleggen bij het voorstel om aan andere mogendhe den haar aandeel te geven in de di rectie van de bank. de financiën en de douanen. De politiek van de open deur wordt beschouwd als die qi' tie welke he<t gemakkelijkst zal •worden opgelost, daar Frankrijk, Spanje en Engeland, met hunne traktaten in de hand. zullen kun nen bewijzen, dat zij voor een tijd vak van 30 jaar borg zijn gebleven voor deze politiek, evenals voor de territoriale en politieke onafhanke lijkheid van den Sultan en dat ze precies hetzelfde beoogen^nks Duitsch land. DE VERKIEZINGEN IN FRANKRIJK. Fallières is met 173 stemmen her kozen als voorzitter van den Se naat. Van het oogenblik af, dat in de Kamer de uitslag der verkiezing in den Senaat bekend werd, was van niets anders meer sprake. Faillièrei- kreeg 23 stemmen mihder dan het vorige jaar. Rouvier 17 stemmen de stemming in de couloirs der Kamer was tegenovergesteld aan die van Dinsdagtoen immers spraken Fal- lièriisten minachtend over Doumer's verkiezing als een Pyrrhus-victorie, thans doen Doumeristen hetzelfde over Fallières. Naast de stijgende kans van Doumer wordt de kans van den outsider Rouvier sterk bespro ken. In een welingelichten kring, waar men Woensdag nog FaiJJières den eersten rang gaf. meende men Donderdagavond dat de herkiezing van Loubet, naar den oogenblikkelij- ken stand van zaken, weer meer In de Kamer heeft Doumer zijn dank betuigd voor de verkiezing tot voorzitter en daarbij vastgesteld, dat door de eensgezinde medewerking, dde de Kamer aan de regeering heeft verleend deze in staat zal zijn met eere uit de tijdelijke moeilijkheden te geraken. Het algemeen stemrecht zal doen blijken, dat het land harts tochtelijk gehecht is aan vaderlands liefde. Steunende op zijn zedelijke en stoffelijke kracht, is het besloten den vrede te handhaven en zijn onaf hankelijkheid. zijn waardigheid en zijn trots ongerept te bewaren. De zitting van de Kamer is ver daagd tot 18 Januari. BETOOGINGEN DER DUITSCHE SOC.-DEM. Over de voorgenomen groote betoo ging, welke de sociaal-democratische partij op den 21en Januari wil hou den, verneemt de Tagliche Rund schau. dat de voor Berlijn aangekon digde 80 90ci aal-democratische ver gaderingen gelijktijdig des middags 0111 12 uur zullen belegd worden. Men zal er voor zorgen, dat die ver gaderingen geen al te stormachtig verloop hebben, om niet voor den tijd uit elkander gedreven te wor den. Op een nauwkeurig afgesproken uur worden alle vergaderingen ge sloten en nemen de straatbetoogin- gen een aanvang. Het parool is ..Naar het paleis". Sociaal-democra tische „ordebewaarders" met banden om den arm zullen voor „rust en orde" zorgen. De regeering heeft daartegen de volgende maatregelen getroffenhet plein voor het paleis en de toegan gen worden, daar ten paleize het) Ordefeest gevierd wordt, op de ge bruikelijke wijze afgeslotenzooals van zelf spreekt, as de geheele poli tiemacht onder de wapens. De poli tie zal. geheel in o\ereenstemming met de wettelijke bepalingen, vreed zaam optrekkende groepen onge moeid laten, maar daarentegen elke verstoring der orde. zoomede elke poging om een openlijken omme gang uit te voeren (waarvoor, zoo als bekend is, vooraf vergunning van de politie noodig is) door on middellijk ingrijpen verhinderen. Voor het geval, dat verzei tegen de politie wordt gepleegd en hare eigen krachten te kort schieten, worden alle in Berlijn aanwezige troepen (cavalerie en artillerie daaronder be grepen) in hunne kazernes verztt- meld en tot onmiddellijk uitrukken gereed gehouden. Daar de ervaring geleerd heeft, dat houwen met het plat van de sa bel en schoten over de hoofden heen, slecht^ de woede der menigte opwek ken, zonder de lieden vrees aan te jagen en daardoor slechts grootere buitensporigheden en meer bloed- \ergieten veroorzaken, is ditmaal door den minister-president uitdruk kelijk gelast dat de politie en de militaire macht, voor het geval zij gedwongen worden tot het gebruik der wapen? over te gaan, dit dan zonder eenige zachtzinnigheid moe ten doen. Stadsnieuws Gunning. Donderdagmiddag om twee uur werd door B. en W. de levering der maga- zijngoederen benoodigd in 1906 voor de gemeente-lichtfabrieken gegund als volgt De perceelen I, II en III aan den Vereen. Ijzerhandel alhier voor res pectievelijk 13478.16 1/2, 1068.60 1/2 en f 245.55; perceel TV aan den heer J. Zimmer en Zn., Amsterdam, voor /G61.20; perceel V aan de firma Pek en Co. voor 1409.76perceel VI aan den heer Van Essen, Amsterdam, voor /630; perceel VII aan de firma Sabelis en Co., Haarlem, voor/281.16 perceel VIII aan de firma Smits en Reynders. Haariem, voor 1632.821/2; perceel IX aan den heer P. v. Voorst, Amsterdam, voor 390.821/2; perceel X aan den heer C. v. d. Zijl, Amster dam, voor 297.16 en perceol XI aan den hoer K. Max te Spaarndam. voor 57.75. Deze waren allen de laagste in schrijvers. Kyanus. liet portret van den reus Kyanus is geplaatst in de hal van het Stadhuis. Een poover ijzeren hekje beschermt hem tegen eventueele aanrandingen. HET BRONGEBOUW. Onlangs werd er in Om Ons Heen gewezen op de onzekerheid, waarin de abonnés van 't Bronge bouw verkeerden, daar de nieuwe exploitant, de heer Van Gasteren, niet, zooals vroeger altijd geschied was, vooraf een lijst uitgaf van uit voeringen, waarop de leden konden rekenen. Gevreesd werd, dat dit het bedanken van velen zou veroorzaken en het bestaan van ons Haarlemsch Muziekkorps, dat veel concerten m de Bron gaf, zoodoende ernstig zou worden bedreigd. Thans ontvangen wij een voorloo- pig lijstje van concerten, die de heer Van Gasteren zich voorstelt in de Bron te doen geven, 't Begint met een concert van Haarlemsch Mu ziekkorps op 22 Januari, waarbij me vrouw Engelen-Sewing en de heer Orelio als solisten zullen optreden. Dan volgt op 4 Febr. opnieuw ee* concert van Haarlemsch Muziek korps. met medewerking van een nader te noemen solist. Op 7 Februari Kinderbal onder lei ding van de heeren Martin Zn., daarna bal voor de abonné'sden 14den Haarl. Muziekkorps met een dubbel Mannen-Kwartet, samenge steld uit vroegere leden van de Ne- derlandsche Opera; «den 19den Too- neelvoorstelling te geven door hei Néderl, Tooneel, of een van de ande re groote gezelschappen, en den25en Haarl. Muziekkorps met medewer king van een solist. Vervolgens op 11 Maart Haarl. Muziekkorps met medewerking van Solser en Hesse, 21 en 29 Maart, 8, 19 en 26 April Haarl. Muziekkorps. Bij het optreden van het Haarl. Muziekkorps zal zooveel mogelijk een pianist, violist, solist of zangeres ter afwisseling optreden. Voorloopig zijn reeds veertig con certen met den heer Ch. W. P. Ivriens afgesloten. Tot zoover de ons gedaire mede- deeling, die ons bijzondei' genoegen doet omdat daarmee, zooal niet voor 't geheele jaar, dan toch voor de eer ste 3 maanden een programma wordt gegeven, terwijl het aantal van 40 concerten, waarvoor met ons mu ziekkorps is gecontracteerd, bewijst dat de nieuwe exploitant ook in de zomermaanden tal van uitvoeringen wenscht te doen geven. Onzerzijds vestigen wij nu gaarne de aandacht van de ingezetenen op de omstandigheid, dat de prijs van het lidmaatschap, die gedurende 1905 op 15.— was gebracht, thans van 1 Ja nuari af weer op het oude cijfer van 10.— is verminderd. Deze verlaging zal hopen wij den tegenwoordigen leden aanleiding geven, om allen ook in 1906 lid te blijven en velen, die om de prijsver hooging in 1905 bedankten, om zich alsnog weer als leden aan te melden. Onze Schutter ij in ruste! Bij Koninklijk besluit van 28 Dec. 1905 (St.bl. 360), vermeld in de Staats courant van heden, is bepaald, dat met ingang van 1 Januari 1906 dn dienstdoende Schutterij en hare leden alhier voor de toepassing der wet op de schutterijen van 11 April 1827 «piet de rustende schutterij en haar leden is gelijkgesteld. Slagersgezellen. A71s afgevaardigde naar de alge meene vergadering van den Slagers gezellen Bond, welke op 4 Febr. te Dordrecht zal worden gehouden, is gekozen de heer Voskuijl. Winteravondreceptie. Door den heer en meivrouw Van Tienhoven werd gisterenavond d.e eer ste winteravondreceptie gegeven. Deze was druk bezocht; er kwamen ongeveer 250 dames en heeren. Onder dezen waren een aantal bur gemeesters der omliggende gemeenten, verschillende officieren, ambtenaren van de rechterlijke macht en eenige hoofdambtenaren bij het. provinciaal bestuur. De tweede receptie is 8 Febr. a.s. ..Wilskracht en Genie". Te dezer stede is een Athietiek- club opgericht onder den naam „Wilskracht en Genie". A an r ij d j n g. Hedenmorgen had op de Sint Anto- niebrug ovpr den Burgwal een aanrij ding plants tusschen een electrisch® tram en een automobiel, waarin ziet» Dr. Ten Oever bevond. Een der spat borden van de auto werd verbrijzeld. Het ongeval geschiedde, doordat de chauffeur van uit de Aathoniestraat de tram niet kon zien aankomen.

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 1