Faillissement der Noord en Zuid-Holl. B ank- Curatoren in dat faillissement zul len na goedkeuring van den E. A. heer Reohter-Commissaris Mr. A. van •de Koppel Gan. Maandag a..s. hun derde uitdeelingslijst in dit faillisse ment ter griffie der Rechtbank depo neer er\ waarop wederom 10 voor de crediteuren is uitgetrokken. De uitdeelingslijst belooft in het geheel de som van ongeveer 112000. Heeft geen verzet tegen deze uit deelingslijst plaats, hetgeen niet waarschijnlijk is, dan kunnen de sohuldeischers het hun toekomende ontvangen ten kantore der Holland- sche Crediet en Deposito Bank in twee groepen ieder ongeveer de helft der alphabetische gerangschikte schuldei sobers omvattende en wel de eerste groep van 230 schuldeiscüiers op 29, 30 en 31 Januari en de tweede groep van ongeveer 220 sohuldeischers op 1, 2 en 3 Februari a.s. Elk der sohuldeischers ontvangt bij zich of bij zijn gemachtigde bericht van het be drag waarmede hij op de lijst voor komt. Ma deze uitdeöling zullen de schuldeischers bereids 55 van hun ne vorderingen ontvangen hebben. Aanbesteding. Hedenmiddag werd door de archi tecten v. d. Goot en Kruisweg, te Bussum. alhier aanbesteed het bou wen van een \illa in het Bloemeu- d'a-alsche Park. Ingekomen waren 27 biljetten. Laagste inschrijver bleek te zijn de heer J. Den', te Haarlem. voor 15920. Militair Tarief. Van lieden af zal een speciaal ta rief. krachtens overeenkomst tus schen de Electrische Spoorweg- Maatschappij en de permanente mi litaire spoorwegcommissie, worden ingevoerd voor liet tarief van mili tairen op de lijnen der E. S. M. Bij de halte-chefs te Amsterdam, Haarlem en Zandvoort zullen ver krijgbaar worden gesteld de volgen de speciale biljetten AmsterdamHaarlem 24 cent; .■Vin- sterdam—Halfweg 14 ct. Amsterdam Bloemendaal 28 ct. Amsterdam Zandvoort 35 ct. HaarlemZand voort 11 ct. HaarlemHalfweg 10 ct. Haarlem—Amsterdam 24 ct. Zandvoort Amsterdam 35 ct. Zandvoort—Halfweg 21 ct.Zant- voortHaarlem 11 ct Overleden. Te Neurenberg overleed den 6en Januari op 57-jarigen leeftijd, de heer Frangois Bohn, vroeger deelge noot in de firma Erven F. Bohn, al hier. Voor ruim 20 jaren uit de zaak getreden, vestigde hij zich metter woon in Duitschlandzoodat mis schien alleen onder de ouderen in het vak er vullen zijn, die de herinnering aan hem hebben behouden. Nu wijlen de heer Bohn heeft in 1891 een roman ,,De val van een Ban kiershuis" geschreven, die ook in het Duitsch vershenen is. (N. v. d. B.) Museum van Kunstnijver heid Haarlem. In de rotonde van het Museum van Kunstnijverheid zijn op het oogen blik nog eenige J avaansobe en Britsch Indische metaalwerken tentoonge steld; eene tentoonstelling van Ja- pansohe voorwerpen op het gebied der kunstambachten is in voorberei ding. De groote zalen van liet Museum eijn thans weder ails voorheen inge richt. In "het trapportaal werden verschil lende studiën van de leerlingen ten toongesteld. Zondag is de toegang kosteloos. K u n s t n ij v e r h e i d. De cursus der School voor Kunst nijverheid, verhonden aan het Mu seum van Kunstnijverheid te Haar lem, is dit jaar weder met een groot aantal leerlingen begonnen. Ver- schillende leerlingen hebben bet vo rige jaar de School veriaten en zijn thans in de praktijk weikzaam. Dit jaar zullen weder eenige wijzi gingen in het programma, van onder wijs worden aangebracht, ten einde zoo veel mogelijk aan de practische opleiding der leerlingen van den dag cursus tegemoet te 'komen. De lessen werden het vorige jaar ge volgd door 56 vrouwelijke en 115 man nelijke leerlingen. Uit de Omstreken BLOEMENDAAL. INBRAAK KWEEKDUIN. Door de ijverige nasporingen van den Amsterdam schen rechercheur W. Hop van het bureau Jonas Daniël Meyerplein. is ook het zilver afkomstig van dezen diefstal, opge spoord en in beslag genomen. Het zilver was beleend in een bank van leening te Amsterdam voor ƒ151. H1LLEGOM. Woensdagavond zal de Commissie voor uitgebreid lager onderwijs in eene openbare bijeenkomst verslag uitbrengen van hare bevindingen en zal er verder beraadslaagd worden om maatregelen te nemen ter ver krijging eener school voor M. U. L. onderwijs. HAARLEMMERMEER. VERDRONKEN. De 26-jarige dochter van den arbei der Smit. is aan den Spaarnwouder- weg bij het waterscheppen in de tocht gevallen en verdronken. Haar lijk is opgehaald. TUBERCULOSE ONDER IIET VEE. Ingevolge de in het vorige jaar daaromtrent ingevoerde Rijks-voor- schriften, dat aan tuberculose-lijden- de runderen door het Rijk volgens schatting worden overgenomen, zijn alleen uit deze gemeente 64 runderen lijdende aan die ziekte bevonden, en naar de slachtplaats te Rotterdam •vervoerd. HALFWEG. BRAND. Vrijdagavond ijs nabij deze plaats afgebrand het dubbele woonhuis van H. Kruk, thans alleen door hemzel- ve bewoond. Door den reeds feilen wind aangewakkerd, was het perceel binnen het uur een prooi der vlam men. De geheele inboedel is ver brand. Alles is verzekerd. De alhier ingevoerde graambeurs was de laatste weken van zoo wei nig beteekenis, dat ze voorloopig niet meer gehouden wordt. SCHOTEN. Alhier is weder een geval van Roodvonk voorgekomen terwijl een geval van die ziekte is afgeloópen. Thans komen nog voor 2 gevallen van di'p'htheritis en 1 van roodvonk. BEJVERWIJK. 25 Februari a. s. doet Ds Rutgers van der Loeff zijn intrede. IJMU1DEN. Vrijdag ontstond ten huize -van den heer L. in de Kanaalstraat al daar een begin van brand, doordien een kind van drie jaar een doosje lucifers had bemachtigd en daarme de speelde. De brand ontstond in het kantoortje tevens magazijn, naast den winkel van dames- en heeren artikelen en dreigde door de groote hoeveelheid papieren en wollen goe deren groote afmetingen aam te nemen. Door tegenwoordigheid van geest des bewoners en snel toegeschoten hulp gelukte het nochtans met klee- den en dekens de vlammen te stui ten. Aan goederen werd belangrijke schade toegebracht. Wonder genoeg bleef het kind ongedeerd. Een tweed'e begin van brand werd bijtijds gedempt door een groenboer, die hoorende aan een der woningen in de P. C. Kuyperstraat, een pot met vet in lichtelaaie zag staan. In de onmiddellijke nabijheid stond een wieg, waarin een kind. Moeder was even buren. Door de handen spoedig te omwoelen en de vlammende pot van het vuur te dichten, werd een groot onheil voor komen. 't Zou niet het eerste en zeker niet het laatste buurpraatje zijn dat droevige gevolgen na. zich sleept. Men zij toch gewaarschuwd. ZANDVOORT. Tegen Dinsdagavond a.s. te 7i urn- is eene openbare Raadsvergadering belegd. De agenda luid Ingekomen stukken en mededee- lingen. Verhooging maximum bedrag van ■heffing der 'Plaatselijke Directe Be lasting naar het inkomen. Verandering rooilijn Kerkstraat. Concessie-aanvrage Waterleiding. Benoeming lid Burgerlijk Armbe stuur. WIJK AAN ZEE EN DUIN De bevolking 'der gemeente Wijk aan Zee en Duin bedreeg 31 Decem ber 1905, 2740 zielen tegen 2624 in ihet vorige jaar. Iemand uit deze gemeente gaf deze week bij de Burgerlijke Stand zijn 17e kind aan. Kerk en School GEREFORMEERDE KERKEN. Beroepen te Scherpenzeel de heer R. W. Huizing, camd. te Nieuwe- Pekela. Sport en Wedstrijden VOETBAL. Er is voor de voetballers Zondag wel wat te genieten Om twaalf uur vangt aan den Schoterweg de wedstrijd tusschen „Haarlem II" en „Concordia" uit Delft aan voor den Holdertbëker, ter wijl op dat veld om 2 uur „Haarlem I" voor de competitie speelt tegen „Velocitas" uit Breda. Jammer genoeg is 't weder héden niet bijzonder mooi, en als Pluvius niet spoedig staakt zal er wel, evenals den vorigen Zondag, geen enkele match door kunnen gaan. ,,'t Kan evenwel verkeerenheeft Brederode gezegd. Wij zullen dus nog maar hopen. PROGRAMMA N. V. B. Hercules—Ajax te Utrecht; scheids rechter J. A. Wijnmalen. Haarlem—Velocitas te Haarlem, scheidsr. A. de Haan Hzn. Quick—H. F. C. te Den Haag, scheidsr. J. F. L. Reudler. D. F. C.—H. V. V. te Dordt, scheids rechter H. J. Willing. Sparta—H. B. S. te Rotterdam, scheidsr. II. A. Meerum Terwogt. Ie RONDE VOOR DEN ZILVEREN KORF. D. T. V. Ill—H. O. C. De heer D Ilabbema zal den wed strijd leiden tusschen D. T. V. Ill en H. O. C. De match wordt gespeeld op het terrein aan de Constantijn Kuy- gensstraat te Amsterdam en vangt Zondagmorgen 10 uur aan. Tegelijkertijd wordt op dit terrein een vriendschappelijke wedstrijd ge speeld tusschen A. O. C. Quick I en D. T. V. I. 's Middags 2 uur wordt op dit speelterrein een vriendsiïtóppelijke wedstrijd gehouden tusschen A. K. C. Swift I en H- O. C. I. HOCKEY. Ned. Hockey en Bandybond. Het Hockey-programma voor Zon dag luidt: le klasse. Den HaagPiod—Amsterdam I. Heemstede Haarlem—Victoria. Binnenland HOLL. HYPOTHEEKBANK. De jongste dochter van wijlen den heer C. J. M. Dijkmans oprichter van de Ho 11. Hypotheekbank, ver zoekt aan het Hbld. mede te doelen, „dat de malversatiën pas begonnen zijn na het overlijden van haar vader". Vrijdagmiddag zijn te Utrecht op initiatief van den Bond voor den Geld -en den Effectenhandel in de Provincie twee vergaderingen gehou den, een voor aandeelhouders en een voor pandbriefhouders van de Hol- landsche Hypotheekbank. De voorzitter, de heer D. F. Scheur leer, deelde in zijn openingswoord mede, dat het bestuur van den zoo even genoemden Bond deze vergade ring belegd had, daar het van mee- niing was, dat de pandbrief houders door samenwerking meer Runnen uitrichten dan elk pandbriefhouder ■afzonderlijk, ivooral ais er voorstel len worden gedaan tot reconstructie van de Bank, en z. i. de pandbrief- houders eenige mannen van ver trouwen dienden te benoemen om in aanraking met het bestuur van de Hollandsche Hypotheekbank te ko men. Hij deelde verder nog mede, dat in de, vóór deze vergadering, ge houden bijeenkomst van aandeelhou ders der Hollandsche Hypotheekband het bestuur van den Bond uitgenoo- digd was een commissie van advies te benoemen om zich op de hoogte van zaken te stellen en van advies te dienen aJs er ten aanzien der Bank gewichtige besluiten genomen worden. Hij gaf daarna aan de talrijk aan wezigen naar schatting een 80- of 90-tal personen gelegenheid tot be spreking. Gewaagd werd of het bestuur zich reeds in verbinding gesteld had met de commissarissen der Holl. Hypo theekbank. Van het bestuur werd daarop geantwoord, dat er nog in dien zin geen stappen gedaan wa ren, daar het bestuur van den Bond 't heter vond, dat dit geschiedt door vertrouwensmannen dflh pandbrief- houders. Over den omvang der gepleegde malversatiën en het bedrag, dat daarbij is betrokken konden geen zekere berichten worden gegeven- Wei werd. uit goede bron. medege deeld, dat het reservefonds van de Bank onaangetast zal blijven. De vergadering van aandeelhou ders heeft met groote meerderheid ongeveer 400 stemmen tegen 90 besloten het bestuur van den Bond uit te noodïgen om, zoo mogelijk in samenwerking met de Vereenigingen voor den Effectenhandel te Amster dam en te Rotterdam, een commis sie van adviels in het leivyn te roe pen. Hei denkbeeld om eene commissie van enquête en van bescherming van de aandeelhouders in te stellen, vond geen ingang. In de vergadering van pandbrief houders werd eveneens voorgesteld eene commissie te vormen, welke een onderzoek naar den toestand aan de Bank zal instellen en naai- bevind van zaken den pandbriefhouders van advies zal dienen. Een voorstel om daarmede te wach ten tot na de vergadering van aan deelhouders, die vermoedelijk op 20 Januari zal plaats hebben, ontving geen steun, evenmin een voorstel om •een comité van bescherming te vor men. Daarna werd door het bestuur een motie voorgesteld, waarin de verga dering, 'met het oog op de bekend geworden malversatiën aan de Holl. Hypotheekbank, den wensch uit spreekt, dat de Bond voor den Geld en Effectenhandel in de provincie er toe zal overgaan om, zoo mogelijk in samenwerking met de vereenigin gen voor den Effectenhandel te Am sterdam en te Rotterdam, de op richting van een comité van advies voor de pandbriefhouders te bevor deren. De motie wend daarna aangeno- men met 2716 stemmen vóór en 12 blanco. Gestemd werd naar 'het aan tal pandbrieven. Enkele personen hadden bij de stemming de verga dering reeds verlaten. Besloten is dus. dat de Bond voor den Geld- en Effectenhandel in de provincie, zoo mogelijk in samenwerking met de Vereenigingen voor den Effecten handel te Amsterdam en te Rotter dam, de oprichting va» een comité van advies voor de pandbrief houders zal bevorderen. Eveneens uitgeschreven door het bestuur van den Bond voor den Geld- en Effectenhandel in de pro vincie vond 's middags te Utrecht ook eene vergadering van aandeelhou- ders der Hollandsche Hypotheekbank plaats. Naar de N. R. Ct. vernam, werd de vergadering door een 50-tal personen bezocht vertegenwoordigende onge veer 500 aandeelen. Ook daar werd een motie aangeno men. liet bestuur van den Bond voor den Geld- en Effectenhandel in de provincie uitnoodigende, zoo moge lijk in samenwerking met de Ver- eeniging voor den Effectenhandel te Amsterdam en te Rotterdam, te be vorderen de oprichting van een co-, mité van advies voor de aandeelhou-' ders. Naar de Dag. Beurscrt. verneemt, hebben eenige bij deze vennootschap geïnteresseerden het plan gevormd een commissie van advies te vor men, met het doel het bestuur dezer Bank ter zijde te staan. Verschillen de voorname firma's in den effecten handel hebben reeds hun toestem ming gegeven om in deze commissie zitting te nemen en zood-ra een of iwee buiten den effectenhandel staande firma's eveneens zullen zijn toegetreden, zal deze commissie zich officieel constitueeren. Het N. v. N. meldt De heer Le Fèvre de Montigny is deze week onder geleide op het kan toor der Hypotheekbank geweest, om daar eenige aanwijzingen te doen. Naar wij vernamen, kon hij echter alle nummers dei- wederrechtelijk be leende pandbrieven uit zijn zakboek je aangevenhij had zeer nauwkeu rig aanteekening gehouden en deze voorzichtigheid is hoogstwaarschijn lijk van buitengewoon gewicht voor den loop der berechting zijner zaak. DE KAPEL TE LINDE. Uit Vorden schrijft men aan de Z. Ct. De kapel te Linde, die, zooals be kend is, in 1837 werd gesloopt en waarop sinds een gedenksteen zich verheft met deze versregels van Sta ring „Verheft zich hier geen bidplaats meer. 't Heelal is tempel voor den Heer", die kapel dan heeft in 't laatst der 18de en 't begin der 19de eeuw ook als school dienst gedaan. Een hoogbejaarde vriendin vertel de me daarvan 't volgende Haar vader, geboren omstreeks 1786, had daar zijn eerste onderwijs genoten. Er was juist een nieuwe meester benoemd op een traktement van 25 per jaar, terwijl hij door de boeren daar uit de streek om de beurt van kost, inwoning enz., werd voorzien. Ds. Hugenholtz was gewoon om éénmaal in 't jaar, en wel op de Lin de nsch'e kermis, in de kapel te pree- ken en zoo dit feest naar ouden trant als 't ware kerkelijk te wijden, gelijk dit door zijn voorgangers was geschied. Door 't raam hield hij zijn toespraak tot de kermisgasten, die op den bekenden heuvel verzameld stonden en nog ter nauwernood had hij het „Amen" van de lippen, of de viool begon te spelen en de kermis pret nam een aanvang. Zijn opvolger, ds. Kampheuve Greving, deed nog eenmaal in de kapel dienst. Hij kon zich met die aartsvaderlijke manier om de ker mis 'dus te wijden, niet vereenigen en.... 't lot van de kleine kapel was beslist. DE MOORDAANSLAG TE MAASTRICHT. (Zie 2de blad). Omtrent den moordaanslag te Maastricht, verneemt de „Limb. Koe rier" de volgende bijzonderheden Het slachtoffer, vrouw Barbara Dreeysens werd, terwijl ze hare in- 'koopen op de Markt wilde doen, door den dader in het linker schou derblad gestoken. Onder den uit roep „hulphulpviel ze neer. De misdadiger stelde zich onmiddel lijk ter beschikking van de politie, was zelfs nog vóór het slachtoffer op 't politiebureau. Het mes, waarmede de misdaad heeft plaats gehad, wajs geheel nieuw en is tot aan het heft in het li chaam gedrongen. De vrouw werd onmiddellijk over gebracht naar het gesticht Calvariën- berg. De wonde moet zeer gevaarlijk zijn en eene inwendige verbloeding ten gevolge hebben gehad. Hieraan kan nog toegevoegd, dat de misdadiger reeds langen tijd heeft rondgeloopen met de idéé, Barbara Dreessens van 't leven te berooven. De misdadiger, oud-nachtwaker, heeft gediend als militair bij het O.- I. leger, en heeft 5 jaren in de ge vangenis doorgebracht,wegens insu bordinatie. Naar ooggetuigen verklaren werd de misdaad in koelen bloede en met voorbedachten rade gepleegd. Immers vrouw B„ welke naast het slachtoffer stond, zag den moorde naar naderen en nadat deze zich nog eens goed overtuigd had of hij wel werkelijk de ware voorhad, (hij boog zich n.I. langs haar om en zag haar in het gelaat hetwelk gedeeltelijk bedekt was door een caban, voor den vallenden motregen) bracht hij haar den messteek toe. Een hevige paniek ontstond tus schen de inarktbezoekers, die rechts en links vluchtend, hunne boterkor- ven zelfs in den steek lieten. 't Slachtoffer is eene vrouw van ongeveer 45-jarigen leeftijd. INGEZONDEN Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de copy den inzender niet teruggegeven. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet aanspra kelijk. Bussum, 12 Januari '06. De Redactie v/h Haarlem's Dagbl. Haarlem. Geachte Redactie, Vergun mij, zoo beknopt mogelijk, te anwoorden op het ingezonden stuk van den heer J. Hofland,, voorkomend in Uw blad van j.d. Woensdagavond. De onpartijdige lezer van gezegd stuk, zal reeds gemerkt hebben, dat een geldkwestie de stuwende kracht is in 's 'heeren Hofland's jeremiade. De paar welwillende woorden, die in het geïncrimineerde artikel gunstige uitzondering zijn, danken haar pre sentie aaneen som gelds, die de heer OH. schijnbaar van Mr.Thiel ontvan gen mocht. Zou hij het bij die ghkele dankbetuiging 'hebben gelaten, dan zou hij èn zichzelf èn de persona grata grooter dienst bewezen hebben dan terstond blijken zal nu te zijn I geschied. De quintessens van de zaak zit m.i. hierin De hoer H. zoo goed als de „Afd. Haarlem der Vereen. G. G. B." zijn de uupe geworden van de handelingen van een jongmensch, wiens naam hier niet ter zake doet. De Heer H. iwerd geïnspireerd .door bedoeld jong mensch, die reeds vroeger in zijn dienst is geweest. Welke verwant schap er méér bestaat, waag ik niet te beoorcLeelen, hoewel de eigenaar dige verhouding dier twee personen tijdens de scheiding van den winkel van G. G. B. en bedoeld jongmensch, deed denken aan 'n soort twee-een heid. In elk gevalde heer H. was met het jongemensch bekend en le verde goederen op diens naain aan den winkel van G. G. B. in Haarlem. Dat jongemensch was verantwoorde lijk boekhouder en genoot als zooda nig een vertrouwen, dat zaken- mensahen hem nooit gegeven zouden hebben. Hier waren echter geen za^ kenmenschen, maar lieden, die... geen kwaad in den mensch wilden éaen en dus een onbegrensd arbeids veld openstelden voor practijken, die het 'daglicht niet verdragen kunnen. En daarvan is de Afd. Haarlem dupe geworden. Nu erken is, dat te-groot vertrouwen evenzeer afkeurenswaar dig is, als géén vertrouwen. Maar ik hoop deelgenooten dn deze meening te vinden, dat het méér nabij het hu mane komt, te worden bedrogen door te-veel dan door te-weinig vertrouwen al blijven .de slotsommen dezelfde. Dat de afd. Haarlem er dus inge vlogen is, behoeft niemand te ver wonderen. In verbazing behoeft nog 'geen goedkeuring te zijn opgesloten, maar zij vraagt aandeel in de vtr- k 1 a r i n g van het raadseldóairom wordt het feit gememoreerd. Maar niemand zal de minste versdhooning (kunnen vinden voor de daden van den koopman Hofland: Hij kende zijn pappenheimers en was volkomen op de hoogte van de handelsbevoegd heid der Afd. Haarlem. Dit wordt bewezen uit het feit, dat bij nooit aan de afd., maai- aan 'het bedoelde jongemensch leverde. Op hèm had H. een pretentie, maar niet op de Afd. Haarlem. Wel as Waar ontving gezegde .afd. misschien de goede ren, die werden gefactureerd, maar het bewijs daarvan is niet te leveren, wijl de Afd. nóch facturen, nóch boe ken te zien kreeg van den z.g. boek houder. Eindelijk kwam de catastrophe De heer H.;, in gezelschap van het jonge mensch, kwam op eens... zich aan melden els... eigenaar van den win kel. Verrast over deze truc, gaf het Bestuur der Afd. Haarlem o.a. ook aan mij bericht, om een vergadering te komen bijwonen van het Bestuur, ter bereiking van een oplossing in dit probleem. Mijn eerste vraag, op die vergadering, aan het jonge mensch was om een overzicht te mo- gen zien van den stand van zaken en van de jongste balans. Het jonge- mensah weigerde onvoorwaardelijk die inlichtingen te geven, tengevolge waarvan ik, onder getuigen, consta teerde. dat dit de houding was van den man, dlle zich schuldbewust is. „Zoo'n man moet goedvinden", zeide ik, „dat men hem schurk noemt! Ik zeg dit uitdrukkelijk, met verzoek te gen mij een aanklacht in t.e dienen. Durft ge dót, dan zal i'k U verplichten tot overlegging van uw boeken, die ge thans weigert ter inzage te geven." Van eene aanklacht mocht ik van officieels zijde tot nu toe niets ver nemen, dus ook die gelegenheid, schijnt voor de afd. Haarlem te zijn afgesneden, om te hereiken, wat op .minnelijke wijze niet mogelijk bleek. •Waar die verantwoording iret is zoo adviseerde ik hert Bestuur, kunt gij de rekening van den heer H. niet verifieeren, dius ook niet accepteeren. Het eigenaardige was, dat oo'k nu de heer H. geen moeite deed, om zijn vriend (den boekhouder) te bewegen, de vereischte boeken over te leggen, zonder welke een erkenning van zijn pretentie onmogelijk was. Die raad sels droegen er toe bij, om die twee heeren de ruimte te laten. Het be stuur ging heen en ontving mijn ad vies hoe voorkomen kon worden, dat -er, een niet nader 'te kwalificeeren -aanval, op den winkel zou worden gedaan. De slotscène van dit drama komt hierop neerDe boekhouder zou zijn •faillissement aanvragen om den heer 'H. accès te geven tot den winkel. De (heer Mr. Bijvoet behandelde die af faire terwijl de heer Mr. Thiel door de Afd. Haarlem om advies werd •aangezocht. Die relatie heeft voor mij en teker ook voor Mr. Thiel de onaangenaamste herinnering ge bracht aan die geheele zaak. Tus schen Mr. Thiel en mij ontstond n.I. een twistgeschrijf over een door mij gedane belofte, die ik niet gedaan had, doch volgens Mr. T. wèl. Het verloop daarvan te schetsen, voert "ons te ver en verelsdht méér ruimte dan de bescheidenheid veroorloven kan te vragen. Wie speciaal belang tetelt in die correspondentie, kan haar met genoegen ter inzage ontvangen. Hier zal ik volstaan mot de me de dee- 'ling, dat ik den 19den October j,l„ tot slot van mijn correspondentie met Mr. Thiel, aan Z.Edelgestrenge dezen brief schreef WelEdelGestrange Heer, ik acht het mijn plicht, U mede te ideelen, dat ik geen genoegen zal nemen -met een zwijgende houding van Uwe zijde op de door mij in mijn brief van 12 October j.l. ge constateerde onwaarheden, waar van U zich tegenover mij htbi Ge diend, in zake ons beschil over de borgtocht Hofland. Wensdht U de zaak na het con- stateeren van genoemde feiten, in rust te laten, dan kan dat n/iet an ders dan ten koste van Uw eer. Ik dring alsdan aan op een scheids gerecht, bij voorkeur drie juristen die zoo spoedig mogelijk uitspraak zullen doen. Met verschuldigde gevoelens, enz. EMONS. Eerst den 28 October d. a. v. ont ving ik eenig bescheid van Mr. T. Hij schreef Uw circulaire in zake G. G. B. brengt mij in 'herinnering Uw laat ste schrijven, dat ik eerst onbeant woord had willen laten, maar nasu aanleiding waarvan ik toch moet erkennen, dat U in een opzicht ge lijk hebt. Het gesprek met Mr. Bij voet is n.I. niet gevoerd in Uwe tegenwoordigheid, maar den mor gen na Uw bezoek in tegenwoordig- ilieid van Kruyff. Mijn geheugen had mij op dat punt bedrogen. In- tusschen blijf ik cöntrent de stellig heid der door U gedane toezegging hij mijne meening, die trouwens door Kruyff gedeeld wordt. Zoo althans heeft hij tegenover mij ver klaard. De aanhef van mijn eersten brief aan U, laat naar ik meen, niet den geringsten twijfel omtrent den indruk, dien ik van Uwe toezeg ging kreeg, en in Uw antwoord er op hebt U nagelaten, de onjuist heid van mijn indruk in het licht te istellen. Achtend, enz. J. H. TIIIEL. Weet men nu, dat het geschil tus schen Mr. T. en mij, juist ging om de erkenning of het betwisten van hetgeen ten slotte door Mr. T. werd toegegeven, als een vergissing aan zijn kant, en dat de andere kwestie waarop -hij doelt in 'dezen brief door mij radicaal in een vroegeren brief was tegengesproken, dan kan men zoo ongeveer de waarde bepalen van het aandoenlijk gejeremieer des hee ren Hofland. Alleen dient nog gezegd, dat ik Mi-. T. terstond na het ontvan gen van den zooeven geciteerden brief, verzocht, om een onderhoud in. presentie van Kruyff tot nadere weer legging van Mr. T.'s meening, al3zou door mij eenige positieve belofte zijn gedaan. Op dat schrijven wacht ik het antwoord nog. Nu moge de heer Hofland ziiu wrok koelen en dnsinueeren naai" hartelust 'op G- G. /B. en zijn leiders ma,ai- da* moet iliij weten, dat de slagen, die 'hij meent te kunnen uitdealen, vroeg of laat op hemzelf zullen neerkomen. Hij heeft een affaire aangedurfd, waardoor hij alleszins den schijn op ■zich heeft geladen, dat hij zich mes ter wilde maken van een bezitting waarop hij geen recht had. Nu die pogingen zijn verijdeld, is (hij boos. En in die booze bui laat hij zich ver- Jokken tot sohrijverij,waarvan elke •letter blijk geeft, dat het een geluk is voor G. G. B., dat de relaties met hein verbroken zijn. Hierbij zal dk het laten. De heer Hofland heeft dan vrij spel en Uw lezers zijn spoedig verlost van een polemiek je, diat hen. niet aangenaam, kan zijn: Een chronique scandaleuse, nog wel ten pleiziere van verborgen motieven, die het licht schuwen, volgt niemand voor zijn genoegen Hartelijk dank voor de plaatsing, Uw Dtp. Dr. FRED. W. H. EMONS. Gemengd Nieuws DUITSCHLAND EN ENGELAND. Zondag zal er in de Lyceumclub te Berlijn gebaniketteerd worden ten ba te van de goede verstandhouding tus- sohe» Duitschland cn Engeland. Sir Frank Lascelles en de andere heeren van het Engelsche gezant schap zuilen met tal van mannen va*, naam men noemt o.a. prof. Har- nack en den hofprediker Dryander aanzitten. Het feestmaal is een tegenhanger van het Londensche banket in het be gin van December. UIT WRAAKZUCHT. Wij hebben destijds melding ge maakt van een moord, gepleegd op een Nederlander te Parijs, 27 Augus tus 1905. In de Rue du Temple was een modewinkel, waar een Nederlan der, een bejaard man, Florönundus- Falla, achter de toonbank stond. Deze Falla werd in den winkel overvallen door een bende dieven, die hem. kne velden en vermoordden. De winket werd leeggeplunderd. De dieven zijn gepakt op aanwij zingen. verstrekt door een zekere juf frouw Viale, de vrouw van eeln post- looper. Die juffrouw Viale was huis bewaarster in het winkelhuis, waar Falla vermoord was. Nu is er Dinsdag 2 Januari hefc volgende gebeurd. Juffrouw Viale had snoepgoed gekregen op Nieuwjaars dag. Ze kwam, al peuzelende, bij eea buurvrouw opgeloopen en vertelde dat zij bonbons gekregen had mét Nieuw jaar. Meteen dat zij er nog een inden mond stak, riep zij: Bah. wat smaakt deze leelijk Zij werd misselijk, liep naai- huis. Haar man ging den dok ter halen. De dokter vond haar heei bedenkelijk. Zij had vreeselijke kram pen en. kon niet meer spieleen en stierf na korte» tijd. Het onderzoek van deskundigen heeft aan het licht gebracht, dat bonbons, die juffrouw Viale van een onbekende rnèt Nieuwjaar had gekre- gen, vergiftigd waren. Vermoedelijk heeft men hier te doen met een moord uit wraak. Tv niet gepakte le den der dievenbende hebben wellicht hun kameraden willen wreken, die op de aanwijzingen van juffrouw Viaiè in hechtenis zijn genomen. HET PANAMA-KANAAL De Senaat, der Voreenigde Staten heeft met een groote meerderheid be sloten een onderzoek in te stellen naar den voortgang van den arbeid der commissie voor het Panama-kanaal. Dit beteekent, dat de Senaat va.n plan is, president Roosevelt op do vingers te kijken. Of er van dit onderzoek in derdaad iets komen zal, is een andere vraag. DE ENGELSCHE VERKIEZINGEN. Op den uitslag der algemeene ver kiezingen in Groot-Brittanndë zal ver moedelijk van niet geringen invloed zijn wat de thans bekend geworden cijfers van den in- en uitvoer over 1905 leeren. Dat jaar is buitengewoon gunstig geweestde gezamenlijke waarde van den handel met het buitenland be droeg 973 millioen pond sterling tegen 922 in 1904 en 903 in 1903. Een siij-

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 2