Kwartjes-Advertentiën van HAARLEM'S DAGBLAD. één Kwartje???? i» Haarlem's Dagblad Bureau: Gr. Houtstraat 55. dan wordt o.a. voor briefschrijvers de moeilijkheid nog grooter. Om per- •oonsverwisseling te voorkomen noemt men dikwijls de personen naar den naam van het huis of naar bijzondere kenmerken. Zoo komt het dat vele menschen in een dorp twee, soms drie namen dra gen, en men ten slotte niet weet, wat de familie- en wat de bijnaam is. Maar ook afgescheiden hiervan ware het wenschelijk. de dorpsstraten na men te geven en de buurtschappen in verschillende kringen te verdeelen. GEDEBALLOTEERD. Naar aanleiding van het door den Haagschen correspondent van het „Hhld." medegedeelde over het verzet tegen mr. Pierson's toelating als lid van de Witte Sociëteit te 's-Hage en mr. Treub's toelating, herinnert men „Het Vad." aan het feit, dat nauwe lijks een tiental jaren geleden mr. Treub's partijgenoot mr. Z. van den Bergh, thans Kamerlid voor Den Hel der, als sociaal" werd gedeballo- teerd. Mr. Van den Bergh was namelijk destijds vast medewerker aan het ..So ciaal Weekblad". DE KLEPPERMAN VAN VOLLEN HOVEN. Dat in onderscheidene, vooral plat telands-gemeenten On dorpen nog steeds nachtwachten de ronde doen, om des nachts op onraad te letten en vooral op brand, is bekend. Minder bekend zeker en toch zeer eigenaardig, zoo schrijft men aan de „N. Ct.'\ zijn de rijmpjes, welke de klepperman te Vollenhoven telkens op nieuw, des avonds en des morgens, met luider stemme den volke doet hoo- ren. Des avonds begint hij zijn werk met het volgende aan te heffen Dooft vuur en licht, Sluit deur en vensters dicht, Gij moet slapen, Ik zal waken. Dat is mijn plicht Met mijn ratel en mijn stok. Elf uur heeft de klok. En des morgens vroeg besluit hij eijn nachtwaak met de volgende dich terlijke ontboezeming, welke voor Vol- lenhoven's ingezetenen te gelijk een zeer gepaste en wijze vermaning in houdt aldus Ontwaakt, gij die slaapt Want de dag die genaakt. Vreest God, Onderhoudt zijn gebod Vijf uur heeft de klok. een vreemd verschijnsel Over een lengte van 6 kilometer Jag dezer dagen het strand te Eg- mond aan Zee bedekt met een vet, dat eenigj;zins gelijkt op wagen smeer. Sommigen houden het voor machineolie. Honderden kilo's heeft men opgeraapt, met karren vol werd het van het strand gehaald. Vreemd dat er geen spoor te vinden is van vaten of kisten, waarin het verpakt is geweest. Een man heeft 11 karren er van thuisgebracht. d6n directe ui-, die de vrouw met de lift naar boven liet brengen. Dat was ongeveer half elf. Op de vraag van den adressant, of hij mat zijn schoonzuster kon heen gaan, werd geantwoord dat zij kondien heengaan, nadat vooraf 14 dagen vooruit betaald waren. Ongeveer een goed uur na dien kwam tot Krone's schrik en verwondering zijn vrouw naar huis terug met hevige pijnen onderweg, loopende, met de bood schap zij had nog wel acht dagen den tijd en moest nu maar teruggaan met het geld bij zich. Des anderen daags ongeveer 4 uur werd den adres sant een zoon geboren. Dit ter navolging, zegt adressant. heeren P. L. Baudet, J. H. Muller van der Haas en J. K. Budde. De burgemeester van Zeist werd benoemd tot eere-voorzitter van de tentoonstellings-commihsie, die be staat uit de bestuursleden van ,,Nos jungunt Rosae" en de heeren uit Zeist. Het programma is den 15en Januari bij den heer E. E. M. J. Kromme te Utrecht verkrijgbaar. De inzending op de tentoonstelling staat voor ieder open. terwijl men zich voor het lidmaatschap der ver- eeniging bij een van bovengenoemde heeren kan aanmelden. („Semperv.") INDISCH DRUKPERSREGLEMENT. Naar- men uit 's-Gravenhage meldt, bestaat bij de regeer ing het voorne men om eene wijziging van het druk persreglement voor Iradië tot stand te brengen. BEVORDERING VAN HET PAARDENRAS. Te Beerta hield Zaterdagavond de Vereeniging tot bevordering van het Paardenras haar algemeene vergade ring. Een daarvoor benoemde com missie schatte de hengsten op „Ap- syrtus" f2500, „Crösus" ƒ1200. In het afgeloopen jaar bedroegen de ontvangsten 7557, de uitgaven 5329, zoodat er e>en batig saldo is van ƒ2228. Besloten werd een vos staim- boekhengst aan te koopen en indien dit niet mogelijk Wijkt in elk geval een stamhiengst Tot aansluiting bij de provinciale vereéniging werd besloten. INBRAAK. Zondagavond heeft men zich door middel van valsche sleutels toegang verschaft tot de woning van de wedu we Hom in de Huizerstraat te Hilver sum. Ontvreemd werden een paar gouden oorbellen en een gouden slot J van een halsketting. VERDUISTERING. I Zondagmorgen is te Délfshaven in de woning zijner ouders door de re cherche aangehouden de werkman J. E.. wiens aanhouding verzocht was door de politie te Watergraafsmeer en wei wegens verduistering van ƒ180. Hij stond reeds van 1903 gesigna leerd. gelukkig Een lief jong meisje door de bloed armoede ondermijnd, bekomt de gezondheid terug door de Pink Pillen. Juffr. Jozefina Pallen, Zwantbroék- straat 9, te Roermond, die sedert lan gen tijd lijdende was aan talrijke on gemakken die de bloedarmoede ver oorzaakt is door de Pink Pillen ge nezen geworden. Zij is gelukkig. Be denkt zij is twintig jaar oud en op dien leeftijd is men steeds gelukkig als men een goede gezondheid heeft. DE ONTSLAGEN ONDERWIJZERS. De ,,Bode" meldt, dat door 70 ouders van leerlingen uit deklassen der ontslagen onderwijzers Edelman en Traanberg 'een adres gericht is tot de Regeering. met het verzoek om dit ontslag te willen vernietigen, als „strijdig met de belangen van hun kinderen" aangezien zij voortdu rend zeer tevreden zijn geweest over het onderwijs" door de beide ontsla genen gegeven en „van oordeel zijn, dat hetgeen tussohen die onderwij zers en het hoofd der school voorviel, geheel buiten 'de kinderen omging". Aan den Gemeenteraad van Am sterdam is het volgende adres ge richt Ondergeteekenden, allen ouders van leerlingen uit de eerste vervolg- klasse. verbonden aan de Openbare Lagere School der 2e klasse letter T. niet leedwezen constatgerende, dat het onderwijs an hunne kinderen merkbaar is achteruit gegaan pinds 20 November 1905. toen de heerHoltz- appel de taak van don heer Traan berg overnam, met verontwaardiging constatee- rende, dat de heer Ho'itzappel zelf Duitsche les geeft zonder de noodige bevoegdheid te bezitten of zelfs maar voldoende kennis, waardoor hunne kinderen slachtoffers worden van de zelfoverschatting van genoemden heer. verzoeken u zoodanige maatrege len te willen treffen, dat zulks voor hei vervolg voorkomen wordt. EEN LIEFHEBBEND ECHT GENOOT. Mej. D geboren S„ onlangs te Arnhem in hechtenis genomen, ver dacht van poging tot vergiftiging van haar echtgenoot, bevindt zich nog steeds in voorarrest. Haar echtgenoot tracht haar echter hiet léven in de gevangenis zoo aangenaam mogelijk te maken. Op zijn kosten wordt haar b.v. extra-voedsal verschaft, terwijl hij ook een aparte cel voor haar heeft bekostigd. Omtrent deze zaak, die zeer veel op- tien verwekt, vernoemt de „Tel." nog het volgende De heer D., die ingenieur is, is'van goede familie. Hij is sedert jaren zie kelijk, lijdende aan rheumaüek, waar bij in den laatsten tijd een bijnavol- slagen blindheid is gekomen. De ver dachte is indertijd bij hem als huis houdster in dienst gekomen, doch epoodig is hij met haar getrouwd. In het begin was (le verhouding goed, doch in de laatste jaren liet zij zijn verpleging nagenoeg geheel aan de dienstbode over. De verdachte blijft nog steeds ont kennen het opzet gehad te hebben haar man te dooden. Het deskundig onderzoek is nog niet geëindigd. HAAGSCH ZIEKENHUIS. Het geval, door den heer Ter Laan in de jongste raadsvergadering ter eprake gebracht, wordt thans nader omschreven in een adres van I. S. Krone, wonende Teylerstraat. Volgens voorafgaande bespreking met den directeur van het Gemeente ziekenhuis bracht adressant Zondag avond 31 December j. 1.zijne vrouw met haar zuster per rijtuig naar het gesticht. Hij werd dlaar ontvangen door dr. Boy ma (bij afwezigheid va.n HOOG WATER. Uit Wagemngen meldt men Het water in den Rijn blijft nog voortdurend wassen. De weg onder- langs den Berg naar Renkum begint onder te loopen. Door den opstuwenden Westenwind is hei boezemwater rondom Meppel tot een bijna ongekende hoogte geste gen alle landerijen staan blank en gelijken een zee. Alleen het plaatsen van een stoomgemaal te Zwartsluis kan hierin een gunstige verandering brengen. AFGEBRAND. De bakkerij met woonhuis, schuur en stal van den heer Jongbloed te Montfoort is tot den grond afgebrand. Niets kon gered wordeneen paard en eenige kippen kwamen in de vlam men om. Oorzaak onbekend. ONGELUKKEN. Te Enschedé is Maandag een voor een bierwagen gespannen hollend paard de Achterstraat uitkomende, door een groote spiegelruit van de meubelzaak Cohen Bernsteijn gere den. Het paard kwam midden in den winkel terecht, daar veel vernielende en zelf hevig gewond wordende. Het paard zou wel afgemaakt moe ten worden. Bij de Smidsbrug te 's-Gravëland werd Zondag een driejarig kind van Van Doorn levenloos uit het water ge haald. KUSSENS MET COURANTEN PAPIER. Als vulling van kussentjes voor zieken, die in rug of op andere plaatsen ondersteund moeten wor den, raadt zuster Bergsma in ,,No- sokornos" papier aan. „Men neernt eenige couranten en kuipt deze in lange, smalle reepen, bv. van 3 bij 15 cM.. en vult hierme de 't sloopje tot de gewenschte dikte. De zoo verkregen kussentjes zijn zachter dan die van houtwol en te vens gemakkelijker op te schudden, alsook te vernieuwen." Uit de Arbeiderswereld SPOORWEGPERSONEEL. Op een nader te bepalen dag in Februari zal te Utrecht een algemee- ue vergadering van de Ned. Vereeoi- ging van Spoor- en Tramwegperso neel gehouden worden. Uit de agen da in het orgaan dier vereeniging- blijkt, dat het hoofdbestuur eenweer- standskas met verplichte bijdragen wenscht op te richten en tot verhoo ging der contributie tot 50 cent per 1U0 salaris over te gaan. Voorts zal de verhouding tot de categorie-ver- eenigingen en de groepsvertegen- woordiging besproken worden. Het hoofdbestuur stelt voor de wenschen van het spoorwegpersoneel vast te stellen in verband met de a. s. Ka merdebatten. Voor alle nachtwerk wil het den tien urigen arbeidstijd als maximum geldig zien te ver klaren. Land en Tuinbouw Juffr. Jozef ina Pallen. Ik onderge toekende, zoo schrijft zij, verklaar dat ik langen tijd aan bloed armoede geleden heb en dat alleen de Pink Pillen mij genezen hebben. Voorheen had ik heel wat geneesmid delen te vergeefs beproefd. Voor Wet gebruik der Pink Pillem had ik geen eetlust, ik kan zelfs zeggen dat alleen het zien der spijzen mij walgde. Ik was bleek. Ais ik liep, moest ik lang zaam loopen, anders had ik terstond steken in de zijde, die mij de adem haling belemmerden. Bij de geringste (krachtsinspanning had ik terstond verblindingen, flauwten. Zeer dikwijls •■had ik hoofdpijn en des nachts werd ik in mijn slaap gestoord. Ik was ook erg zwak. Sedert ik de Pink Pillen gebruikt heb, ben ;k uiterst welva rend, al mijne ongemakken zijn ver dwenen, mijne kleuren 'en krachten zijn teruggekomen, en ik kan zeggen, dat ik, die vroeger de spijzen niet kon zien, thans met ongeduld het etens uur afwacht. De ziekte die het grootst aantal jonge lieden, jonge meisjes aantast, die onder hen helaas een groot getal slachtoffers maakt, is de bloedarmoe de, dat wil zeggen, de armte van het bloed. De Pink Pillen geven bloed, om zoo te zeggen met iedere dosis, zijn het beste geneesmiddel om de bloedarmoede tegen te gaan. De Pink Pillen zijn de redder van vele jonge lieden geweest. De ouders kunnen dit onthouden. Doet Uwe ldnderen de be handeling met de Pink Pillen volgen, of het zidh handelt om kinderen in den groeitijd of jonge lieden van. 20 jaar, alsdan zal men ernstige onge vallen vermijden. De Pink Pillen geven blosó, bevor deren den groei en da vorming. Zij geven ikrachten, wekken den eetlust op, en maken de spijsvertering ge makkelijk. Zij versterken het zenuw gestel, genezen de neurasthenie onder alle gedaanten, doen de 6chele hoofd pijnen, zenuwpijnen, maagpijnen en nheumatiek verdwijnen. Prijs ƒ1.75 de doos ƒ9.— per 6 doo- zen, verkrijgbaar bij Snabilié, Steiger 27, Rotterdam, hoofddepothouder voor Nederland en Apotheken. Franco toe zending tegen postwissel. Ook echt verkrijgbaar voor Haar lem en Omstreken bij Wed. P. Plaat- zer van der Huil, Drogerijen, Jans straat 28, Haarlem. Rechtszaken en ieder die voor een dubbeltje kocht mocht kosteloos een zakje nemen. Het doel was zooveel mogelijk siga ren te verkoopen. Bovendien was hij vóór Juli met de zaak begonnen. Het O. M.. mr. Besier, was «Van oordeel, dat de door de bekl. gehou den loterij reeds bij de wet van 1814 verboden, doch niet strafbaar was, wanneer ze zonder vergunning dei- autoriteiten werd gehouden. Dat de loterij reeds vóór 1 Juli werd gehou den, heeft bekl.door een eenzijdig geregistreerde verklaring van appel lant trachten waar te maken, doch daaruit blijkt alleen dat op dien da tum alleen het plan bestond vooreen dergelijke loterij. Spr. kan zich met het vonnis van den kantonrechter ten volle vereenigen, ook met de op gelegde straf, waar op dJen uitslag van dit strafgeding een groot aan tal strafvorderingen tegen dezen be klaagde wachten. Eisch bevestiging van het vonnis a quo. De verdediger van bekl. jhr. mr. Elias. burgemeester van Zaandam, beriep zich op een aantal arresten van den Hoogen Raad, waarin is uit gemaakt, dat voor een loterij noo- dig is dat een gedeelte van den in leg voor de deelnemers verloren gaat. Hier is geen inleg verschul digd en kan dus ook geen inleg ver loren gaan. In 1889 begon bekl. op de ge schetste wijze te werken, in navol ging van zekeren Schoen te Zaan dam. Door de zeer onverwacht in het leven geroepen wet, werd beid. half Juni 1905 voor het feit gesteld, dat zijne handelingen vielen onder de Loterij wet wat hij terecht ontkent. Bekl.. die een 30-ta.l depóts heeft, over het land verspreidt heeft zijn uitgebreide zaak geheel ingericht overeenkomstig het door hem gevolg de systeem. Hij heeft lange contrac ten voor het koopen van tabak loo pende, en wanneer de overgangsbe palingen der Loterijwet 1905 niet op hem van toepassing zouden zijn, dan zou hij van goedgezeten burger plotseling afdalen tot iemand, die niet aan zijne verplichtingen zou kunnen voldoen. Het aanleggen van een loterij zal altijd eenzijdig zijn. moet dus wel berusten op een eenzijdige verkla ring. Mr. Besier was van meening, dat de bekl. had aannemelijk moeten ma ken dat de loterij aangelegd is vóór 1 Juli 1905. Dit is door hem in geen enkel opzicht gedaan. Tevens deed .hij uitkamen, dat elke serie een I nieuwe loterij zou zijn, waartegen jhr. mr. Elia-s zijnerzijdj? opkwam, j 26 Januari a. s. uitspraak. EEN VALSCHE MUNTER. Voor de Ammdissemenits-RecMbank te Middelburg stond Vrijdag terecht de 49-jarige C. W. H. Hüfkens, bank werker, geboren te Rührort, laatst verblijvende te Vlissingen, thans in hechtenis in het huis van bewaring te Middelburg. Hij werd beklaagd van het maken en uitgeven van valsche muntspeciën. Beklaagde werd ten laste gelegd ten huize van een bierhuishouder te Vlissingen uit tin en lood nagemaakt te hebben twee rijksdaalders en 28 guldens, met liet oogmerk die als echt uit te geven. Uit de verklaringen van zes getui gen bleek dat beklaagde ten huize van den bierhuishouder verschillen/de val sche munten door metaal in vormen te gieten, had vervaardigd en aan on derscheiden personen had in betaling gegeven. Een dier getuigen legde een verkla ring af, strijdig met die van twee an deren, waarom de ambtenaar vroeg tegen hem rechtsingang te verleenen met bevel tot onmiddellijke gevangen neming ter zake van meineed. De Rechtbank stond die vordering iiiet toe. De beklaagde erkende het geld ge maakt te hebben om er broches van te vervaardigen, maai- niet het oogmerk te hebben gehad het uit te geven. De eisch van het O. M. was 5 jaar gevangenisstraf. De verdediger vroeg vrijspraak, als zijnde het oogmerk niet bewezen. Uitspraak 19 dezer. di-. Pijnappel de juiste is, de eerste de beste schuimer op 't spreekuur van een medicus kan komen. De genees heer zal dan verplicht zijn lateer de lijkschouwing te verrichten, waar dan ook. Letteren en Kunst GEDENKBOEK. Naai- men verneemt, zal er ter gele genheid van de herdenking van liet sterven, 100 jaar geleden, van den stichter der Maatschappij tot Nut van 't algemeen, een gedenkboek verschij nen van de hand van prof. Kernkamp. Kerk en School N. O. G. Tot voorzitter van het Nederlandse!» Onderwijzers Genootschap is aange wezen de heer K. AndWesse, hoofd eenér school te Amsterdam. EERVOL ONTSLAG. pe heer W. P. van Vlissingen, direc teur der H. B. S. te Enkhuizen, heeft zijn eervol ontslag aangevraagd. Hij ontving zijne opleiding tot onderwij zer aan de Rijks Kweekschool te Haar lem. In 1854 begon hij te Zaandam zijn onderwijzersloopbaan. Na in ver schillende betrekkingen bij het lager onderwijs te zijn werkzaam geweest, werd hij in 1865 benoemd tot ieeraar aan het gymnasium te Enkhuizen. In 1870 werd deze inrichting opgeheven en vervangen door een H. B. S. met 3-jarigen cursus, aan welke de hear Van Vlissingen in 1878 tot directeur werd benoemd. Gemengd Nieuws DE JODENVERVOLGINGEN IN RUSLAND. De Petersburgsche correspondent van de „Russische Correspondenz" bericht, dat senator Kusminsky, die de Jodenvervolgingen te Odessa heeft, onderzocht, hem mededeelde, dat de politie in die stad niet alleen met den Jodenmoord sympathiseerde, maar er zelfs actief aan deelnam. De senator houdt het voor onmogelijk te zeggen, dat de politie den moord heeft uit gelokt, maai- slechts daarom, wijl hij niet geneigd is, onnoodig scherpe aanwijzingen te doen. Kusminsky heeft gevallen vastge- isteld, waarin de politie direct aan de moorden en folteringen heeft deel genomen. Geen der administratieve besturen heeft iets tegen deze Joden moorden gedaan. Op eigen gezag heeft senator Kusminsky 42 politiebeamb ten in handen van het gerecht ge steld, waarvan 4 pristaws (opzichters) 7 onder-pristaws, 12 stadswijk-opzich ters en 19 agenten. Daar echter in Odessa de staat van beleg heerséht, is het uit „practische oogpunten" niet mogelijk al de schuldigen dade lijk uit den dienst te ontslaan. Zij zufllen door den stads-overste,gene raal Grigorjew, die volgens den sena tor het vertrouwen van de geheele bevolking geniet, een voor een ont slagen worden. Wat den vroegeren stads-overste Neidhardt aangaatde senator heeft in diens handelingen grond te over gevonden om van mis daad te kunnen .spreken. In dezen zin heeft de senator aan den opper-procurator een rapport overhandigd, daar het buiten zijn eigen competentie lag Neidhardt aan het gerecht over te leveren. Hij keek verwonderd in een toomd gezicht. „Wat is dat, soldaat Chomteau, dit uur en in civiel?" „Loop heen kerel, en hou een and voor den mal", wilde de schilder u gen, toen hem ineens inviel, dat zi broer bedoeld was. Hij poogde hot geval uit te legg< tot groote hilariteit van de mensch om hem heen. Maar 't hielp niet, hij moest rn naar de kazerne, waar de zaak w« opgehelderd. Ditzelfde gevalletje beurde in die week nog driemaal. De broers hielden zooveel van kaai-, dat zij besloten nooit te ire wen. Maai-, daar wilde God Amor, dat allebei op hetzelfde oogenblik verih 'werden op do mooie, achttiemjnri tweelingzusters Renaud. De paartjes gaan in één huis nen, maar zij hebben afgesprok? dat de zusjes zoowel als de broers zi in 't vervolg verschillend zullen kif den. Of zij bang zouden zijn, zichz te ver LEER ZONDER LICHT Twee dagen, en wat erger twee avonden en twee nachten het stadje Leer van z'n kunstlicht i roofd. Zondagmorgen kwam er defect aan de gasbuizen en de ga fabriek moest plotseling en zeer vrijwillig staken. In het station, de hotels, in de particuliere huiz< zaten de menschen bij petroleu of.... kaarsen en gedachten den ti hunner voorouders. De kerkdienst, die Zondagavoi gehouden zou worden, kon natuu lijk niet doorgaan. Een schouwbui 1 troep, die in Einden zat' en Maa dag 'n voorstelling zou geven, mo< worden afgetelegrafeerd, tot gro verdriet van de Leeronaars, die z< •weinig van publieke vermsakelijkli den kunnen genieten. De eenige die den liehtloozen toestand aang naam vonden, waren de werklied van de door gasmotoren gedvev fabrieken. Ze hadden 'n gezellig) vaoantiedag. Dinsdagmorgen eerst waren buizen weer in orde, de vacant was uit en des avonds waren Leereraars 't er over eens, dat ih geen plezier was bij petroleiun- kaarslicht te zitten gas was to* heel wat anders. En welgemoed gi gen ze 'n kaartje leggen. HET ROZENFEEST TE ZEIST. De data voor het rozenfeest te Zeist zijn vastgesteld op Woensdag 18 en Donderdag 19 Juli. op een nog nader aan te wijzen plaats te Zeist. Op de jongste bestuursvergadering van de vereeniging tot bevordering der rozenteelt ,.Nos jungunt Ropac" heeft zich reeds de regelingscommis sie geconstitueerd als volgt J. K. Budde. voorzitter, te Utrechtjhr. G. F. van Tets, vice-voorzitter, te Zeist; P. L. Baudet. le secretaris te De Bilt; A. J. Smitskamp. 2esecretaris te Zeist. E. E. M. J. Kromme, pen ningmeester te Utrecht, en M. J. ba ron van Pallandt te Arnhem jhr. J. L. Mock te Velsen. en D, Meeuwen- berg te Zeist Tot leden der commis sie voor publiciteit zijn benoemd de LOTERIJWET. De sigarenfabrikant Jitte Geerts, Naasaukade te Amsterdam heeft al daar in de Laurierstraat en in de Kinkerstraat sigarendepóts. Daarin hangen aan een koperdraad boven de Toonbank een aantal sigarenzak jes, bij het begin van elke serie ten getale van 15,000. Elk zakje bevat een papiertje, waarop de naam staat van een of ander voorwerp. bij\.een doosje lucifers, een sigarenpijpje, enz. Over de geheele serie van 15.000 zakjes is een waarde van 250 aan voorwerpen verdeeld. Ieder bezoeker nu dier depóts mag voor elk dubbeltje, dat hij besteedt, zoo'n sigarenzakje trekken. Nieten zijn er niet bij. Tegen den sigarenfabrikant was proces-verba al opgemaakt wegens het houden eener andere loterij, dan de zoodanige tot het houden waarvan de bij de Loterijwet 1905 vereischte toestemming is verleend. De kanton rechter veroordeelde bekl. tot 5 boe te of 3 dagen hechtenis. Van dit vonnis kwam békl. in hoo- ger beroep. Vrijdag werd dit voor de 5e Ka mer der''Rechtbank te Amsterdam behandeld. Bekl. ontkende een loterij te heb ben gehouden. Er zijn geen nieten bij BEWIJS VAN OVERLIJDEN. Voor de Rechtbank te Heenetnveem stond dezer dagen terecht dr. G. Bou- ma, geneesheer te Sneek, wegens het niet afgeven van een bewijs van over lijden. In eerste instantie had de Kanton rechter te Lemmer hem vrijgespro ken. De zaak is deze In de maand- Juni van het vorige jaar kwam de vrachtrijder v. d. Zee te Nijewirdum. driemaal bij beklaag de in het spreekuur. Telkens gaf be klaagde hem een recept mee. Den 22 Juli kwam de zoon van v. d. Zee bij hem met verzoek dadelijk bij vader to komen. Beklaagde weigerde dit, om dat hij nooit patiënten buiten de stad Sneek bezocht en verwees den zoon naar een geneesheer in de buurt. Op uitdrukkelijk verlangen van den zoon gaf beklaagde dezen nog een recept om de pijn te stillen. Den 16 Augustus overleed v. d. Zee. Dr. Hattink te Balk weigerde een be wijs van overlijden af te geven, om dat hij den patiënt niet behandeld had. Men ging toen naar beklaagde. Deze weigerde dok. omdat v. d. Zee geen patiënt meer van hem was. Dr. Hattink kreeg ten slotte vergunning het lijk te schouwen en dr. Bourn a kreeg proces-verbaal. Als getuigen-deskunrliigen werden gehoord dr. Pijnappel, hoofdinspec teur der Volksgezondheid te Zwolle dr. Peters en d/r. ZiiLstra van Heieren- veen. Dr. Pijnappel oordeelde, dat v. d. Zee nog wel te beschouwen was als patiënt van dr. Bouma; de andere deskundigen oordeelden, dat dit niet het geval was. Het O. M. ging met de opvatting van dr. Pijnappel mede, oordeelde dat beklaagde zich aan overtreding had schuldig gemaakt en eischte 3 boete of 1 dag hechtenis. In een uitvoerig pleidooi betoogde mr. Okma, de verdediger, dat be klaagde diende te worden ontslagen van "rechtsvervolging, zich daarbij be roepende op een arrest van den Hoo gen Raad, van het Gerechtehof te Leeuwarden en een vonnis van dear kantonrechter te Ondërdendaau. Dr. Bouma, zelf het woord beko mende. zei de dat. als de meening van TWEE PAAR TWEELINGEN GETROUWD. Twee bekende schilders uit Parijs, de gebroeders Chornteau, 'n tweeling, gaan eerstdaags trouwen met de ge zusters Renaud, ook 'u tweeling. De broers, zoowel als de zusters, lijken merkwaardig op elkaar. Er behoefde maai- één broer te die nen, omdat de moeder weduwe was, maai- de jongens waren zoo aan elk ander gehecht, dat zij niet van elkaar konden scheiden. Dt broer trok mee naar de garnizoensstad'n kleine. En den eersten dag, toen hij eens een wandeling buiten het plaatsje wou doen, om den omtrek te verkennen, wei-d hij midden in de hoofdstraat onzacht bij zijn arm gegrepen en staande gehouden door een sergeant. OPRUIENDE VLUGSCHRIFTEN IN RUSLAND. Men schrijft uit Taessa aan ..Russische Correspondenz" In den laatsten tijd verschijnen i Bessarabie vlugschriften, die een ui tartend karakter dragen. In eenig districten weiden zij onder de boi ren door de Semsky Natschalnaki (di tritshoofden) verdeeld. De vlugschri ten zijn voornamelijk tegen de revi lutionnairen gericht, maar de .Jode •zijn natuurlijk ook niet onvermei gebleven. De staatsrechtelijke gelijl stelling van de Joden wordt gevaai lijk geacht. Er wordt beweerd,, in het laatste geval de Joden zich va alle landerijen, alle ambten zoude meester maken en het Russische vol zouden onderdrukken. De vlugschri ten worden tegelijkertijd in de Rui sische en Moldavische taal gedruki RöNTGEN-STRALEN. Do commissie door- de Fransel Akademie van Geneeskunde ingeste] op voorstel van prof. Debove, hee aan die vergadering van deze wei I voorgesteld de verklaring uit te spr< ken, dat de toepassing der Röntgea stralen door niet-geneeskundigen vo< medsiche doeleinden als een overtr ding der geneeskundige wetten is i beschouwen. Zij is daartoe gekome door de overweging, dat dergelijk g bruik ernstige gevolgen kan oplevere en in sommige gevallen zeer gevaa lijk is, en dat alleen artsen, officiere van' gezondheid en in de tandhee kundige praktijk de bevoegde tan< meesters in staat zijn de uitkomsite er van te beoordeelen voor de diagm se en de behandeling van ziekten. Dit voorstel sluit zich aan aan lie besluit op lxet internationaal genees kundig congres van 1905 te Berlijn g< nomen, dat de toepassing van di stralen op den mensch uitsluitend te de bevoegdheid van geneeskundige behoort. WAAROM ZOUDT GIJ DURE ADVERTENTIËN PLAAT SEN, WANNEER GIJ UW DOEL BEREIKEN KUNT MET worden dagelijks advertentiën van Vraag en Aanbod opgenomen tegen betaling van EEN KWARTJE voor een advertentie van hoogstens 6 regels, drie maal achtereen TWEE KWARTJES bij vooruitbetaling. Wie personeel zoekt of zijne diensten wenscht aan te bieden, wie iets wil koopen of verkoopen, huren of verhuren, kan dus voor EEN KWARTJE in HAARLEMS DAGBLAD terecht. Op onze Kwartjes-Advertentiën komen vele reflectanten en brieven.

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 6