NIBUWS= en ADVERTENTIEBLAD. 23e Ja rgang. No. 6927 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ZATERDAG 27 JANUARI 1906 A Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs. 3lbis Faubourg Montmartre. ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)1-30 Franco per post door Nederland1.65 Afzonderlijke nummers0.02 H €éïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37M de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 15 regels ƒ0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regel. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. AGENDA i Zaterdag 27 Januari. De KroonTweede opvoering van Jantje in Modder stad. lste Voordrachtavond van leerlin-j gen van Toonkunst, 1\ uur. OM ONS HEEN ccxiv. EEN ENKEL WOORD OVER MAROKKO. I Nu de vertegenwoordigers van de groote mogendheden te Algeciras beraadslagen over de Marokkaanse/hè quaestie en het, in weerwil van aJle geruststellende interviews en de sahitterende receptie door clen Spaari- sdhen gedelegeerde aan zijn confra ters gegeven, nog volstrekt niet zeker is, dat dit land geen aanleiding zal geven tot een Europeeschen oorlog, is het niet te onpas eens na te lezen, wat een man, die la.nd en volk van nabij gezien heeft, daarvan zegt. Eduard Montet, ihoogleeraar aan de universiteit te Genève, schreef in L a Revue van 15 April 1905 een artikel over zijn reis in de binnenlanden van Marokko, waarvan liet tijdschrift Wetenschappelijke Bladen twee maanden later een bewerking gaf. Daaraan ontleen ik nu de volgende bijzonderheden. Het begint feitelijk midden in de reis, bij de aankomst van de kara vaan te Mogador, een plaats waarvan Montet treurige herinneringen heeft overgehouden. De Mar okk a ansche overheid.had hem namelijk voor hun kampement een iplaats aangewezen, vlak bij de beruchte gevangenis van Mogador, „waar", zoo deelt ons de «ohrijver mee, „sedert den opstand van de Rehamna, in 189596, twaalf honderd politieke gevangenen opeen gepakt waren ails druiven .in een tros aan elkaar vastgeketend. Honderden van hen stierven in gebrek en vuil nis, terwijl vele anderen wegteerden door den typhus, die in die land streek woedde. In de stilte van den nacht hoorden wij bij tusschenpoo- zen de kreten der wachters, die de gevangenis bewaakten, en voorts ook het gejammer der ongelukkigen, die Allah aanriepen en om genade van den Sultan smeekten. In deze gevangenis worden schul digen of verdachten vastgeklonken aan zware ijzeren staven. Aan elke staaf zijn tien man bevestigd. Elke staaf weegt 150 200 kilo. Een oog getuige heeft mij veilhaald. dat, als er van die werkelijke of onderstelde opstandelingen (Rehamna) éen ge storven was, er gewacht werd op het bezwijken der negen anderen, eer men tot wegruiming van de lijken overging. Deze wreedheid zal nie mand verwonderen, die Marokko door eigen waarneming kent. Gevan genzetting aldaar heeft zeer dikwijls ten doel, den dood van het slachtof fer te veroorzaken, hetzij door onvol doende voeding, hetzij door ongezon de omgeving, hetzij door slechte be handeling. In deze gevangenis is Raissouli, de onverzoenlijke tegenstander van Abd-el-Aziz, om politieke redenen op gesloten en gedurende drie jaren aan een muur vastgeketend geweest, zoo dat hij zich niet neder kon leggen Hieruit blijkt al dadelijk, dat op het stuk van rechtspleging Marokko nog is een „land der buitenste duis- tenis". De schrijver is dan ook van meening, dat ingrijpen door een be schaafde mogendheid noodzakelijk is en wijst Franschgezind als hij is daarvoor natuurlijk Frankrijk aan. Zelfs wil hij meer dan een vlootbe- tooging, waarvoor de menschen in de berglanden immers geen vrees be hoeven te hebben en waar dan ook Raissouli, de beruchte roover en opstandeling, om lacht. Evenmin aoht hij een politiekorps voldoende, maar een bezetting met Fransche troepen, om het prestige dat een militair bezit in dit Malïomedaansche land, waar een bekend spreekwoord isDe mensch is door God voor den oorlog geschapen. De tusschenkomst van de andere mogendheden zal die Fransahe suze- reiniteitsplannen wel wat kortwieken, maar het is na de lezing va.n Montets artikel wel duidelijk, dat hoe en door wien dan ook, ingegrepen moet wor den. „De indrukken", zoo schrijft hij, „die wij op onzen locht door Ma rokko (Oct. 1900 tot April 1901) heb ben opgedaan, zijn ten slotte niet gunstig. Hoewel in de verschillende streken, die wij zijn doorgetrokken, het land ons uit landbouwkundig oogpunt rijk en vol beloften voor de toekomst schijnt, wanneer spoor- en rij-wegen het mogelijk zullen maken, de nog weinig bekende mijn-rijkdom men te exploiteeren en de producten van landbouw en nijverheid uit te voeren, geheel anders is het ge steld met Marokko uit politiek en maatschappelijk oogpunt. Wat wij met eigen oogen opge merkt hebben in 1900 en 1901, geldt precies nog eveneens voor 1905. Ma rokko is een land, dat niet slechts gehukt gaat onder een domme tiran nie, die op 't oogenblik trouwens vrij onmachtig is, maar het-'heeft ook het ongel ukv eigenlijk niet geadmini streerd te worden. De Sultan is in normale omstandigheden slechts meester van twee derde deelen van zijn rijk, wel te verstaan in eigenlijk Marokkodaarbij is zijn gezag op menig punt van zijn uitgebreid goud gebied vrij zwak, zoo al niet bepaald betwist. Ik laat nu rusten den' toe stand van Marokko, toen de Sultan een gedeelte van dit jaar ingesloten, was in zijne noordelijke hoofdstad, zoodat hij er niet uit kon komen. Het geval van Perdicaris, waarbij men den Sultan gedwongen heeft ge zien, de voorwaarden van Raissouli aan te nemen, om uit zijne moeilijk heden te geraken, 'heeft gewis niet weinig medegewerkt om den troon van Abd-el-Aziz te doen waggelen. Voeg hierbij de volstrekte willekeur /in de administratie en de recht spraak, dan hebt gij een juist idee van 'het gouvernement van Marokko. De Gaïid van éen der voornaamste steden van Marokko zeide mij in 1900, toen hij mij op de meest voorkomen de wijze in zijn paleis ontving, dat er in Marokko geen geregelde regee ring meer bestond, en dat een ge deelte zelfs in anarchie verkeerde. Ik dacht toen niet, bij het .hooien van deze verklaring, die mij verwonderde uit den mond van éen der voornaam ste vertegenwoordigers van t marok- kaansch gezag, dat ik hier te doen had met eene voorspelling, die bin nen zoo kort verloop van tijd zou worden vervuld. Een marokkaansdhe staatsraad, voor wien ik veel sympathie gevoel, en met wien ik bij voortduring ver trouwelijke relaties onderhouden her. zeide mij, nog geen jaar geleden, dat de eerste liervorming, die voor Marok ko noodig is. het reeiht behoorde te betreffenhet opheffen van het sèei- sel van willekeur scheen hem zelfs veel noodiger dan het maken van we gen, telegrafen, en spoorwegen. Deze enkele wensch is ui welsprekend ge noeg aangaande den staat van het marokkaansdhe land." Is daartoe, zoo vraagt allicht de lezer, die gewend is de braafheidsmo tieven van dergelijke overheerschings- plannen met wantrouwen aan te zien, nu juist de tusschenkomst van anderen noodig? Kunnen de Marok kanen niet zelf hun vuil linnen was- schen Montet meent van niet. Hij schat de mensdhen hoog, noemt hen eerlijk, gastvrij en plichtmatig en zou ook wel het liefst zien, dat zij zelf hun eigen dom ingericht en bederven bestuur hadden hervormd en aan hun souverein het gezag hergeven, dat hij verloren heeft. „Maar", voegt- hij er aan toe, „hoewel vele Marokka nen overtuigd zijn, dat alleen recht vaardigheid een volk omhoog kan heffen, zijn er onder hen weinigen, groot en sterk genoeg, om zulk een werk van maatschappelijke vernieu wing te ondernemen en behoorlijk ten uitvoer te brengen." Dat in een dergelijk land ook de manier van reizen niet ideaal kan zijn, ligt voor de hand. Toch bepaalt de onveiligheid er zich alleen tot de wegen, van moeilijkheden met de menschen meldt de schrijver niet. Hij beschrijft aldus een weg, dien de karavaan,, wilde zij een langen, omweg vermijden, genoodzaakt was in te slaan. „Ook het pad -achter den klipbrug om, levert verscheidene zeer steile en duizelingwekkende gedeelten op. Wanneer men zijn paard aohts-r zich aan moet leiden (want anders gaat het onmogelijk), dan iieeft men tel kens op te passen, dat men niet uit glijdt, want de minste misstap zou dier en mensch beiden naar omlaag kunnen doen storten. Het is een berg pas als van de Gemrai in 't zwit- sérsoh canton Wallis, tussehen Leu- kerbad en Kandersteg, maar veel smaller en slechter. Men heeft wel een half uur noodig, om ten slotte af te dalen van de tachtig meter hoogte, waarop men zich bevindt." En korten tijd daarna doet zich opnieuw een zeer moeilijke weg op: „De plateau's langs de zee leveren hier een natuurlijken weg op, ge vormd door gladde rotsen, met talrij ke holten en gaten, heel gevaarlijk voor de paarden en muildieren. Er ligt hier een menigte keisteenen in een kalklaagdoor de werking van het regenwater is de kalk op vele plaatsen vergaan, zoodat de keistee nen, zeer ongelijk verdeeld, zoo iets als een serie van eilanden vormen. Van thet éene eiland naar het andere moet men maar zien over'te stappen, als men niet gedurig af- en opstijgen wil. Zoo gaat- het met wippen en sprongen. voor de beesten niet minder vermoeiend dan voor ons zei-' ven. Zij loop en telkens gevaar van vallen bij deze gymnastische toeren. De inboorlingen hebben aan dezen weg, die ongeveer 7 kilometer lang is, den naam van msenn gegeven, dat eigenlijk slijpsteen beteekent. Wij ihebben twee uur over deze passage gedaanen als wij dien verfoeilijken weg achter ons 'hebben, zijn wij ge heel bezweet van de inspanning en clen angst voor ongelukken. Dat wij onze armen en beenen of ribben niet gebroken Ihebben, is denkelijk hier aan toe te schrijven, dat onze ure nog niet is geslagen." Tot zoovar het artikel van den pro fessor uit Genève. Het kan wel waar zijn, dat 'het land snakt naar een be schermer, hoewel het wel een zonder ling feit is, dat nooit eenige mogend heid zich geroepen voelt als zoodanig op te treden in een land, waar niets te verdienen is. Europeanen kunnen er wel niet tegen hebben, dat er, door wie dan ook, wat orde en regelmaat in dit iand wordt gebracht, maar dat dit ons op een algemeenen oorlog zou komen te staan, is toch stellig een veel te hooge prijs. Moge daarvoor de conferentie te Algeciras ons bewaren J. C. P. Buitenlandsch Overzicht De laatste telegrammen uit RUSLAND spreken er van, dat het openbarele- ven weer zijn normalen gang begint te nemen. Zoo langzamerhand wordt overal weder de orde hersteld. De steden Koetais, Poti en Batoem, waar de revolutionnairen nog stand hielden, zijn nu ook door de tree pen, die door de bevolking vriende lijk werden ontvangen, bezet, waar op de opstandelingen zich verspreid den, terwijl een gedeelte hunner lei ders gearresteerd werd. Toch ie het ter kalmeering van het land en ter versterking van de re- geeringsmacht dringend noodig, zegt het Ad elm aarsch alken-congres t e Moskou, dat de overtuiging heerscht, dat de Doema zal worden bijeenge roepen en de vrij'heid der verkiezin gen en dei- haar voorafgaande ver gaderingen worde gewaarborgd. De ministerraad besliste omtrent DE AANSLUITING VAN REGEE- RINGS AMBTENAREN bij politieke .partijen als volgt Het staat den ambtenaren vrij, naar hun overtuiging, zich aan te pi uiten bij eenige politieke partij, be halve bij de revolutionnaire par tijen. Daar hun eerste plicht deze is, hun ambt met nauwgezetheid te ver vullen, mag hunne politieke werk zaamheid in geen opzicht hen in de vervulling van dezen voornaamsten plicht hinderen. Uit andere landen. DE VERKIEZINGEN IN ENGELAND. De stand der partijen is thans unionisten 139, liberalen 3-11, werk- mans-partij 41. nationalisten 81. De oud-premier Balfour heeft liet j aanbod van den heer Alban Gibbs, j lid van het parlement voor de City van Londen, om zijn zetel aan den j oud-minister af te staan, aangeno- man Da Viaaw friKhs hflMfhikt ftVM' een meerderheid van 10306 stemmen. Waarschijnlijk zal de heer Balfour zonder tegon-candidaat worden ge kozen. PRINS v. BüLOW OVER DE SOC.- DEMOCRATIE. In antwoord op de interpellatie in het Heerenhuis of het der regeering mogelijk lijkt met de bestaande wet telijke middelen het tegen het vader land gerichte streven der sociaal- democratie met goed gevolg te be strijden. verklaarde de rijkskanselier Von Bülow, dat het onbetwistbaar de plicht van elke regeering is, de gevaren die het vaderland van de zijde der sociaal-democratie bedrei gen krachtig te bestrijden. De re geering laat zic'h door betoogingen en bedreigingen niets afdwingen. Tot dusver acht, de regeering de uitbrei ding barer! bevoegdheden niet noo digvan haar wettelijke bevoegdhe den echter zal zij vastbesloten ge bruik maken. Do aaneensluiting van alle burgerlijke elementen was in deze ernstige tijden dringend nood zakelijk. Het parool van de regee- ring en de burgerlijke partijen moest luiden Tegen de revolutionnaire so ciaal-democratie. De overmoed van ■de sociaal-democratie zou niet zoo lioog zijn gestegen, indien niet van burgerlijke zijde het 'dreigend ge vaar was onderschat, en de noodjge voorzichtigheid daardoor voortdu rend had ontbroken. Prins Von Büloiw eindigde met eon opwekking tot de burgerlijke partij en om eensgezind te zijn tegenover den gemeenschappelijken vijand. (Luide bravo's). DE HEER JALUZOT. De 'heer JaLuzot tc Parijs is ver oordeeld tot één jaar gevangenis straf en 3000 francs boete, wegens misbruik van vertrouwen en ver duistering van drie millioen francs ten eigen ba.te. FRANKRIJK EN VENEZUELA. Volgens te New-York ontvangen Richten uit Washington, heeft Frankrijk beeloiten onmiddellijk tot eene blokkade van de Venezulaan- sche havens over te gaan. De Fransche kruisers ..Defaix", „Jrien de Gravière" en Fronde" zijn van Trinidad weggestoomd, waarschijnlijk met bestemming naar La Guayra. Naar uit Parijs gemeld wordt, zouden de Ver. Staten te ver staan hebben gegeven, dat zij geen bezwaar zien in eene" eventueelo Fransche viool-demonstratie tegen Venezuela indien de pogingen van den Amerikaanschen gezant, om een regeling tot stand te brengen, vruch teloos zouden zijn. DE MAROKKAANSCHE CONFERENTIE. Aan het einde der Donderdag ge houden zitting vroeg hertog d'Alino- dovar aan de Marokkaansche verte genwoordigers om den sultan onmid dellijk te schrijven over het aanne men van het reglement, handelen de over het onderdrukken van den smokkelhandel in wapens, dat de conferentie zoo juist met algemeene stemmen had goedgekeurd in 'n bij eenkomst der gedelegeerden. die vooral ten doel heeft een nuttig en practisch werk te verrichten. Het vraagstuk over de belastingen zal geheel behandeld wonden, als dot van den smokkelhandel, eenvou dig objectief. Het vraagstuk van do tenuitvoerlegging zal dan naderhand besproken worden. Stadsnieuws Aanbesteding. Op Donderdag 15 Februari zal door den Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland aan het ge bouw van het Provinciaal Bestuur te Haarlem worden aanbesteed het verruimen vaa het Noordzeeka naal en het maken van boordvoorzie- nïngen in de bocht bij Buitenhuizen en daarmede in verband staande wer ken, een en ander deel uitmakende van de verbetering van liet Noordzce- kanaal, ingevolge" de wet van 24 Juli 1899 (Staatsblad No. 195). Raming 230.000). Ex am en-commissie, Tot leden van de commissie dn 1906 belast met het afnemen van ile exa mens ter verkrijging van een diploma als machinist aan boord van koop vaardijschepen en .voor de scheep vaart zijn o. m. b'aoemd de heer J'. C. Graue, gepem onnéerd officier-ma^ chinist der ee -te klasse te Haarlem en de heer L. W. Weckees'er, gepen- sionneerd officier-machinist der eerste klasse te Bloemendaal. Op het zestal. Ds. Van Bakel, predikant bij de Evang. Luth. Gemeente alhier, komt voor op het zestal bij de Evang. Luth. men. De heer Gibbs beuchikt over Gemeente in Den Haag. Electrische Spoorweg Maat schappij. De directie schrijft ons „Ter aanvulling van hetgeen in uw nummer van gisteravond geschreven werd in zake de moeilijkheden door onze exploitatie ondervonden ten ge volge van de sneeuw, verdient ver meld te worden, dat de door ons ge troffen maatregelen voor t berijdbaar maken der spoorbaan volkomen doel treffend en afdoend zijn gebleken, zoodat geen enkele trein noemens waardige vertraging ondervond bin nen de stad Haarlem. Dat niettemin, tussehen 11 en 2 uur, de loop onzer treinen aan regelmatig heid te wenschen overliet, is uitslui tend te wijten aa-n de omstandigheid, dat binnen Amsterdam verscheidene van onze wagens geblokkeerd ston den tussehen wagens der gemeente tram, die door de zeer onvoldoendge reinigde straten niet voor- of achter uit konden, terwijl bovendien het ge heeld net vaai Amsterdam in die mid daguren geruimen tijd van electri- schen stroom verstoken bleef. Tengevolge hiervan waren onze treinen verplicht aan de Kostverloren- brug terug te keeren, totdat, om streeks half drie, de invallende dooi die gemeente-reiniging van Amsterdam te hulp kwam, en de geregelde dienst hersteld kon worden. Behalve dat de Ceintuurbaan te Haarlem gedurende de ochtenduren slechts in ééne richting werd bereden, was d© dienst op de lijnen der E. N. E, T. nagenoeg ongestoord. D e II aarlemme rvaart. Door de Naamlooze Vennootschap Eiectrische Spoorwegmaatschappij :s tot B. en W. van Amsterdam het ver zoek gericht van de gemeente in ge bruik te mogen hebben de gedeelten water met ondergrond van de Haar lemmervaart nabij Halfweg. Adressante wenscht bedoelde water vlakten te dempen, ten einde haar spoor ter plaatse te kunnen verdub belen. Aangezien een gedeelte van heit water niet kan worden' gedempt, om dat dit gedegen is vóór de in de Haar lemmervaart uit/waterende duikersluis van liet Hoogheemraadschap van Rijn land, zal over dat water eene brug worden gebouwd. Hiertoe is door dijk graaf en hoogheemraden -van Rijn land bereids vergunning verleend, ech ter o. m. onder voorwaarde, dat de bodem van den toegang naar de dui kersiuis steeds wordt onderhouden op eene diepte van 2.50 M. beneden A.P. Bij B. en W. van Amsterdam bestaat tegen de inwilliging van het voor schreven verzoek der Maatschappij geen bezwaar. De belangen dor ge meente verzetten zich toch tegen de bedoelde ingebruikgeving in geen en kel opzicht. Goed afgeloopen! Bij de familie F., te dezer stede, had Woensdagnacht een klein onge val plaats, dat ernstige gevolgen had kunnen hebben, schrijft de „Spaarne- bode". De heer F. werd in den nacht wak ker door het flinkkeren van den nachtbrander der gaslamp in de slaap kamer. Wijl hü de ooi-zaak daarvan niet kende, en het flikkeren min of meer hinderlijk word, draaide hij de kraan eenvoudig dicht en wilde zich weer ter rufctc leggen, toen een onge woon geluid, als het borrelen van wa ter. in de benedensuite zijn oor trof. Hij ging de trap af en opende de deur der \voonkamer. Een verstikken de gaslucht kwam hem tegemoet en deed hem terugdeinzen. Den gasmeter sluiten en de deuren openen, whs daarna het werk van een oogenblik. Bij onderzoek bleek, dat de gas kroon gezakt was. en liet gas daar- -door in groote hoeveelheden ont snapte. Landweer. De dienstplichtigen, die in de jaren 1903, 1904 en 1905 voor den dienst bij de Landweer zijn bestemd (met uit zondering van lien, die tot de hospi taalsoldaten behooreni zullen op de wijze, als bij paragraaf 65 der Land weerinstructie 1 is bepaald, dit jaar worden opgeroepen om voor zes da gen onder de wapenen te komen. Van het te Haarlem gestationneerde XXIe Landweer district komen de in fanterie van 14 tot 19 Mei op in het tentenkamp te Katwijkde vesting-ar tillerie van 25 tot 30 Juni in de infan- terie-kazeme alhier; de genietroepen van 18 tot 23 Juni in de genie-kazeme te Utrecht, en de pontonniers van 18 tot 23 Juni in de pontonniers-kazerne te Dordrecht. Een verzoek van cl e n heer Weissrnan. De N. CU verneemt, dat de heer A. \V. Weissman zich tot Gedepu teerde Staten van Noord-IIolland zal wenden met 'het verzoek niet goed te keuren het besluit van den Gemeen teraad van Haarlem om de verzame ling schilderijen over te brengen naar het pa^ aangekochte en te ver houwen Hcrv. Weeshuis. Daar de heer We is-man heden af wezig was. konden wij geen bevesti ging van dit bericht krijgen. Tweede séance voor Kamer muziek. Naar men ons bericht zijn alle iu- iroductiekaarien voor het concert Mes- schaertRöntgen verkocht. Brongebou w. Op 19 April, den verjaardag van Z. K. H. Prins Hendrik zal in liet Bron gebouw een concert gegeven worden door het Haarlemsch Muziekkorps, met medewerking van de gemengde zangvereeniging „Onder Ons", direc teur de heer Henri Pielage. Soirée: ..Doopsgezind Zang koor". De gewone jaarlijksclte gezellige bijeenkomst van „Doopsgezind Zang koor" zal plaats hebben op Zaterdag 3 Februari a.s. Voor deze gelegenheid zijn eenige autisten van het- gezelschap Henri ter Hall uit Amsterdam geëngageerd. Een bal onder leiding van de heeren Martin besluit den avond. Bal Masqué. Zaterdag 24 Februari geven de dans- leeraren de heeren De Haan en De Lange voor hun leerlingen een bal- masqué, voorafgegaan door een kin derbal. Prijzen, bestaande uit kunstvoor werpen zijn beschikbaar, terwijl een extra-prijs uitgeloofd is voor zelf-ver vaardigd© costuums. Do feestelijke stemming zal ver hoogd worden door hot houd ear eenev verloting door een masker. Hoofd der R.-K. School. De heer P. Commandeur, onderwij zer aan de R.-K. jongensschool te Noordwijk, is benoemd tot hoofd der op te richten en nog te bouwen R.-K. Bijz. School te Schoten. Het B o ih e e m sche SI r ij k- k w a r t e t. De Bohemers komen weder ons land bezoeken. Door „de Nieuwe Mu ziekhandel' Leidschestraat 46 Am sterdam, welke evenals vroegere ja ren de leiding der tournée in handen heeft, zijn de concerten geregeld als volgt den Haag 10, Haarlem 11, Amsterdam 12, Leiden 13. Deventer 14, Utrecht 15, Groningen 16. den Haag 17, Amsterdam 19. Rotterdam 20 Februari. Daarna geven de Bohemers drie concerten in Londen en spelen op hun terugreis een afscheidsmatinée te Amsterdam op Zondag 25 Fe bruari. Overtreding van de post- wet. De vrachtrijder Lucas alhier zal zich Woensdag hebben te verantwoor den voor het kantongerecht alhier, wegens overtreding van de postwet. Hij heeft brieven vervoerd naar Am sterdam. Zooals men weet heeft alleen de Staat het recht var brievenvervoer. De heer Mol, directeur van het Post kantoor is als getuige gedagvaard. ORGELBESPELING in de Groote of St. Bavokerk te Haarlem op Dinsdag 30 Januari 1906. des namiddags van 12 uur, door- den Heer W, Ezerman. Programma: 1. Prélude et Fugue. C. Saint- Saëns. 2. Adagio (1ste Symphonie). Beet hoven. 3. Sonate No. 6. Mendelssohn. a. Koraalvariatiën. b. Fuge. c. Finale. i. Adagio uit de 4de Vioolsonate. J.jS. Bach. 5. Inleiding en Koor uit Slabat Mater, Rossini. Groen van Prinsterer. Gisterenavond hield de Vereen, voor Geref. Schoolonderwijs „Groen van Prinsterer" haar jaarvergadering, on der presidium van Ds. W. Ringnalda Uit de verslagen bleek, dat over den toestand der school niet te kla gen valt, en zij. dank zij de wet- Kuyper, financieel oolj. in betere po sitie zal komen. Met algemeene stemmen werd ver worpen een voorstel van het Bestuur tot wijziging van i-iet reglement, en een ander, om de vlottende schuld om te zetten in eene vaste rente-ge vende obligatie-leening, met algemee ne stemmen uawgOTomen. Als bestuursleden werden go- of herkozen de heeren J. v. Loon. Ser- no, Ds. v. d. Vegt, v. Blitterswijk. Voorts werden ter vergadering eenige mededeelingen van het schuld- delgingsfonds gedaan.

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 1