niet op is gekomen, de Nederland- sche ambtenaren gezamenlijk te wil len kleineeren. De gevoeligheid van de Nederlanders vermaant tot groo- tere voorzichtigheid, liet spreekge stoelte in den Rijksdag is nu eenmaal een zeer in het oog loopende post op welken behoedzaamheid en ingeto genheid betracht dienen te worden. UYKRYULLliKRANKZINNIGEN GESTICHTEN. Een gemeentebestuur in Gelder land omving dezer dagen op het aan een 16-tal krankzinnigengestichten gedaan verzoek om plaatsing van een armlastige krankzinnige van al le ten antwoord, dat er geen plaats beschikbaar was. ook niet in hoogere klasse. OPLICHTERS. De commissaris van politie te Ber- gen-oï)-Zoom waarschuwt tegen debe- dri «gelijk© handelingen van de vreem delingen Eriedrich Roos, geboren te Sehoekingeu, 22 Februari 1872, en zijn zich noemende huisvrouw Juli Voll- mer, geboren te Stratzburg, 5 Juni 1852 die op 16 dezer van uit de gemeente Bergen-op-Zoom over de Duitsche grenzen zijn geleid, als zijnde zonder geld of middelen van bestaan. Deze lieden trachten leden aan te werven en abonnementen te plaatsen voor den zoogenaamden „Bethanien- bond", waarvan als directeur-generaal voor Nederland zoude zijn aangesteld XV. G. Gerstél, clir. gebouw en hotel ..EJim te Vlissingen. Uit een ingesteld onderzoek is ge bleken, dat de heer XV. G. Gerstelgeeh directeur-generaal voor Nederland van dien bond is .en hij ongemaclitïgd diens naam daartoe te gebruiken. Zij logeerden wel in dat hotel, doch zijn vandaar vertrokken, een schuld achter latende van f 90. Thans moeten zij weder in Neder land verblijf houden en wel te Rotter dam. 's-Gravenhage of Amsterdam. DE AANHOUDING VAN DORUS DRIESEN. In verband met de aanhouding van Dorus Driesen verneemt de A. C. uit Didam nog het volgende Zooals reeds meermalen gebeurde, had iet waardig drietal Driesen's Dorus, Antoon en Bernard weer heeJ wat o.p hun kerfstok. Meerma len toch worden zij geverbaliseerd en veroordeeld, zonder dat het de politie gelukte iien te arresteeren. doch wan neer zij dan evenals ook nu weer flink wat te goed hebben, wordt een klopjacht georganiseerd. Reeds eenige weken werden de bos sullen in de buurt van Didam afge zocht, door de rijkspolitie uit den omtrek en door de marechaussee van Zevdnaar, versterkt met eenige man schappen van andere brigades, zonder dat er een spoor van bon kon ont dekt worden. Dinsdag tegen den avond, toen eenige politiebeambten weder op onderzoek waren, zagen de rijksveldwachters Heere van Babbe- rich en Annekinders van Didam, hen een honderd meter verder alle cfrte in het bosch een weg oversteken. Toen de Driessen's de politie gewaar werden, zetten zij liet. op een Ooopen. Dorus verdween ter zijde van den weg in het bosch, waarop dc rijks veldwachters dezen volgden, doch uit 'het oog verloren. Daar iiij niet ver weg kon zijn, werd liet bosch nauw keurig afgezocht en vond men liem verscholen in een grepjpel. Toen was natuurlijk geen ontkomen meer mo gelijk. en flink geboeid werd hij naar het arrestantenlokaal in Didam over gebracht, waar (li ij den goheelen nacht zorgvuldig is bewaakt, uit vrees dat zijne broeders zouden pogen hem te doen ontvluchten Woensdag is hij ter beschikking van den officier van Justitie te Arnhem gesteld, en dade lijk daarna in de strafgevangenis al daar voor negen maanden opgebor- gen. j MOORD BIJ HENGELO. lil de ,,Tw. Ct. schrijft de jacht opziener Franke, die met den ver moorde. Horsthuis den bevvusten avond op surveillance was, het vol gende i In den avond van 20 op 21 Jan. l.l. gingen mijn collega Horsthuis en ik van XX'eerselo over S-asveld naar Deurningen in de richting onzer wo ning. Omstreeks elf uur ben ik nabij den landbouwer Fijert te Hasselo van Horsthuis gescheiden, nadat wij vooraf tegen elkander gezegd had den mocht een onzer nog wildstroo- per.-. met den lichtbak ontdekken, dan dadelijk elkander waarschuwen. Toen Horsthuis eenigen tijd van mij weg was. hoorde ik twee scho ten nabij het bosch van den heer Van Alphen. gelegen tusschen Henge lo en Rome. Ik dachtHorsthuis hooit hot schieten ook. en ik ben toen ijlings naar de plaats geloopen. waar wij kort te voren van elkander waren gescheiden. Ik heb toen zoo Iuiil ik kon. gefloten, eenigen tijd aldaar -p Horsthuis gewacht den- leende hij komt hier weer terug. Bell ier ik ontdekte hom niet meer. Om streeks twaalf uur hoorde ik weer een schot, ik begaf mij toen naar Gcelingsbmek. ook daar gelegen. Na eenken rijd aldaar gesurveilleerd te hebben en meenende. de wildstroo- pers komen in mijne richting, hoorde of zag ik niets meer. het was toen ongeveer één uur. Daarna begaf ik mij naar mijn woning denkende dat Horsthuis mij daar wachtte Toen hoorde ik weer een schot ook in de richting van vorenbedoelde schoten Bij mijn woning zijnde, dacht ik Horsthuisr nog te treffen maar ik zag hem niet. Ik heb toen twee keeren uit mijn karabijn geschoten om hem daardoor te kennen te geven, dat ik nog op hem wachtende wat?; na eeni gen tijd heb ik mij ter ruste bege ven. Den volgenden morgen hoorde ik. dat mijn geachte collega door wilrt- stroopens doodgeschoten was op de plaats, waar ik het schieten heb ge hoord. Nabij den landbouwer Mei i ink XX'miner kon door mij, den jachtop ziener Smits en den wachtmeester der marécliaussée uit Hengelo, dui delijk op een aldaar gelegen land waargenomen worden dat aldaar door twee wildtitroopers voetsporen waren achtergelaten. Men seint nog uit Hengelo Bos i- vrijgelaten. De officier van justitie looft f500 uit voor aanwijzin gen ter opsporing 'van den dader. NOG JUIST BIJTIJDS GEARRESTEERDf S.. een persoon, die niet tot de bes ten böhoort, was verpleegde in Veen- huizen. Hij wist. dat twee anderever- pleegden aldaar zouden ontslagen worden en bij een notaris in Fries land eene som gelds circa ƒ.2000 hadden te beuven van eene erfenis. Deze verpleegden vader en zoon zouden Maandag vertrekken en S. droste daarom Zaterdag uit Veenhui- zen, om zich bij het tweetal te kun nen voegen, als dezen 'tgeld beurden. Hij zette koers naar Heerenveen, liet zijn baard afscheren, stak zich in een ander pak, enz. De politie, die gewaarschuwd was, trof hem in een volkslogement aan. Hij ontkende S. te zijn. doch de poT- tie liet liom uitkleeden en al spoe dig bleek aan zijn ondergoed, dat hij in de kolonie verpleegd was. Hij werd aangehouden en op transport gesteld naar Yeenhuizen. X'oor den vader en zoom die te Sneek de ƒ2000 konden beuren, zeker een voordeeltje, wants, had plan met hen eene zaak te- stich ten. eene handelszaak DE LAATSTE STORM. Men meldt van Tessel De Zuidwesterstorm heeft ook weel de gestrande ..Serbia" flink op de huid gezeten. Van de lading zijn weer vele goederen in drift, zoodat allen, die aan de kust wonen, druk in de weer zijn om te bergen wat er te ber gen valt. Langs Tesselsiroom aan de kust bij Oudeschild, op het strand achter den Hoorn drijven vele goederen aan. X'oor de ..jutters" dus weer een bui tenkansje. ..Toon van Brusse" zal de handen wrijven. EEN KOUDE NACHT. De Belgische afhaalkotter No. 13 kruiste XX'oensdag op de hoogte van XX'estkapelle in het Oostgat. Te onge veer 9 uur Woensdagavond werd een I>oot er van afgestuurd, om loodsen van naar zee stoonvende stoomschepen af te halen. Na dit gedaan te hebben, wilde de boot naar den afhaalkotter terugkeeren. doch was het inmiddels mistig en dik van de sneeuw gewor den, zoodat men den kotter niet meer zag. Heel den nacht door roeide men in verschillende richtingen, totdat men eindelijk Donderdagmorgen te 9 uur doornat en verkleumd aan het strand te Domburg aankwam. DE FANCVFAIR TE ZAANDAM. De onlangs aldaar gehouden fancy- fair heeft netto opgebracht ruim 1550. Hiervan zal ƒ1500 worden verdeeld als volgt.de onder-af deeling Witte Kruis (tot het verstrekken van. verster kende middelen aan herstel lende, on vermogende zieken) 750 die Vïou- wenvereeniging 350; de Kmderbe- waarschool 50het Fonds voor zie kenverpleging in nood ƒ300 de Vev- eeniging, af doeling Zaandam, tot ver betering Van het lot der blinden 50. scheepswerf van de firma Boede en Potte Bolnes, liet ongeluk daaraf te vallen, zoodat Ihij in de rivier terecht kwam" en verdronk. Hij laat een vrouw met 3 kinderen achter. De tuinbouwer J. B., te Sliedrecht, heeft hij het afhalen van hooi van den zolder, het ongeluk gehad onder het nederstortende hooi bedolven te raken. Reeds was hij buiten kennis, toen zijn dochter hem kreunende vond en van onder het hooi te voorschijn haalde. Den terstond ontboden geneesheer mocht het gelukken de levensgeesten weder op te wekken. Het 7-jarig dochtertje van schipper v. d. Engh, te Zaandam, dat Woens dag ontzettende brandwonden bekwam doordien haar kleerem vlam vatten die uit de open schuif dgr kachel sloeg, is reeds aan de gevolgen overleden. DROEVIG ONGELUK. Een droevig ongeluk vond Donder dagavond plaats tusschen Xtelburg en Herveld. Drie personen waren met een kar naar Eist geweest om var kens te leveren. Op den terugweg ge raakte Jtar en paard niet de opzitten den, tengevolge van de groote massa sneeuw ctp den weg. in de sloot, met het treurig gevolg, dat de wisselwach ter de B. onder het ijs schoot en ver dronk. Hij laat een weduwe met nog zeer jeugdige kinderen achter. DE VORWaRTS EN DE HEER PRELL. Men herinnert zich dat bij de uit zetting van den hepr Catz van Aal ten uit Pruisen wegens in liet Han delsblad geschreven brieven, de te Amsterdam wonende heer Prell, re dacteur van de Deutsche Woclienzei tung in den Niederlanclen, beschul digd werd de man te zijn. die den heer C. v. A. bij do Pruisische re geering had verraden. Deze indruk was mede gevestigd doordien hij den wansmaak had in zijn blad die uit zetting te verdedigen. Het Berliner Tageblatt beschuldig de den heer Prell daarop >v:an aan- brengerij. De Vonviirtis nam die be schuldiging over. De heer Prell diende toen een aan klacht in. niet alleen tegen het Ta geblatt, maar ook tegen de Vor- wïirts. Dit blad had natuurlijk gee- nerlei schuld, het nom slechts ove,r. Bij de terechtzitting trok de advo caat van de Vorwarts de beschuldi ging, voor zoover ze van haar kwam, in en sprak er haar leedwezen over uit. De heer Prell kreeg 100 nia.rk om zijn advocaat te betalen. EEN OUDHEID. Tusschen Zuidbroek en Muntendam werd onder het laag veem gevonden een aarden kruik, gevuld iruöt ascli, vermoedelijk afkomstig van de zooge naamde Baardmannen der 16de eeuw. De kruik wordt opgezonden naar heft Groninger museum. DIEFSTAL UIT ARMOEDE. Donderdagavond werd uit een ma nufacturenwinkel aan de Haarlem merstraat te Leiden een rol linnen goed ontvreemd. Op zich zelf niets bijzonder; maar vermeldenswaard wegens de groote en bittere armoede van het gezin waarvan de huisvrouw den diefstal pleegde. Het was een vrouw, wonende in een der z. g. poorten. Toen de politie, die deniet- geroutineerde dievegge spoedig ont dekt had. in haar poortwoning kwam bleek, daii er letterlijk niets in hui was. Geen geld, geen brood. geen huisraad, geen kleeding dan de schamele dekking die man. vrouw en kinderen om het lijf hadden. Alleen vond de politie een-en-dertig lom- hardbiiefjes. GEFOPT. Voor de ..oude Joon-kiezers" be paalt art. 20 al. 2 van de-Kieswet het navolgende ,,Aan hem. die krachtens het be paalde hij art. 1 b, 2o.. eerste of der de lid, op de kiezerslijst voorkomt, wordt, zoo hij nog in de gemeente woont, door den burgemeester vóór den 8sten Februari een aangiftebil jet ter invulling toegezonden." Deze aangiftebiljetten zijn in Loos- duinen reeds nu verzonden, en wel per aangeteekendeu brief. Naar aan De Rotterdammer uit Loosdumen geschreven wordt, bracht het opschrift op de kennisgeving aangegeven waarde van hoogstens ƒ600. heel wat teweeg. Overal werd verteld mijn zoon kan f 600 gaan halen op het postkantoor. Toen liet overal rondgebazuind was gingen j de verblijden naar het. postkantoor. doch 'het postkantoor w as nog een i half uur gesloten. Ondank; de h'evi- ge kou', bleven zij geduldig wachten tot de deuren geopend werden. Ein delijk. daar gaan zij. brandend van ongeduld en van nieuwsgierigheid binnen vragen om ,,liun geld". en nu krijgen zij een groote gele enve- loppe, waarmee zij weg hollen, den- kende, dat er bankbiljetten inzaten. Doch hoe werden zij teleurgesteld, toen zij thuis gekomen ontwaarden, dat de brief niets anders bevatte dan een blanco aangifte-biljet voor de loonkiezers, afgezonden door het gemeentebestuur, waarmee zij na behoorlijke invulling op de nieuwe kiezerslijst geplaatst zouden kunnen worden. gers, die ook na een volbrachte weektaak met welgevallen een vrijen Zondag tegemoet zien, steunt ons in het belang der ZondagsrustDat kunt. gij zoo gemakkelijk. Koopt, of laat geen vleesch op Zondag bezor gen. dan zullen de patrooni-, die nu hun winkels des Zondags nog niet hebben gesloten, er van zelf toe over gaan, om hun winkel te sluiten. Dauiom, geachte burgers van Haarlem, steunt de slagersgezellen in den strijd voor Zondagsrustzij zul len daar dankbaar voor zijn. En U, geachte Redactie, dankend© voor de gastvrijhe:d van Uw blad, teek en ik - V. K. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 30 Cent per regel. OP ONDERZOEK. Eenige inwoners van Haarlem kun nen U zeggen waar het ie vinden is. Indien gij lijdt aan de een of andere jeuking der huid, aan prikkelende huiduitslag of droge aambeien dan zoekt gij natuurlijk naar verlichting. Een aantal inwoners van deze stad hebben een geneesmiddel gevonden om huidziekten van ouden datum te genezen. Zij spreken er over. Lees dit: Mejuffrouw J. Rensen, Kleine Hout straat 100b te Haarlem, '#;elt ons mede Gedurende ruim twaalf maan den heb ik gesukkeld met een ont steking in den halsgroote blazen en bulten waren zichtbaar, die zeer pijn lijk waren. Het ergste van alles was evenwel de onuitstaanbare jeuking. X'erscAiillende behandelingen had ik hiervoor reeds ondergaan, doch ge heel zonder succes .Ik was zeer ver heugt! toen ik Foster's Zalf begon te gebruiken, want reeds na ze de eer ste dagen te hebben toegepast,, werd mijn kwaal beter en toen het doosje leeg was, was ik totaal genezen van mijn vroeger lijden. Gaarne zal ik dit weldadig middel aan lijders aan bevelen. Ik ondergeteekende verklaar dat het bovenstaande waar is en machtig L' het publiek te maken op elke wijze die U goeddunkt. Verzeker U dat men U de echte Foster's ZaLf geeft, dezelfde die Me juffrouw Rensen gehad heeft. Ze is te Haarlem verkrijgbaar bij de hoeren K. van Eden, ■Spaame SS; J. J. Göp- pinger, Groote Houtstraat 147a en J. van Gul-ik. Zijlstraat 98. Toezen ding geschiedt franco na ontvangst van postwissel a 1.75 voor één of 10.— voor zes doozen. Uit de Arbeiderswereld zóó dat men hom dadelijk kon betrap- pon. De man is wel eens dronken, doch daarom geen verslaafd dronk aard. Is het niet te verklaren, dait hij drinken gaat als zijn vrouw verslaafd is aan den alcohol'? Hij is toch geble ven een fiksch arbeider, een goed str atenm aker. Zes maanden gevangenisstraf zal bij hem de ambitie tot werken verslappen hij zal vrijkomen in eon tijd, dat hij moeilijk aan don arbeid zal kunnen gaan. Ook om de kinderen, thans over gelaten aan zijn oude moedor, die het niet breed heeft, is het gevvenscht de straf tot een minimum te reduce eren. waardoor hij in een voor hem gunsti ger tijd zal vrijkomen. Dit is in hoofdlijnon het pleidooi van den verdediger, die daarbij deed uit komen, dat meer schuldig dan de be klaagde waren, in de eerste plaats zijn vrouw, in de" tweede plaats de op- koopör, die, ondanks hij wel begrij pen moest de buizen gestolen waren, deze kocht. De beklaagde zeide niet veelhij bekende het feit, sprak maar even over zijn vrouw, kon verklaren, dat zijn kinderen braaf waren, dat hij een zoon had, die ook stratenmaker was. En ook hij. die door al z'n ellende nog niet gebroken is, vroeg een straf, waardoor hij vrij kan komen in een tijd, geschikt om wérk te krijgen, om weer te gaan strijden den strijd vaai het leven, voor z'n kinderen... („N. A. Crt.") EEN JAAR GEVANGENISSTRAF VOOR NEGEN CENTEN. Een bewoonster van perceel 51, te Const anti jn II uy geuss tra at te Am sterdam klaagde onlangs bij de poli tie. dat ze meermalen geld vermiste, hetwelk zij in het trapportaal bij melkkannen neerlegde. Twee politie agenten posteerden zich in den och tend van 23 December bij perceel 76, vlak togeöover perceel ,51. Kwart vóór zessen zagen ze een man met een broodkar. die vóór bet perceel stilhield en al spoedig de deur met een 'sleutel opende, de trap beklom en de negen centen, welke bij de melk kan gelegd waren, meden am. Toen de wachtende politie-agenten hem arresteerden, gaf hij voor, het geld w eggenomen te hebben om een potje bier te koopen. Later bleek het, dat de politie een goede vangst had gedaan, wijl de aangehoudene recidivist F. N. Fran ken bleek te zijn. Beze. Vrijdag voor de Amsterdam- sche Rechtbank terechtstaande, hoorde door het O. M. één jaar te gen zich eischen. verheugend nieuws mede. Lemaire sprong in een huurrijtuig en deed zich naar de Galeries voeren. Welke vreugde aldaar hcerschte, hoeft niet gezegd te worden. Het aandeel van elk zal nagenoeg 3000 fr. beloopen. Het was Paty, re gisseur, die de biljetten in bewaring hield. Het personeel dacht er zelfs niet meer aan. (H. v. Antw.) DE VERBRANDE POSTW AGEN. Het „Handelsblad van Antwerpen" meldt, dat uit liet onderzoek is ge bleken. dat de bij Gent verbrande postwagen brieven bevatte met waar- oen tot een bedrag van 4.950.000 frs. En hei blad merkt op. dat daar de waarden over het algemeen ouder het jukte bedrag worden opgegeven, het verlies nog wel grooter zal zijn. ,.Er waren 40 zakken brieven uit Engeland voor Turkije en Oostenrijk bestemd, en een tiental voor Antwer pen. De zakken voor het overige voor Belgie, behalve Brussel, waren inde casiers gerangscliikt. Daarenboven waren nog in den wagen de correspondenties, opgeno men te Ostende. Brugge en Gent. Er waren geene zakken uit Amerika.' SCHIPBREUK. Uit X'ictoria (Britt^ch-Columbia) w ordt van 21 dezer gemeld, dat het Ameiikaansche stoomschip „Valen- cia". tusschen San Francisco en Puget Sound varende, bij Kaap Beale schipbreuk iieeft geledon. Zestig per sonen zijn verdronken, honderd be vinden zicli in gevaarvollen toestand aan boord. Hulp is afgezonden. SIGARENMAKERS TE GRONINGEN. Het personeel van den sigarenfabri kant Zijlstra te Groningen is niet op den cioor cle F abrik an ten vere en igin g gésteldeoi tijd aan den arbeid gegaan, zoodat cle leden der federatie, onge veer 100, heden Zaterdagavond wor den uitgesloten. POGING TOT DOODSLAG. De rechtbank te 's-Hertogenbosc'h veroordeelde Dinsdag A. J. Derkinde ren te St. Oedenrode wegens poging iot doodslag 22 November 1.1. op Jo hannes Rover gepleegd, tot vier ja ren gevangenisstraf, en gaf last tot gevangenneming. De eiscöi van 't O. M. was drie jaar met gevangenne ming. De rechtbank weigerde cle ge vangenneming op Dinsdag 16 «lezer. PRESIDENT STEIJN. VoLgerib <le Cape Times, heeft de oud-president Steijn het woord ge voerd in de-XX'ets-dorp. toen daar het stoffelijk overschot van gesneuvelde burgers in een nieuw graf werd ge legd. Hij drong aan op liet in eere houden van den volksaard' der Boe ren en waarschuwde tegen het be wandelen van vreemde wegen. Steijn veroordeelde de samensmelting van de scholen en dankte God dait er een nieuwe regeering in Engeland wa»;, die recht zou doen. Hij vroeg de moeders die zooveel hebben geleden, dat lijden in gedachte te houden en hun kinderen de geschiedenis van de concentratie-kampen te leeren opdat zij op mochten groeien in de kennis- se der waarheid. Generaal Hertzog en Weasels heb ben te Beth.u'lie ook in krachtige w oorden gesproken. BRANDEN. Donderdagavond om half negen brak te Rotterdam brand uit in een pand aan de Bollevoystraat 22. waar in gevestigd een machinale bakkerij van A. Ouweneef voor de vervaardi ging van ijswafeitjes en speculaas. Om 8 uur hadden 6 man die er werkten het fabriekje verlaten zonder onraad, te bespeuren. De brandweer bluschte in een uur tijds met twee spuiten den brand en beperkte het vuur tot de werkplaats en bakkerij. Een 40.000 stuks speculaas gingen in de vlammen op. De inboedel was ver zekerd voor 2500. Te Twisk bij Medemhlik is Donder dagavond de behuizing van den heer Schermer, door 4 gezinnen bewoond, tot den grond toe" afgebrand. Eenig* vee alleen werd gered. X'erzekering dekt de schade. ONGELUKKEN. Donderdag raakten bij het overleg gen van een drijfriem, de kleederen van een 56-jaxig w erkman, werkzaam aan de XX'estersuikerraffinaderij te Amsterdam tusschen schijf en riem bekneld. De man bekwam daardoor inwendige kneuzingen. Een 30-jarig man, die Donderdag te Ambler dam tengevolge van de gladheid viel. heeft daarbij het lin ker been gebroken. Aan de Bloemgracht te Amsterdam is eene oude vrouw te water gespron gen. in bewusteloozen toestand op 't dioge gebracht, werd zij. nadat zij weer tot bewustzijn was gebracht, naar het XX'ilhelmina Gasthuis Ver ivoerd. Niet land daarna is zij over leden. Achter op een in aanbouw zijn den lichter staande, had de werkman A. te IJiselmonde werkzaam op dei INGEZONDEN Van ingezonden stukken, geplaat3» of niet geplaatst, wordt de copy den inzender niet teruggegeven. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet aanspra kelijk. Leger en Vloot DE DERDE HERHALINGS- i OEFENING. Nu het amendement van den heer Ter Laan strekkende om de 3d© her halingsoefening te doen vervallen, in de Tweede Kamer verworpen is, heeft de Landelijke Bond van Miliciens een nationale betooging tegen cle 3de her halingsoefening georganiseerd. Deze hetooging zal plaats vinden op Zondag 18 Februari, 's middags te één uur, in liet gebouw „Concorclia" Hoogeeand, te 's-Gravenhage. X'elebe stuursbonden en vakvere enigingen hebben reeds cle toezegging gedaan een afgevaardigde te zullen zeaiclen. Als sprekers zijn aangezocht de hoe ren Ter Laan, Roodhuyzen, XV. C. Pas- stoors, mr. J. Limburg en rnr. Troel stra, waarvan de hoeren Ter Laan, Roodhuyzen en Troelstra zich reeds bereid verklaard hebben hot. woord te voeren. Organisaties, welke alsnog een af gevaardigde willen zenden, worden dringend verzocht, daarvan ten spoe digste ntededeoling te doen aan liet secretariaat Van Hogendoipsplein No. 4, Amsterdam. BRANDSTICHTING. De Rechtbank te Assen veroordeel de wegens brandstichting J. A. L., verpleegde te Veenhuizen, tot 4 jaai en 6 maanden gevangenisstraf. DIEFSTAL IN DE KAZERNE. De krijgsraad te Leeuwarden heeft den huzaar J. Ni, oud 17 jaar, van het le reg. (huzaren te Deventer, we gens diefstal in cle chambrée ten na- deele van een kameraad, veroordeeld tot een militaire gevangenisstraf van 3 maanden. ZONDAGSRUST VOOR DE SLAGERSGEZELLEN. Geachte Redactie Vergun mij een klein plaatsje in uw veel gelezen blad. Geachte Stadgenooteu. Zooals U bekend is, genieten de meeste Haarlemsche slagersgezellen vanaf lOct. tot 1 Mei Zondagsrust. Maar alp gij eens wist hoe deze zoo jgewensclite Zondagsrust, die ons, evenals ieder arbeider, rechtmatig toekomt, bedreigd wordt. Ik. wil U wel zeggen, niet van den kant der Patroonsvereenigingen, want deze zijn, in het belang der Zondagsrust, niet ongenegen ons daarin te steu nen een woord van dank komt hun volmondig toe. Doch er zijn patroons die den Zondags wel verknopen. Ik wil hiermede niet zeggen, dat zij dat niet mogen doen, maar daar zij toch ook lid zijh van bovengenoemde Ver- eenigingen hetzij van do Haarlem sche Vieeschhouwers- of X^arkenssla- ger< (patroons) Xereeniging) en dus ook eenmaal hun woord hebben ge geven. om hun winkels des Zondags te sluiten en hun gezellen geen ar beid te laten verrichten. Maar moe ten zij dit nalaten. Zeker om een kleinen winst, welke zij op Zondag morgen denken te behalen, brengen zij de Zondagsrust van meer clan 150 slagersgezellen in gewaar. De vraag is nu aan U „Kan dat gevaar geweerd worden Dan zal U moeten zeggen ,,Ja, wij willen en verplichten on-\ om de slagersgezel len en daarmede ook de goedgezind© patroons te steunen. Daarom, arbeiden? en kleine bur- Rechtszaken LEVENSSTRIJD. In de bank der gedetineerden ter te rechtzitting van het gerechtshof te Arnhem zat Donderdagmorgen een man, nog in cle kracht vaat zijn leven, met flink uiterlijk, geheel missend het traditioneel e boeventronie, dat men op deze plaats verwacht te zien, een man, wieii men de vraag zou wil len stellen „hoe kom jij daar nu als gedetineerde te zitten XX'ant deze man is gedetineerd' we gens diefstal en werd daarvoor door de Zwolsche rechtbank tot zee maan den gevangenisstraf veroordeeld; hij hoeft buizen gestolen, eigendom van de Zwolsche waterleiding, voor ©ene waarde van zes of zeven gulden, en die hij bij een opkooper voor ƒ3.50 verkocht. De procureur-generaal requireorde bevestiging van het vonnis der recht- bank. De motieven, die hem tot dien dief stal leidden, zijn van tragischen aard. In zijn pleidooi heeft de verdediger, mr. J. H. van Schalk Jr., die voor, 't eerst voor het hof pleitte, ze mede gedeeld. Hij heeft er op gewezen, dat deze man gestolen lieeft, doch daarom nog niet handelde als een dief. ste lende uit een neiging tot stelen. De beklaagcTe heeft een vrouw, die bekend staat als een dronkaard, vuil van aard lui en erger nog. Deze vrouw heeft haar man verlaten, het. huisraad ver kocht en hem genoodzaakt in een lo gement te gaan. Later kwam hij weel bij haar terug... zij nam hem alles af tot zijn kleeren toe. Toen. poets meer bezittend, in een toestand van moedeloosheid, waar zelfs het brood voor zijne kinderen ontbrak is hij, de man in wiens aard het niet lag te bedelen of een instel ling van liefdadigheid hulp te vragen, er toe overgegaan iets weg te nemen. En dat deed hij op klaarlichten dag. ARBEIDSTER. GEEN X VINK EL- JUFFROUW. De rechtbank te Amsterdam ver oordeelde de gebroeders Laubuhr, handelende onder cle firma Brüuing Muhren, elk tot 17 geldboeten van ƒ1, wegens het arbeid doen verrich ten door meisjes beneden de 16 jaar zonder arbeidskaart, en bovendien den eenen broeder nog tot 10 geldboeten van ƒ1, wegens het door meisjes en vrouwen arbeid doen verrichten bui ten" cle door de wet daarvoor gestelde uren. Beklaagden hadden tot hun verweer aangevoerd, dat die vrouwen en meis jes winkeljuffrouwen waren, doch de rechtbank heeft bij haar vonnis be slist. dat zij arbeidsters zijn in den zin der Arbeidswet. ALWEER EEN SPION. Al weer is er in Frankrijk een spion geambieerd, of althans iemand die van spionage wordt verdacht. Ditmaal had de aanhouding plaats op het Lyonscbe station te Parijs. De man droeg de uniform van Fransich infauterie-luiteniant en was te Mon- treux in den Parijschen sneltrein ge stapt. Men vond bij Item ©en groot bedrag aan geld en vele documenten en kaarten. Ook in Duitiïc'hland had een aires- tatie wegens 'landverraad plaats. Daar i's te Eisenach een arbeider ge vangen genomen, die deelen van voor Pruisen bestemd geschut had ont- vreemd en met buitenlandschc fir- 1 'ma's over den verkoop van deze ge- schutcleelen onderhandelde. MOBILISATIE VAN HET BELGISCHE LEGER. De Matin verneemt uit Brussel In Belgie duren cLe toebereidselen voor ©en mobilisatie voort. Dezer da gen werd 's ochtend's om half zéven' alarm gemaakt in de kwartieren van het 13e linie-regiment te Namen. Een uur later trok het regiment op voet van oorlog uit de kazerne naar de forten van Maisiret, Andoy en Dave, waar het tot nader order zal blij ven. Verdér werd liet 1ste lansiers in veiduitrusting op het kazerneplein geschouwd. Aan liet station te Ant werpen staat' een trein van 20 rijtui gen oinder stoom, om zoo noodig do compagnieën genie voor de stellingen aan de Maas over te brengen. Gemengd Nieuws DE GROOTE PRIJS. De groote prijs van 200.000 fr. der tentoonstelling van Luik is in gueae •handen gevallen. Hij werd gewon nen door de artisten en bedienden van den Uhéati-e des Galeries te Brus sel. Zij hadden met 60 man 72 lotjes in nun bezit. Ziehier hoe een Brusselsch blad ver telt hoe zij daartoe kw amen Vóór twee maanden .bevond zich Lemaire, de bekende artist, in een koffiehuis, Prinsendoorgang. Zijne echtgenooie vond op den vloer een stuk van 10 centiemen. Lemaire zeide lachend„Laat ons met dit geldstuk een lot van Luik koo pen, het zal ons geluk aanbrengen. Lemaire is een Luikenaar. Ja, antwoordde zijne vrouw, maar wij zouden het met velen moe ten doen. XX'elnu, zeide Lemaire, wij zul len aan de kameraden vragen of zij met ons meedoen. In de repetitie leg de Lemaire de zaak uit. Er werden gezamenlijk 72 biljetten aangekocht, verdeeld onder 60 personen. In volle repetitie van Boccace. kwam heden- namiddag het bericht toe. dat *.o. 192.591 reeks 4, het groot lei had ge wonnen. Dit nummer was datgene, zoo gelukkig aangekocht door Le maire. Jonet, die bij Lemaire was toen -het biljet werd gekocht, ging deze laatsten vinden op 'net koers- plein van Laken, en deelde hem het WATERSNOOD IN MIDDDN-JAVA. De overstroomingen, die volgen» het onlangs uit lndie ontvangen te legram Java's Noordkust op nieuw teisteren, en de Inlandpche bevol king naar hooger gelegen streken de den vluchten, brengen over haarveel ellende, waarvan hier te lande slechtu weinigen zich een denkbeeld kunnen vormen. Eenigszins wordt deze ellende ver licht door liet werken van een laud- bouw-kolonie. welke opgericht werd door de dochter van een zendings- 1 eeraar, en de door den heer Xran Emmerik gestichte XXütte Kruis- kolonie. Deze inrichtingen mogen zich even wel in geen bloeienden financieelen toestand verheugen, waarom Mr. J. H. Abendanon uit 's-Gravenhage in verschillende bladen geldelijken steun voor dit schoone doel inroept: De vereeniging „Oost en XX'est" za.l vermoedelijk de gaven wel in onte vangst willen nemen en overmaken. Financieele berichten Op den XTijdag te Amsterdam ge houden executorialen verkoop wer den de volgende prijzen besteed 14.000 4 pet. Holl. Hypotheekbank 931/2 pet. 10,000 aand. Probolingo Stoomtram Mij. 18 pet. Burgerlijke Stand BLOEMENDAAL OndertrouwdG. C. Eldering en J. Roozen. Bevallen C. H. Henkés—de Poel d. J. Z. L. M. Brantjos—van Ditzhui- zen z. M. van GalenMaas z. R. H. XVestbroekVerbeek d. OverledenM. G. H. J. Evers 4 j. J. E. SwaanSweers 79 j. J. Post 77 j. J. Raven 63 j. P. A. Soe- ters, 65 j. C. Dienaar 40 j. en J. E. C. XVintzoekerGroos 67 j. C. J. H. M. H. Wille 23 j.

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 6