NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 28e Jaargang. No. 6934 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. maandag 5 februari 1906 B HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENTIÊN: per drie maanden: fpltL Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlemƒ1.20 Haarlem van 15 regels ƒ0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regel. Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Bii Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente)1.30 Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing Franco per post door Nederland1.65 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant. GöHustreercf Zondagsblad, voor Haarlem I 037 H RedacÖe en Administratie: Groote Houtstraat 55. de omstreken en franco per post „0.45 ffifcsrgg&rIntercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie724. Uitgave der Vennootschap I.ourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. <ï$Sr Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 31bls Faubourg Montmartre. Haariemsche Handeisvereeniging Goedgek. bij Kon. Besl. van 12 Nov. 1899. of wat dan ook, moeten worden ge- hartelijke woorden gecomplimen- adresseerd aan het bureau, dat ge- teerd en werd hem door hetzelfde Be- opend is dagelijks van 's morgens 9 stuur een servies als herinnering aan tot 1 uur en 's namiddags van 2 tot 4 dezen dag aangeboden. De leden zelf ittfiiM.» der Vereeniging bo-den den feesteling uur, waar dan ook verdere inlichtin gen zijn te bekomen. HET BESTUUR. De Haariemsche Handelsvereni ging hier ter stede, opgericht 10 Mei 1892, heeft in den loop van den tijd wel haar recht van bestaan bewezen. In zeer veLe gevallen, zaken van ver schillenden aard betreffende, is zij op getreden, en dikwijls met groot suc- cè9. Jammer echter, dat men alge meen niet meer blijk geeft, dit te waardeeren, door als lid der vereeni ging toe te treden. Er zijn wel meer dan 600 leden, maar dat is niet vol doende. Elk handelaar, neringdoende, ja, zelfs particulieren, moesten lid worden, om tenminste te laten gevoe len. dat men liet werk op prijs stelt, dat de Haariemsche Handalsvereeni- ging steeds opneemt, als doende, wat hare hand vindt om te doen. De voordeelen, die de Vereeniging buiten bare bemoeiingen van verschil lenden aard, haren leden aanbiedt, zijn zeer vele en zeer groote tegenover de geringe, jaariijksche contributie van f 3.50, die gevraagd wordt De Haarlennsche Handelsvereeni- ging bemoeit zich in de eerste plaats er mede de belangen van hare leden te bevorderen, door onwillige betalers voor hen tot hertaling aan te manen en informiatiën voor hen in te winnen. Bovendien hebben de leden het recht het hun gratis te verstrekken advies van de rechtsgeleerde adviseurs der Vereeniging te vragen, die ook in proceduren en faillissementen gratis voor hen optreden, natuurlijk alleen voor zaken betreffende den handel en hei bedrijf der leden. Rechtsgeleerde adviseurs der Ver eeniging zijn de heeren Mrs. Th. de Haan Hugenholtz en H. Ph. de Kan ter, Spaarne 24, alhier. Hei bureau der Vereeniging is ge vestigd Lange Begijnestraat 22 Voor incasso's door bemiddeling der Vereeniging wordt een vast recht van 5 pCL der vordering berekend. Bovendien moet 10 ct. voor port steeds worden bijgevoegd, bij inzen ding van vorderingen door bemidde ling der advokaten te innen. De kosten van information naar buiten de stad woonachtige personen bedragen 60 cts. per informatie plus 5 cts. porto-vergoeding. Informatiën naar binnen de stad wonende perso nen worden gratis verstrekt. Pretentiën op buiten de stad! wo nende personen worden niet behan deld, wanneer niet 10 ot. voor porto- vergoeding is toegevoegd. Ruim 1748 informatiën en rechts geleerde adviezen werden in het af- geloopen jaar gegeven. In December 1905 zijn 10 vorderin gen tot een bedrag van f 593.67 be taald 7 vorderingen, worden afbe taald, 11 vorderingen: zijn uitge steld. Men wordt geraden, alvorens fce le- veren aan P, A. Alleman, kleermaker, Spaarne 41 A roodK. van Dijk, Kamperstraat 6 A roodC. Kembeek, Volkslogement De Witstraat 30 en C. Diepenbrock, leeraar in de Dudtsche Taal. Zijlvest 11 rood, zich om inlich tingen te vervoegen aan het kantoor. Volgens art. 7 dient heft geheim der lijsten van wanbetalers ongeschon den te blijven. Zij, die lid wenschen te worden van de Haariemsche Hamdelsvereeni- ging over 190607, kunnen reeds dar dei ijk toetreden en genieten alsdan tot 1 Mei a.s. aBe voorrechten als een gewoon lid. Alle brieven, aanvragen, reclames. ook namens eenige oud-leden, ten teeken hunner erkentelijkheid een geschenk aan. bestaande in zes stoe len met een fauteuil. Moge het den jubilaris gegeven zijn nog langen tijd aan de Roomsch Katholieke Mi litairen-V ereeniging verbonden te T «blijven. en moge die Vereeniging zei- Voor de Lutnersche gemeente te ve bij voortdu°ing de sympathie en stede is dit jaar een gedenk- den steun van Haarlem's Katholieken Stadsnieuws DE LUTHERSCHE GEMEENTE. dezer waardig jaar. Niet alleen dat haar ondervinden, predikant Ds. Poolman zijn 40-jarig predikambt te Haarlem hoopt te vieren, ook is het den 12den Juni Ver bete rins a.s. de dag. dat zij vóór 325 jaar in 'Sleeding, het bezit kwam van een eigen kerk- Men °n» gebouw, of beter gezegd dat zij eeni ge gebouwen aankocht tot het inrich ten eener eigen kerk. (If. H. Ct.) der Vrouwen- „Zehn Jahre im Dienste der Verbes- serten Frauenkleidung", zal het on derwerp zijn, van eene, zeker zeer i Reeds in het tweede vierde gedeelte interessante lezing met lichtbeelden, der 16e eeuw bevonden zich te Haar lem een aantal Lutherschen, die ten gevolge van de kerkelijke beroerin gen in Düitsch-land hun „Heimath" verlaten en zich zoowel hier als el ders gevestigd hadden. De bloeiende toestand der Haariemsche nijverheid, deed hun aantal te dezer stede zeer den 6en Febr. 's avonds 8 uur in het Brongebouw te houden door Fr&u- lein Ella Law, Presidente der Inter nationale Vereeniging tot Verbete ring van Vrouwenkleeding to Dres den. Dat verbeterde vrouwenkleeding wenschelijk geacht, wordt, blijkt wel toenemen, zoodat zich spoedig de be- f™'!. dat SeheeI verschillende n; hoefte deed gevoelen aan een ge- 'onaliteiten als Amerika, Duitsch schikte plaats tot uitoefening hunner Engeland, Holland en Oosten- godsdienstplechtigheden. En in deze behoefte weid. ten deele voorzien, toen deze gemeente den 12den o ani 1581 eenige kleinere gebouwen, he rijk zich reeds tot den Internationa len Bond aansloten, terwijl bij onze zuidelijke naburen België en Frank rijk ook reeds teekenen te bespeuren nevens de toen nog aanwezige'kerk ziin' dat °°k d4ar ,vat «evoeld wordt voor eene doelmatige kleeding der van het kort te voren opgeheven Wit te Heerenklooster aankochten van de vr5',V.w' stad. Op dezen dag wend de gemeen- 'V,le nck de eerste re'°™kleed.ng te dus als het ware zelfstandig. Maar m h,8t «/heugen terugroept, zal het de geringe financieele middelen, ongetwijfeld met ons eens zijn, dat jeugdige gemeente be- deze in de 10 verloopen jaren zeer veel waarover schikken kon, lieten niet toe haar aan e/gance gewonnen heeft. Echter eenmaal verkregen eigendom met m6t ^lee" voor het °°S' ook in do<!l- den noodigen spoed te doen matigheid is zij zeer veel vooru.tge- verbouwen, zoodat het eerst 1608 Saa" Het volmaakte is eciiter nog werd. dat de godsdienstoefeningen er ««onszms bereikt, en de Vereeniging, geregeld in konden worden gehou- dle z'ch hiervan bewust is, laat geen den. Aanhoudend geldgebrek (want moflte na om tot dat ldeaal st,eeds de meeste zoo niet alle Lutherschen "adcr 'e "J"" 200 onophou- hier ter stede waren óf kleinhande- del".k «"f01" wordt ,naar ce."e meer laars 3 ambachtslieden zonder noe- hygiënische en tegelijker tijd naar menswaardig vermogen) was alweer fne mf?r aan de, "sche,! der Msthe; oorzaak dat men eerst 9 Februari tlca voldoende kleeding, vragen w.j 1615 kon zeggen, dat de kerk geheel "J1" sl6un, «'aar deze ons met ge- voltooid was geven wordt, verwachten wij ten mm- Daarom is 'de dag van 12 Juni 1.581 ste belangstelling voor eene Vereeni- «en herinneringsdag voor deze ge- »»«-. 'doel te slreven uaar meente, die aanvankelijk een zoo wei ''o der vrouw. schenen er 46, terwijl 56 zeer in hun nadeel geen .gehoor gaven aan de oproeping om voor de Commissie te verschijnen. In hun nadeel, im mers de Commissie geeft goeden raad, weet soms overleg te plegen tusschen de hoofden vjin scholen en de ouders, onderzoekt alle gevallen op grondige wijze en kan niet zelden een zacht oordeel uitspreken, wan neer haai- alle omstandigheden ter kennisse gebracht worden, die het verzuim deden ontstaan. Als vorige jaren waren verzuimen de jongens in de meerderheid, n.l. 62 jongens, tegenover 40 meisjes. Geldt voor de eersten om 't zacht uit te drukken onnadenkendheid, voor de meisjes is de hoofdoorzaak hulp in het gezin. Armoede, en wel gebrek aan schoeiselof kleeding (of beide) kwam voor in 8 gevallen. Het kwam ook nog al eens voor dat de ouders een eigendunkelijke uitlegging aan de Leerplichtwet gaven en aldus redeneerdenzoodra mijn kind 13 jaar is geworden, neem ik het van school. Toch zegt de Leerplichtwet zeer duidelijk, dat voor kinderen die het niet gebracht hebben tot de hoogste klasse de leerverplichting eerst ein digt bij het eindigen van het. school jaar. Vervolgens juist de Commissie toe de verstrekking van gemeentewege van contröleboekjes en het besluit van den gemeenteraad om op straat zwer vende leerplichtige kinderen, die daarom opzettelijk zijn aangewezen, naar school te doen brengen door de politie. Het verslag eindigt met medo r© deelen dat van 8 kinderen veronder steld werd, dat zij in het geheel geen onderwijs ontvingen, 't geen bij na der onderzoek bleek voor 6 kinderen wel het geval te zijn. terwijl de ouders van één kind inmiddels van woonplaats veranderd waren en één wegens gebrekkige verstandelijke vermogens niet in staat was eenig onderwijs te ontvangen. WITTE KRUIS. Conceit ten bate der Afdeeling „Huisverzorging". Men verzoekt ons het volgende op te nemen „Twee jaren geleden werd, als On- der-afdeeling van de Vereeniging „Het Witte Kruis", Huisverzorging in het leven geroepen, ten doel hebben- j de, in gezinnen van minvermogenden, waar de vrouw, op raad van den ge- neesheer, tijdelijk haar werk niet kan doen, dit door knappe vrouwen j in hare plaats te laten verrichten en zoo menig gezin te behoeden rooi den achteruitgang, die zoo dikwijls ontstaat als de huisvrouw ziek is en de kinderen aan eigen lot moeten overgelaten worden. Dat hieraan groote behoefte bestond, ondervindt het comité van dames, die dit werk ter hand hebben genomen. De aan vragen zijn zóó_yele .dat ondanks den steun, dien het comité mocht genie ten, al weer spoed'g de kas uitgeput zou zijn en dit jaar niet meer gehol pen zou kunnen worden als er geen geldelijke steun kwam. Gelukkig wordt deze nu op zéér welwillende wijze geboden eenige dames en heeren, onder wie bekende stadgenooten. (wier namen echter niet genoemd mogen wonden) hebben zich bereid verklaard, een concert ten bate van „Huisverzorging" te geven, terwijl mejuffrouw H., op letterkun dig gebied hier ter stede voor velen geen onbekende, even zoo hare zeer ge waardeerde medewerking heeft toe gezegd. Hoewel eene aanbeveling van dit concert waarschijnlijk overbodig is. hoopt het comité, dat in de concert zaal „de Kroon" op 10 Februari geen plaats onbezet zal zijn. zwaren strijd had. Tot aan 1781 heeft de Luthersche gemeente dat kerkgebouw gebruikt, doch toen was het zóó gebrekkig, zóó COMMISSIE C TOT WERING VAN SCHOOLVERZUIM. Aan liet jaarverslag over 1905 uit- bouwvallig on bovendien zóóveel te eebrachl d00r de, Commissie C tot klein geworden, dat de stichting van schoolverzuim onüeenen txrn liet -vrtlcrpnirm Tip. cnmoncTPllnncr eener nieuwe en. grootere kerk i gend noodzakelijk werd geacht. Doch hiei eens terug. eener nieuwe en' grootere kerk drin- hal ™lgende. Do samenstelling - der Commissie onderging wijziging Doch hierop komen we later wel ?6eens het bedanken als lid door den heer P. A. Roelofs en het overlijden van den heer M. H. Tushuizen. De J u b i 1 vacaturen werden door den gemeen- Donderdag was het 121/2 jaar ge- 'waad aangevuld dooi- de benoeming leden, dat de heer W. Reijnen, pre- van de heeren W. B. Guskens en D. fect der R. K. Militaire Vereeniging, Xanse. Het dagelijksch bestuur bleef zijne functie als zoodanig aanvaard- bestaan uit de heeren W. A. J. van de. de Kamp, voorzitter, en Ed. A. van In het feestelijk versierde lokaal Bilderbeek .secretaris. De Commissie der Vereeniging, Zoetestraat 1/. werd ,ro„ de jubilaris des avonds bij monde kennisgevingen \an vim den Eerw. Directeur namens het schoolverzuim verdeeld over 1t scho- Bestuur der Vereeniging met eenige l°n- Van de 102 opgeroepenen ver Fruitteelt. Op de prijsvraag van het Koloniaal Museum alhier voor het jaar 1905, .zijndeEene handleiding voor de fruitteelt in Nederlandsch-Indië, zijn ingekomen zeven antwoorden. Van deze zijn vier der verhandelingen ge schreven in de Nederlandsche en drie in de MaJeische taal. Als jury-leden hebben zich op uit- noo, daging der Museum-commissie ■welwillend bereid verklaard de hee- ïen dr. W. Burck, te Leidien. oud adjunct-directeur van 's Lands Plan tentuin te Buitenzorg, laatstelijk we tenschappelijk adviseur der cultures; J. J. Herbert, te Haarlem, chef dei' firma Zocher Co., boomkweekers en bloemisten; dr. J. C. C. W. van Nooten. directeur H B. S.. te Brielle, oud-redacteur van het „Tijdschrift voor Land- en Tuinbouw in Neder landsch-Indië". Als translateur der Maleische ant woorden treedt op de lieer T. J. Be- zemer, leeraar aan de Hoogere Land bouwschool te Wageningen. Voor het jaar 1906 is door het Ko loniaal Museum als prijsvraag uitge schreven Graphisclie voorstellingen betreffende Nederlands aandeel in den wereldhandel. Orgelbespeling in de Groote- of St. Ba.vo-kerk te Haarlem op Dinsdag 6 Februari 1906. des namiddags van 1—2 uur, dooi den heer W. Ezerman. Programma No. 1. Fuga op den naam Bach, R. Schumann. No. 2. Sonate No. 1, J. S. Bach, a. Allegro moderato. b. Adagio. c. Allegro. No. 3. Fantasie, J. Worp. No. 4. Adagio, Haydtn. No. 5. Aria Pax Vobiscum, Schu bert. Raad van Beroep. Een rechtvaardige toepassing van de ongevallen-verzekering is onge twijfeld moeilijker, dan men zoo op pervlakkig zou vermoeden. Vooral het bepalen van de mate van invali diteit van door ongevallen getroffen personen, is verre van gemakkelijk. 't Behoeft natuurlijk geen betoog, dat er wel eens lieden zijn, die gaar ne een pensioentje hebben, in den vorm van een rente, wegens geheel© of gedeeltelijke ongeschiktheid tot werken, en zich zieker houden, dan zij werkelijk zijn, doch in den regel is dit door een geneesheer spoedig te zien, waarbij hij gaat twijfelen en zich afvraagt„heeft de man gelijk, of is het een simulant?" Zoo'n geval werd Vrijdagmiddag voor den Raad van Beroep behan deld. Een molenaarsknecht uit Weesp was in het vorige jaar een ongeluk overkomen, waardoor zijn ellepijps- been brak. De plaatselijke genees- lieei' behandelde don patiënt en ver klaarde hem genezen. Niettegen staande dit. achtte de man zich niet in staat om te werken, daar de hand bij het tillen van zware stukken hout zeer pijnlijk was. De geneesheer zocht naar de oorzaak van die pijn, maai' kon niets bespeuren. Evenzoo decon- troleerend geneesheer van de Rijks verzekeringsbank dr. Van Trooyen. De laatste zinspeelde dan ook opeen simulatie, hetgeen evenwel door den plaatselijken, geneesheer zeer on waarschijnlijk werd geoordeeld. Hij kende den molenaarsknecht al gerui- men tijd en achtte zich dus wel in staat om daarover zijn meening uit te spreken. Tevens verdedigde deze geneesheer nog zijdelings den in be roep gekomene en achtte wel. dat het 'verlies aan arbeidskracht ge schat mag worden op 30 temeer wijl de man. die reeds 61 jaar is, moeilijk eenig ander werk zal kun nen vinden, dan zijn kosterschap aan een kerk. een bijbaantje, dat hij reedg geruimen tijd waarneemt. 't Was een eenvoudig boerenman- nek© met een echt kostersgezicht die heel leuk zijn jas uitdeed, om daar na zijn blauw boezeroen en zijn hemd (dat wel eens door een wasch- ivröuw onder handen genomen mocht worden op te stroopen. om de hee ren zijn arm te laten zien. Dat waa niet. het eenige, diat. een lach teweeg bracht. op het gelaat der aanwezigen. Zoodra het manneke was binnen ge komen, riep een der leden van den Raad: „Man, j'e staat in brand!" „Heb je soms een brandende pijp in je zak man?", vroeg de presi dent. „Neen meheer. iiet is een eindje segaar", luidde 'smans bescheid. Toen hem gevraagd werd er dit maar uit te halen, kwam er een groote steen en pijp te voorschijn 's mans eindje sigaar k Dacht, 'k zal hem maai- in min zak steke. want met een pijp hier komen staat zoo raar", klonk het erontschul di gend. De Raad van Beroep zei over 14 dagen uitspraak doen. De Haariemsche Muse u m- kwestie. „De Bouwwereld(onder redactie van de heeren D. H. Haverkamp en J. H. \Y. Lelieman) schrijft o. m. De Haariemsche museum-kwestie i# Woensdag 24 Januari 1.1. door den gemeenteraad met 2o tegen 2 stemmen uitgemaakt, in den zin van B. en W. Hier worde niet nagepleit, al betreu ren wij liet gevallen besluit om meer dan één reden. De bemerkingen, in het vorig num mer der „Bouwwereld" gemaakt, wer den o. i. geenszins ontzenuwd door hetgeen de voorstander-s van 't Wees- huis-Museum-plaih ten voordeel e er van aanvoerdten. Overtuigend bleek, dat met het ambt van raadslid, al thans in bouwkundige zaken, nog geenszins de gewenschte mate van kennis en inzicht verworven wordt. Wat nu? Te zijner tijd zal liet nu voor zijne nieuwe bestemming in den tegenwoordigen staat, naar ieder toe geeft. volkomen ongeschikte gebouw worden veranderd. Men hoort nu al als hetgeen te doen staat, buiten en behalve het brandvrij maken, o.a. noemen afbraak van de huizen van het Groot Heiligland, zóó, dat hel thans gesloten binnenplein au.n eene zijne geopend wordt en de gevel van Lieven de Key van af de straat in het gezicht komt, verder den herbouw dör overblijvende gevels aan het binnen- plein. in dien geest van Lieven de Key a Feuilleton. De Liefde eener Vorstin door GEORGE BARR. 57) Zijn lijfwacht vergetend, snelde hij de .straat op naar de gevangenis, dol van opgewondenheid en twijfel. Hij .ontmoette den vermoeiden, ouden ba ron Danglosz dicht bij de poort der gevangenis, maar de oude beambto ikon hem niets anders vertellen, dan wat hij van Ogbot gehoord had. Maar één ding was zekerLorry was verdwenen. Niet wetend tot wien hij zich nu zou wenden, of wat hij beginnen zou, snelde Anguish naar liet •riot, nu weer door zijn lijfwacht in gehaald, wier bescherming hij medr dan ooit behoefde. Bij de slotpoort kwam hij een bende razende Axphai- ners tegen, die dol van woede over de vlucht van den man, naar wiens leven zij zoo wraakzuchtig stonden, hem openlijk beschuldigden, dat hij Lorry bij zijn vlucht behulpzaam was Een verwaand klein ventje wierp den Amerikaan zijn handschoen in het gelaat en verwachtte een uitdaging. Anguish noodagde zijn beleediger uit, hem den volgenden winter in eesn sneeuwbaillengeveoht te treffen, j Hij en zijn lijfwacht passeerden de poort, die voor de anderen gesloten bledf en haastte zich vlug naar den i ingang van het slot. I Vorstin Yetive sliep vast en rustig, j met een glimlach op de lippen, toen haar eerste minister haar bericht kwam brengen van de ontvluchting van den gevangene. Zij ging in 't. bed zitten en met de ha nden omi de knieën gedeigd, zei ze Slaperig, dadelijk benei- den te zullen komen., als men haar eerst liaar koffie had gebracht. Zij glimlachte vroolijk, toen zij de blauw-zwart-en-roode kleeding op een stoel zag liggen. Zij had die klee ding in een onderaardsche gang uit getrokken en voor een loshangend ge waad verwisseld. Zij was van plan deze Meeding in de oude mahoniehou ten kast te bergen, waarin zij vele schatten uit haar kinderjaren be waarde. Uit het. bed springend, opende zij de kast, borg alles op en trok den sleutel er weer uit, die er tot nu toe altijd in was blijven zitten. Toen riep zij haar kamenier. Haar oom en tante, gravin Dag- mar en Gaspon, de minister van fi nanciën, verwachtten haar komst. Zij hoorde het bericht van de ontvluch ting aan was ontsteld over de waag halzerij van den Amerikaan en ver kondigde streng, dat .al het mogelijke in 'twerk gesteld zou worden om hem weer te pakken. Met verward voor- hoofdfronsen en een twijfelachtig trek ken van de lippen voegde zij er bij Ik denk, dat wij een prijs moe ten uitloven. Zekerriep haar oom. Ongeveer vijftig gavoos. oom Vijftig? riepen beide mannen. Is het niet genioeg? Voor dien moordenaar van een prins? vroeg Gaspon. Dat is al te dwaas, Hoogheidhij is een hoogst belangrijk persoon. Mij dunkt, wij moesten vijfduizend gavoos uitloven. Meer dan dat! Dat. is al'tmin ste, zei oom Caspar. Ongetwijfeld, viel Gaspon bij. Het verheugt mij, dat ge mij niet verkwistend vindt, antwoordde zij. U kan de plakkaten direct laten druk ken, zei ze tot den minister van fi nanciën. Er moet op staan, dat de gene, die Grenfall Lorry aan mij uit levert, een belooning krijgt van vijf duizend gavoos. i Zou het niet beter zijn tezeggeai, die Grenfall Lorry naar de gevange nis terugbrengt? vroeg Gaspon opon- derdanigen toon. Ge kunt schrijven aan de onder- geteekende en mijn naam noemen, zei ze peinzend. Heel goed. Hoogheid. Zij zullen nog dezen morgen aangeplakt wor den. In groote drukletters, Gaspon. Zij moeten hem zoo mogelijk zien te vangen, voegde zij er bij. Hij is een zeer gevaarlijk mensch en het vorsten dom moet beschermd worden. Toen de beide jonge santonzweer- sters een oogenblik later de trap op snelden, kwam er eon dienaar naar haar toe, en berichtte de vorstin, dat Mr. Anguish een oogenblik gehoor verzocht. Breng hem in mijn boudoir, zei zc en haar oogen schitterden van triomf. In de eenzaamheid van haar bou doir lachten beiden ats kinderen over het welslagen van haar list. Daar klonk een kloppen aan de dóur en het volgend oogenblik snel dejr dte vorstin en Mr. Anguish elkaar tege moet. Och, vergeef mij mijn haast, zei Anguish buiten adem. Heeft u 't al gehoord van Lorry De kerel is er van door riep hij uit, niet in staat, zich te beheerschen. Zonder te antwoorden bracht de vorstin hem naar de divan, en tus schen de beide dames gezeten, werd hom vlug het geheele verhaal in liet oor gefluisterd. U is een toovenares, riep hij uit. Maar wat moet er nu van mij ko men vroeg hij ietwat afgekoeld. Ik heb nu geen reden meer om nog lan ger in Gransiark te blijven, en ik kan ook niet zonder hem terugkomen. O, zeide ze. U wordt hier gehou den als gijzelaar. Wat? Nog heden zal ik een bevel uit vaardigen, clat u het recht beneemt Edelweisz te verlaten. L' komt niet in de gevangenis, maar al uw bewegin gen worden bewaakt. Een sterke wacht zal u onder haar hoede hebben, en iedere poging om te ontvluchten of met uw vriend in contact te komen, eindigt met- uw gevangenneming en zijne ontdekking. Do Axphainers moe ten tevreden gesteld worden, weet u. Uw vrijheid wordt niet aan banden gelegd. U kan komen en gaan, maar tegenover de wereld is u een gevan gene. Er is geen ander middel- om uw voortdurende aanwezigheid in Gransfark te verklaren. Het is onvergelijkelijk, zei hij. Het plan is zoo goed bedacht, dat u mij voor altijd tot uw slaaf maakt. Bij het afscheid an/twoordde de vorstin ernstig Er hangt zeer veel van uw stil zwijgendheid af. Mr. Anguish. Mijn garden zulten uw handelingen bewa ken en iedere poging van uw kant om met Grenfall Lorry in verbinding te komen, kan gevaarlijk zijn. Uwe Hoogheid kan mij vertrou wen. Ik hoop, dat wij u dikwijls zul len zien, antwoordde zij. Dagelijks daar geef ik u de hand op. antwoordde hij, terwijl hij de gravin aankeek. U bedoelt, totdat de ander weer gepakt is, zei deze jonge dame on deugend. Den volgenden middag werd er weer een ander gewichtig nieuws in Edel weisz bekend. Vorst Bolaroz van Ax- phain verscheen met groot gevolg in de stad. Toen hij het lijk van den prins ge zien had, dat in het slot op een sar- cophaag lag, vroeg hij om audiëntie bij de aanstaande gemalin van zijn zoon, die daar niet weinig tegon op zag. De slanke, bleeke vorstin kwam den prachtldevenden ouden vorst in de groote raadzaal tegemoet. Een buig zame. gracieuse donkere vrouw, zoo als zij daar uiterlijk volkomen kalm den ouden man tegemoet ging. Bolaroz ging staan, toen zij nader- b': kwam, zijn mager gelaat had'een sombere en onvriendelijke uitdruk king. Zij strekte vriendelijk de hand naar hem uit en hij, in weerwil van al zijn dllende, toch een vorst, raakte met zijne sidderende lippen de blanke, teere handjes aan. In kommer en droefheid kom ik aan uw hof. schoon© Yetive. De las» van mijn zorgen is grooter dan mijn schouders kunnen dragen, zeide hij schor. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 5