NIEUWS^ en ADVERTENTIEBLAD. 23e Jaargang. No. 6936 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. WOENSDAG 7 FEBRUARI 1906 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN Afe, ADVERTENT1ËN: v..r u,„_r. per drie maanden: fiSl, Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Vfa.r'en' J l-M igif Haarlem van 1—5 regels ƒ0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regel. °m Waaf g gevestigd is (kom der B'> Abonnement aanzienlijk rabat. aM'iI'S jZi'jFvSF'i) tyéK\\ AdvertentKn van Vraag en Aanbod, hoogstens zes ratels, 25 Cts. per plaatoiite; Franco per post door Nedertand1.65 m .f 'V4vy7-AN& 50 Cts. voor 3 plaatsingln a contant. Afzonderlijke nummers0.02H V iJVV r eMUMm V 6 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37*, Jjj 1. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. de omstreken en franco per post „0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Puhlicité Etrangère G. L. DAG BE Co.. JOHN F. JONESSuec., Parijs. 31bis Faubourg Montmartre. AGENDA Woensdag 7 Februari. Brongebouw Kinderbal De KroonViool-cursus E. A. Cats. Uitvoering, uur. Bovenzaal VereenigingHaarl. Toyn- bee-Vereen. Muziek- en Voordracht avond. 8J uur. Lezing- Technische Vriendenkring. OM ONS HEEN ccxxiii. GERUCHTEN VAN OORLOG. He geruchten van oorlog, tusschen Frankrijk en Duitschland, waarbij Engeland de partij van Frankrijk biezen zou. zijn wel eens sterker ge weest, dan in den laatsten tijd. Toch is de Marokkaansche quaestie door Frankrijk, meenen sommigen, niet van haar giftangel ontdaan door het aftreden van Delcassé ais Minister van Oorlog. Dat geschil heeft in Duitschland kwaad bloed gezet, in Frankrijk bij een deel van de natie, dat, nog altijd droomt van revanche voor 1870—71, niet minder. Alle vriendelijke redevoeringen kunnen «liet. wegnemen, dat verschil in volks aard deze twee landen tot gezworen vijanden maakt, die onder bepaalde amstandigheden niet zullen nalaten elkander opnieuw naar de keel te vliegen, jgw De vraag is: zijn die..omstandighe id en nu aanwezig.2. Geqiakkelijk is ze j-niet te-beantwoorden. De hoofdvoor waarde is of er een zekere stemming bestaat, gevoed door men weet dik- wij Is niet wat en of de regeerders er l voordeel in zien, wat voor leeken vol strekt niet mogelijk is te beoordeelen. I Die stemming, geheimzinnig als een I naderende onweerswolk, waarvan we ens afvragen of ze voorbijdrijven, dan wel haar bliksem op ons aizen- den aai, die stemming scheen er te 1 aijn, maar ze is zeker al verbitterder geweest, dan nu. Iedereen gevoelde, I dat toen Rouvier, de minister-presi dent, van Frankrijk, Delcassé als mi nister van buitenlandsche zaken op offerde, het grootste gevaar bezworen was. Evenwel de conferentie t-e Alge bras heeft nog geen vruchten gedra gen. waarmee ieder zich vereenigen kon. Wat de verhouding tusschen Enge land en Duitschland aangaat men weet dat die allesbehalve bevredigend is. De Duitschers hebben met leede ©ogen de bezoeken gezien, die de Fransche en Engelsche vloten elkan der brachten en het enthousiasme dat daarbij heerschte, als voelden de twee volkeren daarin een naderend verbond. Want juist de vloot is de zwakke plek van Duitschiands pant ser en door aanbouw van nieuwe schepen tracht het daarin te voorzien, zeer tot ontevredenheid van Enge land, dat gaandeweg zijn overmacht ter zee verdwijnen ziet. Geen wonder, dat men aan de overzijde van het ka naal zint op middelen, om de^en las- tigen mededinger te verpletteren, nu Engeland dat nog kan en dat te meet. omdat Groot-Brittanje ook als koopman en fabrikant altijd den Duitseher tegenover zich vindt, die den Engelschman, al wil hij het ook niet erkennen, een groot deel van zijn afzet ontnomen heeft. Erfvijandschap aan den eenen kant belangenstrijd aan den ande ren, inderdaad er is wel door min der aanleiding een Europeesche oor log uitgebarsten. De gemoederen zijn dan ook niet gerust. Maanden geleden was men in Frankrijk al op een oorlog gespitst. Een Haarlemsch ingezetene, die uit Frankrijk kwam, wist te vertellen van een officier te Bayonne, die zijn ver mogen en de kostbaarheden van zijn vrouw in veiligheid liad gebracht, omdat hij ieder oogenblik een oproe ping meende te mogen verwachten. Bericht-en van opstapeling van voor raden in de Duitsche grensstad Em merik en van mobilisatie van de troe pen voor Belgische forten hebben onrust verspreid. Men gaat zelfs zoo ver van te beweren, dat Duitsclüand een deel van zijn leger al aan de Ne derlandsche grenzen heeft staan, om De Belgische Regeering heeft evenwel meegedeeld, dat het hier slechts oefeningen gold. op het geschikte oogenblik ons land binnen te rukken en den strijd met Frankrijk in ons land of in België uit te vechten. Ik heb een deskundige, een militair gevraagd, wat hij van dit alles dacht. Aan het laatste verhaal hechtte hij geen geloof7 daar zooiets niet zonder grooter ruchtbaarheid had kunnen geschieden. De meening, dat een Duitsch leger, ons land binnenruk kende, binnen twee dagen in Utrecht zijn zou, kwam hem hoogst onaan nemelijk voor. Het gebruik van de spoorlijnen zou natuurlijk onmiddel lijk worden belet en bij liet voortmar- chèeren zouden zooveel bruggen moe ten worden geslagen, dat een groote legermassa onmogelijk dn zoo korten tijd zoover zou kunnen zijn doorge drongen, daar immers de toegangen zooveel mogelijk door ons leger zou den worden betwist en de bestaande bruggen in de lucht zouden vliegen Een kolossale moeilijkheid zou, zoo als bij iederen oorlog, de legertros op leveren. Niets is moeilijker, dan een groote armee regelmatig van de noo- dige voorraden te voorzien. Juist voor een vijandelijke legermacht in ons land verwachtte mijn zegsman daarvan groote bezwaren. Zelfs 'klei ne afde,elingen Nederlandsche troe pen, meende hijf zouden dit, uiterst lastig kunnen maken. Engeland, in dien het aan den oorlog deelnam, zou onmiddellijk onze havens IJmuiden, Rotterdam, Vlissingen blokkeeren eri daar de macht in han den nemen, om de Duitschers' te be letten zich daar te nestelen. Hoe zou het intusschen in België gaan De Franschen zouden den neus -stooten tegen de Sambre-forten en de fortificatiën, waarvan Antvver pen het middelpunt uitmaakt. Maar... zouden onze pogingen iets uitwerken? We duizelen bij de getal len van de legers, die de twee groote staten op de been kunnen brengen Tegenover de bij.nl twee en een half millioen manschappen, die Duitsch land in tij^l van oorlog in het veld kan voeren, staan er twee millioen van Frankrijk, België kan het niet verder brengen dan vijfhonderddui zend man en voor ons land is dit cij fer zeker eveneens de uiterste krachts inspanning. Men zal vragen, waarom, als er dan een oorlog tusschen Duitschland en Frankrijk plaats moet hebben, die uitgestreden zal worden op an dermans grondgebied Omdat de grenzen van de beide landen zelf zoo danig door vestingwerken verdedigd worden, dat voor beide rijken een aanval daar zoo goed als ondenk baar is. Naar het zuiden, langs Zwitserland, zou het Duitsche leger stuiten op Belfort en Besangon vandaar, dat hetzij Nederland, hetzij België helaas als vanzelf zijn aange wezen als het tooneel van den reus- achtigen veldslag, die over het lot van Europa beslissen zal. Dit alles is niet bijzonder bemoedi gend, maar gelukkig is hei er nog niet. Er zijn omstandigheden, die ons mogen doen betwijfelen, of het zoo ver wel komen zal. Duitschland, zoo geducht als het is, heeft in zijn eigen rijk op dit oogenblik heel wat met verzet en ontevredenheid te doen. De invloed van de sociaal-democraten. die gezworen vijanden van den oor log, is er grooter dan waar ter wereld ook. In Saksen zijn ze bijzonder sterk. De Beieren, die in 1870 al niet van heeler harte meededen, omdat ze de Pruisen niet mogen lijden, zul len zeker ditmaal niet williger ten strijde gaan, in Sleeswijk-Holstein zou men niets liever doen, dan het gehate juk van Duitschland afschud den. En wanneer men meent, dat dit alles niets beduidt, dat de sociaal-de mocraten, als het er op aankomt, toch aan hun soldatenplicht zullen gehoorzamen en de Beieren zich schikken in het Statenverbond, waar toe ze nu eenmaal behooren, dan is er nog een ander lichtpunt, waarop we vol hoop den blik gericht mogen houden het nieuwe Ministerie in Engeland. Zoolang de gladde Balfour en de avontuurlijke imperialist Chamber lain aan 't roer waren, was de moge lijkheid van Engelands deelneming aan een dergelijken oorlog zeker niet gering. Met het nieuwe Ministerie, dat gesteund wordt door een groote liberale meerderheid, is dat een heel ander geval- En hei is zeer onzeker, of Frankrijk alleen, zonder bondge noot, den krijg zou aandurven met Duitsohland, waarvan het de harde hand vijf en dertig jaar geleden zoo loodzwaar heeft gevoeld, terwijl bo vendien de Fransche Regeering van dit oogenblik zeker niet oorlogzuchtig gestemd is. Zijn er dus donkere wolken aan den hemel, zij hebben lichtende ran den en allicht breekt aanstonds de zon weer door en is alle vrees weer •vergeten. Daarvoor is nog een andere aanleiding. De Duitsche Keizer heeft, zoolang hij nu op den troon zit, ge toond den vrede te willen, en daar mede al den angst, dien men destijds koesterde voor zijn jeugd en welbe kende militaire neigingen, te schan de gemaakt. Is het waarschijnlijk, dat hij nu plotseling, zonder een zeer be langrijke reden, dat standpunt zou gaan verlaten Er zullen meer leeken zijn, die dit met mij niet heel aannemelijk ach ten. J. C. P. Buitenlandsch Overzicht Tijdens een. der laatste zittingen van den kabinetsraad is, volgens de ..Russische Correspondenz" een con flict ontstaan tusschen de ministers WITTE EN DOERNOVO. De laatste had buitengewone credie- ten gevraagd voor uitbreiding van het polities-corps. De minister van onder wijs graaf Tolstoi merkte op, dat do politie niet aan de verwachtingen vol daan had, welke men van haar koes terde. Zij heeft niets gedaan dan de bevolking tot wanhoop brengen. Met meer redelijke middelen diende tegen de revolutie gestreden te worden. Doeraovp antwoordde niet, daar hij de overtuiging had, dat niemand in de zienswijze van Tolstoi deelde. Doch graaf Witte stond op om te verkla ren, dat hij het volkomen met zijn college Tolstoi eens was. Daarop Meld Doemovo een lange redevoering, om de algemeene politiek van Witte scherp af te breken en te bctoogen, dat ,,de vrijheid reeds zeer duur was gekocht." De kabinetsraad weigerde het ver zoek van Doernovo in te willigen, dat alleen gesteund werd door graaf Ig- natief. De Standard" van gisteren publi ceert een onderhoud, dat een zijner correspondenten te Petersburg met Maxim Gorki heeft gehad. De beroemde schrijver verklaarde, dat de zaak van HET LIBERALISME IN RUSLAND in het afgeloopen jaar verrassende vorderingen heeft gemaakt. Maar in dén laatsten tijd heeft de reactie op nieuw den kop opgestoken, en dadelijk kwamen weder arrestaties, schorsing van bladen en terroristische daden daarvan de bewijzen brengen. „De raadslieden van den Tsaar", zegt Gorki. ..koesteren ongetwijfeld de illusie, dat ze zich kunnen blijven verzetten tegen den volkseisch van een constitutioneele regeering en daarom moet de revolutionnaire be weging aanhouden, tot tijd en wijle, dat ze deze illusie hebben laten va ren. De regeering tracht zich staande té houden, totdat de Doema. bijeen zal zijn. Van dit oogenblik af, verwacht ze slechts een constitutioneele oppo sitie tegen zich te hebben. Maar wij hebben geen lust hier te zien afspelen wat in Duitschland ge beurt. Wij eischen een regeering, die ten eenenmale vrij is. Dit doel kan slechts worden bereikt, wanneer het volk zelf de regeering heeft samenge steld. Daarom verwerp ik DE DOEMA of iedere andere commissie, die het Tsarisme zal willen toestaan en eisch ik een constitueerende vergadering, die zelf een constitutie voor het ge- heele rijk in het leven zal roepen. Wij zouden gaarne zelf de autocra tie ton grave willen dragen en zelf het ontstaan van een herboren Rusland willen verzekeren. Daarom wenschen wij de constitueerende vergadering, die, om zoo te zeggen, de stem des volks zal zijn en die de onbetwistbare macht zal bezitten om te beslissen.1 welke de behoeften van het volk zijn. Daarvoor is het onmisbaar, dat de stem van het volk worde gehoord en wel zoo spoedig mogelijk." Verder verklaarde Gorki, dat hij wel hoop had. dat Rusland over een jaar dezelfde vrijheid zal genieten als thans het deel is van de Vereenigde Sta ten. Uit andere Landen. Naar aanleiding van de gedachten- wisseling in de pers over de mogelijk heid van een inval van DUITSCHE TROEPEN IN BELGIë in oorlogstijd, verklaart het half ambtelijke „Journal de Bruxelles" met. klem, dat België in elk geval zijn le ger zou gebruiken ofif zijne door de mogendheden gewaarbörgde onzijdig heid te verdedigen. Maar ten aanzien van Duitsohland bezit België lormee- le verklaringen, die de verplichtingen van dat rijk omschrijven en België het volle vertrouwen in hun naleving schenken. Voor academische he to ogen over invallen in Belgisch gebied be staat geen voldoende grond. KERKELIJKE TROEBELEN IN PARIJS. De kerken te Parijs waren Zondag stampvol. De pastoors sloegen in hun predication, in overeenstemming met de bevelen van den kardinaal-aarts bisschop Richard, een zeer gematigden toon aan, maar buiten de kerk kwa men nog al wat handtastelijkheden voor. Vooral voor de Madeleine-kerk, waar «enige heeren den betoogers voor de kerk minachtend stuiversstukken over het hek toewierpen. Het volk beantwoordde deze uitda ging door het werpen van steenen, de personen achter het hek wierpen daar op met stukken ijzer. Er weerklonken kreten als„Moor denaars", „Wé zullen jullie aan de lantaarns ophangen, als jullie voor ouders", „Gaat maar naar Koblenz terug", enz. Een aantal personen wier den gekwetst. DE HONGAARSGHE CRISIS. Graaf Andrassy is onverrichterzake uiit Weenen naar Boedapest terugge keerd zijn poging om keizer Frans Jozef te winnen voor de voorstellen der coalitie is geheel en al mislukt. Stadsnieuws BEVOLKINGSSTATISTIEK der gemeente Haarlem over 1905. De bevolking bedroeg op 31 Dec. 1904 32449 mannen, 35806 vrouwen, totaal 68255 zielen. Zij vermeerderde in 1905 door ge- boor to met 967 m. 869 vr., totaal 1836 zij verminderde in 1905 door overlij den met 439 m. 452 v., totaal 891, hetgeen eene vermeerdering geeft van 528 m., 417 vr., totaal 945. In de gemeente hebben zich in 1905 gevestigd 3068 m. 3050 v. totaal 6118, in 1905 zijn vertrokken 3230 m. 3091 vr., totaal 6321, dientengevolge eene vermindering van 162 m. 41 vr., to taal 203. De bevolking is dus in 1905 ver meerderd met 366 m. 376 v. titaal 742. De totale bevolking op 31 Dec. 1905 bedraagt alzoo 32815 m. 36182 v*., to taal 68997. De bevolking der gebouwen be doeld bij Kon. Besluit van 27 Juli 1887 (Stbl. no. 142) welke onder boven staande cijfers is begrepen, bestond op 31 December 1905 uitSterkte van het garnizoen 320 m. 107 v. tot. 427; bevolking huis van bewaring 8 m. 10 vr. tot. 18bevolking strafgevangenis 129 m., 37 vr. tot. 166. Totaal 457 m. 154 vr., is 611 zielen. Geboren zijn 974 j.. 876 m.. tot. 1850. Onder de geboorten zijn begrepen 27 tweelinggeboorten, 29 25 m. en 1 drielinggeboorte. 3 meisjes.' Elders zijn geboren behoorende tot de bevolking dezer gemeente 6 j. 6m. In de gemeente zijn geboren niet be hoorende tot hare bevolking 13 j. 13 m. Overleden zijnongehuwd 241 m. 239 v., gehuwd 161 m. 133 v. In we duwstaat 67 m. 121 v., gescheiden van edht 1 m. 4 v., burg. stand onbek. 3m. Elders zijn overleden behoorende tot de bevolking dezer gemeente 11 m. 12 v. In de gemeente zijn overleden niet behoorende tot hare bevolking 45 m. 57 v. Gehuwd zijn 541 paren, alsjonge mannen en jongeciochters -168; idem en weduwen 14idem en gescheiden vrouwen 4; weduwnaars en jonge ciochters 32 idean en weduwen lk idem en gescheiden vrouwen 2; gg scheiden mannen en jongedochters 4 idem en weduwen 2l idem en ge scheiden vrouw 1. Benoemd. Tot meester-bakker in de door .Eigen Hulp" te -openen bakkerij is benoemd de heer P. G. Bouman, Fa- briciusstraat alhier. Te water! Maandagmiddag om vijf uur viel een werkman, die met een kruiwagen gel adem met mest reed, van de loop plank der schuit in het Spaarne, door dat hij uitgleed. De man redde zich zelf en kwam er met een nat pak af. Later werd ook de kruiwagen op het droge gebracht. Al gein. Ned'erl. Werklieden verbond (afdeeling Haarlem). Wij ontvingen het jaarverslag over 1905, waaruit het volgende blijkt Wanneer wij evenals gewoonlijk een blik achterwaarts richten, tenein de het afgelegde tijdperk nog eens te beschouwen, dan geeft die beschou wing weinig reden tot tevredenheid een slappe, moeclelooze geest heeft dit jaar de afdeeling bezielt, weinig ver gaderingen werden goed bezocht, er was geen lust om nieuwe banen tot verbetering op te zoeken, de reeds vroeger ingeslagen wegen werden schoorvoetend bewandeld. Te sterker steekt dieze geest af bij den oplaaien den strijd, die in 1905 het geheeLe. land door voor een zeer groot gedeelte van dat jaar heeft ge woed de verkiezingsstrijd. Was de afdeeling in de laatste jaren bij elke verkiezing in volle actie, nu waren Het slechts enkele 'leden, diie liet vele werk hebben verricht. Toch mag deze kentering niet ge zocht, worden in het vaste weten, dat een blijvend succès, een overwinning niet te hereiken wasvroeger is onder veel ongunstiger omstandigheden door de geheeLe afdeeling met warmte ge ijverd. Neen, de slechte stemming on der de leden der afdeeling is veeleer te wijten aan onverschilligheid, welke langzamerhand is gegroeid en voor een groot deel haar oorzaak vindt in den slakkengang, waarmede tegen woordig alles, wat tot verbetering van den arbeidende® stand kan bijdragen, wordt geregeld en afgedaan. Wan neer wij bijv. nagaan, dat in 1903 door onze afdeeling een adres waar in op veiligheid en gezondheidsmaat regelen in de bouwbedrijven1 wordt aangedrongen bij Burg. en Weth. is ingediend en nu, na ruim dale jaar, nog niets in die richting door den Gemeenteraad is gedaan, dan begrijpt men den twijfel, clén geest, welke zich uiten, in „het geeft toch niets, wat je ook doet", die bij vele arbeiders, welke vroeger meermalen getoond hebben koel van hoofcl en helder van blik in de maatschappij rond1 te zien, oprijst. Toch zal ook deze geest wederom verdwijnen, en plaats maken voor nieuwe hoop op de toekomst. Gelukkig waren dit jaar in den lande niet velen zoo moedeloos als de leden van deze afdeeling en werd de zegen behaald in den verkiezings strijd. in de worsteling tusschen vooruitgang en conservatisme, wier aamhangers onder .een Christelijk mas ker met allerlei schoonschijnende, maar in werkelijkheid zeer slechte wetsontwerpen de arbeiders aan hun ne zijden wilden lokken. Dat geeft we der.vertrouwen. Laat ons hope©!, dal dit niet beschaamd wordt. Behalve den verkiezingsstrijd voor de Tweede Kamer en dén Gemeenteraad heeft de afdeeling op politiek terrein nog het. volgende te boeken. Het be- sluit om niet mede te doen aan de Kiesrechtmeeting té Utrecht. Dit be sluit werd genomen omdat bij vroe gere meetings aan de afgevaardigden was gebleken, dat deze meetings wer den misbruikt als een marktveld voor socialistische geschriften, die niets met Algemeen Kiesrecht te maken hébben niet Algemeen Kiesrecht als einddoel, maar slechts propaganda voor de S. D. A. P. met volkomen miskenning van vak- en andere orga nisaties viel duidelijk te consfatee- ren daarvoor acht de afdeeling Alge meen Kiesrecht te hoogde afloop der meeting te Utrecht heeft voldoende bewezen, dat hier goed gezien was. De meeting voor „Uitbreiding van de Ongevallenwet" en „Ter verkrij ging van pensionneering voor ouden en in va lieden" te Delft werd door de afdeeling met een sterke groep en ba nier gesteund. Met voldoening mag deze daad herinnerd worden. Een adres, door het Centraal Be stuur verzonden, waarin bij de Twee de Kamer op uitbreiding van de On gevallenwet werd aangedrongen, word met eén adhaesic-adres ge steund. Op economisch terrein kan de af deeling wijzen op de medewerking, welke zij verleende aan de tot stand gekomen overeenkomst in de bouw vakken en de bepalingen, welke in de gemeentebestekken zijn gemaakt om trent den 10-urigen werkdag en het minimum loon. Verder werd door het nemen van eenige aandeelen voltooid de in 1904 begonnen actie ter verkrijging van eene Neutrale Coöperatieve Broodbak- kerij. Veel is dén leden der afdeeling in deze naar het hoofd geslingerd, doch let men op hetgeen nu in andere plaatsen, met name in Utrecht door diezelfde partij, welke zich hier zoo boo3 toonde, geschiedt, dan kunnen wij met groote vreugde terugzien op wat in deze is tot stand gebracht. De bekende barbiers- en kappersmo- tié werd met algemeene 9temmen door ons aangenomen. In liet Verbond zelve heeft de af deeling goed werk gedaan rloor de aandacht te vestigen op de slechte bepalingen, bij verpachting van rijks domeinen in zwang. Het hoofdbestuur werd financieel gesteund, oveneens werd <>n financieel èn door eene depu tatie medegewerkt tot huldiging van den afgestorven oprichter van het Verbond, den heer A. Post te Amster dam gunstig komt hier de afdeeling tegenover de andere afdeel in gen uit. Het ondersteuningsfonds heeft een zwaren tijd doorgemaakt; er valt dit jaar een groot tekort, te boeken, niet minder dan f 466.68, zoodat liét kas saldo daalde van 1796.99 tot./' 1330.31; aan ziekengeld werd dan ook uitbe taald 1159.50. Bovendien werd door vrijwillige bij dragen het lid Veldhuis, welke den termijn van 13 weken uitkeering had. genoten, verder gesteund, wederom werd hij -drie maanden voor gebrek gevrijwaard. Dit feit, waarbij slechts enkele leden zich van deelneming onthielden, toont aan, dat er nog wel medegevoel en broederliefde in de afdeeling leven. Nog rest een woord van dank aan de geachte donateurs, welke door hunne ruime bijdragen verhoed dén!, dat 'het tekort nog niet veel groo ter is. Het ledental ging iets achteruit en bedroeg op 31 December 1.1. 190. Weten en Werken". De bekende Leidsche declamator Ph. C. la Ghapelle had zicli voorge nomen om Maandagavond de „luid* jes van Weten en Weaken" eens eenige aangename uurtjes te bezor gen. Zijn 'voornemen is uitstekend geslaagd, want ze hebben gelachen, dat de tranen hen over de wangen biggelden. Vooral met het reciteeren of „hee- lemaal alleen" spelen van het klucht spel „Jan Klaassens", een aardig oud-Hollandsch stuk vol geestigheid. Eenig leuk werden ons de ver se billende tooneeltjes geschetst. Een vrouwelijke nazaat van een Israëlie- tische familie, is de spil. waar liet geheeJe stuk om draait. Als echtge noot' voor hun dochter hebben de ouders 1 die nog van den oudén stempel zijn en hechten aan de eer van hun geslacht als aan het hoog ste goed een jongeling gekozen, vroom en goed, ook een nakomeling van een eerbaar familieschap. Jam mer genoeg is de keus der ouders niet de keus van de maagd, d'e vindt dat het oog ook wel wat mag heb ben. en zich meer aangetrokken ge voelt tot een levenslustig jongmensch aan wien zij reeds jaren kennis heeft. Op zekeren dag barst de bom losl Het vrome jongmensch dat enkel weet van een geestelijke drang en deze laat heerschen over het licha melijke - komt Saartje Jans zijn liefde verklaren De mooie zalvende speeh met allerakeligste)! neus klank gesproken, heeft evenwel wei nig succès bij de schoone. die hen» een blauwtje geeft, vast niet zuinig! De ouders der koppige maagd zij* in bevigen toorn ontstoken en wei geren .ooit hun consent" te geve* voor het huwelijk van hun dochter met dien wereldschen Jans Klaa» sens. De liefde zoekt evenwel list. e®, evenals in de romans van later tijd, krijgen de minnenden elkander. De verschillende personen in dit blijspel werden goed weergegeven. Vooral de typeering van het blauw- fja-loopende jongmensch .was eenig. Zijn znoo znoo". die achter eiken zin der speech klonken, met verve lenden neusklank gezegd, bewerkte veel lacheffect. Toch was het 9oms (vooral door het groote aantal) moei lijk om de personen goed uit elkaar ie houden, 't Zou aanbeveling ver diend hebben bij het optreden tel kens de namen te noemen. Behalve dit tooneelstuk kregen wij twee schetsjes van Falkland te hoo ien ..Feest' en „Een Droom". Ook deze werden goed voorgedragen en hadden veel succès. Het tweede ala komisch stukje meer dan het eerste, dat wat aan den dramatischen kant w*s. De zaal daverde van het gelach, toen de droomende kol en werker in de harem van den Sultan kwam. daar een der driehonderd schoonen kuste. waarvoor de Sultan hem doodde. Tot slot oen Vlaamsch gedicht „Arbeidslied". Ook d>t miste zijn uit werking niet. 't Was dan ook zo© juist op zijn plaats dat lied. den ar beid verheerlijkende. Behoeft het nog gezegd dat de tal rijke toehoorders genoten hebben en dat ze dit door toejuichingen toon den. Ned. Politiebond. De Algemeene Nederlandsche Poli tiebond, Afdeeling Noord-Holland", houdt de 40ste vergadering op Woensdag 21 Februari 1906. des mid dags te 121/4 uur alhier. Te behandelen punten zijn o. a. Verkiezing van twee Bestuursle- (|p,i. wegens periodieke aftreding van cje heeren P. L. de Vries en Van T rotsenburg.

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 1