N!EUWS= en ADVERTENTIEBLAD. 28e Jaargang. No 6938 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. vrijdag 9 februari 1906 a Hoofdagenicn voor het Buitenland: Compagnie Generale de Pubticitê Elrangère G. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs31bi!1 Faubourg Montmartrc. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: VjOpr Haarlem1.20 Vóör de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom dei- gemeente) „1.30 Franco per post door Nederland„1.65 Afzonderlijke nummers0.02li ©efllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37H de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels 0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regel. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. AGENDA Vrijdag 9 Februari. Verg. Handelsvereeniging. Soc. Vereeniging Hond en ten toonstel ling. 105 uur. OM ONS HEEN ccxxv. ONZE NIEUWE HOOGERE BURGERSCHOOL. De aanbesteding van de nieuwe Moogere Burgerschool op het terrein van de voormalige gasfabriek bij die Wilhelminastraat wordt aangekon digd tegen den 27sten van deze maand. Er komt dus voortgang in -aaak, die maandenlang het on- dwwerp is geweest van beraadsia- Bges van allerlei colleges en per sonen. daaraan grenzend magazijn en ka mer voor den amanuensis, deze lo kalen zien uit op een zeer groote bin nenplaats. Keeren we tot den hoofdingang aan den westkant terug, dan vinden we rechts een vertrek voor den concierge, een wachtkamer voor de meisjes, met een flinke kleedkamer en toilet daarnaast, vervolgens aan den westelijken gevel vier leslokalen en daarachter, weer gescheiden van de hiervoor genoemde door een gang- van 3 Meter 'een leslokaal voor na tuurkunde, groot 9 bij 7, een kamer voor den 'amanuensis links en een laboratorium, met instrumentenka- mer en donkere kamer rechts van het leslokaal. Deze vertrekken zien dus weer uit op de binnenplaats. Hoe groot die plaats is, kan men zich eenigszins voorstellen als men weet dat op het midden voor de natuurlijke de meisjes gaan door den hoofdin gang binnen, evenals de directeur, de leeraren en bezoekers. De verwar- ruing- geschiedt door vulkachels blijkbaar is men van oordeel, dat het ideaal op 't stuk van centrale ver warming nog niet gegrepen is. De verlichting zal zijn met gasgloeilicht. Het spreekt van zelf, dat er ten allen tijde een verdieping o;p het ge bouw kan worden gezet, maar of het daartoe ooit komen zal is zeer te be twijfelen. De algemeene opinie is, dat in éen Hoogere Burgerschool niet 'meer dan 300 leerlingen behooren te worden opgenomen, omdat anders het overzicht en het toezid'nt te bezwaar- lijk worden. i In-verband daarmee is het eigen- aardig om op te merken, dat het i aantal gewone leslokalen in liet nieuwe gebouw (de speciale lokalen uitgezonderd) kleiner as dan het aan- zullen zijn, niet kan bevatten en een gedeelte in de oude school aan de Jacobijnestraat zal moeten worden achtergelaten. Voor het gemeentebe stuur moge dit een prikkel zijn, om spoed te maken met het indienen van de plannen voor de school voor meer uitgebreid lager onderwijs. Intusschen is het feit der aanbe steding van het nieuwe gebouw voor onze gemeente van groot belang. Al les, wat nadeel kan toebrengen aan de hoedanigheid van ons middelbaar onderwijs, is een gevaar- voor Haar lem, dat immers dn zijn goed onder wijs een der aanlokselen moet vinden voor gefortuneerde menschen om zich hier te vestigen. Om die reden is een nieuwe H. B. S. voor den bloei der gemeente van groote beteekenis. Bestek en teekeningen geven ove rigens den indruk, dat onze directeur van openbare werken, de heer L. C. 't Werd dus tijd, ook voor de school zelf. Zonder dat nu juist in cijfers te kunnen uitdrukken, gevoelde ieder, die van den toestand der oude school op de hoogte was, dat deze nadeelig begon te werken op de hoedanigheid van het onderwijs. Hoe zou 't ook an ders kunnen zijn in deze onvoldoende ilokalen, opgepropt met leerlingen, waarvan in sommige feitelijk niet eens de noodige stilte kon heersclxen, zoo noodig voor een goed onderwijs, .terwijl men uit andere soms de vlucht moest nemen wegens rook of stank van den schoorsteen Hoe zou het anders kunnen zijn in een ge bouw, waar alles ontoereikend was geworden, de leslokalen, de gangen, de kamer van den directeur, die van ■de leeraren waar zelfs een fietsen bergplaats ontbrak een gebouw 'kortom, dat sinds jaren aan de mo derne eischen van ruimte, licht en lucht niet meer beantwoordde. Het nieuwe gebouw nu z-al in de behoeften voorzien. Op welke plek van het uitgestrekte gasfabriek-terrein het zal komen te staan, kan men aan de uitgezette historie een tuin zal worden aange legd van 18 bij 8 M., die geheel door een ijzeren lielc zal worden omringd, j Aan den oostkant, dus aan de ach terzijde van het gebouw, is de woning voor den concierge ontworpen en op de binnenplaats het afzondex-lijke gynmastiekgebouw, een lokaal van 24 M. lang en 12 M breed, dat tevens een flinke kleedkamer Jbevat. Het gebouw beeft slechts éen ver dieping met vijf leslokalen van de bekende afmeting aan de westzijde en een kleinen kaartenkamer ten dienst van het onderwijs in de aardrijkskunde. Daarnaast en door een gang gescheiden is een leslokaal voor natuurlijke historie en een ka mer ter bewaring van de verzame ling, die daarbij gebruikt wordt. Daarnaast weder <lrie leslokalen. Op den hoek van de verdieping komt een- zaal voor lijnteekenen van 12 bij 7 M. en aan den noordkant twee zalen voor handteekenen een van 10L bij 7 en een van 12^ bij 7 M. In den noordelijken gevel staat liet jaartal 1906. Moet dit niet zijn 1907, daar de termijn van oplevering op tal leslokalen, dat op dit oogenblik m gebruik is. Met inbegrip van drie gedetacheerde klassen in 't Proveniers- i huis is dit aantal thans 17, terwijl in het nieuwe gebouw slechts 15 ge- wone leslokalen zijn ontworper., na- melijk zeven gelijkvloers en acht boven. Met andere woorden zal niet de geheele bevolking van de H. B. S. j in het nieuwe gebouw kunnen wor- j den geborgen,, wat ook wel uitkon\t j met de becijfering van 300 leerlingen als maximum, daar er op dit oogen- jblik ongeveer 375 leerlingen de Hoo- gere Burgerschool bezoeken. Deze bijzonderheid is natuurlijk aan het gemeentebestuur niet ont- gaan. Toen het besluit genomen werd I om den zo ogen aam den driejarigen cursus van de H. B. S. op te heffen, j is tevens besloten tot oprichting van een school voor meer uitgebreid lager onderwijs, waarvoor we wachten o-p nadere plannen van B. en W. Of het niet blijken zal, dat de opheffing van j den 3-jarigen cursus een flater is ge- i ,weest, laat ik op dit oogenblik rus- I ten. Zooveel is zeker, dat de Raad, bij het nemen van zijn besluit verwacht hechtenis was genomen, werd het huis door een bende van 20 man aan gevallen, maar de politie kon hen bij tijds verdrijven. Uit andere Landen. DE CONFERENTIE TE ALGECIRAS. De horizon klaart op, zegt de „Daily Tel." De Russische afgevaardigde, graaf Cassini, vertelt er van „Voor acht dagen stonden we nog pal voor een ondoordringbaren en go- heimziinnigen muur." De eenige weg, ei en een gewoon mensch er op weet. rn. zoo'n muurdikke moeilijkheid te boven te komen, is er om heen te loo- pen. Om den muur namelijk. Dat heb ben ze toen ook gedaan. Maar, zegt de diplomaat, de situatie is gecompli ceerd. We zijn echter vast besloten om ze op te lossen, ofschoon ik nog nooit zoo iets moeilijks gezien heb. Het is zeker, dat er nu olie op het rad van de formidabele machine der conferentie gegooid is. i Intusschm werd de beraadslaging over de in- en uitvoen-echten voortge zet,, en. werden verschillende bepalin gen daaromtrent vastgesteld, i De rechten van opslag bij de doua- 'nen in alle havens, waar entrepots zijn gevestigd, zullen worden gelieven volgens een overeenkomst, getroffen door den Sultan met het corps diplo matique te T anger. I Opium en kif zullen een monopolie blijven ten bate van de regeering van den Sjerif, m aar de invoer van opium 'voor pharmaceutisclie doeleinden zal toegestaan worden op een verlof van de Maghzen. 1 De volgende zitting zal Zaterdag plaats hebben. JAPAN EN KOREA. 1 De „Tribune" meldt, dat zijn cor respondent te Tsjifoe van den Keizer van Korea een document heeft ont vangen, waarin de Keizer verklaart, dat hij het verdrag van 17 November 1905 tusschen Japan en Korea noch i oncïerteekendd, noch goedkeurde, en ^a. -nooit heeft goedgevonden, dat fa pan deleiding van de Koreaanse he JDUllClilallU&l/lI l/VCI aangelegenheden op zich nam. 5De Keizer van Korea vea-zoekt de groote mogendheden gedurende vijf jaren het protectoraat over Korea op zicv te willen nemen. HE r STEDELIJK BESTUUR VAN LONDEN TE PARIJS. President Loubet zeicte bij de ont vangst van clen Londenschen Coumy Council, dat hij gedurende zijn presi dentschap steeds met alle kramt bad gestreefd naar Harmonie tusscnen de Bngelschen eto. de Franschen ten bate van de geheele menschheid, daar Frankrijk en Engeland de beste eys- telen- zijn van de denkbeelden van vrede en vooruitgang. In zijn antwoord aan den president bevestigde de voorzitter van den Count-/ Council, dat de Enge.scheu waren gekomen als boodschappers van den vrede en dat zij zich ten zeer ste zouden verheugen, indien hun be zoek mocht bijdragen tot een duur- zamen wede tusschen de beide volke ren. Hanse-stacl kan zich niet laten welge vallen, dat de sociaal-democratische partij, die slechts belangstelling toont in het lot der arbeiders, het heft in handen zou krijgen, ze zou zich, moch ten de socialisten al te krachtig wil len optreden, weten te beschermen. (Groote onrust bij de socialisten). De sprekers van verschillende par tijen legden korte verklaringen af over het sociaal-democratisch kiesrecht- voorstel, alleen de vrijzinnigen ver klaren in beginsel .er voor te zijn. Daarop lichtte (minister Posadowsky de afwijzende houding van de Rijks- regeering tegenover de socialistische beweging toé. Zijne redevoering werd met buiten gewone belangstelling door den ge- heelen Rijksdag; aangehoord. De heer Posadowskyjbetoogde, dat de verbonden regeeringen onwrikbaar vasthouden aan het tegenwoordige kiesrecht voor dén Rijksdag, maar dat in Pruisen de toestanden anders zijn. Wanneer de Pruisische staat eens de wonderbaarlijke geschiedenis der so ciaal-democratische Kamerzetels zou publiceeren, dan zou men toch moeten zeggen „De grootste kalveren bege ven zichzelf naar den slachter (Le vendige toejuichingen. Gelach). De beraadslaging wordt daarna ver daagd. Stadsnieuws Durnont, 'hier een practisch en dege lijk stuk werk heeft geleverd. De krijgsraad te Sébastopol heeft Woensdag een aanvang gemaakt met het proces tegen drie officieren en 70 matrozen van liet pantserschip „KNIAZ POTEMK1N", die beschuldigd zijn aan een open lijken opstand te hebben deelgenomen en pogingen in het werk te hebben gesteld om de bestaande staatsorde omver te werpen. Op een uit Petersburg ontvangen bevel heeft de plaatselijke comman dant den 2den burgemeester laten ar resteeren. wijl hij tijdens de laatste staking van postbeambten bij de ste delijke regeering het voorstel had in gediend, om eem som van 1000 Roebel onder de stakers te verdeelen. Het Petersburgsche Telegraafagent- schap verklaart, dat de mededeeling van aldaar verschijnende bladen, dat generaal Grobekof tot stadhouder van het Verre Oosten zou zijn benoemd en het opperbevel ovea' het leger in Mantsjoerije op zich zou nemen, on- Hog»nq«vF,. piketpaaltjes gaan zien. Het bestek spreekt niet van een gebouw aan de Wilhelminastraat, maar aan de Zijl vest De hoofdingang zal worden ge maakt aan den westkant, dus aan de zijde van de Leidschevaart. Links is i kamer voor den directeur, rechts een groot vertrek van tien bij zeven meter voor de leeraren. Deze kamer ligt op den noordhoek van 't gebouw, ai-et dus gedeeltelijk op het westen, grootendeels op het noorden uit, naar de richting dus van de Zijlbrug. Daarachter is de bibliotheek, da.n vol gen twee leslokalen, elk groot 7 bij 7 M., daarna weegkamer en donkere kamer, benevens twee lokalen voor laboratorium, een van 7 bij 7 en een van 7 bij 13 M. Daarnaast, geschei den door een gang van 3 M. komt het leslokaal voor de scheikunde met 30 Mei 1907 is gesteld Boven den hoofdingang prijkt de spreuk in 't Haarlemsen e wapen: Vleit vim i V1 r t u s. i In de wachtkamer voor meisjes moeten breede vensterbanken worden 'gemaakt, geschikt voor bloemen, 'i Om het gebouw wordt een hek ge plaatst, alleen bij het gymnastiekge- bouw een muur tot afscheiding. In het bestek komen de bepalingen voor betreffende loon en arbeidsduur. Wanneer ik nu ten slotte nog ver sneld heb, dat er een groote fietsen bergplaats wordt gemaakt aan den J oostkant, naast de woning van den concierge, dan heb ik de voornaam- j.ste bijzonderheden van het plan mee- eueeia. I De jongens komen door een poort en wachten het oogenblik van in de school gaan af op de binnenplaats. heeft, dat de school voor m. u. 1. o.. wanneer ze er eenmaal was, den toe- loop naar de H. B. S. met 5-jarigen 'cursus belangrijk zou verminderen, zoadat een gebouw voor 300 leerlin gen voorloopig voldoende zou blij ken te zijn. I Nu de aanbesteding voor de nieu- 1 we H. B. S. nog eeraer koini, dan het 'ontwerp tot oprichting van een school voor meer uitgebreid lager onder wijs, zal in elk geval een eenigszins moeilijke overgangstoestand niet kunnen worden ontweken. Ik bedoel, dat de nieuwe school gereed zal zijn, voordat die voor m. u. 1. o. haar wer king op het aantal leerlingen zal heb ben doen gevoelen, zoodat het vol- strekt niet verwonderlijk zal wezen, wanneer de nieuwe H. B. S. al de leerlingen (die bij den aanvang van den cursus 1906/7 alweer toegenomen juist is. Het agentschap kan opgrond van betrouwbare mededeelingen ver zekeren, dat de betrekking van. stad houder van bet Verre Oosten niet we der zal worden vervuld. Zeer waar schijnlijk is het echter, dat het op perbevel over het leger in Mantsjoe rije aan generaal Grobekof zal wor den opgedragen. Te Simferopol kwam dezer dagen oen jonge man uit Bakoe bij Tsjira- chof, EEN ARMENISCH MILLIONAIR, met do boodschap, dat de revolution- uaire partij 24.000 gulden van hem moest hebben etn dat hij in geval hij weigerde, een kind des doods was. De millionair, die tachtig jaar oud is, zei de dat hij het geld zou gaan ha len. Maar zoodra. de jonge man zijn revolver in den zak had gestoken, vloog de tachtigjarige hem naar de keel en riep om hulp. Twee uur nadat de afdreiger in DE STRIJD IN TURKIJE. De „Daily Mail" verneemt uit Alexandria dat Feizi pasja, de hevel hebber over de Turlcsche troepen, die tegen de opstandelingen in Yemen vechten, volgens een gerucht meteen deel van zijne strijdmacht tusschen Sanaa en de kust in de klem zit, zijn achterhoede afgesneden en zijn tros grootendeels buit gemaakt is. Ofschoon er reeds 30.000 soldaten naar Yemen gezonden zijn, vertrekken er nog voortdurend versterkingen. De door de opstandelingen behaalde voor deel en hebben aan Mali moed Waja, bun aanvoerder, vele nieuwe aanhan gers bezorgd. UIT DEN DUITSCHEN rijksdag. [•e afgevaardigde Bernstein sprak Woensdag zijne voldoening uit over het van sociaal-demooratische zijde ingediend voorstel tot invoering van algemeen, rechtstreeksch en geheim kiesrecht in alle bondsstaten en in Elzas-Lotharingen, en weidde vooral uit over de toestanden in de Hanse steden en Pruisen. De Hanseatische gevolmachtigde bij den Bond, de heer Klügmaai, protes teert tegen de beleedigingen, welke die redenaar aan het adres van deHanse- staten heeft gericht., maar werd door spottende toeroepen en schaterend ge lach der socialisten in zijn rede ge stoord. Hij verklaarde, dat Bernstein van zijn partij dezelfde brutaliteiten had overgenomen, die de betoogers te Hamburg ten toon hadden gespreid. Deze afgevaardigde had slechts ge sproken van het stukwerpen van rui ten, maar niet medegedeeld, dat de vensters werden verbrijzeld om gele genheid te hébben tot stelen. De spre ker gaf als zijne meening te kennen, dat de Rijksdag niet het recht had te beoordeelen of het optreden van de Hamburgsche overheid juist was. Een Technische Vrien denkr ingv, Een gróót - aantal Ilaarlemsche technici woonde Woensdagavond dié lezingbij in de bovenzaal va* „Neuf" waar de heer C. Leemans, ingenieur der II. IJ. S. M., op uit nood i ging van de Vereeniging „Tech nische Vriendenkring" sprak over Pneumatische fundeeringen. Na eerst eenigen tijd bij de putten- fundeering, die veel overeenkomst vertoont met de pneumatische fua- deering. stil gestaan te hebben, ver telde de heer Leemang het een en an der over de werkzaamheden, welk© bij de laatstgenoemde soort fundee- ring plaats hebben. Zooals men weet, dient de fundee ring onder luchtdruk voor het maken van pijlers onder water. Daartoe laat men liet z. g. caisson in het water zinken. Daarin is een werkkamer, waarin de luchtdruk veel grooter '3 dan gewoon en een sluiskamer, die noodig is om de werklieden in en uit te schutten, waarbij toeneming e* afneming der luchtdruk langzaam moet geschieden, daar anders de werklieden ziek warden en de a. g. caisson-ziekte krijgen. In de werkkamer kaai men uit de sluiskamer komen door e.ea lange schacht van b. v. 18 M.,waar- 'u verticale ladders zijn geplaatst. Ia 't buitenland gebruikt men hiervoor liften. De arbeiders in de kerkkamer kunnen nu den grond uitgraven, in dien deze niet geschikt is om te fun- deeren. Heeft men een geschikte grondlaag", dan warden de fundee ringen van beton gelegd en de pijlers opgetrokken. Eenigszins uitvoerig besprak de heer Leemans de verschillende sy.stp- rna, die hierbij gevolgd worden en nog worden. Na de pauze werd gewezen op het gevaarlijke van dit 'werk, dsat de ar beiders niet lang achter elkander kunnen verrichten. Bij snel uitschut ten ontstaat de z. g. caisson-zdekte, waardoor stikstof uit de lucht in bel len in de bloedvaten geperst wordt. In sommige gevallen heeft dit den (lood ten gevolge. De wetgever heeft echter onlangs bepalingen vastge steld voor het werken in deze cais sons en beveelt ook het inrichten va* vertrekken op het werk om caisson- zieken te doen 'genezen. Een serie platen en lichtbeelden deden dienst om het gehoorde te ver duidelijken. jammer maar, dat de lantaarnplaatjes niet alle tot hun recht kwamen. Door het ongesteld zijn van de* heer J. E. A. R. van Helden, voor zitter d:er Vereeniging, sprak de heer Bosse, die ook de vergadering ge opend' had, een woord van dank toï den spreker van den avond. Besmette] ij k e Ziekten. In de week van Woensdag 31 Ja nuari tot en met Dinsdag 6 Februa ri zijn te Haarlem voorgekomen 3 gevallen van roodvonk en 1 geval van dipht'heritis. Te Bloemendaal 1 geval van rood vonk. Te Haarlemmerliede en Spaanv woude 1 geval van roodvonk. Te Haarlemmermeer 1 geval van typhus en febris typhoïdea en 2 ge vallen van roodvonk. Te Heemstede 2 gevallen van rood' vonk. R.K. Kies vereeniging. Dinsdag 13 Februari treedt ineeno algemeene vergadering van deze Kfea- vereeniging als spreker op de Wel- Eenv. Heer P. Raëskin.

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 1