leien, om dan aan de hand van de ge- eehiedenis van cle belegerde stad van koning Hiskia (uit den Bijbel) uiteen te zetten, dat de twijfel een verzoe king van den duivel is en een beproe ving van den Christen. Ten slotte gaat Bettex nog de dog ma s van het Christelijk geloof na. sn Crekt te keer tegen het Modernis me. ook een vrucht van den twijfel Een wijsbegeerte kan niet bestaan «onder vaste theorién. een wiskunde niet zonder regels, en evenmin een geloof zonder dogma's. De lozing var. dit in t Hollandsch hlijkbaar vlot geschreven boek, werd door de aanwezigen, die niet zeer tal rijk waren, met belangstelling aange hoord. Verzameling p ii o t o g r a- ph iën. Door mevrouw de wed. J. H. Masch- haupt, geb. Jurling alhier is aan het Rijksprentenkabinet te Amsterdam, ten geschenke aangeboden eene ver zameling photographieën naar schil derijen door graaf André Mniszech te Parijs. Aan de schenkster is de dank der Regeering betuigd Militaire Zaken. Tot het examen voor militie-officier dat op 15 Februari te 's-Gravenhage zal plaats hebben, zijn van het 10e regiment infanterie alhier in garni- aoen toegelaten de miliciens-sergean ten (ad spirant militie-officieren) Houpt. Bierens de Haan en Tichelaar Ziekenfonds. Vanwege de afdeeling Haarlem van den Behangers- en Stoffeerders- bond, is opgericht een Ziekenfonds, dat zich ten doel stelt bij ziekte een uitkeesring te geven tegen een weke- lijksche contributie. De afdeel Lng Ziekenfonds is opgericht met '28 leden. Muse u m van Kunstn ij v e r- heid. In het trapportaal van het Museum van Kunstnijverheid zullen Zondag a.s. de ontwerpen der muurschilde ringen van den lieer Derkinderen voor de nieuwe beurs te Amsterdam, die in de Januari-aflevering van „Onze Kunst" besproken worden, nog tentoongesteld zijn. De Indische voorwerpen, die thans in de rotonde zijn geplaatst, zullen weldra vervangen worden door eene aanzienlijke verzameling van Oud- Japansche kunst, die zeer zeker de belangstelling van kunstkenners zal wekken. Zondag is het Museum geopend van 10— i uur. Melpomene en Thalia „Melpomene en Thalia" geeft Zon dag 18 dezer een gemaskerd bal in de Soc. Vereeniging. Fraaie prijzen zijn er voor beschikbaar gesteld. Voor af gaat eerst een tooneoluitvoering, waarbij de heer Vrugt zijn medewer king zal verleenen. Uit de Omstreken BENNEBROEK. R.-KJongelingsvereeniging. In het lokaal der ll.-K. Jongelings- vereeniging zullen op Dinsdag 13, Woensdag 14 en Donderdag 15 Febr a.s. uitvoeringen worden gegeven dooi de onder-afdeeling „Nut eu Genoe gen". De eerste is voor de donateurs, de tweede c-n derde zijn voor de leden der afdeeling. HAARLEMMERMEER Het is tegenwoordig te Hoofddorp, vooral des avonds gevaarlijk langs een gedeelte der kruisvaart te rijden. Meermalen gebeurt liet wanneer men elkaar voorbij rijdt dat een der wa gens in den omgewoeiden grond te recht komt, waar veelal dommekrach ten voor noodig zijn zoon rijtuig uit zijne moeilijke positie te verlossen. IJ MUI DEN. Te Callantsoog zijn goederen aan gedreven gemerkt HZ 234. Bij paal 15 tusschen Petten en Callantsoog is het wrak aangedreven van den botter Huizen 231. Beman- *ing is naar alle waarschijnlijkheid omgekomen. Aan boord waren schipper Gijp Veerman en een knecht. Plants voor mijnheer den onder kruiper De heer Hoejenbos en ondcrgetee- kende werden daarop door de genoem de „posters" (behalve den heer E. Sterk, die zich vooraf verwijderd had) op den voet gevolgd naar het Can - traal-stalion. Daar aangekomen hebben de heer Hoejenbos en ondergeteekende onmid dellijk aanteekening gehouden van de verwenschingen, onder absoluut stil zwijgen hunnerzijds, door De Wolff voornamelijk uitgebraakt Dat is nou een man, die uit zoo genaamde ethische beginselen in de partij is "■•komen, en die nu voor 200 pop onderkruiper speelt. Die vuilak, die ploert Waren wij maar in den A. N. D. B., dan liep ik dien ploert tegen zijn donder Wij komen je ook nog eens aan de Kamer posten, hoor. ploert! Je kunt wel aan de verkiezings- cijfers merken, hoe de afdeeling Haar lem door dat stuk Kamerlid vooruit gaat. maar 't is ook geen wonder, want 'f is een vuilak, een ploert Nou wordt voortaan onderkrui pen ook al directe actie. - Toe. maak nou eens gebruik van het artikel „Hinderlijk volgen", dan kan je daarover in de Kamer klagen. Hè, daar had.ik een maand voorover als hij dat deed Kom, jongens, vlak tegen hem aanloopen Neen, wij zullen hem nog niet op het peiTon gaan pesten, wij moe ten hem lielaas nog sauveer en tegen- over de buitenwereld, want wij heb ben meer liefde voor de partij, dan die ploert Dit is nog maai- het begin, hoor Met je Haarlemsche kwajongens kan je dat misschien klaarspelen, maai de Amsterdarasche jongens zullen je wel klein krijgen Tot Maandag, mijnheer de onder kruiper STRAFGEVANGENI S De bijzondere strafgevangenis voor mannen te 's-Hertogenbosch is be stemd voor de gemeenschappelijke op sluiting van veroordeelden, die eene gevangenisstraf van méér dan drie maanden tot hoogstens 5 jaar hebben te ondergaan, den 60-jarigen leeftijd hebben bereikt, of, op grond eenei geneeskundige verklaring, ongeschikt zijn te achten voor eenzame opslui ting. Behoorde het vele jaren achtereen tot de zeldzaamheden, dat in bedoeld gesticht meer dan 60 gedetineerden tegelijk aanwezig waren, in de laat ste jaren trok liet voortdurend een drukker bezoek en op heden zijn er 79, meerendeels behoorende tot de in de tweede plaats genoemde categorie. EEN INCIDENT. Uit Veendam meldt men aan ..De Tel." d.d. 8 Febr. De twee sociaal-democratische leden van den raad dezer gemeente had den lieden eene niet aangename ont moeting-, toen zij besloten in hunne qualiteit van raadsleden een bezoek (e brengen aan de electrische lichtfa briek. waarin de gemeente de grootste aandeelhoudster is. In de fabriek gekomen, werden ze door het aanwezige personeel niet ge weerd en nergens vonden ze „verbo den toegangOp eens echter ver scheen de heer O. Hisgen. De he eren ma akte n zich bekend. De directeur echter ontving de le den van den Raad op zeer onheuscho wijze en diende hun een flinke repri mande toe. Hij ging zelfs zoo ver, dat hij hun de deur wees. De hoeren hebben daaraan voldaan, maar kwamen hedenavond in den Raad hun beklag doen over die on- heusch© behandeling. Zij vroegen verder aan den voorzit ter explicatie van art. 21 van de Con cessie-voorwaarden, waarin staat, dat de Raad ten allen tijde toegang lieeft tot de centrale. Aan B. en W. is nu een onderzoek opgedragen in deze kwestie, die be paald interessant kan worden. te Amsterdam vervoerd, waar hij is overleden. Bij onderzoek is gebleken dat het was de 56-jarige Willem Brasse van Watergraafsmeer, kalkblusscher van beroep. Hij zou met een schuitje naar Muiden varen, doch heeft, om het te bereiken, in plaats van den veiligen weg onderlangs, dien over de spoorbaan gekozen. Deze onvoor zichtigheid heeft hem den dood be zorgd. ZAKKENROLLERIJ Donderdagavond werd in de Wees- perstraat te Amsterdam jacht gemaakt op een man, die. naast een koetsier op den bok van een rijtuig gezeten, diens zakje met geld ontnam. De koetsier was dronken, doch had nog besef ge noeg om „houd den dief te roepen. De dief, die wel zag, dat hij niet kon ontkomen, wierp den buit m het water. Hoewel er dadelijk gevischt werd, is niets gevonden. Het zakje bevatte f 80. OPLICHTING. Uit Arnhem meldt men, dat H. Haak, gedetineerd te Arnhem, naar Roermond is overgebracht, in verband met een voor de rechtbank aldaar te gen hem aanhangige zaak. Haak zal: binnenkort voor verschillende recht-} banken terecht staan, wijl hij verdacht j wordt van het plegen van niet min der dan 28 oplichtingen. MIT 'N LUCHIE. 's Avonds 7 uur. Een melkboer, achter z'n kar loopende, waaraan een brandende lantaarn, is op weg naar huis. Een juffrouw loopt langzaam mid den in de straat. De melkboer komt haar achterop, geeft z'n kar 'n duwtje, laat de kar tegelijk van voren een weinig zak ken en de juffrouw zit er voorop. De juffrouw woedend. Ze raast een heelen tijd tegen den ..lompen vle gel." Een politieagent, die met groole passen op 't rumoer was afgekomen. doet ook een duit in 't zakje. De boer, die alles kalm bij zich had laten neerglijden. zegt drcogkomiek „Twintig joar heb 'k zunder luchie reden en nooit heb 'k 'n ongeluk hol len. Dat mie dat nou mit 'n luchie mos overkomen." En met "n ondeugend lachje rijdt hij verder. (L. en V.) NIEUWE REDDINGSBOOT. Donderdag had door de directie van de stoomvaart-maatschappij Zee land te Vlissingen de beproeving- plaats van de nieuwe reddingboot, systeem Engelhardt. De proef is goed geslaagd. (M. C.) VERDRONKEN, lien schipper, die met zijn scheepje in de Nieuwcvaart lag, is door de gladheid uitgegleden, over boord ge- V-11 en en verdronken. EEN AARDSCHOK. Donderdagavond even na half \ijf is er in Zierikzee zeer duidelijk een aardschok gevoeld, die vergezeld ging van een onderaardsch gerommel, dat geleek op een ver verwijderd onweer, of op het instorten van een groot ge bouw. Overal trilden en rommelden ramen cm deuren. Kort daarna, werden weerlicht en donder waargenomen, vergezeld van hagel. Binnenland PROF. DR. I J P. VALETON. In den ouderdom van 91 jaar is te Utrecht overleden dr. J. J. P. Vale ion Sr., oud-hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit ie Groningen in de Wijsbegeerte en Letteren. De overledene was een ijverig be- strijder van alcoholhoudende dran ken (U. D.) HUGENHOLTZ ALS DIRECTEUR VAN HET BIJKANTOOR. In een schrijven aan de agentón der Centrale te Amsterdam geeft de heer F. W. N. Hugenholtz Jr. het volgende relaas van het gebeurde op Zaterdag avond 3 Febr. j.l. Na eene conferentie ten kanioreder Centrale. Spuistraat 219—221. tus schen de heeren De Lieme, Hoejenbos. Oudegeest, Harms en ondergeteekende werd door bovengenoemde^ besloten in Café Palais Royal het vertrek-uur van den laatsten trein naar Rotter dam af te wachten. Zij weiden op den voet gevolgd door de heeren S. de Wolff. M. J. Haringman, E. Sterk. J. Goudeket en P. Nutters, die in bo vengenoemd café stoel tegen stoel aanschoven tegen de vijf eersten en hen insloten in een hoek. Ondergetee kende was daar aanhoudend het mik punt van de meest beleedigendo op merkingen en insinuaties, met luider fltemme voornamelijk door den heer De Wolff gemaakt, niet of slechts ewak beaamd door de overigen. Toen ondergeteekende opstond om heen te gaan. riep De Wolff luide dooi de zaal HEVIG ONWEDER Men meldt uit Delft Tijdens een kort. maar zeer hevig on we der. dat zich Donderdagavond boven Delft en onmiddellijke omge ving ontlastte, werden op den Haag- weg door een windvlaag twee boeren wagens met hooi totaal opgenomen, en 't onderstboven geworpen over de rails der stoomtram. De dienst van deze tram had daardoor ander half uur vertraging. Een voor den tijd van '1 jaar onge woon hevig onweer heeft te Water land-Kerkje Donderdag twee slachtof fers geëischt. De molenaarszoon Risseeuw werd op slag gedood, de molenmaker De Groot, van Nieuwvliet, ernstig ge wond. wezen OMGESLAGEN. Op d.- roede van Vlissingen is de booi van het Belgische loodsw omgeslagen. De opvarenden zijn gered POGING TOT VERGIFTIGING. De rechtbank te Arnhem gelastte de voorloopige aanhouding van mej. D.. geb. S.. aldaar, die verdacht wordt van poging tot vergiftiging van haar man. met 1 maand te verlengen. De instructie in de zaak wordt nog steeds voortgezet, maar do verdachte blijft haar opzet ontkennen. DOOR EEN TREIN AANGEREDEN. Donderdagnacht vond de spoor wegwachter aan de Ketüsche Vaart hij "den Omval cOTrifnnTi op de baan. die door een trein was aangereden. De rechter schouder was ontwricht on 4 ribben gebroken. In deernis waard! gen toestand werd hij per brancard naar het Burgerziekenhui^ BLIKSEM INGESLAGEN. Uit Nieuw-Helvoet meldt men van 8 Februari Bij de hevige onweersbui, welke zich gisterenavond boven deze streek ontlastte, werd hier een woning van zekeren J. van Rij door den bliksem getroffen, gelukkig zonder noemens waardige schade aan te richten. EEN MERKWAARDIGE KLOK. Een dezer dagen zegt de Leeuw. Ct, - waren we in de gelegenheid een merkwaardige klok te zien, die alweer een nieuw bewijs is voor den ingeniéuzen knutselgeest der Friezen. „Salomo's Eerste Recht" van Elzinga, de ingewikkelde machine, die zooveel bekijks had, heeft een opvolgster in deze klok, wier vervaardiger, O. Koop- mans, tot dusver werkzaam, was bij de heeren Faber en Zeilinga. Zij is gemaakt in den vorm van een kerk met hoogen toren. De geheel e voorgevel der kerk is een glazen aeur en daar doorheen ziet men de won deren der fabricatie. Allereerst de wijzerplaat met haar cijfers en wijzers. En dan verschil lende bewegende figuren Op den voorgrond in een rivier een boot, die langzaam schommelt als door de golfjes gewiegeld een op haalbrug, die open- en dichtklapt, ligt over het water, terwijl een mo lentje rustig zijn wieken laat draaien. 's Nachts om twaalf uur grijpt een klokkeluider naar een touw en luidt de klok, doch daar het een man van de wereld is, weet hij dat op dit uur de groote meerderheid der mensehen slaapt. Hij is dus bescheiden met zijn geluidoch "s middags om twaalf uur, dan haalt hij zijn schade in en beiert hij er lustig op los. Elders zien we een smid. die met krachtige, knoestige armen het ijzer hanteert en op net aambeeld slaat. Maar eene verrassing is het volgende: Boven de rivier zit een violist, een Joachim van de straat. Op een be paald uur laat hij den strijdstok over de snaren gaan, een lustig liedje weerklinkt; terwijl tevens uit een tun nel een trein komt aansnorren en dwars over de rivierkade loopt om in een anderen tunnel te verdwijnen. Het geheel .behalve de glazen voor gevel, is van ijzer en koper. En mis schien is niet het minst merkwaar dig het feit, dat ook het uurwerk da.t volgens den maker met zeldzame nauwkeurigheid loopt, hetgeen we natuurlijk niet in staat waren te con troleeren door hem zelf, hc«?wel hij geen horlogemaker is. is vervaardigd uit koper en ijzer. Er is heel wat nadenken, combina tievermogen, geduld en vaardigheid noodig geweest om deze kerk-rare- kiek te bouwen. ,,Ik ben er in mijn vrije uren vijf jaar mee doende geweest", zeide ons de vervaardiger. HET SPEELHOL TE VAALS. Te Vaals heeft Dinsdag de com mandant van het district Maastricht der Koninklijke marechaussee, de heer T. X. L. Schoenmakers, met zijn marechaussees en vergezeld van burgemeester Strater (zoo de toe gang mocht geweigerd worden) een herhaalden inval gedaan in de Vaalser speelclub High Lift, waar onlangs de marechaussees met den officier van justitie een inval hadden gedaan. Niettegenstaande der vereeniging toen aangezegd was, dat zij niet verder mocht spelen, daar zij be schouwd werd als ..ongeoorloofde vereeniging". had 't bestuur kalm weg een nieuwe roulette doen aar. rukken en had er weer lustig op los laten hasardeeren. Bij den inval Dinsdagmiddag wer den 40 spelers op heeterdaad betrapt, de roulette werd door de marechaus sees in beslag genomen en de voor zitter der vereeniging, benevens een der 40 spelers, iemand uit Keulen, werden gearresteerd en naar Maas tricht voor den officier van justitie geleid. De voorzitter is Woensdag nog over de grenzen gezet en den Keulenaar is te kennen gegeven, dat in 't ver volg hij en zijn eventueele Duitso-e speelvrienden denzelfden weg zouden opgaan, behoudens de knus op straf vervolging. Terwijl kapitein Schoenmakers be zig was de inbeslagneming bij de High Life van roulette eu gelden te regelen, vernam hij toevallig dat in 't zelfde huis, waai- nu de eerstge noemde club nog is gevestigd, bij Schmalbach, een tweede speelclub was opgericht, genaamd „Casino". Er was ook reeds hoewel er nog niet mede gespeeld was voor deze hasardeursclub een roulette inge voerd. Nauwelijks had kapitein Schoenma- kers hiervan zekerheid bekomen, of hij liet de roulette opsporen <jn ze uit den kelder, waar ze stond, ophalen en in beslag nemen. De club „Casino" bleek reeds geheel geconstitueerd te zijn op statuten, slechts in een paar onbeteekenende punten afwijkend van die der High Life. Beide inbeslagnemingen hebben wederom plaats gehad op grond van art. 140 Wetboek van Strafrecht. Uit zeer goed ingelichte bron verne men wij dat van stonde af aan met de uiterste gestrengheid op den eens ingeslagen weg zal worden voortge gaan door de dienaren des gerechts. Zonder e enige bedenking zullen zij, die betrapt worden op 't deelnemen aan of het gelegenheid geven tot hu- sardspel, op bovengenoemde wijze gearresteerd, vervolgd of over de grenzen gezet worden. (L. K.) Het i-jarig dochtertje van den heer Stern te Alfen is zoodanig door een motorfiets overreden, dat het aan de bekomen verwondingen is overleden. In het Ziekenhuis te Rotterdam is overleden M. N., die j.l. Zondag be wusteloos, het hoofd bedekt met bui len en wonden, op haar kamer in de St. Laurensstraat aldaar, is gevon den. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 30 Cent per regel. HAARLEMSCHE ZIEKTEN. Er is niets wat iemand meer uit zijn humeur brengt, niets wat Uw ge duld meer op de proef stelt dan jeu king der huid Aambeien maken U bijna krankzinnig ze hou dm» U den geheelen nacht wakker. Prikke lende huiduitslag is even slecht, en even moeilijk te genezen. Dergelijke kwalen worden met den dag erger. Dank zij verklaringen gelijk de vol gende, beginnen de menschen in te zien, dat zij een geneesmiddel onder hun bereid hebben tegen deze ziekte Mejuffrouw F. F. Christiaanse, Ge neraal de Wetstraat 67 te Haarlem deelt ons medeAls een gevolg van de mazelen had mijn kindje, dat vijf jaar outf is, het geheele lichaam vol uitslag. Hierbij kwam brand en het was verschrikkelijk om aan te zien, hoe het arme kind leed. De jeuking was onuitstaanbaar en wat wij ook aanwendden, niets hielp. Ik ben zeer tevreden dat Uw middel het ware was, want nog voordat ik één doosje geheel geledigd had, was het kind totaal van zijn kwaal genezen en met veel genoegen wil ik iedereen hierover inlichten. Verzeker U dat het de échte Foster's Zalf is, die men u aanbiedt, dezelfde die mejuffrouw Christiaanse gehad iieeft. Ze is te Haarlem verkrijgbaar bij de heeren J. van Gulik, Zijlstraat 98, K. van Eden, Spaarne 38 en J. J. Göppinger, Groote Houtstraat 147a, tegen f 1.75 per doos of 10.— per zes doozen. Franco toezending na ont vangst. van postwissel. hadden schaatsen gereden, zij zich tot een gx*oep vormden op het ijs, otn zich te doen fotografeeren. Doch voor die verzameling op ecu punt was het ijs niet sterk genoeg en allen stoortten in de diepte. Het ijs was dim en bij den strijd om het leven door de jongens brak het ijs telkens en telkens af. Na bovenmen- schelijke pogingen wist echter Pater Simon en een student, Reuter ge naamd.. allen op drie na te redden. Hoewel zeer afgemat begaven edhter èn Pater Simon èn Reuter zich weer te water en zwommen naar de plaats waar de drie gezonken waren, doch zij hadden helaas te veel van hun krachten gevergd ook zij zonken weg en verdronken met de drie, die zij hadden getracht te redden. Intusschen kwamen andere pries ters van het college en de overige studenten aanloopen. doch te laat. DE DOODENSPRONG. Mauricia de Freis, de jonge vrouw die met een automobiel den gevaar lijken „cercle de la mor' maakt, i9 te Lissabon het slachtoffer geworden van haar gevaarlijk beroep. Midden in den cirkel, toen de automobiel de steile bocht opliep, verloor zij het stuur over de machine en werd in de arena geslingerd. Met bijna alle beenderen in het lichaam gebroken, werd zij opgenomen. Er bestaat geen hoop om haar te redden. De auto werd tot splinters geslagen en vele dames in de propvolle zaal vielen flauw bij het vreeselijkc schouwspel. PROF. ROSENSTEIN. Men zendt aan rle „N. Ct." nog de volgende herinnering aan professor Rosenstein Te Leiden waren m mijn studenten tijd; gelijk dat trouwens aan iedere hoogeschool het geval is, eenige oud- gasten onder de studenten, die reeds eenige lustrumfeesten als student me de hadden gevierd. Een hunner, een medicus, had in zijn „jonge jaren' gelijk hij het uitdrukte, het zoover ge bracht, dat hij zijn candidaatsbul had verworven. Toen echter was hij aan het sukkelen geraakt met de studie en spoedig was het zoover gekomen, dat hij nooit meer op het ziekenhuis kwam, en ring behooren. tot de stam gasten van een bierhuis, waar hij zijn meesten tijd doorbracht, dag in dag uit, jaren achtereen. De professoren van het ziekenhuis kenden hem niet, behalve een hunner, nu een wereld beroemd geleerde, die bij hem groen geloop en had. en wien hij, als hij hem een enkele maal alleen tegenkwam, uit oude refatie altoos heel familiaar bii den naam noemde. Door welke omstandigheid dan ook, voor het oog der wereld plotseling, bekeert onze oud-gast zich van de dwa ling zijns weegs, en met het begin ven een nieuwen cursus begint hij zeer ijverig en trouw college te loo- pen en hij houdt dit vol ook. Geen enkel college op het ziekenhuis slaat, hij over, twee gansche cursussen lang. En ziet. de mare verspreidt zich, dat onze oud-gast zijn doctoraal zal doen en waarlijk, het staat aangeplakt en het examen heeft plaats. Groot i9 de belangstelling bij oud en jong. Bij den uitslag is de faculteitskamer bij lange na niet groot genoeg, om al de belangstellenden te kunnen bevat ten velen moesten zich tevreden stel len met een plaatsje in of buiten de deur. Professor Rosenstein neemt als voor zitter der faculteit het woord en spreekt den examinandus onder adem- looze stilte allerhartelijkst toe. Zon der te roemen in zijn kennis (dit kon stellig niet bestaan'- voelde de H.Gel. zich blijkbaar gelukkig dezen oud-gast zijn bul te kunnen overhandigen, en hij. de Israëliet, deed het o.a. met. de onder groote instemming der talrijke aanwezigen aangehaalde woorden van Jezus uit Lukas XV 7 ..Ik zegulic- den, dat er alzoo blijdschap zal zijn in den hemel over één zondaar, die zich heiteerl. meer dan over negen-en- negentig rechtvaardigen, die de be keering niet noodig hebben ONGELUKKEN. Te Brouwershaven kreeg dezer da gen een daar gelogeerde dame een stuk glas in de keel. Het verwijderen ging vrijwel, hoewel toch de keel ge kwetst scheen te zijn. De dame is thans aari de gevolgen overleden. (M. Crt.) Van het ongeluk te Vlissingen geeft de M. C. de volgende lezing De Belgische loodsboot is door de stoomboot Barnesmore doormidden gevaren. Vijf menschen zijn dooreen andere Belgische boot gered. De Bel gische rivierloods Blij is verdronken. Te Noordwelle (Z.) werd Donderdag- de molenaar J. S.. juist toen hij den molen verliet, door don bliksem ge troffen. zóódanig, dat de geheele rechterzijde van zijn lichaam ver lamd werd. Bewusteloos werd de man in zijne woning gedragen. Ververij en Chem. Wasscherij Groote Houtstraat 90, Brouwersvaart 74. REINIGEN, VERVEN en REPAREEREX alle soorten £sos*<3ijnen, Tapijten, Meubelstoffen, Kleeden enz. PSIJKSK NIET DUUR Letteren en Kunst PORTRET MEVROUW SOPHIE DE VRIES. De vereeniging tot oprichting en uitbreiding der galerij van portretten van Nederlandsche Tooneelkunstena- rem die in den Stadsschouwburg te Amsterdam zijn groot geweest, be richten, dat beperkte middelen één der oorzaken was, dat zij in zoo lan gen tijd niets hadden ineê te doelen. Door samenvoeging van twee jaar contributie hopen zij in de gelegenheid, te zijn de portretten van mevrouw So phie de Vries dn F. J. Majotski in den loop van dit jaar te doen schilderen. Het eerste portret zal door den heer Gerard van Ilove worden geschilderd en vóór het einde van het seizoen der gemeente worden aangeboden. Gemengd Nieuws I1ET KNAAPJE EN DE SLANG. Een tijdschrift „Gentlewoman", ver haalt cle navolgende geschiedenis, die in Indië voorviel. Een klein Hindoe-knaapje ontbeet eiken morgen met een schotel melk en brood. Een dame, die dit avontuur mede deelt, naderde zekeren dag het jonge tje, terwijl liet at, en wat zag zij toen Een brilslang, wier beet onmiddel lijk den dood tengevolge heeft, deelde den melkkost van het kind, terwijl dit al lachende, het ondier met een lepel tikjes gaf op de/ri kop, daarbij uitroepend bobberi, bobberi (stoute- rik stouterik Toen cle brilslang genoeg had, kroop zij terug in het struikgewas. De dame durfde geen stap doen, geen kreet slaken, uit schrik vooreen noodlottige ontknooping. Na het verdwijnen van de slang ech ter, haalde zij onmiddellijk eenige mannenmen ging op zoek naar het kruipend gedierte dat weldra gevon den en afgemaakt werd. Toen het knaapje den dood der bril slang vernam, begon het bitterlijk te weenen en zeiZij kwam mij alle da gen helpen mijn schotel leegdrinken EEN TOCHTJE VOL ONGELUKKEN. Vier ski-loopers. twee heeren en twee dam©9, deden dezer dagen van uit Annecy een tochtje in de bergen, toen zij door een zwaren sneeuwstorm overvallen werden. Het onheil ziende naderen, trachtten zij nog in allerijl bergafwaarts te glijden, maar zij verdwaalden en stonden weldra te midden van een verblindende sneeuw jacht. Met behulp van het kompas drong men langzaam vooruit, maar bij het aanbreken van den nacht was de goede weg nog niet gevonden. Ein delijk ontdekte men een Senn-hutde deur werd opengebroken, men ging binnen en de heeren trachtten vuur aan te leggen, maar nauwelijks vlam de het vuur op. of de schoorsteen vloog in brand en welke pogingen men ook deed, weldra lag de lieele hut in asch. Gelukkig was het storm weer intusschen voorbijgegaan. Dood moe, de dames moesten gedragen worden,, ging men weer op weg, tot men, het bezwijken nabij, eindelijk in dc verte het licht van een dorpje zag, dat om 7 uur 's morgens bereikt werd. De beide vrouwen liggen met tot de knie bevroren beenen in be denkelijken toestand te bed. Officieele berichten DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Haarlem Gelet op de wet van 30 December 1905 (Staatsblad No. 361) tot wijziging van art. 65 van de Drankwet; Brengen het navolgende ter kennis van belanghebbenden Verkoop van alcöholho udenden drank, anderen dan sterken drank en van alcoholvrijen drank kan zonder verlof geschieden tot 1 Augustus 1900. Wenscht men dien verkoop na 31 Juli 1906 voort te zetten, dan zal. een verzoek om verlof, hetwelk vrij vah zegel is, bij Burgemeester en Wethou ders moeten worden ingediend vóór 1 Maart 1906 deze bepaling geldt niet voor hen, op wier verzoek om verlof reeds vóór 1.Januari 1906 gunstig werd beschikt. Indien eene vroegere aanvrage om verlof werd afgewezen, kan een nieuw verzoek vóór 1 Maart 1906 worden in gediend, wanneer die afwijzing ge schiedde a. op grond van art. 36, eerste lid, 2o der Drankwet, (veroordeelingen we gens overtredingen dier wet, begaan vóór 15 October 1904)en b. ten aanzien van vóór 15 April 1905 ingediende verzoeken, op grond van art. 36, tweede lid der Drankwet (liet niet-voldoen aan de eïschen van licht en luchtverversching, gesteld bij de artt. 1018 van het Koninklijk besluit van 1 April 1905 (St.bl. 120).) Haarlem, 9 Februari 1906. Burgemeester en Wethouders voor noemd, BORIiEL. De Secretaris, J. W. VAN BILDERBEEK. L-S. Rechtszaken IN VRIJHEID GESTELD. De rechtbank te Arnhem gelastte Vrijdag de onmiddellijke invrijheid stelling van N. A. M.. thans aldaar gedetineerd op vermoeden van opzet telijke brandstichtine in eene villa te Ede. EEN TRAGEDIE OP HET IJS. De New-Yorksclie correspondent van de Daily Telegraph meldt, dat, toen een twintigtal studenten van het St. Bede's college op de URnois-rlrler DESERTIE. De krijgsraad te Leeuwarden heeft den soldaat-vrijwilliger C. N. B. W. van het le reg. inf. aldaar die «on der verlof gedurende twaalf jaren in het buitenland afwezig is geweest en in de vorige maand zich te Alkmaar vrijwillig heeft aangemeld wegens eerste desertie in tijd van vrede met medeneming van een kleedingstuk welke niet tot de tenue van den dag behoorde, veroordeeld tot twee maan den militaire detentie en in de kos ten. Na het ondergaan d:er straf, «al hij bij genoemd korps zijn nog onvervul den diensttijd moeten volbrengen. ^erk en School GEREFORMEERDE KERKEN. B* roepen te Wetsinge-Sauwerd (Gron.) ds. M. Elzinga te Zalk. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Aangenomen het beroep te IJtena door ds. A. de Vries Mz. te Zijldijk. PRIESTERJUBILé'S. In het Bisdom van Haarlem zullen in 1906 naar de Tijd meldt, de volgen de eerw. heeren geestelijken hun priesterjubilé vieren 5 Augustus. 40-jarig priesterfeest pater F. J. van den Berg, Pastoor te Rotterdam (H. Dominicus). 10 Augustus. 25-jarig priesterfeest: J. D. A. Meijer, Pastoor te Goorn. 15 Augustus. 50-jarig priesterfeest: G. van Dijk. Pastoor te Langeraar.

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 6