NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. VerbrandePapieren 23e Jaargang. No. 6953 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. DINSDAG 27 FEBRUARI 1906 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)„1.30 Franco per post door Nederland„1.65 Afzonderlijke nummers0.02 M Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37 H de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels ƒ0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regel. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij; Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel. Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Génerale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs3P's Faubourg Monlmarirc. Stadsnieuws P r e in i es Spoorwegperso neel. Men meldt uit Haarlem aan de Tel. dat de directie van de H. TJ. S. M. •voornemens is, de thans bestaande premies voor 'h'et personeel der loco- motieven en van de werkplaats al daar af te schaffen en in verband daarmede de tractementen van dat personeel te verhoogen. Deze maat regel zal reeds op 1 Maart in wer- king treden en zeker dooi' het be treffende personeel op prijs geste).! j worden, daar een verhoogd vast sa- laris aangenamer is, dan een steeds afwisselende premie. EEN HULDE. Het zangkoor ,,Amstels Werkman toog Zaterdagavond naar Haarlem, om aldaar aan izijn beschermheer, den heer M. E. Jonker, idlirecteur der riaam- looze vennootschap Fabriek van Stoom- en andere werktuigen, voor heen Hk. Jonker te Amsterdam, eene serenade te brengen bij gelegenheid zijner benoeming tot ridder in de orde1 van Oranje Nassau. De heer Jonker verkreeg die onderscheiding als lid van de commissie voor de Luiksche tentoonstelling. Het zangkoor voerde voor de wo ning van den gehuldigde, op den Schotei'weg, eehige liederen uit. Er was vrij veel publiek. Stukken van den Raad. HET UITBREIDINGSPLAN. Jhr. Louis Rutgers van Rozenburg heeft voor zich en zijn mede-eigenaren van gronden opgenomen in het uitbreidingsplan voor de terreinen ten Zuiden van de Amsterdamsche Vaart tot den Raad gewend met een adres. Tot hun leedwezen hebben deze eigenaars gezien dat de stukken grond geteekend E no. 2364 en 2125 te zaïnen groot 1.12.75 TLA. op een gedeelte na van ongeveer 550 vierk. M. geheel door een geprojecteerd plein en door straten worden ingenomen, terwijl van het terrein E. no. 91, groot ongeveer 2.41.10 .A. een hoe veelheid van omstreeks 7100 vierk. M. voor straten en pleinen moet be schikbaar worden gesteld. Daarom verzoeken de adressanten een wijziging in het plan te willen brengen, zoodanig dat niet enkel van hunne terreinen, gedeelten tot plein werden bestemd, maar dat die la.st gedeeltelijk ook op andere terreinen wonde gelegd. Bovendien zijn zij van oordeel dat liet plein van 150 bij 100 Meter geen fraaien indruk zal ma ken, omdat deze afmeting te groot is in verhouding tot de aangrenzende perceelen; een kleiner plein zou vol doende voorzien, in de toevoer van licht .en lucht. De adressanten bieden dan ook een ontwerp plan aan, waarop rekening is gehouden met deze eischen. SALARISREGELING BIJ ONGESTELDHEID. Het komt B. en W. wenschelijk voor om evenal^ voor het personeel bij liet Lager Onderwijs, ook voor het onderwijzend personeel bij het Middelbaar- en Hooger Onderwijs, •alsmede voor alle andere ambtenaren der gemeente, bij welken tak van dienst ook werkzaam, mits zij in het genot van een jaarwedde en voorzien zijn van een voorloopige of vaste aanstelling, eon verordening vast te stellen regelende de salarieering bij ziekte, In de ontwerp-verordening is be paald, dat de ambtenaren gedurende de eerste zes maanden van hun ziek te het geiieele salaris ontvangen, de volgende zes maanden slechts de de namen der partijgenooten Hoe- jenbos, Melchers, Harms. Oudegeest en Stoop onder, het is een patroons- brochure, samengeflanst voor of door de directeuren van hoofd- en bijkantoor der Centrale de Lieme en Hugenholtz. waarvan de eerste trou- vergadertng der Tweede Kamer be vestigd, dat er plannen in voorberei ding zijn, om, indien de pont te Vel- sen op den duur niet mocht voldoen toch door een brug zij T dan een rolbascule-brug' de beide kanaal oevers te verbinden, heeft hier wens geen partijgenoot is. Zij is niet sommige kringen onrust verwekt. Er beter dan één of andere brochure [mag dan ook aan worden herinnerd, door de juweliers, de Stortten enz. jdat Amsterdam zich bij raadsbesluit helft, terwijl na twaalf maanden on- ui'sogeven. j '11 Ï898 heeft verbonden tot betaling eerteldheid de uitbetaling trebeel «til 5,TDe ^dedeelingeii, welke de lieer j van 10 pet. m de uitgaven, door het g -cl oid de uitbetaling geheel „til Hugenholtz over de quaestae aan de;rijk te besteden voor het aanbrengen verstrekte, noemt de schrijverder verbeteringen in het Noordzeeka- zaJ staan. ZIEKENTRANSPORTWAGENS. B. en W. vragen f 1350 om h.et per ceel Gasthuisstraat no. 16 te verbou wen tot bergplaats van de drie zie ke ntranspor tri j tuigen. AFWIJKING BOUWVERORDENING. De heeren H. en J. Lamp vragen paalde dn artikel 14 der Bouwveror dening ten opzichte van het verbou wen van het perceel Barteljorisstraat no. 18. B. en W. stellen voor dit ver zoek in te willigen. VOORDRACHT ONDERWIJZER. een voor een leugens, en dan gaat hij naai, onder voorwaarde a. van de. voort: ,.Een feit is het, dat Hugen-vervanging van de dra.aibrug in den holtz in mijn plaats trad door zijnrijksweg 1e Velsen over het kanaal daad. Op het oogenblik heeft bijv. J door een stoompon'tveerb geen inspecteur der Centrale het enz. i recht om op Hugenholtz' gebied I Reeds heeft d'e gemeente haar ver- Noord-Holland te gaan werken. Zoo j plichte deel in de tot dusver ge was het ten minste steeds. Zóó had,maakte kosten gekweten maar het om ai to mogen wijken van hot bo f0"®' miJn aanstelling afliep - en za,l haar ongetwijfeld zwaar vallen a het aar was nog met eens uil daarmede voort te gaan, zoolang paalde in aa tikel 14 dei Bouwveroi - geen der inspecteurs toen het recht haar het gevaar boven het hoofd om in Amsterdam te komen werken hangt, eener overbrugging in zonder mijn goedkeuring. Middenin plaats der nu in afbraak zijnde brug het gesel lil nam Hugenholtz doorzijn: waarbij de scheepvaart toch we- briefkaarten de maatregelen daartoe, der afhankelijk wordt van het land- j en stak dus den vinger uit naar mijn verkeer. Vooral heeft de aandacht Tr i betrekking. En dat zelfs zonder door getrokken de passus, waarbij de Mi- Voor de vacature van onderwijzer prooclnood gedwongen te zijn! Aan nister verklaart, daarom bijv. een aan de Kostelooze School letter C j de arbeiders het oordeel." I pont-transbordeur niet te kunnen hebben B. en W. de volgende voor- Wat verder staataanbevelen, omdat daarmee even dracht opgemaakt: I ..Aan liet adres van Hugenholtz ten als met een pontveer en in tagen- le II. Peusens te Haarlem slotte nog slechts dik In Het Volk «telling met een brug, die, met uit- 2e D van Veen te Haarlem, en van 9 Febr. 1906 zégt hij, dat het zondering van de ©ogenblikken, waar op p' A n.jfi.rw t,p 7a indam eigenlijk gaat om deze vraag, of de 0p zij voor de scheepvaart geopend 3e C. A. de Riddei te Zaandam. direcüe der Centrale al of niet het wordt te allen tijde toegankelijk is reclh had, een reorganisatie in het slechts een inteimitteerend ver- bedrijf voor te stellen, dat dit de keer kan worden verkregen, waar- hoofdzaal; is. Welnu, dat recht heeft van de capaciteit binnen tamelijk en- ze zeker. Maar ze moet rekening hou- ge grenzen beperkt is." HOFBERICHTEN. den met de rechten in casu vooral Immers, hef scheepvaartverkeer'zal Bij baron Bentinck is 100 van TI. het loon van de arbeiders, bij de re- dan hierbij toch weder ondergeschikt, M. de Koningin-Moeder ingekomen organisatie betrokken. En wanneer gemaakt worden aan liet fandver- voor de werkverschaffing van den zij. zooals in het onderhavige geval, keer waaromtrent Amsterdam de Chü'istelijken Volksbond in Den Haag. dat recht (cl. w. z. het loon van den zekerheid meende te verkrijgen, dat Naai' mem verneemt, zullen IT. M. cle betrokken arbeider) aanrandt, dat dit juist niet zou geschieden, toen Koningin en H. M. de Koningin-Moe-j nog wel in de aanstelling was vast- zij de overeenkomst met het rijk aan- der en hoogstwaarschijnlijk ook Prins gelegd, dan is het zijn recht, zich ging. Hendrik Vrijdag of Zaterdag een be-daartegen met alle macht te verde- zoek aan Kinderdijk brengen. Zij zul- digen, al geldt het De Centrale. En BEWAREN VAN PROTOCOLLEN, len daar's morgens circa half elf aan- het is zijn plicht, in het belang der De heer P. G. Duker. notaris te komen en worden ontvangen in de arbeidersbeweging tevens, te beletten Zuidscharwoude, heeft naar aanlei- Scheepswerf en Machinefabriek firma dat wie ook, zich, vóór dit geschil op- ding van den brand op 16 Januari L. Smit Zoon. Vervolgens zal de gelost is, als een onderkruiper aan- ten kantore van notaris Van Stoc- Machiniefabriek Kinderdijk, voorheen Hieclt, al is die onderkruiper ook een -kurm te Lisse. een adres gericht tot firma Diepenveen, Leis Smit bezocht Kamerlid in hoogst eigen persoon." clen minister van justitie, waarbij in GEËMAILLEERDE PANNEN. i De vrouw van den slager TI. V.. te Emmer-Compascuum (Dr.) had wat eten in een geëmailleerde pan ge-, kookt. Hiervan was een weinigje over gebleven en naliet eten hiervan deden zich bij de vrouw en twee kinderen verschijnselen voor van vergiftiging, zooals buikkrampen en braken. Dr. Huizinga, wiens hulp onmiddel lijk werd ingeroepen, constateerdeda.it ook vergiftiging en wist nog juist, bij tijds hulp té brengen. Voor de zooveelste maal weer een bewijs, hoe onvoorzichtig het is, der gelijk materiaal te gebruiken voor het bewaren van gekookt eten. DE KWESTIE TE DIEPEXHEIM. De kwestie te Diepenheim is opge lost. Mej. Liese, die .aldaar tot onder wijzeres werd benoemd, nadat ze schriftelijk voor een paar jaar van haar recht op ancienniteitsverhooging hacl afgezien (wat tear gevolge had een paar adressen van cle hoof dbest uren van den Bond van Nederlandsche On derwijzers en dat van de Vereeniging van Hoofden van Scholen aan H. M. de Koningin, om die benoeming als strijdig met de wet te vernietigen), heeft voor die benoeming bedankt. Binnenland Het derde deel van de brochure is worden; daarna de fabriek voor scheepsbouw, firma I. en K. Smit, en gericht, aan „mijn kameraden tol slotte.'die fabriek der Htm» F. pariij m vakbeweging" Hij staat daarin eerst- V Kloos Zoon. Vertrek circa 12 uur. H. M. de Koningin zal Dinsdag a.s. een diner aanbieden aan de leden van den Internationalen Raad voor liet onderzoek der zee. es'en En woord, en daarna Troel st schrijver vraagt „Wat wil Troelstra toch. dat thans zoo haastig verdedigt hem. die ten, ------•-.- n. rj van arbeidersstandpunt niet te verde- H M. de Komngm-Mwder golZa- digM1 ifi. el, dat hii ml, nanva]t die rdag .een toer. waaraan o.a. deel- overweging' wordt gegeven liet daar in heen te leiden, dat er een wettelijk voorschrift kome op het bewaren van te de protocollen door notarissen, en de die in do algemeene bewaarplaatsen in brandvrije kluizen, met vergoeding hij door 'het. rijk van de te maken kos terdag een namen de gezanten van Frankrijk en België met hunne echtgenooten de zaakgelastigde van den. H. Stoel, mgr. VIVISECTIE. niets anders gedaan heb dan mij in Het hoofdbestuur der Nederlandsche rechtmatige zelfverdediging te plaat- Vereeniging tot. Bescherming van Die sen tegenover den loon-aanvial van ren heeft aan den Minister van Bin- Piova-nihni ihr mr Roël 1 piesident den patroon en den onverboedschen nenlandsche Zaken een adres gericht. rug-aanval van mijn „collega"? en waarin er op wordt gewezen dat. vol- van het Hul. van H. M. de Komnein dat met inachtneming van het Par- «?n» oordeel van het hoofdbestuur, de S m tos tijbelang vooSóover dat moést?" dieren met genoegzaam beschermd V" I Ten slotte zegt de heer W. fijn Proevan, waarvan het nut DE OtHESTIE HUGENHOLTZ ,.lk heb gevochten voor mijn be- in verhouding tot het toegebracht? WIJNKOOP. lang, en daarbij steeds het Partijbe- le®d uiterst twijfelachtig is. De lieer Wijnkoop heeft thans eene lang gespaard. Maar nooit den per- AtotóLdat 'in Smfia u^DuUsrli uitvoerige, vijftig bladzijden dikke soon! Wilt ge mij daarvoor doen '^"gé- brochure. doen verschijnen tot Aan- .booten, pm-lijgenooto, op «enigerlei ,1Msh™e„ vfvi)e(tie afliu- vai en Verweer inzake Hugenholtz wijze, dan spaait gij den persoon van d [s de toeBosaill„ erv0„ en en de Centrale", gelijk de titel luidt, liet Kamerlid en gij brengt daarmee .,.|1'en |,™érken Eerst gaat hij daarin nauwkeurig de Democratie in de Partij een zvva- Hc, hoofdbestuur spreekt ilenwensvli .geschiedenis van het geschil na; ren slag toe Ik denk beter van de (],af; vail régeeringswege oen. eoni- ïn eritiseert hij in liet tweedie deel Pariij, nu ik haar heb ingelicht.' missie zal worden benoemd tot bei uitbrengen vara een rapport, met be- EVENTUEEL NIEUWE OVERBRUG- trekking tot hét nut der vivisectie en GING TE VELSEN. waarin cle wensch wordt geuit, om ze, Men schrijft uit Amsterdam: wat de toepassing betreft, in ieder ge- De mededeéling van den Minister val aan streng-bindende bepalingen te Kraus in zijn Memorie van Antwoord onderwerpen. Deze commissie zal dan van 31 Januari 1906, nader in de bestaan uit voor- en tegenstanders. de dan de brochure ..Onderkruiperij en nog wat", onderteekend door den raad van commissarissen en de directie van de Centrale, welk geschrift hij met die volgende woorden qualifi- ceert ..Trouwens al staan er de idlnken- DOOD VERKLAARD. Iemand die Zaterdag op liet Stad huis te Amsterdam een officieel stuk noodig had, kreeg van den ambtenaar een bewijs van zijn overlijden, waar mee hij natuurlijk erg verrast was. Woordelijk luidt dit voor liem gedenk waardige stuk Reg'. No. 10 fo. 116v. Bewijs van Inschrijving in hef. Overlijden s-Regist er. Bij den Burgerlijken Stand der Ge meente Amsterdam, is ingeschreven Frederik. zoon van Willem R en Yda Catharina B!echtelied én. Overleden 4 October 1892. Kosteloos. EEN GOEDE VANGST. Aan de waakzaamheid van een pa r ticulieren nachtwaker te Amsterdam is het te danken, dat de poli tie aldaar Vrijdagnacht de hand heeft kunnen leggen op een- viertal inbrekers en dieven van beroep. Toen een der particuliere nachtwa kers omstreeks 3 uur het perceel 41 Rokin passeerde, bemerkte hij, dat de deur ongeveer 1 c.M. open stond, ter wijl ze andea-s gesloten was. Wijl hij onraad vermoedde, waar schuwde hij een agent van politic. Met z'n beiden gingen zij toen naar genoemd perceel terug en bevonden, dat de deur op den ketting zat. Men haalde den ketting van de deur af en vond daarachter ongeveer 50 kilo lood, een zinken nijp en drie paar schoenen liggen. Uit hei vinden van drie paar schoenen maakten de ageii ten en de nachtwaker op. dat er meer dan ©en. persoon in het leege perceel moest zijn. Daarom besloten zij, aleer tot nader onderzoek over te gaan, de hulp van nog twee agenten en ren .nachtwaker in te roepen. Daarop vatten een agent, en een nachtwaker post bij de deur en twee agenten eu een nachtwaker gingen het huis in. Allen waren gewapend met. een electrisch lantaarntje. De ver schillende kamers en vertrekken wer den doorzocht, doch men vond niets. Totdat men op zolder kwam. Da in zagen de wakei-s voor de veiligheid in het kamertje bij den voorgevel vier personen staan. Men ging regelrecht op hen af en vroeg wat ze daar de den, waarop het antwoord luidde ..We slapen hier". De agenten wisten echter welbeter. .ln een ommezien deed men de ver- Machten dg boeien aan, hetgeen zon der tegenspartelen plaat? vond, en nam hen mede naar het politiebureau in de St. Pielershal. Een hunner had slechts schoenen aan, de anderen maakten op kousen den nachtelijken tocht naar het politiebureau. Daar bleek, dat men met vier beken den van de politie te doen had. De jongste was 18 en had pas 9 maanden gevangenisstraf ondergaan, en de oudste 33 jaar. Bij fouilleering werd iriets op hen bevonden, zegt de ..Tel." Nadat de vier individuen opgebor gen waren, begaven de nachtwakers en agenten zich nogmaals naar Rokin 41. Men vond in een der vertrekken o.a. eeiaige loopers en een vijl. Verder bleek, dat het achter de deur gevon den lood van het dak afkomstig was en de pijp achter het behang van eten der vertrekken was weggehaald. Een woord van hulde aan de parti culiere nachtwakers en de politie voor hun beleidvol optreden is zeker wel op zijn plants. ONTSLAG GEKREGEN. De geschorste directeur der Coöpe ratieve Stoomzuivelfabnek te Oude- schoot, bij Heerenveen. heeft zijn ont slag gekregen. MUIZENPLAAG. 1 De muizenplaag is in de bloembol lenstreek dozen winter buitengewoon groot, want overal ziet nuen de gevol gen -hiervan- in de bloembollen vel den. en vooral in den Lisserbroekpolder, waar de schade, door deze beestjes veroorzaakt, belangrijk is. Een Ti iet alledaagsch geval hierom trent heeft J. R, ondervonden, die in een put 600 Spirea Japonic a had ge- horgen. Toen iiij dezer dagen de put openmaakte, om ze te snijden, bleek hot, dat van de 600 stuks nog 6 stuks ongeschonden waren, terwijl do ove rige 594, behalve de kroontjes, dooi de muizen waren opgepeuzeld. P ATROONSVEREENIG TNG „BOAZ". De jaarvergadering van de vereeni ging van Nederlandscli/o patroons „Boaz". liad Donderdag te Utrecht- plaats. De voorzitter, de lieer W. Ifovy. be treurde in zijn openingswoord de vcr- anderiaig van Kabinet in het vorige jaar. Wat de tarief wet. betreft, zette spreker uitvoerig uiteen, hoe verhoo ging van invoerrechten hem voor onze nationale welvaart noodzakelijk schijnt, terwijl hij tevens de verwach ting uitsprak, dat het er ook onder een vrijzinnig ministerie van komen zal. zij het met kleine sprongen, zoo- als minister Pierson voorstelde, en niet zoo op ednmaal als het kabinet- Kuyper bedoelde. De secretaris, de lieer J. A. Wo-rm- ser, herinnerde in zijn verslag aan de sociale conferentie in Amsterdam ge houden en aan het instellen van een commissie gezamenlijk met „Patrimo nium" tot het doen van een onderzoek, welk belang de landbouwende stand heeft bij de aanhangig© wetten. Mel ding wordt tevens in liet. jaarverslag gemaakt, dat gedelegeerden ook wer den aangewezen tot voorbereiding van de 2de sociale conferentie voor dn be langen der landarbeiders in April a.s. Met blijdschap wordt, medegedeeld van den arbeid van den heer J. J. Wielin- ga te Assen in hét belang der voree- iiighig. die in verschillen die plaat ven afaeelingeit' stichtte. De hoeren A. Hoogenbooni, A. van Leeuwen en J. Schippers werden als bestuursleden herkozen iu d© plaats van. den lieer J. J. van Iloekeu werd de heer K. Meima van Stadskanaal benoemd. Drukke besprekingen werden ge voerd om een burea u op te richten om den eenmaal begonnen arbeid van Boaz" voort te zetten. Dit denkbeeld was ter sprake gebracht door den heer Wiel inga. Feuilleton. Naar het Franse h. van M. MONTéGUT. 3) Thibault wist bij ervaring hoe nauwkeurig op de wallen het toe zicht gehouden werd, maar wat hij niet wist, dat was, dat gedurende de twee maanden, van de Commune, de strikte -eerlijkheid van hen, aan wie tijdens dat bewind de financiën wa ren opgedragen, deze opgestapelde geldswaardige papieren en effecten, onaangeroerd badden gelaten. Slechts op liet laatste o-ogenblik, toen alles op invallen stond, was het denkbeeld opgekomen, dat in die brandkasten en koffers iets lag, dat voor hen de moeite van te stelen waard was. En een klein aantal was bereid gevonden de misdaad te vol brengen. Zeker, Prosper herkende deze pa pieren, Zij kwamen uit de Centrale Schatkist. Zij lagen nu door elkan der. zonder orde of rangschikking, de Staaitsrenten, de Schatkistbiljet ten. de coupon-bladen op 1 April ver vallen. de obligation, en borgstellin gen gegeven door de aannemers van werken voor den Staat. Daar waren ook bons op de Schatkist voor 10 jaar, tijdens den ooriog uitgegeven, certificaten van de o.orJogsleening van 750 millioen, ook nog verschil lende papieren van waarde uit an dere departementen afkomstig, te Parijs achtergelaten, wegens de on veiligheid der verkeerswegen. Deze zak. de eenige waarschijnlijk die mogelijk van 10 andere gered bleef, bevatte, zoo globaal berekend, een toegeschreven waarde van 5 of 6 millioen. Prosper Thibault zat verstomd voor zich uit te staren. De eene groo- I te vraag rees voor zijn verbijsterden blik wat- zou hij doen 1 Besluiteloos als immer, zat hij ver- wezen om zich heen te stèren, en met een flauw gebaar, als wilde hij flink zijn, zcide hij Maar- natuurlijk, ik moet het teruggeven. Echter ontbrak de innige overtui ging aan deze woorden. Hij voelde het, en twijfelde niet aan zijn eigen wil. Toen opstaande liep hij naar een ouden rieten leuningstoel, viel er in neer en met de hand onder het; hoofd, trachtte hij een besluit te nemen. Eerst zeide hij tot zichzelf, dat de geregelde troepen nu Parijs binnen- drongen en den brand van het mi nisterie zoudtgn stuiten. De diefstal zou dan zeker ontdekt worden. De opengebroken b-ran(Muizen en kas ten, en de zakken, die andere zak ken, door do 'dieven verloren, zij zou den zeker gevonden worden en de misdaad uitwijzen. Tiet geheele voorval van het werpen uit het ven- ster zou kunnen worden uitgevorscht. en wie weet? Hij wierp een blik uit zijn zolder raam naar buiten, en hetgeen hij zag ontzenuwde zij77 veronderstellingen. Neen, van het ministerie zou niets overblijven, dat alles vernielend vuu-r had ïee-ds te snelle vorderingen gemaald het geheim van den dief- stal zou voor altijd onder de puin- hoopen begraven blijven. Kasten noch koffers, ook de ijzeren niet, zouden aan die helsche vernie- i ling van het verslindend vuur ont komen kunnen. Op dit oogenblik was er geen wind te bespeuren, en de vlammen hadden dus vrij spel. Hij verheugde zich in deze omstan digheid want zelfs een weinig meer noord of noord-oosten wind en zijn eigen huis zou in brand kunnen ge raken. De hitte van den brand werd hem in zijn zolderkamertje schier ondra gelijk. Hij deed zijn jas en vest uit hij was bezweet en haalde moeilijk adem. De emotie was hem te sterk, hij veelde zijn gedachten beneveld worden en in een half wakende loo- me sluimering gedompeld, viel hij in de7i leunstoel neder. Hij zag wederom zijn jeugd voor zich, zijn liuisgenooten, zijn dorp en in de daar geleden armoede zocht hij een raad, een aanmoediging, een verontschuldiging voor dei7 misstap, dien hij zonder het zich volkomen helder bewust te zijn, reed® be raamde. Het geld was altijd zoo schaarsch bij hem en de zijnen geweest.! In zijn gedachten zag 'hij zijn eerlijken vader weer. dien het altijd in de we reld was tegengeloopenzijne moe der. die naai' gezegd werd, in vroe ger jaren er blozend en aardig had uitgezien, maar die reeds lang voor haar tijd, vermagerd e77 vergrijsd, door de zorgen was uitgeput ge raakt, en die zoo weinig vreugd© ge kend en om zich heen verspreid had; hij zag ook weder de eenige vrien delijke verschijning in het vaderhuis, zijn zuster Christine, maar zij was nu 15 jaar, en zoo zij de blijheid nog niet had ingeboet, lang zou het. niet meer duren, Het zou hein zoo goed doen, als zij allen gelukkig waren. En wat ontbrak daartoe? Het geld. Welnu het viel nu als uit den hemel voor hem neereen goedgun stig lot wierp het1 hem in de handen. Met een tiende, een twintigste deel van wat die zak inhield, zou de vreugde haar intree kunnen doen, in het dan vriendelijke en warme va derlijke huis. En moest hij liet nu teruggeven teruggeven aan dien onrnetelijken rijkaard zonder naam, al dit geld, dat- hij niet had nageloopen. maar dat zich' zelf aan hem had opgedron gen Dat zou hard zijn. Niemand ,-wor-dt bestolen, als ieder een bestolen wordt. Geen wanhoop, geen tranen zouden volgen, op het geen hij ging doen of beter op het- geen hij niet zou doen. Aan de be- langbebbenden bij deze papieren, zou de staat hun verlies vergoeden, en op de begrootiiigon zou dat va/n geen invloed zijn. Maar als ware de aanblik van zijn vader en der zijnen, zijn gedachten komen verheldemi, voelde hij eens klaps zijn geweten ontwaken. Zijn ouders en zijn zuster, ze zouden zich voor hem schamen, zoo zij hem nu zien konden. Deze geldswaardige pa pieren ze behoorden hem niet. toe. dat was duidelijk. Hij moest ze zou gauw mogelijk te~ rugbrengen, dat wa® zijn plicht. Maar toch.... en opnieuw maakten de twijfelende gedachten zich van zijn geest meester. De instorting van een muur wekte hem niet uit zijn mijmering. De brand was nu meester van de vier vleugels van het gebouw. Het dak -was ingestort en viel op den ver koolden vloer der brandende etages neder. Door den aanblik van het ontzet tend schouwspel geboeid, verwijlde Thibault een uur lang, sprakeloos aan liet venster staande. De nacht was reeds gevallen en de sterren prikkelden aan het hemelgewelf. In het. nachtelijk duister scheen het, alsof de brand een grooter en nog ontzettender aanblik opleverde. En het was alsof in de straten het leven verdofte, want de komst der duis ternis had aan de straatgevechten een einde gemaakt. Op alle punten was het. strijden gestaakt. Elk der partijen bleef in zijn positie. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 5