^dM,Werllli NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 23e Jaargang, No. 6955 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. DONDERDAG 1 MAART 1906 A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENTIËN: Voor Haarlem PER ORIE MAANDEN' f W-ÊL jÊiJt Van 1—5 re6eIs 50 cte-l iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voorde^gen' in' den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der' f '"5 30 P" Afzonderlijke nummers0.02 mP& IwSMyfl Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37H Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. 'ide Qmstreken en ^a"co per post „0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Pubiicité Etrangcre G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 31b,s Faubourg Montmarfre. AGENDA Donderdag 1 Maart. Groote Kerk Orgelbespeling', 23 u. Gebouw Jongelingsvereen.Chr. Nat, Werkmansbond, afd. Haarlem, Le zing Ds. Van Paassen, 8 uur. OM ONS HEEN i CCXLU. j TUBERCULOSE BIJ KINDEREN. Er stond ergens ieens op een huis een schoorsteen in brand. De bewoners waren naar buiten gevlucht. De vader keek kwaad, de moeder angstig en de kinderen huil den. I Er werd alarm gemaakt door de buren, 't Duurde niet lang, of er kwam een spuit aanhollen, die met vrijwat moeite, want 't brandde hef tig, het vuur bluschte. „Je mag ons wel dankbaar wezen," zei de kapitein van de spuit, die over 't zure gezicht van den vader niet bijster gesticht scheen. ,,'t Is toch je weak, om brand te hlusschenantwoordde norsch de vader., „Ik zal jou eens wat zeggen", zei de komma-ndant en vatte hem bij een knoop van zijn jas, dat hij niet weg- ló'open zou. „Als jij behoorlijk op tijd je schoorsteen had laten schoonma ken en nakijken, dan was al deze drukte niet noodig geweest. Begre pen De vader gaf geen antwoord, ma-ar rukte zich los en ging met zijn gezin zijn huis weer binnen. Zoo is nu ook het geval bij allerlei ziekten en ongemakken. Over 't alge meen leven wij menschen er maar zoo'n beetje .op los, zonder ons te be kommeren ovea* cle eischen van de gezondheidsleer, totdat de boel mis loopt en de dokter wordt geroepen, om de zaak weer in orde te brengen. Soms kan hij dat, evenals de brand spuit bij 't schoorsteenbrandje, soms ook niet, als 't kwaad te groot is. Dan krijgt de dokter de schuld en de wetenschap heeft het verkorven en de arme patient sukkelt en tobt in al lerlei misère naar zijn eind. „De menschen", zei een medicus, „willen,, dat ik ze genezen zal, maar ik zeg hun altijdzorg gezond te blijven". Zorg dat je schoorsteen schoongemaakt en nagekeken wordt, aei de komman'dant van de brand weer. „Heel mooi", zeggen dan de pa- tienten., „maar ik weet niet precies hoe ik doen moet om gezond te blij ven." In zoover is hun positie anders, dan die van den -man van den schoor steen, die het wèl wist. Er -is werke lijk veel waar van die klacht van de •ieken. Wij menschen weten van den bouw van ons lichaam veel te weinig af en van de manier, om dat ingewikkelde instrument zoo te be handelen dat het niet hapert; nog veel minder. Neem een machinist, die een -stoommachine drijft. Hij zorgt voor een regelmatigen gang, om haar niet te gauw te ver-slijten, voor zorgvuldig olieën, voor onberispelijk schoonhou den, daar ze anders gauw verroest en onbruikbaar wordt, maar zelf pruimt hij zware tabak, drinkt een stevigen borrel, slaapt 's nachts met ramen en deunen potdicht en wascht zijn lichaam niet voldoende. Vanwaar nu die zorg voor de ma chine en die verwaarloozing van de veel ingewikkelder machine, die zijn lichaam is? Gewoonlijk is 't onwetendheid. Men heeft hem -gewezen en op zijn hart gedrukt, hoe hij de stoomma chine dient te behandelen. Houdt hij aich daaraan niet, dan krijgt hij straf of wordt weggejaagd. Behandelt hij zijn lichaam niet goed, dan krijgt hij ook straf, in den vorm van ziekten en gebreken, maar de oorzaak daarvan spoort hij niet na. De meeste menschen beschouwen sriek zijn als een soort van noodlot, dat nu eenmaal niet te keeren is en dat je dus maar met gelatenheid moei. ondergaan. En zeker, wanneer iemand op straat plotseling een dak pan op 't hoofd krijgt, behoeft hij daaromtrent geen zelfverwijt te koes teren. Dat die pan juist viel op het oogenblik dat hij er onder liep, niet vroeger en niet later, ligt buiten zijn "toedoen. Intus-schen is hel een feit, dat ne gentig- van de honderd menschen van de allereerste begrippen dei" g-ezond- heidisleer niets afweten. Waar zou den ze die geleerd hebben Op school is er geen tijd voor, naderhand geen gelegenheid. De meeste populaire boekjes over ziekten en kwalen heb ben het meer over de verschijnselen en de -manier om te genezen, dan over de middelen om te voorkomen. En ho,e zou men kunnen vergen, dat iedereen een studie ging maken van de taJlooze kwalen en kwaaltjes, die Uns bestaan verzurenDat moet het ook niet wezen. Van ziekten behoeft een gewoon menseh geen verstand te hebben ,maar hij moest meer weten van gezon'd zijn. Waar onlangs een collega-journalist een lans brak voor het leeren op school van algemeene rechtsbegrippen, daar zou ik veeleer aanraden, de kinderen wat meer te onderrichten in de kunst om gezond te blijven. Als ze gezond zijn, weten ze meteen wel wat ze in de maat schappij mogen doen en moeten laten. Men zegt, dat bij Oostersche volken. Chineezen en Japanners, de doctoren bezoldigd worden zoolang hun pa tiënten gezond zijn en dat ze niets krijgen, als de menschen ziek zijn. Of 't waar is, weet ik niet, maar er ligt een diepe grond van wijsheid in. Wij zitten nog tot over onz-e ooren in 't systeemeerst cle schoorsteen vuil laten worden en als hij dan in brand vliegt, de brandweer roepen. Zie bijvoorbeeld alleen maai' naai- de geneeskundige armenzorg van onze gemeente. Zes doctoren zijn dag aan dag bezig met hun talrijken armen- pati enten allerlei geneesmiddelen voor te schrijven en verschillenden raad te geven, tot genezing va-n ziek ten -zonder tal. Maar ik heb er nog nooit van gehoord, dat >zij hun pa tiënten wel eens algemeene leefrege len hebben thuisgestuurd en contróle uitoefenen op de -nakoming daarvan. Evenmin) dat zij wel eens populaire voordrachten hielden over de midde len om gezond te zijn. Niet dat ik hun dat kwalijk „neem, Het is hun niet opgedragen en ze zouden onder de tegenwoordige omstandigheden er ook niet aan kunnen 'denken. Maar wie zich een oogenblik verplaatst in wat een geregelde zorg voor die zaak, dag aan dag herhaald, zou kunnen te weeg hr-engen, die zal toegeven, dat de gemeente haar doctoren eeni- ge malen zou kunnen vergoeden, wat ze nu doet en nog een enorme winst behalen aan vermeerdering van de algemeene gezondheid. Op dat terrein is ontzaglijk veel, nog bijna alles te doen. Een stap in de goede richting is gedaan dooi' de oprichting van volkshadhuLzen. Een andere, vooral niet minder belang rijk, deed de gemeente, toen zij het algemeen gebruik van duinwater doordreef en daartoe zonder genade overal de -pompen wegruimde. Dit alles is evenwel nog als een boon in den brouwketel. Verreweg de meeste menschen^ onder alle standen, zitten vastgeroest in een harnas van ge neeskundige dwaalbegrippen, geërfd en zonder ophouden door familie en vrienden ijverig aangevuld. Dat begint 'al bij het kind, dat be halve andere misdaden, moet onder gaan wiegen slapen in een geslo ten kamer, opgenomen worden om dat het zonder aanleiding schreeuwt bij avond en ontijde uit de wieg ge nomen worden ter vertooning; aller lei grillen van voedingraad van buurvrouwen, vooral van diegenen, welke veel kinderen dood hebben en dus eerder bescheidenlijk moesten zwijgen. Is het kind eenmaal groot', dan leert het weinig of -niets, dat het kan helpen zijn gezondheid te behouden. Zelfs niet o-ver de verzorging der bui tenste deelen van het lichaam huid, haar, tanden, oogen, ooren. Wel 'krijgt het een stel opvattingen mee, -soms nog dateerende van grootmoe der, overgrootmoeder of nóg verder, en waartegen het niet veilig is, iets in te brengen, al zijn ze ook vierkant in strijd met de eerste begrippen van gezond verstand. Hapert nu de ma chine, clan wordt de dokter gehaald, die het gebrek geneest of tracht te genezen en veelal een paar nuttige wenken geeft over het gedeelte der machine, dat een oogenblik va-stge- loopen is. Wat ik zou willen is, dat er een boekje was- met wenken over alge meene gezondheidsleer, beknopt, niet grooter dan een bladzijde of wat, dat ieder het lezen kan en dat bij honderdduizenden werd verspreid. Een boekje, zooals ik zei, niet han delende over' ziekten, maar over ge zondheid, 'dat door gemeentebesturen kosteloos werd gegeven aan jonge lui, die gaan trouwen, aan vaders, die de geboorte van een kind komen aangeven, aan kinderen, die van school gaan, om langzamerhand de menschen te doordringen van deze waarheid, dat gezondheid is een po sitieve zaak en niet een negatieve, in zoover, dat 'gezond zijn een periode tusschen twee tijdvakken van ziek •zijn zou moeten wezen. En wie erover zuchten mocht, dat alweer de gemeentekas de kosten moet gaan dragen, dien durf ik wel de verzekering geven, dat ze het op den duur op -andere manier weer te- rugv-erdienen zou, al was 't maar alleen in den vorm van mindere ver- pleegkosten in de gasthuizen. Is er niet een van onze Haarlem- sche medici, die zoo'n boekje zou willen schrijven Ik weet wel ben drukker J. G. P. Buitenlandsch Overzicht Volgens een bericht uit Wladi- wostock zullen er 150.000 man RUSSISCHE TROEPEN in het Verre Oosten blijven; de rest gaat naar verschillende streken in Siberië ter handhaving der orde. De generaals Linjewitsj en Koero- patkin hebben bevel gekregen onver wijld het Mandsjoersdhe leger te verlaten „o-pdait zij hun opvolger, ge neraal Grodakof, niet in de wielen kunnen rijden". Dinsdag had1 op Tsarkoie-Selo EEN LANGDURIGE MINISTER RAAD plaats, onder voorzitterschap van den Tsaar. Waarschijnlijk is het doel dezer bijeenkomst geweest de bespre- j kingen van een Keizerlijk manifest, I waarvan, naar verluidt, de afkondi- ging op 4 Maart tegemoet kan wor- I den gezien. Terwijl er op verschillende plaat sen hongersnood dreigt in Euro- peesch Rusland staan er aan een groot aantal stations zeventigdui- I zend waggon-ladingen graan op doorzending te wachten. De minis ter van verkeerswezen heeft verboden voorioopig meer koren ten vervoer aan te nemen. Uit andere landen. DE MAROKKO-CONFERENTIE. Het bureau Wolff melidt uit Alge- ciras j Uit goede br-on komt de mededee- 1-ing, dat het antwoord van den Fr-anschen gedelegeerde op de jong- i ste Duitsche meeningsverklaring in de politiequaestie is ontvangen, j Daarin wordt de opvatting weerspro- ken. dat de instelling van een i Fransch-Spa-ansche politie inbreuk i zou maken op de door ieder erkende gelijkheid van rechten op econo misch gebied. Indien echter de con ferentie van meening mocht zijn, dat in dit opzicht betere waarborgen noo dig zijn. zou men van Fransche zij de niet weigeren deze in overweging te nemen. Dit antwoord der Fransche rögeering schijnt de mogelijkheid te openen dat de besprekingen over het poli'tievr.aagstuk worden hervat. Deze besprekingen, die door Duitsch land wèl zullen worden aanvaard, zullen thans blijkbaar niet meer gevoerd worden tusschen de Fran sche en Duitsche gedelegeerden on derling. maar in de zittingen der Conferentie. De Köln. Ztg. schrijft naar aanlei ding van Fra.nikrijk's voorstel om de politie-quaestie thang aan het oor deel der conferentie te onderwerpen: „DE TOESTAND VAN FRANKRIJK is duidelijk daar het dank zij zijn -afzonderlijke overeenkomsten Enge land, Spanje en Italië reeds tot di plomatieke ondersteuning van zijn eischen heeft verplicht, rekent het er o,p, met deze mogendheden en met Rusland de meerderheid op de con ferentie te hebben en met verwijzing naar deze meerderheid Duitschland in liet ongelijk te kunnen stellen. Het zal zeggen De conferentie was voor mij en heeft Duitschland onge lijk gegeven. Het ligt echter voor de •hand, dat zulk een vooraf klaar ge maakte stemming niet mag worden besch'ouvftl als een vrije, soheids- j rechterlijke uitspraak over dè door Duitschland tegen Fran.krijk's voor stel ingebrachte bezwaren. De bewe ring van Fransche zijde, dat de ver vulling van dezen eisch in geen en kel opzicht do gelijkheid en vrijheid van den handel der andere mogend heden benadeeld, is doo-r de erva ring en door de van Fransche zijide zelf opgestelde volkenrechtelijke be ginselen der Tuneseering weerlegd1, zonder dat men te Parijs ook slechts de geringste moeite heeft gedaan de ze weerlegging te bestrijden." In den Spaanschen ministerraad gaf de minister-president als zijn ■meening te kennen, dat de conferen tie van Algeciras tot eene overeen stemming zou leiden. HET HUWELIJK VAN PRINS EITEL FRITZ. Dinsdagmiddag had in de Kur- fürstenzaal' van het paleis het bur gerlijk huwelijk plaats van prins Eitel Fritz met hertogin Sophie Char lotte van Oldenburg. Hierop volgde in de slotkapel het kerkelijk huwelijk, waarbij de op- perhofprediker Dryand'er, die het hu welijk voltrok, er aan herinnerde, dat 'het keizerlijk paar 25 jaar gele den -op dezelfde plaats voor het al taar had gestaan. De plechtigheid wferd oók bijgewoond door het corps- diplomajtique. Na de huwelijksplechtigheid had in de ridderzaal een feestmaal plaats, waarhij de Keizer een dronk uit bracht op het bruidspaar, prins Heinrich een toost op het keizerlijk paar uitbracht. Hierop volgde een fakkeldans in de witte zaal, waarbij het keizerlijk paar aan den eersten, het jongge huwde paar aan den tweeden rond gang' deelnamen. Nadat daarop de opperhofmeesteres van de bruid de verdeeJing van den kousenband had verricht, verwijderde zich op een wenk van den Keizer de hofhouding. De jonggehuwden Begaven zich naar het jachtslot Huberitusstock. BALFOUR TE LONDEN GEKOZEN. Bij de verkiezing in de City voor het Lagerhuis (waar de heer Alban Gibbs ten behoeve van Balfour be dankte) is de heer Balfour gekozen. Hij verkreeg 15,474 stemmenop den candidaat der vrijbandelaars Sir Gibson Bowles werden 4134 stemmen uitgebracht. ROUVIER WENSCHT EEN VOTUM VAN VERTROUWEN. Rouvier constateerde Dinsdag in de zitting van den Franschen Se- .naat. dat de Kamer de vermindering van briefport met een verbazende meerderheid aannam. De posterijen- kwestie is thans een politieke kwes tie geworden. Rouvier verklaarde, dat hij den Senaat niet kon verlaten, zondereen votum van vertrouwen en hij zou slechts naar de Kamer terugkeeren, w-anneer de hervorming der posterij en werd aangenomen. De vermindering van het briefport werd daarop aangenomen met 159 tegen 92 stemmen, benevens het ont werp van de twaalfden. Stadsnieuws Tuinbouw en Plantkunde. Dinsdagavond hield de heer E. H. J. Cunaeus. tuinbouwleeraar te Lei den, zijn laatste winterlez-ing voor de afdeeling Haarlem van de Maat schappij voor Tuinbouw en Plant kunde. In een onderhoudende cause rie behandelde hij verschillende sier planten. geschikt om onze tuinen en parken te versderen, tevens hier en daar wenken gevende omtrent dë cultuur. Hierbij vond spreker gele geilheid om te wijzen op een nieu we richting in het tuindersvak, be- oogende wat meer natuur te bren gen in onze tuinen, en de planten, bloemen en boomen zoo te plaatsen, als zij in het wild groeien en niet in stijve perkjes. De niet zeer talrijke aanwezigen volgden met aandacht deze voor dracht welke zeer verduidelijkt werd door een serie mooie lichtbeelden. De voorzitter bracht den heer Cu naeus dank voor de leerrijke voor drachten, welke dezen winter voor de afdeeling gehouden heeft. Onder de ingekomen stukken was een subsidie-aanvrage voor de land bouwtentoonstelling in Beverwijk. Besloten werd de beslissing uit te stellen tot na de verschijning van het programma, om te kunnen z'en hoe de tuinbouw op deze tentoonstel ling vertegenwoordigd is. Verschillende leden gaven zich roods op voor de deelname aan do excursie op Vrijdag 16 en Zondag 18 Maart naar de tentoonstelling te Aalsmeer. Djenstboddnveréenigi n g. Volgens het „Volksdagblad" is hier tor stede opgericht een dienstbod en- vereenigmg. Eervol ontslag verleend. De burgemeester van Haarlem heeft met ingang van 1 April a.s. aan den adjudant-inspecteur van politie M. A. E. Seeuwen, op zijn vorzoek eer vol ontslag als zoodanig verleend. FRANS ROSIER,. Na/ar aanleiding der ver-oordeeling van Frans Rosier door die Amster dams che rechtbank, en de merkwaar dige houding destijds door hem aan genomen, schreven wij in ons num mer van 16 April 1903 eenige opmer kingen ovea-„Haarlemsche Frans, die langzamerhand eenie afzonderlijke plaats -begint te krijgen in de jaar boeken van ons strafrecht", schrijft 't „Hbld." Wij behandelden toen de toereken baarheid van dezen gedegenereerde en zeiden „Straffen kan men de ontoerekenba- ren niet, daarvoor zijn wij gelukkigste beschaafd Hen in vrijheid laten kun nen wij evenmin', daarvoor zijn zij te gevaarlijk. Genezing van zulk een in gewortelde, overgeërfde, en in het innigste ik verborgen kwaal, is even eens uitgesloten. Eene vierde, oplos sing zien wij niet. In dit geval is de moeielijkheid weggenomen cltoor de be slissing der rechtbank, die hein tot 6 jaar gevangenisstraf veroordeelde." Wij blijken omtrent dit laatste ons een hersenschim te hebben gemaakt, ook al was ons vertrouwen in die op lossing der moeilijkheid reeds toen niet groot. Frans Rosier, gevangene te Leeuwarden, heeft met des té meer ge mak krankzinnigheid kunnen vein zen en toch islim overleggen op welke wijze hij zoodoende kon ontsnappen, naarmate die veinzerij en die slim heid minder verschilden van zijn wer- kelijken geestestoestand. Hoe dat zij, langs 'den weg van voedselweigering is hij uit de gevan genis te Leeuwarden, naar het gesticht te Medemblik gekomen, en langs dien zelfden -rustigen weg heeft hij de op lettendheid zijner verplegers doen in sluimeren en kwam hij tot de vurig begeerde vrijheid. Zoo heeft hij die vrijheid weer, welke te gevaarlijk is voor het algemeen, belang, en d;e rö geering heeft een waarschuwing ont vangen, die zij stellig niet onopge merkt zal laten. i Men weifelde voor Rosier tusschen gevangenis en krankzinnigengesticht. Ten 'Slotte gaf men hem zoo wél het een 'als -liet ander, met dit gevolg, dat hij natuurlijk zeer tegen den wensch der autoriteiten toch zijne vrijheid wist te herkrijgen. Dit kwam omdat men hier te lande niet heeft het eenige, dat zulke per sonen althans -onschadelijk kan ma ken, den pri son-a-sile. i Misdadigers -als Rosier moeten ke rnen in een gevangenis, die tevens ge sticht, of wil men, in een gesticht, dat tevens gevangenis is. In eene gewone gevangenis missen zij de voor hen noodiige deskundige behandeling en verplegingin een gewoon gesticht hebben zij te gemakkelijk gelegenheid om te -ontsnappen. Men kon echter Rosier ge>en p r i s o n- asi 1 e geven, omdat dde in Nederland niet bestaat. Maar Rosier is niet de eenige van zijn soort, en 'zijne ont snapping waarschuwt, opnieuw niet langer te dral-én met de> inlichting een er gesticihts-ge-vangenis als een onontbeerlijke schakel in ons tegen woordig straffenstelsel. Uit Arnhem wordt nog gemeld aan de „N. R. Ct." Het verhaal, dat de ontvluchte Frans Rosier vermoedelijk in de rich ting Arnhem zou zijn v-ertrokken, schijnt, naai- men ons mededeelt, niet van allen grond ontbloot. De veldwachter Sukkel, uit Ooster beek, was Donderdag 1.1. met vrouw -en dochter naar Utrecht geweest. Bij hun terugkeer zat in dezelfde coupé 3de klasse te Utrecht reeds een reiziger, ongeveer 30 jaar oud, die. blijkbaar zenuwachtig was. Hij had bij zich een bruin taschje, dat hij ge durende de geheele reis op zijn knieën hield. Het angstig uiterlijk en de on rustige gebaren van deal man waren aanleiding, dat de familie heim meer dan gewone aandacht schonk. Hij sprak hoegenaamd' niet, en wanneer hij meende niet aangekeken te worden begluurde hij van zijn kant zijn mede reizigers. Te Oosterbedk stapte develd- wachteisfamilie uit. hun mede-reizi ger bleef zitten. Hoewei de veldwachter nog we-1 over hem dacht, kwam hij eerst enkele da gen later, toen hij in de bladen de vlucht van Rosieren diens signale ment las, tot de conclusie, dai nie mand anders dan Rosier bij hem in den trein had gezeten. Toen hij daar na nog een vrij goed gelijkend por tret van den misdadiger zag, twijfel de hij niet meer. Ook zijne vrouw en dochter herken den het portret als dat van hun mede reiziger. Van een en ander heeft de veld wachter toen onmiddellijk aangifte gedaan bij de justitie te Arnhem. Oogenblikkelijk zijn toen de mare chaussee, rijks- en gemeentepolitie in den omtrek gewaarschuwd. Men meent te mogen aannemen, dat -Rosier te Arnhem is uitgestapt- en zal trachten of reeds gepoogd -heeft, te voet door de bosschen in den Achter hoek over de' grenzen te komen, daar liet niet aan te nemen is, ba( hij zulks per trein zou wagen, om het- groote gevaar aan het station te Zevenaar, waar steeds rijkspolitie en marechaus see bij de controle en visitatie aan wezig is. Van andere 2ijde wordt ons gemekt, dat de por tien- aan het station te Arn hem meent, diat een persoon, beant woordende aan de beschrijving van den veldwachter, gedurende ge-ruimen tijd in de wachtkamer 2e klasse geze ten heeft. Maandagavond weid door een inge zetene van Leiden op het politiebu reau medegedeeld, dat hij vermoedde, dat Frans Rosier, dé ontvluchte mis dadiger in Leiden was, althans een on bekend persoon, die -sprekend geleek o-p het portret van Rosier, had om on derstand -em daarna den weg naai' Den Haag gevraagd. Door de politie is onverwijLd per rijwiel in en buiten de stad in alle richtingen gezocht, evenwel zonder een verdacht persoon aan tq treffen. In hoeverre vorengemeld ingezetene juist heeft gezien, kan natuurlijk niet worden beoordeeld, doch hij heeft-tijd en gelegenheid gehad om den ver dachten persoon te bekijken, daar hij zelfs met hem een eind over de Haar lemmerstraat. heeft- gel o open. („t. D.") Haariemsch-e Frans is onvindbUar, maar hij wordt overal gezien, schrijft de ,,Lw. Grt,". Zoo wordt ons gemeld uit Joure Zondagavond kwam een buitenman bij een caféhouder -alhier logies vra gen, dat -hem niet geweigerd werd. Toen de man goed en wel te bed lag, meende de caféhouder in hem den beruchten Frans te hebben gezien, -en maakte zich daarover zeer ongerust. De politie werd ontbo-dön, die logé uit het bed gehaald', die echter kon bewij zen, dat hij niet Frans Rosier was, maar een eenvoudige schipper uit Fra il eker, handelende in grint, en werd als zoodanig ook door een <!er politie agenten herkend. i In de Viexwindenstraat, -te Winscho ten, hoorde- men Maandagavond ineen kelder gerucht 'tNa-m toe. Twee bu ren, slagers, werden gewaarschuwd-. Met groote messen gewapend zouden zij de kelderdeur openen. Een. lucifer werd aangestoken, maar gmg utt1, werd uitgeblazen, zooals het heette. Net wat voor Haarlemschen Fraais, onx brutaal zoo'n lucifer uit te bla zen. i De slagers raapten al hun moed bij een. Ze ontstaken een lantaarn, plaatsen vóór eai achter het huie bij de deur een post, die. bij eventueelé ontvluchting, het doodend lood zou toedienen. Voetje voor voetje gingen ze nu weer in den. kelder. Het rumoer werd daar grooter. De schrik beving onze helden wel een weinig, maar ze vermanden zich. De messen werden steviger nog dan te voren omklemd. Spoedig zag men den levenmaker. 'tWas niet Franö Rosier, zelfs niet Frams Veldhuis, maar een reusachtige, zwarte kater, die; eenige potjes en pannetjes om-ver had geloopen. De kater vluchtte, en de slagers gingen gerustgesteld en ge ruststellend heen. Men schrijft ons uit Heemstede j De kasteleines, aan wie Dinsdag het portret van Frans Rosier werd. ge toond, beweert, dat de persoon, die zich Maandagavond in haar herberg bevond, veel overeenkomst met Haar lemschen Frans had. De politie onderzoekt nu de omge ving. Brutale inbrekers. Met de aanhouding in de Hoog landstraat te Rotterdam van A. de Jong uit Haarlem en C. J. Siewerta ua't Amsterdam, heeft de politie waar schijnlijk de daders in handen van de in de laatste weken ten plattelan- de gepleegde brutale inbraken in de buurt van VIaardingen, Sohledam, Capelle a. d. IJsei en Rhoon. Behalve verschillende inbrekersge reedschappen, die op iien zijn bevon den, werd nog' een bos met 11 val- sche sleutels gevonden, die bij over brenging naar den politiepost door hen was weggeworpen. Voorts werd onder de wollen trui van een hunner een dolk gevonden, welken hij daar verborgen had. Beide inbrekers zijn naar VIaardin gen overgebracht. Naar gemeld wordt is De Jong reeds herkend als een der verdachten van de vroegere inbraken'. SLewerts heeft reeds 3 vonnissen achter den rug. Inbrekers voor de Recht bank. Den Ssten Maart zullen voor de Haaiiemsc-he Rechtbank terecht staan de daders van de inbraak bij den heer Waller op Kweekduin te Bloemen- daal.

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 1