Weerbericht. MEDEDEELING VAN HET HON INKL. NED. MET. INSTITUUT, opgemaakt voorin. 10.50 uur). De Bilt, 6 Maart 1906. Hoogste barometerstand. 776.2 m.M. te Nice (Zuid-Oost Frankrijk)laag- el-e 736.1 te Bodu (N.-Westkust Noor wegen). Verwachting (totden "avond van 7 Maart) Wind matige Zuidelijke tot Zuid- Westelijken wind. Gesteldheid van de luchtbewolkt, waarschijnlijk droog weer. Temperatuur dezelfde. ïhermometersiand. te Haariem. Dinsdag 6 Maart. Hoogste gisteren .F. 49<>5 Laagste heden nacht F. 44« Hoogste heden tot 2 uur F. 53" Gunning H. B. S. Hedenmiddag werd door B. en W. gegund den bouw der H. B. S. op de terreinen der voormalige gasfabriek aan de Raaks. Laagste.' inschrijvers waren de hee ren iNedevkoom en Joh. Machiielse, voor 1161.400. Dezen werd het werk gegund. Begrafenis. Maandagmorgen werd op de be graafplaats alhier, ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den heer H. G. Aarnink, in leven bode van de Centrale Werkplaats der H: IJ. S. M. Door een 14-tal leden van de St. Jo- «efsverèeniging en een 4-tal-leden van de bouwvereeniging waarvan de overledene lid was werd hij graf waarts gedragen. Vele vrienden hadden zich aan de geopende groeve geschaard. Vele kransen dekten de kist. waaronder een van de ambtenaren en een van de werklieden van de C. W. S. Poging tot inbraak. Men schrijft ons In den nacht van Zondag op Maan dag heeft men getracht in te breken bij den paardenslaehter Scholtz aan den Korten Dijk alhier. De inbreker heeft zich toegang willen verschaffen tot het huis door gen ruit op het dak te verbrijzelen. Hij werd echter op gemerkt door een bewoner van den Korten Dijk welke de politie waar schuwde; doch toen deze verscheen, was de inbreker reeds verdwenen. Gevonden voorwerpen: een rozenkrans, een melkzeef, een lombard briefje^ een leerboekje, een portemonnaie met geld, een ring met sleutels, een handschoen en een hor loge-kettinkje. FRANS ROSIER. Uit Bloemendaal ontvingen we Maandag van een particulier hei vol gende bericht ..Toen Zaterdagavond omstreeks 121 '2 uur de veldwachters Korzaan en Schuurmks op hunne ronde de onbewoonde villa van den heer Schram visiteerden, bemerkte eerstge noemde dat de deur der serre op een kier stond en het slot met geweld was opengebroken. Na de serre en de binnendeuren gevisiteerd te heb ben. bleek het dat de dief (en) niet verder is (zijn; gekomenwaarop de broeder van den heer Schram werd gewaarschuwd. Door deze werd ge constateerd. dat er hoogstwaarschijn lijk niets ontvreemd wordt." En dan vraagt dè berichtgever verder ,Zou dit ook in verband staan met Frans Rosier, omdat de timmer man Apeldoorn door een persoon op Elswout bij O verveen is aangespro ken die veel gelijkenis had met Hu-ar! emsche Frans, en welke per soon te kennen gaf naar Bloeanen- daal te willen gaan. Want dat Ro sier zich. in onze nabijheid bevindt, wordt door velen stellig beweerd." Tot zoover het bericht. Natuurlijk hebben wij een nader onderzoek in deze ingesteld en wat blijkt nu. dat er in 't geheel niet in gebroken is, en dat de persoon, die Apeldoorn aansprak, niet de min ste overeenkomst met den beruchten misdadiger heeft, 't Was een bij de politie bekende strooper. Wat de beweerde inbraak betreft: daaraan is de politie zelf schuldig. Toen n.l. genoemde veldwachter- de onbewoonde villa inspecteerden, heb ben zij blijkbaar een beetje te hard aan de serre-deur getrokken waar door deze opensprong. Ze zijn daar op naar den broeder van den heer Schram gegaan om dezen te verzoe ken de deur opnieuw te sluiten én té grendelen. Ziedaar alles. Of Frans Rosier zich inderdaad in Bloemendaal's omgeving bevindt Het :s heel best mogelijk, maar. zeker is het niet. Ter geruststelling zij echter mede gedeeld. dat Hnarlemsche Frans op dezelfde dagen en dikwijls op de zelfde uren in verschillende steden en stadsgedeelten wordt gezien. En aan gezien de man uu geen vleugels heeft en zich niet op twee plaatsen tegelijk kan vertoon en. geJooven wij van a.l die geruchten en praatjes niet veel. Hieronder volgen nog eenige be lichten. die o. m. doen zien. hoe men zich in den persoon kan vergissen. ..Onlangs is medegedeeld, dat de veidacbter Sukkel, uit Oosterbeek. meende samengereisd te hebben met Frans Rosier. De rijks- en gemeente politie ie Arnhem en omstreken werd uit alle macht aan 'f werk ge zet orn den vluchteling te achterha len. met het gevolg, dat de vermeen de Haarlemsen^ Fran? in een loge- mentjo te Arnhem wérd aangehou den. Werkelijk had hij met den Oos- terbeekschen politieman in den trein gezeten, .maar Frans Rosier was het niet. het was een zeeman die eenigen tijd geleden schipbreuk heeft geleden en uit Amsterdam naar Arn hem was gegaan." Een Zaaudamsch burger kwam' Zaterdagavond laat de politie al daar waarschuwen, dat hij in de Langestraat een persoon had zien locpen met een aankomende snor en gekleed in een bruin pak, die mach tig veel op Frans Rosier geleek. Hij \vas den verdachte gevolgd, die dit bemerkende het op een loopen had gezet in de richting Koog aan de Zaan. De politie deed natuurlijk da delijk onderzoek en stelde zelfs de telefoon in werking, doch van een persoon als beschreven was. ontdek te zij geen spoor meer. Zondagavond kwam van den com missaris der rijkspolitie te IJmuiden een telegram bij de politie te Bever wijk, dat Haarlemsche Frans in de buurt zat. Dit had zijn aanleiding in hel feit. dat een oud-schoolkameraad van Frans, die nu te Amsterdam woont en die in de duinen onder Santpoort gestroopt had, bij den commissaris in de 4e sectie te Am sterdam was komen zeggen Frans in die duinen gezien te hebben. Dadelijk was alles in de wéér. doch zonder resultant. Er zijn ook personen die beweren iemand per fiets te hebben ontmoet, die sprekend op Frans leek. Dinsdagmorgen na de ontvluchting van Haavleraschen Frans stapten be halve eenige boeren een zeer vreemd onbekend pensoon in den eersten trein (markttrein) naar Purmerend. Na van de ontvluchting gehoord te hebben steeg bij allen dadelijk het vermoeden dat is Frans Rosier ge weest. De politie werd met liet geval in kennis gesteld en rijkspolitie ont boden. Druk geconfereerd en nage- waa.gd aan medereizigers, docli tot dusver ook... zonder resultaat. (Alk. Crt.) FRANS GEZIEN. Maandagavond tusscheu 9 en 10 uur was een groote politiemacht te zien in liet Wilhelminapark. Ko ninginneweg en omgeving, en wel omdat de .ontvluchte Frans Rosier zich om onderstand had aangemeld bij Mr. 't Hooft, advocaat en pro cureur, wonende Koninginneweg, al thans iemand wiens signalement juist overeen kwam met dat vart Frans. Frans was echter weder ner gens te vinden. Ook niet de persoon die zich had aangemeld. Thans is door aanplakking aan den volke bekend gemaakt, dat de premie van f 100 tot f500 is ver- hoofd voor zijne aanhouding. Men schrijft ons „Gisteren hoorde ik een nogal goed antwoord op de vraag: „Waar is Rosier Hét luiddeDie loopt na tuurlijk al lang in het pak van een politieaganlt, waartoe hij zich heeft la ten benoemen, te zoeken naar zich- zelven." FRANS ROSIER GEVAT? Men telefoneert, ons uit Utrecht Hedenmorgen kwam bij den bar bier Korver in de Smedestraat een persoon om zich te laten scheren, die geheel leek op 't signalement van Rosier. Hij werd door de politie gearres teerd en is reeds door een veldwach ter herkend. Zijn tiaar scheen geverfd en den knevel bad hij laten afscheren, ter wijl de moedervlek met een pleister was bedekt. Men vond een revolver met 6 ko gels in zijn bezit. Gevraagd wie hij was, wenschte hij zich niét uit te laten, maai' zijn uiter lijk voldoet geheel aan 'fc signale ment. Men hoopt dan ook in Utrecht ein delijk den ontvluchte gevat te heb ben. Uit de Omstreken OVERVEEN. Een 21-tal ingezetenen uit Bloemen daal, Overveem en Vogelenzang heb ben zich per circulaire gericht tot- hunne medebewoners waarin zij er op wijzen, hoe door natuurschoon lig ging, klimaat en andere redenen van hunne gemeente door velen uit stad en dorp deze plaats wordt bezocht en zelfs uitverkoren tot woonoord. Door de daaruit noodzakelijk ge volgde uitbreiding kwam het telken male meer duidelijk aan het licht, dat er nog veel gedaan kan worden tot verfraaiing, veraangenaming en bekendmaking van dit heerlijk plek je grond. Doordrongen van dat besef hebben die ingezetenen gemeend gezamenlijk J eemge stappen te moeten doen om tot bereiking van een en ander te ge raken. Het behoeft geen beioog. dat in de eerste plaats medewerking en steun van de gemeentelijke autoriteiten zal worden aangevraagd, doch niet min der gewenscht- is het. dat alle inge zetenen. zoowel dames al? heeren. toetreden tot eene vereeniging. die zich den vooruitgang der gemeente, de bevordering van liet. vreemdelin gen verkeer enz. ten doel stelt. Ofschoon uit den aard der zaait bereids enkele punten besproken en op schrift gesteld zijn, is evenwel nog niets beslist bepaald en noodi- gen die ingezetenen, in voorloopig comité bijeengekomen. BloemeridaaTs ingezetenen uit, deel te nemen aan de beraadslagingen, eventueele in zichten en opvattingen of plannen te willen aangeven en omschrijven, een vereeniging te stichten en eFn be stuur te benoemen opdat door aller samenwerking het lieflijke Bloemen daal bloeie. De bijeenkomst zal worden gehou den te Bloemendaal op Donderdag 22 Maart a. s. te 71/2 uur in het Hótel ..Welgelegen". Op een druk bezoek en hartelijke belangstelling zal gaarne worden ge rekend. BLOEMENDAAL. Door B. en W. is vergunning ver leend aan den heer C. A. A. Dudok de Wit voor het plaatsen van drie nieuwe afritten om zijn perceel aan den Rijperweg in het Bloemendaal- sche park. Aan den heer W. J. Prins, eige naar van de villa Djember, voor het plaatsen van twee nieuwe opritten om het perceel aan den Bloemen- daalschen weg, en aan den heetr W. J. van den Hooge te Amsterdam, voor den bouw eener villa, aan den Bentveltweg te Aerdenhout. HEEMSTEDE. Maandagmiddag hadden alhier op hetzelfde tijdstip twee rijwielonge- lukken plaats, beiden aan ilen Rijks straatweg nabij de Zandvoortsche- laan. Het eerste geval liep vrij ge lukkig af. Een persoon reed op een rijwiel meteen aan den teugel een paard leidende. Onverwachts sloeg het dier om zich heen. zoodat de fietser kwam te vallen. Zelf kwam hij er met eenige kleerscheuren af. doch zijn stalen ros werd geheel vernield. Minder goed kwam onze plaatsge noot de heer A. Vogel er af. Deze geraakte onder het rijtuig'van me vrouw Van Tuyl uit den Aerdenhout, en liep enkele ernstige hoofdwonden op. Deze werden, na eerst door me vrouw Tuyl te zijn uitgewasschen. later door Dr. Droog verbonden. 't Rijwiel werd verbrijzeld. BENNEBROEK. Vergadering „Het Witte Kruis." Maandag werd alhier in het hotel de „Nieuwe Geleerde man" eene ver gadering gehouden van de vereeni ging „Het witte Kruis" afdeeling Rennebroek en Omstreken." Te ruim acht uur, werd de verga dering door den voorzitter Dr. Kou- wenaar geopend, hij riep de aanwe zigen een hartelijk welkom" toe, en wekte allen op naar vermogen de be langen der vereeniging te bevorde ren. Daarna werden door den heer Van Waveren den secretaris der vereeni ging, de notulen van de vorige ver gadering gelezen en onveranderd goedgekeurd. Door den secretaris werd daarna verslag uitgebracht over 1905. Uit dit zeer uitvoerig en tevens duidelijk jaarverslag bleek, dat het afgeloopen jaar voor de vereeniging zeer voor spoedig is geweest, het ledental is belangrijk vermeerderd, en bedroeg op 31 December 188. Van de gelegenheid tot verkrijging bij ziekte van ijs uit den ijskelder der vereeniging is in het algeloopen jaar 126 maal gebruik gemaakt. Ver der werden uit het magazijn der ver eeniging, bij ernstige zieken, en over al waar het noodig bleek te zijn, ver schillende voorwerpen ter gebruik af gegeven. Ook den financieelen toe stand der vereeniging noemde de se cretaris gunstig. Op het einde van 1905 had de ver eeniging een ba-tig saldo van 324.88. Voor het nazien van de rekening van den penningmeester werd een commissie benoemd, welke tot goed keuring daarvan adviseerde. Als af gevaardigden voor de a.s. alg. ver gadering dit jaar te Amsterdam te- houden, werden gekozen de heeren Verhagen en Deit die hunne benoe ming als zoodanig aannamen. Daarna was aan de orde verkiezing van een bestuurslid wegens periodie ke aftreding van den heer H. A. van Waveren. Met algemeen© stemmen werd genoemde heer herkozen en nam de herbenoeming aan. Alsnu kwam een zeer belangrijk punt in behandeling n.l. een voorstel van het Bestuur tot het oprichten van een eigen magazijn, meer in het cen trum der afdeeling gelegen. Door den Voorzitter en den Secretaris werd dit voorstel toegelicht uit het gesprokene bleek, dat liet de bedoeling is dat in den omtrek van de woning van den doctor een huis met magazijn door de vereeniging zal worden gebouwd, en om dan de bewoners van dat huis met het toezicht over het magazijn te belasten. Met algemeene stemmen werd het bestuursvoorstel aangenomen,, waar na eene commissie van vier leden werd benoemd om met het bestuur, het voorstel nader te onderzoeken en op de e.k. vergadering met een uitge werkt plan voor den dag te komen. Nu net is te hopen dal, waar het een algemeen belang geldt, spoedig een eigen gebouw zal. worden opge richt. Ten slotte werd nog met algemeene stemmen besloten het salaris van de pleegzuster met 0 te verhoogen, deze verhooging van salaris is meer eene toelage voor het gebruiken van een rijwiel. Niets meer aan de orde zijnde, sloot de voorzitter deze goedgeslaagde en zeer belangrijke vergadering. Men seint ons Een bollenschuur van de Gen. Bulb Comp. ondier den Duik in deze ge meente. staat in brand. HILLEGOM. In de vacature van secretaris van de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur, afdeeling Hille- gom ontstaan door het bedanken van den lieer J. M. Goemans, is op heden voorzien. Als zoodanig fungeert de hoer P. v. Waveren Hogervorst. IJMUIDEN. In de Staatscourant komen heden voor de statuten van de naamlooze vennootschap Stoomvisscherij-maat- schappij „Eendracht" alhier. Zij heeft ten doel het uitoefenen der zeevisscherij in haar vollen om vang. het koopen. doen bouwen, hu ren en in exploitatie brengen van stoom- en andere schepen, bestemd voor die. visscherij, de aanbrengst te verkoopen en alles te doen wat in den meest u'tgebrelden zin tot de reederij van visschersvaartuigen en de exploitatie daarvan behoort, en alles wat aan dat doel bevorderlijk kan zijn. waartoe ook behoort het deelnemen in andere ondernemingen met gelijke strekking. Het kapitaal der vennootschap be draagt 300,000, verdeeld in 300 aa-n- deelen, ieder groot 1000. Voor de eerste maal is tot direc trice benoemd, de fh-ma Weduwe S. Groen, gevestigd te IJmuiden, en wel voor den geheel en duur der ven nootschap. ZANDVÖORT. De Staatscourant bevat de statuten van de naamlooze vennootschap Maatschappij tot exploitatie van on roerende goederen „Villabouw Zand- voort" te Rotterdam. Het kapitaal der vennootschap be draagt 150.000. verdeeld in 150 aan- deelen elk van 1000, terwijl als roe rende goederen zijn ingebrachtde gronden of terreinen gelegen te Zandvoort, bij het kadaster bekend als gemeente Zandvoort. Anos2815en 2844 en sectie Cnos. 722,723. 801,802, 968, 1158 en 1560. ter gezamenlijke grootte van 15 hectaren 61 aren en 20 centiaren, van welke onroerende goederen de vennootschap den eigen dom heeft verkregen, respectievelijk voor vier-tiende, drie-tiende. en drie- tiende. Voor de eerste maal zijn benoemd de heer Gerardus Laurentius Marie van Es tol directeur, en de heeren Isaac LauriUard en Cornel is Mulder tot commissarissen. Binnenland HET WEDER IN JANUARI. Aan het overzicht over het weder in Januari van dit jaar, opgemaakt door het Kon. Meteorologisch Insti tuut is het volgende ontleend „In het begin der maand bevond zich een depressie ten W. van Euro pa. terwijl O.-Europa onder den in vloed was van een gebied van Imo gen druk dat zich in N. O.-Oostelij ke richting verplaatste, hier te lande matigen O. wind, geringe bewolking en lage temperatuur veroorzakende. Den 4en draaide de wind naar het Z. en namen temperatuur en bewol king toeden 5en ontwikkelde zich boven Z.-Europa een gebied van Imo gen druk. dat tot den 18en stand hield, terwijl meerdere depressies langs de Schotsche en Noorsche kus ten of over Midden-Europa trokken. De wind was daarbij meest Z. W. en dikwijls krachtig op meerdere dagen stormachtig. Gedurende het tijdperk van 420 was de temperatuur boven de normale de bewolking zwaar en viel er veel regen. Den 19en kwam W.-Europa onder den invloed van een gebied van hoogen druk, dat zich tot den 24en Oostwaarts uitbreidde, terwijl daarna het centrum boven Z.-Europa gevonden werd. Den 21en draaide de wind naar het N. O. en werd daarop zwakker de volgende dagen waren koud met weinig be wolking. Den 25en veroorzaakte een diepe depressie in het N. W. h. t. 1. een stormachtigen kouden wind, ter wijl den 27en de temperatuur zich weer boven de normale verhief. Onweer kwam deze maand nage noeg niet voor. DOODEL1JKE MISHANDELING. Uit Winschoten meldt men van 4 dezer Engel Xobbe, een der verdachten van de mishandeling met doodelijken afloop van R. Vos te Onstwedde, is op vrije voeten gesteld. Wubbe. de zoon, die bekend heeft de dader te zijn, blijft in hechtenis. DE QUAESTIE TE WOLVEGA. Te Wolvega heeft een weduwe in alle stilte met haar kroost hare wo ning bij nacht verlaten. Men weet niet waarheen zij gegaan is, doch brengt dit vertrek in verband met de arrestatie van den godsdienstonder wijzer aldaar. De weduwe wordt nl. beschuldigd lasterpraatjes omtrent dien man uitgestrooid te hebben. EEN BUITENGEWONE VANGST. De stoomtrawler Mouth", belioo- ren-de tot Planteyat's stoomvlsscherij- vloot ving gepasseerden nacht in één trek van ongeveer drie uur ruim 650 kabeljauwen. Voor deze partij kabeljauw alléén werd ruim duizend gulden besomd. De trek had plaats in de onmiddel lijke nabijheid van IJmuiden. DE KINDERWETTEN IN WERKING. Te Arnhem trof een agent van po litie voor ongeveer 2 jaar een vrouw aan met een zuigeling van een half jaar op den arm. Hij nam beiden in zijn gezin op, doch op zekeren dag verdween de moeder plotseling. Bij een ingesteld onderzoek is ech ter dezer dagen gebleken, dat ge noemd vrouw zich daar ter stede in een gesticht bevindt, terwijl de va der,. die haar had verlaten, in een rijkswerkinrichting is opgenomen. De agent heeft nu aan de recht bank verzocht hem als voogd over dit kind te willen benoemen, daar hij, noch zijne vrouw, er afstand van kunnen doen. DE BEVENDE HUIZEN. Uit een onderzoek, ingesteld door „L. en V.", aangaande de bevende huizen te Scheveningen, blijkt, dat nu de Scheveningsche centrale geen stroom meer levert voor de tram,, er geen „beverij" meer gevoeld wordt. Het tikken van deuren en vensters heeft opgenomen. Al de quasi-wetenschappelijke on derstellingen over de werking van eb en vloed, door de verzakking van den Scheveningschen ondergrond ten gevolge van het zetten van groote ge bouwen enz., komen daarmede te ver vallen. Oorzaa.k en gevolg zijn nu bekend. DE INBRAAK MET MOORDAAN SLAG TE GOUDA De toestand van de weduwe Over- gauw. welke bijna als een slachtoffer van den moordaanslag was gevallen, is nog steeds vooruitgaande, hoewel ze nog niet in staat is het gebeurde in dien vreeselijken nacht juist te kunnen vertéllen. Do politie doet uitgebreide onder zoekingen, zoowel te Gouda alsélders, tot dusver valt er evenwel nog niets naders van ievertellen. Door den commissaris van politie, den heer W. N. van Garderen, is aan ruim 300 gemeenten Tn den lande de volgende bekendmaking gezonden In den nacht van 2 op 3 Maart j.l., tussclien 3 ear 5 uur, is te Gouda in braak. diefstal en geweld gepleegd met verwonding bij en op een 63-jari- ge weduwe aldaar. Ontvreemd zijn1 flacon met gou den dop, dito plaatje en voetstuk. 3 gouden ringen (oud model), 1 gouden halsketting van 5 snoeren met gouden slot. 1 gouden broche van cantille goud. 1 paar ouderwetse he lange gou den oorbellen, 1 bankbiljet van f100, 2 id. van /40. 3 id. van 25, 1 gouden tienguldenstuk. 50 gulden aan zilver geld" in een linnen builtje van onge bleekt katoen en ongeveer 10 gulden aan klein wisselgeld. Hiervan wordt verdacht een jonge man van middelmatige lengte, bol, bleek gezicht, zonder baard of knevel, gekleed met blauwe trui en pet. Het is zeer goed mogelijk, dat er op zijne kleederen bloedsporen zijn. G.Dgbl. v. G.") LANGS DE STRAAT. 'N SAAIE GESCHIEDENIS. Bij den grachtkant stond de oude vrouw, 'n dof, ingezakt menscli. Ze stond in starende versuffing te kijken naar 'n platboomde schuit, midden in de gracht. Haar lippen gingen op en neer. „O God", zei ze. „D'r boeltje is foetsch", lichtte 'n jongen in. ..Gistermiddag al. Brand binnen in 't schip. Ze kan d'r n;e- meer wonen." Uit 't kelderhuis vlak er overkwam een vrouw. Ze nam 't zacht jamme rende mensch onder den arm en trok haar mee naai' binnen. En 'k volg de. in bescheiden onbescheidenheid. De schuit heet „Op Hoop van Ze gen". Al jaren vaart ze op Naarden. De treurige rest van wat 'n ferme vrouw geweest is, 'n halfblinde twin tigjarige zoon en n tenger meisje van veertien gaan met de „Hoop" naar Naarden en laden zand: met zand en de ..Hoop" komen ze terug, maar zegen hebben ze nooit en we ken lang ligt de schuit aan de Ach tergracht. eer de lading verkocht is. 1 Eu van de week op 'n middag, toen de halfblinde 'n pan uitbraad de. sloeg de vlam in de obe en greep 't beddegoed aan. ..Uitgebrand", steunde de vrouw. Over twee andere schuiten moest ik lieenspringen om me door 'n nauw vierkant te kunnen laten afzakken in de „kamer". Die kanier is geen kamer, is geen hok, maar een muizenhol. Staan is er niet mogelijk. Toen hen ik er gezeten op 'n laag bankje, en gekeken naar *t minia tuur tafeltje, 't kinderkookkadheltje en 't alkoofje, vlak er naast waarin 'n pop van 'n Vondel straatkindje net zou passen en waarin twee. vrouwen geslapen hebben, vele jaren aaneen, 't Is half weggebrand en 't schoor steentje heelemaal. 't Stuk dek er boven is bijna verteerd, 'n beetje harde stap en 't is ingezakt. Licht en lucht kan alleen komen door 't nau we vierkant, waarvoor 's nachts een plank gaat. 'k Heb er naar zitten kijken met aLlebei m"n oogen wijd open en 't sterkste was i" me de verbazing, dat 't veertienjarig meisje niet versuft keek. maar frisch was en ferm. En dat 't muizenholletje opgemooid was met portretjes en plaatje-s tegen een van de wandjes en heiligenbeeldjes op liet tafeltje- Toen de vlam hoog uitsloeg 'toude hout verteerde. >s de halfblinde, na de eerste starheid van schrik, den kant opgevlogen naar moeder, die op 't kindje van de buurvrouw paste. En moeder is mee komen hollen en heeft 't gezien, staande op den rand van 't dek. liaar heldere bedde goed 'n hoopje zwarte asch. Ze slapen nu al 'n paar nachten bij de vrouw uit den kelder, die haar kinderen bij mekaar stoptom plaats te maken. Maar dat kan niet altijd duren. Goeiig stond de vrouw te beweren: 't Is niks gedaan voor lvaar op 't water. Ze het 't benauwd, elke nacht haast. Ze kan niet slapen, en as er wat gebeurt, hê-je geen hulp op 't water. En 't zand wordt niet gauw verkocht en ze leit armoe." „Niks verassereerd", kreunde 't treurige hoopje mensch. dat op een stoel ineengedoken zat. „Als ze 't schip maar verkoopen kon en dan in een zaakje. De jongen kan dan nog mee schepen lossen. En 't meisje kan d'r moeder helpen." Even zajr 'k 'n vluchtige schittering oplichten in de doffe trekken. 'n Zaakje", zei ze blijde. Toen zakte ze weer in. W>e helpt mee om dien glans op't groeven-gezicht van de vrouw terug te roepen en te laten blijven Om haar in een zaakje te zetten.... De redactie stelt zich beschikbaar voor het ontvangen van giften. (Tel.) GEARRESTEERD. Zaterdagavond omstreeks 11 uur kreeg de gemeentepolitie te Assen een verdacht individu in de gaten. De man werd gearresteerd en men bleek te doen te hebben met een vluchteling uit Veenhuizen, Joh. Hemd. B., van Amsterdam. Hij had zich zooveel mo gelijk vermomd, droeg een das om den groenen kraag van zijn kolonie uniform -en had een gewone pet op. De man is eerst 27 jaar oud. De tijd duurde/ hem in de werkinrichting te lang en het stond hem niet aan om de 23 maanden, die hij nog voorden boeg had. op Veenhuizen te blijven. Het is trouwens reeds de 7de maal, dat hij er van door is gegaan. Zijne bedoeling was over Assen en Rolde en vervolgens langs hel Oranjekanaal de grenzen te bereiken. Tn Pruisen zou hij wel weer aan den silag kunnen komen, meende hij. Maar de politie heeft zijn verzoek, om hem maar te laten loo-pen. wijselijk afgeslagen. LAss. Ct.") .AANGERAND. De slager J. van R.. uit Ti el, per fiets naar Wadenoijen rijdende, werd buiten de stad door twee dranken buitenlieden vastgegrepen, die ge] enkoek verlangden, Toen zij gea van beide zaken konden krijgei gingen zij hem met messen te lijf. Bij de toen gevolgde worstelïïj werd getracht den aangevallene rui rijwiel en al in de sloot te werp ei waarbij v. R., die zich hevig' verze te, aan de hand werd verwond. G lukkig kwam toen een andere fiet rijder aan. door wiens luid bellen j aanvallers schrikten en v. R. losli ten. De aangevallene maakte vandi oogenblik gebruik om zich op f fiets zoo snel mogelijk te verwijd ren. De aanvallers wierpen hem a met de messen na, zóó hevig, dati ;n zijn nabijheid tot aan het lemm in den grond drongen. De polii spoort hen op. VILLA LEFèVRE DE MONTIGNY. Maandagavond is op de huizenvi ling in „Frascati" de villa van di heer J. J. Lefèvre de Montignv vo 50.000 verkocht. MENSCHELIJK GERAAMTE. Bij het graven heeft men aan Noordzijde van het Noord zeekan? bij Velsen een menschelijk geraam gevonden. Hoewel men in de nai heid voorzichtig heeft voortgegravt werd verder geen enkel voorwe gevonden, dat eenige aanwijzing k geven. Men denkt, dat dit het overschol van den een of anderen óp gehei zinnige wijze verdwenen persoon. MISLUKTE DIEFSTAL. Zaterdagnacht is door middel v opensluiting der straatdeur poging diefstal gepleegd im e/en kantoor het Rokin te Amsterdam. Eem les naar is opengebroken en een gat maakt in een braimdikoffer, wélke n> echter niet heeft kunnen openkrijg Op het kantoor, waar geen geidvo handen was, wordt niets vermist. LANDVERHUIZERS. Uit de provincie Friesland zijn het afgeloopen jaar 719 personen landverhuizers. grootendeeQs m Noord-Amerika vertrokken tes 683 in 1904. Behalve de gemeenten Amelai Hindeloopen en Sloten leverden s gemeenten hiertoe een aandeel. Onder de vertrokkenen waren hoofden van huisgezinnen of vrij zeilen met 100 vrouwen en 313 k deren. WORMZIEKTE. De mijn wormziekte schijnt in Limburgsche mijnen af te nemen. Van de 757 personen, die zich mijnwerker aanmeldden van 1 nuari tot 1 November 1905 zijn 72' gens wormziekte n et tot de miji toegelaten, terwijl bij het contrc onderzoek van 615 mijn wei-kers wormziek werden bevonden. Bij overgaan van da eene mijn naar andere werden 443 personen on<3 zocht en 17 ziek bevonden. In 1904 toen de Centrale Gezoi heidsraad zijn onderzoek begon, 1 ken 25 der mijnwerkers wormd gers te zijn. thans slechts 4%. Ook in DuitscMand en Bel neemt de ziekte af. SPOED. Op den 6en December weid uit Rijnprovincie een brief gezoni naar Stoppeldijk (prov. Zeelai Dezer dagen is die brief aan i adres bezorgd, na eerst een re>'sje maakt te hebben naar Australië Nieuw-Zeedand. INLICHTINGEN VERZOCHT. In den morgen van den 4den M-a is aan de o-verzijde van het IJ bewusteloozen toestand aangetrof! een onbekend persoon, die, na i voer naar het gasthuis, bleek ove den te zijn. Hij wais ongeveer 30 jaar oud, li 1.70 M.. en zijn signalement li verdervoorhoofd hoog, haar blo oogen lichtblauw, neus groot, fli gestalte en gekleed met blauwe v ter ja-s, donker gestreepte broek, g ze sokken, rijgbottmes, grijze waarop verschillende 'verfvlekl wit keperen onderbroek, dito bo rok. gestreept licht flanellen he; wit liemö gemerkt K. en zwart wit geblokte trui. De commissaris van politie in 6e -sectie, bureau Warmoesstraat Amsterdaan. verzoekt zoo spoedig gelijk met de identitent van dat te worden bekend gemaakt. ONGELUKKEN. Zondagmiddag werd op die Sta-dil derskade te Amsterdam een jan door eeai automobiel overreden, gekneusde beenen, hoofd en han werd hij opgenomen en naar hét 1 helmina-Gasthuis vervoerd, alv men hem ter verpleging opnam. De wed. J. Ijzer, wonende in Liefkensstraat te Winschoten eb Zaterdagnamiddag aan haar vi? rig zoontje op, een flesch. waarin medicijnen waren, weg te wer Dat deed het kind niet. maar dronk van den inhoud een groot deeite. Een oogenblik later aling» het kind langs de straat. Onmid lijk werd hulp ingeroepen van t doktoren, maar deze mocht nieti baten. Nog Zaterdagavond i$ de' ne overleden. LIJK GEVONDEN. 'I'e EclKteld is im een sloot gevor het lijk van den 23-jarigen H. va Waarschijnlijk is v. B. ten gev van drankmisbruik te water gerat Maandlagraamididag is uit liét w aam deen Primsessewal te 's-Grava ge een reeds in staat van outturn ver koerend 'kinderlijkje van hert, v welijk geslacht opgehaald. HOOG WATER. Uit OcMen De Waal blijft nog steeds was Bericltteüi uit Duitschland doen ter vermoeden, d/at de hoogste s1 weldra bereikt zal zijn. Uit Lobith De overlaat bij den mond van Ouden Rijn werkt met 0.81 M. Men meldt uil Wijk-bij-Duurs1 <Ld. 5 Maart: De Lek is van 1 dezer af sterk sende. De neüschaa! teekemde 'he morgen 6.5» M. boven A.P. Was i laatste 24 uren 32 c.M. De indaa' ker op den Krommen Rijn is gösl<

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 2