Weerbericht. MIDIDEELING VAN HET ■ONINKL NED. MET. INSTITUUT. {Opgemaakt worm. 10.50 uur). De Bilt. 14 Maart 1906. Hoogste barometer stand 769.4 m.M. t© Horta (Azoren) laagste 735.2 m.M. te Haparanda (N.-O. Zweidien). Verwachting (tot. den avond van 15 Maart) Windzwakke veranderlijke wind. Gesteldheid van de luchtafne mende bewolking. waarschijnlijk droog weer. Tempered uur iets zachter. Thermometerstand. te Haarlem. Woensdag 14 Maart. Hoogste gisteren .F. 35» Laagste beden nacht F. 32» Hoogste beden tot 2 uur F. 37» bluscht door den adjunct-inspecteur van politie Koker en den agent van politie Mol die op het dak zijn ge klommen en zout in de schoorsteen hebben geworpen. De loterij wet in praktijk. 't Is op een huishioudJelijke verga dering van de hier gevestigde afdee- tkng van Bloembollencultuur. De bij eenkomst is vrij goed bezocht, wat wel eenigszins te danken is aan de fcostelooze onderling© verloting, welke ■ooals gewoonlijk aan het einde der vergadering gehouden zal worden, 't Is altijd wel de moeite waard om een paar uurtjes te vergaderen, wanneer men daardoor de kans loopt, beloond Ie worden met eenige cadeaux Juist is de voorzitter bezig met het wiectódeelen van eenige huishoudelij ke zaken, als de kellmer binnentreedt en met een stijve buiging aankon digt „mevrouw de gravin, daar is een koerier aangekomen". pardon, aoo was het niet, maar wel„meheer de voorzitter, daar is een adjunct-in specteur van politie aangekomen". Voorts bleek uit minder duidelijke «aededeedingen. dat deze dienaar van den Heiligen Hermandad op last van den Commissaris van politie de on derlinge verloting wenschte bij te wonen. Daar hadt je de poppen aan "t dan senDe voorzitter, kwaad, ckraagt den kellner op den .adjunct te vragen of „meheer soms wil móédert en Stemmen door elkaar „Laat-ie T maar inkomme, hoe meer zielen hoe meer pret!" welke overschreeuwd wor den dooi- een klein mannetje, dat verkondigt„Is ,die meheer de in specteur lid van onze vereeniging? NietNou, dan kan-ie 'r lekker bui len blijven J 't Is een huishoudelijke vergadering 1" Langzamerh and komt er eenige ken tering in de meeningen. Een der be stuursled em wordt afgevaardigd om ■net den dienaar cler wet te conferee- ren en te vernemen, wat eigenlijk diens verlangen is. Onderwijl zetten de achtergebleve nen hun besprekingen voort. Een hunner komt met een loterijwet aan dragen, doch kan nergens daarin vin den, wat het gedrag van de politie in deze rechtvaardigt De voorzitter is «chter heelemaal omgekeerd, en deelt mede, dat men vergunning heeft van B. en W. om deze loterij te houden., «venwel onder eenige bepalingen. Nu is het niet meer dan billijk, dat de politie in de gelegenheid Is om zich te overtuigen, dat deze bepalingen nage leefd worden. Onderwijl is de afgevaardigde terug gekomen en brengt verslag uit. De inspecteur wilde zich overtui gen dat do prijzen niet grooter waar de hebben dan 100 gulden(Ge lach.) Wat de prijzen zijneenage kistjes sigaren, een bloempot, een bloemt af eitje en nog eenige snuis terijtjes... bij elkaar nauwelijks een tientje waard Ook wil de politieman constatee- ren, dat alles eerlijk in zijn werk gaat, dat er evenveel loten zijn» als deelnemers, dat geen hunner twee lo ten krijgt, en datkortom, dat er niet gesmokkeld wordt met kwartjes- vinderstrucs 't Wordt komisch, een algemeene vroolijkheid heerscht onder de aan wezigen, als ten slotte overeengeko men is maar toe te geven aan den wensch van de polittie. De gesabelde dienaar der wet komt dan binnen en constateert, dat alles in de puntjes is. Hij mag evenwel niet medeloten DE HOGERHUISZAAK. In de groote zaal der soc. Vereeni ging was Dinsdagavond vanwege de Vrije Socialisten Vereeniging een ver gadering belegd, waarop de drie ge broeders Hogerhuis, Keimpe, Wiebren «rn Marten zouden spreken. Lang voordat de bijeenkomst be gon vulde een groote menschenme- oigle de zaal Druk geroezemoes der aanwezigen steeg in de groote ruim te op, telkens doorsneden door een «olportagegeroep„Direkte ak'sie „Moderne en Onafhankelijke Vakbe weging „De Waarheid in de Ho- gerhuiszaak Al te maal brochures en geschriften in rood en groen en wit gekaft. Om half negen kreeg de voorzitter er wat stilte in om het programma van den avond aan te geven. Dade lijk daarop zong het gemengd koor ..Excelsior" een paar nummertjes. We zullen daar maar niet veel van zeggen, alleen maar, dat de jonge lui hun zinspreuk nog wel eens duchtig mogen overdenken. Toen kwam A. van Emmenes een inleidinkje geven over Klassen-Justi- tie. Verschillende gevallen haalde deze spreker aan, waaruit hij meen de te mogen concludeeren, dat de Nederlandsche Justitie met twee ma ten meet. Zou je denken, vroeg de heer Van Emmenes zijn auditorium, dat meneer De Montigny zou vervolgd geworden zijn wanneer hij geld had gestolen van de arme lui? Wanneer de rechters moeten rechten over iemand uit hun eigen klasse, dan spreiden ze de vingers steeds wijd Uit. Toen kwam de spreker tot de be kende geschiedenis van de inbraak bij Gatze Haitsma te Britsum in den laten avond van Donderdag 5 Decem ber 1895. De geschiedenis is te be kend, dan dat wij die hier nog eens in den breede zouden releveeren. Zoo als men weet werden de drie gebroe ders Hogerhuis verdacht van deze inbraak en daarom veroordeeld res pectievelijk tot 12, 11 en 6 jaar ge vangenisstraf. Wiebren Hoogerhuis- i Als tweede spreker trad op Wiebren Hogerhu-"s, die het getuigenverhoor naging en tot de conclusie kwam, dat hij en zijn broeder veroordeeld waren geworden, omdat hij na zijn eerste inhechtenisneming in het so cialistisch blad „Morgenrood" daar tegen geprotesteerd had. Onder her haald applaus besprak Wï ebreu de verschillende getuigenissen tegen hem en Keimpe en Marten afgelegd, o.a. wat betreft het lantaarntje dat ach tergelaten werd en het raampje, waar door hij zou gekropen zijn. Ter il lustratie toonde hij 't model van eft smalle raampje. Haitsma had gezegd dat er één lange en twee kleinere mannen waren geweest. Hieruit leid den de gebroeders af, dat zij de da ders niet geweest konden zijn, want zij zijn alle drie even groot. Ten bewijze hiervan gingen Wie bren, Keimpe en Marten naast elk ander staan. Vooral de Leeuwardensehe com missaris van politie de beer A. P. Heg moest menigen veer laten. De Oranje-Nassau-orde hem ver leend noemde Wiebren een „Judas penning". Met een „dank je weleindigde hij zijn rede. Keimpe aan 't woord. Ook Keimpe sprak eenige oogenblik- ken om het verhaal van zijn broeder aan te vullen. Deze spreker sprak eenigszins meer dialectisch dan zijn broeder, maar was toch goed te vol gen. Hij beweerde dat de rechtzaak een comedie was geweest, waarbij de president der rechtbank te Leeuwar den als soufleur had dienst gedaan, door den getuigen, die 30 dagen in de leer waren geweest bij den com missaris van politie, de antwoorden in den mond te leggen. Volgens hem waren de ware mis dadigers Paulus van Dijk, Allard Dijkstra en Siebolt Alberda. Keimpe vertoonde ook nog het laken met de ooggaten, dat door Wiebren als masker gedragen zou zijn. Deze gaten waren er volgens den spreker door de Justitie inge maakt. Ten slotte meende hij nog, dat waar zooveel drukte wordt gemaakt om de ontsnapping van Frans Ro sier, het beter zou zijn dat de ,,ge- heele Rechterlijke kliek achter de tralies werd gezet dan zouden we ten minste veilig zijn." Van Emmenes. Aan het einde sprak de heer Van Emmenes het slotwoord. De geschie denis nog eens herhalend, meende hij, dat de drie gebroeders geheel en al onschuldig zijn. Deze rechtszaak, zeide de spreker ongeveer, is geen rechterlijke dwaling, maar een rech terlijke misdaad. De commissaris Heg heeft zich schuldig gemaakt aan poging tot omkooping van een hon gerlijder. Als er een misdadiger was, ging de heer Van Emmenes voort, dan was 't die commissaris van po litie. In vroeger tijden hechtte men een schurk aan 't kruis, thans doet men dit niet meer. Men heeft alleen nog de intuïtie overgehouden, dat kruisen en schurken bijeenbehooren en daarom hecht men de kruisen aan de schurken. Hierbij doelde de heer Van Emmenes op de aan den Leeu- wardenschen politie-commissaris, den heer Heg verleende Oranje-Nassau orde bij het laatste hezoek van H. M. de Koningin en Prins Hendrik aan Leeuwarden. Dit bezoek had men gebruikt, aldus de heer Van E., om de demonstratie voor Wiebren Ho gerhuis, die den volgenden dag los kwam, te neutraliseeren. Verder wekte deze spraker nog op tot het werken voor een betere maat schappij, waar de eeno mensch niet meer over den anderen zal oordee- len, maar het eigen geweten rechter zal zijn. Ook deze spreker werd evenals Keimpe, warm geapplaudisseerd. Na eenige woorden van aanspo ring van den voorzitter om tot de Vrije Socialisten Vereeniging toe te treden en eenige zangnummers van „Excelsior", werd om bij half twaalf de vergadering gesloten en verspreid den de aanwezigen zich onder het zingen van het Socialisten-lied. KANTONGERECHT. Kinderwetten. Maandag 1.1. werden voor het Kan tongerecht alhier de eerste strafza ken betreffende de nieuwe Kinder wetten behandeld. Een elftal beklaagden, vergezeld van hunne ouders stonden wegens verschillende overtredingen terecht. Er waren o. a. drie jongens, ge naamd J. B.. H. C. S.. J. P. B., van 15 14 en 15 jaren, die te zamen met hunne geschoeide voeten getrapt had den tegen de deur van, een pakhuis, welke heden veroordeeld werden tot de straf van berisping. Twee anderen. J. H. en P. W. te Haarlem, hadden de aardigheid ge had met kastanjes naar de Electri- sche tram ie werpen. Weer een an dere de minderjarige J. M., te Haarlem, had een winkeldeur open geworpen en bovendien aan den ver balisant een valsehen naam opge geven. W- H. had met steenen ge worpen. Alle dezen werden heden veroor deeld tot de straf van berisping. i C. H- ter H. te Haarlem, stond te recht omdat hij op den openbaren weg een pistool met 4 scherpe patronen bij zich gedragen had. Ook hij werd lieden veroordeeld tot de straf van berisping. De jeugdige strooper Th. de W. te Wijk aan Zee had in de duinen oen sprenkel gesteld om wild te be machtigen, en werd veroordeeld tot de straf van berisping met 1 jaar proeftijd en veroordeeling tot een maand tuchtschoolstraf. J. H. te IJmuiden wegens het stel len van wildstrikken, werd aan zij ne oudeijs teruggegeven, terwijl P. K. en J. G. te Zandvoort resp. wegens straatschenderij en jaehl- overtreding, werden vrijgesproken. Woensdag den 4en April a. s. zul len met gesloten deuren de straffen van berisping worden toegepast en de ouders daarbij worden uitgenoo- digd. UITSPRAKEN. M. G. K.te Haarlem overtr. Drank wet 20 of 10 dagen hechtenis. H. J. R. P. te Haarlem en G. J. v. S. te Santpoort overtr. Arbeidswet, no. 1 ƒ3 of 2 dagen hecht., no. 2 4 maal ƒ2 of 4 maal 1 dag hecht. C. v. S. en P. v. d. A. te Hillegom, P. S. te Wijk aan Zee en J. de K. te Haarlem allen overtr. Jachtwet, ieder 7 dagen hecht. A. B. te Haarlem en 6 anderen, overtr. als voren resp. 10 of 5 subs. 4 dagen hechtenis. J. M. S. C. te Haarlem overtr. IJk- wet, 6 maal ƒ0.50 of 6 maal 1 dag hechtenis. P. W. te Haarlem en 6 anderen, overtr. als voren resp. voor elke over treding ƒ0.50 of 1 subs. 1 dag hecht, met verbeurdverklaring van alle in beslag genomen maten en gewichten. J. de K. te Haarlem en 4 anderen, overtr. Wetb. van Strafrecht, resp. 10 of 5 subs. 3 dagen hechtenis. A. K. te Zandvoort, wegens rumoer verwekken, 3 of 3 dagen hechtenis. T. A. D. te Jan Gijzenvaart overtr. Regl. Weg N.-H. 1 of 1 dag hecht. J. O. te Velsen en S. v. L. te Haarlem, overtr. Pol.-verord. Haar lem ieder ƒ1 of 1 dag hecht. J. V. te Haarlem overtr. als voren vrijgesproken. J. de W. te Haarlem. 2 overtr. Wetb. van Strafr. (verzet vonnissen van 15 Nov. 1905), beide vorige uit spraken bekrachtigd. Voorts werden nog 34 personen we gens openbare dronkenschap veroor deeld resp. tot ƒ2 of ƒ1 boete subs. 2 of 1 dag hecht Uit de Omstreken OVERVEEN. Hedenmorgen viel een werkman, die aan de te verbouwen villa van den heer Prins alhier werkzaam was, van een 11 Meter hoogen steiger. Het l ongeval kwam doordat er planken naar beneden werden gelatenbij ongeluk haakte een plank aan do k leer en van den werkman, die toen ongelukkig den val meemaakte. Na dat dokter Bornwater de eerste ge neeskundige hulp had verleend, werd de man, die niets gebroken had, per rijtuig naar Haarlem vervoerd. Het paard van den bakker Slot uit Bloemendaal sloeg hedenmorgen op hol. Gespannen voor een brood wagen werd het zonder hoofdstel bij de school gegrepen. Zonder ongeluk ken voor voerman en paard kon het korten tijd daarna den weg weer vervolgen. BLOEMENDAAL. K i e z e r s 1 ij s t De kiezerslijst 1906/1907 voor deze gemeente bevat de namen van 942 kiezers tegen ruim 980 op de vorige kiezerslijst. Op deze nieuwe kiezerslijst zijn 71 personen die voor 't eerst op de kie zerslijst voorkomen, terwijl 111 per sonen van de lijst zijn afgevoerd, de meesten hiervan wegens het niet be talen der belastingpenningen. BENNEBROEK. Dat de commissie tot bestrijding van besmettelijke ziekten aan de Leidschevaart onder deze gemeente en onder de Vogelenzang, haar taak zeer ernstig opneemt daarvan is al meermalen in dit blad melding ge maakt. Ook nu kan wederom een zeer belangrijk werk der commissie worden vermeld. Voor hare rekening heeft zij nu, nabij de huizen van Van der Hulst aan de Centenbrug twee norton pompen laten slaan, floor den heer Stoel uit Haarlem, terwijl door denzelfden aannemer en ook voor re kening van de commissie onder Vo gelenzang achter de woning van den melkboer Van Galen een norton pomp wordt geslagen. De reeds geslagen norton pompen zijn ruim 30 M. diep en volgens des kundige verklaring is het water op die diepte goed. Kwamen vroeger aan de Leidsche vaart zeer dikwijls gevallen van Ty phus voor, zoolang nu echter de com missie aan het werk is, en voor het ieêgen van de putten enz. zorgt, zijn nog geen gevallen voorgekomen. HILLEGOM. Door B. en W. is ter benoeming van een gemeente-opzichter de navol gende voordracht opgemaakt1. C. Wdetefliga, te Bi telle2. Joh. Breeci- veld, te Voorburg. 3. A. van Driel, te Amsterdam; 4. H. J. Elzer van der Boon, 's-Gravenhage5. J. Vis, te Haarlem. Aan den Raad der gemeente Hille gom is een request met toelichting verzonden- met het verzoek liet daar- hedn te willen leiden, dat dejaarlijk- sche kermis afgeschaft worde. Ver- schallende corporatiën, uit alle ge zindten. steunen deze beweging door adhaesie te betuigen op dit adres, dat1 van de drankbestrijders uitgaat. HAARLEMMERMEER. Graanmarkt Hoofddorp. Witte tarwe 6.40—6.90 per 80 KG. rogge ƒ5.105.30 per 75 K.G.haver ƒ8—8.40 per 100 K.G.duivenboonen ƒ7.60—8.25 per 85 K.G-, paai'denboo- nen 7—7.30 per 80 K.G.groene erwten 88.50 per 85 K.G.karwij* zaad incL ƒ13.5013.75 per 50 KG.; kanariezaad ƒ9—9.50 per 75 K.G. wintergerst ƒ4.90—5.20 per 65 K.G. Bij den landbouwer J. Suidgeest, aan den Spieringweg alhier, is door insluiping, des nachts uit de bedstede alwaar de knecht sliep, van de bed stedeplank, ten nadeele van laatst genoemde een portemonnaie met eenig geld ontvreemd. De politie doet on derzoek, doch tot heden is nog geen spoor van den dief te ontdekken. Het aantal bijgekomen kiezers be draagt alhier 236, terwijl 395 perso nen van de kiezerslijst werden afge voerd. VELSEN. De vertraging die het vervoer door het pont verkeer nu weer ondergaat, is van dien aard, dat B. en W. daar omtrent een adres hebbetf gericht tot den minister van waterstaat. IJMUIDEN. Het water is weer tot zijn gewone peil teruggekeerd. In den oostelij ken rand van den straatweg langs de visschershaven is in de nabijheid van den watertoren een gat geslagen van pl. min. 8 meter lengte en 4 h 5 Meter breedte. Ook van het landhoofd tusschen de sluiskanalen sloeg een groot stuk grond weg. Sedert den Octoberstorm van het jaar 1881 heeft men hier niet zoo hoogen waterstand gekend. Rondom de Rijksvischhallen had den verscheidene verzakkingen plaats. ZANDVOORT. De heer J. Tulner, onderwijzer aan school B aan het Schoolplein alhier is benoemd tot onderwijzer te Lem mer. Vier personen, die zich hadden aan gegeven voor plaatsing op de kiezers lijst, zullen door B. en W. daarop niet geplaatst worden, om reden zij niet aan de gestelde vereischten voldeden. Rechtszaken EEN BURGEMEESTER GEDAGVAARD. De heer Thomson, burgemeester van Appeltern. is gedagvaard om 20 dezer te verschijnen voor het kan tongerecht te Ti el, ten einde terecht gesteld te worden wegens overtreding van art. 414 Wetboek van Straf recht het wederrechtelijk wegblij ven als getuige voor Ae rechtbank. VERGIFTIGING De instructie in zake mej. D., ge boren S. te Arnhem, verdacht va.n poging tot vergiftiging van haar man, was gesloten en door den offi cier van justitie werd gevraagd rechtsingang met verwijzing naar de rechtszitting. De rechtbank heeft dit verzoek niet toegestaan gelastte her opening der instructie en verlengde het bevel tot inhechtenishouding wederom met 30 dagen. IN HOOGER BEROEP. stond voor het Gerechtshof te Am sterdam terecht de 27-jarige Lam bert de Rijbel, smid en bankwerker, door de Amsterdamsche Rechtbank veroordeeld tot 11/2 jaar gevangenis straf, wegens diefstal van een rij wiel uit de vestibule van „Het Nieuws van den Dag". Beklaagde, op het oogenblik dat hij te Zaandam het rijwiel trachtte te verkoopen. gear resteerd, gaf op het rijwiel gekocht te hebben van zekeren Brinkman, met men hij aan de Hembrug had gewerkt. opgave die niet klopte, wijl aan de Hembrug nooit iemand van d'en naam had gewerkt. Voorzitter, mr. Op ten NoortJe werkt veel met onbekenden. Te Slo ten heb je ook een rijwiel van een onbekende gekocht. BeklaagdeIk weet niets van Slo ten af. VoorzitterUit de stukken weten wij dat je veel rijwielen altijd van onbekenden koopt. De advocaat-generaal mr. Pleyte, eischte bevestiging van het vonnis Leger en Vloot SLECHT ONDERWEZEN Van de in 1905 hij de militie m dienst gestelde manschappen, die hunne meeste schooljaren hadden doorgebracht in de hierna vermelde provinciën, kon het achter elke pro vincie aangeduide procent lezen noch schrijven. Noord-Brabant 2.36 Gel derland 2.08 Zuid-Holland 1 01 Noord-Holland 1.08 Zeeland 1.44% Utrecht 1.12%. Friesland 2.80%. Overijssel 3.89 Groningen 4.04 Drente 6.20%. Limburg 2.38%. ^erk en School NED. HERVORMDE KERK. Beroepen te Amerongen (toez.) ds. II. J. Olthuis te Harmeien te Harderwijk (vac. J. Ph. Hattink), ds. W. J. Aalders W. J. Gzn.. te Beesd. Aangenomen het beroep naar Gor- redijk door den heer J. Groenewold cand. te Groningen. Bedankt voor het beroep te Ter Heide (Z.-H.) door den heer A. van der Kooy, cand. te Delft. EVANG. LUTH. KERK. De beroeping van dr. H. A. v. Ra kel naar 's-Gravenhage. geschiedde door loting met ds. J. L. F. de Meije- re Joh.Cz., te Amersfoort. ACADEMISCHE EXAMENS. Amsterdam. Bevorderd tot doctor in dfe rechtswetenschap op stellingen de heer H. P. F. M. Mandors. geb. te Geeri-ruideoiberg. Binnenland HOFBERICHTEN. H.H. M.M. de Koningin ea de Ko ningin-Mo odea* en Z. K. H. de Prins den- Nederlanden vereerden den feest avond ten bate van het Fonds tot op richting van eera standbeeld voor stad houder Willem III, Dinsdiagavondi in het Gebouw voor Kunsten en Weten schappen te Den Haag gegeven, en waarin door officieren werd opge voerd „Het Kind van Staat", van H. J. Schimmel, met hunne tegenwoor digheid De vorstelijke bezoekers werden ont vangen en uitgeleide gedaan dooreen comité, bestaande uit de hoeren ritmeester van Tienhoven, overste Tonmat, kapt. Op te Noort, kapt. Kalff en luit! Koeman. H. M. de Koningin-Moeder is voor nemens in de volgende week. en wel den 19en en 22en Maart ten Haren paleize een raöut te geven. nl. een avondpartij waarop niet gedanst wordt. Prins Hendrik vertrok hedenoch tend voor vier dagen naar Olden burg om zijn zuster, de groother togin van Oldenburg te bezoeken. Het Hof zal dit jaar tegen den zelfden tijd Het Loo betrekken als vorige jaren. De dag van vertrek in de volgende maand is nog niet be paald. Vermoedelijk zal hel jaarlijksch bezoek aan Amsterdam van uit Het Loo gebracht worden. TWEEDE KAMER. MIJNRAMP IN FRANKRIJK Bij de opening der zitting op Dins dag sprak de Voorzitter ongeveer het volgende: ..lk vertrouw te spreken tiit naam van de geheele Kamer, wanneer ik als haar gevoelen ver tolk. dat zij diep medegevoelt. op recht deelneemt, in de groote ramp", die het Fransche volk heeft getrof fen. Zijn de berichten juist, en daar op bestaat helaas kans, dan zijn meer dan 1200 arbeiders, werkzaam in den schoot der aarde, omgekomen op hun veld van eer, in hun laatste uren ongetwijfeld denkende aan de iiagelaten betrekkingen, aan hun vrouwen en kinderen. Diepe rouw vervult ons allen bij zulk een ramp, en in zulke omstandigheden worden alle grenzen en afkomst vergeten en maken deze plaats voor een gevoel van solidariteit, dat zich uit in een gevoel van mededoogen met het vree- selijk lijden van anderen. Ik stel daarom voor der Regeering te ver zoeken aan de met ons bevriende Fransche Regeering de betuiging van deelneming over te brengen van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. De Minister van Buitenland9che Zaken verklaart zich namens de Re geering geheel aan te sluiten bij de welsprekende woorden door den Voor zitter gesproken om uiting te geven aan de gevoelens, die ons bezielen door de ramp, die de Fransche natie heeft getroffen. Hij vertrouwt dat ook buiten deze Kamer de geheele natie die gevoe lens zal deelen. De Minister zal aan het verzoek der Kamer volgaarne vol doen. vertrouwende dat het ook ge schiedt uit naam van het geheele Ne derlandsche volk. Daarna zette de Kamer de beraad slaging over het Arbeidscontract voort. Men. is nu genaderd tot de voorge stelde wijzigingen in het Burg. Wetb. en het. debat \va9 dan ook van grootendeels juridischen aard. Waar dit het geval is, meenen wij den lezer een dienst te doen met er naar te streven, de gevallen beslis singen te verduidelijken, veeleer dan een juridisch-technisch debat op den voet te volgen. In de eerste 'plaats kwam de aan elke buisvrouw bekende ..Godspen ning" op de proppen. De Regeering wilde nl. bepaald zien. dat door het laten houden of door het teruggeven van de godspenning de aangegane overeenkomst niet kan worden teniet gedaan terwijl de heer Van Dedem een termijn van 6 weken vóór de indiensttreding wilde toestaan, waar in de godspenning kon worden afge staan of teruggegeven en daarmede de overeenkomst verbroken. Dat was nu oenmaal de practijk. meende de heer Van Dedem. Maar de Minister merkte hier op, dat partijen altijd een dergelijk beding konden maken als zij 't wenschten. doch dat de wet moest uitgaan van het ..een maneien man een woord een woord". Ook de Commissie van Rapporteurs bestreed het amendement wijl het regeeringsartikel beter de goede trouw huldigde. Het amendement werd daarop met 45 tegen 12 stem men verworpen. Men ging nu over tot de quaestie van het loon der gehuwde vrouw. De Regeering wilde aannemen, dat de gehuwde vrouw als arbeid ster in dienst kon treden ronder bij stand van haren man en dat zij. wat de gesloten arbeidsovereenkomst be treft, zou worden gelijkgesteld met een minderjarige ongehuwde. Dit laatste na achtte de heer Heemskerk in strijd met ons huwe lijksrecht niet alleen, maar ook met de practijk. De practijk toch gaf recht tot de onderstelling, dat de vrouw, een dienstverbintenis aan gaande -dit deed met toestemming van haren man en dan ook diens bij stand daartoe ontberen kon. En te vens. dat zij ten behoeve van het ge zin moest kunnen aanwenden het door haar verdiend en door haar be heerd loon. Wat deze bepaling aangaat zij sloot zich aan bij de gedachte van een amendement der heeren Lim burg c. s. dat het verdiende loon niet wilde gebracht zien in de ge meenschap en gehouden buiten de beschikking van den man. Over deze quaestie werd langdurig beraadslaagd. De amendementen stonden niet principieel tegenover het voorstel der Regeoring en zoo men vrij algemeen voor de in de amendementen vervatte denkbeelden gevoelde, in elk geval wilde men de vrouw gerechtigd zien om het door haar verdiend loon te besteden, ge lijk zij wilde, maar óók voor de ge meenschap. voor het gezin. Zoo werd ten slotte, in den geest van het amendement-Heemskerk (ge deeltelijk door de Regeering overge nomen) beslist, nadat het amende ment-Limburg was teruggenomen. Daarmede is dus wel een verbete ring gebracht, in de positie der ge huwde vrouw, die niet meer gedwoa- gen kan worden gelijk helaas roe vaak voorkomt het zuur verdien de loon door haai- echtgenoot in los bandigheid te zien opgemaakt Heden 11 uur voortzetting. SPOORWEGONGELUK TE BERGBN-OP-ZOOM. Men meldt nader uit Bergen-oji- Zoom De Duitschc maütrean 81/83- was Dinsdag 9 u. 50 het station Bergen- op-Zoom voorbijgestoomd en liep toen op een rangeerenden goederen trein nabij den overweg bij wacht huis 13. De schok was zoo hevig, dat de locomotief naar links werd om vergeworpen. gevolgd door den ten der. Rechtg van den weg werd de bagagewagen geslingerdhet daar opvolgend postriituig werd inge drukt. Ernstig gewond, aan hoofd en bce- nen. is de hoofdconducteur Vos (no. 535). gestationeerd te Boxtel Voorts licht gekwetst P. van Geel, machi nist, te Boxtel. Ernstig gewond zij* de leerling-machinist van Summere* eveneens te Boxtel, die hoofdwonde* en aan beide handen kwetsuren be kwam voorts Schrauwen. conduc teur der posterijen, gestationeerd te Vlissingen en Loos, hoofdcondue- teur der Duitsche posterijen, te Ober- hausen. De reizigers bekwamen gee* letsel. De machinisten bleven tot hel laatst op hun machine, sloten de* stoom af en doofden hunne vuren, en voorkwamen daardoor erger. Uit den chaos werden de brieven mails en de postpakketten in veilig heid gebracht. Men is begonnen met Het ontrui men. doch Dinsdag kwam de we* nog niet vrij, zoodat alle gemeen schap met Zeeland is verbroken. Aan ..De Zoom" zijn nog de vol gende bijzonderheden ontleend De machinist-leerling van Summe- ren zag den goederentrein op de spoorlijn, waarop zijn trein ziek voortbewoog. Uit aÜe macht worde* de remmen overgehaald. Belde man nen bleven tot liet laatste op hu* post. Van Summeren lag vlak voor de* vuurmond toen de locomotief bezij den de lijn was gevallen. Evenzo© de machinist Van Geel. Do eerste, gewond aan hoofd en beide handen, liep hevig bloedend naar het stafion, alwaar hij werd verbonden-. Van Geel had in tusschen, ziend» dat zijn kameraad gewond was, zij* plicht niet vergeten het vuur werd door hem terstond gedoofd. De stoom, verwarming was verbroken, zoodat deze niet behoefde afgefloten te wor den. IJlings vloog hij naar de* stoomontsnapper boven op den ke tel. Deze was echter ook stuk, zoodat de stoom vrijen uitweg naar buite* vond, waardoor het springen van den ketel was voorkomen zoo ook het smelten van den vuurketel. De hoofdconducteur Voa heeft, naai- zijne verklaring, eenige buite- Lingen gemaakt, waarna hij door de kap van den bagagewagen werd ge slingerd. Hij verklaarde ons zeer veel pijn te hebben aan het rechter been. Alles ligt dwars over den weg op en in elkaar geschoven. Er zulle* dan ook wel een paar dagen heen gaan voor alles is opgeruimd Buf fers zijn gebroken als glas. een ge heele waggon is verpletterd, kortom men moet het 'hebben gezien om zich een voorstelling er van te kunne» vormen. In den namiddag is men begonne* met de opruiming, de post werd on der assistentie van het postkantoor zoo goed en zoo kwaad als het ging overgeladen en doorgevoerd naa* Vlissingen. De treinen van Roosen daal rijden tot het station; die uil de richting Vlissingen stoppen aan de plaats van het ongeluk, zoodot het reizigersverkeer zoo goed en zoo kwaad als het ga,at. wordt onder houden. De telegraafdraden zijn meeren- reeds gebroken, doch zuilen wellichl nog heden, althans gedeeltelijk, her steld zijn. De conducteur Schrauwer is Dins dagmiddag reeds strompelende naar zijn standplaats weergekeerd. Ter wijl de overige gewonden, voor zoo verre zulks mogelijk is eveneens hun ne bestemming zullen volgen. De toestand van allen is gunsti# te noemen. STOOMTRAM- DERAILLEMENT. Dinsdagmorgen is de locomotief va» de stoomtram, komende van Hariin- gen, en die te 7 uur te Sneek moe^ arriveeren, even voor Bolsward ont spoord. Er wogen nogal veel passa giers in den trein voor den Sneeker marktdag; zij hadden een benauwd oogenblik door te maken. 'tWas hun onmogelijk, uit het rij tuig fee stappen, totdat oen hunner d« deur opentrapte, en daardoor allen er uit konden. Een paar passagiers, die nogal ern stig gewond waren, werden, door ee* geneesheer verbonden. NAAR MEDEMBLIK. G. Morison. de persoon die ie* zake talrijke te Nijmegen en omstre ken gepleegde diefstallen onlang* voor de rechtbank te Arnhem te recht stond, doch door de doktoren niet toerekenbaar was verklaard, is naar het Rijks-krankzinnigengesticht te Medemblik overgebracht. (Arnh. Crt.) MISHANDELING. Zekere B„ sigarenmaker te 's-Her- togeubosch, die in 1904 uit de ge vangenis werd ontslagen, waarin bis tien jaren had doorgebracht, omdat hij gepoogd had zijne vrouw de* hals af te snijden, heeft Dinsdag zij ne vrouw van wie hij gescheiden leeft, met een mes op straat steken in de armen toegebracht, roodat zij in het gasthuis moest opgenomen worden. B. is door de politie aangehpuden. VERREGAANDE K WA A DWILLIGHEID Men schrijft uit Hengelo aan de Tel. In den laatsten tijd worden tel kens versperringen als dwarsliggers, deuren enz. gevonden op de rails van het traject Hengelo-Boekelo van de Geldersch-Overijselsche Locaal- spoor. Voor eenige dagen werd o. a.

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 2