Weerbericht. MEDEDEELING VAN HET HOMINKL. NED. MET. INSTITUUT. [Opgemaakt voorm. 10.50 uur). De Bilt, 22 Maart 1906. ■oogste barometerstand 772.1 m.M. t« Valentia (ton W. van Ierland) laagste 750.8 m.M. te Nice (Zuid- Frankrijk). Verwachting (tot den avond van 23 Maart) Wind zwakke tot matigen Ooste lijken tot Noordelijken wind. Gesteldheid van de luchtbewolkt, waarschijnlijk droog weer. Temperatuur: iets zachter. Therraoineïersiand. ta Haarlem. Donderdag 22 Maart. Hoogste gisteren .F. 39° Laagste heden nacht - F. 31" Hoogste heden tot 2 uur F. 36"5 Aanbesteding. Hedenmorgen werd door het Prov. Bestuur van Noord-Holland alhier aanbesteed le. het vernieuwen van een gedeel te paalscherm voor liet westelijk eind van den Bierdijk op het eiland Wie- ringen, behoorende tot de zeewerken in Noord-Holland. Raming ƒ160) Ingekomen waren 3 biljetten. Laag ste inschrijver bleek te zijn de heer 1 Hermans te Wierlngen voor ƒ2441. 2e. Het onderhoud der diepte in de Noordzeehaven met het buitenkanaal en de buitentoeleidingskanalen naai de sluizen en het onderhouden van de Havenhoofden en golfbrekers der bui tenhaven met de daarbij behoorende werken te IJmuiden, van 1 Juli 1906 èot en met 80 Juni 1911, behoorende tot het onderhoud, herstel en verbete ring van het kanaal van Amsterdam aaar de Noordzee (Raming ƒ408.000 per jaiar). Ingeschreven werd door L. Volker Azn. Sliedrecht en P. A. Bos. Gorin- ehem voor ƒ372.000. Huishoud- en In d us t r i e- aehool. Hedenmiddag had de aJgeuieene ■vergadering der Huishoud- en Indus trieschool plaats. Be secretaresse, inej. Scblepev. bracht bet jaarverslag uit. Hieraan ontleenen we liet volgen de Ook op dit jaar kan met voldoening teruggezien worden. Het leerlingen aantal steeg- mot. 156, vooral verooi-- ■aakl door den grooten toeloop van de rolkslessen en industrieklassen. In den loop van het jaar werd aan drie leeraressen, de dames Vermeu ten, Springer en Klinkhamer, eervol ontslag verleend. In haar plaats wer den benoemd de dames Barger, Muys- Schadée en Van Doom (tijdelijk). In plaats van mej. Van Hanja. aan wie eervol ontslag- werd verleend, word benoemd mej. D. Stoltenborgtot hoofd der huishouding. De tentoonstelling- in April gehou den,. verheugde zich in groofce' belang stelling. In de Kindierbewaarplaats werden 1043 kinderen bewaard tegen 6443 in 1604. Het bestuur werd uitgebreid met twee leden, namelijk de dames J. G. ter Gast en E. W. Joekea. Daarna bracht de penningmeeste- resse, mej. S. M. Hoevenaar, liet fi nancieel verslag uit, waaruit bleek, tfa-t >het kleine batig saldo van einde December 1.1 geslonken was tot 224.93. door. bet niet ontvangen van een verhoogd subsidie vau de provin ce De uitgaven bedroegen totaal de som van ƒ21.206.77. V e i' k i e z i n g. Bij de alhier gehouden verkiezing is gekozen tot bestuurslid van den Yijfhuizerpolder onder Haarlemmer- Hede en Spaarnwoude de heer J. •choorl te Haarlemmermeer. Technische b o e k e r ij. Met het o-og op de voortdurend Ip-oote belangstelling' zal de Techni sche Boekerij van het departement van de Maatschappij van Nijverheid *iet op 1 April, maar op 1 Juni ge sloten worden. Een klok staakte. Woensdagavond omstreeks 8 uur is de klok van de R.K. Kerk aan het Spaarne stil blijven staan. Het was gen groot ongerief voor de omwonen den. Papa Bamberg. De algemeen bekende goochelaar Baxoberg komt in het Brongebouw Hier ter stede Woensdag- eenige voor stellingen gevetl Ongeluk Hedenmorgen te half elf uur heeft Jan Kolibrie, oud 28 jaar. wonende Korte Ann astraat. als knecht in dienst bij de loodgieters ear dokwerkers H. Koning en Zoon aan de Korte Zijl •trraat, terwijl hij bazig was met het stampen van lood, het ongeluk gehad met den voorsten vinger van de Lin terhand onder den stampei- te komen. dto juist werd neergelaten, waardoor bet grootste deel van den vinger werd verpletterd. Hij is onmiddellijk per rijtuig naar bet St. Elisabeths Gasthui? overge bracht. alwaar de vinger is afgezet. Te water. Hedenmorgen geraakte een 8-jarig tongentje in den Gasthuissingel te genover het Klein Heiligland. Geluk kig wend! dit bijtijds gezien door de werklieden G. Hilversum en H. v. d. Bykhof, die den knaap redden en waar zijn woning op liet Klein Hei ligland brachten. Hilversum begaf zich daartoe te water. G e v. V o o r w Een gouden medaillon, twee sleu tels en een handwagen. Mars. De Onderofficiers-Vereeniging Mars geeft Zaterdag a.s. een feestelijke bij eenkomst. Uit de Rechtszaai HET DRAMA OP HET BOLWERK. •Je kon reeds dadelijk zien. dat er 'ets bijzonders aan liet handje was. De publieke tribune overvol bezet om kwart vóór tienen stonden er ai kijk- en hoorlustig.en in de Jans straat. te wachten en toen een half uur later de deuren van het Ge rechtsgebouw zich openden, stroom de het volk binnen en verdrong zich om toch vooral een goed plaatsje te veroveren. 't Was dan ook zoo'n echt kostje voor de op sensatie beluste toehoor ders drama, ontstaan door versmade liefde Hun geduld werd echter vrij lang op de proef gesteld, aangezien er eerst eenige andere zaakjes behan deld werden. Onder andere kwamen er eenige 'HLHegomimers en Zand- voorders Voor, die zich moesten ver antwoorden wegens verzet tegen de politie. Berst om elf uur werd de zaak van Slenders door den deurwaarder uitgeroepen. Door een veldwachter werd" de be klaagde binnengeleid. Ondervraagd door den president der strafkamer, Jhr. Mr. Marees van Swinderen, gaf deze op te heeten Hendricus Firancfscu-s Slenders. 31 jaar oud, en gepensionneerd Oost-Indisch mi litair. De beklaagde was als werkman gekleed met. een donkergrijze demi en lichtgrijzen. broek. Zijn gelaat is niet ongunstig en onsympathiek, met den scherpen militairen blik. Vóór men tot liet verhoor der vijf tien getuigen en deskundigen over ging, werd de beklaagde dooi- den president ondervraagd. Eerst las de griffier het Bevel schrift van Verwijzing voor, waar in de dagvaarding was ingeweven. Deze hebben wij reeds in ons vorig nummer in haar geheel opgenomen. Velen zullen er evenwel niet dat uit gelezen hebben wat er in staat, want z-ij was, zooals altijd, ge steld in de onduidelijke, ellen lange zinnen, waarin nu eenmaal de Nederlandsche taal op de Neder- liaindsche parketten gegoten schijnt te moeten worden. Ontdaan tv an alle franje komt 't echter hierop neer, dat de beklaag-1 de wordt beschuldigd van op vrouw Vlaar eenige revolverschoten te heb ben gelost met het doel deze vrouw van het leven te berooven of althans zwaar te mishandelen. Op de verschillende vragen ant woordde Slenders kort. Zooals men zich herinnert, heeft 'hij zich op den bewusten avond zelf in den mond geschoten waardoor zijn tong werd gekwetst. Deze wonde is wel gene zen, maar de beleed!ging is zoo ern stig geweest, dat de man niet heel goed meer spreken kan. alleen wat broddelen. Hij erkende op den avond vau 10 Februari aa.n den Jansweg bij het Bolwerk te zijn geweest en daar op wouw Vlaar geschoten te hebben, evenwel niet met het doel haar te dooden. alleen maar te mishande len. Was eerst gemeld dat Mr. Wille- kes Macdonaïcl als verdediger zou optreden, heden trad Mt. J. Lieftinck als zoodanig op. GETUIGEN-VERHOOR. Het eerst werd als getuige gehoord wouw Vlaar. Een klein vrouwtje, zeer opzichtig gekleed een zwart hoedje, een rood blousje, een bont schort, een zwart omslagdoekje en een eveneens zwarte rok. Ziji bleek eenigszins hardhoorig te zijn en verklaarde, dat zij reeds eenige kee- ren met den beklaagde in aanraking was gekomen en tot hem in een on geoorloofde verhouding stond. Eeni ge dagen voor 10 Februari had Slen ders haar 3 gulden gegeven, omdat zij daarvoor naai- Amsterdam zou den gaan. Eerst waren zij naar huis gegaan orn liet aan haar main te zeg gen. Deze vond het goed', maar toch is er van de reis niets gekomen, om dat vrouw Vlaar er tegen op zag om ..met zoo'n beschonken reisgezel naar Mokum te gaan". Daarom werd het tochtje uitgesteld tot Zaterdag avond den bewusten avond. 's Middags was Slenders bij haar gekomen, juist toen ook haar echt genoot thuis was. Er ontstond toen ruzie omdat het bleek, dat vrouw Vlaar de drie gulden voor haar huishouden gebruikt had. Bij deze twist heeft zij Slenders met een wa terketel geslagen en bij de vele har de woorden die toen vielen, heeft Slenders gezegd Wacht maar. als ik je te pakken krijg schiet ik je dood of verzuip je." Des avonds was vrouw Vlaar aan het Bolwerk. Op den Jansweg kwam Slenders naai- 'haar toe aan haar wagende ,.Ga je nu nog met mij mee?" Op haar weigering bleef hij bij haai' loopen en toen zij den spooroverweg gepasseerd waren en gekomen bij de Baljuwslaan, greep hij mij vast" zoo zei getuige ,,en toen ik nogmaals weigerde, haalde hij iels uit zijn rechterzak, wat later een revolver bleek te zijn en schoot mij in den mond, na eerst gezegd te hebben: „Je komt hier niet levend vandaan.". Toen hij mij los liet. vluchtte ik. maar hij ach terhaalde mij weer en schoot mij daarna in den hals. Nu ben ik weer zoo goed als genezen, maar mis drie tanden uit mijn onderkaak." Als deskundigen werden gehoord de doctoren F. B. de Wa.lle en G. A. Ootmar. Dezen hebben de vrouw be handeld en verklaarden, dat zij één kogel uit den mond en één uit den bals hebben verwijderd. De wonden daardoor aangericht, waren niet le vensgevaarlijk. Wel is het waar, dat ads het schot even verder was ge weest. de halsader getroffen was ge worden en dan had de patiënte, hij niet spoedige geneeskundige hulp. kunnen doodbloeden. Op de vraag van den verdediger, of de doctoren meenden, dat men kan zeggen, dat vrouw Vlaar door ■het gemis der tanden is misvormd, antwoordden zij ontkennend. Nog een andere deskundige werd gehoord, de geweermaker Brossois. Deze zeide dat de revolver waarme de gescholen is, van een zeer slecht soort is. en belangrijk afwijkt, waardoor zuiver mikken onmogelijk is. Ook het indrlng-vermogen der pa tronen is gering, en veel minder dan bij andere patronen. Na het verhoor der deskundigen werd Vlaar de echtgenoot van de in 't spel zijnde vrouw gehoord. Deze verklaarde, dat hij thuis was geweest, toen Zaterdagsmiddags de ruzie ten zijne huize plaats had. In de eigenlijke twist moeide hij zich niet. („Wat mijn vrouw doet. daar benioei ik mij niet meê.") maar ver klaarde de bedreiging tegen zijn vrouw geuit, gehoord te hebben. Slenders ontkende gezegd te heb- j ben..Als ik je in handen krijg, dood ik of verzuip je". Ik heb al leen gezegd: „We zullen elkander wel later vinden", zoo zei beklaagde. Ver,volgens kwamen de twee vrou- wen, die vrouw Vlaai' dien Zater- i dagavond gezelschap hielden op den .Tansiveg. voor het getuigenhekje staan. Zij zeiden wel het schieten gehoord en gezien, te hebben, maar niet de bedreiging. Dit vond de president wel wat zonderling, waar vrouw Vlaar. die hardhoorig is. zegt het wel gehoord te hebben. Deze laatste nogmaals onder vraagd. hield stellig vol. dat Slen ders deze woorden tegen haar geuit heeft. De inspecteur Nolthenius, die het voorloopig onderzoek heeft geleid, verklaarde dat Slenders denzelfden avond in het Gasthuis aan hem ver klaard heeft, dat hij de revolver thuis met zes scherpe patronen ge laden heeft, en op vrouw Vlaar ge schoten met het doel deze van het leven te berooven. Getuige verklaarde, dat dit ver hoor zeer moeilijk ging, maar had toch den indruk gekregen, dat de beklaagde toen bij zijn volle ver stand was. Hierover werd de beklaagde on dervraagd en verklaarde deze woor den niet gezegd te hebben en hield halsstarrig vol, niet het doel gehad te hebben om vrouw Vlaar van het leven te berooven. De oppasser uit het Gasthuis, ge naamd v. d. Vloot-, welke bij dit voorloopig verhoor tegenwoordig was onderschreef den inhoud van de be kentenis door den inspecteur ge hoord. Deze getuige zei voorts nog, •dat toen de inspecteur vroeg „Hoe kom je er toe om voor drie gulden iemand bijna van het lev,en te beroo ven Slenders geantwoord heeft „Dan had ze maar met mij mede moeten gaan." De rechercheur Van Halst heeft de revolver op den Spaarndammerweg gevonden. Er zaten nog drie patro nen op. wat ook uitkomt want wijk Slenders tweemaal op vrouw Vlaai en eenmaal op zich zelf heeft gescho ten. terwijl er zeg patronen in kon den. Een collega van Van Halst heeft van Slenders in beslag' genomen een portemonnaie met ongeveer 10 gul den inhoud. Aan deze rechercheurs, die hem in een drogistwinkel in het Schotev- kwartier gevonden hebben, heeft Slenders ook bekend op vrouw Vlaar geschoten te hebben. Na het ge tui gen-verhoor hield Slenders nogmaals vol. niet het op zet gehad te hebben om vrouw- Vlaai' te dooden, alleen maar te ver wonden. De rechter mr. Pasteur ging nog maals op deze zaak in. zeggende „Beklaagde, wanneer je alleen maar het plan gehad hebt. om haar te verwonden, waarom heb je dan juist' een revolver genomen. Er w.aren toch nog genoeg andere wapens daarvoor zooals een bot mes of een stok. Je bent militair geweest en weet dus dat een revolver met scherp geladen geen kinderspel is. Boven dien ben je eerst nog naar Leiden gegaan, om het wapen, dat kapot was. te laten repareeren." Hierop antwoordde de beklaagde, dat hij daarvoor geen goede reden kon opgegeven. Een revolver had hij .en met een stok of een mes zou hij geen vrouw kunnen mishandelen. HET REQUISITOIR. Het Openbaai' Ministerie waar genomen door Mr. De Vries van Doesburgh achtte de feiten van dit drama als vaststaand. De voor bedachte rade is zeer duidelijk, want Zaterdagsmiddags heeft bekl. de bedreiging reeds geuit, evenals de3 avonds bij het plegen van het feit. De poging tot moord is duidelijk bewezen. Het opzet van deze laag hartige daad. is gemeen, want het ging niet om deze vrouw in zijn be zit te hebben, maar alleen om de drie gulden té wraken. Met het oog op dit laaghartige van deze misdaad, is een zware straf noodzakelijk, ook a.1 neemt men in aanmerking, welke vrouw hier in het spel is. Vandaar requireerde Z.E. A. we gens poging tot moord een GEVAN GENISSTRAF VAN VIER JAAR. Hierna kreeg Mr. Lieftinck het woord tot het houden van ZIJN PLEIDOOI. Pleiter ving aaai met liet betwis ten van de stelling van het O. M.. dat de beklaagde het opzet had, om vrouw Vlaar te dooden. 's Middags zeide hij, volgens de getuigen, „ik schiet of verzuip." Toen stond dus zijn plan van schieten nog niet vast. De verklaring van vrouw Vlaar komt zeer onwaarschijnlijk voor, wijl de ze doof is en dus meer gehoord zou hebben dan twee andere vrouwen, die in haar gezelschap waren. De buitengerechtelijke bekentenis tegen den ïnspecteuv is van weinig waarde, omdat Slenders toen niet goed bij zijn volle verstand was. Mag de poging tot doodslag niet bewezen zijn, evenmin de zware mis handeling. Hier wilde pleiter even wel niet. meer op in gaan. 't Is toch vrijwel hetzelfde, waarvoor hij ver oordeeld wordt, wanneer het geen invloed op de straf heeft. Eigenaardig is, volgens pleiter, de verklaring van den beklaagde, dat hij. wanneer hij den moord had willen plegen, hij als oud-militair i dat wel had kunnen doen. Ten slotte drong pleiter op cle mentie aan, met het oog op het voor werp, waarop hij zijn misdrijf heeft gepleegd. Beklaagde is geen misda diger, maar een persoon die inlndië als goed soldaat gediend heeft en volstrekt geen, wat men wel eens noemt, een verloopen militair. De beklaagde was onder de behan deling der zaak zeer kalm. en ant woordde slechtg zeer kort op de hem gestelde vragen. Na de behandeling sloot de Recht bank het onderzoek en bepaalde de uitspraak op Donderdag 29 Maart aanstaande. UITSPRAKEN. P. Droogsma, graniet-werker, C. M. Ph. Wetsel, schoenmaker en J. van Hemert, scheepskok, te Amsterdam, de le en 2e diefstal 2 personen, de 3e medeplichtigheid daaraan, allen bovendien Landlooperij ieder 3 weken •gev.straf. en 5 dagen hechtenis. J. Walter, werkman te Bloemen- daai, wederspannigheid. 5 dagen gev a ngenisstraf P. Bouthoorn, paavdenhandelaar, Aarlanderveen, mishandeling, 3 boe te of 1 dag hechtenis. A. Kraaijenoord. zeeman te Zand- voort opzettelijke vernieling, ƒ3 boete of 2 dagen hechtenis. J, Brasser en C. Brasser, arbeiders de le te Wijk aan Zee en Duin, de 2e te Beverwijk, strooperij met behulp van een wapen, ieder 1 boete of 1 dag hechtenis. P. Zonnevel!, werkman le Bever wijk. diefstal 10 dagen gev.strai. C. Heijndijk, schippersknecht te Vla.ardingen diefstal een week ge vangenisstraf. K. Wilderon, arbeider te Haarlem mermeer. beleed, ambt. in functie, 5 dagen gev.straf. G. Faber, schippersknecht te Haar lem. openbare schennis der eerbaar heid, een week gev.straf. J. J. Offenberg, werkman te Wor- merveer, eenv. beleediging ambtenaar 5 boete of 3 dagen hechtenis. 11. Scheffer, glazenwasscher te Haarlem diefstal, ƒ1 boete of 1 dag hechtenis. E. Bol, P. F. Schaap H. Bol, J. Bos. werklieden te Zandvoort, appèl jachtovertreding, ieder 7 dagen hech tenis, verbeuïxl verklaring konijnen en lantaarns. C. v. d. Toorn, werkman te Bever wijk. wederspannigheid,. 6 weken ge vangenisstraf. Hand geknel d. Terwijl Woensdagavond om 6 uur eenige werklieden bezig waren aan het sluiten van een deur van een spoorwaggon aan de Leidschevaart, had een van hen 't ongeluk rnet zijne rechterhand bekneld te raken. Hevig bloedend en gekneusd werd hem dioor zijne kameraads een voor loopig verband gelegd, waarna de man zich onder geneeskundige hulp stelde, Bevestigd. Gisterenavond werden in die .lans- kerk alhier 32 militairen als lidmaten der Ned. Herv. Gemeente bevestigd. Rechtszaken VALSCHE REISCREDIETBRIEF Het Gerechtshof te Amsterdam deecl uitspraak in de zaak van den 21-jari- gen kantoorbediende der Nederl. Han delsmaatschappij te Amsterdam, Dirk Cornells van Mourik, wonende te Hil versum, diie beschuldigd wordt., dat hij op 12 Augustus zich dOor den kan toorbediende eener firma te Utrecht hteeft doen afgeven 509, onder ver tooning van een valse hen reiscrediet- brief, gelijk aan die bij de Nederl. Handelsmaatschappij en haai- filialen in gebruik, ten name G. Bakker en 5000 groot, en daarna twee qui tan - ties voor die ƒ500 vaJselielijk met den naam van G. Bakker heteft ondertee- kend. Hei Gerechtshof vernietigde het vonnis der Utreclitsclie Rechtbank (waarbij beklaagdie werd veroordeeld tcu één jaar gevangenisstraf)omdat recht was gedaan op onwettige be wijsmiddelen en, opnieuw rechtdoen de. verklaarde'liet beklaagde schuldig aaai oplichting, valschhoid in ge schrifte en opzettelijke gebruikmaking van het vervaisehte geschrift en ver oordeelde het hem tot anderhalf jaar gevangenisstraf. De ed-sch van den advocaat-generaal was 21/2 jaar. EEN VREEMDE BEKEURING. Voor den kantonrechter te Rotter dam had zich iemand te verantwoor den wegens het in den trein zitten zonder geldig plaatsbewijs. Uit de behandeling bleek dat toen de conducteur kwam om het biljet te knippen, de reiziger het had doorge scheurd en den conducteur het ge deelte voor de heenreis aanbood. De kantonrechter was niet weinig verwonderd over die bekeuring, en zeide zich altijd aan diezelfde overtre ding- schuldig te maken. De ambtenaar van het O. M. ver zocht de zaak een week aan te hou den, daar 'hij over het te nemen re quisitoir nog eens wilde denken. Aldus werd besloten. Leger en Vloot De Minister van Koloniën brengt ter kennis van belanghebbenden dat voor vijf gediplomeerde Nederland sche artsen, de gedegenheid bestaat om. voor den tijd van drie jaren, te worden benoemd tot tijdelijk officier van gezondheid der 2de klasse bij het leger in Nederlandsch-Indië. De „St.ct." no. 66 bevat nadere bij zonderheden. Uit de Omstreken OVERVEEN. Wegens te late ontvangst blijft het verslag der vergadering Yan de af dee- ling Bloem endaal" der Noord-Hol- landsche Vereeniging „Het Witte Kruis", Woensdagavond gehouden, tot morgen liggen. HILLEGOM Bij de Woensdag gehoucleu stem ming vaai een lid voor den gemeen teraad (vac. H. H. v. Waveren) zijn uitgebracht 681 geldige stemmen. Hiervan kreeg- de heer W. Kuyk (cand. der kath.) 243, de heer P. H. v. d. Ven (chr.-hist.) 111 en de heer P. H. v. Waveren (1-ib.) 327 stem men. Alzoo herstemming tusschen de heeren v. Waveren en Kuyk. HAARLEMMERLIEDE C. A. Tot schatter der lokaliteiten, waar in sterken drank in het klein wordt verkocht is benoemd de heer H. A. de Graaff Jr. Iiet nieuwe gemeentehuis te Half weg zal 1 Mei in gebruik genomen worden, BEVERWIJK. De voorioopïge kiezerslijst bevat dit jaar 1030 kiezers, tegen 1076 in 1905/6. HAARLEMMERMEER. Door het bestuur van den Haar lemmer-meerpolder is aanbesteed: het onderhouden der grintwegen en ring- vaartsboorden. Het laagst werd ingeschreven als volgt GrintwegenJ. v. d. Heuvel Azn. 4244.75. Ringvaartsboorden G. P. Post Pzn. perc. 1 1869J. Baemsterboer perc. 2 770; J. v. d. Welle perc. 3a ƒ1095; J. Burgers perc. 3b 775; W. Wam-, steker perc. 4 1890. Alle inschrijvers wonen alhier. Brand. Hedennacht is aan den Vennep er- weg te HaaaTemmermeer een feilen brand uitgebroken. Nadere berichten' ontbreken. VELSEN. Het. aantal ki'ezea-s, voorkomende op do kiezerslijst 1906/07, bedraagt 2216. Op de lijst, van het vorige jaar kwa men 2341 namen voor. De kistdam voor dte nieuwe winter- haven bij de ponten is gisteren ineen- gedrukt, waardoor de put is volge- loopen. Het werk is daardoor wel een week achteruit. Binnenland TWEEDE KAMER. Van den heer Schaper is de uitdruk king- afkomstig, diat hij „maling" heeft aan „juristerij" Welnu, liet debat over liet Arbeids contract is voor een groot deel juris terij. En zonder er bepaald „miaJinig" aan te hebben, is het voor den leek die het volgen wil, lang niet gemak kelijk alles te snappen. Het rageeringsartikel, waaraan men bezig was, bepaalde dat niet enkel voor de bepaling van loon in. geld, doch ook voor dat deal van het loon, dat in huisvesting (vrije woning') of in naturaliën (voeding, enz.) wordt uit betaald, schriftelijke overeenkomsten moesten worden aangegaan. Waar nu aan de Regeering gebleken was, dat dit bezwaren opleverde voor zeer kor te overeenkomsten, wijzigde zij het artikel aldus, dat het gebiedend voor schrift van schriftelijke overeenkom sten verviel. Deze tegemoetkoming aan bezwaren ging de heeren Ter Laan c. s. even wel te vei-zij gaven bij amendement in overweging, den duur van overeen komsten. waarvoor geen schriftelijk contract behoefde gemaakt te worden, op zes weken te stellen. Hiertegen maakte echter .de Minister bezwaar, omdat men dlan, door maar contrac ten voor minder dan zes weken te maken, kon o.nttrékken aan d'e bepa ling-, dat niet anders dan in de ge contracteerde bestaaicMfcelen van het loon (geen gekl zijnde), zou worden betaald. Het amendement van de heeren Ter Laan c. s. werd dan ook verworpen met 61 tegen 15 stemmen, Aangenomen werd een amendement. PitersonPatijn, bepalen dte, dat men ook in vreemde munt kan „contrac- teeren". wijl de Minister had te ken nen gegeven, dat de quaestie van „uit betaling" in een bepaalde muntsoort, nader aan de orde zou komen. De behandeling- -wend verdaagd van een artikel, waarover reeds heeil wat gepraat is. en waaro,p de Minister twee amendementen (van de heeren. Aalbei-se c. s. en van de heeren Ta.k c. s. overnam), doch waarvan hij gaarne een nieuwe redactie wi'ld'e voor- dra-gen. Bij dit artikel is bepaailcL dat, bij gebrek aan overeenkomst of arbeids reglement. het loon zal geacht wor den zich te regelen naar het gebruik ter plaatse waar de arbeid wordt ver richt, naar wettelijke bepalingen of naar bepalingen van plaatselijke ver ordening. Met dien verstande evenwei diat de werkman de keuze zaïl hebben tusschen het bij wet of verordening' als minimum aangegeven loon en zoo danig loon als ten tijde en ter plaatse van het sluiten der arbeidsovereen komst voor arbeid als dn bedongene gebruikelijk was. Het kon toch wezen, d!at naar „plaatselijk gebruik" hoo- ger loon werd' betaald, dan hij wet of verordening was vastgesteld. Eveneons bleef de discussie steken over een zeer moeilijk artikel, bepa lende diat, wanneer een bij de wet verboden ioonvnrm was gekozen in strijd met contract of arbeidsregle ment de werkman er recht op zal hebben, wanneer die diooi- henn inge stelde actie gegrond wordt verklaard, dat het hem in geld uitgekeerd loon rnet een derdie zal worden verhoogd. Oven- deze strafbepaling, waarvan als hiet ware elk woord werd bespro ken, gewrikt en gewogen, werd men liot, wat do redactie aangaat, nog niet eens. Heden 11 uur voortzetting. DE NIEUWE KONINKLIJKE PORTRETTEN. Medio April verschijnen nieuwe por tretten van I-I. M, de Koningin m Prins Hendrik en H. M. de Koningin- Moeder. 3 offlcieele opnamen, ten pa- leize vervaardigd dooa' de firma Guy de Coral Co. DE EERSTE KIEVITSEIEREN. Woensdag werd den staatsraad, commissaris der Koningin in Fries land het eerste kievitsei van dit sei zoen aangeboden, hetwelk gevonden is dioor den heep T. J. de Wolff, te Rauwerd, Uit Work urn meldl men aaa de L. Ct., dat door den heer D. Tjeerde, poelier aldaar, ook reeds een kievits ei is ontvangen. DE NEDERLANDSCHE WERELJJ- WANDELAARS. De bedde wereidwandèlaars Andries- sen en Kramer, die .den 25 Februari j.l. van Amsterdam vertrokken, schre ven van uit Mühlhausen (Thur.) d.d. 15 Maart j.l., dat hun reis voorspoe dig gaat en dat zij nog steeds vol goeden moed zijn. Dien dag gingen zij op weg naar Leipzig. Zij liebbeu wel met. veel slecht weer te kampen gehad', doch hebben niettegenstaande dat reeds menige K.M. afgelegd. EEN DRIFTIGE KLEERMAKER. Dins dag vond vervoegde zich een kleermaker te Amsterdam bij zijn baas en eischte op ruwe wijze zijn loon. Het bleek den baas, dat de knecht dronken was en 'hem werd verzocht zich te verwijdteren. Dit was echter olie in het vuur. Twee politieagenten ter adsist-entie .geroepen, gelukte het eindelijk den man uit biet huis te veavvij deren, doch op straat komende, sloeg hij een agent in litet gezicht en scheurde zijn. uniformjas. Die borrel zal het. snijidertje duur te staan ko men. FINANC1EELE CATASTROPHE IN GOUDA. Nadat de rechtbank te Rotterdam, ■verleden week de nalatenschap van den effectenhandelaar en kassier Biezenaar te Gouda, failliet verklaar de. werd Woensdag failliet ver klaard de nalatenschap van notaris Fortuijn Droogleever te Gouda, door wien verscheidene kleine luiden ge ruïneerd werden. Curatoren zijn mr. Van Aalten, fee Rotterdam, en mr. SeTiimm van der Loeff, te Gouda. EEN DRAMA. Dinsdagmorgen liep eeai echtpaar iu hef. Hartus-plantsoen te Amster dam. Er ontstond: tusschleu hem een hevige ruzie on de vrouw maakte zich zóó kwaad, dat zij in het water sprong. Een werkman, een eai ander ziende, bedacht zich geen oogembJik en sprong te water, waairuit hij de vrouw redde, die per radorbaar naar het Isr. Ziekenhuis weid. gebracht, al waar zij werd opgenomen. INBRAKEN. Uit Maasland meldt men In den nacht van Maandag op Dinsdag is alhier bij twee boeren in gebroken. Bij den een is een rijwiel gastolen bij den ander heeft menud de Zondagsche kleeren der knechts een horloge en een portemonnaie mei geld ontvreemd. De dief van het rij wiel is Woensdag te Dordrecht aan gehouden. Blijkens een bericht van de Dord Ct. is deze dief de 27-jarige J. d. O. van beroep timmei-man,wonende h Rotterdam. Hij had te Dordrech getracht de fiets te gelde te maken Nadat er een rechercheur uit Rot terdam, die hem kende, was overge komen, legde hij al gauw een volle ■dige bekentenis af. Maandagochtend was 'hij'naar Dei Haag vertrokken om werk te zoe ken, ma-ar had dat niet gevonden Hij was toen te voet naar Rotterdan teruggekeerd, maar toen het donke: begon te worden een openstaand schuur te Maasland1 binnengegaan om te overnachten. Toegedekt me ■eenige koedekken sliep hij weldra in Des ochtends te 4 uur ontwakend zag hij in de söhuur twee rijwielei staan en toen. bekroop hem de be geei'te ea- een weg te nemen. Hij 'heeft reeds een gevangenis straf van 6 maanden ondergaan te zake van .diefstal, terwijl uit het vei der onderzoek bleek, dat hij nog va verschillende diefstallen in de bu tengemeenten van Rotterdam vei dacht wordt. Er is op hem ook een nieuw nikki len horloge gevonden. HOOG WATER. Men meldt uit Oud-Vossemee*- aa de N. R. Ct. Veie jaren geleden (in 1862) broei Z. M. Willem III een bezoek aa Zeeland, o. a. ook aan het eilar Tholen, en bij die gelegenheid wf het. dat door agitatie een der we houders Z. M. de opdracht gaf, t gToetecu te doen aan de Sirene. M. zal dit den eienvoudigen man ni kwalijk genomen hebben en we min zal H. M. het aan het eeuvo ■dige wijfje, bij de Vossemeersc'he b volking algemeen als „Mie van di Kwa.ën" bekend, kwalijk neme dat H. M. werd uitgenoodigd met i vraag: „Juffrouw, kom mar tn uus Dat huis is de zoogenaam „Wacht", een arbeidershokje op b eind van de Molenstraat boven den dijk, zoodat dit huis wafrarv: is, en H. M. heeft dan ook eeni o ogenblikken in dit huisje vertoe om te wachten_ vóór Zij liet dorpk invaren. Daar dit woninkje het ty is van het gewone arbeidershu heeft H. M. tevens kunnen opmi ken, hoe in deze streek ge woo wordt, ai is thans da woning niet den gewonen staat w-at zindelijkht en netheid betreft. Mie zal onj twijfeld er nog jaren aan herim ren, dat zij H. M.ïn hare eenvou ge woning heeft gehad. Tranen zagen vrij In de oog van verpleegden in de Thoolsche waarschool, toen II. M. zich oud hield met verschillende vrouwtj die daar zaten te eten van den hr pot, door de commissie op dien c verstrekt. Er werd maar éénwoi gehoord over de beminnelijkheids H. M. Onze „Bart", een ziekelijke jon ling van Oud-Vossemeer, die Vrijt' 11. werd opgenomen in de ziekenz waar de sociëteit Non Semper v ingericht is, liggende in het h kant van liet Groene Kruis, werd* door H. M. toegesproken en hij ooit vol van lof over de inneme heid van onze Koningin. De verpleging der zieken is op vat, zoodra. de watervloed de zie' uit Vossemeer dreef, door mevrc Pot. maar helaasna het bezoek Koningin heeft zij het bijltje er moeten neerleggen, omdat de vo durende spanning haar zoo nerv

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 2