Zvitsersche pillen van den Apotheker Richard Brandt Binnenland Weerbericht. MEDEDEELING VAN HET HONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur). De Bilt 30 Maart 1906. Hoogste barometerstand 771.1 m.M. te Valentia (Z. W. kust Ierland) laagste 754.2 m.M. te Bodo (N.W. kust Zweden). Verwachting (tot den avond van 31 Maart) Wind zwakke tot matigen N W. wind. Gesteldheid van de luchtmeest zwaarbewolkt, mogelijk neerslag. Temperatuur dezelfde. Therinouieterstand. te Haarlem. Vrijdag 30 Maart Hoogste gisteren .F. 4lo Laagste heden nacht F. 34° Hoogste heden tot 2 uur F. 41° Frans Hosier en de politie. De ..Politiegids" bespreekt uitvoe rig de arrestatie van Frans Rosier en de beschouwingen waartoe zij aanleiding heeft gegeven. Het blad maakt de volgende opmerking ter verklaring van het feit. dat het ge vaarlijk sujet wekenlang heeft kun- men rondzwerven zonder dat hij her kend werd. en dat terwijl heel de politie in Nederland dag: en nacht in de weer was, zoekende, observee- rende, surveilleerende, recherchee- rende: Wellicht ligt in het fedt der niet- herkenning van Rosier te Haarlem, Gouda, Utrecht. Delft en in de an dere steden, waar hij zich kennelijk als gewoon burger onder de menig te heeft bewogen, een aanwijzing, om de misdadigers zoowel met als zonder hoofddeksel te photographee- ren en voor deze hoofdbedekking dan niet slechts te nemen een pet of muts, zooals die gewoonlijk gedra gen wordt, maar ook een stijve en een slappe ronde hoed. en een stroo- hoed. Dat is omslachtig, zeker, maar 't is hier enkel de vraag of het meer doeltreffend is dan de tegenwoordi ge methode. Verder wijst het blad er op. dat de ervaring wederom heeft geleerd, dat theorie slechts theorie is, en aan 'het toeval een zeer groote plaats moet worden ingeruimd bij de op sporing van misdadigers. De allengs in aantal en degelijk heid toenemende opleidings-cursus- sen kunnen in deze goed werk doen. Een centrale voor het geheele land werkende politieschool is het groote doel, waarheen de steven gericht is. We zijn daarvan e-ohter nog ver ver- wijdercL Voet voor voet moet de lange weg afgelegd, die ons daajrvan nog scheidt. En intusschen worde Biet de bestaande middelen gedaan •nS&t mogelijk is, om de politie të "Miormem en bekwaam te maken voor ihaar allengs meer ingewikkelde taak. Tooneelwedstrijd Cremev. Door de vereeniging „Doopr-gezind Zangkoor'' is aan de letterlievende vereeniging ,,Cremer'' voor haai- aan staanden tooneelwedstrijd een zilve ren medaille verleend. Br on gebouw. Haarlemsch Muziekkorps gaf Don derdagavond een concert in d'e Bron- aaal. In het na-de-pauze-gedeelte, dat we hoorden, dirigeerde de heer Kriens een stukje „Zampa'-muziek en liet ballet, uit „Faust". Indien het. eerste gedeelte van den muziekavond even zoo was als 'tgeen in het laatste gedeelte ten gehoore werd gebracht, dan kunnen we daar uit wel afleiden, dat geen deraanwe- aigen zich den gang naar het Bron- gebouw heeft beklaagd. De heer L. M. Smith zorgde voor wat lachstemming tusschen de mooie muziek. Zoo gaf hij na de pauze een Sappig verhaal van een jongmensch, o tegen het einde der maand 't mat zijn ieege portemonnaie te kwaad krijgt. De voordracht van dit 'stukje was heel vermakelijk, zeer ten genoe- go der toehoorderessen en toehoor ders, die in een niet bijster groot, maar toeli flink te noemen getal op gekomen waren. Eigen Hulp. Naar wij vernemen zal het bestuur van het district Haarlem en Omstre ken der vereeniging Eigen Hulp"' aan de aanstaande algemeeno verga dering voorstellen om over het jaar 1905 den leden 11 procent dividend uit te koeren. De Koninklijke trein. De Koninklijke trein is vanochtend in de spoorrails gebracht en van middag beproefd op een rit naar Den Haag. Daarbij waren aanwezig leden van den Raad van Beheer der Holland- sehe IJzeren Spoorweg Maatschappij, de chef van liet rollend materieel, de heer Zwartbol en o. m. ook een inge nieur uit Oostenrijk, ter controleering van de vacuum-rems, daar zonder die controleering de trein niet zou mogen rijden op de lijnen daar te lande. Vanochtend werden de nems reeds stilstaande beproefd, door er een kleine machine voor te plaatsen, die de rembuizen volperste. De afwerking van liet geheel is weer een succès voor de firma Beyn.es, wier goede smaak daardoor nog eens flink uitkomt. Het mooie gelakte blauw dier be schildering, met de .artistiek bewerkte wapens, is een lust om te zien en do nieuwe binnem-betimmering een waar kunstproduct. Kennisgeving. De ,,N. H. Ct." schrijft: Wij lezen in ..Do Residentiebode" „Naar „De Tijd" verneemt, is het recht van uitgaaf der Nieuwe Haar- iemsche Courant" overgegaan in han den van de firma Henri van Alphen te Haarlem, die ook „Stad en Land" uitgeeft. Beide bladen zullen voorloo- pig op dezelfde wijze als thans blij ven verschijnen." Dit bericht spreken wij beslist tegen. De Naam 1. Ven nootschap „Nieu we Haarlemsche Courant" hoeft met den heer Van Alphen niets te maken. W. KüPPERS. Uitslag Garneerwedstrijd. Zooals wij reeds vroeger vermeld den, zou de Garneer-wedstrijd Woens dag 28 Maart plaats hebben^ welke dan ook in alle opzichten gunstig is afgeloopen. Van 7 uur tot half negen mochten de leerlingen aan het hun opgedragen stuk werkzaam zijn, waarna de jury overging tot eeno be slissing, die werd voorafgegaan door eene openingsrede van den president der afd. Haarlem van de Ned. Ban- ketbakkersbedienden-Vereeniging. De jury bestond uit de heeren van Thiol, van Kessel en Hoeksemn, De uitslag' is als volgt lste of deelingle prijs Hases, 2e pr. Pieters 2e af deeling le prijs Niessen, 2e pr. de Lange, 3e pr. Du- molin 3de afdeelingeere-prïjs Teek man, le pr. Semee. 2e pr. de Beider, 3e pr. Hongkoop, 4e pr. llombourgh. Bij de uitdeeling der prijzen hield de heer van Thiel eene korte toe spraak tegen de leerlingen, waarna door den president dezer afdeeling in passende en opwekkende woorden doel, strekking en lichting der veree niging uiteengezet werd. Tevens drong hij er bij de niet-le den op aan lid te worden van de N. B. B. V. tot het verkrijgen van nog grootere bewijsstukken van macht van organisatie dan thans het geval was. Als bewijs van dankbaarheid werd er door de afd. Haarlem der N. B. B. V. een mooi cadeau overhandigd aan den leermeester van dezen cursus, den heer Ooms, voor de moeite en inspan ning, die hij getoond had tijdens den loop van den cursus die voor hem toch de minste belangen niet afwierp. Eveneens lieten de leerlingen dit niet onbetuigd, wat bleek uit enkele woor den van den oudsten leerling- en uit het prachtige geschenk. Muziek, zang en voordrachten wer den af en toe ten gehoore gebracht, zoodat alles leidde tot een prettig ge heel. Militair e Z alten. Bij Kon. besluit van 24 Maart 1900 No. 97 zijn bij het 10e regiment In fanterie benoemd tot militie-tweede - luitenant de milicien-sergeant C. de Waal van duett 6e reg. infanterie, be nevens de nrïïicien-sergeaniten J. A. Bierens de Haan, C. Houbt en C. Ti chelaar, van het 10e regiment Infan terie. Bovengenoemde luitenants zuilen op 7 April a.s. alhier worden beëedigd en in functie gesteld. G e v. V o o r w. Een paar wanten. Paard op hol. 't Schijnt wel of de paarden te Haar lem het er op gezet hebben zoo nu en dan op hol te slaan. Althans den laatster tijd gaat er bijna geen dag voorbij of wij ontvangen daaromtrent berichten. Zoo meldde men ons heden weer, dat vanmorgen omstreeks 10 uur een pas beslagen paard' aan de handen van zijn geleider ontsnapte. Dit ge beurde nabij de Zijlibrug en het dier rende in volle vaart den Zijlweg af. In de nabijheid van Overveen werd het gegrepen-, gelukkig zonder per soonlijke ongelukken te hebben ver oorzaakt. Ongeluk. Donderdagnamiddag- te half twee uur is op de Groote Houtbrug het 7-jarig zoontje van d'en heer Jack, wonende Raamsingel aangereden door een aldaar voorbijrijdende auto mobiel, waardoor het knaapje tegen de straat werd geslingerd en eene belangrijke verwonding tn het aan gezicht heeft bekomen. Uit de Omstreken OVERVEEN. Hedenmorgen t« 9 uur werd op het R. C. kerkhof begraven de heer P. J. Erkelens, voorzitter van het R. C. Parochiaal Armbestuur en oudste lid van den Staf der Bloemendaalsche brandweer. Onder aanwezigen werden opge merkt de leden van den Staf van de brandweer, afd. Bloemendaal, met den conmmandant. Laatstgenoemde, de heer C. W. de Jong. legde namens de Bloemendaail- sche brandweer een prachtig bloem stuk op het graf neder. HEEMSTEDE. Heemstede Vooruit! Donderdagavond kwamen eenige ingezetenen dezer gemeente te zanten in het Wapen van Heemstede ter be spreking van een plan tot het oprich ten eener Vereeniging tot Verfraaiing van Heemstede en bevordering van het Vreemdelingenverkeer. Met alge meene stemmen werd. besloten tot op richting eener dergelijke vereeniging terwijl de heeren G. N. Aberson, P. Kuipers, P. J. Staal, werden benoemd tot een comité van uitvoering. Bin nen korten tijd zal dan eene alge- meene vergadering worden gehou den, waarin het comité de statuten aan de goedkeuring der leden zal on derwerpen. Zeker is het te hopen, dat de jonge vereeniging allen steun zal ondervinden, opdat Heemstede met zijn natuurschoon meer en meer in bloed mag toenemen. SANTPOORT. In de zitting van Woensdag 4 April van den Raad van State komt o. m. in behandelinghet beroep, ingesteld door J. J. van Wort, te Santpoort, le gen een besluit van burgemeester en wethouders van Velsen, d.d. 5 De cember 1905, waarbij hem vergunning is geweigerd voor de oprichting- van eene .slachterij op perceel kadastraal bekend sectie F, No. 1539, gemeente Velsen. IJMUIDEN. Het stoomschip „Talisman", van Lelth is hier in de sluis in aanva ring geweest met den stoomhopper „Maasmond XIV", tengevolge waar van de „Talisman" eenige schade bekwam in 'het stuurboords-achter- schip. ZANDVOORT. In de vorige week is de Christelijke Jongelingsvereeniging„Eendracht maakt Macht", tengevolge van een conflict met den directeiu' ontbonden. Donderdagavond j.L werd die vereeni ging weder opgericht met 15 leden. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren Jb. Snijer, voorzitterW. ter Mes, secretaris, C. Beekhuis, pen ningmeester, C. Paap Azn., bibliothe caris, en J. van der Werff Czn., alge meen plaatsvervanger. De vereeniging zal opnieuw bij den Bond' van Christelijke Jongelingsver- eenigimgen worden aangesloten. Gemeenteraadsverkiezing. Bij de Donderdag 29 dezer gehou den stemming voor de verkiezing van twee leden van dien Gemeenteraad zijn uitgebracht 235 stemmen, waarvan 224 van waarde en 11 van onwaarde. Uitgebracht werden op de heeren E. Bluijs 52 stemmen, J. van den Bos 69 stemmen. H. M. Baron Collot d' Escu- ry 71 stemmen, A. Groen 66 stemmen^ J. Paap Ezn. 58 stemmen en G. W. van Toombergen 61 stemmen. Herstemming ailzoo tusschen de hee ren J. van. den Bos, H. M. Baron Col- lot id' Escury, A. Groen en G. W. van Toombergen. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN h 30 Cent per regel. Sedert 95 Jaar nebben zich in**^ Holland bij de Dokteren en het publiek de over de genaebe wereld bekende, en T©or»l door de vrouwen gezochte doen kennen, ale «en saker werkend, aan genaam, abaolunt onschadelijk, en daarby goedkoop huiemiddel btjVersftopplng. gepaard mot onwelsjn, maagpijn, opris pingen, gebrek aas eetlust, loomheid ia da ledematen, sleeht humeur, Moedaao- drang naar bet hoofd en do borat, boott- pijn, hartklopping, duizelingen, benauwd heid, lever en gaJaandoeaingea m. lij zijn onovertroffen voor de ZaiftriBa van beft Bloed. Bedere dooa ren de echte Apotheker Rich- Brandt's Swtteenahe Pillen draagt een wit Kruk ey een rwed veld. Zij aijn verkrijgbaar h F. 170 dm^Boofddop^oute^vear ^Medsrisnl Te Haarlem bij P. RAASSEN, Koningstraat Sport en Wedstrijden KAATSEN. Uit Franeker wordt aan de L. Crt. geschreven, dat de heer Jan Bogtstra, aldaar, bij gelegenheid van. zijn 82en verjaardag aan de stad zijner inwo ning ten geschenke heeft gegeven de groote verzameling bescheiden, die hij gedurende veertig jaren heeft bijeen gebracht. Het is een schat voor die beoefenaren van het kaatsspel; voortaan zal deze te bezichtigen en te raadplegen zijn in d;e oudheidkamer van het mooie stadhuis. Varu het jaar 1853 af vindt mJen nu bijeen lijsten van kaatsers, couranten met verslagen over gehouden kaats spelen, correspondenties over het spel gevoerd. Alles is keurig gerangschikt, beschreven en ingebonden. Naar De Fiets verneemt, zullen, be houdens goedkeuring van, den minis ter van oorlog, tien officieren van het Nederlandsche leger zich naar Athe ne begeven voor deelneming aan de Olympische spelen. Financieele berichten NED. Z.-AFRIK. SPOORW.-MIJ. In de Woensdag te Berlijn gehou den algemeene vergadering van de Vereeniging tot bescherming- van de lbelangen van Duitsche houders van aandeelen der Nederlandsche Zuid- Afrikaansche Spmij. werd medege deeld dat van de 6836 aandeelen 6758 aandeelen ter afbetaling- door de En- gelsche Kroon-agenten zijn aange nomen terwijl betreffend een aandeel nog wordt gecorrespondeerd. Het be stuur heeft ontvangen liet overgeno- men bedrag van 145 pel. st. 16 sh. 8 d. per aandeel, zijnde M. 20.112.806, ter wijl aan rente gekweekt was M. 11-794 Uitgekeerd is reeds M. 2915 per stuk, te zamen M. 19.926.940. Na aftrek der onkosten, is een saldo overgebleven van M. 101.874, zoodat nog M. 12 per aandeel kan uitgekeerd worden, waarna overblijft M. 19.842. De over gebleven 78 aandeelen zijn bij de Kroon-agenten van Engeland opge vraagd. De pogingen om betaling' van liet super-dividend over 1899 te verkrij gen zijn vruchteloos gebleven. Daar volgens Nederlnndsch recht de Mij. niet tot betaling gedwongen kon wor den, is door het bestuur der Veree niging beslag gelegd op een tegoed der N. Z. A. Spmij. ten bedrage van M. 70.000. Tengevolge van dit beslag is van uit Amsterdam een aanbieding van M. 102.540 ontvangen voor alle 6836 super-dividendbewijzen, zijnde M. 15 per aandeelzoo niet al deze dividendbewijzen verkocht worden, zullen alle bewijzen, die voor 1 Juli aangeboden worden, gekocht worden tegen M. 10 wanneer het beslag opge heven wordt. De aanbieding tot het koopen van al de bedoelde super-dividendbewij zen werd door de vergadering aange nomen. De uitkeering, welke door de aan neming van die aanbieding tot M. 27 per aandeel verhoogd zal worden, zal spoedig geschieden. NED. GIST- EN SPIRITUSFABRIEK TE DELFT. Naar men verneemt zal aan diö aanstaande vergadering van deelheb bers worden voorgesteld, den heer E. G.. Verkado Jr. te Zaandam. te benoemen tot directeur der Vennoot schap. HOFBERICHTEN. H. M. biedt heden Vrijdag de bur gerlijke autoriteiten een diner aan, zijnde de voorzitters van de beide Ka mers der Staten-Generaal, de Minis ters, hoofden van bestuurde vice- president van den Raad van State; de president van den Hoogen Raad; de president dei' Algemeene Reken kamer de commissaris der Ko ningin in Zuidhollandde directeur van het Kabinet en de burgemeester der residentie. H. M'. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik, die gelijk gemeld, Maandag 2 April van de residentie naar het, Loo gaan, zullen des morgens 10 uur Greenwichtijd den Haag verlaten. Aankomst op 't Loo 12.10. Het is opnieuw ooodig gebleken be langhebbenden te waarschuwen, dat vergunningen tot het voeren van het praedieaat „Koninklijke" of van Ha- rer Majesteits wapen, slechts in zeër beperkt getal worden verleend, en dat bij de beslissing daaromtrent een zeer ongunstigen invloed zal oefenen de omstandigheid, dat van de hulp van personen is gebruik gemaakt, die er hun werk van maken, ondernemers van zaken en' neringdoenden over te halen tot het inzenden van zulke aan vragen, ten einde geldelijke belooning voor het gereed maken daarvan te ge nieten. Naar men verneemt, heeft Hare Ma jesteit d!e Koningin alsnog een bedrag van vijf honderd gulden doen toeko men aan het comité tot leniging van de ramp door de kustvisschetrs be noorden en bezuiden Harlingen op 12 Maart j.l. door stormweder geleden. Hare Majesteit de Koningin maakte Donderdagmiddag een rijtoer naar Scheveningen en wandelde ook gerui- men tijd' over het strand. De hoffourier A. Wernas, die in dienst van H. M. op 81-jarigen leef tijd overleed, werd Donderdag op Oud-Eik en Duinen ter aarde besteld, j Op de begraafplaats sloten zich bij den stoet aan de beambten der hof diensten, waartoe ook Wernas be hoorde hierna volgden verschillende leden van Hr. Ms. civiele en militaire huis. Verschillende kamerdienaren, beambten van den huisdienst ten ho ve en velen van het bediend perso neel waren mede naar het kerkhof gegaan. De lijkkist was bedekt met een ze vental bloemstukken, waaronder een krans van witte seringen en leliën be vestigd aan Linten met de onder de Koninklijke Kroon gestelde naamcij fers van de Koningin en den Prins. De lieer C. D. Wesseling dankte na.- mens de familie. TWEEDE KAMER. De Kamer heeft gisteren den der den dag zoek gebracht met het arti kel van het Arbeidscontract, dat de regeling van het boetestelsel in houdt. En nog i's men niet tot een beslissing gekomen. De Minister van Justitie had weder een nieuwe lezing van het artikel aangeboden, zoodot het nu in zijn gewijzigden vorm. luidde ,.De werkgever is bevoegd boete te stellen op dé overtreding van be paaldelijk aangeduide voorschriften van een reglement, mits d'e boete in dat reglement zij aangegeven. „De overeenkomst, waarbij boete wordt bedongen, wordt schriftelijk aangegaan. „De overeenkomst, of het regle ment waarbij boete is bedongen, moet nauwkeurig d'e bestemming der boeten vermelden. Zij mogen noch onmiddellijk, noch middellijk strek ken tot persoonlijk voordeel van den werkgever zeiven of van dengene, wien deze de bevoegdheid Weeft ver leend den arbeiders boete op te leg gen. „Iedere boete, onverschillig of zij- in een reglement of in eene overeen komst voorkomt moet op een be paald bedrag gesteld zijn. uitgedrukt in de munt, waarin het loon in geld vastgesteld is. „Binnen eene week mag geen hoo- ger bedrag aan gezamenlijke boeten worden opgelegd dan het in geld vastgesteld loon des arbeiders voor éénen dag. Geen afzonderlijke boete mag hooger dan dit bedrag worden gesteld. „Elk beding, strijdig met eenige, bepaling van dit artikel, is nietig. Echter mag, dioch alleen ten aan zien van arbeiders wier in geld vast gesteld loon meer dan vier gulden per dag bedraagt, bij schriftelijk aan gegane overeenkomst van de bepa lingen van het derde, vierde en vijf de lid worden afgeweken. Is zulks geschied, dan zal de rechter steeds bevoegd zijn de boiete op eene klei nere som te bepalen, indien de op gelegde hem bovenmatig voorkomt. „Onder boete in den zin van de zen titel wordt begrepen het beding van straf, gelijk bedoeld bij de Tien de Afdeeling van den Eersten Titel van dit Boek". De Minister meende door deze re dactie nu duidelijk zijn systeem aan den dag te hebben gebracht, zoodat de Kamer de keuze Wad tusschen dat van de Regeering en dat van den Weer Van Styrum. Alle leden, die gisteren aan Wet debat deelnamen, stelden die houding van den Minis ter op prijs; maar toch.... men was niet voldaan. Twee stelsels waren er dus. Het eerste dat van de Regeering, be doelde duidelijk te doen uitkomen, dat onder „boete" krachtens deze wet is te verstaan lo. de discipli naire straf op een overtreding van maatregelen, genomen in het belang van orde, veiligheid en gezondheid, en 2o. ook de schadevergoeding. En daarnaast stond het systeem des heeren Van Styrum enkel er kenning van de boete als discipli naire straf, met geheele vrijlating van de schadeloosstelling. Deze beide stelsels hebben in hoofd zaak het debat van gisteren be- Weerscht. De Minister van Justitie an de Commissie van Rapporteurs hebben togen de bestrijding in. volgehouden 'dat „boete" en „schadevergoeding" twee gelijke begrippen zijn, welke el kander volkomen dekken. Maai' daar tegenover hielden de bestrijders, die heeren Van Styrum, Sc'hokking en Van Idsinga, voet Wij stuk, en be weerden, dat er een zeer kenmer kend en essentieel verschil bestaait. Zij allen hebben betoogd, dat dit kenmerkende verschil hierin be stond, dat bij „boete' de vraag, waai- het geld blijft onverschillig kan zijn. maai' dat bij „schadever goeding" eiscii is, dat ze komt in tien zak van den werkgever. De oud-Minister Loeff dikte de meaning der laatsto heeren nog wat aan. Boete, aldus redeneerde hij, ■is een eng begrip, diat gij aan beper kende bepalingen kan binden, maai' schadeloosstelling een veel ruimer be grip, dat gij niet aan beperkende be palingen kan binden zonder er het karakter gansoh en al van te ont nemen. Geheel op dit standpunt stond ook de heer Wijnbergen, die het stelsel- Van Styrum omhelsde. Ook hij wil de de schadevergoeding vrij laten. Maai' daartegen was toch één be zwaar. Immers, de werkgever zou dan op den werkman door schade loosstelling kunnen verhalen, wat hij langs den weg van „boete" niet kon krijgen. Daarom kwam deze afge vaardigde met een amendement, om den arbeider van wien afgeschei den van het boetebeding óók schadeloosstelling wordt bedongen, van dit laatste beding beroep op den rechter toe te staan. Gelijk gezegd, men kwam niet tot een besluit. Ook niet over de ande re amendementen, die betoogden de boeten lager te stellen. Over Wet „meer of minder" werd eigenlijk weinig meer gesproken .Wèl, en wij langdurig over de bevoegdheid, die sommigen den rechter willen geven, om de opgelegde boeten te vermin deren, wanneer zij hem bovenmatig hoog toeschijnen. Vooral de heer Lobman is daarvan niet gediend. Als gij aldus was zijn redenee ring den rechter bevoegd ver klaard de toch al lage boeten nog lager te stellen, dan ig 't maar be ter een algeheel verbod van boetehef fing in de wet op te nemen. Hij ging zoover zijn stem over de wet van de al of niet schrapping dezer bevoegd heid afhankelijk, te maken. En ook 'de heer Van Idsinga heeft in den loop van den dag verklaard zijn stem aan het ontwerp te zullen onthouden. wanneer „boete" en „schadeloosstelling" worden veréén zelvigd. Heden zal die Kamer nu wel tot een besluit geraken. HET KAMERLID VAN KOL. Naar aanleiding van de tegenstrij dige berichten in de peis omtrent den gezondheidstoestand van den afge vaardigde voor Enschede, die nog al tijd aanhouden, bracht de Leidsche corr. van de N. R. Crt. een bezoek aan mevrouw Van Kol te Voorschoten, die hem welwillend een en ander me dedeelde. In de eerste plaats gaf zij er hare bevreemding over te kennen, hoe sommige couranten hebben kunnen vermelden, en na tegenspraak nog hebben kunnen volhouden, dat zij zou gezegd hebben, dat zij in het bui tenland zouden gaan wonen. Zij heeft daaraan niet eens gedacht. „Wel zul len we, als we oud geworden zijn,, wellicht in Indië gaan wonen, maar we hebben beiden nog te veel in het vaderland te doen, om daaraan nu reeds te denken", zeide zij. En wat haai- echtgenoot betrof, deze had in derdaad een kuur ondergaan dn Aken en meende hersteld teruggekeerd ie zijn. Hij dacht dan ook onmiddellijk tot onderzoek van rrrigatiewerken naar Spanje te gaan, om weder thuis te zijn bij de opening der Kamerzit tingen. Hij kreeg na zijn thuiskomst echter een mankement aan zijn been, waardoor de afreis werd vertraagd. De huisdokter achtte het niet gera den dat hij op reis ging voor het been hersteld was. Zoo kwam hij later op weg dan aanvankelijk in de bedoe ling lag. In Spanje zelf duurde het verblijf ook langer dan hij gedacht had en zoo komt het, dat hij thans nog niet aan de beraadslagingen in de Kamer kan deelnemen. Mevr. v. K. verwacht haar echtge noot tegen Paschen weer terug. De correspondent van „Het Volk" te Enschedé meldt Ook hier is bericht van. den heer Van Kol ontvangen. Daaruit blijkt, dat hij beterende is, maair nog niet voldoende hersteld, om aan het Ka merwerk mee te doen. Zijn metis naar' Spanje heeft ten doeil, om van den zonneschijn te genieten, teneinde vol ledig te herstellen. Wie d.en heer Van Ko'l echter kent, weet, dat hij niet stil kan zitten en zoo maakt hij van de gelegenheid gebruik, om rich op de hoogte te stelten van de wijze van be watering van dorre stréken. TENTOONSTELLING UITGESTELD. De voorgenomen tentoonstelling van Delftsche nijverheid enz., te hou den in de maand Juli a. s., is voor onbepaalden tijd uitgesteld, niette genstaande het waarborgfonds ad 5000 vol teekend was en de raad een subsidie van /500 beschikbaar stelde. De commissie van uitvoering wil de, waar de Delftsche industrie re delijke eu bescheiden verwachtingen omtrent hare deelneming teleurstel de, de zaak niet doorzetten. Aan den raad is reeds kennis ge geven dat de commissie het subsidie niet aanvaardt en aan de deelne mers in het waarborgfonds zijn hun ne inschrijvingsbiljetten teruggezon den. HOOG WATER. Te Tholen werd Donderdag door de geniesoldaten een ziekenbarak op geslagen. die des morgens vroeg ,was aan gekote en. Dr. Jenny Weijer-i ■mans Meld- toezicht bij 'het opslaan. Ootk di'. Den Houter was Woensdag te Tholen aanwezig om een ondier- zoek in te stellen Ln de ziekenzaal, daar een geval van roodvonk was geconstateerd. Voor isolatie van dén patiënt is zorg gedragener zal een tweede barak geplaatst worden wel ke echter eerst, Maandag zal kunnen aankomen. Hedenochtend vertrok per sleep boot Oosters chelde, onder commando van den le-luitenanf P. van Asselt, een detachement pontonniers ter sterkte van 4 onderofficieren, 2 kor poraals en 30 man, naar Oud-Vosse- meer, ten :ednde hulp te verleenen bij de overstroomingen aldaar. Aan den gemeenteraad van Ter-I neuzen zal een adres worden ge-1 richt, waarin verzodlit wordt, mei liet oog op hooge vloeden, over te gaan tot demping van de haven bij 'de Markt, wijl deze haven tn geien i verbinding staat mot de Wester-1 sdhelde. De waterkeering bij die ha ven is van zoo primitieven aard. dat I er zeer onvoldoende zekerheid be staat van bescherming tegen over- stroomüing. In de Donderdagnamiddag' gehou-1 den raadsvergadering te Leeuwar-1 den is besloten aan de leeraressen aan de middelbare school voor meis- j jes. gedurende de eerstvolgende vier j jaren, gerekend te zijn ingegaan 1 Januari jl„ die in het rijles-pensioen fonds zijn getreden, uit de gemeen tekas kosteloos voor te scMeteu de gedurende deze jaren van haar ge vorderde pensioensbijdrage, terug t» betalen in tien gelijke jaarlijksche termijnen, met bepaling verder, dat J daarbij in mindering zal worden ge bracht de door haar geleden kor tingen voor hét gemeentelijk pen sioen, ieder jaar voor een tiende. TREINONGELUK. Men meldt uit Goud'a De locomotief van trein 27, uit Den Haag, die te Gouda moest wis selen, reed Donderdagavond pl, m, 51/4 uur met zulk een kracht tegen. I oen stootblok, dat zij er ovea* heen I vloog en door oen muur terecht I kwam in de machineloods. De muur werd geheel verbrijzeld, er ia een gat in van pl. ra. 4 bij 6 meter. Do muur viel binnenwaarts, doch gelukkig was geen der daar werk- j zame personen Ln de nabijheid, zoo- dat geen persoonlijke ongelukken plaats hadden, daar ook de stoker, die op de machine stond, uit alle i kracht remde en tegenstoom gaf, geen letsel bekwam. Van de machine werd het vemwerk -beschadigd- Zoo spoedig mogelijk weid de ma- chine weer in de rails gebracht. De ■dienst had geen .vertraging door dit ongeval, dat dus betrekkelijk zeer-j goed is afgeloopen. ZICHZELF AANGEGEVEN. De bierhuishouder Smit van den I Zeedijk, te Amsterdam, die e.em tul gespeeld heeft in de zaak dei- Wage naars, uit de Driehoekstraat, heeft, j naar wij vernemen, zichzelf bij do politie aangegeven. Hij moet gevan- I genisstraf ondergaan wegens mis- j handeling van zekeren Van Gogïi en den matroos Leboeuf. (Tel.) VOOR DE SLACHTOFFERS VAN DEN STORM. De Leeuw. Ct. meldt Onze provincie moet zichzelf hel pen. Bij het comité, dat moeite doei om gelden in te zamelen voor de ar me haringwisschers aan icLe kust streek ZurichSt. Jaeobi-Parochie, is van de algemeene commissie te j Amsterdam bericht ingekomen, dat het uit de gelden, ten bedrage van f -440.000, bij die commissie berusten- 1 de, niets te verwachten heeft aange- i zien het verlies ,niet door waters- I nood is ontstaan. Dus die bron is voor ons gestopt. Hef komt nu op niieuwe particuliere liefdadigheid aan om de zoo noodü- ge> tienduizend gulden bijoen te j brengen. TAPPEN OP ZONDAG Men schrijft aan de Tel. Door den Raad der gemeente Dan- tumadeel is op het bijna, een jaar geleden ingediende adres van eenige kerkeraden in die gemeente, om d® herbergen Zondags te sluiten, afwij zend beschikt. Een 'worstel om de sluiting' dee Zaterdags- en Zondagsavonds op 9 uur te bepalen, werd eveneens ver worpen. Deze beslissing verwekt nogal eeni ge verwondering, wijl de .meerder heid der leden van den gemeente raad van Dantumadeel tot de anti- I revolutionnaine partij behoort. EX. SURNUMERAIR DIR BELAST. I De St.-Crt." No. 75 bevat een Kob. Besl. ten aanzien van bovengenoemd I examen. HET VERDWENEN MEISJE. De vader van het uit Goes verdwe nen meisje A. J. S„ ontving, volgens de G. Crt., een prentbriefkaart, met haai' voornaam onderteekend, uit den Haag. De politie heeft echter haar verblijf daar ter .stede nog niet kun nen ontdekken. In elk geval heeft men nu een spoor. BRANDEN. In het benedeneind van het dory Lekkerkerk zijn twee woningen eft drie belendende schuren afgebrand* Te Nijmegen is Woensdagavond de wed. van R. 64 jaar. verbrand, 't gevolg van het in aanraking komea harer kleeren met het vuur der door ihaar gebruikte stoof. VERBRAND. Een bejaarde weduwe, wonende aan het Stevensplein te Nijmegen, had vuur in een stoof gedaan om zich te verwarmen. Even later werd door de buren een begin van brand opgemerkt, dat snel werd gebluscht. Het bleek toen, dat de vrouw gestikt en gedeeltelijk verbrand waa. Ver moedelijk heeft het vuur uit de stoof

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 2