NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. VerbrandePapieren 23e Jaargang. No. 6981 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. WOENSDAG 4 APRIL 1906 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN üflfe ADVERTENTIËN: PBR ORIE maanden: MSL JÊuM Van 1—5 reSels 50 (-ts-- iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem lM Haarlem van 1—5 regels ƒ0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regel. Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Bij Abonnement aanzienlijk rabat gemeente) ,1.30 Advertentien van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing: Franco per post door Nederland„1.65 «7* T»^j WJ -3T^) 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant. Afzonderlijke nummers0.02H J €r n u Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37Yi tJLr/ Redactie en Administratie: Oroote Houtstraat 55. nde omstreken en franco per post „0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 3lbis Faubourg Montmartre. Stadsnieuws Een concert in St. B avo. Mej. Bora Schoon, (sopraan. de hoeren Anton Smit (hariton), C. v. d. Stad' (violist en Henri Berghuis begeleiding)allen dilettant-solisten alhier, zullen een concert geven in de concertzaal van „St. Bavo" op Donderdag 26 April e. k. SCHOOL VOOR KUNSTNIJVERHEID. Wij ontvingen het verslag van de School voor Kunstnijverheid over 1905. Hierin wordt allereerst geme moreerd, dat óp 15 Juli van het vo rige jaar de herdenking plaats had van het 25-jarig bestaan der school, dat in den grootsten eenvoud ge schiedde, bij welke gelegenheid de voorzitter, de heer F. M. Baron van Lijnden, eene rede uitsprak, waar in hulde werd gebracht aan de Maatschappij van Nijverheid en het toenmalige Bestuur van het Museum dat niet heeft gerust, voordat naast het Museum eene school wa® verre zen. die zou moeten dienen om de aesthetische heginselen, die in het Museum op den voorgrond treden, in practise he toepassing te brengen, alsmede den bloei .van het Neder- lamdscbe kunstambacht te bevorde ren door het kweeken van goed on derlegde werkkrachten. Voorts wordt in het verslag be toogd, dat de toestand der lokalen te wenschen overlaat. Aanvankelijk toch zoo zegt het verslag wenden de leerwerkplaat- sen op zeer bescheiden wijze inge richt. zoo-dat de daartoe bestemde i ke en 14 manelijke leerlingen. De avondcursus door 83 mannelijke leerlingen, waaronder er 47 waren, (die ook den dagcursus bezochten. 31 mannelijke en 6 vrouwelijke leerlin- I gen der normaallessen ontvingen van den .heer Grabijn leekenonder- wijs. De lessen in kunstnaaldwerk (voor het eerst gegeven) werden ge zocht door 16 dames. De leeftijd der leerlingen wisselde af van 8 tot 30 jaar. Zij waren af komstig van Amsterdam, Apeldoorn, Arnhem. Barmen, Rennebroek Be verwijk. Bloemende al, Deventer. Edam, Goedereede, 's-Gravenhage, Haarlem. Heemstede, Hilversum, Hoorn. Leeuwarden, Leiden. Middel burg, New-York, Nijmegen, Over- veen Santpoort, Schermer, Stavo ren. Utrecht, Velsen. Westbroek, Z andvoort. Aan de mannelijke leerlingen P. J. Dekker, Haarlem, L. Labree, Lei den, en J. Botermans, 's-Gravenha ge, werd het einddiploma, toegekend Den heer Krabbé werd eervol ont slag verleend als leeraar wegens verandering in het onderwijs. De heer Jan de Meyer wend als leeraar in de projectieleer en de beginselen van het bouwkundig tee kenen aangesteld. Onder het personeel heerschte een aangename geest van samenwerking hetgeen zeker het onderwijs ten goe de komt. Aanbesteding. Binnenkort zal door de Genie al hier worden aanbesteed, volgens de gesteleken nos. 123, 125, 107 en 57 Hét doen van oxtderhouds- en verf- werken aan gebouwen en werken te ie uiaanoe Destemue vvciacu gwuuwou cji v* o jmh ro en thans nog dienstdoende lokalen, j Haarlem en in hét noordelijk en zui- zoowel wat aantal als grootte, lig-jdelijk gedeelte van bet westelijk ging en verlichting betreft, geheel onvoldoende zijn geworden en de di rectie in verband met het toenemen van leerlingen voor deze afdeelimg, daardoor in de degelijke organisatie van het onderwijs zeer wordt be lemmerd. Het plan bestaat daarom die lo kalen van het oudste gedeelte dei' school te bestemmen voor de boeke rij, waarvoor uitbreiding eveneens eene dringende noodzakelijkheid is geworden, voor de administratie van Museum en School, en voor den avondcursus, terwijl aan het nieuwe gedeelte, waarin zich de best ver lichte lokalen bevinden een vleugel zou worden aangebouwd, met zes lo kalen, waardoor er gelegenheid zou ontstaan de leerwerkplaatsen voor het drijven en ciseleeren, voor de be werking van het hout en die van de beeldhouwklasse, voor het boetsee- ren van ornament en van figuur elk in een afzonderlijk lokaal onder te brengen. De plannen voor deze uitbreiding, waarvan de uitvoering pl. m. ƒ20,000 zal kosten, werden reeds aan de goedkeuring van Zijne Excellentie den Minister van Bixmenlandsche Zaken onderworpen en Zijne Excel lentie was niet ongenegen het plan der Verbouwing in gunstige overwe ging te nemen, mits de helft der bouwkosten door middel van subsi- diën of. door particuliere bijdragen kon worden gedekt. De Commissie mag dus de hoop koesteren dat de zoo zeer gewenschte uitbreiding tot stand zal komen. De lessen werden geregeld gege ven. trouw bezocht en bijgewoond door 187 leerlingen, waarvan 72 vrouwelijke en 115 mannelijke. De dagcursus werd bezocht 'door 16 vrouwelijke en 59 mannelijke leerlingen. De Woensdag- en Zater dagmiddag-cursus door 9 vrouwelij- dan ook aan het einde zijner werke lijk ten zeerste lofwaardige prestatie niet uit. Moge wat trouwens wel te verwachten is dit succès door menige schoone overwinning in het vredige strijdperk cler kunst gevolgd worden De avond, die na de pauze nog twee kleine stukken van Tschai- kowsky en de ouverture The little match Girl', van Aug. Enna bracht, was voor de vrij talrijke toehoorders een waar genoegen en een groote oldoening voor de uitvoerders en huh bekwamen aanvoerder, den heer Joh. Steenman. PHILIP LOOTS. Uit de Omstreken BENNEBROEK. Het aantal inwoners dezer ge meente bedroeg' op 1 Januari 1905, 576 mannen en 660 vrouwen. In dat jaar vestigden zich hier 62 m. en 83 vr. en vertrokken 46 m. en 53 vr. Het aantal geboorten van perso nen behoorende tot de werkelijke be volking der gemeente bedroeg 17 m. en 14 vr. en het aantal overledenen m ear 9 vr., zoodat het aantal zie len op 1 Januari 1906 bedroeg 602 m. en 695 vr. De bevolking is dus in 1905 loegenomen met 26 m. en 35 vr. Het aantal in 1905 binnen de ge meente voltrokken huwelijken was slechts 5. front der stelling van Amsterdam. De werken zijn respect, geraamd op 6770, f 8540. 3635 en 1400. WELDADIGHEIDS-CONCERT. Zaterdagavond deed zich, in de concertzaal ,,De Kroon" het welbe kende Orkest onder leiding v an J oh. Sf e en m a n lxooren dezen keer met het Loffelijk doel. de haten der uitvoering te doen strek ken tot den aankoop van een solo instrument (viool) voor een jong kun stenaar. Of men op een Amat-i dan wel een Stradinarius besluiten zal, is nog niet bekend maar dat lezen we dezer dagen wel onder Stadsnieuws. Voorloopig- kunnen we ons slechts met artistiek succès van de onderne ming bezig houden. En dit liet niets te wenschen over. De uitvoering mar cheerde uitstekend. De Simfonie in G-mol van Mozart werd misschien nog een beetje overschaduwd door de eminente vertolking, die we daar van onlangs door het Concertgebouw orkest genotenmaar de Suite in D (No. 3) van Bach, die ook door de instrumentatie zich beter tot een uitvoering door een bijna uitsluitend uit strijkinstrumenten bestaand or kest leent, gaf doorioopend, en met het minst in het bekende, heerlijke A i r, veel te genieten. Een extra compliment aan de kranige „con- .certmeesteres" voor haar karakter vol gespeeld Solo in t Vivace. Bizonder verdienstelijk ook werkte het orkest in de begeleiding' van het Rondo Capriccioso van Saint- Saëns, waarvan de viool-solopartij voor rekening kwam van den heer W. H. Boekwijt, welke jonge man er volkomen in slaagde de aandacht zijner toehoorders op zijn technisch af en artistiek gevoelig spel geves tigd te houden. De luide en h artelij - ke blijken van goedkeuring bleven Log vertrokken, voor het gewone jaarlijksche zomerverblijf aldaar. Van Het Loo wordt gemeld Het Koninklijk Echtpaar arriveer de om 12,30 met den Koninklijken trein. Op het perron wag de burge meester van Apeldoorn ter begroe ting aanwezig. De Koningin en Prins Hendrik wandelden naar het Paleis, toegejuicht door een talrijke menigte. BALI. Blijkens een van den gouverneur- generaal van Nederl.-Indië ontvan gen telegram, heeft op Bali een ben de Bangliërs in verband met een hangend grensgeschil een inval ge daan in het landschap Karangasem. BEVERWIJK. Een adres is circuleerende met liet verzoek aan het hoofdbestuur der pos terijen om gedurende de maanden November tot Mei het kantoor ooit open te stellen van 3.'30 tot 6.30 uur. Van de miliciens, die op 22 'dezer uit. de gemeente werden ingelijfd zijn reeds 5 geneeskundig afgekeurd voor den dienst. Ten overslaan van Notaris U. H- A. Tjeenk Willink had Donderdag in Hotel ter Burg de vehing plaats van 24 perceelen Bouwterrein en Weiland op de grens der gemeente Beverwijk, tegenover „Scheijbeek" en „Holland op zijn Smalst" grool 1.32.10 H.A. De gezamelijke bouwterreinen brachten op ƒ6676 en. liet daarachter gelegen Weiland f 4300, zoodat perceel 124 werd geprijsd op ƒ10075. Van dc 15 combinaties werd er niet een ge mijnd, zoodat de perceelen in handen van verschillende .koopers zijn geko men. Het jaarverslag der Vereeniging voor Wijkverpleging vermeldt dat in het afgedoopen jaar 6708 bezoeken door de wijkzuster werden afgelegd bij 275 zieken, waai'van 162 kosteloos verpleegd werden. Het ledental da; in 1904 271 bedroeg', klom tot 339. Evenals ten vorigen jare eindigt het verslag met de wenscheli,ikheid uit te spreken dat spoedig een tweede ver- voor vast kan worden aan- en overal waar een zuster noodig is, hulp kan worden verleend. Binnenland HOFBERICHTEN Na een afscheidsbezoek te hebben afgelegd bij de Koningin-Moeder, zijn de Koningin en de Prins Maan- d a go clitend uit Den Haag naar het TWEEDE KAMER. Het Haagsdie Correspondentiebu reau meldt De Tweede Kamer die voornemens is a. s. Vrijdag op reces uiteen te gaan, tot de laatste week van April, of wellicht tot de eerste week van Mei. denkt na hervatting van het werk nog een viertal zittingweken noodig te hebben voor de verdere behandeling van het Arbeidscon tract. Ook bestaat liet voornemen in die periode de wijziging van wet op de personeele belasting aan de orde te brengen. PRESIDENT STEYN. Ons Land ontleent aan een parti culieren brief President Steyn wordt steeds sterker, en was reeds tweemaal te paard uit. Zooals ge weet heeft hij nog zijn oude commandopaard. en lii.i vindt 't natuurlijk heerlijk om weer zijn oud paard te kunnen rijden." EEN WAARLIJK GEBEURDE APRILGRAP. De Hoefijzer-correspondent van t Hbld. schrijft uit den 1-Taag dato 1 April De Haag,scha Courant had Zater dagavond het volgende kostelijke ver haal „Naar wij vernemen heeft de ver maarde ingenieur Hausen. te Mün- chen, die jaarlijks eenigen tijd te Scheveningen doorbrengt, na een langdurige studie het vraagstuk op gelost om de kracht van eb en vloed, die eeuwen achtereen nutteloos ver loren ging. in den dienst der indus trie te stellen. 1 „Hij heeft nu aan ons gemeentebe stuur concessie aangevraagd voor de toepassing van zijn vinding. „Zonder daaromtrent in bijzonder- 1 heden te treden, die de uitvinder na tuurlijk voor zich houdt, 'kunnen wij op grond van inlichtingen uit de bes te bron melden, da.t het stelsel be staat uit een automatisch afsluitende inrichting, waardoor het vloedwater opstuwt >n een vergaarbak, waaruit het dan, door een hevelinrichting op een aanzienlijke hoogte wordt opge voerd, om daarna vallende tur- bines in beweging te brengen, die dan, evenals aan een waterval ge schiedt. electrischen stroom opwek ken. „Met een reeks van zulke heveltur- binen verkrijgt de lieer Hausen een hoeveelheid stroom, bijna voor niets dus, groot genoeg om voor verlichting en kracht in de stad al het benoodig- de te verschaffen. „Voor de medewerking der gemeen te, die hij behoeft, zijn door hem voor waarden ontworpen, zóó voordeelig voor de stadskas, dat er een groote invloed op de financiën van is te ver wachten. „Met het oog op den tijd des jaars, daar men spoedig met die werken hoopt te beginnen, zou, naar wij ver nemen, reeds morgen een conferentie met de autoriteiten plaats hebben." Vooral de laatste zinsnede is prach tig gevonden. Het blad heeft seiner onmiddellijk succes gehad van zijn oolijkheid want reeds Zondagmorgen zijn twee collega's gretig er ingevlo gen. Maar., wist onze collega uit de Wagenstraat wel dat wat hij hier in dartelheid heeft verzonnen als een malligheid, toch werkelijk gebeurd is Da.t wil zeggenDeze spiksplinter nieuwe April vinding is reeds jaren geleden, zij het ook voor een ander doei, toegepast Jaren geleden, toen Bergen-op- Zoom nog' een resting was, woonde daar een molenaar die het recht had om, telkens nadat de opkomende vloed het water in de stadsgracht had gevuld, die gracht te sluiten en inmiddels met het vloedwater het ■waterrad van zijn molen in beweging te stellen. Hij maakte trouw gebruik van zijn recht en was natuurlijk een van de weinige hevige opposanten te gen het sloepen van de vestingwer ken. Hoe het bij die slooping met 's mans molenrecht precies is toege gaan^ weten xvij niet, maar hij vroeg er een zeer hooge afkoopsom voor en men zal hem 'in elk geval wel een zeker bedrag hebben uitgekeerd. Zooals men ziet. er is waarlijk niets nieuws onder dé zon zelfs niet op 1 April. eerste „Echo" werd gedrukt en van het gebouw ..Felix Meritis", waar thans „De Echo" is gevestigd. Hier bij was gevoegd een oorkonde, het feit van de aanbieding vermeldende. De agenten schonken een thermome ter op tafel, de bestellers boden een zilveren krans aan. Het aantal ca de aux was groot. Wederzijds boden de patroons aan de zetters, die gedurende een kwart eeuw er werkzaam zijn, een gouden horloge aan, terwijl ook de redactie en het personeel dezen jubilarissen stoffelijke bewijzen van sympathie gaven. Post en telegraaf hadden heel wat gelukwenschen aan te voeren. EEN GEVAARLIJKE KRANKZINNIGE. Zondagnacht om 12 uur werd de hulp der politie ingeroepen in Jeruel in de Jan van Loonslaan te Rotter dam, waai- de medische student P. P.. uit Amsterdam, die er tijdelijk verblijf hield, den eigenaar met een mes bedreigde en den geheelen In ventaris kort en klein sloeg. Toen de student naar het politiebureau in de M.eermansstraat gebracht was, bleek het alras, dat men met een uiterst gevaarlijken krankzinnige te doen had, die eenige dagen geleden in het Ziekenhuis op den Coolsingel. waar hij was opgenomen, ook al den in boedel stuk geslagen en oppassers door bijten en slaan verwond had. Reeds vroeger wend1 hij in krankzin nigengestichten verpleegd. Maandag is hij, op advies van een geneesheer, naar het doorgangshuis voor krank zinnigen op de Hoogstraat overge bracht. PAARDENBELASTING IN NOORD-BRABANT. Men schrijft aan de Tel. Ongeveer 700 kiezers uit hét kies district Grave hebben den heer rar. da'. Kooien, afgevaardigde van dat district en rapporteur in zake het wetsontwerp tot heffing van paar denbelasting in Noord-Brabant, ver zocht om toch vooral te willen bevor deren. dat, aan bedoeld ontwerp de bekrachtiging worde onthouden. WIELRIJDEN IN DE BOSCHJ ES Naar wij vernemen kan over de quaestie of het berijden tier wandel paden in de Scheveningsche Boschjes te 's-Gravenhage met rijwielen geoor loofd is. spoedig een rechterlijke be slissing worden verwacht. („N. CL") BRONZEN STUIVER. Blijkens het Voorloopig' Verslag over het wetsontwerp tot wijziging van de muntwet 1901, ter vervanging van liet zilveren door een bronzen vijf cents stuk, meenden sommige, leden, dat de behoefte aan een maatregel, welke beoogt aan h.et gebruik van het. v.ijf cents-stuk uitbreiding te geven, niet is gebleken. Anderen daarentegen wilden een nikkelen muntstuk. HET STAARTJE VAN EEN EFFECTENDIEFSTAL. In het gebouw „Mórcurius" te Rot terdam werden door detn deurwaar der H. C. Narcksen, krachtens ar rest vain den Hoogen Raad, geveild 7 obl. 5 Mexico, ieder groot. 100 pond met coupons van 1 April 1902 af. Deze veiling stond in verband met den effectendiefstal in April 1900, fen huize van den heer Ja Min Milloi'd, aan de Admiraliteitsstraat ie Rotter dam. waarbij deze effecten te Parijs' gekocht werden van de opbrengst der gestólen effecten. Een der medeplichtigen had zich in rechten verzet tegen den bestolene, doch met negatief resultaat. Zij brachten te zfunen 5040 op. Naar de „Tel." verneemtbedroegen de proceskosten, om deze stukken wa der in handen te krijgen, ruim 3000. HET 25-JARIG BESTAAN VAN „DE ECHO" Van Felix Meritis" te Amsterdam woei Zondag de driekleur en in het gebouw was een rijke schat van bloemen het teeken, dat er feest ge vierd werd. De receptie, door de'hee- ren Holdert gehouden, werd zeer druk bezocht. Door allen, die aan de zaak ver bonden zijn. werden den patroon be wijzen van waardeering geschonken. Bij monde van den heer Zoethout, hoofdredacteur, werd namens redac tie en administratie een afbeelding aangeboden van het gebouw aan Rok in, ho.ek Duifjessteeg, waar de AITOMOBIELEN EN DOOFSTOMMEN. In den ..Vriend der Doofstommen" wordt gemeld, dat een oud-kveeke- ling van het instituut te St. Michlels góstel dezer dagen op zijn fiets rij dende werd ingehaald door een auto mobiel. De personen die daarin zaten gaven herhaaldelijk seinen, maar de doofstomme week natuurlijk niet. .Toch kon do auto item voorbijrijden, maar de automobilisten vonden het noodig. den jongen man een lesje te geren in den vorm van een geveldi- gen slag met een stuk ijzer op het hoofd. De ongelukkige kreeg' een ern stige wond aan het hoofd en stortte Feuilleton. Naar het Franscb van M. MONTéGUT. *4) Eaa.groote angst em droefheid begon in Prosper op te komen Wat kon er gebeurd zijn'? Hij ging naar Laverasse. waar de oude heer Isolin dien dag giekomen zou rijnmaai- ook daar was hij niet. Laverasse zei de, teen hij vernomen had, hoe Isolin dien ganschen dag was weggebleven, zonder eenig be richt te zenden Wij zullen nog een half uur wachtenClarisse had mij ook be loofd vandaag te komen. Wanneer wij ze dan nog niet zien, dan is het ern stig dan is er bepaald iets gebeurd en wat ons onverwacht overvalt, 's bijna altijd iets ernstigs Angstig wachtten zij beiden, een half uur lang, de oogen op de pen dule gevestigd. Maar niemand kwam. Eindelijk stond Laverasse op, nam zijn hoed, en zeide Laten we gaan rien, wat het is belangstelling is geen onbescheiden heid het is, omdat wij hen lief- hebben, dat wij heh gaan zoeken. Hij sprak luider dan hij gewoon was en zijn stem klonk zenuwachtig. !Met snelle schreden spoedden zij zich naar de Rue d' Alger. In liet. salon vonden zij Glarisse, koortsachtig op- i gewonden, met Isolin-, die verwilderd er uitzag, of een groot e ramp hem ge- troffen had. j Zij aarzelden binnen te komen en i meenden, dat zij misschien overbodig zouden zijn. Ze wilden niet in een fa miliedrama zich indringen. Maar Clarisse rieip hen terug Kom binnen gij zijt werke lijk niiet te veelik dank jullie Veeleer Zij wees hun stoelen aan. om te gaan zitten. Prosper en Laverasse werden steeds meer beangstigd. Er was een oogenblik. stilte. Eindelijk zeide Isolin zachtjes Het is vee-schrikkelijk Wat is er dan toch gebeurd? vroeg' Laverasse. Wat er is gebeurd? antwoordde Clarissedat de man, dien ik ge trouwd heb, een schurk, een avontu rier was, die nu met de noorderzon is vertrokkenen dat ik alleen ach terblijf met zijn schulden, en zijn naam, die gelijk staat met schande Thibault was opgesprongen. 01 Ja... maar dat is nog niet al les er komt nog meer en beter Hij heeft mij een afscheidsbrief na- gelaten.... jullie houdt van mij en ik zal je hem voorlezen. Dan kunt ge zelf zien.... ik ben wel ongeluk kig I Haai- stem beefde Toen schaamde zij zich over dit bew.js van zwakheid en zeide rij vaster Het is niet. dat mijn hart lijdt... Neen... duizendmaal neen! Ik heb dien man nooit lief gehad, geen uur, geen minuut, geen seconde.... Maar mijn naam. Öp nieuw boog zij het hoofd, een oogenblik verslagen. Toen hersteld© zij zich en ham van de piano een papier, blijkbaar ineen- gefrommeld door toornige en veront- i waardigde handen en las toen haar 1 beide vrienden voor met een stem, wier droevige ironie wreed klonk door het cynisme, dat in elk woord van dien man gevoeld werd. j Mevrouw/ik ga heen. Ik weet, [dat mijn vertrek u geen. smart zal veroorzakendaarom aarzel ik ook j niet. u de waarheid te zeggen, zoo- 1 als ze is. j Ik ben geruïneerd, mijn zaken zijn i verloopen hetgeen u misschien eeni- ge onaangenaamheid veroorzaakt., i maar gij zult die dragen met den goeden moed en de wijsgeerige kalm- te, die u eigen is. Gij zult met het [spreekwoord zeggen: „Die roem wil j behalen, moet ook het gevaar durven trotseeren". Ik heb u een jaar lang 1 onderhouden als een vorstin ik heb u nooit iets geweigerd.... Sieraden hadt ge zooveel ge wild et. Of ze be taald zijn Ik herinner het me niet. Het doet er weinig toe dank zij mij, hebt ge gedurende maanden het leven van een koningin kunnen lei den.... En nu? Nu is het. uit. Het spijt me. maar het is zoo ik ben u echter nog eenige ophelderin gen verschuldigd. Die schuld wil ik u nog wel betalen.... Een zwaluw maakt nog geen zomer. Ziehier dan, toen ik in Frankrijk kwam, bezat, ik belangrijke sommen, de opbrengst van de liquidatie van mijn verschil lende ondernemingen. Want deze, of schoon ik weet, dat ge er vaak aan getwijfeld hebt, hebben werkelijk be staan: Ik rekende er op, dat ik deze som op do beurs, en overal elders zou kunnen verdrie-vijf-en-tienvoudi- gen. Ik droomde mijn droom. Met die toekomst voor oogen, bond ik me aan u, toen de goden mijn ongeluk gewild hebben, door uw onzalige schoonheid. Maar gij hebt mij om mijn fortuin, hetzij dan fictief of werkelijk be staand. getrouwd, niet om mijzelf. Maar ik was uw smaak niet, schijnt hetik heb me echter getroost. Nu, mijn liefde voor u voorbij is. nu de steenen me onder voeten branden, en de rechtbank mij op de hielen zit, ga ik heen. zonder eenigen spilt. Wanneer 'de echtscheiding in Frank rijk bestond, zou de toekomst voor u heel gemakkelijk zijnjammer ge noeg zult gij gebonden zijn en steeds mevrouw Haramont blijven, morgen even goed als gisteren, zonder de mogelijkheid zelfs van het genot een anderen echtgenoot te kunnen kie zen... wat erg jammer is zoowel voor u als voor hem. Maar ik wil niet eindigen zonder u een laatste hoop achter te laten ik bon twee en veertig jaar en in groote krachtsinspanningen heb ik geen lust meer wanneer ik binnen een jaar tijds geen groot fortuin heb teruggewonnen, het komt er niet op aan door welke middelen, zal ik al mijn rechten laten vervallen. Een re volverschot. tusschen de oog,en en al les is voorbij. Ik zal u dit dan doen weten. Heb dus, met deze hoop voor oogen, geduld; maar als ik mijn j fortuin weer hersteld 'heb zult ge nooit meer van mij hooren. Dat zal mijn wraak zijn want een ander, j minder trotsch. minder veeleischend, minder gewoon ook aan de bewon dering van de menschen. zou mij misschien lief gelrad hebben.En die zou ik dan niet verlaten hebben, zooals ik u verlaat., zonder smart, zooals ik gezegd heb. zonder eenig aandenken 1 Nog altijd uw echtgenoot. .Lucien Haramont". Aan hot eind had Glarisse's stem scherp en snijdend geklonken zij hijgde naar lucht toen zij het „nog altijd uw echtgenoot" lasmaar het. was enkel toorn, die haar in zoo ongewone bevoering bracht. De drie mannen zagen elkaar stom verbaasd aan. Drie uitroepen weerklonken. Fielt Ellendeling Schurk Wat zegt ge daarvan stotter de Isolin. Afgrijselijk, onbegrijpelijk, zei Thibault. Die vent is gek, was de uit spraak van Laverasse Ik hoop het voor do menschheid. Neen neen. hij is niet gek, ont kende Clarisse. Z'jn gedachten zijn heel helder zelfs, hij is zichzelf heel goed meester, hij heeft gelachen, toen hij dit schreef, ik zie hem voor me. Hij heeft voldaan aan zijn wraaklust, hij heeft aan rijn zucht naar het theatrale bot gevierd hij heeft als altijd ons in verbazing wil len brengen. Hij is, zooals zijn brief hem doet kennen. O Laat hem leven of sterven, wat rankt het mij maar wat moet er van mij worden Bij deze vraag verbleekten haar beide vrienden. Waarlijk het was een moeilijke vraag, onoplosbaar. 'Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 5