Advertentiën f Weerbericht. MBDEDEEL1NG VAN HET K0N1NKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur). De Bilt, 12 April 1906. Hoogste barometerstand 77473 rn.M. te Stockholm (Oost-Zweden)laagste 756.8 m.M. te Horta (Azoren). Verwachting (tot den avond van 13 April) Windzwakke winden uit zuidelij ke richting. Gesteldheid van de luchttoene mende bewolking, mogelijk regen of onweer. Thermometerstand. te Haarlem. Donderdag 12 April Hoogste gisteren F. 66o Laagste heden nacht F. 49' Hoogste heden tot 2 uur. F. 66o AMBACHTSSCHOOL. Tentoonstelling. Van de Haarlemsche Ambachts school kennen vele Haarlemmers niet veel anders dan het uiterlijk van het gebouw in het z. g. Rozenprieel en d!e entourage van spelende en stoeiende leerlingen bij het aan- en uitgaan der school. Om de twee jaren wordt den be langstellenden echter gedegenheid ge boden om eens nader kennis te ma ken met hetgeen in 't gebouw gedu rende de afgeloopen leerjaren werd tot stand gebracht, n.l. door eene tentoonstelling op touw te zetten van de werkstukken der leerlingen. Werd vroeger de tentoonstelling midden in den zomer gehouden, de tegenwoor dige directeur, de heer P. Doorn, die nu de lessen sinds twee jaar leidt, is daarvan afgeweken en beeft nu in de Paasch-vacantie de expositie ge organiseerd, dadelijk na het eindi gen van den cursus. Later wordt de traditioneele verloting der werkstuk ken gehouden. Door de welwillende uitnoodiging des heeren Doorn daartoe in staat gesteld, bezochten we Woensdagmid dag de tentoonstelling, die in werke lijkheid geeft, wat zij geven wil. n.l. een overzicht van hetgeen in de drie leerjaren der verschillende ambach ten wordt onderwezen. Wat de adspirant-timmerlui gedu rende drie jaren hebben geteekend en gewerkt, is in een drietal lokalen bijeengebracht. Zoowel het teeken- werk als het timmerwerk ieggen ge tuigenis af zoowel van de bekwame leiding der leeraren als van het goe de werk van het gemiddelde der leer lingen. Het eenvoudige begin-werk van het eerste leerjaar, als steek- schaaf- en ^zangoefeningen en, de keurige voor werpen van het laatste leerjaar zijn net bearbeid. De meubelmakers maken in den aanvang van den cursus dezelfde dingen als de timmerlui. Ook hier is weer de netheid en degelijkheid be tracht. Heel mooi zijn de werkstuk ken uit het derde jaar. Hier zijn prachtstuk]es van meubeltjes te be wonderen. Weer in een ander lokaal ziet men 'de resultaten van den arbeid der smidsleerlingen. De smidsjongens krijgen onderwijs in het gewone z. g. burgersmi&swerk en in 't machine- bankwerk. Het gereedschap wordt door de leerlingen ran dit ambacht zelf gemaakt, evenals door de tim merlui wordt gedafiJi. Bij het verlaten der school krijgen de jeugdige timmerlieden een ge reedschapsbak mee, de adspirant- smedeu een stel gereedschap. Als werkstukken steilen de smidslee-rlin- gen sloten, bankschroeven, ihaard- ;stellon. fornuizen enz. ten toon. Wat de schilders hebben vervaar digd is wel 't interessantst voor den leek in de verschillende ambachten. In het Iste en 2de jaar wordt geheel naar de natuur gewerkt. Op eigen aardige wijze wordt den jongelui zin voor de mooie lijnen in de natuur bijgebracht. De leeraar laat hun b. v. voor een randversiering bladen van planten zoeken. Deze worden d!am op het papier geplakt, zoodaitde vervaardiger zelf kan oordeelen over de lijnen. In het derde leerjaar wordt het natuufteekenen met het vorm- ieekenen gecombineerd. Den leerlin gen wordt naast het 'huisschilderen ook de co r ati e s dh Lid eren geleerd, hoe wel dit laatste natuurlijk slechts tot ©p zekere hoogte wordt onderwezen. Aardige reclameplaten sieren de wanden van het schilderslokaal. In een paar andere zalen is meer in 't bijzonder het teekenwerk opge hangen. waarvan ook veel goeds te zeggen valt. Een bijzonder practische instelling lijken ons de z. g. constructieschrif ten. In een groot formaat teeken schrift met stevigen kartonnen om slag teekenen de jongelui de ver schillende constructies der. werk stukken. In dit schrift hebben zij dus na 't verlaten der school voor hun vak e>en soort vademecum, waarin zij in de voorkomende gevallen kunnen naslaan hoe de dingen in elkaar moeten worden gezet. De opmerking wordt wel eens ge maakt en dit is eigenlijk een loftuiting voor het werk dat de jongens die mooie dingen eigenlijk met zelf maken. Toch is dit niet zoo, de leerling maakt het werk zelf, na tuurlijk onder leiding van den leeraar. Te verwonderen valt het dan ook niet. dat daardoor de ma nier van werken van den leermees ter zidh in die werkstukken laat te rugvinden. Met genoegen vernamen we van den directeur, dat het werk dier school meer en meer gewaardeerd wordt. Toch heeft men nog wel ver keerde denkbeelden omtrent den ar beid dezer inrichting. Zoo koesteren sommigen b. v. de meening, dat een jongmensch dat de Ambachtsschool verlaat, volleerd in zijn vak moet zijn. Dit is niet wel mogelijk. Op de school wordt den gTond gelegd voor de kennis en de vaardigheid in het vak. de werkplaats van het leven moet op dien grondslag voortbouwen en den jongen werkman de practi sche vakvaardigheid geven. We meen en in het bovenstaande voldoende te hebben aangetoond^ dat een bezoek aan de tentoonstelling, die Vrijdag 13 dezer geopend wordt. en Zaterdag en Maandag voort- duurt, voor belangstellenden zeker is aan te bevelen. Wandeltocht A. s. Maandag (2en Paasdhdiag) zal de Geh. Onth. Vereen. „Door Overtuiging Sterk" een wandeltocht houden naar Santpoort en verdere omstreken. In het Bloemendaalsche bosch zad de heer De Clercq een cau serie houden. De afdeeling Amster dam van den Algem. Geh. Onth. Bond zal de tooht mede maken. G e v. Voorwerpen: Een boezelaar, een boek een R. Kath. kerkboekje, een bal. een sleu tel, een paard, een taxhond, een gummibal, een broche en een porte- monnaae met geld. De liedjeszangers. De politie heeft tegen de liedjes zangers proces-verbaal opgemaakt, wegens het uitoefenen van htm be roep op den openbaren weg zonder vergunning. Onze bestrating! Vanmiddag zakte een wiel wan een wagen geladen met aardappelen, pardoes door het plaveisel van de Groote Markt. Het duurde een uur eer men den wagen weer op gang had gebracht. Overlede n. De wagenknecht A. Groot van Heem stede, wien Zaterdag j.l. op den Zijl- weg een ongeluk met paard en wagen is overkomen, is hedén aam de gevol gen overleden. Uit de Rechtszaal Menschelijke ellende.. Een vrouw in 't beklaagdenbankje 'n treurig gezicht Ze stond terecht wegens oplichterij, driemaal gepleegd. Zij, een 31-jarig meisje, dat zonder betrekking was. zonder familie, zonder vrienden, en dus ook zonder thuis, zonder voedsel, zonder alles Zij zwierf op straat, sliep 's nachts in portieken of poorten, en overdag?... Dan deed ze d'r best om wat te ver dienen, want ze kon toch niet zonder eten Ze had kennis gekregen aan eene vrouw, daar mocht ze thuis komen. Maar Als je in zoo'n geval verkeert, moet je die weldadigheid heloonen. Dit be greep 't meisje ook Bij eemige winkeliers haalde ze goe deren op zichtnatuurlijk zonder te bétalen en op eens anders naam. Die goederen kousen, schoenen, speculaas, bruine boonen, etc. braolit ze bij die gastvrij© vrouw. De oplichterij was uitgekomen, evenals de ianidïooperij. Daarom eisc'h- te bet Openbaar Ministerie 1 ma.and gevangenisstraf, benevens vijf dagen hechtenis. De verdediger, mr. Lieftinck, schet ste de treurige levensomstandigheden van het meisje en vroeg om de pre ventieve hechtenis in mindering te brengen, opdat na de uitspraak het meisje dan meteen vrij is. Dan kan zij geplaatst worden in een gesticht, wijl zij leiding moet hebben, ook om dat zij zeer achterlijk is. Pogingenom haar in een gesticht op te nemen zul len waarschijnlijk wel slagen. UITSPRAKEN. J. Engelhart, werkman te IJmui- den. jachtovertreding, in hooger be roep, 7 dagen hechtenis. j. Blom, smid te Hillegom, weder-' spannigheid, tien dagen gevangenis straf. J. B. van Duffelen, los werkman te Haarlem, diefstal met braak en in klimming, vijf maanden gevangenis straf. J. H. van Wijk, zonder beroep te Haarlem, diefstal, berispt, een proef tijd voor een jaar opgelegd, en zes maanden plaatsing in een tucht school. J. Schijff, arbeider te Oud© Wete ring, bedelarij', 5 dagen hechtenis. P. II. Jansen, D. Steffens, H. Havik, allen zonder beroep te Haarlem, dief stal 3 personen, de le en 2e ter be schikking van de regeering gesteld, d© 3e berispt, 2 jaren proeftijd opge legd en zes maanden plaatsing in een© tuchtschool. H. Klein, melkslijter te Amsterdam, appèl jachtovertreding, vrijgesproken Uit de Omstreken BLOEMEND AAL. Degenen die "willen deelnemen aan de schietoefeningen, te houden van 1 Mei tot 1 September e. k., on der leiding van H. H. officieren en onder-officieren van het 10e Regi ment Infanterie, op de schietbanen onder Overveeu kunnen zich daar toe vóór 20 April e. k. aanmelden ter Gemeente-secretarie te Overveen, op a.lle werkdagen van des voormiddugs 10 uur tot des namiddags 2 uur. Voor die oefeningen komen in aan merking a. kaderreservisten met verlof b. miliciens met verlof c. alle mannelijke ingezetenen van 16- tot 30-jarigen leeftijd, die aan ze kere voorwaarden, op de Secretarie te vernemen, voldaan hebben. Door den Commissaris der Ko ningin in deze provincie zijn benoemd tot buitengewoon veldwachter dezer gemeente W. Dijs, volontair bij de politie alhier, en A. Ruigrok en J. Broek, beiden nachtwaker 'in het Villapark Aerdenhout. HILLEGOM. Het raadsverslag wordt morgen ge plaatst. Een der voornaamste voor stellen, die werden aangenomen, was dat van den heer Balvers, om alle mannelijke ingezetenen der gemeente hoven de 21 jaar, bij referendum te laten beslissen de kennis al of niet af te schaffen, met de keuze van een dag Volksfeest met subsidie uit d© gemeentekas. Hiertoe werd met 5 tegen 4 stem men besloten. SCHOTEN. Gisteravond mochten de dorpsbewo ners van Schoten zich verheugen het dorp geheel door gasoline-gloeilicht verlicht te zien. Zeer zeker is het te verwachten, dat er meerdere buitengemeenten daarvan zullen gebruik maken, daar het licht goed voldoet. De toestand van den Maandag- avond door de Stoomtram. Haarlem Alkmaar aangereden G. v. Houten, is naar omstandigheden redelijk wel, niettegenstaande hij verschillendo wonden aan het hoofd heeft bekomen en inwendig is gekneusd. HAARLEMMERLIEDE C. A. Bij herbested'iug van het afbreken en herbouwen, der boerderij van het Al'g. Burg. Armbestuur te Zuid- Schalkwijk, was de 'hoogste der 3 in schrijvingen f 4000de laagste f3080. Gegund aan H. v. d. Burg alhier, voor f 3160. Afgekeurd wegens lichaamsgebre ken de milicien dezer gemeente J. Wiiderom, lotingsnummer 17. SLOTERDIJK. Uit verschillende tuinen zijn de laatste nachten de sneeuwklokjes, thans een geldswaardig product, ont vreemd. VELSEN. Kerk ©u couranten-uitgever. Tegen den uitgever der Velser-cou- rant, den heer Nauta, is door het be stuur der Ned. Herv. Kerk aldaar een actie ingesteld, omdat de heer Nauta zou gebouwd hebben op gronden, de kerk toebehoorende. De hedr Nauta weigert af te breken. Het bouwen van twee pont-wacht- (huizen alhier is door de firma Vol- ker en Bos opgedragen aan den heer G. H. Philips te IJmuiden. U MUIDEN. Met 1 Mei a.s. zal alhier een stati- onnemenit voor den binnendienst der belastingen worden gevestigd, waar voor twee ambtenaren zullen worde» aangewezen, zoodat voortaan deze tak van dienst van de inklaring zal zijn gescheiden. In tegenspraak met het bericht in andere bladen, dat mej. T., die Zon dag bij het afrijden van „Het Kopje" een ongeluk kreeg (zie ons blad van 10 dezer), meldt men ons, dat d© da me niet overleden is, maar dat zij het juist redelijk wel maakt. Aan den heer G- H. Philips alhier, is opgedragen Het bouwen van een Zomerhuis te "Wijk aan Zee, onder beheer van den bouwk.-ingenieur P. Verhagen te Beverwijk, voor eene som van f 10.500. ZANDVOORT Door den heer C. H. N. Tates 1ste onderwijzer, plaatsvervangend Hoofd aan school A alhier, is aan den Raad wegens gezondheidsredenen eervol ontslag aangevraagd uit zijne be trekking. Tot tijdelijk onderwijzer aan school A alhier is door B. en W. aanger steld de heer F. Witte te Amsterdam en zulks met ingang van 4 April j.l. en op eene wedde van f750 per jaar. UITGEEST. Blo em e n f ee s t. Het tweedaagsch bloemenfeest te Uitgeest is vastge- steld op den 29en en 30en dezer. Tal van vereenigingen en particu lieren beijveren zich om het feest te doen slagen. Voor den optocht zijn reeds tal van versierde wagens enz. aangegeven ,en in verschillende buur ten hebben zich commissies gevormd of vormen zich nog voor straatversie ring, eerepoorten enz. Binnenland HOFBERICHTEN. De Koningin-Moeder heeft voor le niging van de watersnoodramp in Zeeland en ten behoeve van de door stormschade getroffen Friesche vis- schers aan de algemeen© Watersnood commissie te Amsterdam en den Com missaris der Koningin in Friesland doen toekomen onderscheidenlijk f2000 en f500. EEN MIJN ONDER WATER. Uit Kerkrade meldt men aan de L. K., dat het water in de mijn „Voccart" 8 meter boven de bovenste zool staat. Donderdag heeft men een nieuwe reuzenpomp ontvangen, afkomstig uit een der nieuwe schach ten der mijnen van Alsdorf. Zooals reeds werd gemeld wordt het onder water komen der mijn .Voccart" ook aan de rivier de Worm toegeschre ven. Dezer dagen zal hierover een nader onderzoek worden ingesteld. MEJ. KUYPER. In verband met het „Tel."-bericht over den toestand van mej. Kuyper, dochter van dr. A. Kuyper, deelt het „Vaderland" mede. dat de geneeshee- ren nog geen zekerheid hebben, waar aan de patiënte eigenlijk lijdende is, zoodat vooralsnog het denkbeeld van eene operatie nog niet op d©n voor grond treedt. VROUWEN EN KIESVEREENIGIN GEN. De kiesvereeniging „Burgerplicht" te Groningen zette Dinsdagavond de beraadslagingen voort over de wijzi ging harer statuten, welke behande ling in de op 19 Maart gehouden ver gadering moest worden gestaakt we gens het late uur. Opnieuw werden de besprekingen geopend over artikel 7, waarin zou worden bepaald, dat het lidmaatschap der vereeniging wordt opengesteld voor alle inwoners (dus ook vrouwen) mits zij den ouderdom van drie-en- twintig jaren bereikt hebben en van geen andere kiesvereeniging lid zijn. Na eene uitvoerige discussie werd d'it artikel aangenomen. VERMOORD Omtrent het gebeurde t© Kampen meldt de „K. Ct." Er za.l een sterk vermoeden zijn, dat do oude Wensma door zijn zoon '"s vermoord, waartoe de sectie van Za terdag, gevolgd door een bezoek van de justitie uit Zwolle, wel gegevens zal hebben verschaft verzegelde potten zijn van het ziekenhuis naar het politiebureau gebracht terwijl ook het getuigenis zal hebben bijge dragen van een der buren. Die moet al Vrijdagochtend hebben hooren schreeuwen op een wijze, welke zelfs voor dat huis, waar steeds nog al ge rucht van oneenigheid was, is opge vallen. Toen tegen een achterdeur werd' geklopt, heeft dat 'lawaai opge houden. AANGEHOUDEN. Te Bussum is aangehouden de ma kelaar en agent 'in assurantiën A. J. H., wonende te Hilversum, verdacht van valschheid in geschrifte. Hij is, gevankelijk naar Amsterdam ver voerd. EEN LUCHTBALLON. Woensdagmiddag tegen half één uur zweefde boven Venlo op eene aanzien lijke hoogte een groote luchtballon, die uit Duitschland kwam en in de richting Horst-Sevenum verder reisde. („V. C.") Mr. COCADORUS EN DE WATERSNOOD. Mr. Cocadorus is zoo vlug niet uit gepraat dat weten we wel alle maal Maar hij is ook niet uit-gecol- lecteerd na éénmaal Zoo heeft Cocadorus den vorigen Maandag op het Amstelveld zijn col lecte herhaald en bovendien heeft hij de groote café's te Amsterdam met zijn bezoek vereerd en hier en daar zelfs op aandringen van het publiek een toespraakje moeten hou den. Alzoo heeft hij nu al f 220 aan het comité kunnen afdragen. Verder had hij nog zeven kilo aan halve stui vers en centen opgehaald... maar die had hij nog niet allemaal uitgeteld! EEN VREEMD HEERSCHAP. Dinsdagavond werd door de politie te Tiel aangehouden een persoon, d>e door zijn vreemde handelwijzen en verhalen de aandacht trok. Herhaal delijk wisselde hij papier voor zil ver, rijksdaalders voor guldens in, wilde een biljet van 20 Mark uitge ven voor een coupon van één Mark, enz. hij gaf voor in Oost-Indië ge weest te zijn, wat onwaar bleek. Hij kocht zich nieuwe kleeren, een rilve- ren horloge en een gouden ring, niet tegenstaande hij Zondagavond aan een postbode, wien hij naar een lo gement vroeg, verklaarde, slechts 36 cents rijk te zijn. Naar zijn papieren te oordeelen, heette hij. N. Rolles, ge boren te Antwerpen te Tiel had' hij zich m'tgegeven voor Van der Burgt uit Geldermalsen. De politie vond echter geen termen om hem in ar rest te houden. POKKENLIJDERS. Omtrent het geval van zwarte pok ken te Mülheim wordt nog aan de Köln. Ztg. gemeld, dat de overleden schipper Scheer in aanraking is ge weest met zijn broeder, die naar thans gebleken is, eveneens door de ziekte was aangetast en daaraan la ter bezweken is. Beide omstandighe den had Scheer tegenover de autori teiten verzwegen. ONGELUKKEN. Tegenover de sigarenfabriek van Diesen te Eersel, ds door ontijdig van de in beweging zijnde tram te sprin gen, de 21-jarige sigarenmaker P. V. zoodanig op de onderdeden van de tram terecht gekomen, dat zijn toe stand zorgwekkend is. Woensdagmorgen is uit het Inunda tie-kanaal te Tiel opgehaald het lijk van mej. Fenema, onderwijzeres te Ophemert. Dinsdagavond is de onge lukkige met haar rijwiel in het ka naal gereden en verdronken. Het jongetje van den heer Mulder, in de Wipstraat te Groningen, dat Maandagmorgen onder de tram in de Ebbingestraat geraakte, is, naar men thans verneemt, overleden. Schipper J. de teng van Oostwold (Old.) werd Maandag nabij Hooge- zand door de lijn van een passeerend schip in het Winschoterdiep gesleurd en daaruit bewusteloos opgehaald. Hoewel de levensgeesten eerst weer werden opgewekt, is De Jong nog 's avonds overleden. Hij laat eene weduwe met 1 kind achter. DE AMSTERDAMSCHE BEURS IN DEN RAAD. De raadszitting van Woensdagmid dag stond natuurlijk in het teeken der beursevenementen, die ook op de publieke tribune veel belangstellen den hadden gelokt. Na afdoening van eenige zaken kwamen al spoedig aan de orde de voorstellen-v. Lennep c.s. en Zimmerman c. s. inzake de benoe ming van een commissie tot onder zoek naar den toestand der Beurs. Het eerste voorstel wenscht 7 leden n.1. 2 raadsleden door den Raad te benoemen, de directeuren van Pu blieke Werken en van Gem. Han del sinrichtingen en drie door B. en W. aan te wijzen deskundigen, ge hoord de commissie van bijstand van P. W. Het voorstel-Zimmerman wil den Raad B. en W. doen uitnoodigen „gehoord de commissie van bijstand voor de Publieke Werken, een com missie te benoemen van drie deskun digen, niet-leden van den Raad, welke commissie een onderzoek zal instellen naar den toestand, van de Beurs en zoo spoedig mogelijk na haar benoeming een rapport aan den Raad zal uitbrengen en advies zal ge ven over de door haar noodig te oordeelen maatregelen." Door de Ver. voor den Effectenhan del werd dit laatste voorstel per adres ondersteund. Na eene uitvoerige discussie trok de heer v. Lennep zijn voorstel in en werd het voorstel Zimmerman zonder stemming aangenomen. De heer De Vries kreeg hierna gele genheid zijn te vorige raadszitting uitgestelde interpellatie te houden, omtrent het verbod door B. en W. om een collecte te doen houden op de scholen voor den Zeeuwschen wa tersnood. Interpellant zag zoo'n gun stige ethische zijde aan het houden van die collecte ter openbare lagere school. De voorzitter ,mr. v. Leeuwen, was spoedig en afdoende met de zaak klaar. Bij circulaire van 22 Maart en 9 December 1902 is het coilecteeren op de openbare scholen verboden. Uitzonderingen zijn niet toegelaten. Allen betoogen om strijd het goede doel waarvoor ze willen collecteeren, en aan B. en W. is niet de caak die doelen op de weegschaal te gaan leg gen. Dat er, volgens interpellant, op voedende kracht zou uitgaan van zoo'n collecte, ontkennen B. en W. Het kind wordt hier niet gevraagd iets van eigen goed af te zonderen, 't Zal naar huis gaan, een cent, een dubbeltje of kwartje vragen, onge noegen misschien tehuis brengen en naijver op school wie wel het meeste geeft. Spr. meent, dat zóó juist die verkeerde eigenschappen worden aan gekweekt, die liefdadigheid juist zoo ontsieren. Nog een paar opmerkin gen en de interpellatie was afgeloo pen. BRANDEN. Dinsdagnacht is de boerderij van Wesse! nabij Iloogeveen totaal in asch gelegd. Met groote moeite kon den de inwonenden zich redden. Het mobilair ging geheel verloren de lijfsieraden gouden slot, oorijzer enz lagen versmolten. Ook waar de aan bank- en muntpapier ging verloren. Behalve de levende have is niets aan de vlammen ontkomen. Hoepel laag, is toch een en ander verzekerd- EEN ONTROUW BEAMBTE. De klerk-incasseerder van de ge meente-gasfabriek te Helder, J. R., die een bedrag van ongeveer ƒ2100 ontvreemdde en die sedert half Fe bruari voortvluchtig was, is te Lo- bith aangehouden en ter beschikking gesteld van de justitie te Alkmaar. INGEZONDEN Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopie den inzender niet teruggegeven. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet aanspra kelijk. Mijnheer de Redacteur, Met de opname van onderstaande regelen zult U mij zeer verplichten. Herhaaldelijk ziet men in deLeid- schestraat oude slachtbankpaardem voor zware vrachtwagens afbeulen. Het is een toer voor de oude stak kers, om over de brug aan deLeid- sohevaart te 'komen, die tamelijk 'hoog ligt een ware marteling voor de uitgeputte dieren. Van te voren worden in die Leidsohiestraat de die ren geslagen en gestompt door ruwe ■arbeiders, die, naar 't schijnt, geen medegevoel hebben en er maar op los ranselen. Woensdagmiddag viel zoo'n uitge put slachtbankpaard even voor de brug en het was treurig te zien op welk een manier het werkvolk de oude stakker weer trachtte op de been te brengen. Schoppen en slaan hielp niet. waarom een strik om den kop van het dier geworpen werd en... de lezers begrijpen de rest. Intusschen was door een bewoner der Leidsclievaart die politie gewaar schuwd per telefoon, die spoedig ar riveerde en de namen der werklie den noteerde. De wagen was beladen met hout en reed voor een aannemer van de Brouwersvaart. Nadat de zwaar be laden wagen door de welwillende hulp van verscheidene menschen te gen de brug was opgeduwd, werd de rossinante er weer voorgespannen en voort ging het weor. 'fis toch maar paardevleeschmerkte een van het werkvolk op, „en z'n dagen zijn geteld". Dagelijks kan men van dergelij ke tooneelen ooggetuige zijn. Het is te hopen dat de Vereeniging tegen het mishandelen van dieren voor Haarlem .en Omstreken wier doel !het toch is zulke practijken tegen te gaan in deze iets kan doen. of dat de politie een waakzaam oog houdt, voornamelijk op plaatsen, waar de* ze mishandelingen het meest kunnen voorkomen. U dankzeggende voor de verleen de plaatsruimte, Hoogachtend Rechtszaken STRAF V ERZWARING. Door het Hof te Amsterdam werd bevestigd het vonnis der Haarlemsche Rechtbank, waarbij C. A. A. Veltman, zonder vaste woonplaats, werd veroor deeld wegens diefstal bij herhaling, met uitzondering echter van de opge legde straf, één jaar, die tot drieja ren werd opgevoerd. MELKVERVALSCHING. De bejaarde Hoogschagen te Haar lemmermeer, die verleden week in hooger beroep terecht stond van een vonnis der Haarlemsche Rechtbank, wegens het afleveren van drinkwaren, wetende dat ze vervalscht zijn, werd overeenkomstig het vonnis der recht bank, veroordeeld tot 14 dagen gevan genisstraf. Tevens werd door het Hof gelast de openbaarmaking van het vonnis te Haarlem en te Amsterdam. KERKDIEFSTAL. De rechtbank te Maastricht heeft J. J. M„ handelsreiziger te Kerkrade, gedetineerd, wegens diefstal in de kerk te Gemmenich, veroordeeld tot 2 jaren gevangenisstraf, doch vrijge sproken van den diefstal te Wijlré en Hombourg. Zijn vrouw, beschuldigd van dief stal te Hombourg en tegen wie ander half jaar gevangenisstraf wasgeëischt werd vrijgesproken. MISHANDELING MET DOODELIJ- KEN AFLOOP. Het gerechtshof te 's-Hertogenbosch vernietigde het vonnis der rechtbank te Maastricht waarbij Willem Peters, I landbouwer te Susteren, wegens mis handeling van Jan Suijlen aldaar, welke diens dood tengevolge had, tot zeven jaren gevangenisstraf werd ver oordeeld. Het Hof veroordeelde hem tot drie jaar gevangenisstraf. Burgerlijke Stand ONDERTROUWD 12 April. C. Gerber en M. A. Teunis- se». A. F. Blokker en J. J. Vree- denburg. T. Diepen en E. Jurgens. C. P. Weeliuizen en H. M. Klee-i man. W. v. d. Hulst en G. Zethof. H. G. Zuelen en J. G. H. Geleick.1 P. Kruijer en G. S. Bosschieter. H. Lasschuit en H. M. Schewel. J.j v. Dam en C. J. M. Nel. GETROUWD April 12. J. Jonker en C. C. v. DijkW. Ree en H. M. Molenaar. BEVALLEN April 10. M. VenneerWesemann, z. 11. G. J. B. M. v. d. Berg—Feije; r.L. C. Scholtenv. d. Laan de Vries, d. OVERLEDEN April 10. N. A. Welboren, 6 m.. z., Tulpenstraat; 11. P. ten Kate. 56j, Van Marumstraat12. D. Elbertsen, 58 j., Spoorwegstraat. Telegrammen DE PRESIDENT VAN VENEZUELA. WASHINGTON, 12 April. (Reuter). Officieel wordt gemeld, dat Castro tijdelijk afgetreden is als president der Vereenigde Staten van Venezuela. De eerste vice-president J. v. Go mez volgt hem als president op. DE VREDESCONFERENTIE. LONDEN, 12 April. (Reuter). Di „Standard" verneemt, dat de vredes conferentie te 's-Gravenhage wordt uitgesteld van Juli tot een nader te bepalen tijdstip, doch niet vroeger dan October van dit jaar. Laatste Berichten KETEL GESPRONGEN. Men seint uit Sliedrecht Van een afkomende sleepboot „Dieu donné VII", met sleep, is hedenoch tend vroeg onder de gemeente Sliè drecht de ketel gesprongen. Het ma- chinekamerpersoneel, 3 A 4 man, h verongelukt. De kapitein en zijne vrouw konden zich redden. Een juist passeerende boer werd door een uit vliegende bout aam het hoofd g* wond. PREDIKBEURTEN Vrij dag 13 April (Goede Vrijdag). GEREFORMEERDE KERKEN. (Ged. Oude Gracht), 's Avonds 8 uur Ds. Mulder. CHRISTELIJK GEREF. GEMEENTE. (Zuiderstraat). 's Avouds 7i uur Ds. van der Vegt. EGLISE WALLONNE. Vendredi Saint 13 Avril 7i heurea du soir, Mr. Martin Dupont. Sainte Cêne LUTHERSCHE KERK V.m. 10 uur Ds. H. A. van Bake!, 's Av. 7 uur Ds. W. R. Poolman. H. Avondmaal. KERK DER VEREEN. DOOPSGEZ. 's Avonds 7 uur Ds. Jo. de Vries. HEEMSTEDE. V.m. 10 uur Ds. Hartog. Bevestiging van nieuwe Lidmaten en Voorbereiding. 's Avonds 7 uur Ds. Hartog, H. Avondmaal. HOUTRIJK EN POLANEN. Voorm. 10 uur Ds. Baljon. Bevestiging van Lidmaten, 's Avonds 7 uur Ds. Baljon. H. Avondmaal. Stoomvaartberichten Het stoomschip Sloterdijk, van Rot terdam naar Newport News, passeer de 11 April, des nam. 3.15 Lizard. Het stoomschip Koning Willem II, van Amsterdam naar Baitavia, ver •trok 11 April van Suez. Het stoomschip Ambon, van Am sterdam naar Batavia, passeerde 1! April Kaap Carvoeiro. Het stoomschip Koningin Wilhelmt na, van Batavia naar Amsterdam passeerde 11 April Kaap St. Vincent. Op den 26en April hopen onze ge liefde Ouders SEBASTIiNUS TAN BRAGTj en JOHANNA VAN ZANTEN, den dag te herdenken, waarop zij vóór 40 jaar in den Echt werden var bonden. Hun dankbare Kinderen. Bé huwd- en Kleinkinderen S. VAN BRAGT— W. C. VAN MUIJEN. D. v. d. MANAKKER— J. C. VAN BRAGT. Jb. GROENEVELD— E. J. VAN BRAGT. A. F. KRAAK H. E. VAN BRAGT. LEONARDUS VAN BRAGT, J. VAN BRAGT. Voor de vele bewijzen van deelnê ming. ondervonden bij het overlijden van onzen geliefden Vader, Behuwd-, en Grootvader, den WelEdeiGestrei* gen Heer J. C. COOPS, betuigen wij onzen hartelijken dank. Bennebroek. G. W. S. ZUBLI—C00P8. Mr. B. J. D. ZUBLL 's-Gravenhage. Mr. J. P. COOPS. C. COOPS—VON WEILER Haarlem. M. GUNNING—COOPS O. GUNNING. 12 April 1906.

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 2