Tweede Blad - behoorende bfj f „HMPiem'e Oagblad" Tan Zaterdag 28 April 1906. 0 Mo. 700S Stadsnieuws 1908, in drie pare, an in massa. Ra ming in de 3 j aren perc. 1 3650, perc. 2 1500, perc. 3 ƒ2120, Massa der drie perc. ƒ7570. Ingekomen 39 biljetten. Laagste in schrijvers perc. 1 de heer K. Hoog land te P urinerend voor ƒ3180; perc. 2 de heer C. v. d. Meer te Alkmaar voor 1380, perc. 3 de heer J. Bakker te Helder voor 1780, en voor de mas sa de «heeren C. Landzaat, Utrecht eu A. van Pelt, Helder, ieder voor ƒ6990. lezingen eva westenberg. I; Mejuffrouw Eva Westenberg hield '■Woensdagmiddag in 't Brongebouw da laatste der reeks interessante le- I"gjngen over Wagneriaansche Sagen. I/ja in de vorige lezingen behandelde tkster eerst de oer-oude Ger- ïsithft overleveringen, daarna de jwagnersche opvatting. Ditmaal gaf ;de lezeres de Lohengrin. Na het opnoemen en uit elkaar ludeu der verschillende volksover leveringen, waarbij de oude Duit- eche en Fransche bronnen werden [genoemd, en het geheimzinnige van ■den Zwanenridder, naai- wiens af- komst niet. gevraagd mocht worden, in 't licht werd gesteld, kwam spreekster tot Wagners opvatting. Zij is 'deze Op een omboomde weide was een volksverzameling. Koning Hendrik die Vogelaar zat onder een grooten eik, om recht te spreiken over Bra- baaid onder Graaf Van Telramund. Hij riep de Brabanders ten strijde op tegen de Hongaren. Maar er was smart onder hen. Hertog Godfried was gestorven. Teiramund wasvoogt over El sa en haar broeder Godfried, rijn kinderen. Elsa nu werd beschul digd van broedermoord. Voor den Koning gebracht en aangeklaagd, sprak zij van een in een droom ge- zienen ridder. Bij het Godsoordeel tusschen Telramund en Elsa van Brabant kwam plots in een gouden boot door een zwaan getrokken een gouden ridder, Lohengrin, die zich in het strijdperk voor hèèr stelde. Maar nooit mocht zij vragen naar zijn herkomst en zijn naamin blinde onwetendheid moest zij zich aan hem I toevertrouwen Onmiddellijk over- won Lohingrin en voerde Elsa als zijne vrouw mee. f 'in den nacht zaten Frederik van j Telramund! en zijne vrouw Ortrud, dochter van Radbored, op de tin nen van den Dom. Zij spande met I hem samen om Elsa argwaan in te geven en Lohengrin een klein stuk van z'n lichaam af te nemen. Elsa komt buiten en Ortrud haar I smeekiend. en binnen gelaten, wil Lisa's geloof in haar Godsgezant schokken. Lohengrin uitgeroepen tot be schermer van Brabant, Wil optrek ken ten strijde. Ter kerke gaande hoort Ortrud Elsa en Lohengrin, en ■verwijt Elsa diat zij met eens Lohen grin's adel bewijzen kan. Ook Telramund wil Lohengrin's naam weten. Er ontstaat wantrou wen tegen Lohengrin, maar slechts voor een oogenblik. Dan vertrouwt Elsa weer zonder twijfel. Echter, hem heel liefhebbend, vraagt zijn vrouw hem toch zijn naam en afkomst als zij alleen zijn Lohengrin, later komend voorden Koning, moet nu vertellen wie hij is. Hij vertelt dat in een ver land in een tempel de Graalbokaal staatHij is een Graaldaenaar, hij is de zoon (van Parsifal, den Koning van Mon- safcvat. het Graalrijkhij is dus Lo hengrin. De zwaan komt nu weer aangeglo- dan en wordt veranderd in Godfried vaai Brabant. Lohengrin ^verdwijnt langzaam en stervend ziet Elsa dit aau. Mej. Westenberg heeft een uitste kend werk gedaan door de soms duis tere Wagmer-symboliek zoo' eenvou dig, zij het dan ook niet zoo heel mooi wat poëtische taal betreft, in deze reeks lezingen uiteen te zetten. conrad kikkert. A an best eding. I Donderdagmorgen werd door het Prov. Bestuur van Noord-Holland aanbesteed j Het onderhouden en vernieuwen van het verfwerk der gebouwen, kunstwerken, enz. behoorende bij het i Me rw edekan aal, van het Noordzee- kanaal tot de grens tusschen de pro- I vinden Noordholland en Utrecht, en den zijtak van dat kanaal tot de Oude Vecht te Nigtevedit, gedurende de jaren 1906, 1907 en 1908. Raming in de 3 jaren 4500. Ingekomen 17 biljetten. Laagste in schrijver de heer C. Hennipman te Nigtevedit voor 3839. Het onderhouden en vernieuwen van het verfwerk der gehouwen, kust- werken enz. behoorende tot het Noord hollandsch kanaal, ged. 1906, 1907 en Uit de Rechtszaal HET GEBEURDE AAN DE GAS FABRIEK TE WORMERVEER. In ons vorig nummer vermeldden wij reeds grootendeels de behande ling van de strafzaak tegen Albert Rezee. Dadelijk nadat de wegens pauze geschorste zitting was heropend kreeg het Openbaar Ministerie waarge nomen door Mr. de Vries van Does- burgh gelegenheid tot het nemen van zijn requisitoir. Z. E. A. meende, dat liet bewijs van het ten laste ge legde wettig en overtuigend was be wezen. De verklaringen van de getui gen a charge zijn pertinent en niet ontzenuwd kunnen worden door die van de getuigen a décharge, 't Is waar dat dit niet kan slaan op de getuigen Kuyt en C. Bakker, waar van liet kan zijn, dat zij vóór dit ge ding tegenover kameraden vreemde uitdrukkingen hebben gebezigd. Nu zij echter onder eede staan passen ze wel op deze te herhalen. 'tKomt mij dan ook voor, dat die uitlatingen als een soort pocherij of branie-makerij beschouwd kunnen worden. Wanneer er iemand is die uit deze zaak zonder blaam te voorschijn treedt dan is het de directeur Labrijn. Uit de behandeling der gebeele zaak is duidelijk gebleken dat wij hier te doen hebben met iemand, hoewel van opvliegend karakter, die als ambte naar ijverig zijn taak waarneemt Toch is ook hier toepasselijk de uit spraak van Mr. Modderman dat de vervolging van een smaadaandoe- ning den gesmade geen voldoening geeft, daar er altijd menschen zijn die eerder het kwade van iemand ge- looven dan het goede. Kenmerkend is volgens het O. M, dat Labrijn bij Z.E.A. op het parket •is geweest en daar gezegd heeft„Als ambtenaar moet ik de zaak vervol gen, «laar straf de beklaagden niet zwaar, zoo licht mogelijk." Met het oog hierop eischte Z. E. A. slechts 10 gulden boete of 10 dagen hechtenis. HET PLEIDOOI. Mi'. Mendeds ving zijn pleidooi aan met zijn verwondering uit te spreken over de beslissing der Rechtbank op bet door hem opgeworpen incident. Niet dat ik zoo zeide pleiter de beide lieden (C. Bakker en Kuyt) zoo gaarne in de gevangenis zou zien wegens het afleggen van een mein eed, maar recht is recht en moet recht zijn. Deze getuigen van het Openbaar Ministerie hebben hier staan draaien op een zonderlinge wijze. Bakker heeft thans gezegd, dat het niet waar was, dat hij nog vóór het ontslag van Koevoets tegen verschillende werklie den gesproken heeft over de dronnen- schap van den heer Labrijn. Ook is het niet waar, dat hij in het schaft lokaal gezegd heeft„Daar gaat nou die mooie dronken directeur. Zou Ik hean niet met dit kruikje den kop in slaan, of willen wij tezamen hem in het gloeiende retort werpenwat zou er een gas uit zijn dik jeneverbuikje komen." Hij durft dit nu alles heeten te liegen, niettegenstaande er min stens zes of zeven getuigen a déchar ge zijn, die zonder de minste aarze ling onder eede verklaard hebben, dat dit alles door hem (Bakker) is ge zegd. Nu zegt het Openhaar Ministerie, dat het wel waar kan zijn, dat Bak ker deze uitdrukkingen geuit heeft, .maar het kan gebeurd zijn tegen zijn kameraads in een soort van bui van branie-achtigheid of pocherij. Nu nog schoonerMaar edelachtbare heeren, waar gaat het nu heen, als een amb tenaar van ixet Openbaar Ministerie dergelijke beweringen gaat uitspre ken Waar gaat dat heen 't Is niet erg als men zulke uitdrukkingen be zigt, 't is wat men noemt „onschuldi ge scheids". Maar als dat zoo is, waarvoor staat Rezee hier dan in vredesnaam. Hij moet dan zeker vrij gesproken worden, want zijn uitingen zijn lang zoo sterk niet, nog veel on schuldiger dan van Bakker. De houding van Kuyt als getuige is ook vreemd. Eerst was hij tegeu den directeur, maar na een conferentie bij den burgemeester, is hij plotseling een voorstander van dezen geworden. Het Openbaar Ministerie lieeft zich er in zijn requisitoir al heel gemak kelijk afgemaakt. Over de zaak zelf, althans over de aanleiding heeft Z. E. A. niets gesproken, niets gespro ken over de zaak-Koevoets, waar toch alles om draait. Er is in Wormer- veer eigenaardig omgesprongen met het rechter is een Justitia afge speeld zooals gelukkig geen enkel rechtscollege zal huldigen. Zonder vorm van proces is de onderdirecteur der fabriek, Koevoets, ontslagen. De ze stelde zijn superieuren in kennis met het gevaarlijke beheer der fa briek, hetwelk door Labrijn werd uit geoefend. Daarbij noemde hij ver scheidene namen van arbeiders op, die het door hem beweerde als getui gen kondén waar maken. Men wilde evenwel geen getuigenverhooren de burgemeester heeft daardoor, alsook door andere feiten, bewezen zich in deze zaak op hoogst partijdige wijze bedragen te hebben. Dit heeft het rechtsgevoel der ar beiders wakker gemaakt, ook dat van Rezee. Toen Labrijn tartend tegen Rezee zeide„Nu is Koevoets toch ontslagen" heeft Rezee gezegd „Toch houd ik vol, dat Koevoets onrecht vaardig ontslagen is, want ik heb U (Labrijn) in Juli ook dronken gezien." Dat is nu de smaad Moet men niet eerder den zedelijken moed van dien arbeider bewonderen, die tegenover zijn patroon eerlijk durft te spreken, zonder beleedigend te zijn. Hier staat volstrekt geen sluiper of geen lasteraar, want de waarheid is hier zeer duidelijk gebleken. De dron kenschap staat voor mij zoo sprak Mr. Mendels vast, zoo vast als een paal boven water. Ten slotte resumeerende, meende pleiter te mogen constateeren, dat de bewijzen voor een veroordeeling we gens smaad niet aanwezig waren en drong spr. aan op ontslag van rechts vervolging. Het Openbaar Ministerie maakte geen gebruik van de gelegenheid om te replaceeren. EEN TWEEDE SMAAD-ZAAK. Na behandeling dezer zaak werd nog een andere berecht, eveneens de quaestie aan de Wormerveersche gas fabriek betreffende. Hier kwamen in als beklaagden De 20-jarige gasfitter M. Koper, de 27-jarige G. Veken eveneens gasfitter, •en de 35-jarige lantaarnopsteker J. Slooten. Ook zij werden beschuldigd van smaad, de eer en goeden naam van Lab rijn te hebben aangerand, door in de „Zaanstreek" een ingezon den stuk te plaatsen, waarin zij be weerden, dat genoemde beer hen door bedreiging met gevangenisstraf en ontslag gedwongen had om een adres aan den gemeenteraad te teekenen, inhoudende dat de onderteekenaars Labrijn nooit onder den invloed van sterken drank op de fabriek had den gezien. Als reden voor hun handeling ga ven de beklaagden op, dat zij het in gezonden stuk geschreven hadden, omdat zij er spijt van hadden dit adres geteekend te hebben in strijd met de waarheid. Op deze wijze meenden zij hun verkeerde handel wijze te kunnen herstellen. Ook in deze zaak werden verschil lende getuigen gehoord. De directeur Labrijn verklaarde dat het onwaar was, dat hij de beklaagden gedwon gen .had om bet adres te teekenen, hen bedreigende met gevangenisstraf en ontslag. De boekhouder Bos, die ook tegenwoordig was, onderschreef deze verklaring. Als getuigen a décharge werden gehooid nog enkele andere werklie den der fabriek die ook door Labrijn gevraagd waren bedoeld adres te tee- kenen. Allen hadden geweigerd en enkelen hunner beweerden dat ook zij eenigszins geprest waren door La brijn, maar niet hadden toegegeven. Een hunner K. Wildeboer, gasfitter oud 27 jaar, zeide ook door den di recteur gedreigd te zijn met 3 jaar gevangenisstraf wegens meineed. Daar de directeur zoowel als de boekhouder dit ten stelligste ontken den vroeg het Openbaar Ministerie op grond van artikel 174 der Straf verordening tegen Wildeboer instruc tie wegens meineed met onmiddellijke gev angenneming. De Rechtbank vergaderde hierop nogmaals in raadkamer en besliste dat er wel termen aanwezig waren voor een instructie wegens meineed, evenwel zonder last te geven tot on middellijke gevangenneming. Het Openbaar Ministerie achtte het bewijs geleverd voor eenvoudige be- leediging en eisebte (ook met het oog op het feit dat de directeur ook voor deze beklaagden clementie heeft ge vraagd) een lichte straf, zijnde drie gulden of 3 dagen hechtenis. Mr. Mendels betoogde, dat de hou ding van den directeur zeer immo reel is geweest, diep-vuil immoreel De beklaagden waren door Labrijn misleid, en wilden door dit ingezon den stuk hun eer en goeden naam redden. Beleediging is hier dus niet. Bovendien heeft het Openbaar Minis terie slechts en alleen smaad in zijn dagvaarding ten laste gelegd, dus kan geen veroordeeling wegens be leediging volgen. Het incident van meineed besprak Mr. Mendels ten slotte en uitte als zijn overtuiging, dat Wildeboer niet in strijd met de waarheid getuigd had, maar dat dit door den directeur gedaan is. Pleiter concludeerde ook in deze zaak tot ontslag van rechtsvervolging Uitspraak in beide zaken op Maan dag 7 Mei. Uit de Omstreken BLOEMENDAAL. Uit den Bloemendaalsohen Raad. L De Driesprong bij het Raad huis. Electrische verlich ting. Uitbreiding perso neel. Een ve el-begeerd plekje. Stof bestrijding. - Bloemendaal's bevolking. Cafésluiting. Hedenavond komt de' Raad van de gemeente Bloemendaal bijeen, om een 12-puntige agenda af te doen. Er komen een aantal punten voor, die reeds in vorige vergaderingen een onderwerp van bespreking hebben uitgemaakt. Zoo b.v. de wegverbreeding bij den Driesprong bij het Raadhuis te O ver veen. B. en W. komen nu met een voor stel om den weg eenigszins te verleg gen, zóó, dat aan de Oostzijde van den weg een 2 M. breed voetpad komt. Het liopkje grond, naast de tolgaar derswoning, dat na de verbreeding overblijft, willen zij bestemmen voor een vluchtheuvel. Aan de Westzijde van den weg wordt volgens het voorstel eveneens een voetpad gelegd, dat bij Belvédère een breedte krijgt van 31/2 M. Electrische Verlichting. Eveneens in een vorige vergadering besproken was het punt betreffende die electrische verlichting van de Klever laan en den weg langs de trambaan in Aerdenhout. B. en W. deelen nu mede, dat zij met de E. N. E. T. en de Binnenland- sche Exploitatie Maatschappij om trent deze zaak tot overeenstemming waren gekomen. Zij stellen nu voor om 15 gloeilam pen te doen aanbrengen aan de palen der E. N. E. T. aan de Kleverlaan en 8 dito aan de palen in den Aerden hout. De lampen, die een lichtsterkte heb ben van 16 N. K., zullen de gemeente 3 per lamp in de 3 maanden kosten. De gemeente zal tevens de aanlegkos- ten moeten betalen. Uitbreiding Personeel. Voorts komt in behandeling een voorstel van het Dagelijkscli Bestuur, om het personeel van de straatver lichting uit te breiden met 2 lampe nisten (loon respectievelijk 600 en ƒ300) en twee lantaarnopstekers, te vens lantaarnblusschers, ieder op een loon van 200. Een veel-begeerd plekje. De vorige zitting staakten do stem men over het voorstel-Ter Hoffsteede, om het stukje grond naast de tolgaar- derswoning (zie hierboven) voorloopig niet weder in huur te geven. De weduwe J. L. Vogels Jansen, die de weder-irïhurmg gevraagd had, heeft nu een tweede adres gericht tot B. en W., waarin zij verzoekt althans het stukje grond), dat na de verbree ding van den weg overblijft, te mo gen inhuren. De heer J. C. van Schooien, beheer der van het andere café, verzoekt evenwel hetzelfde, daar er door de verbreeding van den weg ge«en rijtui gen meer vlak voor zijn café kunnen komen. Stofbestrijding. De heer A. Koolhoven stelt voor om de volgende wegen te doen be sproeien 1 Nieuwe Hartcnlustlaan. 2 Rustenburgerlaan, 3 Schoollaan, 4 Verlengde Koepellaan, 5 Zomerzorger- laan tot Eben Haëzer, 6 den Zandduinsweg tot Eikenheuvel, 7 Mollaan, 8 Kleverlaan tot den Spoorwegovergang, 9 Duin en Daal- scheweg tot de villa van den heer Waller, 10 Tetterodervveg tot liet Sta tion. Wanneer het materieel dat toe laat, zou de heer Koolhoven wenschen dat ook de volgende wegen voor be sproeiing in aanmerking kwamen1 De wegen in het Bloemendaalsche Park, 2 het verdere gedeelte van den Zandduinsweg, 3 de Zuidelijke en Noordelijke Stationsweg. Bevolkingscijfers. Uit het aan den Raad aangeboden gemeenteverslag ontleenen we de vol gende cijfers. De gemeente telde op 31 December 1904 6671 inwoners 2924 m. en 3747 vr.) en op 31 December 1905 6973 in woners (3091 m. en 3882 vr.) Het be volkingscijfer vermeerderde aldus met "12 (167 m. en 135 vr.) Er werden in 1905 geboren 100 kin deren (41 ru. en 59 vr.)bovendien vestigden zich in dat jaar 12T2 perso nen (518 m. en 754 vr.) in de ge meente. Er stierven in 1905156 personen (111 te Meerenberg) en wel 68 m. en 88 vr. Uit de gemeente vertrokken 914 personen, 324 m. en 590 vr. Café-sluiting. Ingekomen is een adres, ondertee kend door den heer D. de Clercq, na mens de afd. Bloemendaal van de Vereen, tot afsch. van Alcoholh. Dranken, en den predikant Ds. J. A. van Leeuwen, waarin op gronden van zedelijkheid, gezondheid en wel vaart, betoogd wordt, dat het wen- scihelijk is, de café's enz. van Zater dagavond 6 uur tot Zondagmiddag 1 uur te doen sluiten, daar in dezen tijd veel moeilijk verdiend geld ver loren gaat. onkosten, ineenden zij daarmede geen genoegen te moeten nemen. Men heeft daaromtrent deskundig advies inge roepen. Binnenland HOFBERICHTEN. H. M. de Koningin-Moeder vertrekt, volgens nadere regeling, den 3en Mei a.s. uit Londen, om den volgenden dag met de nachtboot „Koningin Re gentes" te Vlissingen aan te komen en per aansluitenden sneltrein naar Arasterdam door te reizen. MILITAIRE MOTOR-ORDONNAN- SENDIENST. Ten behoeve vaan het legerbestuur vraagt het Dagelijkse!) Bestuur van den A. N. W. B. opgaaf van naam, lichting, korps en woonplaats van mi- litieplichtigen, welke hun eersten oefe- ningstijd hebben volbracht, zoomede van naam, lichting, wapen, district en woonplaats van landweerplichti- gen, die in het bezit zijn van een mo torrijwiel op twee wielen en het ver- eischte rijbewijs en die geneigd zou den zijn, om bij de militaire herha lingsoefeningen en bij eventueele mo bilisatie, niet hun motorrijwiel op te treden als ordonnans. Bij het legerbestuur is een organi satie in overweging, waarin onder meer een dagelijksciie vergoeding voor het gebruik van liet motorrijwiel, ge durende het verblijf onder de wape nen, zal worden opgenomen. Het Dagelijksciie Bestuur noodigt alle motorwielrijders, die daarvoor te de termen vallen, beleefd uit aan deze oproeping gevolg te willen geven en de bovenbedoelde opgaven, met ver melding van liet nummer van bun rijbewijs, zoo spoedig mogelijk, of al thans voor 1 Mei a.s., in te zenden aan den lsten secretaris van den A. N. W. B., 247 Heeren gracht, te Amsterdam. EEN SPELD INGESLIKT. Te Warmond had het éénjarig kind van den heer P. van der Weij- den het ongeluk een open veilig heidsspeld in te slikken welke speld achter in de keel bleef zitten. Den dokter was het onmogelijk de speld te verwijderen, waarop hij aan raadde dadelijk met het kind naar het Ziekenhuis te Leiden te gaan, hetgeen toen geschiedde. Daar is men er in geslaagd door het gebruik van Röntgenstralen, de speld te zien zitten en te verwijde ren. De toestand van het kind is thans goed. (L- D.) Z. K. H. PRINS HENDRIK IN HET CIRCUS CARRé. Men meldt uit Apeldoorn aan „De Tel." Geheel onverwacht verscheenWoens dagavond Z. K. H. de Prins in het circus Carré, dat te Apeldoorn in een tent voorstellingen geeft. De Prins, die vergezeld was van zijn adjudant, jhr. Van Suchtelen van de Haere, nam, eerst zoo goed als niet opgemerkt, op den eersten rang plaats, waar wegens het overbezet zijn der goedkoopere rangen, ook vele per sonen uit den arbeidersstand hadden plaats genomen. In de pauze begaf de Prins zich naar de stallen, waar de heer Albert Carré Z. K. H. rondleidde. Alvorens weder in de zaal plaats te nemen onderhield de Prins zich eeni- gen tijd met den stalmeester van het circus. Bij zijn vertrek werd den Prins door den heer Carré uitgeleide gedaan. TWEEDE KAMER. Naturalisat ie Ter naturalisatie is voorgedragen H. Christoffel. Ie luitenant der infan terie van het leger in Nederlandsch- Indië, wonende te 's-Gravenhage. Aangezien het voor dezen hoogst- verdienstelijken officier van het leger in Nederlandsch-Indië van groot be lang is, dat hij zoo spoedig mogelijk tot Nederlander wordt genaturali seerd, is met de indiening van het desbetreffend wetsontwerp niet ge wacht totdat die van meerdere wets-j voordrachten tot naturalisatie gelijk tijdig zou kunnen geschieden. DE RAMP TE SAN FRANCISCO. Uit Den 1-Iaag wondt gemeld Blijkens bericht uit Washington bleef de Nederlandsche consul te San Francisco ongedeerd. Het consulaat met inboedel is echter geheel ver nield. Zoo spoedig mogelijk zullen inlich tingen omtrent landgenooten volgen. De consul verblijft thans te Oakland. DE SERBIA. Men meldt van Tessel Het geld van de opbrengst der aan gebrachte goederen van het s.s. „Ser bia" is uitbetaald. Enkelen hebben echter geweigerd het geld in ont vangst te nemen, wijl zij beweren recht te hebben op 25 pCt. van de bruto-opbrengst. Nu het blijkt, dat er nog 10 pCt. wordt afgetrokken voor BRANDEN, Woensdag brak te Viaardingda •brand uit in het gebouw naast hek Raadhuis, waar het bureau van den commissaris van politie gevestigdis- Na ruim een uur blusschen was men den brand meester. Te Scherpenszel, nabij Waubach (Limburg) zijn de groote boerderijen van Korfer en Mingers door brand vernield. Van den grooten veestapel en inboedel werd bijna niets gered. Te Ambt Hardenberg is de arbei derswoning. toebehoorende en be woond door den arbeider H. van Goor door brand, Vernield. ,Van dien inboedel is niets gered. Huis en in boedel waren niet verzekerd- De oorzaak van den brand wordt aan kwaadwilligheid toegeschreven. Woensdagnacht te één uur brand de te Purmerend de zoogenaamde ^porseleinfabriek van Gebr. Vèt (vroe gere cementfabriek van Brantjes Lankelma), staande in den Over- meerschen polder, met nog drie daar bij gelegen woningen tot den grond af. Het geheel e perceel was eigendom van den heer P. Brantjes. De fa briek en één der woningen waren verzekerd. De brand schijnt, volgens ooggetuigen, achter in de fabriek door een tot nog toe onbekende oor zaak te zijn ontstaan. NATIONALE VROUWENRAAD. De algemeene vergadering van den Nationalen Vrouwenraad werd Woensdagmorgen te Groningen te half tien geopend door de voorzit ster, mevrouw A. E. van DorpVer dam van 's-Gravenhage. In haar openingsrede wijdde de •voorzitster een enkel woord aan de nagedachtenis van mejuffrouw P. Heringa, de onlangs overleden di rectrice van de kweekschool voor onderwijzeressen, de mede-opricht ster van de afdeeling Groningen van den Vrouwenbond. Daarna werden de verslagen der aangesloten vereen i gin gen uitge bracht. Uit hot. verslag van de ver- eeniging De Vrouwenbond spreekt een voortdurende bloei ondanks do tegenkanting van velen Strikte neu traliteit heeft de vcreeniging doen besluiten zich af te scheiden van het comité voor algemeen kiesrecht Zij heeft zich aangesloten bij den We reldbond voor Vrouwenkiesrecht Het verslag van de Vereeniging tok behartiging van de Belangen der Vrouw deelt mede, dat de vereeni ging zonder onderschatting van de waarde der philantropie de belan gen der vrouw tracht te behartigen en staalkundige rechten voor da vrouw tracht te veroveren en haar kennis te vermeerderen. Het verslag vertelt verdei- hoe de vereeniging werkt. Ten opzichte van den arbeid Feuilleton. Een Verborgen Erfenis (Naar het Engelse h.) 13) Den volgenden morgen stond zij vroeg op en wachtte vol verlangen op de post, die, zooals zij gehoord had. om half negen daar kwam. Toen de dienstbode eindelijk aan haar deur tikte en twee brieven bracht, was zij zoo opgewonden, dat zij ze haar bijna uit de hand rukte. Een gevoel van hevige teleurstel ling greep haai- aan, toen zij zag, dat de eene van Nancy en de andere van Cesar kwam. Anthony had niet ge schreven, ofschoon hij toch haar brief ontvangen moest, hebben. Zij begreep er niets van en de overtuiging, dat er iets ergs gebeurd moest zijn, beving haar. Zij begon de brieven te lezen. Die van Cesar bevatte totaal geen goed nieuws. Hij was te Londen aan gekomen. maar hoe hij ook rondkeek, het vooruitzicht was niet opwekkond. Hij hoopte, dat Violet zich goed op Ryeland zou kunnen schikken, en dat tij waf. van Nancy en Anthony ge hoord had. De brief van Nancy was ook verre van vroolijk, ofschoon zij alles wat optimistischer opnam. Hun vader, was woedend geweest op zijn kinde ren, omdat zij uit eigen beweging van het rijtuig gebruik hadden ge maakt, en hij had verklaard, dat geen hunner ooit weer zijn drempel zou overschrijden. „Als jij niet met Gesar meegegaan was", zoo schreef Nancy verder, „dan zou alles zich nog wel ten beste ge keerd hebben, maar iru je stil bent heengegaan, nu vrees ik, dat de breuk tusschen jou en papa onherstelbaar is, tenzij je belooft Anthony op te geven. Mama is ook lieel erg teleur gesteld over je verloving, zij had zoo bijzonder veel verwachting van je mooi gezichtje. Zij is vol droefheid over jou en vergeet bijna, dat Cesar ook voor goed weg is. Ik vrees, dat het voor 't oogenblik beter is, dat je lui geen van beiden terugkomt. Zend je gesloten brieven in een couvert aan Miss Wilkins, en sluit er alles bij in, wat je van Cesar mocht ontvangen. Het is mij verboden aan je te schrij ven of brieven van je te ontvangen, maar dat is natuurlijk belachelijk. Schrijf dikwijls en vertel mij vooral alles wat Anthony schrijft." Beide brieven bevatten de waar schuwing „Schrijf en vertel mij wat Anthony zegt". En Anthony had niet geschreven I Den gehoelen dag wachtte zij vol angstige spanning. Zij besloot dat het beter was, maar in 't geheel niet uit te gaan, er mocht eens een boodschap komen, als zij afwezig was. Maar van morgen werd het middag en van mid dag avond en nog kwam er niets. Christal vertoonde zich nog steeds niet. Mr. Wickham liet zich evenmin zien, en de stilte en eenzaamheid in huis werd ondragelijk. Zij kon er niet toe komen aan Nancy of Cesar te schrijven en te bekennen, dat zij nog niets van Anthony gehoord had. Zoo ging de tijd langzaam voorbij, alsof iedere minuut een uur was, totdat eindelijk het uur voor heft diner was aangebroken. Tot haar verrassing was Mr. Wick ham haar gezelschap aan tafel. Hij zat reeds op zijn plaats, toen zij bin- hënkwam, en begroette baar kortaf. Zooals hij tevoren gezegd had, be moeide hij zicli niet met de plichten van gastheer, da. bottelier zorgde voor alles. Violet, die zeer stil was en weinig at, leek weinig meer op het knappe, geestige meisje, dat enkele dagen geleden Ryeland verlaten had. Toen het maal bijna afgeloopen was en de bottelier de kamer verlaten had. trachtte Violet haar gedruktheid op zij te zetten en te spreken. Ieder ge zelschap was beter dan geen en zij mocht Mr. Wickham wel. Nichtje Christal wil niets met mij te maken hebben, vertelde zij hem. Ik heb haar niet gezien, sinds ik hier kwam. Zoo? zei hij vragend. U heeft een zuster, nietwaar? Waarom komt zij niet en blijft hier met u O, het is erg genoeg, dat ik hier moet zijn Ik voel zoo, dat het eigen lijk onder een verkeerd voorwendsel is. Ik ben hier niet gekomen zooals Christal, om naar het geld van Oom Peter Malincourt te zoeken, maar eenvoudig zij wachtte even en lachte toen omdat ik weggestuurd ben en niet wist, waar ik heengaan zou. Zoo zei hij op denzelfden vra- gend-p e in zen den toon. Violet keek hem aandachtig aan, om te zien hoe hij haai' mededeeling opnam. U denkt zeker, dat ik onder die omstandigheden niet hier behoorde te zijn? vroeg zij angstig. Daar heb ik mij niet mee te be moeien. Ik voer alleen de aanwijzin gen van mijn pleegbroeder uit. Ieder van de neven en nichten van Mr. Ma lincourt heelft het recht om, het jaar na zijn dood hier zoo lang te blijven als zij of hij verkiest. Er zijn voor allen vertrekken m orde gebracht, wanneer zij verkiezen hier te komen. Het verheugt mij, dat u er niets tegen heeft, zei Violet verlicht. Ik ben niet van plan naar het geld te zoe ken. want ik zou niet het minste idéé hebben, hoe ik dat moest aanleggen, en ik hoopte, ik verwachtte eigenlijk was ik zoo goed ais zeker, dat ik vandaag een brief zou krij gen. Ik meende dat ik het dienstmeis je vanmorgen bij uw deur gezien had met een paar brieven. Ja, ik kreeg er twee, een van Cesar en een van Nancy, maar niet den brief, dien ik verwachtte. Laatst spraken wij over toovergoud, Mr. Wickham. Ik dacht, dat ik het ware gevonden had, maar het schijnt mij weer te ontsnappen. Zij keek den man tegenover zich aan en ontmoette zijn bijna afgetrok ken blik. Iets in zijn gelaat moedigde haar aan voort te gaan. Ik hoopte van mijn neef, Antho ny Egerton te hooren; wij zijn van plan te een of anderen tijd samen te trouwen, en ik schreef hem op den dag, dat ik hier kwam Schreef u naar zijn eigen huis? Ja. Violet voelde haar hart sneller klop pen,terwijl zij haar metgezel aankeek die van tafel opstond. Mr. Egerton is in Londen. Hij ging daarheen den dag, nadat het testament was voorgelezen. Oriep Violet uit, haar handen ineenklemmend. Dan is dat de reden van het oponthoud. Maar mijn brief kon toch worden opgezonden: en zelfs als hij hem niet kreeg, dan kon hij toch naar mijn tehuis schrijven Nan cy zou zijn brieven aan mij doorstu ren. Mr. Wickham gaf geen antwoord. Hij wandelde naar de deur. Wacht even, riep zij uit, naar hem toegaande. Kan u mij het adres van Anthony in Londen zeggen Ik moet daarheen schrijven. Mijn brief mooht hem eens niet toegezonde* zijn. Mr. Wickham schreef een paar woorden op en gaf ze haar. Goedennacht, zei hij, én verliet de kamer. Violet besloot te wachten, om te zien welk nieuws de morgen bracht, vóór dat zij weer aan Anthony Eger ton schreef. Maar ten slotte schreef zij aan Cesar en Nancy beiden, alles in do kleinste bijzonderheden vertellend en verzond de brieven. Toen dit atfgeloo- pen was, had zij gelegenheid om zich er over te verwonderen, dat Mr. Wick ham zooveel van haar zaken afwist. Hoe was het mogelijk, dat hij meer van Anthony afwist dan zij zelf? Den volgenden morgen bracht weer eene teleurstelling. Dezen keer bracht de post heelemaal geen briefmaar onder het licht van hetgeen zij den vorigen avond gehoord had. was de schok niet zoo groot. Zij ontbeet haas tig en ging toen zitten, om weer aan Anthony te schrijven, naar het adres in Londen. Toen die plicht volbracht was, ging zij naar bulten en wandel de in de richting van het bosch, waar zij onlangs met Anthony gewandeld had. Wondt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 5