staat de vereeniging op het stand punt, dat hij eene regeling van den arbeid van overheidswege verbods bepalingen en beschermende maatre gelen ten behoeve van een der beide seksen met uitsluiting der andere uit den booze is. Het verslag van de Nederlandsche Vereeniging tot bevordering der Be langen en Verpleegsters en Verple gers deelde mede dat aangesloten zijn 700 leden, verdeeld naar 6 afdee- iingen. Over 'het doel, het' reeds be reikte en wat de vereeniging nog hoopt te doen, werd in het verslag gesproken. Mevrouw Th. P. Haver bracht het verslag voor de Vrije Vrouwenveree- nijging uit. Volgens dit verslag is deze vereeniging de eerste in Neder land die zicli op feministisch terrein beweegt en werd nu 17 jaar geleden opgericht. Van wat de vereeniging in die jaren heeft gedaan werd eeni ge mededeelingen gedaan. De algemeene Nederlandsche bond „Vrede door Reoht" telt volgens het door mej. Van Eek uitgebrachte ver slag 1200 leden. In dit verslag: werd de oorlog en de daarmee gepaard gaande ellende geschilderd en werd verder het doel van den bond uiteen gezet en verdedigd. Mevrouw SissinghBennema te Groningen bracht het verslag uit voor de vereeniging „Vrouwenbond" le Groningen. Daarin wordt gespro ken van de dikwijls met succes be kroonde bemoeiingen op velerlei ge bied ten bate der vrouw. Van de Vereeniging tot verbete ring van den Maatschappelijken en Rechtstoestand der vrouw in Neder land werd het verslag uitgebracht door mej. Dull te Groningen. Spreek ster üchtte het ontstaan der veree niging, die een voortzetting is van het in 1894 opgerichte comité nader toe en zette het doel en streven der vereeniging uiteen. Jonkvrouw Schmidt auf Altenstadt bracht het jaarverslag uit van de Ned. Vereeniging tot bescherming van Vogels. De werkkring der veree niging bepaalde •rich volgens het verslag tot dusver tot de moreeïe op wekking en tot het wakker roepen van economische en ethische gevoe lens bij den mensch. Omtrent den vogelmoord op groote schaal, zooals die dag in dag uit in het zuiden van Europa en Afrika wordt gevoerd, werden eenige zeer belangwekkende opgaven gedaan. Gedurende de pauze werd medege deeld. dat groeten waren ingekomen vjjui de Qostenrijksclie en Zweedsche afdeel ingeii. Besloten werd aan de afcLeelingen van den Internationalen Vrouwen raad in Frankrijk, Italië en Ameri ka betuigingen van deelneming te eenden, respectievelijk met de ram pen te Courrières, bij den Vesuvius en te San Francisco. Mevrouw II. Cop—Zeelt te Delft, de secretaresse, bracht daarna het jaar verslag van den Internationalen Vrouwenraad uit. Het afgeloopen jaar is zeer gunstig geweest. Het aantal leden bleef stationair. De Kwartguldens-vereeniging voor Hei- de-ontginning en de Vereeniging voor Volksbibliotheken scheidden zioh af. DR. KUYPER OP REIS. De correspondent van de Kölniscbe Zeitung te Tandzjer meldde Woens dag Dr. Kuyper de gewezen Neder landsche mixii ster-president die se dert verscheidene maanden een stu diereis maakt door de landen om de Middellandsche Zee heeft ook ver scheidene dagen te Tandzjer ver toefd. Op het Duitsche gezantschap, dat sedert vele jaren belast is met de waarneming der Nederlandsche belangen in Marokko, hebben ter «ere van dr. Kuyper twee diploma tieke feestmalen plaats gehad, waar hij gelegenheid vond. met het diplo- maiencorps te Tandzjer kennis te maken. Ook met Mohammed el Tor res, den vertegenwoordiger van den Sultan, heeft dr. Kuyper in tegen woordigheid van den Duitschen ge zant bezoeken gewisseld. Dr. Kuyper zet vamdaag over Me- Jilla en Oran de reis voort naai' Al giers. ZOUTZUUR GEDRONKEN Twee jongens le Musselkanaal gin gen eene aldaar in aanbouw zijnde woning binnen waarin zij eene ge vulde flesch vónden. Denkende, dat cv sterkedrank in was, dronk een hunner er van. maar, daar de in houd verzwaktzoutzuur was. verkeert de knaap thans in zeer gevaarlijken toestand. LEVENSMOEDE. Te Utrecht heeft Woensdagmorgen een hovenier zich door ophanging van 't leven beroofd, naar men zegt, omdat hij des morgens tot de ontdek king kwam. dat zijn land bevroren was. ACHTERUITGAANDE. Uit Den Haag meldt men De toestand van den heer Gleich- man, minister -van staat, is do laat ste dagen meer achteruitgaande. De patiënt verlaat het bed niet meer en ©ok de krachten nomen niet toe. Sport en Wedstrijden HOCKEY. De eindstand van \het rangflijstje van de eerste klasse competitie van den Ned. Hockey-Bond is Mixed 10 7 1 2 15 41 17 Amsterdam 10 G 2 2 14 80 14 Haarlem 10 6 1 8 13 48 19 Victoria 10 3 2 5 8 20 43 Piod 10 1 3 6 5 21 34 Odis 10 2 1 7 5 18 51 Zondag wordt de laatste wedstrijd van dit seizoen voor den Nederland- schen Hockey- en Bandybond gehou den. Het is een ontmoeting tusschen een Noordhollandsch en een Zuidhol- landsch elftal op het terrein van de Haariemsche Hockeyclub te Heem stede. IN HOOGER BEROEP. Het Gerechtshof te Amsterdam deed uitspraak in de zaak van den 19-jari- gen Duitscher Paul Valentin Lemke, door de 4de kamer der Amsterdam- sche Rechtbank wegens diefstal van een fiets uit het gebouw New-York, Keizersgracht hoek Leidschegracht, veroordeeld tot 9 maanden gevange nisstraf met aftrek der gehoede pre ventieve hechtenis. Het Hof bevestig de het vonnis, doch bepaalde dat niet de. geheele voorloopige hechtenis, doch drie maanden daarvoor in mindering zal worden gebracht. Bevestiging werd geëischt van het vonnis der Amsterdamsche Recht bank, waarbij de 38-jarige D. Stave- riens, huisvrouw van De Geus van dei- Heuvel, werd veroordeeld tot één jaar gevangenisstraf ter zake van diefstal van een gouden horloge met ketting, gepleegd in een nacht op de Gelder- sche kade ten nadeel© van een voor bijganger. GER. BOND TOT VRIJMAKING DER KERKEN. In aansluiting op het verslag van de vergadering door den Geref. Bond tot Vrijmaking dei- Ned. Herv. Ker ken, Woensdag te Utrecjit gehouden, deelt de „Stand." nog het volgende mede In de statuten, die des middags werden vastgesteld, komt ook eene bepaling voor, dat de Bond leerstoe len zal stichten aan de Rijksuniversi teiten. De secretaris .het Kamerlid Duy maer van Twist, wees op het groot belang van Gereformeerd onderwijs aan de studenten, vooral aan die in de theologie. Het slot van deze discussie was, dat de volgende motie, door ds. A. Prins van St. Maartensdijk, Zeeland vastgesteld, met algemeene stemmen werd aangenomen „De vergadering, enz., gehoord heb bende de besprekingen in zake de bij zondere leerstoelen, spreekt als haar vertrouwen uit, dat het bestuur zoo spoedig mogelijk pogingen aaHjvende om te komen tot het oprichten van een bijzonderen leerstoel in de Geref. theologie." „Het Gereformeerd Weekblad" werd aangewezen als het orgaan van den Bond. OLYMPISCHE SPELEN. In den wedstrijd op fleuret is de heer S. Okker uit Amsterdam, lid van de schermvareenigdng De Vrije Wapenbroeders, in den eindstrijd ge komen. Hij heeft den vijfden prijs ge wonnen. Dillon Karanagh (Frank rijk) kreeg den eersten, en Casmir (Duitschland) den tweeden prijs. dezelfde straf veroordeeld, met be paling dat de door hem ondergane hechtenis geheel in mindering dier straf zal worden gebracht. POGING TOT MOORD. Voor het gerechtshof te 's-Herto- genbosch zullen den 9den Mei in hooger beroep terecht staan Luyku en van Steenpaal, door de rechtbank te Breda veroordeeld tot 15 en 8 ja ren gevangenisstraf wegens poging tot moord, gepleegd op de wed. Dek kers te Rozendaal. is, wordt dit niet te zwaar geteld buitendienhet nadeelig saldo, dat de voorstellingen hebben opgeleverd, bleef beneden de raming en werd volgens gedane toezegging door een garantiefonds geheel gedekt. De voorbereiding en leiding der voorstellingen in komend seizoen werd weer opgedragen aan de hee- ren Carl Corvey en Frans Netscher, die zich welwillend daartoe bereid hadden verklaard. Kerk en School NED. HERVORMDE KERK. Door ds. F. Hopster. predikant te Terheijden (classis Breda) is eervol ontslag uit de Evangeliebediening aangevraagd, in te gaan 10 Septem ber wegens den vervulden 40-jarigen diensttijd. Bedankt voor het- beroep te 's-Her- togenbosch door ds. A. A. Cremerte Broek in Waterland. GEREFORMEERDE KERKEN. Bedankt voor het beroep te Krui- ningen door den heer A. Rolloos, cand. te Amsterdam. Uit de Arbeiderswereld WORSTELEN. Zaterdag zullen Hackenscimiidt, de Rus, en Madralli, de Turk, to Londen worstelen om het meesterschap der wereld, ©n natuurlijk om geld. Een tijd geleden heeft de Rus den Turk gelegd, en deze brak toen een aim of schouder. Die is dan blijkbaar vol komen geheeld, want men verwacht eon spannonden strijd. Rechtszaken AMSTERDAMSCU GERECHTSHOF. HET „VERWISSELDE" KIND. In de Donderdagmorgen gehouden zitting van het Civiele Hof vroeg mr. Isidore Hen vernietiging van de pro cedure. Mr. Kappeyne van de Cap- pello, optredend voor de gemeente Amsterdam, vroeg vijf weken uitstel, >vat toegestaan werd. DUIVEN DIEF STAL. Een dergenen, die de duivenmarkt in de Westerstraat te Amstexxiam on veilig maken, stond Donderdagoch tend terecht voor de Amsterdamsche Rechtbank. Mr. van Dam, requisitoir nemend, eischte tegen bekl., een zekeren G. M. de K., wegens diefstal van duiven, bij herhaling gepleegd, een gevangenis straf voor den tijd van 1 jaar. De verdediger, mr. Goudsmit, acht te den diefstal niet bewezen en riep de clementie der rechtbank in. Uitspraak over 14 dagen. HET O. M. NIET ONTVANKELIJK VERKLAARD. De spoorwegbeambte D. B. S. te Bussum stond voor de rechtbank te Amsterdam terecht wegens het ont staan van gevaar voor een trein en veroorzaking van lichamelijk letsel door schuld. Hij had op 21 Januari verzuimd de boomen te sluiten van een overweg tusschen Hilversum en Bussum, waardoor een wagen op den overweg was beschadigd en de voer man en het paard werden verwond. S. was niet alleen disciplinair ge- straft door de spoorwegmaatschappij, doch bovendien reeds door den kan tonrechter te Hilversum veroordeeld wegens verzuim tot f 3 boete. Mr. Joh. M. Jolles, voor beklaagde als raadsman optredend, vroeg dat het O. M. niet-ontvankelijk zou wor den verklaard, omdat de beklaagde voor hetzelfde feit reeds was veroor- ield. De rechtbank begaf zich hierop in raadkamer en besliste overeenkom stig het verzoek van den verdediger. POGING TOT MOORD. Het Gerechtshof te 's-Hertogexü- bosch heeft uitspraak gedaan in za ke L. Ch. J. L. M. Rubens, oud 30 jaren, landbouwer te Thorn, thans gedetineerd. Bij vonnis der rechtbank te Roer mond van 13 Februari 1906 werd be klaagde schuldig verklaard aan po ging tot moord, gepleegd op Peter Daleman. 20 jaar, arbeider te Ratin gen. en veroordeeld tot 2 jaar en 6 maanden gevangenisstraf. Het Gerechtshof heeft dit vonnis vernietigd beklaagde schuldig ver klaard aan hetzelfde misdrijf en tot MAATSCHAPPIJ „DE SCHELDE". Men schrijft uit Viissingen Woensdagavond om half zes wer den de werklieden van de werf der Koninklijke maatschappij ,.De Schel de" in de gelegenheid gesteld te stem men over het voorstel van de directie betreffende verandering van arbeids tijd en verhooging van uurloon. Het voorstel van de directie werd met groote meerderheid verworpen. In herinnering zij gebracht dat de voorstellen van de directie hierop neerkwamenHet uurloon van lede ren arbeider te verhoogen met 10 pet., afgerond in halve centen en den normalen werktijd op 60 uur per week te brengen. De overuren, waar voor 50 pet. verhooging was voorge steld, zouden blijven tusschen 8 uur 's avonds en 6 uur 's morgens en Zon dags. DE STAKING TE WAGENINGEN. Aan de steenfabriek Gideonse wordt het steenen laden, onder politietoe zicht. geregeld voortgezet. Een schip is reeds geladen de stakers zijn van het jaagpad langs den Rijn ver wijderd daar dit pad tot het fa brieksterrein behoort. De toegang wordt thans door bordjes verboden. Stakers posten aan de drie toegangs wegen. INGEZONDEN M®DEDEELINGEN A 30 Cent per regel. Koloniën BRONDGEEST-ENSEMBLE. Omtrent de ontbinding van het Brondgeest-ensemble wordt did. 30 Maart aan het „Bataviaasch Nieuws blad" gemeld Het Brondgeest-ensemble is ont bonden. De leider, de heer Brond- geest, rekende na een rumoerige bij eenkomst met de artisten af en gaf hun passagebiljetten. Hij blijft zelf hier voor de afrekening zijner zaken. Alle artisten. uitgezonderd Greta Beekman, verbonden zich gister avond onder groot enthousiasme op nieuw onder leiding van mevrouw Brondgeest. De gewezen leider is hierover woe dend, te meer daar hij heden door den residentie-rechter veroordeeld werd tot een geldboete en de gerechts kosten wegens beleediging van me vrouw Van den Steen. In die woede smeet hij een schminkpot over de garderobe van zijn vrouw. Het nieuwe gezelschap geeft vermoedelijk Woensdag hier een operette. In het hotel is ook al herrie ont staan tusschen den gewezen leider en het gezelschap. Een manifestatie van het publiek om hulde te brengen aan mevrouw Brondgeest wordt voorbereid. Letteren en Kunst DE KUNSTKRING. De tooneel- en letterlievende veree niging „De Kunstkring" hield on dei- voorzitterschap van den heer J. J. Jonckheer in „Zeemanshoop" te Am sterdam zijn eerste jaarvergadering. De Raad van Advies rapporteerde bij monde van -den heer Carl Cor- zijnen voorzitter, den heer Carl Cor vey, over de artistieke resultaten van het afgeloopen seizoen, aan welk verslag het navolgende is ontleend In het seizoen 1905/06 deed „De Kunstkring" onder zijn protectoraat opvoeren Hollandsche stukken 1 („Ontoerekenbaar") Fransche stuk ken 0 Duitsche stukken 6 („Ju- gend", ..Die Frau am Fenster", „Ge spenster". „Rosenmontag" „Stein unter Stein en" en „Hedda Gabler"). Voorts wei-den twee voordracht avonden gehouden door den Rotterd. tooneelspeler L. H. Smith en door luitenant Albert Vogel, één gemeng de avond door de Leipziger Littera- rische Ge sell schaft, twee muzikale s-oirées door het Rotterdamsche trio Wolff-Mossel-Verhey en één dilettan ten-avond. De medewerking, die ..De Kunst kring" in de tooneelwereld en bij pu bliek en pers mocht ondervinden, was bijzonder grootbijna zonder uitzondering hadden de voorstellin gen plaats in een uitverkochten schouwburg en schier eenparig gun stig was de pers in haar oordeel over hetgeen gepresteerd werd. Het geen men in het eerste jaar heeft vermogen te ben-eiken heeft de ver wachtingen verre overtroffen en vol vertrouwen kan dan ook het volgend seizoen worden tegemoet gezien. De financieels resultaten geven re den tot tevredenheid. Wel werden de hooge onkosten der buitenlandsche voorstellingen niet immer gedekt, maar waar het „De Kunstkring" al lerminst om financieel succes te doen EEN OUDEN VRIEND. Een waren vriend is hij die u in den nood ter hulp komt. De Pink Pil len zijn gelijk ware vrienden die niet nalaten U ter hulpe te komen, telken male als Uwe gezondheid be dreigd wordt. Ongelukkiger wijze ge nezen de Pink Pillen niet alles, maar zij zullen steeds goed doen als Uwe ziekte voortkomt uit de armte van het bloed, zwakte van het zenuwge stel Deze ziekten zijn talrijk. De bloedarmoede, bleekzucht dei' jonge meisjes, bleeke kleuren, benauwdheid onregelmatigheid der vrouwen, slech te spijsvertering, verlies van eetlust, pijnen zijn toe te schrijven aan de armte en de onzuiverheid van het bloed. De neurasthenie, de prikkelbaar heid, de slapeloosheid, de zenuwpij nen moeten toegeschreven worden aan de zwakte van het zenuwgestel. Om al deze ongemakken tegen te gaan, zullen de Pink Pillen steeds werkdadig optreden. Anderen hebben ze zoor voor U werkdadig gevonden, gij zult ze eveneens werkdadig vin den. De heer W. C. Gravendeel, Brug wachter R. T. M. te Puttershoek schrijft„Sedert 2 jaren heb ik koorts gehad, ik verkeerde in zeer slechteD gezondheidstoestand. Gedurende 9 maanden was ik verplicht te bed te blijven. Gedurende dien tijd heb ik verscheidene behandelingen zonder succes gevolgd. Ten slotte heb ik het besluit genomen de Pink Pillen te ge bruiken en ik ben na 't gebruik van slechts eenige doozen geheel en al genezen. Men weet dat de koorts als eerste uitwerking heeft om de hoeveelheid der roode bloedlichaampjes op belang rijke wijze te veirminderean, het bloed te verarmen. De mensch die een ver armd bloed heeft kan geen geregeld werk verrichten, want geen bloed, geen krachten. Juffr. P. H. Kwaaitaal, Station straat 65 te Zaandam, 23 jaar oud, schrijft „Sedert langen tijd heb ik aan bleekzucht geleden, ik was uiterst bleek. Ik had geen eetlust en geene krachten meer. De Pink Pillen zijn voor mij zeer gunstig geweest. Zij hebben mijne gezondheid geheel en ai hersteld. Verder kan ik bevestigen dat de uitwerkingen der Pink Pillen van blij venden aard zijn, want reeds voor twee jaren hebben de Pink Pil len mij genezen en sedert dien tijd ben ik nooit meer ziek geweest. Prijs f 1-75 de doos, f 9.— per 6 doo zen. Verkrijgbaar bij Snabilié, Stei ger 27, Rotterdam, hoofddepóthouder voor Nederland en Apotheken. Fran co toezending tegen postwissel. Ook echt verkrijgbaar voor Haarlem en Omstreken bij Wed. W. Plaatzer van der Huil, Drogerijen, Jansstraat 28, Haarlem. Gemengd Nieuws De Ramp te San Francisco. Het hard'e en strenge optreden van de geregelde en militie-troepen —hoe goed het ook in de eerste dagen werk te begint nu de menschen te ver velen. Waarschijnlijk is dit voor het grootste gedeelte toe te schrijven aart liet misbruik maken van de macht. De burgemeester, toegevende aan den drang der bevolking, heeft generaal Kooter, den commandant der militie geschreven, dat nu de staat van beleg was opgeheven geen burgers meer gedwongen mochten worden werk te doen in de straten. Dit op- ruimingswerk behooren de militairen te doen. De burgers hebben thans an dere dingen aan het hoofd. Thans worden de straten gezuiverd van puin, de muren die er nog staan, worden door middel van dyna miet vernield opnieuw geplaveid, opdat de electrische tram weer zoo spoedig mogelijk zal kunnen rijden en gezorgd kan worden voor de elec trische verlichting. Een aantal van de meest notabele burgers hebben vergaderd om te spre ken over den herbouw der stad. Men zal waarschijnlijk beginnen aan den waterkant, waar nieuwe kaden en pakhuizen zullen verschijnen, welker kosten geraamd zijn op 25 millioen dollar. De eerste paardetrams hebben den dienst hervat. De passagiers worden gratis vervoerd. Een architect uit Chicago heeft een ontwerp ingediend tot den wederop bouw van de stad met terrassen en boulevards. Behalve de nieuwe, hevige aard schokken, die zoowel in San Francis co als in de naburige plaatsen Oak land en Berkeley waargenomen wer den, schijnt de toestand toch bevredi gend te zijn. Maar wie zal zeggen, wat er nog komen kan en wat er van de voorspelling van nog grooter© ge beurtenissen zal uitkomen? Een correspondent seinde nog Op Telegraph Hill, op den Russï- schen heuvel en langs de heele noord kust zijn verschrikkelijke dingen te zien geweestheele troepen halfver- hongerde honden vraten daar men- schenvleesoh. Men heeft armen en beenen gevonden waar het vleesch van afgevreten was. De honden woel den liet puin om, ten einde nieuw voedsel op te sporen de dieren waren zóó uitgehongerd, dat, als men ze trachtte te verjagen, zij zich grom mend verdedigden eto de menschen wilden aanvallen. Eindelijk werden, op aandringen der bevolking, matro zen gezonden, die begonnen met alle honden dood te schieten. Men had niet vermoed, dat juist in dat deel van de stad nog zooveel lijken onder het puin lagen, voor dat men er de honden aan het werk zag. Met de plannen tot spoedigen weder opbouw van de stad schijnt 't ernstig gemeend te zijn. Het werk zaA aan gevangen worden aan den waterkant, waar nieuwe kaden en magazijnen ten koste van 25 milioen dollars ge bouwd zullen worden. Het embargo op de scheepvaart is opgeheven. In het Waldorf-Astoria hotel te New York heeft de Californische Vrouwen club eene vergadering gehouden en besloten, giften uit het buitenland voor de noodlijdenden te San Fran cisco aan te nemen. In liet desbetreffende besluit wordt de houding van president Roosevelt afgekeurd deze zou veel ergernis ge wekt hebben in het land. Het was on billijk en schadelijk, aan het buiten land niet het recht toe te kennen een aandeel te dragen in de stoffelijke verliezen. Het aannemen van vreemde hulp wordt bovendien gerechtvaar digd door het groote aantal vreemde lingen, dat te San Francisco woont. En ten slotte zijn de Amerikanen nooit voor het hoofd gestooten, als zij hulp verschaften bij ernstige rampen in Europa. In verband met het bovenstaande is het wel merkwaardig, dat de Keize rin-regentes van China, behalve 360.000 als algemeene gift, f 150.000 geschonken hieettt bijzonderlijk ten ba te van de Chineezen te San Frafi- cisco. President Roosevelt heeft aan het Congres een boodschap gericht, waar in hij aanbeveelt, 300.000 dollars be schikbaar te stellen voor werkzaam heden aan de marinewerf op Mare- eiland bij San Francisco, om de werk- loozen aldaar aan verdiensten te hel pen. Tegelijkertijd wordt een crediet ver langd voor vernieuwing van den voor raad van het leger te San Francisco. MINISTER CLEMENCEAU. Van alle ministers van het kabi net Sarrien heeft de heer Clémen- ceau de grootste verwachtingen ge wekt. Men gedoofde van hem groote daden te zullen zien. Tot nu toe heeft hij aan die verwachtingen niet vol daan. Zeker is hem het begin zeer moeilijk gemaakt. Dadelijk kreeg hij te doen met de groote mijnwerkers- staking. En nu reeds zal hij bemerkt heb ben, dat regeeren niet zoo gemakke lijk'is als critiseeren. Want tegen over de stakende mijnwerkers sloeg hij geen al te goed figuur. Hij dacht een diepen indruk op hen te maken, toen hij geheel alleen, ronder eenig officieel gedoe, een redevoering hield op een hunner vergaderingen. Zij luisterden wel. maar zijn woorden gleden op hen af als waterdroppels op een gummi-regenjas, zegt de Pa- rijsche correspondent van de Voss. Ztg. Nog eens wilde hij een poging wagen, en reisde voor de tweede maal naar Lens. Thans werd zijn op treden grotesk. Hij wilde de mijn werkers in hun woning opzoeken. De burgemeester vergezelde hem. Des morgens tegen acht uur klopte hij aan een deur. De deur werd geopend door een lieve gestalte in nachtge waad. met blonde vlechten. De mi nister had den vrede verstoord in de nederige woning van twee jonge naaistertjes. In het huis daarnaast woonde werkelijk een mijnwerker. De burgemeester riep „Heidaar De minister van binnenlandse he zaken is hier- om jullie eens op te zoeken." De lang-slaper hij had met de staking niets anders te doen scheen nóch verrast, nóch buitengewoon vereerd. „Zoo, de minister? Hij komt wat vroeg. Ik moet me nog aanklee- den." „Nee, nee" riep de minis ter, „kom zooals je bent". En de mijnwerker verscheen werkelijk in nachthemd. De minister drukte hem de ongewassohen hand en vroeg hem naar zijn oordeel over de staking. De man in het hemd antwoordde kalmpjes onverschillig..Heel een voudig. Ik heb geen meaning. Ik staak, omdat de anderen staken. Als de anderen weer aan het werk gaan, dan zal ik het ook graag doen." „Ben je tevreden met je levens voorwaarden tevreden over je direc tie „Dat is maar zoo zoo. 't kon beter. Maar we moeten nemen wat we krijgen kunnen. Een anderen keer kunnen we nog eens beginnen." De minister wist genoeg. Hij ging toch nog naar een anderen stalker, die hem even koeltjes ontving.... Wat was het gevolg van dit afda len tot het volk Clémenceau werd bespot door de mijnwerkers en de behoudende pers nam een loopje met hem, zoo raak als hij het nooit met anderen deed tijdens zijn journalis- tische loophaan. En dat zegt veel. Hij had een leger mobiel gemaakt als gold' het een veldtocht27000 man voetvolk en ruiterij stonden in het mijn-district. En deze geweldige macht, is niet in staat plunderen en brandstichten te voorkomen, arbeids- willigen te beschermen tegen de aan voerders die hun dwingen de werk plaatsen te verlaten en met de re bellen mee op te trekken, achter de roode vlag. tegen de militairen. De troepen boezemen geen ontzag in. want de stakers weten dat het haar verboden is van de wapens gebruik te maken. Zoo groeit de bandeloos heid, zoo wordt er steeds meer 0„. weid gepleegd. De soldaten worden steeds brutaler aangevallen en mis handeld. Alles toebereidselen voor een treffen dat bloediger dreigt te worden, dan het waarschijnlijk ge- weest zou zijn, wanneer de gewa pende macht dadelijk zich scherp ge zet had tegenover de anarchistische elementen onder de stakers. Alle rustige burgers zijn verstoord op den heer Clémenceau. Wanneer in het sta/kingsgebied de orde niet spoedig hersteld wordt, kan een uit barsting van toorn van de openbare meening tegen dezen minister niet uitblijven. Dan zal hij niet veel tot zijn verontschuldiging kunnen aan voeren. EEN CURIEUS GESCHRIFT. De Russische schrijver Basjenof, die voor een uitstekend kenner van het Oosten doorgaat, heeft een merk waardig gesclu-ift overgelegd aan den chef van den generalen staf, luit.-gen. Palitzin. De heer Basjenof n.I. beweert, dat na 6 jaar een twee de oorlog tusschen Rusland en Japan zal uitbreken. Japan, zegt hij. zal niet zoo dwaas zijn te wachten, totdat Rusland w op krachten is gekomen, te meer daar Japans leger en vloot volkomen in orde zijn en dit land kan rekenen op de hulp van Engeland, dat de Russen zoowel van het Westen als het Zuidetn kan aanvallen. Japan wil tot eiken prijs het kustgebied van Rusland in het Verre Oosten, Kamsjatka incluis veroveren en bo yendien zijn pas verworven positie in Korea en Mandsjoerije versterken. De vrede van Portsmouth isvcrlgena den schrijver, eigenlijk slechts een korte wapenstilstand, na afloop waar van Rusland niet tegen één maarte gen twee mogendheden te kampen zal hebben. Ter verdediging zou eigenlijk het Mandsjoerijsche leger in het Verre Oosten moeten blijven en wel aan de grens van 't nieuwe Jajpansche gebied in Korea en Man dsjoerije. Mocht het niet mogelijk zijn het geheele leger daar te laten, dan zouden toch twee derden, geheel tot den oortog gereed, in Oost-Azië gestationeerd moeten blijven Verder moet men militaire kolo niën vestigen aan de grenzen zor gen voor uitstekende kaarten de Russische stellingen steeds sterker maken zonder te letten op de protes ten der Japannerseen krachtige vloot te Wladiwostock inrichtenzoo snel mogelijk een tweede Siberische spoorlijn aanleggen, enz. enz. „De tweede Japansohe oorlog-"zoo eindigt de memorie, „kan niet uit blijven. Met alle kracht moeten we er ons op voorbereiden, anders wor den we naar den Baikal terugge jaagd." De veronderstelling, dat Rusland binnen afzienbaren tijd nog- een oor log zou kunnen voeren klinkt, in de tegenwoordige omstandigheden als bluf of als hoon. Doch dat Japan zijn gebrekkige overwinning zal wil len voltooien, misschien nog wel bin* nen zes jaren niemand die de voorgeschiedenis van den oorlog en ■den vredehandel te Portsmouth ge volgd heeft, kan dit betwijfelen, zegt de N. C. Stoomvaartberichten Het st. Ardjoena, van Rotterdam naaa- Java., vertrok 26 April van Mar seille. Het st. Gphir, van Java naar Rot terdam, arriveerde 26 April te Mar seille eoi zette de reis voort. Het st- Prins Maurits vertrok 25 April van New-York naar West- Indië. Het st. Prins Willem IV arriveer de 21 April van Amsterdam te Para maribo. Het pantserdekschip Friesland pas seerde Donderdagochtend om elf «ur Dungeness. FAILLISSEMENTEN Uitgesproken Amsterdam, 19 April. lo. S. A. Si mon, borstelmaker, haarwerker en koopman, wonende te Amsterdam 2o. E. Blom, grossier in suikerwaren wonende te Sloten. Mr. P. J. Bijle- veld, rechter-commissaris. 23 April. F. A. Saul, schoenmaker te Hilversum. Mr. A. Fentener van Viissingen rechter-comm. A. M. Ruys van Hoogh Schaer- woude. commissionair in effecten, ie Bussum, kantoor houdende 'ie Am sterdam. Mr. A. .Fentener van Viis singen, rechter-comm, Arnhem, 23 April, J. Winnen, kof fiehuishouder te Arnhem. Mr. P. F. A. Cremers, rechter-comm. Breda, 24 April, H. F. LI., ook ge naamd H. M. H. van Olffen vroeger manufacturiea- te Viissingen, thans handelsreiziger wonende te Prinien- hage. Jhr. mr. A. J. J. van Sasse van Ysselt, rechter-comm. Vernietigd De faillietverklaring van M. J. yan der Heyden te Hilversum. Geëindigd J. G. van Hoogstraaten .bierbrou wer te Beegden. (Si.ct.) RECHTBANK TE ROTTERDAM. Woensdag 25 April. Uitgesproken P. C. Duermeijer, agentuur- ea commissiehandel drijvende onder de firma P. C. Duermëfjer Co., te Rotterdam, Aart van Nesstraat 79 a en kantoor houdende Wijnhaven 98 100. J. van Veen, bierbottelaar te Hoek van Holland. J. de Koster, sigarenwinkelier te 's-Gravenzande. Amy Frederica Sheath, weduwe van Bagdatopulo, zonder beroep, Nieuwe Binnenweg 466 alhier. J. W. J. Duncker, pensionhouder, Schietbannlaan 7, alhier. J. G. C. Beukers, handelsreiziger, Overschiesche straat 24 te Schiedam. Rechter-comm. in alle deze faillis sementen mr. I„ Offerhaus Jan.

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 6