Kwartjes-Advertentiën één Kwartje???? m Haarlem's Dagblad Derde Blad van HAARLEM'S DAGBLAD. Bureau: Gr. Houtstraat 55. Behoorende ^iirlem'i Dagblad" ▼au Maandag 30 April 10C6 Br. 7006 Binnenland REMBRANDTFEESTEN TE AMSTERDAM. Het Centraal Comité van A ros ter- damsche Vereenigingem voor do Rem- I brandtfeesten vergaderde in Krasna- polsky, onder voorzitterschap van den lieer J. E. Blussé. Aan de orde werd daarin gesteld een schema van een programma der feestelijkheden, vrucht van de werk zaamheid der .verschillende sub-eom- missies. Dit schema luidt als volgt Zondag 15 Juli: Opwekking tot vlaggen. 8 uur 's voorm. Koraalmuziek van verschillende torens. 121 uur 'snaan. Optocht turnver- cenigingen en kinderkoor. Défilé langs Rembrandt's standbeeld en huldebe tuiging. 1—3 uur Turn-uitvoering (terrein Rijks-Museum). 3—4 uur Kinderkoor (terrein Rijks- Museum). 4—5 uur Turn-uitvoering (terrein i Rijks-Museum). 2i uur Zang Gem. koor Zanglust, I Vondelspark. 8—1U uur Zang Kunst na Arbeid, Vondelspark. 8—10 uur Zang Nation. Zangvereni ging oif Vereenigde Zangers. Wandelconcert Militaire Kapel. Ver lichting Rembrandtplem, Utrechtsche- straat, Frederiksplein, Aanstel, mis schien Gondelvaart Roeivereenigin- gen. Verlichting Renibraidtsliuis Jo- denbreestraat, Leidschegracht, Ge meente- en Rijksgebouwen. Projecties Artis en Panorama gratis of tegen kleine entrée toegankelijk. Feestvoorstellingen Grand Theatre Van Lier en Holl. Schouwburg, met medewerking van Zang- en muziek gezelschappen. Rembrandt-Theater, Frascati en Pa leis nog onzeker. Maandag 16 Juli. 2 uur 's nam. Bloemencorsodéfilé door de stad. 8 uur Muziekuitvoering Vereen. Sar- pliati en Diemen (plein). 8 uur Concert Schutterij. Vondel park. 8 uur. Wandelconcert. Militaire Ka pel. 8 uur. Postfanfarekorps. Thorbecke- plein. 8 uur. Volksweerbaarheid. Concert. Dinsdag 17 Juli. 8 uur. Volksweerbaarheid. Concert. 8 uur Gecombineerde Zangvereni gingen (450 personen). Dir. Presburg, met Anist. Fanfarekorps. 8 uur Sarphati. Concert. Oud-Hollandsche poppenkast. Scha duwbeelden, Reunië van alle vereni gingen en taptoe met fakkels en lam pions langs Rembrandt's standbeeld. Het ontwerp-programma toelichten de, wees de lieer Blusé er op, dat Zondag 15 Juli de eigenlijke dag van de feestviering de hoofdfeest dag zal zijn, ten einde zooveel moge lijk alle deelen der stad in de gele gen! ueid te stellen aan de feesten deel te nemen. Ook zullen de verschillende scholen worden uitgenoodigd een uur tje aan Rembrandt te wijden en zal op de scholen een brochuretje wor den verspreid, waarin op populairen trant over Rembrandt als onzen groot sten schilder wordt geschreven1. aanwezig bleek, schijnt in lateren tijd dichtgemetseld te zijn, zonder dat men het hardsteenen kozijn, waaraan de haken van een houten luik nog aanwezig zijn, heeft weg-1 genomen. De reed's vastgestelde tee- kening is Lierdoor gewijzigd, zoo dat nu -verscheidene raampjes in zandsteenen kozijnen aangebracht zullen worden. Ui teene der twee poortopeningen, die toegang tot den kelder geven, zijn ook de later aangebrachte stee- nen verwijderd. In de andere poort zijn tot nu toe de houten deuren be houden gebleven. Deze kelder moet door de kloosterlingen wel als kapel voor de godsdienstoefeningen ge bruikt zijn. De ..Schierstins" was na melijk een lusthof van de abten van het Bemardiner klooster Klaarkaanp. Dit klooster in 1204 reeds een dei- rijkste en machtigste in Friesland1, lag onder R-inaumageest en is opge heven in 1580. Het stond tevens in betrekking tot den reeds lang ver dwenen uithof Sionsberg bij Doklcum. Aan den ..Schierstins'^s dan ook geen historische vermaardheid ver bonden en het gebouw blijft meer be houden als een laatste herinnering aan het kloosterleven in Friesland. DE „SCHIERSTINS" TE VEENWOUDEN. Men schrijft aan de Leeuw. Ct. Met het restaureeren van den „Schierstins" te Veenwouden an het terugbrengen in den meer oorispron- kelijken toestand, zal weldra een aanvang worden gemaakt. Wanneer men niet wil dat het oude gebouw vooraf dn puin stort wordt het in derdaad tijd. Nn het klimop, waar mee de toren gedeeltelijk was be groeid, is weggenomen, komt niet alleen zijn bouwvalligheid zooveel te meer uit. maai- is ook de kans op het uitvallen der steenen blijkbaar aanmerkelijk toegenomen. De oude lichtkozijnen, die uit den zuidelijken muur zijn gevallen, hebben met de brokken steen, die te gelijk zijn weg gezakt. groote gaten doen ontstaan, waardoor het gebouw zeer zeker ver zwakt is. Deze lichtkozijnen zullen met de restauratie niet weder ge plaatst worden, omdat ze oorspron kelijk niet aan het gebouw behoord hebben De eigenlijke lichtopeningen waren indeitijd. evenals bij alle oude gebouwen, stellig van veel ger ringer omvang. Hoe -die er ongeveer hebben uitgezien en van welke af metingen ze waren, is pas bij het verwijderen van het klimop aan het licht gekomen. Het eenige raampje, d at -in den oostelij ken mu ur moig EEN BEZOEK AAN DE CLUB IN TERNATIONAL DE BIENFAISANCE Bij een bezoek aan de Club inter national de Bienfaisance te Amster dam heeft de Amsterdamsche menie- werker van de N. Ct. een onderhoud gehad met den penningmeester He it Politzen. Deze haalde te voorschijn de aan vragen om liulp, netjes gesorteerd uit een kastje, met liet opschrift lettres demand es do charité", de quitanties voor ontvangen giften hij dozijnen, de boeken der leden, de boeken met „refuses"1 Van allerhande waren die aanvra gen, waaraan na Informatie voldaan was. 50 voor een vereeniglng van kinderkleeding, 30 per maand voor de zangstudie van een arm, mooi, be gaafd meisje, 10 per maand vooreen uitbesteed kind, welks moeder in de gevangenis toeft, voor de werklooze suikerbakkers 50, 100 voor de Ver. van Weesvaders en ƒ50 voor wedu wen, ƒ20 aan een armen „franzoos" om er een in den vorm van een woonwagen een onderdak voor vrouw en kinderen te koopen, 150 aan liet Ned. Isr. Armbestuur en ƒ100 aan een andere Joodsche philantrophische vereeniging, 5 per maand voor een lamme Luxemburger uit den „Du velshoek"Zoo zouden we nog wel een kolommetje kunnen doorgaan. In bonte mengeling in geschiedenisjes op zich zelf, in verhalen van poëzie en leed volgde de eene bladzijde met ingeplakte quiteeringen de andere op. Openlijke advertenties als dankbetui ging, waren hier en daar bijgeplakt. En op een eereplaatsde quitantie van het Amsterdamsche Comité van Zeeuwen voor den watersnood, ad ƒ1000! Daaronder een van ƒ223 op een aparte lijst van membres der club nog bijeengegaard. En reeds ligt een tweede lijst ter inteekening. Zoo werd mij inderdaad bewezen, dat sinds 23 Juni 1905 voor liefdadige doeleinden ƒ4270.80 is weggegeven, j waartegenover de inkomsten ook een beduidend accres aanwijzen. Wij za- j gen juist het 1051ste lid ingeschreven en zooals uit het hier gevoerde pro ces bleek, betaalt ieder lid 20 fr. en trée en 20 fr. contributie per jaar. En naast het dikke ledenboek, be staat een legger voor refusés, op 't oogenblik 251 in totaal, wat Herr Po- i litzen als bewijs te meer demonstreer de tegen de bewering van kwade 1 menschen, dat het per saldo toch om J't rouge et noire was te doen. DAn zou men allen in de Club opnemen, op de dubbeltjes alleen letten en niet informeeren of met met „anstandlge" lui te doen had. Was onlangs, na verschillende adellijke voorgangers, zelfs de Russische prins Orsof niet ge weigerd, op grond van zijn min- vleiende rc-putatie? In zijn salon met de behagelij- ke aankleeding van stijlmeubelen stond een groot orchestrion, dat vooi 'n gulden het orakel verkondigde. Herr Politzen offerde 'n muntstuk pour la Charité, en marschmuziek bonibazuinde door het huis. Hij wees op het opgehangen uittreksel uit de statuten, die als doen der club het uitoefenen van weldadigheid en liet veraangenamen van vreemdelingen van hun verblijf in de hoofdstad om schrijven. O, zeker, als de leden het aangenaam vinden, kunnen ze boven spelen, zoo goed als in de salons kaarten, domineeren, ping-pongen of wat dan ook. Maar daarmee heeft het club-bestuur niets van doen. De mem bres moeten dat zelf weten, uit hun midden dan een bankhouder aan wijzen. In sprekende letters stond het on der het statutenschilderij afgedrukt Le club fait appel aux coeurs géné- reuxprecies als onder den oproep in do vestibule, om voor de slachtof fers van den Zeeuwschen watersnood andermaal te offeren... Toen wandel de Herr Politzen het cabinet de lec ture binnen, waar, in brons gekleur de, zware fauteuils heeren te lezeD zaten, buitenlanders-leden. Op tafel lag internationale lectuur, vooral ge ïllustreerde, en masse verspreid, op een rek hingen de couranten en sport bladen van wel alle groote Rijken. En tusschen de fraai omlijste tee- keningen en platen veel Engelsehe, die met smaak moesten zijn uitgeko zen hing de beeltenis van H. M. de Koningin, bedoeld blijkbaar als erkenning voor de Hoogere goedkeu ring, gehecht aan de statuten dezer Club international de Bienfaisance WTaarom de strijd nu eerstdaags in hoogste instantie zal worden gestre den. Zonder dat proces, dat zooveel geld kost, morde de penningmeester, zouden met Kerstmis totaal 500 arme katholieke-, protestantsche- en joden kindertjes in 't pak zijn gestoken BESMETTING DOOR DE SCHOOL. „Bij de meeste epidemiën is de school het besmettingsbrandpunt", verzekert de Gezondheidscommissie te Doesburg, en zij heeft aan de gemeen te- en schoolbesturen en hoofden van scholen in haar district eene reeks gedurende 24 uren gesloten te hou den. Op deze wijze wordt tegelijkertijd de in 8 genoemde desinfectie der lo kalen verkregen. De leien kunnen met een warme zeep-en soda-oplos^ing afgewasschen worden. Wordt een schoollokaal, buiten «en schooltijd, voor bijeenkomsten ge bruikt dan kieze men daarvoor bij voorkeur dagen, waarop geen school tijd volgtin elk geval is zorgvuldige reiniging door schrobben noodzake lijk, voordat de kinderen weder in de lokalen worden toegelaten. Aan elk kind moet een kapstok met een bepaald nummer worden aange wezen, op welke het verplicht is klee deren en hoofddeksel op te hangen. ONGELUKKEN. Zonder dat iemand er iets van be merkt heeft, is Vrijdagnamiddag do 3-jarige W. B. op het rijnschip ,,God j met ons", liggende aan de Prins Hendrikkade W.Z. te Rotterdam, van het voordek in de Koningshaven ge- j vallen en verdronken. Vruchteloos 1 heeft men naar het lijk van den j knaap gedregd. Dat bij de groote circulatie van groote doek beschouwt, er over fseen Duitsch geld alhier, velen de waarde statige rust, een somberte ook, die wel van Hollandsck geld niet kennen bleek komt doordat het wat te donker heden op de mar*. lenmnd w.lde een ketting koopen, waarvooi hem daille van do Koningin Iedor eens op een dubbeltje werd gevraagd. Dit z n beurtHij heeft een mooi doek, vond de man te veel, doch wou wel een groote doode kalkoen, liggend in 2 grosschen (12 cent) betalen, maar een heLling van 't duin. Mooi van zware kleur, jammer dat blokje lucht links boven. j Het is mij een groot genoegen heel veel goeds te zeggen van een zeer be schaafd, rustig, kalm, teer-fijn stuk van A. L. Koster, alhier, die veel schilderend bloemenvelden hier met 1 „Bloeiende tulpenvelden bij Rijns- burg" inneemt een bescheiden docli zeer waardeerbare plaats. Vooral de ëm heel meer ook niet. Letteren en Kunst WATERSNOOD. Men meldt uit Oud-Vossemeer Vrijdagochtend vertrok het deta chement pontonniers naar de garni zoensplaats Dordrecht terughet schip, dat als verblijfplaats gediend heeft, werd door eene stoomboot, be mand met torpedisten uit Brielle, go- sleept naar zijn bestemmingsplaats. Een tiental pontonniers zijn hier ge bleven onder bevel van een sergeant om de ingezetenen aan water te hel- WAAROM Z0UDT GIJ DURE ADVERTENTIËN PLAAT SEN, WANNEER GIJ UW DOEL BEREIKEN KUNT MET worden dagelijks advertentiën van Vraag en Aanbod opgenomen tegen betaling van EEN KWAftTJE voor een advertentie vau hoogstens 6 regels, drie maal achtereen TWEE KWARTJES bij vooruitbetaling. Wie personeel zoekt of sijne diensten wenscht aan te bieden, wie iets wil koopen of ver koopen, huren of verhuren, kan dus voor EEN KWARTJE in HAAKLEH'S DAGBLAD terecht. Op onze Kwartjes-Advertentiën komen vele reflectanten en brieven. ARTI ET AMICITIAE. Werkende Leden Tentoonstelling. Eerste deel. Nu kan 'k wel veronderstellen, dat, wie waarlijk belangstellen in kunst, huTzengroep' achter't veld deze tentoonstelling zijn gaan zien en mooi. 'k kom nu nog eens terug op 't veie van een onzer grootste teekenaars, goede, dat de werkende leden dit jaar m. Bauer, is een zijner beroemde gegeven hebben. 1 aquarellen, een toer-grijs droomge- Zooveel namen noemen als in m'n zicht 0p Oosterscho stad. Met veel eerste aankondiging, kon 'k niet meer, Juclitige vegen en zwierige halen too- hen allen bespreken evenmin. Ook :s vert deze groote artiest wazige droo- er liet verschijnsel, dat bij eerste be men uit het verre Oosten, verbeeldend schouwing heel wat voldoende wordt jiet machtige Oosten door de neveling gevonden, dat bij nadere beschouwing vaT1 zijn droomen heen. middelmatig blijkt. Een ander die on-IIollandsch is, is Zwijgen we over de middelmatigen. jurres, die romantische taffereelen met Maar 't zou sommigen kunnen be- Fransche kleuren maakt vallen om, nu zij eeii eigen oor-, Een zeer bijzondere is ook Moniü- deel hebben, nog eens wat te hoor en ckendaan. over de belang-volste stukken. Maar zijn teekoning (der hoornen W. B. Tholen heeft een „Zuider- vooral) is mij zoo vreemd, dat 'k geen zee". Ik houd bijzonder van dit stille, geVoel van schoonheid krijg, ondanks rustige, zoo dood-eenvoudige, kalm- de kleur. Heel mooi van stemming grijze doek. De zee en w a t een voruI 'k Edz. Koning, met een blau- water-weergave de zee nbbelt en wïgen boschzoom. terwijl me Vreeden- plooit en schuifelt en deint zoowat burgh uitstekend leek van zonnigheid, met vlucht'ge rimpeltrekjes, terwijlResten non te noemen Bastert. wat een enkele grootere golf heel zacht, toonloosWilly Martens mondain, geruischloos opboogt en omkromt. En Wally Moes stijvig. Piet Mondriaan de donkere blauw-grauwe wolk is g0^d stevig, Th. Schwartze ditmaal stemmingsvol doorwerkt in den hor-- lliet mondain. Willy Sluiter nóg niet zont, waar zij boven hangt, terwijl de somber genoeg in z'n sneeuw. Jan gezichtseinder opklaart onder de licli- veth levenloos van overknapheid, Van tere luchtplek. Een enkel schip glijdt. der Weele lekker volrijp, Garf flink Het is heel simpel ook van kunde van Meur, H. Savrij zonnig. dit doek... en het is heel mooi. Als 't tweede deel even belangrijk is, Wie van een fijne, hier gulden rust is een pracht-tentoonstelling voor "an een stille goudige kleur, dat Arti is G. W. Dysselhof (Haarlem) me goudvisschen. Dysselhof schildert veel aquariums. Het is altijd van eenst:l- le bekoring, het is altijd edel. Iets verder hangt Briët 1 Kolossaal, wat is die mooi van 't jaar. Een bin nenhuis, een schouw met vuil witte muren, oud vrouwtje er bij. En het gelieel van een diepe grijs-donkere kleur, en van een rustige vertrouwe lijkheid. En wat een mooie kunde van weer gave. En steeds nog aan dienzelfden wand CONRAD KIKKERT. Kerk en School VRIJMAKING DER HERV. KERK. Donderdagmiddag werd te Utrecht door liet Reorganisatie-Comité ;nza- ke de Nederl. Hervormde Kerk uitge schreven, vergadering gehouden van kerkeraadsleden en leden der Nederd. Hervormde Kerk. De heeren dr. A. Troelstra predi- meer oogen-vreugde Mevr. Suze Bis- kant te Utrecht, en dr. P. J. Krom- sohop-Robertson, zwaar, donker, ge weldig, sterk, donker, en toch puur, klaar. (Wat doet die Gorter daar zot tus schen in te hangen Aan den anderen kant ook al zoo'n krachtmenschen-reuzendoek van Hob- be Smith. Wat een. bombarie, wat een hol be jag naar kracht en indruk-maken. Moet je dat, water zien, wat een kleurEn die onevenwichtige, soms te zware lucht. En 't hout van die schepen, dat geen hout is. Toch heeft dit doek eigenschappen van samen stelling, licht, leven en opbouw, d:e good zijn. sigt. predikant te Rotterdam, spra ken over den toestand der Ned. Herv. Kerk. Dr. Troelstra begon met te herin neren aan het slot van die rede door prof. Visscher de vorige week uitge sproken op de eerste al gem eene ver gadering van den Gereformeerden Bond tot vrijmaking der Ned. Herv. Kerk. Prof. Visscher wekte toon zij ne hoorders op om op te trekken on der de oude wapenspreuk „God en mijn Recht". Wat spr. thans wensch- te te zeiggen, wordt wellicht het best gekarakteriseerd wanneer spr. zijn hoorders niet die strijdlustige spreuk maar de bede van Ps. 119108 op de Hart Nlbbrtg heeft een groot doek|M t. Heeie leer mij uwe m zijn stippeltjes-manier, dat het be-rgCjlt „D oogde volle zon gegeven goed bereikt 1 Niu hoorders te orirani- kende, doortrillende, ovorspreidende Ifwr? m tan de schaduwiooze zon is waarlijk der .tijden \au hen eischt, klein te gekomen in het naast elkander stip pelen van lichte kleurtjes op lichte vlakken. Merkwaardige tegenstelling met de oer-gezonde, frissche, zwaar-krachti- ge kunst van W. de Zwart in li>et sterke Zanderij. Witsen is niet om voorbij te gaan, evenmin als Verster, maar hier geven worden in eigen oogen meer danooU van God wijsheid en raad af tesmce- ken. Velen zullen zich hebben afge vraagd. „wat moeten we nu toch doen?" Wijs ons een weg waarlangs wij uit de moeilijkheden kunnen ge raken. Die vraag leeft in het ge moed van honderd- en duizendtallen wenken (onder den titel „Voorschrif ten" gegeven, betreffende te nemen maatregelen. Het zijn 11 artikelen, waarvan de 8 eerste op den schoonmaak (stofafne- men, schrobben, dweilen, wasschen enz.) betrekking hebben, en de drie laatste als volgt luiden 9. Boeken en leien, welke reeds bij kinderen in gebruik zijn geweest, mogen niet weder aan andere kinde ren uitgereikt worden, dan nadat be hoorlijke desinfectie heeft plaats ge had. De boeken en leien, eenmaal aan een kind uitgereikt, worden met den naam van dat kind voorzien, zoodat gedurende het schooljaar aan het zelfde kind steeds hetzelfde boek of dezelfde lei in handen komt. De boeken kunnen gemakkelijk in de groote vacantie gedesinfecteerd worden door ze in de schoollokalen op gespannen lijnen van gegalvani seerd ijzerdraad „ruiter te paard" op te hangen, en na zorgvuldige sluiting van ramen en reten een formalde- hydlamp te branden, en het lokaal pen. Zaterdag vertrok de stoomzuig- pomp, die gedurende ongeveer drie weken door Rotterdam beschikbaar was gesteld, en uitstekende diensten heeft bewezen. DE DIEU DONNé VII. Men schrijft uit Sliedrecht Naar wc vernemen, is de Dieu Donné VII Vrijdagmorgen wel gelicht en naar de Biesbosch gesleept, maar met achterlating op de plaats van 't onheil van den niet gesprongen ketel. Gelijk men weet. waren 2 ketels op de boot, waarvan een uit elkander sprong en de ramp veroorzaakte. beiden niet liet liooge wat zij wei heb-die hier niet zijn. Men verwacht een SCHIP GESTRAND. Het tjalkschip Vrouw Anna, schip per M. Fernhout, van Hoogeveen, go- laden met rijshout, dat Donderdag avond op het Enkhuizer Zand strand de, is door visscher lieden weder vlot en te Enkhuizen binnengebracht. ben gegeven; Witsen niet omdat 'k 't breede niet meer zóó zie, Verster niet, omdat 'k hem nu, ondanks zijn on navolgbare kundigheden van schilde ren onbehagelijk, 'k zou zeggen zon der eenige bekoring, zonder passie, vind. I En eigenlijk is dit ook 't geval met 1 Breitner, niet 't laatste, maar het niet meer zoo veel geven als woe ger. Toch, onbetrekkelijk gezien, is zijn met groot doek, van een deftigen bouw en een rustige voornaamheid. I Het is of Breitner is aJs een uitge doofde vulkaan, die, inplaats van de opdondering zijner ten hemel-reiken de, gloeivlammende ontbarstingen, J verstild is tot het spreiden van een j stille lichtpracht. Maar ik, die wotord, meer nog een motie, een plan, een raad, een daad. Over dit laatste wilde spr. het hebben hiermede doe lende op verootmoediging, waartoe spr. zijne hoorders opwekte. Ten slotte zegt spreker Wij gelooven niet aan het herstel der kerk. Hoeveel pogingen om ver andering te brengen in den toestand zijn, bewust of onbewust uitgegaan van deze gedachte ..De Ned. Herv. Kerk is als geheel toch niet meer te redden. Laten wij maar bergen wat nog te bergen valt." Toch heeft men, meende hij, te strijden tegen en zich te verootmoe digen over dit ongeloof. Heeft God geen groote dingen gedaan in onze KENNIS VAN VREEMD GELD. Uit Dinxperlo schrijft men aan do A. C. jong ben beb meer lief een Vesuvius£erk. die f" hajv<!. «"i" bliksem-donderend dan licht-pralend. I verstooven scheen? Mogen wij 7i* ip rinnir vin loslaten, waar hi] nog niet losliet I Neen. zeide spr.. wij hebben voort te Zie je daar nu weer bij R. Karsen, gaan in geloof, verootmoediging met een kerk op een heuvel, onder .maakt klem maar maakt ook groot, eene magistrale licht neerspreidende Ds. Kromsigt, van Rotterdam, uitwaaierende lucht, dan doet je dit: sprak ook over den toestand der Ne- ldeine stukje op sommige plekjes vanderlandsche kerk, waarbij spreker 0. schildering denken aan iets primitiefs' a. deed uitkomen, dat reorganisatie 't heeft iets van primitieven in zijn! noodig is en wel in dien zin, dat de onnatuurlijke, uitvoerige ziening en1 bestuursinrichting wordt afgeschaft 1 weergave, terwijl als je Wenckebach'sen de kerkelijke vergaderingen^wor- Van de Leestafel II. Meneer Focus, door F. de Sinclair. Uitg. Van Holkema en Warendorf. „U kent de algemeene klacht, dat bij hetgeen de Nederlandsche litera tuur in den tegonwoordigen tijd aan biedt (hoe belangwekkend op zich.zel ve ook) alle humor ontbreekt. Wij meenen daarom een goed werk te doen met het uitgeven van dezen bundel, die zonder pretenties te heb ben van hooge literaire waarde, ech ter goeden humor bevat en de leemte tracht te vullen door den dood van Justus van Maurik ontstaan. De on gedwongen illustraties van Chris Kras Kzn. zullen zeker de waarde van dit boek verhoogen. Waar alge meen erkend wordt de goede invloed welke echt humoristische lectuur in onzen zenuwachtigen tijd uitoefent, vertrouwen wij op de medewerking van de pers. om „Meneer Focus" bij het Nederlandsche publiek te intro- duceoren". U hebt. hoop ik, op de aanbalings- teekens gelet? Want deze aanprijzing van Me neer Focus is niet van mij. Niet dat ik tegen dezen meneer zwaarwichti ge grieven heb, och neen, er zijn heel wat menschen ook. die zich uit geven voor wat zeniet zijn, en die je alledag ontmoeten en zelfs een hand geven moet, dus waarom zou ik dan een boek, dat dezelfde. eigenscliappen vertoont, kwalijk ge zind zijn Ik vind het alleen niet mooi van den uitgever, dat hij net doet of er nu eens een boek vol echt-Holland- schen humor gekomen is. toen F. de Sinclair's Meneer Focus van de pers en 't land in gegaan is. Dat nu is niet zoo. Dit (tusschen haakjessleclit-ge bonden boek) wijdt aan Meneer Focus, aan wien het dan toch z'n titel dankt, sleckt9 54 vau de 272 pagina's, en is dan ook. inplaats van een humoristischen roman, die men na de aanprijzing door den uitgever verwachten zou. een verzameling van zoogenaamd dan humoristische schetsen. Nu wau-e er natuurlijk een heele boom op te zetten overwat humor in 't. algemeen, en Hollandsche hu mor in 't bijzonder is, maar dat is, ronduit gezegd, het boek van den heer De Sinclair niet waard. Met enkele van de in dezen bun del opgenomen sohetsen maakte ik reeds vroeger keunis, en toen als nu heb ik er *me over verbaasd, hoe iemand er smaak in kan vinden een zoo oud thema als dat van de gemeu- bileerde-kamers-verhuurderij, in de Schets ..Gemeubileerde K,aknerisimet pension" op zoo weinig origineeie wijze bewerken kon en dan meenen dat hij vrij goeden humor gegeven heeft. Humor is toch waarlijk niet syno niem metgrove overdrijving, of met onverklaarbare naïviteit, gelijk die uitkomt in de Schetsen „Sherlock Holmes. Junior", en „De Kroonprins van Dzjiboeti" en wie een humoris tische schets wil schrijven, die moet zorgen, dat zij geloofwaardig zoo niet i s. dau toch s c h ij n t. Do heer De Sinclair kan .naar 't mij voorkomt, veel leoren bijvoor beeld van Joh. Been (hij leze bijv. de onlangs in de Oranje-Serie ver schenen schets: „Zeewalden- sche feestplannen"!) en niet minder van Bernard Canter, die in sommige zijner feuilletons in de N. Roti. Courant" bijzonder geesti ge persiflages en allerkostelijksten humor gegeven heeft, om van Heyermaus-Falkland nog niet te spreken. Van Maurik als humorist 't mag toch wel gezegd is al geen al te gelukkig gekozen voorbeeld maar naar 't mij voorkomt beeft de heer De Sinclair zelfs Van Maurik's hu mor niet overtroffen. Of er dan heelemaal niets aan is Wel, de smaken verschillen, en ik houd nu eenmaal niet van F1 i e- gende Blatte r-geestigheden op schoonmoeders en kamerverhuur sters. Maar er zijn menschen die er dol op zijn, en veel liever die dingen lezen dan een boek, waarbij hersen inspanning noodig is. Voor dezul ken is dit boek een hapje. Inspan ning heb je er niet voor noodig her sens maar weinig of niet. Op de leestafel \an een kappers-salon zoo, dat het niemendal hindert als je "t stuk niet uitleest....Misschien zal menigeen dan plezier vinden in de silhouetten van Chris Kras. die deze illustraties wel niet onder zijn beste werk zal rekenen, denk ik. Denkers en Dich ters. Beelden en Omtrek ken, door F. Smit Kleine. Uitgave A, W. Brmna en Zoou, De heer Smit Kleine, redacteur van den Gulden Winckel, be hoeft zeker aan Haarlemsche lezers niet te worden voorgesteld. De mees ten van dezen letterkundige, die ja ren in de Spaarnestad woonde, al thans bij name gehoord hebben, en zoo niet van hem, dan toch van zijn alter ego .Piet Vluchtig", een bij uitstek goed gekozen naanu want bet werk van den heer Smit Kleine heeft meestal iets vluchtigs, - het is meest half causerie, half studie. Bleek dat vroeger in zijn Schrij vers en Sciirifturen" (de lezer be merkt wel dat deze auteur, althans in zijn titels, van alliteraties houdt!) de voor ons liggende bundel opstel len o\er onderscheidene figuren bewijst dit opnieuw. Toch maak ik dadelijk een uitzondering voor het inderdaad zeer lezenswaardige opstel over den nu onlangs gestorven Dr. J. H. Gunning, aan wien 137 pagina's, d. i. ongeveer drie-vierde van het werk, zijn gewijd. Of eigenlijkdeze studie i s het boek, want al hebben de levensschets van Ds. H. Pierson, do vluchtige beschouwing over Anna de Savornin Lohman, cn de critisohe bespreking van Emant's Lilith thans door Emants zelf al weer in bijna geheel nieuw kleed gestoken wel veel verdienstelijks, alle te za- men geven ze toch „vluchtigen ar beid". Maar aan de figuur van Gun ning heeft de heer Smit Kleine al zijn aandacht gewijd, en hij deed het met zooveel liefde, dat de toon der vriendelijkheid, waarin deze „priester-denker-dichter" aan zijnen criticus schrijft daaruit volkomen te verklaren is. ..Verschil van gezichts punt". gelijk Dr. Gunning schreef, verklaart veel, verklaart ook waarom Smit Kleine Gunning niet geheel be grijpen kon. verklaart ook waar om de auteur, vooral in zijn opstel letje over de schrijfster van ,,V r a- gensmoede" haar zooveel eer aandoende als mogelijk is. ja. naai- mijn meening meer dan deze „eigen wijze schrijfster" (Henri Hartog) toe komt, tegelijkertijd aan opvattingen die van de hare en 3e zijne afwij ken meer dan éénmaal onrecht doet. Maar, zooals ik zeide, om de stu die over Dr. Gunning is dit werk van Smrt Kleine een lezenswaardig boek, vooral voor hen. die Gunning óók hebben liefgehad, en in hem niet een anders denkende, maar een ge loofsgenoot mochten zien. Hindert- hen de rest van 't boek, dan kunnen ze die. zonder al te groote schade, overslaan. De overstrooming in Zeeland, door A. Boot. Uitg. Oosterbaan en Le Cointre, Goes. Men vraagt een aanbeveling voor dit boekje, dat een beschrijving en plaatjes bevat over den Zeeuwschen vloed. Die aanbeveling is onnoodig. Men moet het boekje koopen, om het goe de doel Meer zal ik er niet van 5 DRIESTAR.

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 9