NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. 23e Jaargang. No. T008 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. WOENSDAG 2 MEI 1906 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)„1.30 Franco per post door Nederland„1-65 Afzonderlijke nummers0.02 H Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37 H „de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. ADVERTENTIE N: Van 1—5 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels ƒ0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regel. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. 1 Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Elrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 3Ibis Faubourg Montmartre. AGENDA Woensdag 2 Mei. iron gebouw De Prins van Sind, 7} uur. |r. Houtstraat 99 ANaaml. Venn. K,l'Union" Jaarl. Verg. van Aan deelhouders, 1| uur. OM ONS HEEN ccxciv. 'DE EERSTE RAADSCANDIDAAT. IDen 19den Januari 1904 is de heer Ir. W. Th. Pahud de Mortanges, die hans pas bedankt heeft, als Raadslid «kozen en wel in het eerste district, let midden van de stad. Zooals men reet begint dit district aan de Bar- fojorisstraat. omvat verder de Groo- e Houtstraat tot aan de Gedempte lude Gracht, deze gracht aan de toordzijde, omvat verder een ge- jeelte van het Spaame, ook aan de perzijde, zelfs de Zomervaart, tot jen deel van de J ansstraat en een deel fan de Zijlstraat toe, een uitgebreid p dichtbevolkt district derhalve, fcuarin gewoonlijk met ijver gestemd K>rat. Het district telt op dit oogenblik .64 kiezers. Mr. Pahud de Mortan- was in 1904 de candidaat van den aamden Kieskring en van de K. Kiesvereeniging, ter vervulling de plaats, die opengekomen was het aftreden van den heer Ed. Lanoy. Tegenover den heer Pahud ras destijds door de Protestantsche liesvereeniging de heer J. B. Las- Jchuit gesteld. Bij eerste stemming, op 8 Januari lier kreeg de heer Pahud 309 stem men, de heer Lasschuit 184. Er was toen al heel slecht gestemd. Bij de herstemming op 19 Januari werd de heer Pahud gekozen met 403 stem men. De heer Lasschuit verkreeg er toen 196. De Liberale Unie nam aan deze verkiezing in dat district deel met den heer G. Adrian, die destijds evenwel niet in herstemming kwam. I Thans is zij de eerste, die een can- lidaat stelt, namelijk den heer E. Jevert, wijnhandelaar en likeursto- ser alhier. Everwijn Levert werd den October 1865 te Amsterdam ge- >oren en is dus pas 40 jaar oud. In ,891 stichtte hij met den heer L. F. (cliudel de likeurstokerij en wijnhan- tel in de Dijkstraat, die hij sedert het littreden van den heer Schudel. met broeder drijft. I Hoewel hij zich in het openbare teven nooit op den voorgrond stelde, heeft hij zich daar waar men hem poodig had, niet onttrokken. Sedert laren was hij een werkzaam lid van de Kamer van Arbeid voor dc Voe- ttings- en Genotmiddelen. Hij behoort bok onder de plaatsvervangende le iden-werk gevers, die zitting hebben in den Raad van Beroep. Een man cler- fcalve die een uitblinkende positie in it publieke leven niet begeerde. En is ook nog niet zeker, of de heer ert de hem door de Liberale Unie len candidatuur aanvaarden Aldus verzekerde hij mij, toen ik morgen op zijn kantoor in de ijkstraat was, om te trachten iets ir van hem te vernemen over zijn n en denkbeelden. Ik moet", zoo verklaarde de heer rert, ,,mij nog eens op de zaak be en. En wat mijn meeningen be moet ik u zeggen, dat het leven ij geleerd heeft, niet al te positief opiniën uit te spreken. Mij dat wanneer iedereen met een •.zet beginsel in een bestuurs- komt, er van het totstand van nuttige zaken niet veel «al kunnen geschieden. Ik heb in dat fcpzicht in de Kamer van Arbeid erva ring opgedaan. Aanvankelijk meende tk, dal het daar met vijf patroons en ▼ijf gezellen van zeer uiteenloopende meeningen botsing geven zou, maar t is mij gebleken, dat men zeer wel ,tot een overeenkomst geraken kan, ■wanneer maar niet ieder met een kooropgezet denkbeeld in de vergade ring komt. Het doen van een beroep op een ander heeft, naar mijn onder vinding. altijd de beste resultaten. Mijn ideaal zou zijn, een democrati sche vereeniging waarin iedereen, die Wielt hoeveel ellende er geleden wordt en verzacht moet worden, zou kunnen plaats vinden, iedereen, van welke Godsdienstige richting hij ook 'is. en zelfs de sociaal-democraten, imits zij maar afstand wilden doen rvt* hun ideeen over den klassen strijd. Neem aan, dat er iets moest worden gedaan, waarover mijn opi nie, als ik die uitsprak, een ander ergernis zou kunnen geven, dan zou ik veel liever door overleg willen trachten te komen tot een oplossing, die iedereen bevredigen zou. Tien jaar geleden had ik besliste opinie over alles en sprak die ook uiit, maar het leven heeft mij geleerd, dat men daar juist niet altijd het meeste mee bereiken kan. In weerwil van de Gé- nestets opmerking over den gesma den ..middelman", vind ik dat men met geven en nemen heelwat meer bereikt, dan met het getrouwelijk en slaafsch achterna!oopen van de par tij waartoe men behoort. Kwam ik in den Raad, dan zou ik daar willen optreden, zoo niet als wilde, dan toch als individualist. Daarvoor gevoel ik het meestevoor vrijheid van het individu, mits na tuurlijk gehouden binnen redelijke grenzen. En waar de groote politiek in den Raad zoo goed als nooit op den voorgrond komt, zou ik >nfj er toe willen bepalen de zaken die er aan de orde komen, zorgvuldig te on derzoeken en daarna mijn stem uit te brengen voor datgene wat mij het meest wenischelijk schijnt. Ik kan er dus op dit oogenblik, zelfs al wist, ik dat ik de candida tuur aanvaarden zou, niet aan den ken om u te zeggen hoe mijn mee- niing is over verschillende zaken van gemeentelijk beheer. Daarvoor heb ik ze nog te weinig bestudeerd, weet ik er te weinig van. t Zou ook in strijd zijn met wat ik u zooeven zei, als ik naar den Raad ging met opinies, waaraan ik mij van te voren gebon den had Het gebeurt mij meermalen, dat ik nalaat een meening uit te spreken, omdat ik de mogelijkheid inzie, dat een ander die met betere argumenten kan weerleggen." „U is lid van de Vrijzinnig-Demo cratische Kiesvereeniging ,,Ja, omdat het mij voorkomt, dat de algemeene lijn, die door haar ge trokken wordt, het meest aan mijn wenschen beantwoordt." Hiermee nam ik afscheid van den heer Levert, daar ik mijn doel be reikt had, namelijk om aan mijne lezers een indruk te geven van de persoonlijkheid van dezen candidaat, zooals ik dat ook denk te doen van andere candidaten, naarmate hun na men zullen worden bekend gemaakt. Immers het is niei te voorzien, dat de nu door de Liberale Unie gestelde can didatuur onbestreden blijven zal. In dit blad is melding gemaakt van twee andere personen, op wie het oog gevestigd is, de heeren Wentholt en Schreuders. Noch de Katholieke Kies vereeniging. noch Burgerplicht, die in het eerste disirict wel het meest in de melk te brokken hebben, spra ken zich tot dusverre uit. En wie nagaat, dat bij de verkiezing van den heer Pahud de Mortanges in 1904. het totaal der uitgebrachte stemmen 599 bedroeg, terwijl het gezamenlijk aantal kiezers in dat district thans meer clan 2100 beloopt, die zal zich wel wachten voor een profetie, aan welke partij de vacante zetel ten slotte toevallen zal. Dat hangt voor een deel af van de personen, die nog naar voren gebracht zullen wor den en van de vraag of er ook com binaties, totstand zullen komen, die wij nu nog niet kennen. In elk geval is de Liberale Unie er vroeg genoeg bij de dag van de verkiezing is door B. en W. nog niet eens afgekondigd. J. C. P. Buiteniandsch Overzicht DE TOESTAND IN RUSLAND. Weer zijn eenige Russische politie beambten gedood of gewond door bommen en revolvers, de moordwerk tuigen, waarmee de anarchisten het liefst omgaan. Zaterdagavond te half zes werd in de Warschaustraat te Czentochau (dicht bij Warschau) een. bom geslin gerd tegen het rijtuig van den politie chef Piekur. die van eene begrafenis terugkeerde. Hij werd ernstig aan een voet, een hand en het hoofd ge wond. Ook drie voorbijgangers wer den gewond. Te Odessa werden aanslagen ge pleegd op twee ambtenaren, berucht geworden door de Joden-vervolgingen. De chef van politie Pogrebnoi werd door anarchisten, die na het plegen van de daad spoorloos verdwenen, doodgeschoten Bijna tegelijkertijd wierp een meisje met een bom naai den politiebeambte Poltawtschenko, die gewond werd. Het meisje werd ge- arresteerd, doch had nog den tijd een tweeden bom te gooien, die eenige politieagenten verwondde. Daarop werd het meisje .eenvoudig' doodge schoten. DE 1-MEI-BEWEGING IN FRANKRIJK. De meiest uitgebreide voorzorgs maatregelen zijn in de verschillende Fransohe steden, waai' "men tegen he den ongeregeldheden vreesde, geno men. Overal zullen gendarmen en sol daten tegen rustverstoringen waken. In de provincie is men op vele plaatsen over den afloop van de 1-Mei- betoogingen lang niet gerust. Te Lo- rient nam de algemeene spanning slechts weinig af en. vreest men eene herhaling van de ernstige opstootjes van drie jaar geleden. In Brest wordt door alle mogelijke arbeidersvereni gingen tot de staking op heden opge wekt. Vooral hier is een groote troe penmacht samengetrokken. Te Toulon (heeft de directie der gas fabrieken geweigerd de eischen der arbeiders in te willigen, zoodat de stad des avonds grootendeels in het don ker blijft. De Marseillaansche dokwerkers heb ben een motie aangenomen, waarin gezegd wordt, dat zij van lieden af den achturigen arbeidsdag invoeren. De kellners hebben hier het werk hervat, maar daarentegen vreest men thans weer de staking dier bakkersge zellen, daar de patroons aan liet werk lieden-comité hebben medegedeeld dat zij geen Joonsverhooging konden toe staan, omdat zij anders de broodprij zen moeten verhoogem. Bijna geen en kele categorie van werklieden zal hier heden aan den arbeid zijn. Ook te Bordeaux ligt vermoedelijk heden overal het werk stil. DE HUISZOEKINGEN IN PARIJS. Zeven bevelen tot inhechtenisne ming zijn uitgevaardigd tegen Lévy, bestuurslid van de „Confédération du Travail" Henry Bibat, Fromentin, Griffachler, Xavier Feuillant e. a. Huiszoekingen zijn gedaan bij graaf Beauregard en anderen. De arrestatie is gegrond op eene beschuldiging wegens medeplichtig heid aan rebellie, op touw gezet door anarchisten. HET SERVISCHE MINISTERIE. Het kabinet is aldus samengesteld voorzitter de minister van buitenland- sche zaken Pachitsj, minister van binnenlandsche zaken Protitsj, van financiën Patchon, van ©eredienst Nd- kolitsj, van justitie Vestnitsj, van oorlog generaal Poutagh. DE RAMP TE SAN FRANCISCO. De correspondent van den „Berli ner Anzeiger" te San Francisco seint, dat de gezondheidstoestand goed blijft doch dat de doctoren vreezen, dat het slechte drinkwater een typhus-epide- •mie zal doen uitbreken. Uitgebreide sanitaire maatregelen worden door de autoriteiten genomen. Tc Oakland begint men zich thans voor de geleden verliezen schadeloos te stellen, en zijn alle prijzen met uitzondering van die der levensmidde len, die voor een deel nog gratis wor den verstrekt zeer gestegen. De huur van huizen en kantoren steegtot het vijfvoudige van vroeger. Vooreen automobiel, welke voertuigen thans van groot nut zijn. betaalt zelfs het Roode Kruis dagelijks 75 dollars huur. De locale pers toont zidh zeer onte vreden over president Roosevelt we gens zijn besluit tot het. weigeren van buitenlandsche hulp. De troepen hebben opnieuw bevel gekregen te schieten op schatzoekers. De meeste bezoekers van San Fran cisco zoeken in de ruïnen naar zaken van waarde. Zelfs welgestelde lieden in de hotels te Oakland toonen der gelijke voorwerpen, die deels uit de Chineezenwijk, deels uit de puinhoo- pen dér millionairswoningen op den Notherwel afkomstig zijn. DE ENGELSCHE BEGROOTING. In het Lagerhuis diende de minister van financiën Asquith de begrooting in. Hierin worden de uitgaven in liet komende begrootingsjaar geraamd op 141.786.000 pond sterling, en de inkom sten volgens den gewonen grondslag van berekening op 144.860.000 pond sterling, zoodat een batig saldo van 3.074.000 pond sterling geraamd'wordt. Van deze som zal 500.000 pond ster ling waarbij nog komt 500.000 pond sterling uit de Chineesdhe scha deloosstelling worden aangewend tot terugbetaling van staatsschuld waarna na afffek van verdere gelden ten dienste van onderwijs, posterijen en onvoorziene uitgaven, een slot- saldo van ongeveer 2.000.000 p. ster ling zou overblijven. Het uitvoerreaht op steenkool zal den lsten November worden afge schaft, en het recht op thee met een penny per pond worden verlaagd. Het afgeloopen jaar is een jaar ge weest van gedurigen groei en voor spoed. EGYPTE EN TURKIJE. De „Daily Mail" verneemt uit Cairo, dat de Turksche regeering aan de Egyptische regeering mededeelde niet verantwoordelijk te zijn voor het weg nemen van de grenspalen, en bevelen gegeven te hebben om die weer op hun plaats aan te brengen. DE GEREDDEN VAN HET SCHOOLSCHIP. De «vertol ij venden van het school- schip „De Smet de Naeyer" zijn Maan dag in België teruggekomen. Men had aangekondigd, dat zij te halif twee aan liet Noorder-station te Brussel zouden aankomen. Een dichte menig te was bijeen in den omtrek van het station, waarvan de toegangen door troepen bewaakt werden. Doch met liet oog op dezen toevloed van mensolien stegen de geredden te Schaerbeek, het eerste station vóór Brussel, uit den trein, zoodat het pu bliek teleurgesteld moest heengaan. De geredden hebben, op die wijze zich kunnen onttrekken aan alle» ma nifestaties en kalm de woningen hun ner bloedverwanten kunnen bereiken. Stadsnieuws STOTTEREN. Dr. G. H. Mulder, alhier, heeft naar aanleiding van een onderzoek, ge daan in opdracht van de Nederl. keel-, neus- en ooriieelkundige veree niging, rapport uitgebracht over „het stottergebrek onder de schoolkinde ren in Nederland". In het ..Tijd schrift van Geneeskunde" deelt hij 0. m. daaromtrent mede lo. Vaai de leerlingen der lagere scholen stotteren ruim 1 en wel van de jongens 1.64 van de meis jes 0.44 2o. Van de stotterende kinderen zijn ongeveer 80 jongens en 20 meisjes, d. w. z. tegen 4 jongens stot tert slechts 1 meisje. 3o. In minstens 187 van de 446 ge vallen begon het stotteren tegelijk met het eerste sprekenin 295 geval len vóórdat het kind de school be zocht. Waarschijnlijk moeten deze getallen, om verschillende redenen, aanmerkelijk hooger gesteld worden. 4o. Bij minstens 40 der stotte rende kinderen komen er in het ge zin twee of meer stotteraars voor. Meestal zijn het broertjes of zu9jes, doch in vele gevallen ook de vader of de moeder. Nog vrij wat grooter is het percentage der kinderen, die stotteraars in hun familie hebben. 5o. De gezondheidstoestand der stotteraars is over het algemeen niet afwijkende bevonden, ten opzichte van andere kinderen. Wel schijnen bij stotteraars meer adenoïde vegetac ties voor te komen. Aetiologisch kan daaraan echter geen beteekenis wor den toegeschreven. 6o. In de overgroote meerderheid der gevallen is een duidelijke ner- veuse belasting aan te toonen. Mede op grond van andere reeds genoem de feiten kan daarom het stotteren genoemd worden een in aanleg erfe lijk verkregen gebrek. De zoogenaam de accidenteele oorzaken zijn van on dergeschikte beteekenis. 7. Onder de stotteraars komt een hoog percentage achterlijke kinde ren voor. Terwijl een algemeene ver traging in de intellectueele ontwik keling" niet kon geconstateerd wor den. bleken toch onder stotteraars meer dan onder de geheele schoolbe volking, kinderen voor te komen, die twee of meer klassen ten achter zijn. 8o. De cijfers onzer statistiek ver oorloven niet een sterk verband tus- schen stotteren en links-handigheid aan te nemen. Enkele feiten echter wettigen een nader onderzoek dezer quaestie. 9o. Van de stotterende kinderen behoort 22.6 tot de erge stotte raars, d. w. z. zij leiden er voortdu rend aan en kunnen bijvoorbeeld niet door de ouders op boodschap pen uitgestuurd worden. Bij stotte rende meisjes is in verhouding de graad van het lijden geringer dan bij de jongens. ORGELBESPELING in de Groote of St. Bavokerk te Haar lem op Donderdag 3 Mei 1906, des namiddags van 23 uur, door den heer W. Ezerman. Programma 1. Preludium en Fuga, J. S. Bach. 2. Choral Andante, J. G. Bastiaans. 3. Fantasie No. 1. M. Brosig. 4. Elsa's Brautzug zum Münster. R. Wagner. 5. Inleiding en Variatiën, A. Hesse. Examens akte lager ond er- wijs. Haarlem. 30 April. Geëxamineerd 8 mannelijke candidaten. Geslaagd de heeren: P. H. Greiner. D. Groet, G. C. van Gulik, J. C. Heijkoop. al len van Haarlem J. J. D. van den Heuvel HoornK. Jansen Sant poort. .CRESCENDO'. De eerste uitvoering die de Haar- lemsche Mannenzangver. „Crescen do" gaf, onder leiding van haar nieuwen directeur, den heer Otto W. de Nobel heeft veel belangstelling ondervonden. De zaal van de ..Ver eeniging" was Maandagavond geheel bezet en men toonde groote aandacht voor de verrichtingen van liet koor. Over die verrichtingen nu reeds veel te zeggen, lijkt mij niet wen- schelijik. Voor een koor. dat geduren de heel zijn langjarig bestaan onder een en denzelfden dirigent heeft ge werkt, is een verandering van direc tie een zeer ingrijpende operatie. De tijd zal moeten leeren of de gevol gen al dan niet heilzaam voor den patiënt zijn geweest. Mijn Yoorloopige indruk is, dat de lieor De Nobel zijn taak ernstig op vat; dat hij er naar streeft zijn zan gers beschaving in woord en toon bij te brengen. En, vooral op liet punt van uitspraak, waren van dal stre ven al resultaten waar te nemen. Er was voor deze uitvoering een niet te veel eisehend programma saamgesteld. Heinze's Zondag op h e t M eer opende den avond. La ter volgde ..Les Bardes de la Meuse" van Paul Labrien (een niet onwel luidend, maar schrikkelijk langdra dig opus), Amour van Massenet (een mooi strophenlied), 't Volgend J a a r van Zerlett (de onbeduidend ste. leegste deun dien ik ooit door een mannenkoor hoorde zingen), en tot slot het bekende Post H u b i t a 1 u x van den oud-directeur den heer N. H. Andriessen. Het publiek toonde zich voldaan over het gehoorde en zeer vriendelijk gezind jegens den nieuwen leider. Maar hoe zich dan ook in de koor uitvoering deugden en gebreken te genover elkaar verhielden het ar tistieke zwaartepunt van het concert lag zeer beslist in het solo-gedeelte. Want men had een buitengewoon ge lukkige keuze van solisten gedaan. Eerst hoorden we mej. Joh. v. d. Lmde, van Amsterdam, die zich in „lngeborg's Klage" uit Max Bruch's Frithjof Sage onmiddellijk deed hooren als een sopraanzangeres van gelukkige muzikale gaven en zeer ontwikkelden smaak. Aan wie er zóó'n goed gebruik van weet te ma ken, is een milde, omvangrijke stem nog eens besteedHoe goed voelde zij lngeborg's Klage. en wat zong zij ook in het tweede dieel de liederen van Brahms, Stange en Tnubert mooiHier was zeker het aandringen van het publiek om een b i s begrijpelijk. En de tweede solist was niemand minder dan Jos. M. Orelio. Scheen onze gevierde zanger aanvankelijk niet zoo recht gedisponeerd, in het tweede deel verbaasde hij. als van ouds. door zijn heerlijke stemmidde- len en sleepte hij meè door zijn be zielde voordracht. Met „Voor de Liefste" van Willem 'Andriessen, be zorgde hij den jongen componist die zich dezen avond door zijn muzi kaal begeJeiden weer zoo verdienste lijk maakte een schoon succès. „Nu moest ik liever hier vandaan" van Jan Brandts Buys, was prachtig van voordracht en in Benoit's Twee Kerelen bereikte de zanger z'n hoogtepunt wat meteen wil zeggen, dat hij zijn toehoorders op het kook punt van geestdrift bracht. Met het niet juist belangrijke, maar aardige „Lied van den Smid" van A. H. Amory op aanhoudend verlangen gebisseerd sloot hij zijn voordrachten, die bij de bezoekers van dit „Crescendo"-concert lang in herinnering zullen blijven. PHILIP LOOTS. Liberale Unie. in de Maandagavond gehouden vergadering van de Kiesvereeniging ..Liberale Unie" alhier, werd door den penningmeester, den heer G. P. Cheriex, verslag uitgebracht over den financieelen toestand der ver eeniging, die vrij gunstig bleek te zijn. Daarna werd door den heer K. Reyne. secretaris der vereeniging, verslag gedaan van de verrichtingen der kiesvereeniging. Beide verslagen werden op voor stel van den voorzitter, den heer H. Pb. de Kanter. onder "dankbetuiging aan de samenstellers, goedgekeurd. Vervolgens kwam in behandeling de verkiezing voor den Gemeente raad in district I. Besloten werd da delijk over te gaan tot het stellen van een eigen candidaat. Op voorstel van het Bestuur werd daarop met nagenoeg algemeene stemmen candi daat gesteld de heer E. Levert, in dustrieel, alhier. Als 7de bestuurslid wegens stij ging van het ledental boven de vijf tig werd gekozen de heer J. Straatsma. Uit de rondvraag bleek, dat pogin gen worden gedaan om hier ter ste de oen vereeniging voor jonge libe ralen op te richten. JUBILEUMS-DAG. De eerste Mei is een jubileumsdag bij uitnemendheid. We vormeiden hier de volgende J u b i 1 S c h m 11 d n g. 18661906. 40-Jarig jubileum van den lieer W. H. C. Sehmölling, al a leeraar aan de Rijkskweek school voor Onderwijzers te Haarlem. Op hoogen leeftijd gekomen, terug te mogen zien op een reeks van jaren, doorgebracht in ijverige werkzaam heid, in trouwe plichtsbetrachting, i» een groot voorrecht; maar grooter nog is dit voorrecht, wanneer men zich nog krachtig genoeg voelt om die taak, indertijd met liefde en op gewektheid aanvaard, nog met vrucht te kunnen vervullen. Dit zeldzame voorrecht is den heer W. H. C. Sehmölling, leeraar in de muziek aan de Rijkskweekschool voor Onderwijzers alhier, te beurt geval len. Heden herdenkt hij den dag, waarop hij vóór 40 jaren zijne be trekking aan de Kweekschool aan vaardde. Geboren 1 Januari 1828 te Ditticiien- rode in Pruisisch Saksen, aan den voet van den Harz, aanvankelijk aan dC Kweekschool te Eisleben opgeleid voor onderwijzer, heeft hij door zijn grooten rnuzikTiLen aanleg het gewone onderwijs verlaten, en zich gewijd aan de kunst. Een tweejarige studie aan het Conservatorium te Leipzig deed hem het hooger onderwijs in de mu ziek deelachtig worden. Zijn muzikale begaafdheid was in velerlei richting ontwikkeld. Hij werd een organist van beteeke nis, een goed violist en pianist, een uitstekend violoncellist, zangonder wijzer, dirigent, maar bovenal theore ticus, en ook componist van verschei dene lieve zangbare mannenkoren. In 1858 werd hij beroepen als mu ziekonderwijzer aan de welbekende school te Noorthey, welke betrekking liij 1 Mei 1866 verwisselde met die aan de Haarlemsche Kweekschool. Aanvankelijk gaf hij de lessen voor piano, orgel, viool en zang geheel al leen, maar toen in 1874 de klassen verdubbeld werden, kon dit niet lan ger, en bleek de noodzakelijkheid om eenige jaren later oen tweede leoraaa voor de muziek den heer Berckehhoff aan te stellen. De betrekking van den heer Sehmöl ling is altijd bijzonder moeilijk ge weest. Terwijl zijne collega's aan mu ziekscholen veelal les geven aan leer lingen, die een sterk uitgesproken aan leg voor muziek hebben, is dit aan een Kweekschool, omdat de toelating plaats heeft na een vergelijkend exa men in de gewone vakken van lager onderwi en voor de muziek alleen: „aanleg voor den zang" wordt ge vraagd. niet het geval. Er zijn dus steeds onder de kweekelingen ge weest, die weinig of in het geheel geen aanleg hadden voor muziek. Toch moet ook van deze kweekelin gen getuigd worden, dat zelfs zij kwa men onder den machtigen indruk van de geestdriftvolle liefde, die de leeraar Sehmölling voor zijne kunst koester de. en zij, die werkelijk aanleg hadden, Itebben van zijn onderwijs uitstekend geprofiteerd, vooral dooi de groote vereering, die hij hum wist in te boezemen voor cte groote klas sieke meesters. En wat meer isdie leerlingen voelden al spoedig instinct matig in dden man een goed, harte lijk vriend, wien het nooit te veel waa hen voort te helpen, te steunen met raad en daad, waar liet zijne kunst gold, ook later, als zij reeds jaren de kweekschool hadden verlaten. Daarom hadden zijne collega's en leerlingen en oud-leerlingen zoo gaar ne den lsten Mei 1906 tot een grooten feestdag voor den jubilaris willen ma ken, maar zij hebben zijn uitdrukke- lijken wensch moeten eerbiedigen ea zeer tot hun spijt zich van openbare hulde moeten onthouden. Zij hadden willen getuigen van hunne vereering voor den ouden, hartelijken, goeden vriend en leeraar, aan wien het on derwijs in den zang in Nederland zoo veel verplicht is. Nader vernemen wij, dat de jubila ris van oud-leeriingen een geschenk ontving en een bloemstuk van „Zang en Vriendschap" met een vleien» schrijven. Jubilé Swart. In de zeer feestelijk versierde gym nastiekzaal der 2e Doopsgezinde School, werd hedenmorgen te ruim 10 uur, te midden van een groote* kring van jongere en oudere vrien den en vereerders, de heer W. Swart, hoofd dier school, als jubilaris bin nengeleid. Met zijne familie gezeten te midden van het heerlijkste groen en bloemen, klonken hem weldra de welluidende zangen zijner tegenwoor dige leerlingen tegemoet. Hierna na men achtereenvolgens een tiental sprekers het woord, waaronder ook een jeugdig sproekstertjeGerarda Scholte, die namens de leerlingen met enkele lieve, kinderlijke woor den don bovenmeester een stoel en een klokje aanbood.

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 1