iooven, dat de buitengewone eer, die hij het Moskou-Theater heeft be wezen. slechts een luim is geweest •van het oogenblik, zonder dat hij be dacht wat vertegenwoordigers van de vaderlandsche kunst hebben gedaan. Sport en Wedstrijden OLYMPISCHE SPELEN. Bij de roei wedstrijden is het sniff- nummer gewonnen door G. Delaplane (Frankrijk). Van den zwemwedstrijd op 400 me ter was de uitslag 1. Sclieff (Oosten rijk), 2. Taylor, 3. Jarvis (beiden En geland). Het ver-springen met aanloop won My er Prinstein (Amerika), met een sprong van 7.20 meter; tweede was P. O'Connor (Engeland) met 7.025 me ier; 3e een Amerikaan met 6.845 me ier. De uitslag van den wedstrijd in 't hardloopen op 100 meter was1. Ar chibald Hahn. in 111/5 sec.2. Moul- ton, 3. Barker. In de kampioenwedstrijden op den degen en op de sabel won do Belg Verbrugge den eersten prijs. Op den degen kreeg Gantini (Italië) en op d» sabel Reisi (Griekenland) den twee den prijs. Het roeien in twee-riemsgieken op 1000 en op 1600 meter werd door Ita lianen gewonnen. De tijd op 1600 me ier was 7 min. 322/5 sec. NEDERL. ZWEMBOND. Onder voorzitterschap van den freer W. E. Bredius hield de Neder- Jandische Zwembond Zondagmiddag zijn jaarlijkse he algemeone vergade ring in het American Hotel te Am sterdam. Aan het uitgebrachte jaarverslag ontleenen wij, dat het aantal tot den bond toetredende personen steeds grooter wordt. Veertien vereenigingen zijn thans aangesloten, bestaande uit 977 wer kende leden en 276 donate\irs. De ontvangsten van den bond be droegen in het afgeloopen jaar ƒ414.27, er is een batig saldo van ƒ43.961/2. Van de Maatschappij tot redding van Drenkelingen ontving de bond, zooals ieder jaar, een som van ƒ200. In de plaats van de bestuursleden, de heeren Th. J. M. Scheerde» en J. W. Bianchi Jr., koos men de heeren G. C. v. Wijngaarden (Rotterdam- sche Zvvemclub) en Aug. Kappenburg (De Jonge Kampioen). De volgende bestuursvoorstellen betreffende 'het reglement regelende de kampioenschappen, werden na uitvoerige gedachtewisseling, aange nomen. Een voorstel der zvvemclub De Jonge Kampioen, inhoudende een nieuw kampioenschap, in te stellen voor buik- of zijdezwenimen. afstand 1600 Meter werd verworpen, met 26 tegen 5 stemmen. Een voorstel der Haarlemsche wa- ierpolo-club H. V. G. B., strekkende tot instelling, van een vvaterpolo- competitie voor tweede klasse clubs en tweede zeventallen van eerste klasse clubs, werd aangenomen. Nadat ten slotte nog eenige min der belangrijke voorstellen waren behandeld, sfloot de -voorzitter de ver gadering. AUTOMOBILISME EN WIELRIJDEN Een wielrijder die op den weg Lon denNorburg een automobilist waar schuwde dut er politiebeainbten op den loer lagen om hem te snappen wegens te snel rijden, is door de poli tieagenten gevangen genomen. Do rechter weet echter met dit geval geen raaxi en is nog onzeker op welk arti kel van de wet de beschuldigde eigen lijk te veroordeelen is, waarom hij een week of drie over het geval «vil •nadenken en de zaak alzoo verdaagd heeft. In Engeland komt het vaalc voor dat de politie op dergelijke wijze automobilisten in de vol laat loopen, en al even vaak dat deze laatste door wielrijders of wandelaars gewaar schuwd worden. Voor den Horkomer-vvedstrijd (613 Juni a.s.) zijn niet minder dan 144 wagens ingeschreven, als volgt ver deeld 3 uit Frankrijk, 3 uit Beigië, 2 •uit Italië, 12 uit Engeland .1 uit Ame rika, 15 uit Oostenrijk-Hongarije en 108 uit Duitschland. t Ofschoon de Fransche Automohiel- Club besloot dat Fransche automobi listen niet zouden mededingen in den Van der Bilt beker wedstrijd, schijnt do Darracq toch met 2 machines te willen uitkomen, zoodat dit weder aanleidng tot allerlei geharrewar zal kunnen geven Van 15 tot 25 Mei zal de wedstrijd gehouden worden om den Gouden Be ker van Milaan, het totaal der prijzen bedraagt circa ƒ75.000 44 rijtuigen »jn ingeschreven. („Ned. Sport.") Volgens mededeeling van den ^Ver band Deutscher Radrenbahnen" van L'Union Cycli9k Internationale, zijn do volgende boeten opgelegd 625 francs aan de baan te Dresden; 625 francs aan die te Leipzig625 francs aan den renner T1l Robl en 375 francs aan P. Guignord. Deze be dragen moeten voor 28 April betaald sijn. Anders worden de banen en ge noemde renners gedisqualificeerd. HONDEN. Op de tenloonsteUinging van Nim- rod-Cynophilia te Amsterdam werd de groote zilveren medaille, uitge loofd door Prins Hendrik, voor de beste inzending jachthonden (min stens 5) toegekend aan de heeren Slork en Beider, te Soest. De groote zilveren medaille door den Prins uit geloofd voor de beste inzending niet- jacfrthonden viel ten deel aan den heer II. van Haaren, to Nijmegen. PERS-OVERZICHT SCHEUREN. Dr. Bos heeft, naar hij in de alge- meene vergadering van den Vrijzin- nig-Democratischen Bond mededeelde in de coalitie-Rechts scheuren ont dekt. ,.Ue Standaard" is van oordeel, dat deze mededeeling aan waande ge wonnen zou hebben, wanneer de spre ker haar ook had toegelicht. ,,Wij voor ons", aldus zegt het anti- revolutionnair orgaan, hebben nog niet één enkele scheur in de coalitie Rechts ontdekt; al spreekt het van zelf, dat er onderwerpen zijn, waar omtrent niet ieder Rechts hetzelfde denkt. Dit was hei geval in de jaren 1901 tot 1905 dat zal wel altijd zóó zijn. Maar al ware het andersal ware het, dat, nu de partijen Rechts van zelf vrijer staan tegenover een niet bevriend kabinet, er ook meer punten van verschil voor den dag komen, hoe kunnen de vrijzinnig-democraten dan daaruit distilleereu, dat de coa litie uit elkaar zal vallen? De „Unie"-liberalen en de vrijzinnig democraten hebben voortdurend her rie met elkander. Nu nog, na negen maanden, kibbelen ze over de kabi netsformatie van verleden jaar. Van de oud-liberalen, die met de uitvaardiging van hun manifest hun laatste krachten schijnen uitgeput te hebben, zwijgen we maarhoewel ieder weet, dat de afstand tusschen een Van Karnebeek en een Treub eenige -dagreizen langer is dan die tusschen Talma en Lohman of Kolk man. Toch zullen de vrijzinnig-democra ten niet beAveren, dat er scheuren zijn in het anti-clericale bfoc. Waarom zich dan blijgemaakt met iets dat slechts in hun pliantasie op komt? Al zou men 't gaarne willen, daar om is 't nog niet zóó Rechtszaken BOTERWET. De ambtenaar A-an het O. M. bij het kantongerecht te Leiden eischte tegen Pleom van der Kooy, koopman te Schiedam, wegens OArertreding derBo- terwet, een boete van ƒ200 of 40 da gen hechtenis. Kerk en School ACADEMISCHE EXAMENS. Leiden. Geslaagd cum laude voor hei doctoraal Semitische letterkunde de heer A. J. Wensinck. Koloniën DE STEM VAN ZIJN VROUW. Aan het Soerab. Handelsblad schrijft men uit Djokja bet volgende .Een aardige scène speelde zich den morgen na de opvoering van Voerman Henschel in de sociëteit af. Een paar der heeren artisten, on der wie de heer Buderman, waren in de biljartzaal toen daar tegenover in het verkooplokaal van Biele en Co., een gramofoon plotseling het Avelbe- kende geluid liet hooren. Avat een mu ziekstuk in den regel voorafgaat. Een paar klanken en een prachtige vrouwenstem klonk duidelijk tot in de zaal. De heer Buderman luisterde, verwonderd- bijna verschrikt, toen een der anderen zeïdeZeg, hoor je "t niet. dat is de stem van je vrouwDe heer Buderman vloog, zonder iets te zeggen, naar den over kant en trachtte de verbaasde toko dame aan 'i \'erstand te brengen, dat hij dat stuk nog eens wenschto te hoo ren En, met behulp van een paar bezoekers, die in het lokaal aanwezig Avaren, kwam de plaat nog eens in beweging, en de 'heer Buderman luis terde aandachtig en blijkbaar aange daan naar de klanken, die hem als 't AvarC' een groet brachten van huis, hier in JaA-a's binnenlanden. Hij bedankte de dame recht harte lijk, die nog maar niet begreep ,,Avaarom die heer toch zoo raar deed Mevrouw Buderman is, naar men weet, een gevierde operette-zan geres in Europa." Gemengd Nieuws De ramp te San Francisco. Het opruimingswerk te San Fran cisco is thans zoover gevorderd, dat twee straten in het door het vuur vernielde stadsdeel Aveer kunnen worden gebruikt. Nu de verplichting tot liet toonen van een pas is opge heven, komt dagelijks een stroom van menschen de stad binnen, tot het bezichtigen der ruïnen. Ander zijds houdt ook de uittocht van ang stige inwoners nog steeds aan. De bijzondere correspondent van den ,,Lokal Auzeiger" seint in aan sluiting met zijn vroegere mededee- lingen bet volgende Ik kon Vrijdag door de straten en het Golden-Gate-Park tot Cüffhouse rijden en maakte daar de merkwaar dige opmerking, dat de aardbeving het sterkst gewoed heeft op ongeveer tweehonderd meter van de oost- en westkust van liet schiereiland ter wijl het midden er van tamelijk wel verschoond bleef. Onmiddellijk ten westen van het veer en aan de oostkust zijn de gol vingen in den grond blijven staan. Zelfs de rails in Market street zijn flauAV gegolfd. Deze zelfde golvingen vond 'k dicht bij de westkust, waar de evenwijdig aan de kust loopen de landweg op sommige plaatsen zelfs door zulke breede scheuren doorene den Avas, dat er geen wagens kon den passeeren. Daar hier echter slechts enkele houten hutjes staan, is de schade er weinig belangrijk. In het eenige steenen huis. dat er staat, zijn sporen zichtbaar van een even geweldige kracht als in Market street. Het is oer hui« van ongeveer drie meter in het vierkant en slechts •van manshoogte, waaronder de Zuid- zee-kabel geankerd ligt. De Avanden zijn mansdik, zoodat men dit lage steenblok geheel veilig geacht zou hebben, maar toc'h zijn de mui-en ge spleten en dreigen ze in te storten. Door den vloer is een steenblok om hoog gedreven. Overigens heeft de laatste aard schok in San Francisco aanzienlijke schade aangericht. Een vrouw Averd gedood, en de Aroomiuur A-an den toren A-a.n het veerhuis stortte in. In Oakland Avorden de schoqrsteenen steeds zeldzamer. Vele huizen moe ten hersteld Avorden, en vele zijn reeds ontruimd. Zonderling genoeg, moet ik zeggen dat de schokken die van Donder dag Avas de zeven-en-dertigste m zoover heilzaam op de menschen Averkten dat ze, door de vrees voor een nieuwe ramp, steeds een zekeren galgenhumor doen voortbestaan. Een tragisch element kan ik in het \roor- komen van de zich door de straten van Oakland voortbeAvegende men- schenmassa met den besten wil van de Avereld niet vinden. Het schrille gelach van opgeschroefde uitgelaten heid klinkt door hunne gesprekken, en de duizenden die ik heden, na het opheffen A-an de verplichting een pas te toonen, door de straten van San Franc'sco zag Avandelen. leken Avel plezierreizigers. die elkander schertsend op de verwoestingen op merkzaam maakten. De stroom van de naar hun be houden gebleven huizen terugkeeren den duurt nog steeds voort, maar daartegen in loopt een andere stroom van menschen. die met meubelen, bedden en andere have op allerlei voertuigen wegtrekken. Eenige Avinkels in het deel van de stad dat gespaard is, Avea-den ge opend, om den beAvoners van levens middelen te A'oorzien, Zij verkoopen echter slechts bakkerskost. Daarom duurt, hoewel thans na de herope ning der bank weder geld circuleert, de vrije uitdeeling van levensmidde len voort, waarop lange rijen Avelge- stelden te midden van proletariërs staan te Avachteu. Daar de sdhoor- steenen nog niet geïnspecteerd zijn, mag in de huizen nog niet gestookt Avorden. Nog steeds kooken dames in Avandeltoilet. met hoeden op, op een haard van tegels naast het trot toir. De huizen., ook die van het rijkere gedeelte der behouden stad zijn meest van hout, en hebben daardoor zoo goed als niets geleden. De be zitters van steenen huizen wilden AveJ. dat 'hun eigendom ook verbrand was, daar ze dan uit de verzeke ring de schade A-ergoed gekregen hadden tenvijl ze die thans zelf moeten dragen. HET AANTAL SLACHTOFFERS. De New-Yorksche correspondent A~an de Daily Telegraph seint over de vraag, hoe groot het aantal slachtoffers van de ramp is. De militairen en de regeeringsamb- tenaar zijn het nog altijd niet eens dienaangaande, zegt. hij, en Avaar- schijnlijk zal de waarheid nooit aan liet licht komen. Jannes Randall, een New-Y'orksche bankier, die zich tij dens de ramp te San Francisco be vond', geeft als zijn OA-ertuiging te kennen dat het aantal slachtoffers van de aardbeving en den brand stelselmatig te laag opgegeven wo-rdt, Menschen, die te midden van de puinhoopen geweest zijn, stellen het aantal clooden op 4 tot 5000. Naarma te de bouAvvallen opgeruimd werden, komen de lijken en de stukken van lijken bij dozijnen voor den dag, maar in de groote houten gebouwen die in vlammen opgingen, moeten honderden menschen zoo geheel ver brand zijn. dat er zelfs geen beende ren kunnen teruggevonden wonden. Dat is vooral 't geval in de wijken langs de baai. waar veel goedkoope huurhuizen waren, en waar matro zen en arme lieden hun nachtverblijf vonden. Het is onin zegt de bankier te beAveren. dat het aantal slachtof fers nog geen 300 bedraagtieder die sedert de ramp te San Francisco geweest is, weet dat, In de groote gebouwen alleen zijn meer dan 300 menschen omgekomen. De rede)) voor de houding van de militaire overheid ,kau Randall niet gissen. In heel Amerika Avordt door het Heilsleger op straat geld ingezameld. HET VERGAAN VAN HET BELGI SCHE SCHOOLSCHIP. De ..Petit. Bleu" heeft het verhaal van de schipbreuk van een der opva renden gehoord, van den lieer Van den Plassche, leeraar der adelborsten. He t. Averil aal komt Overeen met a ndere lezingen, en Avij mogen dus wel aan nemen, dat liet zoo gegaan is als Van den Plassche vertelt. ..Het Avas 19 April, en nog niet recht daglicht, toen men bemerkte, dat het schip vol Avater liep, zonder dat men ook maar eenigszins kon gis sen, waar dat Avater \-andaan kwam. Eerst werd de handpomp in werking gezet. Die brak. Toen de stoompomp. Maar die kon ook niet werken, Avant telkens sloeg- het zeewater tegen de buizen en daardoor werd de stoom ge condenseerd. Toen liet de kommand ani" alleman Avaarschuwen, de equipage werd op de hoogte gebracht van den toestand. Het was een roerend oogenblik, toen ieder wist Avat er gaande was, maar niemand verloor zijn. tegenAvoordig- heid van geest, ook de jongste adel borsten niet. Sloepen uitzetten. In de A-erte gloei den nog enkele lichten van schepen. De laatste noodseinen Aan de ..Smet do Naeyer" Averden echter niet opge merkt. Het Avater wies altijd aan. Van1 oo genblik tot oogenblik werd de toestand dreigender. De sloep aan stuurboord, aan hei achterschip, werd uitgezet. Ook de achterste sloep aan bakboord wilde men uitzetten, maar daar knapten de tomven van en de boot tuimelde met twee man de zee in. Men Avierp hun reddingsgordels toe, maar tevergeefs. De derde sloep ging goed neer, maar zij stonil half vol water en dreigde telkens om te slaan, doordat zij te kort aangebonden was. Een matroos maakte met levensgevaar de touAven los en trachtte het. water nit te scheppen. Eindelijk was de boot vlot. Op dit oogenblik sprongen de adel borsten en matrozen in zee en zwom men naar de booten. Een-en-twintig man slagen er in, in de eerete boot te klimmen. Eenigen durven niet sprin gen, zij Avachten te lang en Avorden door de golven, die over het dek slaan weggespoeld. De meesten verdrinken. Een ziet men lang ronddrijven, zich vastklem mend aan een kippenhok. De „Comte de Smet de Naeyer" komt al dieper in het water te liggen. Cuy- pers, de aalmoezenier, geeft absolutie aan de stervenden. Hij weigert van boord te springen. Hij wil plaats open laten voor anderen. De officieren en de kapitein blijven het laatst aan boord. Dan springen op hun beurt de twee luitenants Wen- mackers en Célis dn de derde boot, die half vol Avater staat en zij slagen erin met de uiterste krachtsinspanning naar de boot te roeien, Avaar de an deren ingeklommen zijn. Nog twee adelborsten en een bootsman worden, na hen opgenomen. Vóór hij den sprong neemt, drukt YVeirmackers kapitein Fourcault. de hand. De kapitein staat op de brug, rustig, vastberaden. Hij rookt edn ci- garet. „Hiernamaals zullen wij elkaar mo gelijk weerzien", zegt hij 'tot afscheid. Dan kapte de boot de touwen. Nog een oogenblik schommelt de „Comte de Smet de Naeyer" op en neer en dan verdwijnt 'hij in" de golven, met kapitein Fourcault. met Cuypers den geestelijke, en nog enkele mannen. De mannen in de boot hoorden nog een enkelen noodkreet, en toen Averd het aan alle kanten stil. De reddingsboot was te ZAvaar ge- laden, en lag diep in het water. Zij kon één zeil opzetten. Ms leA-ensmid- delen had men aan boord een vaatje Avater 'en date pond chocolade. De Fransche kust leek het naaste bij en daarom zette de boot koers naai- het Oosten. Om 4 uur 's middags kwam er een zeilschip in 'tzicht. Er Averdeffi tot in 't wanhopige seinen ge geven met een roodien zakdoek. Welk een angst hebben de overleA'enden van de schipbreuk in die bedriegelijke schuit uitgestaan, met een vaatje Ava ter en drie pond chocolade aan boord, in volle zee, ver van (de kust. Dat zeil schip leek de> eenige hoop. Werd'en de noodseinen niet opgemerkt? Zou dat schip zijn koers voortzetten zonder naai- <le schipbreukelingen om te zien? Dat zou gelijk staan met een dood vonnis. Het 'heeft tAvee men geduurd rooi de „Dunkerque", het zeilschip, de boot Aran de „Comte de Smet" in het oog kreeg. Do schipbreukelingen Avor den allen door de „Dunkerque" bin nengehaald en allen roemen om het zeerst de hartelijke ontvangst, die hun te beurt viel. Officieren en manschap pen van de „Dunkerque" stelden hun kleeren ter beschikking van cTe natte verkleumde Belgen. Waarom heeft de „Dunkerque" de mannen A'an de „Comte de Smet" niet te Dover aan wal gezet? Van den Plassche zegt, dat Juist cle hartelijke ontvangst van de beman ning der „Dunkerque" een A'an de om standigheden was, die er toe mee- Averkte, dat men Dover niet aandeed. De kapitein van de „Dunkerque" had niet veel zin, zonder schriftelijk be- vel DoArer aan tie doen. Hij had een stuurman zonder diploma, en dien Arer- trouAvde 'hij de beAveging liever niet toe. Uit bescheidenheid Avilden de Bel gen van hun kant niet te sterk aan dringen bij kapitein Mortoise, aan Avien zij zooveel te danken hadden. Van den Plassche is er over uit zoo voortreffelijk als de adelborsten zica gehouden hebben bij de ramp. Zij za gen den dood onverschrokken in het aangezicht, en ook in 'de Avrakke red dingsboot A'erliet hen de moed niet. Yllen zonder uitzondering verkla ren thans, dat zij bereid zijn, vitoer het zeegat in te gaan." ADMIRAAL NEBOGATOW OVER DEN SLAG BIJ TSUSHIMA. In de 8e aflevering van het Mari neblad is vertaald u>t de „Peters- burger Zeitung" nos. 41, 43 en 44, admiraal Nehogatow'.s verdediging. Deze admiraal is AA'egens zijn ge drag bij dien zeeslag gestraft en uit den zeedienst ontslagen. In ons vorig nummer hebben wij reeds een en ander onder Buiten land soh Overzicht" hieromtrent me degedeeld. Aan de verdere verdedi ging van Nebogatow ontleenen we nog" het volgende Hij verklaart verder ..De mij onbekende rechters von den het zelfs niet noodig zich met mij 'n verbinding te stellen. In het volgende wensch ik aan te toonen, dat mijn gedrag als commandant van het. derde aanvullmgseskadcr noch gedurende de reis van Libau naar Tsushima noch gedurende den slag zelf eenigen grond voor eenige aanklacht gegeven heeft. De verdediging van admiraal Ne bogatow is een interessant docu ment, waaruit opnieuw blijkt A\»e.lk oen verwarring en stelselloosheid de daden der Russische vlagofficieren en hoogste marine-autoriteiten ken merkten. Enkele regels halen wij aan uit het stuk. dat weder nieuw licht op •het verloop van den merkwaardigen slag bij Tsushima werpt. Zoo zegt de gestrafte admiraal Om mij met R. te kunnen vereemi- gen, had ik menige moeilijkheid te overwinnen. In Djibouti aangekomen telegrapheerde ik naar St. Peters burg cn verzocht mij het rendez-vous op te geven. Het antwoord van ad miraal Avellan luidde, dat het mi nisterie niet wist, welke route R. volgde, en alles wat het Ministerie wist, was dat R. 7 Maart Madagas car had verlaten. Na de ontvangst moest ik dus zelf maar zien hem te vinden. En verder uit zijn dagboek 1 Mei. Geen aanwijzing van den admiraal. Wij sturen den koers van den Knjasz Sjuworow. De toestand is ongeveer als volgtSein koers N. O. 40. Uit de kaart is op te ma ken, dat deze koers naar Formosa voert, waaruit wij opmaken dat we daar heen gaan. Verder geen orders. Hier volgen de aanteekeningen in het dagboek de dagen voor den zee slag: 13 Mei. Er waait seinOp post ko men, de vijand is voor ons, na eeni ge uren een nieuw sein: op post ko men de vijand is in onzen rug. Bij de uitvoering der manoeuvres ont staat verwarring. Wij eindigen met majioeuvreeren en komen in slagor de. Om 2 uur des namiddags waren op 40 mijl afstand van Quelpart ra diogrammen waar te nemen aaö boord van de ..Nikolai I". Ik meld de dit direct den admiraal en kreeg ten antwoord, dat de vijand onzen rook zag. Voortdurend vangen wij seinen op die wij uit onbekendheid met de Japansche taal niet begrijpen. Wij konden met onze toestellen' het seinen der Japanners in de war stu ren, met de Ural konden we een sterken stroom ontwikkelen, er kAvam echter hiervoor geen bevel, dus deden niets. Wij voeren met 8 mijlsvaart. 14 Mei. De kruiser ..Admiral Na- chirnow" seintik zie aan stuurboord een oorlogsschip. 9 u. s morgens. De „Knjasz Sjuwo row"' seintmiddag koers N. O. Wij bevinden ons bij de Zuidpunt, van Tsushima aan bakboord bevindt zich op 90 kabellengten een Japansch eskader. De slag bij Tsushima begint. Aldus schetst admiraal NebogatoAv den toestand van zijn eskader, toen hij bet besluit nam zich aan den vijand over te geven 1. Een kanon van 30.5 cM. op de ..Nikolai I" was reeds den vorigen dag door "een vijandelijk projectiel beschadigd geworden. De nog over gebleven pantsergranaten kunnen den vijand geen ernstige schade meer berokkenen. 2. Tot mijne beschikking had ik 4 pantserschepen en den kruiser „Izumrud". Ik werd omringd door 27 groote oorlogsschepen en talrijke torpedojagers. 3. De grootste kracht onzer nonnen bedroeg 50 kabellengten. De vijand kwam ons niet nader dan 55 kabellengten. Wanneer wij hem trachtten te naderen a" ér-wijderde hij zich onmiddellijk Aveer Aan ons zoodat zijn afstand gelijk bleef. Wij waren zoodoende een schijf voor zijn geschut zonder hem te kunnen ant woorden. 4. De bemanning van 't pantser schip, die zich gedurende den voor- afgaanden strijd 's daags en gedu rende den nacht boven lof gedragen had, voelde onze positie. 5. De vijand had zich reeds inge schoten en doodde reeds de beman ning en beschadigde de schepen. Nog weinige minuten en wij zou: den verloren zijn. Onder deze om standigheden kwam ik tot de over tuiging, dat een gevecht onmogelijk was en een langer blootgesteld zijn aan het aujandelijk vuur, het doel loos ten ondergaan van officieren en manschappen na zich zoude sleepen. Daarom brak bet oogenblik. Avaarop de vlootvoogd zijn krachten alleen aanwenden kan, om zijne officieren, manschappen en schepen te redden, aan." OVERBRENGING VAN PEST. Te Bombay heeft men nagegaan in hoever vliegen ien muggen de pest van ratten op andere dieren kunnen, over brengen. In een lokaal, Avaar een aan pest gestorven rat Avas gevonden, wei den dieren geplaatst, die voor de helft door metaalgaas beschut wei-den te gen den steek van insecten. Deze laat ste bleven gezond, tenvijl de andere aanjïest stierven. Dezelfde uitkomst kreeg men in een buis, waarin pest lijders hadden gelegen en waar ook een aan pest gestorven rat was ge vonden. Ook hier bleven de dieren, die door metaalgaas beschermd waren, ezond, terwijl de andere stierven. Uit deze proefnemingen blijkt dus, dat door vliegen en muggen de pest van de ratten op andere dieren kan worden overgebracht. Lancet"). VERDUITSCHING VAN ANTWERPEN. In den „Figaro" klaagt de bekende Belgische schrijver Camille Lemon- nier over de „verduitsching" van AntAA-erpen, in 'aansluiting met de klacht die de senator Emond Picard onlangs bij de behandeling van het Antwerpsehe haven* en verdedigings- ontwerp in den Belgischen Senaat deed hooren. Het oude Vlaamsche karakter van Antwerpen is verloren gegaan het leeft nog voort in oude kunstwerken, in eenige uiterlijkheden, maar- han del en bedrijf bevinden zich in han den van Du'tschers. Overal ziet men Duitsche firmanamen, Duitsche kan toren, Duitsche bierhuizen en wijn huizen. Lemonnier schildert dan de lang zame verovering van AntAverpen dooi de Duitschers het geleidelijke bin nendringen der Teutonen in de oude Vlaamsche stadde opkomst van de spaarzame en arbeidzame Duit schers. die zich in den loop der ja ren van tal van zaken meester maak ten. En uit heel het artikel blijkt dui delijk hoezeer de Belgische schrijver deze voortdurende uitbreiding van den Duitschen invloed vreest, hoe hij beducht is voor een vreedzame an nexatie, een oplossing in het groote Germanië, zooals de Al-Duitschers zich die droomen. STEEDS NIEUWE WAAR SCHUWINGEN. ELECTRISCHE APPARATEN. Naar mate op steeds brutaler Avijze zoogenaamde electrische gordels en banden worden aanbevolen tegen al lerlei kwalen, naar die mate vermeer deren zich buiten ons land de officieele waarschuwingen tegen deze zweoidelarij. De vorige maand weder heeft de hertogelijke regeering van Bronswijk er op gewezen, dat de gordels van de Sandcn Electric Belt. Compagnie, die verkocht worden tegen eon pnjs van 40 tot 400 Mk„ nietswaardige voorwerpen zijn. zonder eenige elec trische of andere werking en niets vermogen tegen de tallooze en z;er uiteenloopende ziekten, waarbij zi genezing heeten aan te brengen, al? rheumatisme, dyspepsie, melancholie, geelzucht, vex-stopping, nier- en blaas- aandoeningen. beroerte, vrouwenziek te, uitspattingen der jeugd, enz. Eene bijzondere commissie uit den senaat der vrijstad Bremen sluit zich geheel hierbij aan en waarschuwt met aandrang tegen het koopen dezer ar tikelen een nauwkeurig onderzoek heeft haar geleerd, dat deze Sanden- I Compagnie te Parijs, waar zij geves tigd is, in weten schappelijke, medi sche kringen bekend is als eene groote schaal werkende zwendelomj neming. Evenzoo getuigt het depai ment van geneeskundige a angel eg* heden te Lubeck en voegt er bij, op dezelfde wijze moet gewa&rschu worden tegen gelijksoortige bedrie rijen, als Elektrovigor van Dr. M. Laugh Companie, die aangeprezen wordt ziekelijke weefselveranderingen, n geinerg-aandoeningen. nier-, lever- blaasziekten, rheumatiek efiz. kocht Avordt voor 25 tot 200 Mk. niets uitAverkt. Elektro-gordel (suspensor) der fiw Kuster Co. te Frankfort a. M„ F verkocht wordt voor 16 tot 60 Mk. aanbevolen bij alle mogelijke ziekt en oven werkeloos is. Elektrische regenerator van 1 dermotherapeuLische instituut te P rijs de prijs is 90 tot 200 fres. hij wordt aangeraden A'ooral bij nuwlijden. neurasthenie, rheumat me. zAvakle^toestanden en de het reeks van maag-, li-arte nteren- ruggemerg-ziekten, ilie bekend zijt de Averking is niemendal. Elektrische gordels van H. Th. Bit mann to Wiesbaden, die deze en a dere zijner praeparaten aaajl>OA7eeltt gen allerlei ziekten, waarbij zij ho genaamd geen baat geAren. Al deze toestellen, zegt het noemde departement, berusten tó anders dan op misleiding van het p; bliek en strekken alleen om de zi ken uit te zuigen. (Mbl. tegen de Kwakzalverij) EEN RUSSISCHE SPION. Zinaida Smoljaninef, een schoon jonge Russin, is onlangs door lie rijksgerechtshof te Leipzig wei. het verraden van militaire geheime tot 15 maanden gevangenisstraf v oordeeld. Naar thans in Engelsche bladei wordt medegedeeld, was zij, op salaris van 24.000 gulden, een spioi van de Russische regeering en vei keeide zij in Duitschland in de hoog ste kringen. De Russische regeerinj moet hare diensten hoogelijk gewaai deerd hebben, want in de vijf jaar da zij als spion werkzaam is geweest zou zij meer dan vijftig belangrijk:* militaire geheimen aan ambtenarei en officieren ontfutseld hebben. Als Zanaitda vrij komt, wordt zi voor altijd uit Duitschland gezet want de Duitsche militaire overhei* beschouwt haar als de gevaarlijk: verspiedster, Avaarmee zij sedert lanj te maken heeft ghad. Stoonivaartberichten Het st. Bogor, van Java naai- Rot terdam, passeerde 30 April Dover weid Maandaga\'ond te Rotterdam verwacht. Het st. Ophir, van Java naai- Rot- terdam, passeerde 29 April Sagres. Het st. Goentoer, van Rotterdam naar Java, arriveerde 29 April te Sou thampton. Het st. Malang, van Rotterdam naar Java, vertrok 30 April van Suez Het st. Koning Willem 1, van Am sterdam naar Batavia, passeerde 29 April Perim. Het st. Ceram, Aan Amsterdam n. BataArda, passeerde 28 April Point de Gal le. Het st. Koning Willem III, Aan Ba tavia naar Amsterdam, arinveerde 30 April te Suez. Het st. Koningin Regentes, van Ba tavia naar Amsterdam, passeerde 30 April Ouessant. Het st. Noor-dam arriveerde 29 April van NeAvyork te Rotterdam. Het st. Amsteldijk, van Rotterdam naar Newport News, passeerde 29 April n.m. 11.35. Lizard. Het st. Potsdam, van Rotterdam naar New-Yonk, passeerde 29 April n.m. 9.25, Lizard. Het st. Sloterdijk, vertrok 29 Apriï van Newport News naar Rotterdam en Rotterdam. FAILLISSEMENTEN. Uitgesproken Amsterdam, 27 April. H. N. A. Smid commissionnair en agent van bui- tenlandsche huizen, te Amsterdam, handelende onder de firma H. N. A. Smid en Co. Mr. J. Deking, rechter commissaris. 25 April J. H. Wilgehoff Jr.,! schoenmaker, te Watergraafsmeer. Mr. P. J. Bijleveld, rechter-comm. 26 April. lo. H. Blom, handels agent te Sloten 2o. H. van Donke laar, handelende in sigaren, te Am sterdam. Mx\ P. Scholten, rechter- comm. 27 April W. C. Ketjen. laatst ge woond hebbende te Amsterdam, thans vertrokken naai- Zuid-Afrika. Mr. J. Deking Dura, rechter-comm. s-Gravenhage. 27 April. R. TDreurf graanhandelaar en stoomkorenmo- lenaar te Koudekerk a/d Rijn. Mr. H. A. van Rees, rechter-comm. Utrecht, 25 April. W. van Dijk, koopman te Utrecht. Jhr. mr. J. Schuurbeque Boeije, rechter-comm. De nalatenschap van A. Knorren gewoond hebbend te Utrecht. Mr. C. J. H. Schepel, rechter-comm. Arnhem, 26 April. W. Temporman, weduwe van J. H. Nieuwenhuis, zon der beroep, wonende te Silvolde, gemn Wisch. Rechter-comm. mr. P. F. A. C nemers. Opgeheven G. L. Muller, commissionnair in effecten, gehandeld hebbende onder de firma Müller en Co., wonende te Amersfoort. Geëindigd A. M. Thimister, wed. R. Eiken boom, Avonende te Maastricht. F. W. H. H. P. M. Müller, vroeger wonende te Maastricht, thans zonder bekende A\-oon- of verblijfplaats. Anna Marie Lutke Forwich, echtge- noote van F. W. B. Jansen, openba re koopATOUAV in uurwerken, wonende te Hengelo (O.) J. L. Hofstee, schoenmaker, wonen de te Hengelo (O.) (St.ct.)

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 6