Weerbericht. MEDEDEELING VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorna. 10.50 uur). De Bilt, 10 Mei 1906. Hoogste barometerstand 767.9 m.M. te Horta (Azoren)laagste 751.0 m.M. te Skagen (Noord-Denemarken). Verwachting (tot den avond van 11 Mei! Windzwakke tot matigen meest Noordel. wind. Gesteldheid van de luchtzwaarbe wolkt of betrokken, mogelijk regen. Temperatuurdezelfde. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. Barometerstand 's namiddag 2 uur 755 m.M. geen neiging tot voor- of achteruitgang. Vorige stand om 2 uur 756 m.M. Barometers en Thermometers Ruime keuze. Prima afwerking. JOH. M. SCHMIDT. Zijlstraat 85. Thermometerstand. te Haarlem. Donderdag 10 Mei Hoogste gisteren F. 70» Laagste heden nacht F. 48° Hoogste heden tot 2 uur. F. 50» Verplaatsing van de L i g- hai. De lighal voor lijders van tubercu lose. die thans achter het gebouw van den Protestantenbond op de Nieuwe Graciht ij opgeslagen, zal spoedig, misschien al binnen een paar maanden, word'en verplaatst naar den Schoterweg voorbij de be graafplaats. Tevens zal er een ge bouwtje worden gezet, ten dienste van de zuster en waar patiënten bun boterham kunnen eten. Mettertijd •hoopt men er ook enkele woningen te bouwen voor de gezinnen van lij ders aan tuberculose, opdat dezen niet zoo ver zullen behoeven te loo- pen. Mejuffrouw Van Harreveld, die voor de Vereeniging ais administra trice optrad, beeft deze functie we- neerlëggen. Een woorcf'van '"Smae voor wat zij in deze betrekking heeft verricht is zeker welverdiend. Ge lukkig voor de Vereeniging'beeft zij een opvolger gevonden in den beer D. J. A. Westerveld, die geheel bui len bezwaar van de kas als admi nistrateur heeft willen optreden. S. D. A. P. Woensdagavond vergaderde in het gebouw „Concordia", Smedestraat 13. de aid. Haarlem van de S. D. A P. Na bet doen van eenige mededee- lingen werd verslag uitgebracht van de afgevaardigden van het Congres en door de vergadering goedge keurd. Het verslag van den penningmees ter werd eveneens na eenige opmer kingen goedgekeurd. Hierna kwam in béhandeling de candidaatstelling voor een lid van den Gemeenteraad en werd na eeni ge discussie besloten bij deze verkie zing met een eigen oandidaat te ko men. Als zoodanig werd benoemd J. J oosten. Mishandeling van een Overwegwachter. Dinsdagavond bracht een bewo ner van het Kleverpark een vrouwe lijk familielid naar den trein. Deze laatste wou van den o-verweg direct het perron opgaan, wat de overweg- wachter haar krachtens zijn instruc tie belette. Haar begeleider raakte hierover zoo verwoed, dat bij den wachter de V. een paar flinke vuist slagen toediende. Daarop kreeg de mishandelde hulp van een machi nist en gezamenlijk brachten zij den aanvaller naar 't politiewachthuisje op het Stationsplein. Proces-verbaal werd opgemaakt, de zaak is in onderzoek. Herij k. De herijk heeft Vrijdag 11 Mei plaats van 812 uur voor de Kool- Bteeg, Raamsteeg. Heerensingel, Hee- r en vest. Korte Dijk. Noorder Buiten- Spaarne en Anegang van 14 uur voor de Lange en Korte Vecrstraat en Peuzeloarsteeg. Gevonden voorwerpen: een sabel, een kettinkje met pot lood. een geboortebriefje, een bril en een ring met sleutels. Te Water. Een 9-jarig meisje dat schrok voor een etijgerend paard -viel in de Nleuwegracht. De koetsier sprong het kind achterna en redde de dren kelinge. Uit de Omstreken BLOEM ENDAAL. Dinsdagnamiddag omstreeks vijf uur kwam van het hotel „Duin en Daal" alhier een zekere lieer W. uit Amsterdam op een motorrijwiel op drie wielen, aanrijden. Vóór aan do motor was bevestigd een manden zit plaats, waarin een dame zat. Door het te woest rijden was het den bestuurder niet mogelijk om den scherpen hoek van den weg achter del School in Duin en Daal, goed te kun nen nemen, mét het ongelukkig go- volg, dat hij in snelle vaart, in de bocht, tegen een boom aanreed. De in het mandje zittende dame werd er door deft schok uitgeslingerd en half bewusteloos bij den concierge van de School binnen gedragen, ter wijl de bestuurder geen letsel van be- teekenis bekwam. Na geruimen tijd was de dame in zooverre hersteld, dat zij te voet haar weg kon vervolgen. Het zwaar bescha digde motorrijwiel is op een wagen vervoerd naar het station Haarlem. Bouwplan. Door B. en W. is vergunning ver leend aan W. Reinders te Haarlem voor het bouwen van een gebouw aan de Korte Kleverlaan hoekBloe- mendaalschen weg. Bedoeld gebouw bevat een prach tige bovenwoning en beneden een lunchroom en een wachtlokaal van de Blectrische tram. HEEMSTEDE. Woensdagavond hield de hier ge vestigde af deeling van „Het Witte Kruis" in het café „De dorstige Kuil" haar jaarvergadering. Nadat de voorzitter, de 'heer Mr. D. E. van Lennep, de bijeenkomst geopend en alle aanwezigen welkom geheeten had, bracht de secretaris •het jaarverslag uit, waaruit bleek, dat de toestand der vereeniging vrij gunstig te noemen is. De heeren Mr. D. E. van Lennep en Dr. E. A. Droog werden als be stuursleden herkozen, terwijl in de plaats van wijlen den heer J. v. d. Berg de heer W. Adriani werd ge kozen. Tot afgevaardigde voor de in Sep tember of October te houden alge meen e vergadering werd benoemd de heer Dr. J. Beeker e® als plaatsver vanger de heer Dr. M. Colenbrander Ten slotte werd de begrooting voor 1906 vastge-steld. Jongelingen die wenschen deel te nemen aan het voorbereidend mili tair onderricht kunnen zich daarvoor aanmelden ter Gemeente-Secretarie. HILLEGOM. De huiseigenaar B. de W., heeft tegen een zijner huursters, die hem beleedigde, deswege proces-verbaal op laten maken. BEVERWIJK. Bij de op Woensdag aan het hoofd bestuur der posterijen en telegraphie gehouden aanbesteding van het onderhoud van het post- en te- regraafgebouw te Beverwijk, van den dag der kennisgeving van d.e goed keuring der aanbesteding tot en met 31 Maart 1909. was ingeschreven door V. Th. Braun en Zonen alhier voor f 1000. ZANDVOORT. Tot tijdelijk onderwijzeres aan school A alhier is benoemd mej. A. M. W. de Weger te Haarlem. Op het verzoek van H. A. Gieske om vergunning tot den verkoop van sterken drank in 't klein in de gelag kamer van het perceel Zandvoortsctoe laan 37 is afwijzend beschikt en zulks op grond, dat het maximum aantal vergunningen overschreden is. Koloniën EEN SCHANDELIJKE DAAD EN HOE MEN DIE IN INDIë STRAFT. K. W. schrijft in liet „Indisch Nieuws" „Voor den krijgsraad te Weltevre den stond terecht de AmboineescQie sergeant Pentury, alg. st. no. 52721, beschuldigd dait hii op 19 Mei 1905 als commandant eener patrouille van het te vélde ageerende leger, op miarsch in de nabijheid der d'oesoen Pemajoc- han in de Boven Soemaistretek in het Djambisclie. den ongewapenden, vreedzamen ingezetene van de doesoen Pemajoebain, genaamd Sitoem, dien hij gedwongen had de patrouille als gids te geleiden, moedwillig zonder noodzaak met een rotanstok over liet gehOele lichaam geslagen heeft, waar door Sitoem talrijke striemen en op zwellingen op de geheele oppervlakte van zijn lichaam gekregen heeft, ten gevolge waarvan hij binnen 24 uren te Pemajoeban gestorven is. De krijgsraad veroordeelde dezen Amboineeschen huurling, die vreed zame ingezetenen zander noodzaak ranselt, tot den strop? Neen minder. De krijgsraad veroordeelde Pentury tot de straf van veertien dagen dwang arbeid, buiten den ketüng, te vervan gen door militaire detentie van gelij ken duur, wegens „het moedwillig toebrengen van slagen en kwetsuren, geen ziekte van meer dan 20 dagen tengevolge gehad hebbende Ion der verzachtende omstandigheden". ..Geene ziekte van meer dan twin tig dagen ten gevolge gehad hébben de" P a r b 1 e u Daar de man den vol genden dag dood was! Moordenaars, die een lichte straf wenscht, doet uw voordeelslaat uwe offers dood, zoo dat ze geen twintig dagen ziek zijn. Patrouille-comman danten, laat u leiden door liet voor beeld van dezen braven Nederlandsch- Indischen militair, die onder „ver zachtende omstandighéden" een vreed zaam ingezetene zonder noodzaak met een rotanstok „over de geheele op pervlakte" van zijn lichaam" onmen- schelijk afranseltNatuurlijk sterft zoo'n lamme kerel den volgenden dag, om je te ergeren, aan likdorens, of aan bronchitis. Leve de nxenschlievende' patromlle- oommandanten van liet dappere Ne- derlandsch-Indische leger Leve de krijgsraad te Weltevreden En leve de Amboineesche sergeant Pentury, die de eer der vlag hoog hield! Het is nog nimmer gebeurd, maai bij Godik schaam mij heden, dat ik een Nederlander ben. En ik weet eigenlijk niet wat mii weerhoudt, om al deze schandelijkheden te schrijven aan Engelsche en Fran&che bladen, opdat er een einde aan komt Binnenland HOFBERICHTEN. H. M. de Koingin-Moeder heeft aaD den vorst en de vorstin van Bentheim, ter gelegenheid van hun zilveren hu welijksfeest, ten geschenke gegeven een portret van de oudste twee prin sessen en van een der prinsen van Bentheim geschilderd door freule Tony van Alphen. Zoowel H. M. als de vorst en de vorstin waren hooge- lijk ingenomen met de uitvoering der portretten. Reuter seint uit Honnef, dat H. M. de Koningin-Moeder daar Woensdag is aangekomen. TWEEDE KAMER. De heer Pierson heeft gisteren, on der instemming bij een deel der Ka mer, de verklaring afgelegd, dat de behandeling der wet op hei Arbeids contract zoo lang duurt, wijl ons parlement, meer dan eenig ander ter wereld, het streven bezit om alles in de wet te willen regelen. Wat z. i. verkeerd was. Ook al deelt men deze opvatting niet. dan zal men de klacht eeniger- mate moeten toegeven. Gisteren bij voorbeeld is de gehééle dag besteed aan replieken en zelfs kon de Regee ring nog niet voor dupliek aan het woord komen. Nieuwe sprekers waren de heeren Pierson en Drucker. En in debat wa ren natuurlijk nog de bepalingen be treffende uitkeering van loon bij ziekte enz. De eerstgenoemde spreker deed uit komen, dat de wet de partijen vol komen vrij liet om overeen te komen wat zij wilden de wet bepaalde enkel wat geschieden zou als er geen over eenkomst was. Voor een overgangs tijd (een z.g. Karenz-tijd) zag spx*. geen redende uitkeering moest z. i. geschieden van den eersten dag af en gedurende den vollen tijd van den op zeggingstermijn. Simulatie was z.i. niet te vreezen, waar de arbeider er zich niet lacht aan wagen zou ziekte voor te wenden met de kans om, bin nen zekeren tijd, ontslagen te wor den. De heer Drucker betoogde, dat het artikel, thans in debat, in de Duit- sche en Zwitsersche wetgeving zeer practisch werkte en noodig was, los van ziekte-verzekering, omdat ziekte verzekering zich geenszins tot alle loontrekkende® zal uitstrekken (bijv. niet tot de hoofdredacteurs van groo- te bladen). Simulatie was gemakke lijk te ontdekken, medische controle was immers zeer wel doenlijk. Werd bij korte ziekte geen loon uitgekeerd, dan gingen de meeste loontrekken den er op achteruit, want een enquete te Amsterdam onder de handelsbe dienden bijv. had gezegd, dat deze steeds bij ziekte, korter of langer, hun uitgekeerd krijgen en nagenoeg, of zelfs geneei, zonder -uiiauuuwnug. Wat nu de vraag van het dwingend recht betrof, spr. gaf als zijn gevoe len dat, werd van de algemeen gel dende regelen der wet afgeweken, daarvoor een andere, schriftelijke overeenkomst, in de plaats zon tre den licht nog gunstiger want een zoo immoreele overeenkomst die uitkeering bij ziekte uitsluit was z.i. niet te duchten, althans zelden. Daar om was z.i. dwingend recht nóch noo dig, nóch gewenscht. Men moest zijn eisehen niet te hoog stellen. De overige sprekers handhaafden bij repliek het ingenomen "standpunt. Heden 11 uur voortzetting. Vrijdag begint de vergadering te 10 uur. Dan zijn eenige kleine zaken en interpellaties aan de orde. GENEESKUNDIGE BEDIENING TE GOUDA. De Hblcl. "-correspondent meldt: Het bes tuin- der Goudsche Vereeni ging voor genees-, heel- en verloskun dige hulp heeft de leden der vereeni ging opgeroepen tot het bijwonen van eene algemeen e vergadering op Don derdagavond a.s., ten einde te bespre ken hoe het beste hare onafhankelijk heid te kunnen behouden. Als spreker zal in deze vergadering optreden Dr. A. C. A. Hoffman (ho- moëpatisch arts alhier), die verklaard heeft voor de vereeniging werkzaam te zullen blijven. Alle doctoren zulflen tot het bijwonen dezer vergadering wor den uitgenoodigd om in de gelegen heid te worden gesteld hun standpunt in deze uiteen te zetten. In hét convocatiebiljet zegt het be stuur o. m. „dat schouder aan schouder de strijd is vol te houden", en doet het een beroep op den voort- durenden steun der leden. LIJK OPGEHAALD. Het lijk van do 19-jarige R. van K., te Gorinchem. «die sedert veertien da gen vermist was, is aan dé vluchtha- ven van het Merwedekanaal opge haald. DE SCHEURENDE BEURS TE AMSTERDAM. Met genoegen hebben wij vernomen, dat, onmiddeÉijk na onze door een deskundige geïnspireerde bemerkin gen van Woensdag 1.1., de stutten en formeelen in de Beurs nu op veel doeltreffender wijze zijn veranderden ook versterkt, schrijft de „Tol." Wij mogen hieruit afleiden, dat B. en W. zich beijveren, om zóó langde Beu re nog kan in gebruik genomen worden, het leven van onze Beurs mannen, de kern van Amsterdam, voor een noodlottige ramp zooveel mo gelijk te beveiligetL Misschien ook heeft de commissie tot onderzoek der Beurs onze wenken ter harte genomen, en door hare voorlichting deze verbeteringen doen aanbrengen. Onze Lezers hebben waarschijnlijk wel begrepen, dat onze uitdrukking van Zaterdag 1.1., „dat eene hulp beurs geheel onnoodiig zal wezen", na tuurlijk sarcastisch bedoeld was. Dit in verband mat de van zekere zijde geheel onjuiste geruststellende mededeelingen, dat ook de oude Beurs scheuren heeft gehad, die echter van lieverlede gerepareerd zijn. en man ten slotte vóór een paar jaren de mu ren dezer nog wel door een bloemist, dus leek in het bouw-vak, gebouwde Beurs met de grootste moeite, door middel van dynamiet, heeft moeten doen springen. Men had aldaar echter met een ge heel andere constructie te doen De oude Beurs toch bestond uit een eenvoudigen, zéér lagen romp van massieve muren en twee rijen zware kolommen, die onmiddellijk het dak droegen, zonder meer. Onze nieuwe Beurs echter bestaat uit, door ontelbare venstertjes verbro ken, hooge muren en verder uit twee hoog verdiepingen met zware binnen muren en ijzeren kap, rustende alléén op flauwe steenen bogen, gedragen door dunne monolithen zuiltjes, zon der eenig verband. En dat in een door en door rotten bodem Dat tusschen beide constructies geen parallei te trekken is aal zelfs iederen leek duidelijk voorkomen. Wij willen hopen, dat de meerder heid der vijf commissieleden practisch genoeg ontwikkeld is (wellicht ook door eigen ervaring), om het ernstige van het geval in te zien. Een onderzoek naar de fundeering zal voorzeker lioht geven en gerust stelling brengen, daar waar onrust barend gemompel de gemoederen heeft in beroering gebracht. Dit zal echter volgens onzen des kundige zeer bezwaarlijk te const a- teeren zijn. En tóch ligt juist daarin de hoofdzaak EEN OPLICHTER GEARRESTEERD Het Hbld. meldt, dat Woensdag een beken-de oplichter, Van Gerven genaamd, in de Spuistraat te Am sterdam werd gearresteerd. Hij had een houthandelaar per briefkaart een aanzienlijke bestel ling opgegeven, welke in de Spui straat moest worden afgeleverd. De ze briefkaart had hij valschelijk on derteekend met den naam van een aannemer. De houthandelaar ver trouwde de zaak niet, doch deed niettemin het hout Woensdagoch tend bezorgen op de aangeduide plaats, waar bleek, dat de man, die de bezending in ontvangst wilde ne men. bovengenoemde oplichter was. Hij was reeds vroeger veroordeeld. Het Hbld. vermeldt daarbij, dat de politie Dinsdagavond van het geval op de hoogde werd gesteld met het verzoek eenige rechercheurs ter plaatse te doen zijn. Zij scheen het geval evenwel volstrekt niet van be lang te achten, want aan twee der voornaamste bureau's weigerde men er nota va®, te namen, hoewel heide bureau's gelegen zijn in dezelfde sectie als de Spuistraat. Eerst aan een derde bureau schonk men a.u.- dacht aan de zaak, -met bovenver meld gunstig resultaat. HET MES. De 'heele buurt, Riedijkr Toren straat, Pompstraat en aangrenzende stegen en sloppen te Dordrecht, is er vol van. Menige kloppartij wordt daar geleverd, vaak heersoht er die grootste opschudding, veroorzaakt UJUUl IJ PJIJ,, enz;, maar zoo'n aigemeene- versla genheid als thans, is ongekend in 't volkrijke stadsgedeelte. De 51-jari- ge Jan Teuling, bijgenaamd ..d'e Vlooi", moet vannacht zijn doodge stoken. Juist werd het lijk door de politie in een brancard weggehaald- toen we hedenmorgen ter plaatse iets naders trachtten te vernemen- Volgepropt stond het nauwe straat je, waar Jan en zijn broeder Al- bert bij hun moeder inwoonden. Ieder trachtte zijn nieuwsgierigheid; tevreden te stellen nog éénmaal' wilden ze allen Jan zien. Want oud en jong kende hem, ofschoon niet bij raam-, zooalc hij in de registers van den burgerlijken stand is ingeschre ven. Ze mochten Jan wel Tijden want kwaad was-ie niet, niemand deed hij overlast aan. Hij lustte gaarne een borrel; da's waar,en hij maakte ook wel eens misbruik van het Schiedamsohe vocht. Maar op zijn eerlijkheid viel niets af te din gen. Dat kunnen de boden van Pa- pendrecht en Sliedrecht getuigen, want die kenden Jan door en door. Jan was 'n bekend! ty.pe. Altijd, was hij te vinden aan het Papeadrecht- sche veer. Voor genoemde boden was hij daar een onmisbare hulp. Alle boodschappen en verdere werkzaam heden verrichtte hit voor hen en voor een borrel of een glaasje bier deed hij alles. Gisteren was Jaa aan den zwier geweest. Thuis kreeg hij „mot" met zijn broer en, wat in dergelijke ge vallen onvermijdelijk is, slag werd geleverd. Jan moet, ondanks het kwantum Schiedam das hij verwerkt had, do wijste partij hebben gekozen en het huis verlaten. Zijn broer moet hem naar ons werd verzekerd, bij liet xetireeren hebben toegeroepen „As je thuis komt, steek ik je dood." Met nog een maat. den sigarenma ker E.. ook aan den boemel is Jan toe® een dutje gaan doen in eenbig- genkooi. aan de Merwekade. Hun oog schijnt op deze rustplaats te zijn gevallen, omdat er nog stroo in de pas door de krulstaarten verlaten woonplaats was. Dat ligt tenminste nog zacht. Diep in den nacht, om en bij één uur, moet Jan ontwaakt, opgestaan en naar zijn moeders huis gewan deld zijn. Wat er verder is geschied moet nog worden vastgesteld en laat zich voor het oogenblik slechts gis sen. Hedenochtend omstreeks half 6 kwam een broeder van den versla- gene aan de woning zijner moeder in de Pompstraat, om aan zijn broe ders mee te deelen, dat er een schip was aangekomen en er dus werk voor hen was. Hij vond daar echter alleen Johannes oip den grond lig gen en bemerkte aldra dat deze dood was. Terstond' liet hij de hulp inroe pen van dr. Benjamins, die slechts den dood kon constateeren, veroor zaakt door twee steken in de horst, met een mes of een ander scherp voorwerp toegebracht. Inmiddels was ook de politie gewaarschuwd, die zich van den toestand vergewiste, het lijk in beslag nam en het ver volgens per brancard naar het Zie kenhuis deed overbrengen ter be schikking van de justitie en gerech telijke schouwjng. Kort daarop werd de verdachte, de 46-jarige Albertus T., toen hij in be schonken toestand aan do woning zijner moeder kwam, aangehouden en eerst naar den politiepost aan het Groothoofd en later naai* het hoofd bureau overgebracht, waar hij op het oogenblik nog in bewaring wordt gehouden ter besoliikking van de justitie. Hij blijft echter alle schuld ontkennen, ofschoon in zijn bezit is gevonden een mes, waaraan blijk baar bloedsporen kleven. (D. Ct.) ONWEER. Tijdens het onweer dat Dinsdag te Zwolle woedde is er een ongeluk ge beurd in die stad naai- de „Zw. Ct." mededeelt. De brigadier-titulair der rijksveldwacht v. U. werd, terwijl hij naar het Gerechtsgebouw ging, in de nabijheid van een zware linde door den bliksem getroffen. Hij sloeg tegen den grond op hetzelfde oogenblik dat ook van bedoelden boom een groot deel van de bast werd gereten. Ter stond snelden eenige menschen toe en v. U. werd met bebloed aangezicht opgenomen en in het Gerechtsgebouw gedrage®. Op last van den medicus is de ge troffene vervolgens naar de R. K. ver pleging vervoerd. Hij was aan hoofd en neus gewond en ook nadat hij uit een korte periode van bewusteloos heid bijkwam, wat versuft. Stukken schors van den boom wer den tot 15 en meer M. weggeslingerd, een vloog er boven door 't raam van den ambtenaar bij het O. M. in het Gerechtshof, een ruit vernielend. i)e loop dien de bliksem genomen heeft is op den boom geheel te volgen. In Dieze werd een koe door den bliksem in de weide doodgeslagen, 't Dier behoorde aan den landbouwer Stel aan den Langenholterweg. Ook te Zutphen vieJ Woensdagna middag omstreeks half zes tijdens een onweer een hevige hagelbui, die heel wat schade aan de jonge bloe sems en groenten heeft gedaan. De hagelsteenen hadden de grootte van knikkers, enkele van hazelnoten. DOOR DEN BLIKSEM GETROFFEN. Woensdag sloeg in den Putterpol- der een koe dood, eigendom van Joh, van Heil te Putten. DE MISHANDELING TE UITHUIZEN. De heer Schaper schrijft aan Het Volk: Ik kan u melden, dat de mishan deling te Uithuizen, van Maring en De Haan te Uithuizermeeden,. al heeft plaats gehad 3 April j.l. Er is een klacht ingediend bij- den burge meester, en de commandant der ma- rechaussee 'heeft een onderzoek in gesteld. De klagers durfden- natuur lijk niet meer naar de marechaus seekazerne om ..verhoord" te woandfe® tij dion i/inV-toT- mnotan informa- ties zijn ingewonnen ovea*' de- kwet suren. UITSLAG DER HAAGSCHE GEMEENTERAADSVERKIEZING. Bij de Woensdag gehouden herstem ming voor een lid van den Gemeente raad in kiesdistrict I (vacature-Ver loop) werden uitgebracht 2595 geldige stemmen, waarvan op zich vereenig- den J. A. Silevis L.Wzn. (oud-lib. unie- 'lib. en vrijz.-dem.) 1384 stemmen en C. D. Wesseling (kerkelijks-par tijen en gemeente-werklieden) 1211 stemmen zoodat gekozen is dé heer Sillevis. IS EEN POKKEN-EPIDEMIE TE VREEZEN? Het leek de P. Gron. Ct. interes sant eens een vergelijking temaken tusschen de thans voorkomende pok- kengevallen en die in het z. g. pok ken j aar, 18711872 Zij wendde zich daartoe tot den heer G. Oosterbaan, inspecteur der volksgezondheid ie Zwolle, die ook over Groningen het toezicht heeft. Onze eerste vraag gold) (zoo schrijft genoemd blad) de epidemie van 1870—1872. Wij betoogden, dat het van belang zou- zijn daarvan iets meer te weten, omdat wij de over tuiging hadden, dat heb groote pu bliek ten onrechte meende, d;at de autoriteiten wat "hael doortas tend waren opgetreden. Het groote publiek meent zoo zeiden wij dat die enkele gevallen van pokken niet zulke rigoreuse maatregelen mo tiveerden. Doch wij raeenen te heb ben gehoord, dat de loop van zaken in 1870'71 in het eerst precies de zelfde was geweest als die. tot heden. De inspecteur aeide, dat dit nog veel nauwkeuriger waar was dan wij zelf misschien wel vermoedden. Ziehier het verloop der beide ziek ten. In 18701871. 15 December 2 geval, len, 16 December 3 gevallen, 17 De cember 1 geval, 19 Dec. 1 geval 28 De cember 1 geval, 31 Januari 1 geval, 7 Januari 1 geval. 8 Januari 1 ge val. 9 Januari 1 geval, 10 Januari 3 gevallen; Januari totaal 60 gevallen. Februari 78 gevallen enz. enz., tot 3 Juli 1872 toen het laatste geval gecon stateerd werd. In 1906. 23 April 1 geval, 24 April 1 geval, 25 April 1 geval, 26 April 2 gevallen, 30 April 1 geval, 7 Mei 1 geval. Commentaar is hier werkelijk over bodig. Het verloop is in beide geval len bijna precies hetzelfde tot nu toe. Eerst 7 Januari 1871, overeenko mende met 16 Mei 1906, brak de epi demie flfnk uit en eerst omstreeks dien tijd, dus van 16 tot 20 Mei van dit jaar zullen wij kunnen uitma ken of er kans is, dat dit droeve voorbeeld gevolgd zal worden en de ziekte bier (te Groningen) epide misch zal worden Ten dien aanzien gaf de inspec teur echter goede 'hoop. Hij hoopte, dat de gToote energie, waarmee men ditmaal iiet kwaad had bestred ten gevolge zou hebben, dat de zj te tot sta.an kwam en dat men met het schorsingsbesluit der fc mis een kleine schade had vort. zaakt, die de groote schade ernstige besmetting van Gronini voor langen tiwï (in '71—72 rg anderhalf jaar) had gekeerd. Natuurlijk heeft men tegenwoor te rekenen met een verkeer waan men in 1871—72 zich geen denkbe had kunnen vormen. Natuur: brengt dit zoo veel meer ontwik de verkeer veel groot er gevaar verspreiding der ziekte met i Doch de genomen maatregelen dan ook werkelijk zóó krachtig, er alle kans is, dat men ook die zwaren overwint. Zoodra er een val wordt vermoed of is gecon beerd. wordt het huis onder pol bewaking gesteld, om alle cod van zieken of huisgenooten met buitenwereld te verhinderen, zieke wordt dan naai" de chol barak \er.voerd, terwijl de hui nooten gebracht worden naar hej bouw in liet Munnekeholm, worden zij gebaad; gedesinfecfc en 'ngeënt, terwijl hun kleeren smet of vernietigd worden. Zoodra nu uit het effect der cinatie blijkt, dat -zij voldoen waarborg van onvatbaarheid ge wat in den regel in 10 (maxiit 14 dagen) het geval is worden ontslagen. Thuis vinden zij dan woning geheel ontsmet en de go ren gedeeltelijk ontsmet, godeelt» zelfs vernietigd. (Het spreekt vai dat zij voor die vernietiging sch 'loosstelling ontvangen.) Deze krasse maatregelen zij® dig, omdat de smetstof buiténgen gemakkelijk wordt overgebracht zeer lang werkzaam blijft, ook neer zij op lavenJooze voorwc blijft. Het is onder deze omstan heden natuurlijk zeer mogelijk volkomen gezonde personen, dw gezond blijven, de smetstof brengen en anderen aansteken, nu zijn in deze gemeente drie tra van besmetting, drie haas gelijk men zegtin Kostverloren geval van den Mormoon en het faamde niet herkende geval in Van Sijsenstraat. Van uit ieder die centra is het mogelijk, dat d smelting uitstraalt ook zonder men daarvan op dit oogenblik e de eerstvolgende dagen nog iet! merkt. Maar het ziekenhuis dan vro; wij dén inspecteur. Volstrekt onmogelijk, dat de smetting daar van de besmettel ziekten-barak naar zaal I is gebrj is het zeer zeker niet was het woord. Maar wèl onwaarsc.hijn Véél waarschijnlijker is. dat de smetting door d e' b e z o e k r zaal I is gebracht. Daarvoor zijn drie aanwijzingen lo. De slaapsteehouder, slaapstee een geval van pokken heeft voorgedaan, was een gereg bezoeker van die ziekenzaal. F is het natuurlijk oneindig veel scbijnJijker, dat hij" dé besmet meebrengt uit oen uit den aard zoo bijzonder hygiënisch ingeri slaapstee naar een nieuwe, mod aïeittreii i.a rtl Ucuu iuidlcrcioim. 2o. de paptiënt, die het eerst April), op die zaal pokken heetl kregen, was al sedert 16 Maart de besmettelijke-ziekten-barak slagen. Van 16 Maait tot ongeveer April, den datum, dat men mag nemen, dat de ziekte sto-f in 'h- chaa-m is gekomen, zou hij dui ziektestof bij zich 'hebben omgn gen, wat 'zoo het al mogelijk in een hygiënisch goed inger ziekenverpleging bij,na on denk is. 3o. Geen van de andere patië sedert 16 Maait dP die zaal ve vende of ontslagen, heeft pokke /kregen, w,at almede een wonde ;zijn, ads de besmetting van ui zaal uitging en er niet toevallig een individu aan één individu gebracht. Al is er dus volstrekt geeoi heicL al kan er geen zekerheid het is gelukkig zeer onwaars lijk, dat ons ziekenhuis de d rol van besmettingshaard) heeft speel cl, die daaraan in den be ook zelfs door deskundigen toegeschreven. Hoezeer men daar overigens krasse maatre neemt, blijkt o. a. uit het feit een dokter zich bereid verl heeft zich te laten interneer a uitsluitend de pokzieiote t handelen. Het is dr. T. N. Ti cl die deze moeilijke en bezwaa taaie heeft op zich genomen sn die daad van hooge humai warmen dank wan 't geheele pi verdient. DE POKKEN EN DE BESMETTINGSA! X. schrijft in het N. v. 't D Groningen verschijnend De militairen in garnizoen t se® mogen niet naar Groninge er zelfs niet voorbij sporen, te eerst ingeënt aijn. De „Dolfijn" is in Delfzijl en zou naar Groningen doorstfl maar kreeg tegenorder. "Het moest weer 't ruime sop kieken, Groningen heette besmet. De zorg van onze militaire teiten voor de mindere mili strekt zich wel ver uit en dec zullen hun wel dankbaar zijn zij zoo goed waken voor de g> heid hunner kinderen, af is h« te ontkennen, dat in de Assei nizoensorder een klein element belachelijkheid schuilt. Nota Alsof iemand, die hier aan fo tion v.an den eenen in den ai trein overstapt, zoo maar vreesde ziektekiemen zouden aanwaaien Maar waar ik even de aanda wilde vestigen is ditIn Ass het nu kennis geweest en ho den uit onze „besmette" st Zondag per fiets heen gegaan er het genot te zoeken, dat t nu moeten derven. Dat genot graag gegund, maar hoe is 't i bet Asser garnizoen gegaan dat in de kazerne blijven? Ik niets van gemerkt. Is dan de vraag niet gewetttë

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 2