NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. 23e Jaargang. No. 7017 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ZATERDAG 12 MEI 1906 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENT1ÉN: perdriemaanden: ÏBjtfc jM/W Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem 3 Haarlem van 1—5 regels ƒ0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regel. Voor de dorpen m den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Bij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente)1.30 Jf fAdvertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederland1.65 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant. Gtfliusfreercf Zondagsblad,"voor Haarlem" I!!!!!!!!!! I 0.375 Redactie.en Administratie: Groote Houtstraat 55. de omstreken en franco per post „0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. -€é^U Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. EERSTE BLAD. AGENDA Zaterdag 12 Mei. De Kroon Dames MüllemeisterDen Hollander en de heer Manifarges Soirée Musicale. 8 uur. Vergadering van den Bond van Ne der! andsche Onderwijzers. OM ONS HEEN CCCIII. DE EERSTE OEFENINGEN VAN DE LANDWEER. Er valt nu niet meer aan te twijfe len, ze ligt wel degelijk op sterven, ie goede, oude schutterij. Recht ge- eond is ze weliswaar van haar leven nooit geweest, 't Was altijd zoowat sukkelen en tobben, hoeveel moeite de dokters ook deden om haar op te kalefateren, dat ze zich tenminste re delijk vertoonen kon. Alleen met mooi weer mocht ze buiten. Tegen sneeuw of regen kon haar zwakke constitutie in 't geheel niet, dan hing ook de op- perdokter maar een paar witte vaan- aan de Groote Kerk, ten teenen dat ze zich dien dag niet vertoonen zou. Alleen op de parade was ze trouw present. Daar, onder een vroo- lijk zonnetje, met een flink muziek korps, waarmee ze nog wel de zuster- wapens blufte die er géén hadden, leek het ouwetje nog heelwat. Maar ook dat is nu uit en al is ze niet beelemaaJ dood, althans door de hoofddokters nog niet officieel voor overleden verklaard, merg of pit zit er niet meer in. De schutterij ziel toogt en er is geen schepsel, die er rouwig om is, want ze heeft bij haar leven heelwat menschen vrijwat on- noodige last bezorgd. Er is aanleiding om nog even aan de stervende te denken, nu haar op volgster juist in deze dagen de aan dacht vraagt. In de volgende weex zullen de landweerplichtigen hun eer ste oefening houden. Volgens de wet zijn zij landweerpliciitig die eerst het vaderland acht jaar als milicien heb ben gediend. Derhalve komt de jonge landsverdediger op zijn acht en twin tigste jaar bij het nieuwe wapen, waarin ze nog weer zeven jaar zullen moeten dienen. Zijn ze door deze twee perioden bij leven en welzijn vijf en dertig jaar oud geworden, dan wacht hen allerwaarschijnlijkst een derde organisatie, de landstorm, die hen nog een zekeren tijd zal houden in het militair verhand. Haarlem, dat" het 21ste district uit maakt, heeft natuurlijk onder zijn miliciens verschillende wapens verte genwoordigd infanterie, artillerie, genie, tot pontonniers en höspitaal- eoldaten toe. Infanterie het meest,. Welnu, zij gaat met de landweer plichtigen uit Naaiden, van Maandag tot en met Zaterdag, oefeningen hou den in het tentenkampement te Kat wijk. Een detachement van het vier de regiment infanterie is al bezig met het kamp in orde te maken. Morgen gaan officieren en kader er heen, om een en ander voor te bereiden eD Maandagochtend worden de minde ren vóór twaalf uur te Katwijk ver wacht. Een bepaalde trein is niet aangewezen, maar wee het gebeente van den landweerplichtige, die niet op tijd present mocht wezen, "t Is de schutterij niet, waar je nog wel eens een grapje mee maken durfde, maar strenge militaire organisatie, die geen vergrijp tegen de tucht en de discipline over haar kant zal laten gaan. De oefeningstijd van zes dagen, of eigenlijk vijf omdat de helft van den Maandag wordt gebruikt om te komen en de helft van den Zaterdag om te vertrekken, die oefeningstijd is te kort om er nog straftijd af te ne men. Wie dus de kwade pier wil uit hangen, zal het zich leelijk ingepe perd zien door heit voorschrift, dat hij ien oefeningstijd zijn straf bij den troep moet ondergaan. Wat ze in die vijf dagen moeten doen Eenvoudig het vroeger geleer de weer wat opfrisschen. 't Zijn toch allemaal mannen, die vroeger ge diend hebben, en waar dus de roest, die het burgerleven op de militaire bekwaamheden heeft gelegd, nog ge- taakkelijk af te krabben is. Detail oefeningen, schieten en gevechts oefeningen zal in deze week nog weer eens worden opgehaald en ik heb hooren verluiden, dat ze zich niet moeten verbeelden, dat er de hand mee zal worden gelicht. Ze zullen in het touw zijn, onze landweerman nen, van den vroegen morgen tot den laten avond en de vermoeidheid van de ingespannen oefening zal slaap moeten brengen op den stroozak, u)e ook voor de officieren de legerstee wezen zal. Achthonderd man zullen er te Kat wijk zijn, onder bevel van den kolonel Van Steeiihardt Carré, die onder zijn officieren onder anderen heeft de landweer-kapiteins J. A. G. van dei* Steur van hier en Wynoldy Daniels uit Velsen. Eigenaardig is het, dat het kader (de onderofficieren) overcompleet, maar de officieren in compleet zijn, zelfs zoo dat in ver schillende districten de oefeningen niet kunnen plaats hebben, dan met aanvulling van troepen-officieren. Verschillende Haarlemsche infanterie- officieren gaan daarvoor naar den Helder. Het spreekwoord, dat zegtalle ver andering is geen verbetering heeft dezen 'keer in dubbele beteekenis on gelijk. Vooreerst omdat de landweer- zelf veel ernstiger is, dan de schutte rij ooit van haar leven is kunnen worden en zelfs de felste anti-milita rist zal moeten toegeven, dat wanneer je eenmaal oefeningen houdt, het zaak is, ze zoo te houden, dat ze wat beduiden. En vervolgens, omdat voor de landweerplichtigen de last veel minder groot is, dan die van de schutterij, 't Is waar, de zes dagen oefenens kunnen hun dwars in den weg zitten, maar de halve middagen aan de schutterij verspild waren ook niet gezellig. Bovendien komt die oefeningsweek niet ieder jaar terug, tm valt maar tweemaal voor in den heelen zevenjarigen diensttijd en de landweerplichtige kan er dus op re kenen, dat hij na deze eerste week een jaar of wat lang niet meer lastig gevallen wordt, behalve eens in 't jaar met inspectie maken. Van dezen dr aged ij ken overlast zijn nog elf categorieën uitgesloten, die noch de oefeningen, noch de inspec tiën behoeven mee te maken. Het zijn de hoofden van departementen van algemeen bestuur, de leden van de Staten Generaal, de Commissarissen der Koningin, de leden van de aJge- meene Rekenkamer en van Gedepu teerde Staten, de burgemeesters, ge meente-secretarissen, agenten en con- troleerende geneesheeren van de Rijksverzekeringbank, het in jaren oudste een derde deel van de ambte naren van die stichting en de hoofd ambtenaren, ambtenaren en beamb ten hij de Rijks- en gemeentepolitie. De voorzorg is verstandig, maar mis schien minder noodig. Commissaris der Koningin wordt iemand van vijf en dertig jaar niet gauw en lid van de Eerste Kamer al evenmin. Komen onze landweermannen van de oefening thuis, dan hebben ze. buiten de inspectie, nog te denken aan enkele dingen, waaruit voelbaar is, dat ze verkeeren in het militair verband. Hij moet in een bepaald aan geduid geval zijn verlofpas laten af- teekenen, kennis geven van zijn even tueel© verhuizing en toestemming vragen van den Minister van Oorlog wanneer hij langer dan een jaar verblijf wil houden in het buiten land. Vriendelijk voegt de wet aan dat laatste verbod evenwel toe, dat deze toestemming in gewone tijden niet geweigerd wordt, wanneer ze ge vraagd wordt en blijkt noodig te we zen ter uitoefening van of opleiding tot landbouw, handel en nijverheid. Op liefhebbers, die voor hun plezier de wereld willen gaan zien, is dit arti kel niet ingericht. De Regeering schenkt daartegen over aan de landweerplichtigen eon groot vertrouwen, zij geeft hun de ge weren (het moderne infanterie-ge- weer) mee naar huis in de hoop, dat zij zich zullen aansluiten bij weer baarheidskorpsen en zoodoende hun weerbaarheid vergrooten. Of nu de zes dagen der oefening voor onze Haarlemsche jongens een aangename tijd zullen wezen? Zij hebben in den kolonel Van Steen- hardt Carré een humanen comman dant en wanneer het weer een beetje zonnig, stil en droog wil blijven, dat de tenten noch wegwaaien, noch on- derloopeai. dan zal deze week in de Ratwijksche duinen wel een gezonde afwisseling wezen voor zoovelen. die den dag in werkplaatsen of in kleine kamers plegen door te brengen, ge zond vooral ook door de ongewone lichaamsbeweging, die in ietwat ver stramde gewrichten weer olie smeert. Buitenlandsch Overzicht DE OPENING VAN DE RUSSISCHE DOEMA. In het -winterpaleis had Donder dagmiddag met groote plechtigheid de opening van de Doema plaats. Na het uitspreken van een gebed las de Tsaar met heldere stem van den troon een begroetingsrede, waar in hij den wensch uitdrukte, dat de Doema voor het welzijn van het volk zou werken. De woorden van den Tsaar werden met langdurige toejuichingen beant woord. Daarop werd In het Tauri- sche paleis de Rijksdoema geconsti tueerd. DE TOESPRAAK VAN DEN TSAAR. In de toespraak door den Tsaar bij de plechtigheid in het Winterpa leis gehouden, wordt gezegd ,,De mij door de Goddelijke Voor zienigheid opgedragen taak t© wa ken voor het welzijn van hetvader: land, heeft mij bewogen de dioorhet volk verkozenen tot medewerking aan den wetgevenden arbeid op te roepen. Met- een vurig geloof aan een gelukkige toekomst voor Rus land begroet ik in U de beste man nen welke te kiezen ik mijn geliefden onderdanen heb bevolen. Ik beu overtuigd dat liefde tot het vader land en vurige verlangens U bezielen en vereenigen zullen bij den zware» arbeid. Ik echter zal de door mij ge waarborgde instellingen onverander lijk handhaven met de vaste over; tuiging, dat gij alia krachten suit aanwenden teen bate van het vader land, ter onderzoek van die noodem van den mij zoo ter -harte gaanden boerenstand, ter bevordering van de ontwikkeling van hel volk en van zijn welvaart, overtuigd dat voor de grootheid en het welzijn van den staat niet slechts vrijheid maar ook orde op den grondslag van het recht noodig is. Mogen mijn vurige wensc'hen zich vervullen, dat ik mijn volk gelukkig mag zien en 'mijn zoon een krachti- gen. goedgeordenden ontwikkelden staat kan nalaten. Moge deze dag de verjonging van het Russische land in zedelijk opzicht en de weder geboorte van zijn beste krachten be teeken en." DE EERSTE ZITTING VAN DE RIJKSDOEMA. Het Petersburgsche Telegraaf agent schap meldt: De eerste zitting \an de Doema werd door den staatsse cretaris Frisoh met een rede ge opend, waarin hij er op wees, dat de- verkozen volksvertegenwoordigers die hij de eer had te begroeten, door de fondamenteele wet. over de instelling van de Doema d!e volle mogelijkheid verkrijgen tot verzeke ring van wettelijkheid en wettelijke orde. De afgevaardigden waren in de ge lukkige gelegenheid, in volkomen openbaarheid en vrijheid van spre ken te kunnen arbeiden. Elk van uwe woorden zal in het land wor- 'den verbreid, door de pers die de werkzaamheid der afgevaardigden opmerkzaam zaJ volgen. Met den wensch, dat de arbeid van de Doema gelukkig moge zijn, verklaarde de staatssecretaris de Doema geopend. Daarop verzocht Ihij het Huis, de eedsformule die werd voorgelezen, te onderteekenen en tot de verkie zing van een president over te gaan. Op voorstel van den heer Frisch koos de Doema zonder hoofdelijke stemming, den hoogleeraar Morono- zef van Moskou tot voorzitter. Deze hield daarop een rede. HET BELGISCHE OPLEIDINGS SCHIP. In de Kamerzitting van Donderdag ideden de heeren Van Damme en Buyl het voorstel een crediet van 300.000 fres. te bewilligen ten behoe ve van de pensionneering van de we duwen der bij den ondergang van het opleidingsschip omgekomen zee lieden. De heer Buyl wees er op. dat de regeering voor een deel verantwoor delijk was voor het gebeurde en daarom den slachtoffers te hulp moest komen. De minister Francotte ontkende dat de regeering eenige verantwoor delijkheid trof, -hij bestreed de be williging van het crediet en ver klaarde, dat de ondersteuningskas aan de weduwen der matrozen een pensioen van 225 fres. zal verleenen. Verschillende afgevaardigden ver dedigden nog het voorstel, dat ten slotte echter met 78 tegen 51 stem men werd verworpen (de rechterzij de stemde in haar geheel tegen). WERKSTAKINGEN IN ITALIë. Uit Rome wordt dato 10 Mei ge meld In den afgeloopen nacht procla meerde de arbeidskamer in Roras als een protest tegen het optreden der troepen te Milaan, de algemeene werkstaking. De werklieden zullen na den middag den arbeid neerleg gen. Ten gevolge van de afkondiging van de algemeene werkstaking ge ven de bladen hier bijzondere edities uit, waarin wordt meegedeeld. dat zij niet zullen verschijnen voor de arbeid in de drukkerijen is hervat. De trams rijden niet, de winkels zijn gesloten. Afdeelingen infanterie bewaken de omgeving van de gebou wen der Kanier, der ministeries en -der banken. De wegen, die naar Monte Citorio leiden zijn door cava lerie bezet. Te Milaan is de algemeene sta king eveneens afgekondigd, zoodat' de bladen niet kramen verschijnen. De staking wordt afgekeurd door socialisten en republikeinen. Te Bo-loigna, waar Woensdag de staking reeds begon, hebben bloedi ge botsingen plaats gehad. Stakers trachtten de militaire constructie- werkplaatsen binnen te dringen om het personeel tot staking over te halen. Een escadron cavalerie rukte aan, maar werd met een hagelbui van steenen begroet. Eenige officie ren en soldaten werden gekwetst. Vele personen werden gearresteerd. Het tentoonstellingsbestuur te Mi laan heeft besloten met het oog op de staking de tentoonstelling voor- ■loopig te sluiten en de werkzaam heden te staken. De tentoonstellings gebouwen worden door militairen bewaakt. ENGELAND CONTRA TURKIJE. Heden is het de negende dag van de tien die Engeland aan de Porte gesteld heeft voor het ontruimen der bezette posten op het schiereiland S:naï. En daar het antwoord der Porte nog altoos niet ontvangen begint het optimisme in Engelsöhe regeeringskringen wat te luwen. Be Turksche agent, te Kaïro, Moek- tharpasja, schijnt de man te zijn, die het Turksche verzet aanstookt. Een telegram uit Konstantino.pel aan do Daily Telegraph meldtdat hij de Porte den raad geeft aan den Engelsehën eisch niet toe te geven, en dat op zijn advies mobilisat-e in Turkije en het zenden van eenige legerkorpsen naar de Egyptische grenzen wordt overwogen. Want in Konstaatinopel meent men, dat Engeland een strijd om Tabah, die een oorlog beteekenen zou, niet zal wagen, en zich zal hei palen tot het bezetten van oen der eilanden in de Aegaïsche Zee. Daar tegen ziet men in Turksche kringen niet op, en zoo wordt aan het be richt dat het Middellandsche Zee-es kader gereed is om naar Turkije te vertrekken, niet veel gewicht ge hecht. Stadsnieuws Een mooi punt. Men schrijft ons In onze sohoone omstreken zijn nog vele mooie gedeelten, die niet zoo algemeen bekend zijn en daarom niet zoo druk worden bezocht. Op een daarvan willen we thans de aan dacht vestigen. Wanneer men n.l. bij de halte der electrise he tram aan den Aerdenhout den Doodweg en daarna links het Bentveld Duinpad opwandeld. komt men op een hoog te van waar men een prachtig ge zicht heeft op Haarlem en Zand- voort. Vooral het panorama in de richting van Haarlem is indruk wekkend. Vlak bij deze hoogte is een hoog duin gelegen, dat jammer ge noeg, is afgesloten voor het publiek. Mocht de eigenaar dit duin voor iedereen toegankelijk maken, zeker zou hij aanspraak hebben op aller dankbaarheid. Aanbeveling zon het verdienen, zoo ook aan de andere zijde van dit pad (bij Klein Bentveld bij den windwijzer) een bord werd geplaatst opdat ieder wandelaar dit schoone punt gemakkelijk kon vinden. Juist aan die zijde, waar het minst wordt gewandeld staat een bord Jammer is ook. dat de windwijzer in den vorm van een faisant niet betrouwbaar kan zijn, daar de aan gegeven windstreken niet in de juis te richting staan, althans als men mag aannemen, dat de zon steeds in het Westen ondergaat en op de ove rige uren van den dag in die wind streken staat, die ons als zoodanig geleerd zijn. E, S. M, In de Donderdag te Amsterdam ge houden vergadering dei- Edectrische Spoorweg Maatschappij werd het verslag over 1905 uitgebracht en werden de balans en de winst- en erliesrekenihg goedgekeurd. In ons nummer van 21 April 1.1. gaven wij reeds het een en ander uit het verslag der Amerikaansche Maat schappij, die houdster van het groot ste gedeelte der E. S. M.-aandeelen is. Aan het Nederlandsche verslag ontleenen we nog het volgende Aanbouw: Behalve de voltooiing van verschil lende werken, welke tot den eersten aanleg van de lijn Amsterdam- Haarlem behooren, beperkte zich de aanbouw in hoofdzaak tot de uit breiding en verbetering van het sta tions-emplacement der Eerste Neder landsche Electrische Tram-Maat- sChappij te Zandvoort, de aanschaf fing en ombouw van aanhangrijtui- gen. Weg en Werken: Moge. wat de spoorweg van Am sterdam naar Haarlem betreft, de toestand alleszins bevredigend wor den genoemd, hetzelfde kan echter ten opzichte van een tweetal dei- de aan de Eerste Nederlandsche Elec trische Tram-Maatschappij toebehoo- rende, niet gezegd worden. De min der doelmatige onderbouw der Cein tuurbaan te Haarlem geeft aanlei ding tot hooge onderhoudskosten en, ofschoon in mindere mate. eveneens de lijn HaarlemBloemendaal. Op een aanvraag der lierste Neder landsche Electrische Trammoatschap- pij lot gebruik van gemeentegrond benoodigd voor aanleg en exploitatie van eene uitbreiding der lijn Haar lemZandvoort in laatstgenoemde gemeente, beoogende het leggen van een kringbaan en het vormen eener verbeterde verbinding met het cen trum der badplaats, werd door het Gemeentebestuur, terwijl op de aan vraag der veredschte uitbreiding van Rijkswege nog geene beschikking werd genomen, afwijzend beschikt, zoodat tijdelijke voorzieningen noo dig waren vóór het intreden van het zomerseizoen. In de ontoerekende in richting van het bestaande stations- emplacement werd verbetering ge bracht, voor zoover de beschikbare ruimte, vergroot door aankoop van nevenliggend terrein, zulks toeliet, door aanleg van nieuwe sporen en wissels, terwijl de toegangen voor het publiek geheel zijn omgebouwd Ofschoon de toestand ook thans nog voor verbetering vatbaar blijft, en dus het verleenen der door de E. N. E. T. aangevraagde concessie-uitbreiding en vergunning uiterst wenschelijk is, zoo voldoet toch de nieuwe inrichting van het zeer beperkte emplacement aan redelijke eischen. Rollend materieel. Het rij tuigpark werd uitgebreid door aan schaffing van 6 geheel nieuwe aan- hangrijtuigen. ingericht voor 38 zit plaatsen en 12 balconplaatsen. Deze rijtuigen beantwoordden aan de ge stelde verwachtingen. Een 6-tal rijtuigbakken der oudo motor-rijtuigen van de lijn Haarlem- Amsterdam zullen worden aaneenge- bouwd, n.l. twee aan twee op een nieuw onderraam, en op nieuwe trucks. Zij vormen drie aanhangrij- tuigen voor 64 personen elk. Met de 5 aanhangwagens die van de E. N. E. T. zullen worden overgenomen, beschikt de E. S. M. over 14 aanhangrijtuigen, welk aantal voorloopig als voldoende te beschouwen is. Exploitatie: Behalve de in het eerste verslag genoemde cijfers ver meldt het verslag de volgende opmer kingen. De weinig bemoedigende resultaten van de exploitatie der Ceintuurbaan te Haarlem geven aanleiding tot de opmerking, dat de bedrijfsuitkomsten -dezer lijn sinds het jaar 1901. blijkens de cijfers in de volgende tabol aan gegeven, een steeds klimmend verlies hebben opgeleverd Jaar Saldo verlies. 1901 8.397.461 1902 8.750.49' 1903 8.834.174 1904 „11.814.83" 1905 13.114.90J Hieruit blijkt dat de geleidelijke uitbreiding van den dienst in den loop der jaren eene volkomen evenredige stijging van het nadeelig saldo der exploitatie met zich medebrachtde bijzonder sterke toename van af het jaar 1904 is te wijten aan de omstan digheid, dat tal van reizigers, die vroeger tegen gewoon tarief van en naar het station der Hoilandsche IJzeren Spoorweg -Maatschappij wer den vervoerd, thans gebruik maken van het kosteloos vervoer over de Ceintuurbaan van en naar onze lijn HaarlemAmsterdam. Doch ook al houdt men hiermede rekening, zoo blijft toch het bedrijf der Ceintuur baan een drökkende last. De oorzaak hiervan is niet ver te zoeken. Zij ligt eenerzijds in het te lage tarief, naar aanleiding waarvan in liet 3de Jaarverslag der E. N. E. T. gezegd werd.,Wij kunnen slechts constateeren dat de verlaging van het tarief een ontijdige maatregel is ge weest, waartoe wij door de Haarlem sche paardentram gedwongen wer den." Anderzijds blijkt op overtuigen de wijze dat een stille povrinciestad als Haarlem geen ruimte biedt voor een zoo groot aantal kilometers tram baan als daarin thans, uitsluitend voor stadsverkeer, in bedrijf is. Het gratis vervoer ten behoeve der lijn HaarlemAm ster tl am medegerekend, werd de bevolking van Haarlem in het jaar 1905 nog niet ten volle 17 maal over de Ceintuurbaan ver voerd. Waar b.v. bij de Amsterdam- sc'he Gemeentetram dit kenmerkende cijfer ruim 60 bedroeg is het zonder meer duidelijk dat elementen, om re delij kerwijze op gunstiger resultaat te mogen hopen, niet aanwezig zijn. Nog dient hierbij in aanmerking ge nomen te worden, dat door samen werking met onze intercommunale lijnen, de bedrijfskosten, berekend per wagenkilometer, in het afgeloo pen jaar belangrijk lager waren dan in eenig vorig jaar. daar toch zoo wel algemeene onkosten, als kosten van stroomproductie thans in veel mindere mate drukken op het bedrijf der ceintuurbaan. Balans, winst- en verlies rekening. De exploitatie gaf een bedrijfswinst van 141.044.95J, waarbij te voegen aan opbrengst pacht der bouwterrei nen ƒ2.364.01, aan gekweekte rente /12.753.73J en aan saldo winst vorig jaar 2.352.99, totaal 158.515 69 Waartegenover staat: de rente der obligatieleening ad 119.840, do con- tract-uitkeering aan de Eerste Neder landsche Electrische Trammaatschap pij ad 50.602.15, de afschrijving ver beteringen en vernieuwingen Eerste Nederlandsche Electrische Tram maatschappij ad 562.52, het nadeelig 'koersverschil op effecten en waar borgfondsen ad f 868.07 en de uitkee- ring aan liet zieken- en ondersteu ningsfonds van het personeel ad 2071.46, zoodat het boekjaar sluit met een verlies van ƒ15.428.51. In tegenstelling met het Ameri kaansche verslag is de winst- en ver liesrekening belast met het volle be drag der rente op de obligaüelee- ning en het gedeelte, dat tegenover het grondbezit staat, niet in minde ring is gebracht. Dientengevolge sluit de winst- en verlics-rekening met een verlies van f 15.428- Het bestuur merkt hierbij echter op. dat dit cijfer niet de uitkomst geeft van het spoorweg bedrijf en dat op dit laatste feitelijk een winst is gemaakt van ƒ37.546, hetgeen voor het eerste exploitatie jaar niet ongunstig is te noemen, te meer waar geleidelijke stijging der ontvangsten waar te nemen valt. Orgelbespeling in de Groote- of St. Bavo-Kerk te Haarlem, op Dinsdiag 15 Mei 1906, das namiddags van 12 uur, door den Heer W. Ezerman. Programma No. 1. Concert No. 3, C». F. Höndel. No. 2. Andante Ccmmoto, A. Gwil- mani. No. 3. Sonate, F ink. a. Allegro moderato. b. Andante. c. Finale. No. 4. Adagio. Haydn. No. 5. Ave Maria, Schubert. Diefstal. Door de rechercheurs van Halst en Jansen zijn aangehouden 3 jeugdige krtapen van 10 jaar, die zich in den winkel van de Gez. Van der Steur, in de Gierstraat hadden schuldig ge maakt aan diefstal van versohililendip snoeperijen. Bond van Orde. De 7de bondsvergadering van den Bond van Orde wordt Zondag 13 Me! hier ter stede gehouden

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 1