Weerbericht. MEDEDEELING VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10 50 uur). De Bilt, 11 Mei 1906. Hoogste barometerstand 769.3 m.M. ie Horta (Azoren)laagste 746.7 m.M. te Malin Head (Noord Ierland). Verwachting (tot den avond van 12 Mei) Windtoenemende tot matigen Z. .W. wind. Gesteldheid van de luchtbetrok ken, waarschijnlijk regen- Temperatuur: iets warmer. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. Vorige stand om 2 uur 755 m.M. Barometers en Thermometers Ruime keuze. Prima afwerking. JOH. M. SCHMIDT. Zijlstraat 85. Thermometerstand. te Haarlem. Vrijdag 11 Mei Hoogste gisteren F. 50° Laagste heden nacht F. 45® Hoogste heden tot 2 uur. F. 54" Natuur Historische Ver- •eniging. De afdeeiing Haarlem en Omstre ken van deze vereeniging hield Don derdagavond een vergadering in het café Brinkmann, welke geleid werd .door den voorzitter, den heer B. ïnyten. Na het lezen der notulen werden eerst eenige huishoudelijke zaken af gehandeld. Zooals reeds bekend was, heeft het bestuur van het Teyler Mu seum ziah bereid verklaard, om een maal 's maands een gedeelte harer bibliotheek ten toon te stellen voor de afdeeiing. Omdat evenwel niet alle ledjen tegelijk ontvangen kun nen worden, zal een rooster aange legd worden, zoodat elk zijn beurt krijgt. Daar het zomerseizoen weder is aangebroken, werden enkele plannen voor excursies besproken. Besloten werd om. behalve eenige avondwan delingen in den omtrek, een excur sie te houden door de duinen van •den heer Cremer, voorts langs het strand naar IJmuiden. Hierna kreeg de heer W. Davids gelegenheid om zijn lezing te hou den over „BouiUie bordelaise", een soort ontsmettingsmiddel voor plan ten, en wel voornamelijk voor de zeer gevreesde aardappel- en drui- venziekte. Eerst wijdde spreker uit over den aard van deze en andere plantenziekten om vervolgens desa- menstelling van het ontsmettings middel te behandelen en ten slotte de uitwerking daarvan op de plan ten. Dr. Greshoff gaf over 'deze lezing eenige kleine opmerkingen, o. a. de mededeeling, dat de genoemde „Bouillie bordelaise" niets anders is als het ..goedje" dat de landbouwers hier te lande kennen als „Bordeaux- sche pap". Nadat de voorzitter aan den heer Davids dank gebracht had voor zijn leerrijke lezing, werd er gepauzeerd. Na de pauze werden er nog eenige kleine bijdragen ten beste gegeven. Zoo hield de "heer Luyten een cause rie over het bekende boek van den stichter der bloementeelt in het zui den van Frankrijk, getiteld „Voyage auteur de mon jardin" (Tocht rond om mijn tuin). Hierng werd de vergadering, die zeer druk bezocht was, gesloten. Te w ate r Hedenmorgen tegen 7 uur viel een zand schipper van zijn vaartuig in het water van den Kampersingel. Door toegeschoten voorbijgangers werd de man op het droge gebracht, zoodat hij met een nat pak en den schrik vrij kwam. Verduistering rijwiel. In zake de verduistering van het rijwiel ten nadeel e van den rijwiel handelaar Perry, wonende Zuid Pol derstraat, kan thans worden gemeld, dat de aangehoudene W, het rijwiel had gehuurd maai* volgens zijn opga ve weder had afgestaan aan een an deren knaap, die het rijwiel moet hebben verkocht. Deze knaap is voor alsnog niet opgespoord geworden en het rijwiel ook nog niet gevonden. Koe op holI Donderdagnamiddag omstreeks drie uur Ls in de Smedestraat door het schrikken van een kist, die van een wagen viel, een koe op hol geslagen. Na door de Kruisstraat en langs de Nieuwe Gracht te zijn gerend, is zij aan bet Kemaupark met moeite ge grepen door don plantsoenbaas Van Deventer. Het dier stélde ziel» zoo woest en wild aan, dat het noodig was haar te binden eh een masker voor te doen ter voorkoming van ongelukken, waarna zij op een wagen naar den slachter Wijkhuizen in de Smedestraat is over gebracht. Honderden personen waren hierbij tegenwoordig. Ongelukken zijn niet voorgevallen; alleen heeft de koee>en stuk van de ijzeren leuning van de Konaubrug aan de Nieuwe Gracht af gerukt, waaraan Van Deventer haar voorloopig had vastgebonden. Examen Akte L. O. Haarlem, 10 Mei. Geexamineerd 8 candidaten, afgewezen 1, toegelaten 7. nl. de damesW. E. Huiekee J. Jansen, M. M. A. Kimmijser C. H. Koopman, allen van HaarlemG. H. Jonker. MonnikendamC. M. M. Keereweer, LeidenC. Huijsman Koog a/d. Zaan. Op eenvreemdaplaats. Zoo nu en dan komt het voor, dat ean lid van het vogelgeslacht, de vrije natuur verachtende, op plaatsen gaat nestelen, waarvan men denken zou, dat ze wel nooit door een „vlerken drager" zouden uitgekozen worden. Zoo doet zich nu het aardige geval voor ,dat een lijsterfamilie, bestaande uit eon mannetje en wijfje, de ge bruikelijke nestelplaats in bosch of tuin verlaten heeft en haar intrek nam in eensteenkolenpakhuis. waar de heer Hoenderdos zijn brand stoffen bergt. Mak boven een cokesmachine heb ben ze een alleraardigst nestje ge bouwd, waarin het wijfje vijf eitjes heeft gelegd, die getrouwelijk wor den uitgebroed. C a f é-J u b i 1 Heden was het 25 jaar geleden, dat de aanbesteding plaats iiad voor het bouwen van het Café der Gebroeders Brinkmann. Ter herdenking van dit feit zonden heden een aantal personen en veree- nigingen o.a. kegelclubs bloem stukken en gelukwenschen aan de he eren Brinkmann. Kantor van Arbeid voor de Confectiebedrijven. De Kamer van Arbeid voor de Con fectiebedrijven alhier benoemde als opvolger van den heer H. H. van Asch als secretaris eten heer Ed. A. van Bilderbeek. Haarlemsche Frans. Nog is de kennisgeving (er zijn er eigenlijk twee want behalve die van 500 gulden hangt er ook nog de vori ge van 100 guldenniet verwijderd van het aankondigdngsbord in het Paleis van Justitie. Er is evenwel een grappenmaker aan het werk geweest, die er met flink leesbare letters op heeft geschre ven 1 April I 'n Aardig idee. want 't is inderdaad den 1 April-dag waardig Gevonden sabel. Eergisterenavond is door een Am sterdammer op het Prinsen Bolwerk gevonden een sabel bij de agenten van politie alhier in gebruik. Echter wordt zooals is opgegeven door geen der agenten een sabel en wordt ook geen agent van politie vermist. Ra, ra wat is dat. Onder Ons. De heer Baithasar-Florence van Nomen heeft ais bewijs van erkente lijkheid voor de schoone uitvoering van zijn Psalm Exaudi Deus, waar mede „Onder Ons" zulk een groot succes behaalde, voor genoemd koor eene nieuwe compositie vervaardigd, getiteld „Psaume CXV „Guid retri- buam Domino" voor 5-stemmig koor (2 sopr. 2 ten. en bas) en dit werk aan „Onder Ons" opgedragen. De heer Pielage meent deze compo sitie na vluchtige inzage een pracht werk van klank te mogen noemen. VERSLAG RIJNLAND. Aan liet thans verschenen verslag omtrent dien toestand: van hetHoogj heemraadschap Rijnland over 1905 ontleenen wij o.a. het volgende wat betreft Haarlem en omstreken: In de duinen onder Zandvoort en Bloemendaal werden 876.110 wissehen helm geplant, hetgeen eene uitgave vorderde van 2539.60. De natuurlijke en kunstmatige wa- terloozing te Spaaxndam en Halfweg bedroeg respectievelijk 169.603.000 en 111.108.000 M3. water in 57. 29 en 1884 en 1587 uur. De Slapermolen bij Sparendani, voor den Ouden Spaarndammerpol- der maalde gedurende 624 uur, en stond alleen in de maanden Juni en Juli stil. terwijl de molen in het- Zwet- poldertje bij Halfweg gedurende 1131/2 uur maalde en geen dienst deed van Mei. tot September. De scheep vaartbeweging door de sluizen te Spaarndaan was als volgt Van liet Noordzeekanaal naar het Spaame 76 houtvlotten. 7938 zeilsche pen met 456.599 MS. inhoud en 4685 stoombooten met 243.520 M3. inhoud. In omgekeerde richting 17 houtvlot ten. 8620 zeilschepen met 477.694 M3. inhoud en 4416 stoombooten met 220.037 M3. inhoud. De geheele bruto opbrengst bedroeg f 10.589.50. van wélk bedrag f 1119.80 ten bate komt der gemeente Haarlem, wegens de schépen van grootere af metingen dan de vroegere Groot e Sluis, vervangen in 1897, toeliet. Wat de. stoomgemalen betreft zij opgemerkt, dat te Spaarndam geen herstel van buitengewonen omvang werd vereischt; te Halfweg ontstond een scheur in het frame dér westelij ke machineter voorziening daarin werd een versterkinstoestel en plaat tegen en op het frame aangebracht. Door een lantaarn gevallen. Gisterenmorgen had eene dienstbo de van een der bewoners der Jans straat het ongeluk door een glazen- lantaarn te vallen. Hevig bloedend en buiten kennis opgenomen, werd zij later naar het Gasthuis getransporteerd, daar de ge roepen geneesheer een kneuzing van het linker schouderblad vreesde. H e r ij k. De herijk heeft Zaterdag 12 Mei plaats van 812 uur voor de Fran- kestraat, Schagchelstraat, Nauwe en Wijde Appel aar steeg, Lombardsteeg. Morinnesteeg en Caeciliasteegvan 1—3 uur voor de Ridderstraat. Kor te en Lange Wijngaardstraat, Zui- der en Noorder Schoolsteeg en Klerk- steeg. Eervol ontslag. B. en W. hebben met ingang van 1 Juni a.s. eerooi ontslag verleend aan J. E. Koehorst, als hoofdfitter bij de gemeentelijke duinwaterleiding en ais zoodanig benoemd J. Verzijlber- gen, thans fitter. Gevonden voorwerpen: een kruiwagentje, een mantel, een duif, een naaldenkoker, een honden halsband, een sikkel en een jongens jas. Uit de Omstreken BLOEM EN DAAL. Donderdagavond had in de Nederi. Herv. Kerk te Bloemendaal eene uit voering plaats van de Christelijke Zangvereeniging „Advendo" aldaar, onder leiding van den directeur, den heer C. J. G. Rühl. met medewerking van mejuffrouw M. Driesen uit Lei den, sopraan dé dames R. nit Haar lem, mezzo-sopraan en alt, den heer Carel Phlippeau, Haarlem, tenor, den heer J. H. Krul, O verveen, bas, en den heer L. Robert, uit Haarlem, voor orgel. Alvorens de uitvoering begon, be klom de weleerw. heer Ds. J. A. van Leeuwen het spreekgestoelte en open de de uitvoering met gebde. Het eerste nummer Pastoral Sonate (orgel), an J. Rheinberger, werd op eene uitmuntende wijze uitgevoerd door den lieer Robert. Het welluidend orgel in de niet overgroote kerk toon de onder zijn meesterhand wat het was. Klonk het Pastorale con Mato forsch en degelijk, in het intermezzo Andante con Mato werden we mede- gesleept, terwijl in het Fuga non tron- po Allegro zijn techniek bijzonder uit kwam. Daarna kregen we de vereeniging ..Advendo" tehooren, die niet minder dan „Der Ostermorgen", cantate van Tredge voor soli, koor en orkest ten gehoore gaf. De inzet van het „Chor" was goed, technische moeilijkheden werden flink uitgevoerd en de toon bleef vastdit was wel het beste gedeelte van den avond, wat het kooi' gaf. Nu verhief mejuffrouw M. Driessen, sopraan, zich van haar zetel en in klankvolle zuivere voordracht vended zij de geschoolde zangeres. In No. 4 mochten wij den ons be kenden zanger, den lieer Carel Phlip peau als tenor met zijn degelijke voor dracht en sonore stóm voor liet eerst hier zien optreden. De h.eer J. H. Krul uit O verveen, die in No. 6 ais bas-sodist optrad, be schikt over een krachtig, frisöh en aangenaam geluid en zal onder lei ding van zijn bekenden leermeester, den beer G. Zalsnmn, het ver kunnen bréngen. In hét „Terzett", gezongen dooi- de In het „Terrett", gezongen door de drie dames solisten, waren de juiste krachten bij elkaar, zeer lief en melo disch werd hier gezongen. Een schoon gedeelte was na het „Terrett" voor die solisten, tenor, so praan en bas, weggelegd. Ze waren allen naar liet scheen goed gedisponeerd en zeker zou het applau- disseeren zeer krachtig geweést zijn, ware men hier niet in een Godshuis geweestnu bleef hét natuurlijk ach terwege. En na al dat schoons kwam liet Clior en, mag ik mij een aanmerking veroorloven, dan is liet deze, dat in het 2e couplet dé verschillende par tijen niet tót hun recht kwamen, doch op liet eind was dé zaak weer in orde. In No. 12, „Terrett", mochten we de drie solisten, mejuffrouw Driessen en de heeren Phlippeau en Krul we der ontmoeten. Door hun melodische voordracht, waarin technische moei lijkheden door hen met gemak over wonnen werden, hebben zij niet wei nig liet muzikale genoit van den avond verhoogd. Daarna kwam nog Chor, dat ver dienstelijk werd gezongen; de Canon door de drie solisten onberispelijk voorgedragen, om ten slotte te eindi gen met het sluitkoor, dat zwaai' en machtig klonk, doch niet altijd even zuiver, de sopranen waren hier wel wat schel, zeker oen gevolg van liet fortissimo, doch laat ik eindigen met te zeggen, dat een koor, en niet min der de solisten, hebben medegewerkt tót een genotvollen, muzikalen avond, die zeker nog wed eenigen tijd in lier- innering zal blijven bij de talrijke toe hoorders, die de kerk geheel vulden, zoo dat er bijna geen plaatsje meer té verkrijgen was. Het concert was afgeloopen dé wel eerw. heer Ds. Van Leeuwen beklom het spreekgestoelte, om allen, de ver eeniging zoowel als de solisten, dank te zeggen voor hun moeite en zorgen, voor hun kunstuitvoering, voor allés wat ze gegeven hadden op muzikaal gebied en deelde tevens mede, dat de heer Robert door de vereeniging „Ad vendo" als een blijk van hooge waar deering tot eerelid dezer vereeniging benoemd was. Met dankzegging door Ds. v. Leeu wen werd den avond besloten, waarna ieder nog tijdig huiswaarts kon kee- ren. Naar men ons mededeelt, gaat de heer Immink, burgemeester dezer ge meente met drie maanden verlof, in gaande 1 Juni a.s. de gemeente ver laten, om dien tijd in een stille en boschrij-ke streek in Gelderland door j te brengen. WIJK AAN ZEE EN DUIN. Vergadering van den Raad van Wijk aan Zee en Duin op 9 Mei. De heer C. Eyking was afwezigal le leden waren verder aanwezig. Na opening en het lezen der notu len werden eenige mededeelingen ge daan en ingekomen stukken voorgele zen, die alle voor kennisgeving wer den aangenomen. Op een verzoek van W. de Boer om teruggave van te véél betaalden hoof delijken omslag werd afwijzend be schikt. Een adres van Th. Zuiderduin en nog eenige andere ingezetenen van Wijk aan Zee, waarin werd aange drongen op een betere plaats voor dé nieuwe vuilnisbelt, werd voor kennis geving aangenomen reeds in Januari was definitief over de plaats beslist, de nieuwe belt is reeds geruimen tijd in gebruik. Een verzoek van II. van der Kolk Sen. tot het leggen van een dam in eau siroombeek werd ingewilligd on der de noodige voorwaarden. Voorts kwam ter tafel een verzoek van het Hoofd der School en den on derwijzer van de Openbare School te Wijk aan Zee, waarin verzocht werd om verbetering van jaarwedden naar aanleiding van de verhoogde bijdrage voor het weduwen- en weezenfon-ds. Burg. en Weth. stelden voor de helft der bijdrage voor het weduwen- en weiezenfonds aan de betrokken onder wijzers terug te betalen, tót tijd en wijle eon nieuwe regeling dor onder- wijzers-jaarovedden, die min of meer in uitzicht werd gesteld, hunne posi tie verbeteren zal. De Raad ging niet algemeene stem men op dit voorstel in. Het hoofdbestuur van het Neder- landscli Onderwijzers Genootschap, dat zich ter zelfder zake adresseerde, zal in kennis woorden gesteld met deze beslissing, doch minder goed ging hét met een adres van dJe afdeeiing Ken- nomerland van dén Bond van Neder- landsche Onderwijzers, die blijkbaar verzuimde den naam voluit te ver melden, en tengevolge had het voor kennisgeving aannemen. Nadat ten slotte de Raad besloten had tot het aangaan van een tijdelij ke geldleening, groot ten hoogste ƒ1000 ter voorziening in dé behoefte aan kasgeld en eenige posten hoofdelijken omslag dienst 1905, onmisbaar waren verklaard, ging de vergadering in co mité ter behandeling van liet Kohier Hoofdelijken Omslag dienst 1906. Na heropening vroeg de heer Van Son bij de rondvraag, of de toren van binnen niet eens opgeknapt kon wor den; nadat dit ongeveer werd toege zegd. sloot de voorzitter de vergade ring. HEEMSTEDE. Op Dinsdag 15 Mei a.s. des mid dags 12 uur zal ten Raadhuize de verpachting plaats hebben van het grasgewas. Voor de alhier vacant zijnde be trekkingen van secretaris en ontvan ger hebben zich respectievelijk 55 en 49 sollicitanten'aangemeld. Daar verzocht was de stukken voor 10 Mei in te zenden Ls de sollicitatie thans gesloten. Tot leden der commissie tot weering van schoolverzuim zijn herbenoemd de heeren M. N. A. Brouwer en Th. J. Heijdanus. HAARLEMMERMEER. Zoo ver men kan zien hebben de vroohtboomen weinig gelede® in Haarlemmermeer door de langduri ge nachtvorsten. Zoowel peren als ap- ipelboomen staan in vollen bloei en beloven een overvloedig en oogst. Fijn ooft vindt men in deze gemeen te weinig. Hoofddorp schijnt op heden dn een toestand van reactie te verkeeren. Na al de drukte die er geweest is, heerscht er thans eene doodelijke stilte. De fortificatie werk en zfjn zoo goed als gereed, de bouw van woon huizen is voorloopig gestaakt omdat er geen behoefte is, zeer vele wonin gen staan zelfs ledigde gemeente verkoopt geen grond omdat ze niet weet wat benooddgd is voor 't te leg gen bouwspoor. Wedidra zal dan ook blijken of mis schien tót hunne schade, menigeen den toestand van Hoofddorp niet te rooskleurig heeft ingezien. VOGELENZANG. Dubbel Jubileum. Donderdag jl. was het vijftig jaar geleden, dat de arbeider J. van der Berg op het huis te „Vogelenzang" in d'enst was gekomen, terwijl hij op dien dag ook 50 jaar was ge trouwd. Dit dubbele jubileum is voor de nog krasse oude menschen niet on opgemerkt voorbij gegaan. Doorzijn mede-arbeiders van de plaats was voor zijne woning van groen en bloe men, een prachtige poort opgericht en ook de nederige woning was rijk versierd. Van den eigenaar der bui tenplaats, Jhr. L. G. Boreel, ontring de oude werkman een belangrijke som geld, om daarvoor te kunnen koopen wat hij wilde. Ook van zijne mede-arbeiders en jachtopzieners is aan het gouden bruidspaar pl. min. f 30 a f40 ter hand gesteld. Het behoeft zeer zeker niet gezegd te worden, dat de oude menschen voor zooveel bewijzen van belang stelling zeer dankbaar waren. Uit de Arbeiderswereld DE STAKING TE TURIJN. De ongeregeldheden te Turijn, in verband staande met de staking, hebben zich Dinsdagavond heihaald. Doch nadat de patroons zich ge neigd toonden stappen te doen tot het bijleggen van de geschilpunten, is de staking Woensdag geëindigd. De ongeregeldheden duurden den geheelen nacht. Aan het hoofd der betoogers stonden anarchisten. Dins dagavond trachtten de stakers te vergeefs de arbeiders aan de mili taire werkplaatsen van Bongo-Dora over te halen het werk neer te leg gen. Carabinieri en cavalerie joegen overal de betoogers uiteen, wier aantal meer dan 4000 bedroeg. In de Corso Napoli rukten zij de stee- nen uit den grond, om de soldaten met deze projectielen te begroeten. Kapitein Reynaud werd ernstig aan het gelaat gewond, doch hij bleef, zwaar bloedende, op het zadel zit ten en commando's uitdeelen. Vele soldaten en carabinieri werden ge wond naar ziekenhuizen gebracht. Juist toen een escadron dragonders de Dora-brug wilde overrijden, slo ten stakers de ijzeren hekken. De ruiters konden de paarden niet meer inhouden, zoodat vele soldaten uit het zadel vielen en gewond raakten. Luitenant Righi brak een been. Zelfs is getracht een trein te doen ontsporen, doch door de oplettend heid van den machinist mislukte dit plan. Onder de gearresteerden zijn 30 revolutionnarre anarchisten en 14 met revolvers gewapende jongens. "s Nachts deelde een commissie, gekozen door de textiel-industrieelen den burgemeester Frola mede. daf de werkgevers wilden toestemmen in een tienurigen arbeidsdag. Dank zij deze tegemoetkomende houding, werd de staking opgeheven. Te Domburg hebben de patroons liet verzoek der werklieden ingewil ligd. Donderdagmorgen hervatten do zen d en arbed-d. Na circa. 14 dagen geduurd te heb ben is de staking der klïjntrekkers in den Grooten Veenpolder van Weststel lingwerf thans geëindigd. Door allé verveners is thans het werk hervat, nadat beide partijen tot eenstemmig heid gekomen waren aangaande hét loon, dat vastgesteld werd op 1.15 per veenroede (dat is 16 vierk. Meiter), liet loon door de stakers als edsch ge steld. Door het snel groeien van het gras zal de veencampagne hier niet lang kunnen duren; de hooioogst zal spoedig de arbeiders uit de venen te rugroepen. Met 14 dagen zal men bij gunstig weer wel met maaien kunnen aanvangen op die landen van de beste kwaliteit staat he-t gras nu al 1 d.M. hoog en zeer dicht. „Er is veel onder gras en dat geeft hooi in de schuur" zeggen de boeren. Koloniën NAAR DE MAAN. Sinds 2-7 Maart, zoo schrijft de „Padanger". wordt bij het subsisten- tenkader te Padang vermist de ser geant-majoor S. Des morgens was hem door den korpscommandant een bedrag van f 700 (eenigen beweren van f500, anderen van f 1200) ter hand gesteld om des middags soldij te betalen dat te 5 uur plaatsheeft. Op dit uur, terwijl alle militairen aangetreden waren, ontdekte men, dat S. te 1 uur het kampement had verlaten en daarin niet was terugge- keei'd. Een met behulp van de politie ingesteld onderzoek heeft aan het licht gebracht, dat hij te 3 uur een prauw heeft gehuurd aan de Mosara, om hem over te brengen naar Poe- lau Pandan. Het was toen evenwel te laat om hem daarheen te volgen, bovendien twijfelde men of hij zich werkelijk naar dat eiland had bege ven. Behalve bovengenoemd bedrag heeft hij ook zijn model-revoljver me degenomen. S. moet gehandeld hebben volgens een vooraf overlegd plan, hetgeen hieruit is op te maken dat hij niet ■wilde hebben, dat de sergeant die gewoonlijk het geld voor de soldij gaat wisselen, dit nu ook deedhij verklaarde het zelf wel te zullen doen. S. die jarenlang penningmees ter was der onderofficiers-vereeni- ging „Eendracht maakt Macht", heeft eerst nog de kas dezer vereeni ging geheel in orde ter bewaring ge geven aan den heer Barwiig, canti- néhouder, met de mededeeling, dot hij die 's avonds bij het huiswaarts keeren zou komen terughalen. En nu de 'vermoedelijke oorzaak. Luidens de berichten zat S. tot over de noren in de schulden, voorname lijk... speelschulden en wel. voor vrij aanzienlijke bedragen. Onder den dwang tot betaling die zeer waar schijnlijk op hem uitgeoefend is, heeft hij zijn zinnen verloren en is er tusschen uitgetrokken. Jammer van den man want, hij was bij zijn kameraden zeer goed ge zien. Den kapitein V. d. W. is een lee- lijk koopje geleverd, daar deze het verdwenen geld waarschijnlijk uit eigen beurs zal moeten bijpassen. Leger en Vloot KWEEKSCHOOL VOOR ZEEVAART TE LEIDEN. Verschenen is het verslag over den toestand der Kweekschool voor Zeevaart te Leiden over het jaar 1905. Waar in de verslagen der laatste jaren telkens de weinig bemoedigen de mededeeling moest worden gé- daan, dat de achteruitgang in den toeloop van jongens bleef voortdu ren, kan thans worden bericht, dat gedurende het jaar 1905 deze ver mindering niet alleen is tot staan gebracht, maar dat het aantal aan meldingen zelfs niet onbelangrijk is toegenomen. Tegen 557 in 1904 meld den zich dit jaar 670 jongens voor dienstneming aan, waarvan tenslot te 250 konden worden aangenomen. Gaarne had men echter het percen tage eter afkeuringen kleiner gezien. In werkelijkheid is het getal derge nen, die zich voor dienstneming heb ben aangemeld nog grooter omdat verscheidene jongelingen, in afwij king van vroegere jaren, in de plaats hunner inwoning door de zorg der sub-commissies voorloopig werden gekeurd, ter voorkoming van onnoo- dige reiskosten in geval van afkeu ring te Leiden. Als men hierbij is aanmerking neemt, dat de dienstneming bij de zeemacht een onderwerp is geweest dat in de laatste jaren veJe pennen in beweging beeft gébracht, doordien het de belangstelling trok van eeni ge personen, die niet altijd beoog den de dienstneming te bevorderen, is er voorshands alle aanleiding om met vertrouwen de toekomst tegen te gaan. Niet minder dan 1/3 van het aajn- tal jongens hadden familiebetrekkin gen, die nog bij de Marine dienden of wel deze sedert kortoren of lan ge ren tijd hadden verlaten. Daar in den regel in de kringen, waaruit de jongens afkomstig zijn, vóórdat tot dienstneming wordt besloten, het oordeel wordt gevraagd aan bloed verwanten. die ondervinding van het leven aan boord hebben opgedaan, bewijst het bovengenoemd verschijn sel welsprekend, dat de schaduwzij den van de maritieme loopbaan niet zoo heel groot zijn Binnenland TWEEDE KAMER. Eerst nadat de Minister van Justitie dupliek geleverd had kon de algemee ne beraadslaging over de artikeilen betreffende 1 oo® betaling bij onvrij willig verzuim worden gesloten en een begin gemaakt worden met de be handeling van art. 1638 c„ waarop ij (zegge twaalfamendementen wer den voorgesteld en bespreken. Laat ons op den voorgrond consta tedreai, dat liet artikel, in hoofdzaak, en wat de beginselen betreft, onveran derd uit den smeltkroes der beraad slaging is gekomen. Toe® men daarmede begon, iuiddi het aldus „Evenwel verliest de arbeider met zijne aansmak op het naar tijdruimti vastgesteld loon voor eenen tijd, nie' langer dan de opzeggingstermijn wanneer hij ten gevolge van ziekte o! ongeval verliinderd is geweest zij» arbeid te verrichte®, tenzij dé ziekt! of het ongeval door zijn opzet of on zedielijkheid veroorzaakt of hei go-vol; is van een lichaamsgebrek, hetwéli hij bij het aangaan der overeenkoms opzettelijk voor den werkgever heeft geheim gehouden. „Komt hem in zoodanig geva krachtens eenige wettelijk voorge schreven ziekte- of ongev allen verzeke ring eene geldelijke vergoeding o uitkeering toe, dan wordt het loon ver minderd met het bedrag dier verge* ding of uitkeering; kond hem anden dan ingevolge weitélijk voorschrif een uitkeering toe uit een fonds o krachtens eene overeenkomst van ver zekering, waarin door den werkgevs wordt bijgedragen, aan wordt he loon vennindord met zooveel ten. hou dead dier uitkeering, als de werkge ver honderdste gedeelten van de ver gehuldigde stortingen of pre mi en bij gedragen heeft. ..Eveneéns verliest de arbea.der nie zijne aanspraak op het naar tijd ruimte vastgesteld loon voor eenee korten, naar billijkheid te bereken» tijd, wanneer hij. hetzij ten gevolg* van de vervulling eener door wet o overheid, zonder geldelijke vergoeding opgelegde verplichting, die niet i: zijn vrijen tijd kon geschieden, hétzi ten gevolge van zeea- bijzondere, bui ten zijne schuld ontstane omstandig lieden, verhinderd is geweest zijn ar beid te verrichten. „Kamt den arbeider voor de ver vut ling eener door wet of overheid opge legde verplichting, krachtens eeni| wettelijk voorschrift eerie geldelijk vergoeding of uitkeering toe wegen tijdverzuim, minder bedragende da; het loon, waarop hij over de verzuilt de tijdruimte aanspraak heeft, dai wordt liet loon verminderd met he bedrag dor hem te dier zake toege kende vergoeding of uitkeerihg. „Onder zeea* bijzondere omstandig lieden worden, voor dte toepassing va: dit artikel, begrepende bevaÜliiii van de echt gen oote van den arbeider zoomede het overlijden en die begra fenis van zijne huisgienooten en vai zijne bloed- en aanverwanten in'tl rechte linie onbepaald en in den twee den graad dier zijlinie. Evenzoo wor den onder de vervulling eener doo Wet of overheid opgelegde verplid) tang begrepende vervulling var werkzaamheden voor den benoemd voortvloeiende uit eene krachtens wet tel ijle voorschrift uitgeschreven vei kiezing, zoomede de uitoefening var kiesbevoegdheid „Is het loon in geld op andere wijz dan naar tijdruimte vastgesteld, d'ai zijn 'de bepalingen van dat artike oveneens van toepassing, mét ddei verstande, dlat ais lo:on wordt aange nomen liet gemiddeld loon, lueitwelk d arbeider, wanneer hij niet verhin derd ware geweest, gedurende dier - tijd had kunnen verdienen. „Hét loon wordt echter verminden met liet lied-rag der onkosten, welk de arbeider zich door het niet-vei riolitón van den arbeid heeft be spaard, „Van de bepalingen van dit artiki mag alléén bij schriftelijk aangegan overeenkomst of reglement worden a< geweken." Nu zuilen we ons tót de resultatei van liet debat bepalen en het lot d'< voornaamste 'amendementen mededei len. Een amendement-Van Idsinga c. s om loonuitkeering bij ziekte of ongi val, geheel of ten deele, naar plaat» lijk gebruik te doen geschieden, wer verworpen met 51 tegen 25 stemmeto. Een amendement Heemskerk c. s om in het eerste lid te bepalen, ds het loon zou worden uitgekeerd „voo een korten, naar billijkheid te ben kenen tijd" (eventueel te beoordeéle door deu rechter, werd aangenomt met 58 tegen 19 stemmen. Een amendement Schaper c.s. 02 uit. alinea 1 de woorden „of onzed» lijkheid" te sclnappen (wat, mét he oog op geslachtsziekte, door dir. Bl<x ker werd ondersteund) vond geen gi nade bij de Kamerhet werd met i tegen 30 stemmen verworpen. Aangenomen werd daarentegen, zoi der stemming, een amendement-D Klerk, om dé geheimhouding (aline 1) te vervangen door „opzettelijke va sche inlichtingen." Aangenomen werden voortsea amendement-Heemskerk c. s. om i bepalen dat zieken fonds- uitkee iin ge zouden komen in mindering van ta bij riekte uit te keeren loon (met tegen 15 stemmen)en een amend ment-Roodhuyzen c.s. om den patroo te verplichten verzuim wegens de ui oefening van het kiesrecht te vergw den. (Zonder stemmingallo partij* schenen het over de wenschelijkhei eens). Een amendement-Schaper c. s. 01 te bepalen da.t elke overeenkomst nil tig was waarin ten nadeele van die werkman van dat art werd afgew ken (bindend recht dus voor de gi heale materie) werd verworpen metï tegen 20 stemme®, evenals, met E tegen 21 stemmen, een amendemen Aalberse c.s. om aJleen de 3de zins» do tót dringend recht te maken. Heden 10 uurinterpellaties e „kléine" zaken. DE ZIEKENFONDSQUAESTIE TE GOUDA. Donderdagavond had een algemei ne ledenvergadering plaats van d Goudsclie coöperatieve vereenigin voor genees-, heel- en verloskundig hulp, omdat, zooals het bestuur strooibiljet den leden mededeelde, d strijd met de doctoren niet meer 1 te houden binnen zekere grens® daar door de doctoren een zlekec fonds is opgericht met goedkoop® contributie, alleen als concurrente gen de vereeniging. (Reeds worden voor dit dokten fonds per advertentie een administri teur en eenige boden gevraagd.) Verder vermeldde het strooibilje dat de doctoren dat niet doen. on dat men overtuigd is. dat de lede

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 2