NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 28e Jaargang. No. 701? Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ZATERDAG 12 MEI 1906 B HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENTIËN: 1 v„„, PER DRIE MAANDEN: Mal Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement voor naarietn lA) *-->Haarlem van 1—5 regels ƒ0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regel. Voor de dopen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der fe'nfStffe Bij Abonnement aanzienlijk rabat. «Aai alï£ Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing: Franco per post door Nederland„1.65 fJg Ml tW 50 Cts. voor 3 plaatsingfn a contant. B Afzonderlijke nummers0.02 H V Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37h Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. de omstreken en franco per post „0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave de." Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 31^s Faubourg Montmartre. TWEEDE BLAD. Haagsche brieven. Wie cle residentie op haar mooist wil zien. moet eigenlijk thans naar Den Haag komen, nu overal het jonge groen is uitgebot en in het Bosch, de Sdheveningsche boschjes ea de duinstreken de wilde Flora haar Mei-kinderen heeft voortge bracht, Ik wil wel eerlijk bekennen, 'dat ik, sedert ik geen lioogere bur ger meer ben (tegenwoordig, in on zen democratischen tijd, is een mensch al heel tevreden als hij ge woon burger is, terwijl enkelen onzer er op gesteld zijn om „vergeten' burger te wezen) sedert dien, vol gens den dichter, zaligen tijd, waar in de jongenskiel mij nog om de schouders gleed, heb ik totaal verge ten wat verschil er is tusschen de kruishloeonige en de lipbloemige planten. Wel weet ik van een bloe- mige aardappel mee te praten. Maar de kenners wam bloemen en planten kunnen thans in en om die residentie volop genieten. Het zoe ken wordt hen vergemakkelijkt door een pas over de wilde planten in Den Haag verschenen boekje. En wat de terreinen betreft, die bij het domein in onderhoud zijn n.l. het Haagsche Bosch, kunnen zij zelfs de angst voor het wakend oog der boschwachters of politie-agenten op zijde zetten, want de vriendelijke di recteur-generaal van Landbouw is bereid om eiken eerlijken en ernsti- gen plantenliefhebber de toestem ming te verleenen, door middel van een daartoe dienende kaart, oon in het Bosch te loopen buiten de voor wandelaars bestemde paden. Men kan dus met volle recht zeggen, dat er tegenwoordig in het Haagsche Bosch menschen komen, die op ver boden paden wandelen. (Tusschen haakjesdaar heeft het Haagsche Bosch trouwens altijd" voor bekend gestaan, vooral in vroeger jaren. Thans zijn de toestandn in het alge meen wel verbeterd). Zonde en jammer echter, dat dit prachtige brok natuur ook al onder de eischen van den vooruitgang te lijden zal hebben. Er komt n.l. een electrisohie tramlijn dwars door het Bosch. Dat heeft heel wat voeten in de aarde gehad, want het domeinbe- stuur en Waterstaat zijn er aan te pas gekomen en er is geconfereerd en gecorrespondeerd over de richting voornamelijk, tot in den treure. De ad-mi-ni-stra-Geve weg is nog lan ger dan het traject van de langste tramlijn. Enfin, men is het da.n ten slotte hierover eens geworden, dat de lijn zal loopen van den Benoorden- houtschen naar den Bezuidenhout- schen weg achter de Maliebaan en den Koekamp om. En het onvermij delijke gevolg is, dat eenige tiental len boo men, wel 60 zegt men. en daaronder zeer fraaie boscihreuzen, ten doode zijn opgeschreven. De hoornen van het Bosch komen er dus niet heter af dan zoo menige boom in onze straten en langs onze boulevards, die viel als slachtoffer van de electrisohie tractie. Ala men den modernen vooruitgang wil moet men het modern wand al isme blijk baar op den koop toe nemen. De electrische tram wilt ge wel gelooven dat een goed Hagenaar er niet over uitgepraat raakt? Vooral 's avonds, cis de helderverlichte wa gens, die in de verte aan poffertjes kramen op een kermis doen denken, zoo lustig langs hem snorren dan is de ras-Hagenaar en extase. Hij be denkt ea- niet bij. dat hij bij tal van kleine plaatsen in de wereld min stens 20 jaren ten achter is geweest, wat het verkeer betreft. Hij kijkt maar naar de enkele paardentram met j es, die er nog over zijn en die nu veel hebben van Neurenberger speelgoed. En als hij dan bovendien aandeelhouder is in de Haag sche Tramweg Maatschappij, dan wrijft hij zich in de banden, voor zoover hij zich althans niet hoos maakt op vroeger beheerders van die Maatschappij, die niet' veel vroeger tot de verbetering overgingen. Het zou mij te ver voeren om de lijdens geschiedenis der Maatschappij in kleuren en geuren te schilderen, ze ker is het dat het schilderen van haar tegenwoordigen toestand niet anders dan met schitterende kleuren zou kunnen geschieden. Zondags vooral worden er tiendui zenden vervoerd en als Schevenin- geai „geopend" is, zullen die tien duizenden .verdubbelen. Het is dan ook geen wonder, dat men in het eerste kwartaal van dit jaar 1/4 ton meer ontving dan in hetzelfde kwar taal in 1905. waarvan op April al leen ongeveer de helft der totale ver meerdering komt. Aandeeltjes van f 50 worden om en bij f 500 verhan deld. Er zijn altijd gekken, die er zooveel voor geven, 't schijnt met sommige effecten te gaan als met antiquiteiten, men maakt er voor. wat men er voor krijgen kan. Nu zijn er menschen. die beweren, dat de tram op den duur met het goedkoope tarief van een dubbeltje voor 'n „overstapje" (behalve op de Scheveningsche lijnen, die twee «zones hebben (zatter, maak er geen zonen van niet zal uit kunnen ko men. Ik ben zoo franco om diat te betwisten. Om maar eens één ding te noemen voor een rit van het Plein naar Soheveningen, d. i. onge veer 5 kilometer, wordt aan electri- sche stroom voor nog geen twee dub beltjes gebruikt. Stel nu, dat die tota le onkosten per rit alle bedrijfs- onkosten meegerekent een gulden bedragen, wat stellig geen te lage raming is. n.l. 20 ct. per wagenkilo meter, dan kan iedereen op z'n vin gertjes uitrekenen wat er aan elke rit van en naar Schevenlngen ver diend wordt. Het is waar, voor het oagenblikj nu het wagenmaterieel nog te be perkt is, wordt er veel van gevor derd, en zal dê slijtage dus meer d'an normaal zijn. doch dit bezwaar ver valt aanstonds, wanneer de in aan bouw zijnde remises het in dienst stellen van veel meer wagens toela ten. Naar schatting zal. zijn alle lij nen in exploitatie, de H. T. M. een personeel hebben van duizend perso nen. Dat is stellig nooit gedroomd dooi de Belgische ondernemers, die met vepwaterd kapitaal de zaak begon nen, de bee ren van de Société des chemins de fer éoanomiques, wier re putatie zoo goed was, dat men op do Brusselsdbe beurs nooit anders dan van de chiemins de fer comiques sprak. Tot stichting van den met finan- cieele zaken op de hoogte zijnden le zer, zij hier bijgevoegd, dat jaren 'lang op die balans der Haagsche on derneming een fictieve post van 9 ton voorkwam voor inbreng van conces sie en dat men alle reparaties aan bet materieel niet boekte op de on- kostenrekening, maar als „waarde vermeerdering". Mot je nog peultjes? zou een Haagsche straatjongen zeg- gen. Dat kan men ook van een onzer gemeenteraadsleden zeggen, die niet genoeg in het oog heeft geihouclen, dat vriendschap en vertrouwen hun grenzen hebben. Uit het rapport van iden curator in het faillissement van een advocaat (op zichzelf een zeld zaamheid) blijkt, dat ons raadslid borg is geweest voor een bedrag van 000 gulden. Nu, zijn middelen ver- oorlooven hem een dergelijke bui tensporigheid, maar ik betwijfel toch of hij vriendelijk zal kijken, wan neer hij zijn vroegeren vriend op straat tegenkomt. En d<at kan ge beuren, want de advocaat in quaes- tie, die zijn ambt heeft nedergelegd en aanvankelijk de gastvrijheid had gezocht van de Vereenigde Staten van Noord-Amerika, heeft zijn oude verblijfplaats weder opgezocht. Hij is er gelukkiger afgekomen, dan een ander zijner jongere colle ga's, die eveneens een reis over den Atlantischlen Oceaan moest gaan ma ken als tusschendekspassagier om dat hij een beetje raar had omge sprongen met het geld van anderen. Hij schijnt thans in een der groote steden van de Republiek der sterren en strepen het ambt van kellmer uit te oefenen, waartegen op zich zelf niets te zeggen -valt. Dat komt in de fijnste families voor heeft Judels vroeger gezongen Eén zwart schaap loopt er wel in elke kudde. Dat is ook toepasselijk op den jongeling van goede familie, die over een dag of wat zal terecht ;taan wegens den bekenden .postze geldiefstal aan het Hoofdbestuur der posterijen. Men zal zich misschien herinneren, dat tegelijk met hem werd in hechtenis genomen, de rant van een brandkastendepót. Te gen diens verwijzing naar de open bare terechtzitting was verzet aan geteekend. doch de Rechtbank heeft hem desniettemin naar de openbare terechtzitting verwezen, evenwel te gelijkertijd zijn ontslag bevelende uit de voorloopige hechtenis. Onder juristen beschouwt men dit als een teeken. dat het bewijs tegen hem niet sterk is en in de kringen van ons Paleis van Justiltie wordt de ver wachting geopperd, dat hij zich van schuld zal weten 'vrij te pleiten. Het ware, als hij werkelijk geen «schuld heeft, te hopen voor zijn vrouw en zijn jonge kinderen. De man zal in elk geval een les hebben gehad, die hem voor zijn verder le ven van nut kan zijn. Sommige menschen echter zijn havdleersch. Daar is bijvoorbeeld ons socialistisch gemeenteraadslid de heer Ter Laan, die zich den roep ver worven heeft van veel praten, zoo dat men het werkwoord „terlaanen' toepast, op iemand, die veel te ver tellen heeft zonder bepaald onder houdend te wezen. De heer Ter Laan huldigt niet de algemeen toch als uitstekend beschouwende leer, dat liet beste de vijand is van het goede. Hij noemt liever het goede niet als hij het beste niet krijgen kan cn heeft daarom bijvoorbeeld gestemd tegen de gewijzigde woon- en bouw verordening, die jl. Maandag in den Raad werd vastgesteld, ofschoon er ongetwijfeld belangrijke verbeterin gen zijn gekomen. Zoo is. alle adressen van fabri kanten ten spijt, in den regel verbo den het bezigen van de zoogenaamde kalkzandsteen, een surrogaat van den baksteenmen zou kunnen zeggeneen soort van margarine voor het bouwen. De Raad had eeni- germate een schrik te pakken gekre gen, omdat bij het rapport over het instorten van eenige gevels aan de Heulstraat gebleken was dat te versch verwerkt cementbetonsteen als oorzaak van het ongeval moest beschouwd worden. Voor het surro- ■aat is op zich zelf wel wat te zeg gen er is in ons land meer zand dan klei en als er van dat zand goe de steen kon gemaakt worden, des te beter. Misschien is die zandsteen ook wel goed, als hij een paai- jaar oud is en steen voor steen onder een sterken druk is geweest. Onze bouwpolitie-ambtenareu heb ben eenige proeven met steen-aurro- gaten genomeneerst verwarmd en daarna afgekoeld en toen kon je ze met je ringers tot moes wrijven. Met een flinken baksteen zal nie mand dat lappen. Ik heb een paar jaren geleden bij de behandeling van een strafzaak tegen een bouwer, die ondeugdelijk materieel had ge bezigd. tengevolge waarvan een on geval was ontstaan, een nog curieu- ser stukje gezien voor de Haagsche Rechtbank. Een stukje van den gebezigden steen stond voor de plaats van den president in een glas water. En de steen loste op, als 'n klontje 6uiker op mijn woord van eer Als ik gemeenteraadslid was. zou ik tegen elk surrogaat van steen mijn stem hebben verheven op vaar af van de belangen van een voor ons land nieuwe industrie te chaden. Die industrie zal haar pro duet natuurlijk wel verbeteren. En de tijld is misschien niet eens zoo heel ver meer, dat alles wat aaneen huis gebruikt wordt, surrogaat is riog afgescheiden van de vraag of de 20e eeuw niet de eeuw der glazen huizen zal wezen. Want de deskun digen zeggen, dat glas als bouwma terieel, voor verschillende doelein den. een groote toekomst tegemoet gaat. Dat zou een groot voordeel wezen voor Ministers, Kamerleden. Ge- meenteraadsheeren enz. kortom voor iedereen, van wien thans bij wijze \an exceptie, gezegd wordt, dat hij „in een glazen huis woont." sluiten. Tot motiveering van dat erzoek moet dan o. a. gewezen zijn op de volgens de ..vrijzinnig-demo craten incorrecte houding van mr. Borgesius. VERDEDIGING NOORDZEEKUST. Ten behoeve der verdediging van de Noordzeekust in de provincie Noord-Holland kan eerstdaags de uitvoering worden tegemoet gezien van het maken van drie strartdhoof- den benoorden Groote Keeten (ge meente Callantsoog). Het werk is be groot op f 130.000 De te maken hoof den. genoemd, aanvangende met het zuidelijkste 1 k. 2 k en 3 k, bestaan uit een met stortsteen voorzien ge deelte aan het zeeëinde (kop), uit een met basaltzuilen op den kop be zet gedeelte (gezette werk), en uit een met gevlijde steen voorzien ge deelte aan het landeinde aanslu; ten- de aan den buitenduinregel (aanslui ting). De lengte van den kop be draagt" 20 M., van de aansluiting 30 M., en van het gezette werk 135 M. voor hoofd 1 k en 105 M. voor de beide andere hoofden. NOG WAT OP ZIJN KERFSTOK. Men zal zich 'herinneren, dat in dertijd voor de Haagsche Rechtbank heeft terechtgestaan en tot. drie jaar werd veroordeeld ..Graaf de Bré- teuil". Hij had zich aan heling schuldig gemaakt, een misdrijf waar voor hij ook in Frankrijk en Enge land was veroordeeld. De „graaf" is thans naar Parijs overgebracht om aldaar een straf van drie jaar te on dergaan van daar gaat hij naar Londen om aldaar zijn straftijd uit te zitten en komt dan in Nederland terug om zijn misdrijf te boeten. EEN BOEK VAN DR. KUYPER. De Haagsche Hoefijzer-correspon dent van 't Hbld. meldt, dat dr. Kuy- per voornemens is een beschrijving van zijn reis uit te geven in drie talen Fransch, Engelsch en Duitsch. De schrijver zou een honorarium krijgen dat Hollandsche letterkundi gen zal doen watertanden60.000 tilden Binnenland DE UNIE-LIBERALEN. Een der Haagsche corresponden ten van de Tel. meldt Naar wij vernemen, vergaderde Woensdagavond de Kamerfractie der Unie-liberalen. Op deze vergade ring moet breedvoerig gesproken zijn over de verhouding en het in den 1 aalsten tijd ontstaan verschil •\an gevoelen tusschen de „liberale Unie" en de „vrijzinnig-democraten". Er openbaarde zich groot misnoe gen over de wijze, waarop de laat- sten meermalen met betrekking tot de Unie optreden. Een deel der ver gadering was van oordeel dat daarin verandering dient te worden gebracht desnoods door een beslist onafhan kelijke 'houding. Zijn onze inlichtingen juisl dan moet vooral ontevredenheid bestaan over de wijze, waarop over mr. Goe man Borgesius wordt gesproken en geschreven. Ook vernamen we nog. dat door enkele afdeelingen van den „vrijzin- nig-democratisohen bond" geschreven is aan afdeelingen der „liberale Unie", met verzoek zich bij den vrij- zinuig-democratïschen bond aan te MOED BELOOND. Men schrijft uit Vlissingen Aan de loodsschippers (kwartier meesters) T. van der Weijden en Th. Mommaas, van het BeHgisoh loods wezen alhier, is de zilveren medaille der Oranje Nassau Orde uitgereikt voor hun manmoedig gedrag bij liet ongeval, dat op 21 Januari op de redde alhier plaats had, toen een jol van een Nederlandschen kotter omsloeg en verschillende loodsen te water ge raakten waarbij een zeeloods en een loodskweekeling zijn verdronken. weest via Hamburg naar Amerika uit te wijken, volgens de geruchten, die sedert eenige dagen in omloop waren. Het schijnt wel, dat hij onder politie toezicht heeft gestaan en noodgedwon gen is moeten terugkeeren. Reeds se dert zijn schorsing werd hern fraude ten laste gelegd, hierin beslaande, dat hij hem toebetrouwde gelden ter belegging op hypotheek, wederrechte lijk aan hunne bestemming zou heb ben onttrokken en ten eigen bate aangewend. Destijds bij exploit opge- eischt, zijn die gelden, naar men zcgt tot een bedrag van f 3800. nog weder met spoed afgedragen, in de hoop op die wijze nog aan een strafrechtelijke vervolging te ontkomen, doch de jus titie was toen reeds in de zaak ge moeid en had een bezwarend bewijs in haar bezit. Mogelijk zijn ea' nu meer zaken -san dien aard aan'tlicht gekomen en is zijne nu nog onver wachte aanhouding daarvan het naaste gevolg, hoewel die ook in ver band kan staan met. cle zoogenaamde sotlicitatiereis, welke de laatste dagen meer algemeen als „de vlucht" werd aangeduid. Hoe de vork precies in den steel zit. weten zeker nog weinigen, doCh zeker is, dat die hooggeplaatste ambtenaar van aanzienlijken stand thans van zijn vrijheid is beroofd en daarvan nog langen tijd beroofd kan blijven, want hoogst vermoedelijk staat hom een veroordeolend vonnis te wachten. Al weder zullen de slachtoffers van het faillissement, hoewel dit nog maar kinderspel is bij dat der Grata- ma's vergeleken, velen zijn en onder deze bevinden zich ook weder kleine luiden, zelfs van do heide, welke hun kooppenningen hadden afgedragen, die niet aan de rechthebbenden zijn verantwoords zoodat zo opnieuw wer den aangesproken o«n te betalen. Naar verluidt zal liet actief meecren- deels of wol geheel ten prof ij te komen dier preferente söhuMteischers, zoodat er van de concurrente vorderingen weinig of niets terecht zal komen. SCHENDING VAN BRIEFGEHEIM. Door de justitie te Tiel is istructie geopend tegen K., brievengaarder t.e B verdacht van schending van het briefgeheim. VAC ANTI E KOLONI ES. Van wege den Nederlandse hen Pro testantenbond zullen dezen zomer een viertal vacantiekolonies, ieder 35 per sonen groot, op het uitgebreide en schoone Drienerwolde, hot daarvoor welwillend beschikbaar gestelde eigen dom van den heer L. van Heek te En schedé, worden gehuisvest. POKKEN. Naar aanleiding van het voorgeko men geval van pokken te Weesp, heb ben B. en W. aldaar, gelet op art. 18 der wet, houdende voorziening tegen besmettelijke ziekten, besloten, giste ren, 10 Mei, kostelooze vaccinatie en revaccinatie ion voorts wekelijks tot nadere aankondiging) te verschaffen voor kinderen en volwassenen. De toestand der patiënte was Woens dag hoogst ernstig. (Tel.) HET FAILLISSEMEN T VAN EEN NOTARIS. Het „N. v. Fr." schrijft naar aan leiding van de arrestatie van notaris S. te Leeuwarden, het volgende Hij was buiten de stad geweest, zoo het heette om een betrekking te zoe ken, doch veeleer zou het doel zijnge- BEDWEEMD DOOR TF.RPENTJIN- LUCHT. In een kamer te Amsterdam, waar Woensdag de meubelen met terpentijn- was w aren gewreven, zijn des nachts twee vrouwen bedwelmd geraakt, ver moedelijk door de sterke lucht van de terpentijn. Na toevoer van frissche lucht zijn de beide vrouwen weder spoedig bijgekomen. SPAAR- EN PREMIE-ZEGELS. Woensdagavond is te Zaandam een openbare vergadering gehouden van neringdoenden, met het doel het vóór en tegen der premie-zegels te bespre ken. Onder de aanwezigen waren ver se heidenen, die reeds premie- of sp aarzegels aan hunne cliënt eel e ga ven, terwijl mede tegenwoordig wa ren twee vertegenwoordigers van de premie- en spaarzegelmaatschappijen. Do laatsten namen deel aan het de bat. Het resultaat der besprekingen was echter, dat de vergadering in zag, dat het premie- en sp aarzegel- systeem een schade is voor den winke lier en een winstgevend zaakje voor Feuilleton. Een Verborgen Erfenis (Naar het Engelseh). Is er geen dienstbode, Anthony vroeg Violet lachend, terwijl zij om zich heen keek. Ik meende, dat je ge zegd had, dat je een dienstbode ge huurd had. Bed evem eat vraag haar het vuur aan te leggen. Zoo kan het toch niet? Anthony belde en een klein dienst meisje verscheen. Waarom hieb je het vuur niet aangemaakt vroeg hij. Wel, mijnlhieer, mevrouw zei, dat ik niets moest, doen totdat ik van. u orders kreeg. Ik zou het vuur aange maakt hebben en gezorgd, dat alles in orde was, maar mievrouw Nu ben ik je mevrouw zeide Violet, naar haar toekomend. In het vervolg zul je van mij je orders ont vangen. Maak hier nu als 't u belieft de kachel aan en Anthony, tril jij de blinden openzetten, terwijl ik hert ove rige in orde maak? Wij zullen het hier vlug wat gezelliger maken. Het gaf haar eenige voldoening op te merken, dat zij strikt aan zichzel- ve zouden worden overgelaten. An thony en zij zouden heel gelukkig zijn daar was zij vain overtuigd, als zijn moeder on zuster zich niet mot hen bomoeddton. Die gedachte gaf haar wilskracht. Kom eens gauw liierriep zij even flater tot haar man, toen liet diensünoijse weg was. Zij had een deur geopend, die naar een andere kamer leidde en reeds in de deur blies haar een snijdende wind in het gelaat. Een venster, dat Anthony bij zijn laatste bezoek had laten openstaan, was niet weer geslo ten en daardoor had het hier zóó in gerekend, dat er een groote, natte plok op don vloer was. Terwijl de jongelieden dat allesbe halve vroolijkc tooneel hekeken, kwam hun dienstmeisje wedr terug. Mevrouw, zei ze, Violet aankij kend. Mrs. Egerton zegt, dat zij geen brandstoffen meer heeft en dat er geen nioqwe komen vóór vanavond zes uur. Zij zegt. dat mijnheer vergaf brand stoffen te bestellen. Violet ging zitten om eens hartelijk te lachen, maar Anthony deed een stap in de richting van de kamer zij ner moeder. Doe het nietriep Violet op springend en liem tegenhoudend. O, Anthony, begrijp je niet. dat wij ver reweg het verstandigst doen voort te gaan. zooals wij zijn begonnen La ten wij totaal niet in aanraking ko men met de overigen in huis 1 Het dorp is niet ver af, wij kunnen daar heen gaan, en alles koopen, waf wij noodig hebben. Susan je heet im mers zoo kan meegaan en terug- dragen wat wij liet meest noodig heb ben, zoo zal alles goed gaan. Ik vind dat wel aardigi Het zal precies zijn alsof wij een huis geheel voor ons zelf hebben, en wij zullen zoo gelukkig worden Maar Anthony kon niet in haar op gewektheid deelen. Hij zelf en Violet werden op zóó openlijke wijze door zijn moeder en zuster beleedigd, dat zijn van nature zachtmoedig humeur oversloeg tot woede. Toen zij buiten waren, nam Violet zijn arm en babbelde vroodijk onder 't voortloopen. Zij begreep alsof zij bij haar in de kamer stond, dat Mrs. Egerton en Laura door de gordijnen vain den salon stonden te gluren en haar opgewektheid werd er dies te grooter om. Haar sta.p was licht en zij was schitterend mooi. Tot Violet's teleursteflling was An thony verdrietig gestemd. Zoo vriendelijk als hij was. bezat hij ook een soort van kalme stijfhoof digheid. waarmee zijn jonge vrouw nu kennis maakte, en terwijl hij zijn best deed te antwoorden op haar vroolijk gebabbel, was hij meer dan ooit be sloten om te volharden in zijn eigen plannen voor zoover zij zijn moeder betroffen. Violet en zij zouden vrien dinnen worden; dat moest en zou gebeuren De noodzakelijke inkoopen werden zoo voordeelig mogelijk volbracht, maar het bedrag deed Anthony al weer schrikken, toen hij zich het treurig overschot van hun geldmidde len te binnen bracht, en er aan dacht dat hij hoogstens voor een maand nog genoeg zou hebben. Toen zij terug koerden om naar huis te gaan, zag hij er somber uit en voor 't eerst :n zijn leven kon het Violet niet geluk ken hem op te monteren. Mrs. Malincourt had al haar best gedaan om te zorgen, dat haar doch ters totaal niet van hef huishouden op de hoogte kwamen. Violet had daaraan toegegeven, maar Nancy hail op dse haar eigenkalme wijze, zon der dat iemand het wist, zich van alles eigen gemaakt, zoodat zij nu heel goed als huishoudster kon op treden. Violet voedde nu, hoe zij te kort schoot. Blozend en met tintelende vin gertoppon ging zij eindelijk met An thony zitten voor een maal, klaarge maakt door haar zelf en Suzan, die had bewezen al even weinig van ko ken af te weten als haar meesteres. Anthony had gezorgd, dat er bor den, schalen, vorken, lepels enz. wa ren. maar hij had tafellinnen verge ten, en Suzan bracht het niet mee, toen zij met vuurrood gelaat en een vuil schort binnen kwam om te dek ken. 't Doet er niet toe Wij moeten het zonder doen tot Maandag, zeide Violet, met een dappere poging om haar Aroolijkheid te bewaren. Ik ben bang, zei ze, ten-wijl ze naar Anthony toeging, dat Suzan en ik nog niet heel goed geslaagd zijn i<n onze poging om te koken, maar ik zal er mijn uisterste best voor doen het te loe ren. Anthony spoorde zichzelf aan om haar gerust te stellen en te liefkoozen en alles zou goed gegaan zijn, als de deur niet juist op dat oogenblik geo pend was door den huisknecht, waar van Mrs. Egerton zich verbeeldde niet buiten te kunnen en die nu met alle deftigheid aankondigde Mrs. Egerton en Miss Egerton Violet sprong bij Anthony vandaan. Zij kon zien hoe de knecht grinnikte, terwijl hij de deur sloot, als wilde hij zeggen, dat hij er alles van begreep. Woede en teleurstelling strdden cm den voorrang, terwijl zij zich tot haar twee bezoeksters wendde. Dit is mijn kamer, zei ze, en ik moet u verzoeken mij in 't vervolg de gunst toe te staan het mij vooruit te laten weten als u van plan is mij een bezoek te brengen, opdat ik klaar ben om u ie ontvangen. Je bent in een slecht humeur, beste meid. zei Mrs. Egerton. terwijl zij vlak voor de tafel ging zitten, waarop het slecht klaargemaakte eten stond koud te worden. Ik had geen idéé, dat je zoo arm was, Anthony. Toen je bij mij was, luidden wij al tijd een tafellaken, wat ons ook ove rigens ontbreken i no edit Dat is alleen maar voor van daag, moeder, antwoordde Anthony, den twist negeerend. Dat is mijn schuldi'k heb verschillende dingen vergeten. Ik heb het altijd als mijn plicht beschouwd zulke plichten voor je uit den weg te nemen. Je hebt nooit ge weten, wat het zeggen wil, om zulke kleinigheden te moeten denken, zoo lang je bij mij was. Violet, laat je als 't u belieft niet storen. Ga voort met je diner. Het is immers een di ner. nietwaar? Ja, moeder, kwam Anthony weer tusschenbeiden, om het bittere ant woord, dat Violet stellig op de tong zou liggen, te voorkomen. Violet en ik zijn naar het dorp gewandeld en li ebben daar onze inkoopen gedaan, maar wij hebben allerlei dingen ver geten. Toch hadden wij er zelf schik in. Ja, dat is Violet aan te zien, zei Laura, zich voor t eerst in het ge sprek mengend. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 5