Kwartjes-Advertentiën één Kwartje???? m Haarlem's Dagblad van HAARLEM'S DAGBLAD. Bureau: Gr. Houtstraat 55. do zegeikassen. Daarom ward mat 2 na algemeeno stemmen, die van de vertegenwoordigers, een motie aange nomen, waarin allen zich tegen de premie- en spaarzegels verklaarden en zich verbonden deze zooveel mogelijk tegen te werken. Een© commissie zal voorts alle win keliers te Zaandam bezoeken en hen op het nadeel van het zegelsysteem wijzen. DE BEURS TE AMSTERDAM. Op de groote koopmansbeurs zijn thans alle bogen aan de Damrakzijde op één na gestut, terwijl ook op de gaanderijen de bogen meerendeels ge schraagd zijn. SCHIP GEKANTELD. Het schip „Klara van Marstal" te Oostnuahoru onderstboven drijvend binnen gebracht, is Woensdagmorgen gekanteldde deklastdeelen zijn nog aanwezig; in het volkslogies lag één lijk. EEN GRAPPENMAKER. Den 6en April werd bij enkele can- didaatstelling tot lid van den Gemeen teraad van Nijmegen benoemd zekere heer H. H. de Haan, die nog moet ge ïnstalleerd worden. Jongstleden Zaterdag, een kwar tiertje voor den aanvang van de Ge meenteraadszitting rijdt een keurig coupeetje voor de woning des Raads- lids in spe voor, gevolgd door een tweede en een derde, totdat her ge tal tien bereikt is. En aan alles was het te zien, dat hier een zaak van groot gewicht te gebeuren stond. De koetsjes waren speciaal gereinigd, ja zelfs de hoeden van de respectieve koetsiers hadden een extra-borsteltje gekregen en blonken dat het 'n lust was. En het belangstellend straatpu bliek was wachtende de dingen die komen zouden Wat er geschied was Een grap penmaker, met velen in de meening, dat Zaterdag de beèediging van den heer De Haan zou plaats hebben, had aan alle Nijmeegsche koetsiers een met den naam des keeren -de Haan prijkende briefkaart doen toekomen, met verzoek om een coupeetje op 't aangegeven uur, met bovenstaand gevolg. De beeediging heeft dus niet plaats gehad, de koetsjes hebben dus ver geefs geblonken. Maar het geval is spoedig de geheele stad doorgegaan en er wondt braaf om gelachen. (Arn. Ct.) NED. GENOOTSCHAP TOT ZEDE LIJKE VERBETERING VAN GEVANGENEN. Dit Genootschap hield Donderdag onder voorzitterschap van den heer G. A. M. de Bruijn van Rotterdam zijn jaarvergadering. De Voorzitter hield bij de opening- een uitvoerige rede, waarin hij aller eerst den overleden penningmeester, mr. J. E. Veltman, herdacht en den voorzitter van 1900, jhr. mr. 1. van Doorn. Dan gaat spr. eerst in korte trekken na wat het Genootschap ge durende zijn ruim 80-jarig bestaan beeft tot stand gebracht, om vervol gens ter bepaling van hetgeen in de naaste toekomst zal moeten worden gedaan, kennis te nemen van hetgeen elders op dit gebied voorvalt en daar omtrent een en ander mede te deelen. Dr. E. Laurillard bracht daarop het jaarverslag uit, waaruit bleek dat het aantal afdeelingen stationnair bleef. Het aantal leden verminderde in 't geheel met 68. nam toe met 73, zoo dat het ledental is gestegen van 2037 tot 2042. Met dank wordt gewaagd, dat de Regeering wist gedaan te krij gen, dat het Genootschap van de f 5000 op de begrooting gebracht voor kos ten van opbeuring van ontsagenen. een bedrag van 1500 ten deel viel. Aan giften kwam in bij de afdeeling 131.80, bij het hoofdbestuur f 25. Door tusschenkomst van den Minister konden de gevangenis-bibliotheken in overleg met de Colleges van Regen ten. worden aangevuld. Het totaal bedrag der uitgaven voor gevangenen en ontslagenen met inbe grip van Doorgangshuis en Agent schap beliep 29.019.13£ op 31 Dec. was het getal der gevangenen 3621, d. i. 130 meer dan een jaar te voren. Namens de Comm. van Toezicht over 't Doorgangshuis van liet Genoot schap „Het Groote Woudhuis onder Apeldoorn, bracht mr. E. M. vow Baumhauer van Amsterdam verslag uit. Daaruit blijkt. da.t de stichting nuttig werkt. In 1905 kwamen bij de commissie voor 98 personen aanvra gen tot opneming in, waarvan 26 niet. werden ingewilligd. Van de 65 perso nen, die werden aangenomen, kwa men 11 niet op. Van de 52 die er ble ven waren er 28 uit Veenhuizen af komstig. Gedurende 1905 mc« -*en 5 verpleegden wegens dronkenschap en 1 wegens dienstweigering worden ver wijderd 16 vertrokken vrijwillig, 26 werden te Amsterdam aan een betrek king geholpen, terwijl 18 op 31 Dec. 1905 aanwezig bleven. Voor zoover de commissie weet kwamen van de 6. die verwijderd werden, reeds 4 in gevangenis terug, en 5 van de 16, die vrijwillig heen gingen, vervielen tot recidive, terwijl van de 26, die in een werkkring weiden geplaatst, drie den levensstrijd niet konden volhouden en weder werden veroordeeld. De omvang der eigendommen be droeg op het einde des jaars ongeveer 71 H.A. De boerderij werd zoo goed mogelijk ingericht naar de eischen des tijdsde veestapel bedroeg op 1 Jan. 1906 10 melkkoeien, 8 vaarzen, 3 stieren, 9 kalveren, 18 varkens en 4 paarden. Na de pauze werd voortgegaan met het afwerken der agenda. Als lid van het Hoofdbestuur werd gekozen inde plaats van wijlen mr. J. E. Veltman, de heer E. René van Ouwenaller, as suradeur te Amsterdam. Hierna kwam in behandeling het voorstel der afdeeling Almelo om in stemming te betuigen met de beginse len, neergelegd in het rapport uitge bracht aan het bestuur der afdeeling den Haag. Zooals uit de toelichting bleek was de bedoeling meer samen werking te erlangen tusschen de af deelingen, omdat gebleken is, dat af deelingen, binnen wier ressort geen strafgevangenissen liggen, geen vol doende aanraking met gevangenen uit hunne afdeeling afkomstig kun nen houden. Dit voorstel werd zeer bestreden en de aanneming ontraden, wat tenge volge had dat Almelo het introk. Wel werd besloten het bedoelde Haagsche rapport op te nemen in het jaarver slag. Zonder stemming werd de volgende motie der afdeeling Rotterdam aan genomen ,,De algemeen e vergadering noodigt het Hoofdbestuur uit te overwegen op wel'ke wijze het bureau van plaat sing en informatie meer dan tot nu toe kan worden dienstbaar gemaakt aan de verstrekking van inlichtingen omtrent ontslagenen tusschen de af deelingen en zulks in de eerste plaats ter voorkoming van het verleenen van hulp aan hen, die blijkens elders op gedane ervaring daarvoor niet meer in aanmerking behooren te komen." De voorzitter zeide, dat door de vele werkzaamheden van het plaat sing- en informatie-bureau uitbrei ding en reorganisatie daarvan op den duur noodig zal wezen. Het Hoofdbe stuur zal met medewerking van de afdeelingen op dit gebied nog meer pogen te doen. Mr. Von Baumhauer deed nog een krachtig beroep op de besturen van landelijke afdeelingen. om te ijveren voor het geplaatst krijgen van ontsla gen gevangenen, omdat velen hunner het leven in een groote stad aanlei ding geeft weder in verleiding te ko men. Na enkele besprekingen van meer huishoudelijken aard, waarbij o.a. bleek dat het plaatsing- en informa tiebureau zeer goed werkt, werd de vergadering gesloten. rechtvaardigheid betrachten. Hij be noemde ook eens een anti-revolution- nair. „Wij vinden het zeer natuurlijk, dat het liberale Rotterdam een liberalen burgemeester krijgt, maar we vinden het grievend dat èn in Zeeland ènin Barendrechi èn nu weer in Zelheni wij buitengesloten worden." In Zelhem was volgens het Bet. Nbl. een aangewezen man beschikbaar, een ingezetene der gemeente, die ja ren Jang zich met de gemeente-admi nistratie bemoeid heeft, maar deze, zegt het blad sarcastisch, „is ongeluk kig antirevolutionnair, reden genoeg om hem niet te benoemen." ONGELUKKEN. Ouder Beerta is de jeugdige boe renknecht W. Noor. bij het uithalen ■van vogelnestjes, te water en verdronken. BRANDEN. Woensdagavond werd te Veenan- daal een felle brand opgemerkt in de richting der Middelbuurt. Het vuur bleek te woeden in het Hoen derpark „De Doctor" van den heer J. Timmer, onder de gemeente Rhe- nen gelegen. De behuizing, die meest van hout opgetrokken was, lag binnen het uur tegen den grond, terwijl van den inboedel nietg dan een paar stukken en één broedmachine is ge red kunnen worden. De kippen, kui kens enz., die zich in hokken op vol doenden afstand van het verbrande perceel, in verschillende afdeelingen bevonden, zijn daardoor behouden gebleven. Gebouw en inboedel zijn voldoende verzekerd. Leger en Vloot DU1TSCHLAND IN ONZE KOLONIëN. Volgens een telegram aan de „Ti mes" is Duitscliland bezig, een eta blissement te bouwen op het eilandje Laut. ten zuid-oosten van Borneo, schijnbaar om in de behoeften van de koopvaardij-marine te voorzien. In werkelijkheid zou Duitsehland het echter als een proviandeerings- en observatiepost willen beschouwen ■voor zijn oorlogsschepen. Naar aanleiding van bovenstaand bericht hebben wij ons tot Z. E. den minister van Koloniën om inlichtin gen gewend. Z. E., die ons met de meeste welwillendheid ontving, (ver klaarde dat hem van hetgeen de „Times" bericht, niets bekend is. Z. E. sprak als zijn meening uit dat liet bericht geheel verzonnen is. (Tel.) SCHORSING BEHANDELING ONTWERP-ARBEIDSCONTRACT Uit de Tweedie Kamer wordt aan de Tel. gemeld Bij sommige leden van de Tweede Kamer moet het voornemen bestaan, een voorstel te doen, om de behande ling van het ontwerp-arbeddscontraet te schorsen, eerst andere ontwerpen te behandelen en daarna te zien, of er in Juni nog tijd aver is met het arbeidscontract voort te gaan DRIE CONCURRENTEN. Een kleine statistiek van de haven beweging in de drie grootste havens van het vaste land, loopende over Ja nuari, Februari, Maart, 1905 en 1906 geeft het Hbld. v. Antw. 1906 schepen ton Antwerpen 2113 3.524.412 Rotterdam 2515 2.587.061 Hamburg 4975 3.637.355 1905 schepen ton Antwerpen 1924 3.076.872 Rotterdam 2474 2.424.069 Hamburg 4483 3.315099 Vooruitgang te Antwerpen 447.540 ton Rotterdam 162.601 ton Hamburg 322.256 ton PA RTIJBENOEMING. Het Betuwsch Nieuwsblad, het anti- revolutionnaire, te Wageningen ver schijnend orgaan, toont zich al zeer weinig gesticht over de benoeming van den nieuwen burgemeester van Zelhem. Onder bovenvermelden titel schrijft het „Alweer een partij benoeming van mr. Rink, minister van Binnonland- sche Zaken Het overwegend anti-re vo 1 utionnai - re Zelhem heeft een liberalen bur gemeester gekregen. ,,De anti-revolutionnair dr. Brants is vervangen door 'den liberaal De Kempenaer. „Het gaat het oude gangetje. •,In het anti-revolutionnair Baren- drecht droeg mr. Rink een liberaal voor burgemeester voor, het anti-libe rale Zeeland werd begiftigd met een liberalen Commissaris, en nu weer hetzelfde liedje in het anti-revolution- naire Zelhem. ,,Mr. Rink durft; hij prikkelt zeer sterk de anti-revolutionnaire partij. Wij werden uitgesloten uit de Staats commissie voor het kiesrecht, wij worden buitengesloten zelfs als het geldt eene burgemeester-vacature te vervullen in eene anti-revolutionnaire gemeente als Zelhem. „Wat hadden de liberalen een drukte over dr. Kuyper's burgemees tersbenoemingen. Wat waren die par tijdig Wat schreef de heer Van Rij fulminante artikelen. En wat deed dr. Kuyper? Niets anders dan de MILITAIRE MACHT EN BURGERLIJK GEZAG. Het voorloopig verslag op het wets ontwerp „tot vaststelling van ver plichtingen en bevoegdheden van de militaire macht bij haar optreden tot hulp van het burgerlijk gezag en ten aanzien van de burgerij", maakt melding van den wensch veler leden het wetsontwerp liever te splitsen en wed in een, rakende het buitenge woon geval van hulp aan het burger lijk gezag tot handhaving of herstel ling van de openbare orde het an der voorschriften gevende met be trekking tot de gewone militaire oefeningen te velde. Andere leden gaven de voorkeur aan een verdeeling in hoofdstukken boven splitsing. Aanbevolen werd ook een splitsing in vieren oproer verplichtingen eai bevoegdheden Jegens grondbez^ters bij oefeningen, policiaire bevoegd heid en strafbepalingen. Algemeen werd echter geoordeeld, dat het wetsontwerp thans te zeer verschillende zaken tegelijk behan delt. Buitendien werd de gansc'he indie ning met weinig ingenomenheid be groet. achtte men de behoefte nim mer duidelijk gebleken en zelfs ried men intrekking aan, zich er over verwonderende, dat 'het ontwerp door de tegenwoordige Regeering, die zich anti-militairist noemt, niet werd teruggenomen. Anderen misten onder meer een beantwoording van de vraag, in hoever de landweer na de opheffing van de schutterij ten dienste zal ko men van het burgerlijk gezag. Bij de artikelen wordt al dadelijk bedenkelijk geacht, dat de gevallen, waarin het burgerlijk gezag de mil. macht mag te hulp roepen, niet meer uitdrukkelijk zullen bepaald blijven bij oproer en dgl. Men vreesde voor misbruik van de zijde van sommige burgemeesters en wees in dit verband op de hulp, die reeds thans geiheel buiten de ge vallen, in de gemeentewet genoemd door de militaire macht wordt verleend bij openbare plechtigheden in de residentie. Hiertegenover werd echter aange voerd, dat de gevallen waarin de mi litaire macht mag worden te hulp geroepen, volstrekt niet worden uit gebreid door dit ontwerp, daar het alleen betreft gevallen, waarin het burgerlijk gezag de militaire hulp mag roepen overeenkomstig de wet of een algemeenen maatregel van bestuur." De bepaling, dat het burgerlijk ge zag onmiddellijk bij de te hulp roe ping het doel moet aanwijzen, wil den sommigen aanvullen door alleen deze 'verplichting op te leggen, als het „mogelijk" is, haar na te komen. Betere omschrijving werd gevraagd van de uitdrukking .militaire auto riteit". Verschil van meaning bleek te heer- schen over de vraag of heit burger lijk geizag alleen bevoegd moet zijn om o/ver het aantal benoodigde troe pen te oordeelen (zooals het ont werp wil) of dat de militaire macht daarin wijzigingen kan brengen. Eveneens stonden de meeningen te genover elkaar ten opzichte van de vraag, of het behoorlijk was ook d'e zeemacht tot handhaving der orde te gebruiken (zoo als 'het ontwerp be oogt). Eeuerzijds meende men, dat toen dit eens geschied was bij gelegen heid van een werkstaking, dit erger nis had1 gewekt; anderzijds werd er op gewezen, dat bij 'havenplaatsen vaak geen andere militaire macht is en ook voor andere dan werksta- kingsgevallen de zeemacht noodig kan zijn. Bedenkelijk en in strijd met de gemeentewet werd artikel 3 geacht, waar dat de uitdrukkelijke bepaling in genoemde wet omtrent het optre den en de bevoegdheid van den bur gemeester aanrandt en een deel der bovoegdheid op den commandant der troepen overbrengt. Daartegenover werd weer aange voerd, dat juist de militairen bij uit stek kunnen beoordeelen. wanneer een gebruik van wapens wemschelijk Uitvoerige debatten zijn over deze quaestie blijkbaar gevoerd. De uitdrukkelijke verplichting om de waarschuwing tweemaal te her halen. werd door sommigen onnoo- dig, voor een schildwacht b. v. we! eens gevaarlijk geacht, doch ook de ze meening werd bestreden. Aangedrongen werd op nauwkeuri ger omschrijvingen ten opzichte van de geleden schade bij oefeningen enz. Hier was meende men vaags en ongemotiveerde afwijking van andere regelingen nopens scha devergoeding. De bevoegdheden, die aan militai ren. zelfs mindere militairen bij den garnizoensdienst worden gegeven, achtte men „buitensporig" en een gevaar voor de vrijheden en rechten der burgers. Aangedrongen werd op gebruik van Nederlandsche woorden voor militaire termen. Nog verschillende andere bepalin gen werden gevaarlijk geacht in be trekking tot de grondwettig gewaar borgde vrijheid der burgers. Men meldt uit Den Haag Op 57-jarigen leeftijd is hier ter stede overleden d)e heer P. M. E. Sor ters, commandant en inspecteur dec rijksveldwacbt in het 4e district. De overledene, die in 1867 werd be noemd tot 2e-luitenant der infanterie O. I. L„ ging in 1871 over bij liet wa pen dei- administratie en wend, na de verschillende rangen te hebben dOor- loopen in 1889 op verzoek gapemsiioai- neerd als majoor-kwartiermeester. Hij was gerechtigd tot het dragen van de Atjeh-medaille 1873/74 en het Expeditie-kruis. In zijn functie als commandant dor Rijksveldwacht was hij tijdens de Vredesconferentie in 1899 belast met de bewaking van het Huis ten Bosch, en werd hem de Orde van St. Anna van Rusland verleend. In 1902 verkreeg de ühans ontslapene den titulairen rang van luitenant-ko lonel kwartiermeester. Te Nieuwediep is aangekomen het pantserschip „Tramp", commandant Koster, uit den Atlantischen Oceaan. Uit de Arbeiderswereld LOONSVERHOOGING. De patroons in de bouwvakken te Vlissingen hebben besloten, aan de werklieden te berichten, dat zij met Januari de loonen willen verhoogen, waaruit blijkt, dat zij niet geneigd zijn te voldoen aan het verzoek der werklieden, dit reeds met Juni te doen. Op de steenfabriek van de firma H. Wolff Co. te Amsterdam, gelegen te Wageningen, is door de modder- kruiers het werk gestaakt. Geëischt werd, dat bij elke machine één man meer zou worden geplaatst, terwijl door de afstrijkers werd verlangd, dat hun dagwerk met 5 cent zou worden verhoogd worden. Door den directeur der firma werd echter medegedeeld1, dat bij de thans geldende lage steen-prijzen aan déze verzoeken niet kon worden voldaan. Alle arbeiders hebben daarop het werk hervat. Op de steenfabriek bij den heer Gideonse duurt de staking steeds voort. Rechtszaken MOORD. Het gerechtshof te Arnhem deed Donderdag uitspraak in do zaak van A. van den.' Berg, te Hei en Boeicop, die 20 Juni des vorigen zomers zijn schoonzoon met een zeis doodde. Het vonnis dier Tielsche rechtbank, waar bij beklaagde tot 12 jaar gevangenis straf was veroordeeld, werd bevestigd, doch! de straf verminderd tot tien jaar. VERVALSCH1NG KILOMETER BOEKJE. Voor het gerechtshof te Arnhem stond Donderdag terecht G. J. Bou- meester te Enschede, door de Zwol- sche rechtbank wegens vervalsching van een kitometerboekje en gebruik making daarvan tot zes maanden ge vangenisstraf veroordeeld. De advocaat generaal mr. Casten- dijk eischte bevestiging van het von nis tegen den beklaagde, die reeds 12 maal veroordeeld is. De verdediger mr. J. R. H. van Schalk vroeg vrijspraak bij gebrek aan wettig bewijs. EEN SCHOOL MET DE FLESCH. Voor het kantongerecht te Rotter dam had zich een „onderwijzer" te verantwoorden wegens het na bezetten tijd nog bezoekers in zijn „school" te hebben toegelaten. Beklaagde, die altijd bierhuishou- der was geweest, had zich ais zoo danig laten afschrijven en nu van zijn inrichting een school gemaakt, zonder echter aan het meubilair iets te veranderen. Zelfs het kleine elixer- fleschje met liet smalle buisje ont brak niet. Vér der bleek, dat de school op den dag gesloten en des nachts ge opend is; dat de leerlingen eerst school geld moeten bétalen en dan pas bin nengelaten worden en dat hot dorst hebben en drinken zich regelt naar de hoeveelheid van tliet bepaalde schoolgeld. De ambtenaar van het O. M. requi re erde .tegen dezen onderwij zor ƒ25 boete, subs. 5 dagen hechtenis, ter wijl beklaagde de toezegging kreeg, dlat, wanneer hij doorgaat met hei geven van drinlklessien, in het ver volg principieel© hechtenis tegen hem zal worden gevraagd. DIEFSTAL. De Rotterdamsche rechtbank ver oordeelde W. F. D„ 27 jaar. assistent ter posterijen, wegens diefstal van f 2 uit de schrijftafel van den com mies ter posterijen Meilink, tot 3 maanden gevangenisstraf. De eisch luidde 9 maanden. ZAKKENROLLER. De 4e kamer der Rechtbank te Am sterdam deed uitspraak in de zaak van den 19 jarigen Hendrik Ender, tegen wien 11/2 jaar gevangenisstraf werd geeischt wegens poging tot dief stal onder de verzwarende omstan digheid van herhaling van misdrijf. Hij bracht bij een man, die voor een winkel in de Hoogstraat stond te kijken, twee ringers zijner rech terhand in het spoorzakje van de jas. De Rechtbank veroordeelde hem tot. één jaar gevangenisstraf. O. M. werd de jeugdige recidivist G. M. Knecht, beklaagd van dief stal van duiven, door de Amster- daansche Rechtbank veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf. Kerk en Schooi NED. HERV. KERK. Beroepen te Amerongen ds. H. W. Creutzberg K.Fz. te Wijk aan Zee en Duin. Aangenomen het beroep te Haam stede (toez.) door den beer J. Japchen. cand. te Utrecht. gen de borst, ze als misdadigers behandelen men zou ze eer naar krankzinnigengesticht willen zendi De gezworenen hielden zich aan wet en verklaarden den vader scit dig aan manslag. Daarvoor zal hij terecht moeten staan. Sport en Wedstrijden AUTOMOBILISME. De betrouwbaarheidsrit van de N. A. C. In de Donderdag verschenen afle vering van „De Auto" lezen wij de volgende officieel© mededeeding van het bestuur der N. A. C. „De voorgenomen Be trouwbaar heid sr it der N. A. G. kan wegens geringe deelname, ingevolge art. 5 van het reglement, niet doorgaan. Den 7en Mei waren slechts 6 inschrij vingen ingekomen." BNGELSCHE 'WEDRENNEN. Bij de Woensdag gehouden Ches ter Cup-wedren waren winnerFea ther Bed, Torpoint en Rapt. Financieele berichten DIEFSTAL VAN DUIVEN. Overeenkomstig den eisch van het HOLLANDSCHE HYPOTHEEKBANK. Naar de Ned. Fin. verneemt, zal in de eerstvolgende jaariijksche ver gadering van aandeelhouders, wor- voorgesteld een storting op de aandeelen op te vragen van 50 pet. en tevens een regeling te treffen met de z. g. gesignaleerde pandbrieven. Er zou n.L een 4 pet. preferent aan deelenkapitaal worden gecreëerd met garantie van betaling dezer 4 pet. door de commissarissen ten eind'e vorenbedoelde pandbrieven tegen de ze preferente aandeelen te verwisse len. De vertraging van de jaariijksche vergadering, die gewoonlijk voor Mei wordt gehouden, staat in verband met de voorbereiding tot dit rege- lingsontwerp. Gemengd Nieuws EEN INTERESSANT GEVAL. Te New-York werd onlangs een kind geboren, dat een buitengewone abnormaliteit vertoonde. Het hart was namelijk buiten het lichaam ge groeid. 't Klopte regelmatig en rustte onder de borst, op de bovenste ribben. Dr. Wintsch verklaarde, dat een operatie noodzakelijk was, wilde men het kind in het leven behouden. Men stelde voor, het lichaam achter het hart open te snijden, en dit vervol gens naar binnen te duwen. Voordat men zou beginnen, was het kind echter reeds overleden. ONTHOUDING VAN GENEESKUNDIGE HULP. Dezer dagen verscheen te Londen voor den Coroner en zijn gezworenen een echtpaar, dat zich verantwoor den moest wegens den dood van een zevenjarig dochtertje. Het kind had mazelen gehad en er longontsteking bij gekregen. Er was geen dokter bij geroepen, want de ouders behooren tot de secte der Peculiar People, dat men, eenigszins oneerbiedig want de menschen meenen 't ernstig en zijn te goeder trouw met rare men schen zou kunnen vertalen. Bij ziekte halen zij een ouderling, die den zie ke zalft en bij hem bidt. Dit was ook bij het meisje van dit echtpaar ge beurd. Zij erkenden voor den Coro ner, dat zij wisten, dat de wet hen aansprakelijk stelt, wanneer door de onthouding van geneeskundige hulp de dood veroorzaakt kan zijn het geen een dokter voor den Coroner ge tuigde, dat 't geval was maar het Nieuwe Testament was hun hooger wet. De Coroner zeide ten slotte, dat hij de redeneering van deze menschen niet kon volgen. Het stuitte hem te- DE PAUS EN DE VROUWEN BE WEGIïJ i Camilla Theimer, te Weenen bekend door hare kranten-feuilleto is, zooals de Weensche correspt dent meldt bij den Paus geweest heeft dezen gevraagd, hoe hij o de vrouwenbeweging denkt en of het goedvindt, dat de vrouwen st deeren. Pius X antwoordde daarop, datl de beweging goedkeurde, zoolang niet in strijd was met de Christel ke moraal en verzekerde, dat Kerk elke- beweging zegent, diestrj om het intellectueale en sociale p van het mensohdom te verheffen. Ook tegen het studeeren van vro wen, met uitzondering van theologi heeft de Paus geen bezwaar. Vooi de geneeskundige studie keurde goed. omdat de vrouw zooveel kan stichten hij de behandeling vj vrouwen en kinderen. Ook het richten van tuinbouwscholen vrouwen en meisjes van den mi denstand, welke zaak een kardina punt op het programma der Weer' sche vrouwenbeweging uitmaal0 juichtte de Paus wegens de daarai verbonden gezonde lichaamsontwi keling zeer toe. Daarentegen klaarde hij zich beslist tegen deelnemen der vrouw aan de po in tiek. De vrouwen in het parlemeiie dat ontbrak er nog maar aan, zei ,r Paus, de mannen bezorgen noeg last. Maar tegen algemétT stemrecht had hij geen bezwaar. EEN HUIS VOOR VROUWELIJKE e STUDENTEN. Ter eere van nu wijlen Susan ik' Anthony en ter herinnering aan liai groote verdiensten zal aan de unive ie siteit te Rochester een huis voor Yroi welijke studenten worden opgerich 2' Daartoe werd besloten in Rochester gehouden vergadering va vrouwen om de benoodigde som bi n ©en te krijgen, zal er in het ganscli r< land eene inzameling worden gehou ié den. De stichting zal Anthony-herinn|jl ringsstichting heet en. (Huisvrouw). t hl" Stoomvaartberichten Het stoomschip Bali, van Batavifc naar Amsterdam, passeerde 10 Med uur v.m. Ouessant. Het stoomschip Flores, van Batavi naar Amsterdam, passeerdë 10 Perim. Het stoomschip Oranje Nassau ai P riveerdie 8 Med te New-York van Weslu Indië. Het stoomschip Prins der Nederlan 1 den vertrok 9 Mei van New-York naa West-Indië. Het stoomschip Goentoer, van Ro terdam. naar Java, vertrok 10 Mei va x Marseille. - Het stoomschip Besoeki. van Jav naar Rotterdam^ arriveerde 10 Mei t Marseille. FAILLISSEMENTEN. Uitgesproken Middelburg, 7 Mei. W. Dronkai Pz., te Kapelle (Z.-B.) Rechter-con 1 missaris mr. S. Gratama Hz. cura tor mr. J. J. Hesye. Zutphen, 8 Mei. M. Hemalriji •koopman te Winterswijk. Rechte commissaris mr. E. J. Dorhout Mee curator mr. Th. Dijkstra. A. J. Schravendijk, winkelier a1 koopman te Apeldoorn. Rechter-con K missaris mr. F. L. J. G. Dikema; ci i rator mr. J. J. Uytwerf Sterling. Breda., 4 Mei. R. Nathan, weduw (- van J. B. Waly, winkelierster 1 Steenbergen. Rechter-commissari mr. W. P. A. Hellegers curator mi M. H. Hartog. Amsterdam. 7 Mei. E. Contenfo koopman te' Amsterdam. Redhtei commissaris mr. F. A. Eggers rator mr. L. S. G. de Hartog. Geëindigd J. H. Th. Ch. Schöck W. Hut, vai kensslager te Winschoten. (Bt-Ct) WAAROM ZOUDT GIJ DURE ADVERTENTIËN PLAAT SEN, WANNEER GIJ UW DOEL BEREIKEN KUNT MET worden dagelijks advertentiën van Vraag en Aanbod opgenomen tegen betaling van EEN KWAÈTJE voor een advertentie van hoogstens 6 regels, drie maal achtereen TWEE KWARTJES bij vooruitbetaling. Wie personeel zoekt of zijne diensten wenscht aan te bieden, wie iets wil koopen of verkoopen, huren of verburen, kan dus voor EEN KWARTJE in HA.A.8.L.EM?S DAGBLAD terecht. Op onze Kwartjes-Advertentiën komen vele reflectanten en brieven.

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 6