BIJBLAD VAN HAARLEM'S DAGBLAD fl.20 PER 3 MAANDEN OF 10 CENT PER WEEK ZATERDAG 12 MEI. DE ZATERDAGAVOND HAARLEM'S DAGBLAD KOST ADMINISTRATIE GROOTE HOUTSTRAAT 55. DRUKKERIJ ZUIDER BUITENSPAARNE 6. IN HAARLEM'S DAGBLAD ZIJN ADVERTENTIËN DOELTREFFEND. ONZE ANNONCES WORDEN OPGEMERKT. atuurhistorische Wandelingen IN EN OM HAARLEM. CXI. aregeii maakt, dat ik groötêr wowL c "oot zijn, dat wensch ik zoozeer, j aderlief ,was ik maar groot genoeg, Stond in den regen niet meer. Bovenstaand versje schoot ine te toen, toen iik de vorige week bui- 0 n liep en een zachte regen neder- el; toen ik daarna in de stad ge- imen, een bekenden jongen, door de raat zag kuieren met een lach van vredenheid op 't gelaat, dat het nu an toch eens lekker regende, was liet weer datzelfde deuntje. En zou liet ;aar zijn, zou zoo'n knaap, die niets left om, neen sterker, die zich voelt [getrokken door zoo'n zoele, zachte liregen, er werkelijk grooter van irden? 't L moeilijk te constatee- met Jiet woord alleen zijn we tuwer klaar. Maar wilt ge het an- nagaan in de natuur, of een en Ier van zoo'n malscli meiregentje loter wordt, groeit, niets is ge- laikkelijker dan dat. Wie er opgelet ieft, heeft het ideze week gemakke- ijk kunnen waarnemen, zelfs wel mot jen duimstok er hij. Nu is het tijd om te genieten. Des irgens een uurtje vroeger op en do bolwerken, door 't Kenau- 'k gewandeld of anders naar den uit. Overal is 't mooi, dat zachte en, bij eiken boom weer van een ideve nuance, hier wat meer in 't iel. daar weer meer naar 'i bruine revend co. dan de bloemenpracht, ge 't nog niet gc-daao hebt, dan dig naar 't Kenaupark. waar de tbbele kers nog mooi is, ofschoon de [ere kleine bloemblaadjes al hier on .ar een gevlekt voorkomen krijgen, hier en daar als kleine sneeuw- Jlokjes dwarrelend omlaag vallen. En :omen daar nu geen kersen aan? is en vraag, die me de afgeloopen week ipg al eens gedaan werd. Neen. dat ;an niet. het stampertje dal het eer- ite begin moet zijn. is onvolkomen mtwikkeld. veranderd in een of twee ïeine, groene blaadjes. Maar er is meer. dat onze aan- i lacht trekt. Of is hoi de moeite niet 'teaard, de ontwikkeling na to gaan to de seringen. Langen tijd reeds in de knopschubben ter zijde ge- orpen, steeds meer en meer gingen bloemtrossen zich verlengen, en iu. ze staan op het kleuren. En de I ouden regen Evenzoo, ook daar i letzelfde. Zelfs de talmende eiken prongen dit jaar vlug dn Bloei, het jj vas en snelle ontwikkeling, zoo oordat mon er om dacht, hingen de auge stuifmeelkatjes omlaag en ver engden zich de bladscheutjes om poedig ook de stamperbloempjes te aten zien. En do vogelkers, en de rotsmispel, leze laatste al uitgebloeid, waren die liet mooi Ts de vogelkers dat nog 1 liet Men mag over den reuk van leze bloemen ook al een verschillend lordeel vellen, de sierlijkheid van zoo'n bloedenden vogelkers stemt ieder Ofschoon er zoo in den eersten oogopslag niet op gelijkend komt hier Sn daar een andere prunus nog voor. Se bloemtrosjes zijn wat korter, de sloempjes wat kleiner, het groen nog (vat minder op den voorgrond tre- iend. 't is de boom. waarvan hét (veichselhoui. komt, dat voor allerlei doeleinden wordt gebruikt.. En do Feuilleton. ien Verborgen Erfenis i/Naar h et Engel sch). Het is alles goed en wol om ver- chillendo dingen te koopen, ging Sirs. Egerton voort; maar de hoofd taak is ze to betalen. Ben je van plan om alles direct te betalen, of koop je het op rekening Hot zou maar last geven, als uw rekeningen niet de onze vermengd weer dien. Daar behoeft u niet bang voor te zijn. anlwoordcte Anthony kalm. Violet en ik zullen onze eigyn zaken regelen, zonder daitu er mee te maliën heeft. Waan'oor u wedierkeerig zeker ^ok zorgen izal, zeidie Violet met klem, terwijl haar oogen vuur schoten. Dank je, zei Laura stijf. Ik vermoedde wel, da.t je niet op >nze tusschonkomst gesteld zou zijn, leve. zei Mrs. Egerton, terwijl zij tiaar gouden pince-nez voor de oogen hield en daarmee liaar schoondochter doordringend aankeek. Jij mag jewel jh acht nomen tegen je humeur. Dat is je groote fout, "en er is niets zoo noodlottig voor een gelukkig liuwe Esciidoorn, de gewone met zijn han gende trossen groene bloempjes.- waarvan het vruchtbeginsel ons al zoo spoedig mogelijk laat zien, wat het worden zal. En clan de beuken, zijn die niet mooi, is dat zich ontwik kelende groen niet alleen dubbel een morgenwandeling naai- den Hout waard Ook daar bloe we vree zen, dat het een sleclit beukenjaar zal worden, want we zagen tol nog toe geen bloei. De wilde kastanje, of laten wc lie ver zeggen paardekastanje, want an ders loepen we gevaar het aantal personen te 'helpen vermeerderen, die meenen, dat de tamme een gekweek te vorm is van de wilde, belooft dit jaar nog al wat. Zie daarvoor dat viertal bij de Zijlbrug, of anders op liet Wilsonsplei-n, op. vrije plekken in den Hout, als overal elders. De barken met hun geurend loof, de platanen, de acacia's zelf. allen begin nen mede te doen. Was de bodem dooi de lagere planten al lang- bedekt, versierd. Nu is alles in zijn volle fleur, 't is als een versiering op een feest. Ga. zoo'n versiering zien op het oogen blik, dat ze klaar is en niet als het feest is afgeloopen. Behoeft het ons nog te verwonde ren ,dat de vogeltjes zich zoo overge lukkig gevoelen, dat hot mannetje zijn hoogste liedje zingt, terwijl liet wijfje hare zorgen aan het nest met de eieren wijdt. Geniet in den gegdnne alleen van den geheelen wildzang in het heerlijke woud, tracht, uit die to nen een enkelen zanger te herkennen, clan een tweeden enz. en spoedig zult ge ontwaren, dat elk zijn liedje zingt. Maar gij, jongens, verstoort de nes ten niet, al beweert ge ook, dat het alleen maar is, om eens te zien, en nog minder tracht die nesten niet te kieken, voor één zoo wat gelukte kiek vernielt ge de vreugde, de toe komst van heel wat vogelpaartjes laat dat aan enkelen over, clie volko men bekend zijn met de gewoonten der vogels, en aan. wie het gelukt wat moois te leveren, zonder te ver nielen. En gij grooteren, mannen en vrouwen, jongelingen en maagden, boezemt uwen kinderen, uwen broer tjes en zusjes belang in voor de na tuur en mochten ze hier en daar, al is het in uw eigen tuin vernielend willen optreden, laat dat in geen ge val toe-. En dan nog minder in onze openbare parken en plantsoenen, waar alles voor iedereen bloeit en zingt en niet "voor u alleen. Goed voorgaan cloet hier wonderen. Er be staat zoo'n groot verschil tusschende uitwerking van verschillende gezeg den, die eigenlijk tot twee rubrieken te brengen zijn, de e-ene ten doel hebbende, de groote waakzaamheid der liosch -of plantsoenwaehters Té bespotten, en de andere, om de lust te beteugelen alles te willen hebben en de vernielzucht te bedwingen. Helpt hier allen mee, men zal u dankbaar zijn, maar meer nog zal alles tot heil van uw eigen -kinderen zelf zijn. J. STURING. VRAGENBUS- Den heer v. K. te O. - Over de mij voor veertien dagen en de cle vo rige week opnieuw gezonden insecten het volgende. Het zijn lange, door schijnende malden. Ze zijn afkomstig van eene vlieg. There naplebeja genoemd. In den herfst, in den winter en in 't voorjaar vindt men ze soms verbazend veel in tuinaarde, die rijk lijksleven dan een slecht humeur. An thony heeft een uitstekend humeur; in dat opzicht iheb je een goede keus ge daan', en mocht je wel wat beter bij lileuii passen. Moeder, ik verzoek u iedere per soonlijke discussie achterwege- te la ten, kwam die jonge man snel tus- söhenbeictai. Ik wensch mijn vrouw niet anders cl'an zij is. Ik trouwde om dat zij juist een vrouw is voor mij. Dan vergat je zeker ieder andier, zei Laura. Jij doet beter te zwijgen, Laura, zei Mrs. Egerton, haar hoofd schud dend. Ik verwachtte ook niet, dat An thony nu al gebreken in Violet zou opmerken. Later welnu, dan zijn wij er. altijd om te) helpen, wat er ook mag gebeuren! En ofschoon Violet mij zoo beslist vraagt mij met mijn eigen zaken te bemoeien, een moeder kan noch mag zich geheel aan het lot van hiaav zoon onttrekken, zelfs niet door zijn vrouw. Ik zal natuurlijk be daard- afwachten, hoe allies toegaat, Zonden wij nu niet over iets an ders praten vroeg Anlihony. U heeft den armen Anthony bang gemaakt, mama, zei zijn zuster met een onaangenamen lach. Natuur lijk zal er niets van dit alles gebeu ren En Violet heeft liet beste hu meur van de wereld dat weet ieder een. Wij zullen allen te zaanen leven als tortelduifjes en de nieuwe rege ling zal uitstekend zijn. Nu dat is is aan organische stoffen. Deze stof fen dan vormen ook het voedsel der maden. Ze -doen-, althans voor zoover bekeucl is, in 't geheel geen schade. Dat zo dus in den winter ook in broeibakken kunnen opkemerkt zijn, ligt voor de hand. i a n «den h eer v. K. te O. De deze week bij mij thuis bezorgde plant is werkelijk een wilde ge ra il i u m en wel G. p h a e u m, de don kere G. 'i Is een mooie plant, die mot hare talrijke donkere, bruine bloemen een eigenaardig effect maakt, ze is betrekkelijk vrij zeldzaam, maar komt toch hier in de buurt van Haarlem nog al -eens voor. Ge moet eens zien de prachtig blauwe G. prat en se te vinden, ongeveer een soortgelijke plant als deze, maar met nog grooter bloemen. D e n heer H. teil. Dat uwe salamanders het water verlaten, ligt in hun gewone doen. Ze gaan alleen des voorjaars in 't- water, om daar eieren ie leggen, die dan uitkomen. De jongen zijn toegerust met kieuwen en kunnen dus niet anders dan in 't water leven. Die kieuwen gaan lang zamerhand over tot longen en dan leven ook deze dieren liever buiten het water, dat tot zoover hun element was. Aanmej. F. te H. U vraagt me naar een middel tegen bladluizen in de rozen. Het beste is. te zorgen, dat ze er niet inkomen en dus als LT er voor vreest, dagelijks de rozen te in- specteeren. Weet U de eersten mach tig te worden, dan zult U zien, dat ze in den zomer ook niet zoo bij Mas sa's opt x-eden. J. STURING. Anton van Rooy uit San Francisco terug Maandagochtend j.l. is onze groote zanger Anton van ltooy bij zijn fa milie te Rotterdam teruggekeerd, om 'luaar te overtuigen, d-ait hij gezond en wel door de ellende en de verschrik kingen van de geteisterde stad is hieengekomen. Veertien dagen ruim geleden was hij nog in San Francisco en hij is dus zeker een der allereerste ooggetuigen van de aangrijpende raanp, die in Europa van zijn ervarin gen kan vertellen. Daarom waardpe ren wij -het te meer, dat de kuaiste- naaa- aanstonds bereid was om ons schrijft de ,,N. R. Cl." in haar Dins- dagoCJlïtend-nummPr j.l. een onder houd toe te staan over hetgeen hij nog zoo kont geileden heeft doorleefd. Ein wij zijn verheugd, dia ar dadelijk bij mogen voegen, dat noch de doorgestane eimioties, noch de gejaag de, oversuelle reis aan Van Rooy's ze nuwgestel of aan zijn stem -schade hebben toegebracht. Frisch; en opgewekt stond hij ons in het huis van zijn vader vriendelijk te woord. Wat de beroemde zanger ons vei tel de. komt op het volgende neer Ik was Dinsdagavond de gast van een mijner kennissen, een vermogen- don Duiitscher. die reeds jaren lang le San Francisco woont en op recht gemiithfliioke Wei se hadlden wij onder gezellig gekout en wat niusiceeren eten tijd doorgebracht, zoodat het onge veer half twee zal zijn geweest, toen ik in mijn hotel, het. reusachtige Pa lace-Hotel, terug was en naar lied ging. \s Morgens om kwart oVer vijven word ik door het heen en weer schud den van mijn ledikant wakker, en, rondziende, zie ik, dat. alles in mijn kamer aan het wankelen is en neigi n-g vertoont om-tegen den grond te vallen Mijn eerste gedachte was; Heeftm'n vastgesteld, moesten wij eens over iets anders praten. Hoe is da.t vroo- lijke weekje In Londen je bevallen. Violet, en heb je Gesar dikwijls ont moet Wij gingen nergens heen. Ik ben langer dan een maand op Rye-l-and geiweiest. Waarom vraag je niet boe Christa'L het maakt? Omdat geen van ons beidien ver langt iets van haar tie hoovem rairnp- zall'ig meisje dait zij iszei Mrs Egerton. Je bent dus een maand op Ry eland geweest. Ik moet zeggen, dat liet mij als een scheeve positie voor een jonge diame voorkwam zoo lang atl'odn met een hear in dat huis te zijn. Ghristail zal nooit op Elmwood terug komen, dat staat vast. na haarhoogst ongepast gedrag. Natuurlijk was hei een gelukje voor jou, dat Anthony, op 't. idéé kwam je te willen trouwen. Kom, Laura, daar Violet blijkbaar besloten is ons als vreemden te be schouwen en niet aan haar diaier WlH beginnen, doen wij beter heen te gaaai Violet deed haai- best haar ma.n niet aan te kijken, toen de deur achter zijn- moeder en zuster dicht ging. Zij ging druk aan dien arbeid, om bet nu bijna geheel koud geworden diner zoo keurig mogelijk klaar te zetten. Als hij door woord of blik haar eenige sympathie had betoond, dan zou zij hem in de armen gevlogen zijn en haar verontwaardiging zou gastheetr mij gisterenavond zulken ■zwaren wijn laten drinken Zou ik warempel dronken wezen?" Maar uit dien, droom werd ik ge-wekt, do Cr dal plotseling een stuk v<an het plafond op mijn neus viel. Op hetzelfde ooigen- bliiik slaat mijn groote ga.rd.erobeilea.st tegen den ga'ond. mijn pianino tui melt omver en ik wist heteen ..aardbeving" I' kunt u niet voorstelten wat dat is. Als het graan op een wanmachine schudt je met het huis heen en weer. al sneller en sneller, in een vrij regel matig tempo. Dam wordt hei minder lievig, om plots weer razend voort te jagen rataiataratatataDe kroon slaat neer. aLles zwiept en wuift en eensklaps dein je neer, en koant weer langzaam op. Een aardbeving, maar dat dit zoo'n ontzettende gewaarwording was En wal te doen? 'tBeste scheen mij om in bed1 te blijven. Maar ik nam mijn hoofdkussen en lie dek te daar mijn hoofd mee. om mij te beschut-ten te gen de brokken plafond, die meer en. meer naar beneden kwamen vallen. Dit duurde zoowat 40 seconden, die eene eeuwigheid schenen. Duizenden gedachten gaan dan door je hersens. Maar gelukkig was ik door den schrik niet zoo overmeesterd of ik had den moed om op te staan. Dadelijk wug- gei ik naar mijn vensten Gelukkig was het. volop dag. Watt >k toen zag, is niet te beschrijven. Huizeai stortten in. rookkolom-men stegen, overal op, dte straat gevuld mot vluchtende, gil lende menschenaflos warrelde door een. Nu ook vluchten Zittende getinkte hel. mij een- paar kleeren aan te schieten. En liet hu moristisch noodlot. wilde, dat dit mijn rokspak was. Van den voragen avond hing liet bij de 1 na.rul. Met den hoogen zijden, dien ik opzet. En nu moei u ïi Let lachen, maar op cle vlucht neem ik ook nog mijn wandal stok onderden arm. Daar vlieg ik de trappen van dé derde verdieping mee af. waar ik lo geerde. In de groote vestibule van liet hotel waren al eenige honderden, gasten van de misschien wel duizend teza men gestroomd in de gekste toiletten; dames met heerenpa-ntallons aan, hee- ne'n blootsvoets «n .en chemise, in nachthemden, lei -dit en die dlat aan, sommigen naakt. Een ware chaos, en ik daartussc'hen in evening dress En niemand wist. wat liij doen zou. Toch vluchtten allen ten slotte de straat op. Reeds stonden daar bene.d]en de toe bereidselen klaar voor het ontbijt. En ik had nog wel zooveel practischvi: zin, dat ik mijn zakleen volpropte met broodjes en bovendien nogeen worst, want wie wist hoe lang wij zonder eten zoud'on moeten blijven. Opmerkelijk wias daarbij de kalmte van de Amerikanen. Stelt li voor, dat do kellners in die hotel-vestibule op dat moment rustig door bediend-en. Dat ze zeiden Noemt u maar w.e'g van -die buffets, betalen is niu niet noo- dig." En er werd niet gegild of ge drongen. Neen, iedereen was gelaten. Alleen de Itoldaaaisohe leden van. ons gezelschap deden uitbundig. Laf ca- op straat trouwens ook. Allerlei men schen vertelden je rustig: „We heb ben alles verloren.. enfin, 't is een maal zoo, dan" beginnen we maar weer ophieuw Dat bracht mij ook op mijn gemak. Eerst, zocht ik mijn bediende, en ik vond hem in de volte. Toen zei ik ..Wij gaan naar een groote open plek, daar is het minste gevaar. Naar liet plein voor ltet- Fraiieis-hotol." Maar toen de grond onder onze voe ten -oen poos rustiger werd, gingen er weer eenige logé's naar boven. En met oen paar vrienden volgde ik hun; voor beeld. Er w-as misschien aiog waf te redden. Op mijn kamer lukte liet. mij dé kleeirenkast om te kantelen, om. er een voegelijker pak uit te haten. Hel pak, -dSait ik nu nog aan heb. Verder gooide ik de noodige zaken vliegens vlug in een haaidtasCli. ook nog eeni ge papieren van waarde. Maar toen de schokken weer begonnen, vloog ik weg, en zooaks altijd liet ik ver scheiden voorwerpen, die ik liefhad, en -die voor Diet grijpen lagen, in de, agitatie achter. Alles is later met het! hotel verbrand. Toe-n kwam ik op straat, met pen twintigtal andore lo den vam ons gezelschap. En omdat ik hef. minst zenuwachtig was. nam ik de leiding. Wij gingen naar bet plein voor het Francis-hotel. Geen meter achter mij vieteen reus achtige schoorsteen neer. wij klom men over ruïnen van ingestprie hui zen. moesten zelfs over een groote scheur in don grond springen. Som mige 'huizen waren tot aan liet dak weggezakt in de aarde. Op het groote plein vond ik nog eenigen van mijne vrienden, en een groexte massa voilk, op banken of iu het gras gezeten, afwachtend*? welk lot bun verder beschoren zou zijn. Schrikwekkend was het, om nu ook liet vuur langs al-Ie kanten te zien uit breken, daarbij schudde dé grond on ophoudelijk voort, steeds meer en meer huizen stortten ineen en we ge voelden zoo echt de onmacht van den mensch tegenover de naituur we wa ren zoo klein Wij overlegden wat ons nu verder te doen stond. Of onze kostbare cos tumes nog te redden zouden zijn, maar ree dis om 7 uur 's morgens stond het theater in brand. Wij bleven zoowat den heeften dag op dlat plein, maar tussohen de hooge hu/izen, die ons nog omringden, voel den wij ons toch niet op ons gemak, liet hotöl zelf immers telde twaalf ver diepingen. Gelukkig dait een Duh- scber, mot. wien wij kennis gemaakt hadlden, ons aanbood orn mee te gaan naiar een pas gebouwde ..Family-club" opgetrokken van hout, met liet oog op eventueele aardbevingen. Hij stelde ons gerust, dat wij daar veilig zouden zijn. maar niemand durfde er in te trekken. Eindelijk ga ik met licun poolshoogte nemen, en toen ik zag, dat dit gebouw bijna niets geledtïn had en dat alles zich nog op zijne plaats bevond, keerde ik terug, om mijn vrienden over ie halen binnen te komen. Slechts enkelen volgden. Daar kon-den wij ons gelukkig inwendig goed versterken en kalm bepraten, writ ons verder te doem stond. Wij bleven er tot 4 uur. Intusschetn hadi men van overheidswege op 't plein waar onze dub stond', op lainge rijen cle lijken ter herkenning nedicrgelegd. Dat werd ons eindelijk te afschuwe lijk en per slot vonden w ij het beter om naar Goldengate park ic trekken, te meer daar 'de stad steeds moer en meer onveilig werd. De soldaten im mers schoten op iedereen, die de han den uitstak orn te plunderen. Dat za gen wij telkens. En, omdat de solda ten i-n hunne opgewondenlbeii cl ook personen die trachtten hun eigen goed te redden, voor plunderaars hielden zoodat er zelfs onschuldigen gefusi- leercl werden, trokken wij af. De aanblik van de stad was in een woord ontstellend. Van die steel-frame- buiizen stoind'en atteen nog maar d'e stalen geraamten op. Alte metselwerk was er uitgeschud. De hoogste gebou w-en-, kerken met torens niets dam die ijzeren ribben waren er van over. En overal die vlammende bromiden, waar de brandweer machteloos tegen vocht, zonder water, omdat cte water leiding vernield was. Ectn oogenblik dachten we nog naar buiten te trekken. Doch ook daar wa ren we niet veiligde grond kon er scheuren, bergen konden in levators veranderen. Dus trok de troep heen, waar haast heel Sam Francisco heen vluchtte, ■naar Go'ld-engate. Dit park lag twee uur ver. En de atmosfeer was .snik kend heet on verstikkend door zware rookwolken, die uit de brandende puinhoopen opstegen. Toch zette de brandweer onverdroten door om te redden, wat er nog van de sclioone stad' 'te redden viel. Zij Kégon weldra, om een afsluitk-ring te trekken, dn liet in vlam staande stadsgedeelte, dooi' vele huizen met dynamiet te la- waarschijnlijk zijn opgelost in een stroom van tranen, die de beleodigin- gen van zooeven jieeü wat verzacht zou hebben. AI aar in plaats daarvan stond hij .peinzend naar haar te kij ken, terwijl zij bezig wras the© te zet ten en hem inviteer de met een gei! veel andere stem «fan luaar gewone vroo- lijke, om plaats te tv omen en een kopje thee te drinken. -- Wat luet overige eten betreft-, merkte zij op, liet is misschien betér dat Susan liet dadelijk weer mee neemt, Het was al dadelijk niet sma kelijk toebereid, zooals je moeder niet ten onrechte opmerkte, maar nu is liet totaal ongenietbaar. Ik hoop. dat de thee je goed zal smaken. Het was jammer, dat zij juist op dit ongelukkig oogenb'lik kwamen. Of on ieder ander. Hij ging zitten en er volgde eene drukkende stilte. Anthony meende dat het het best. was, maarniets meer «ver zijn moeder en zuster te zeggen -en Violet's hart was hevig in oproer. Voor 't eerst in haar leven voelde zij, d'at Anthony niet volmaakt was. Zoo vlug als mogelijk was ontsnap te zij naar eeri andere kamer en gaf daar uiting aan haar drift door met snelle schreden cte kamer op en neer to loopen. Maar andere plichten wachtten haar en hoe vermoeid zij ook was, huishoudelijke plichten kon den niet worden uitgesteld. Anthony hielp haar bij alles, maar ten springen. Doch aangezien ov bij die huizen vele van hout waren, ge lukte die poging niet, doordat door -het ontploffen van li-et dynamiet ook dffie iliiout-ru nnes weer in brand, geraak ten. Een o'cMe Amerikaansche metho de werd later in toepassing gebracht. In de groote van Nes Avenue begon- men met aan een zij cte alle huizen mei tapijten, dekens, huiden en groote zei len te bedekken en deze voortdurend te bespuiten. Dat gelukte. Door die poging bracht men in cTat gedeelte die brand voor dien dag tot staan. Gaande naar het Goldengate park. was 'net of wij een belegerde stad ontvluchtten, clie met het nieuwste geschut van alle kanten tegelijk in brand geschoten werd. Onderweg konden wij tot onze vreugd, in een buurt vaai lage huis jes die tamelijk gespaard gebleven waren nog allerlei eet- en driuk-wa ven koopen. In het Goldengate park aangeko men. (.vachtten wij ons zoo goed mo gelijk in te richten voor den op han den zijnden nacht. Wat mij persoon lijk betreft gelukte liet mij met. een vriend de anderen waren te bang om onder dak te gaan oni ineen daar in de nabijheid, gelagen klein huisje, bewoond door een Duitsche vrouw, een onderdak ie vinden. We hadden langen tijd rug aan rug ge zeten om elkaar nog te verwarmen, maar toch verkleumden we van de kou. l)e gastvrije vrouw overtuigde mij, dat zelfs de portretten aan den wand nog recht hingen, en dat wij bij haar dus veilig waren. Toch 'had ik niet den moed om te gaan liggen slapen. Tegen 2 uur 's nachts poogde ik, uiterst vermoeid en overspannen, wat te gaan rusten op een stoel, in mijn mantel gewikkeld en met een deken oiver de been en. Maar ik liet kamer en buitendeur openstaan, om in geval van nood de vlucht te kun nen nemen. En die maatregel bleek niet. overbodig te zijn. want meer malen 's nachts vloog ik hij de min ste beweging liet schuilden herhaal de zich voortdurend), de straat op en mei mij vluchtten dan massa's menschen uit de naburige- huizen. Want dan was 't of 'n ieder door eleictrische schokken werd voortge dreven Vrecselijk bleef de aanblik van'het brandende San Francisco de gloed verlichtte fantastisch liet Goldengate park met zijn omgeving en het i-n zijn dreven eai plantsoenen gevluch te volk. Onze manager van de Conriedclub had intusschen ook niet stil gezeten. Onmiddellijk had hij pogingen in het werk gesteld om alle artisten te ver zamelen. Hij was daartoe drie auto mobielen machtig geworden. voor honderd ii lionderdvijftig dollar per dag, die cte geheele stad, voor zoover mogelijk doorkruisten. 's Avonds kregen wij last om po gingen in 't werk te stellen om den volgenden dag Oakland te bereiken, want door zijn tusschenkomst. was het gelukt d&ar den extratrein met Pullman wagens, die ons eigenlijk veertien dagen later had moeten wegvoeren nu reeds gereserveerd te krijgen. Oniioodïg te zeggen hoe wel kom ons die tijding was, want daar zouden wij veilig zijn en er alle ge makken vinden, clie wij nu zóó moes ten ontberen, 't Aantreden van den troep zou zijn in 't Shutpark, opeen afstand van ruim twee uren-. 't Was oen avontuurlijke tocht daarheen. Op een grooten wagen, dien ik machtig was geworden lie ten wij die arme balletleuses zittein, die uitgeput waren en alles verloren hadden. Miss Walker en ik vo-ligden te voet in die drukkende atmos- plieev. Wij vonden er verscheiden artisten bijeen. Kapelmerater Herz en Goritz, die zich daar reeds 's avonds te voren be vonden, hadden er overnacht. Voor er was iets tusschen hen gekomen, en Violet legde zich in haar nieuw te huis te slapen met een onvoldaan ge voel voor liétgeen komen zou. HOOFDSTUK XI. Na uiit Am-erilka teruggekeerd te zijn, waar hij een paar jaar mot zijn voogd bad gewoond, giing Bertram Curzon regelrecht naar zijn landgoed Oakhurst, el-at hij nu wegens zijne meerderjarlghoid zelf in tobeer nam. De eenzaamheid van zijn nieuw le ven deed een sterk verlangen in hem opkomen om eens een kijkje in Lon den te nemen waar hij nog wel oude kennissen zou ontmoeten. Hij was vol zorg om zijn plichten stipt na te komen, met betrekking tot zijn nieuwe verantwoordelijkheid, waait hij was besloten dat zijn voogd die hem eenmaal altijd als van heel weinig waarde beschouwde zijn raadsman niet zou zijn. Daarom deed het hem bijzonder veèü genoegen e'eni- gen tijd na zijn kort onderhoud niet Ivan op Oakhurst, plotseling Gesar Malincourt in Lonctem te ontmoeten. Hij en Cesar wanen samen stu dent geweest, maar hadden elkaar i-n een paar jaar niet gezien. Hallo, Malincourt, liet cloet mij bijzonder veel gèmoegen je te ontmoe tenriep Curzon. Ik dacht niet. je te 7.ullen zien. ofschoon dat toch niet zoo onbegrijpelijk is, omdat ik wist. da je kamers hebt in de stad. Heb je een paai' uurtjes over? Zeker, antwoordde Gesar met norsche ironie. Mijn cliënten geven mij nog even veel vrijen tijd als ik wensoli te hebben. Ik dacht, dat je aan dien overkant van den Oceaa/n was, Curzon. Dat was ik ook tot, voor een paar maanden. Laten wij samen wat naar de cluib gaan, daar lunchen en wat praten. Je ziet er niet al te opce- wekt uit, toste kerel. Wat scheelt er aan? O, niets bijzonder s Maak je over mij nrlot bezorgd. Vertel maar van je zelf. Spoedig zaten zij santen te lunchen. Cesar vertelde niet aan zijn vriend, dat ilnet het eerste goede maal was, dat hij sinds vele dagen proefde, ook sprak hij niet van de groote armoede en hiel gebrek aan vooruitzichten, dat hem bijna wanhopig maakte. Toch spraken zijn linksdh en armoedig voor komen en de zorgelijke uitdrukking op zijn gelaat hun eigen taatl. ïk heb behoefte aan iemand, dte mij wat gezelschap kan houdentot- dait ik jou zag, kon ik niet precies zeg gen wie liet wezen moet, zei dé jonge Curzon. Kun je niet een paar dagen bij mij op Oakhurst komen en over oude lijden met mij praten Ik heb je heel wat te vertellen en nog meer te vragen. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 7