Weerbericht. MEDËDEELÏNO. VAN HET KONINKL. NED MET INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10 50 uur). De Bilt, 12 Mei 1906. Hoogste barometerstand 70£ö rn.ll. te Kopenhagen en Skagen (Denemar ken) laagste 746.6 m.M. te Bodö (Noordwestkust Noorwegen Verwachting (tot den avond van 13 Mei) Windzwakke tot matigen O. tot Z.O. wind. Gesteldheid van de luchtgedeelte lijk bewolkt, eenige kans op onweer. Temperatuurhooger. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. 760 m.M. neiging tot vooruitgang. Vorige stand om 2 uur 758 m.M. Barometers en Thermometers Ruime keuze. Prima afwerking. JOH. M. SCHMIDT. Zijlstraat 85. Thermometerstand. te Haarlem. Zaterdag 12 Mei Hoogste gisteren .F. 54o Laagste heden nacht F. 48o Hoogste heden tot 2 uur. F. 66« te krijgen was. Wel werd met propa- gunda-lectuux gewerkt. De FINANCIEELE TOESTAND der vereenigiing is niet zeer gunstig, hoewel de rekening toch nog met een voord'eelig saldo sluit. Het secretarisschap werd neerge legd door den heer J. Westendorp, terwijl de heer J. C. Peereboom, even- ejjÉis wegenis drukke werkzaamheden, moest bedanken als penningmeester. Beide hoeren, werden in dit jaarver- Slag nog gehuldigd voor hun verdien sten. Tiet secretarisschap wordt thans tij delijk waargenomen door den heer Van der Voort, terwijl de heer Van Tuerenhout de gelden beheert. De AGENT-RECHERCHEUR werkt zeer ijverig en met grooten tact. held de diören mishandeld worden, en heeft een vermanend en raadgevend woord reeds het gewemschte gevo-lg. Warden de dieren evenwel met opzet wreed behandeld, dan wordt met kracht opgetreden. Nadat de rekening en verantwoor ding van den penningmeester was na gezien en goedgekeurd, hadden eeni ge bestuursverkiezingen plaats. Eerst werd besloten liet BESTUUR UIT TE BREIDEN van 8 tot 11 leden. Als nieuwe bestuursleden werden toen bij acclamatie gekozen de heeren Dr. G. Nolst Treniité, A. W. Hollan der en Van Borseden. Herkozen wer den de heeren Van Tuerenhout, A. Beernink en M. J. Hengeveld. De heer Nolst Trenité is wellicht ge neigd het secretarisschap op zich te nemen en de heter Van Borselen het penningmeesterschap Wegens de afwezigheid van den heer Beernink konden geen .mededee- lingen gedaan worden over het ASPHYXIATIE-TOESTEL. Hierna werd de vergadering geslo ten. Museum van K u n s t n ij v e r- hei d. In de rotonde van hei Museum van Kunstnijverheid alhier zal de ten toonstelling fotografische reproduce tién. die betrekking hebben op de werken van Michel Angelo in de Six- tijnsche kapel in het vatikaan te Rome Zondag voor het laatst ten toongesteld zijn. De studiën der leerlingen, die in het traplokaa! van het Museum zijn geëxposeerd zullen weldra door eene andere expositie worden vervangen. Einde dezer maand zal het werk der leerlingen in de Stad Hoorn tentoon gesteld worden. Door het bestuur, van de tentoon stelling te Leeuwarden die ter viering van het 50 jarig bestaan der vereeni- ging Nijverheid van 14 Juli tot 6 Aug. zal geopend zijn werd het Museum van Kunstnijverheid uitgenoodigd aan deze tentoonstelling deel te ne men Het voornemen bestaat ten behoeve der stichtingen der Maatschappij van Nijverheid het Museum van Kunstnij verheid en de School, alsmede het Koloniaal Museum op deze tentoon stelling, eene bijzondere afdeeling te organlseeren, waarin beide lichamen sullen vertegenwoordigd zijn. Zondag is de toegang tot het Mu seum van Kunstnijverheid kosteloos. Vaneen drenkelinge. Vrijdagavond omstreeks 6 uur viel een meisje van twaalf jaar in den Heerensingel. Het kind greep geluk kig de beschoeiing, waardoor zij di rect op het droge kon worden ge haald. Aanstondis was haar moeder aan wezig, die haar pantoffel nam en de drenkelinge een flink pak ransel gaf. De kleine zal vooreerst niet meer aan het water gaan spelen Ho 11. Voorschotbank. In dc* Vrijdag gehouden vergade ring van aandeelhouders werden de balaus eu winst- eu verliesrekening goedgekeurd en het dividend vastge- s!:!-' on k« r£ aftredend: Ccvv- missaris de heer 3. J. S. van Hamel werd herbenoemd. Voorts werd be sloten geen schuldbrieven uit te lo ten en de directie te machtigen over te gaan tot geleidelijke uitgifte van de aandeelen der 4de Serie, al naar mate daartoe de behoefte zich zal doen gevoelen, eu tegen den koers, welke telkens door den Raad van Toezicht zal worden bepaald. Aan liet ter vergadering uitgebrach te verslag ontleenen we het volgende: De resultaten der bank kunnen we derom zeer bevredigend worden ge noemd. Zoowel het bedrag in voor schotten als dat van de in den om loop zijnde schuldbrieven is niet on belangrijk gestegen. Verliezen werden in het afgeloopen boekjaar niet gele den. Op 1 Jan. 1905 stond uitgezet in voorschotten ƒ685.126.16 gedurende 1905 weid verleend ƒ210.861. Afgelost werd 132.561.11, zoodat op 31 Deo. 1905 in voorschotten bleef uitgezet ƒ763.426.05 Verleend werd sedert de oprichting 1897 in voorschotten ƒ1.59S.&47.323 afgelost weid sedert dien tijd ƒ832.121.27'. In omloop zijn 41/2% schuldbrieven ten bedrage van 737.000. De totale reserve bedraagt ƒ8.835.531- Het zakelijke onderpand, belegd in kapitaal met vruchtgebruik, hypothe ken en effecten, bedraagt ƒ237.116.63'; aan polissen van levensverzekering is in onderpand 952.570.77^. De winst der Vennootschap bedraagt 6.059.37, de overwinst 1.293.75. De winst -en verliesrekening geeft een cijfer aan van 13760.24de ba lans van ƒ1.015.589.47. Aan het eind van het verslag wordt het overlijden van den heer G. C. Merens, in leven Commissaris der bank met leedwezen vermeld en wordt herinnerd, dat in zijn plaats is benoemd mr. C. M. Rasch. Sneltrams. Gedurende da zomermaanden Juni, Juli en Augustus, zal de E. S. M. op de lijn AmsterdamZandvoort snel trams laten loopen, die het traject- in één uur zullen afleggen. Gestapt wordt alleen te Amsterdam -bij de Mamixstra-at en de Spuistraatte Haarlem in de Tempelierstraat en op de Kampervest en aan de halte Aerdenihout. De trams vertrekken van Amster dam om 4 u. 40 m. en 5 u. 10 m. des middags en van Zand'voort des mor gens om 8 uur en 8 u. 35 m. Benoeming. De heer J. ter Hoffsteede te Bloe- mendaal is gekozen tot voorzitter van het bestuur van den Veenpolder on der deze gemeente en Heemstede. Ha SUE cities-Club. Het voorloopig Bestunr van deze Haarlernsche club, aangemoedigd door het aanvankelijk succes bij het maken van de ochtendtoertjes en met medewerking van de Haarlern sche Consuls, besloten hebbende bij voldoende deelneming een afdeeling Haarlem op te richten, roept alle le den van dien A. N. W. B. in Haarlem en omstreken woonachtig, op, tot bij woning van een vergadering op Maandag den 14en Mei a. s-. des avonds om halfnegen uur. Vervolgens nog Door de -welwillendheid van een'ge ambtenaren der Nederlandsche Hei de-Maatschappij, daartoe in staat gesteld, zullen eenige leden van de Haarlernsche ochtendtodhtjesclub een excursie maken naar de zoetwater- vischvijvers en kweekerijen der Ned. Heiden-Mij. te Vaassen en naar den en armen, met zooveel succes wer kenden stoomploeg van diezelfde Maatschappij te Beekbergen of Uche- len. op Donderdag 17 Mei a. s. en den volgenden dag een rijwieltocht je maken, vermoedelijk door de over heerlijk schoone Veluwe naar Amersfoort. Examens Akte L. O. Haarlem, 11 Mei. Geëxamineerd 8 candidaten, afgewezen 3. toegelaten 5, nl. de dames P. S. M. Kopeer, W. Kruijff, beiden HaarlemP. J. C. Kraan, ZaandamM. Kroon, Alk maar A. J. Kruisbrink, Monniken dam. Gevonden sabel. De eigenaar van de op het Prin sen Bolwerk gevonden sabel is te recht. Een agent van politie was die aldaar op nog onbekende wijze kwijt geraakt. Deze agent was met verlof en is eerst heden daaromtrent gehoord kunnen worden. Stedelijk Museum. Behalve de bekende bezienswaar digheden, is nu ook op de groote zaal van het Stedelijk Museum te aan schouwen eene tentoonstelling van teekeningen uit den Atlas van Haar lem en Omstreken, vormende eene tweede Wandeling in Haarlem zoo als het van ouds bestond. Deze reeks afbeeldingen evenaart de vorige in belangrijkheid en aan- aantrekkelijkheid en zal gewis door ieder met genoegen worden bezich tigd. Het Museum is dagelijks geopend van 10—4 uren. Zondags in de toe gang vrij. Avondconcert. Door het Haar], Muziekkorps zal Woensdag. 16 Mei a.s. het eerste avondconcert in dit seizoen in den Hout worden gegeven. Bevorderd. Bevorderd ingang 1 Juni 1906 tot rijksklerk le klasse, de rijksklerk 2e klasse L. D van der Houten ter insp. alhier. Exame n-C oinmissie. In de Commissie belast me', het af- r.emeu der examens voor de toelating als cadet Dij de Cadettenschool te Alkmaar zijn o. a. benoemd de heeren dr. H. A. J. Yulke-nia Blo uw leeraar aan het gemeentelijk Gym nasium, en E. J. van Sonsbeek, on derwijzer aan de Rijkskweekschool voor onderwijzers alhier. Als plaatsvervangend lid is be noemd de heer E. A. W. Pauw, leeraar aan de gemeentelijke Hooge- re Burgerschool met vijfjarigen cur sus alhier. Directeur van het Tele- graafkantoor. Bij Koninklijk besluit van 8 Mei 1906 is, met ingang van 1 Juni 1906, benoemd tot directeur van het tele graafkantoor alhier, de heer B. Knuppe, thans in gelijke betrekking te Dordrecht. „Weldadigheid naar Ver mogen." Door tussehenkomst van den heer F. M. Baron van Lijnden werd ont vangen J. H. A. A. K. te Bloeraen- daal ƒ100. Moge dit goede voorbeeld navolging vinden euvelen zich nog gedrongen gevoelen W. n. V. met eene gift te verblijden. Behalve bij den Penningmeester kunnen de giften ook bij de andere leden van het Bestuur ingezonden worden. Electrische Centraal- stations. In de hedenmorgen gehouden ver gadering van de Maatsch. tot Exploi tatie van Electrische Centraalstations werden de balans en de winst- en verliesrekening goedgekeurd. De netto winst van de exploitatie van het centraal station te Boxtel be droeg 3.778.55^, waarvan na be langrijke afschrijving aan de aan deelhouders 10 per aandeel zal wor den uitgekeerd. De heer Van Loenen Martinet werd als Commissaris herkozen. Opening. Het bekende rijwielmagazijn van den heer J. P. van Gasteren, agent der beroemde Osmond rijwielen, dat jaren gevestigd is geweest Ged. Oude Gracht 3 is volgens achterstaande ad vertentie overgeplaatst naar Koning straat 37. Dit rijwielmagazijn ziet er met zijne fraaie Osmond-rijwielen die daar tentoongesteld worden, keurig uit. Men ga zelf eens een kijkje ne men. Raadsverkiezing. In de gehouden vergadering van den ,,R. K. Kieskring" alhier, is de wenschelijkheid uitgesproken, dat van de zijde der ,,R. K. Kiesvereeni- ging" een Katholieke candidaat ge steld worde voor de vacature in den Raad dezer gemeente. ueEtr eeB JS G e v. Voorwerpen. E'en zweep, een bok en een roze- krans. Te water. Vrijdagmorgen ruim 11 uur ge raakte een 4-jarig knaapje te water in de Gasthuisvest. Door een voorbijganger werd het echter spoedig gered. Muziekuitvoering in den Hout. 3e Muziekuitvoering, op Zondag 13 Mei 1906, des namidd. 21/2 uur door het Haaxl. Muziekkorps, Dir. luit.- kapelm. C. P. W. Kriens. 1. ,,Nanon". Marsch, Genée. 2. Ouverture „Euryanthe". Weiber. 3.,KünstlerIeben". Walzer, Strauss 4. Fantaisie ..Pardon de Ploërmeï' Meyerbeer. 5. Ouverture „Le Domina noir". Auber. 6. Valse Caprice, Rubinstein. 7. „Terpsichore". Ballet, Gaime. Arbeidsbeurs- Het aantal ingeschrevenen be draagt sinds 1 Januari 1906 449. Het aantal aanvragen van patroons 263. Het aantal geplaatsten 188. Deze week meldden zicb aan 24 werklieden en 9 patroons. Ge plaatst werden 8 werklieden. ..Onder Ons". Vrijdagvond gaf in de Concertzaal der sociëteit Vereeniging bovenge noemd geipengd koor, directeur de Ixedr H. Pielage, een concert. Veel betel*, dan onlangs, toen dit koor in minder goede conditie eenige nummers in het Brongebouw ten beste gaf, is het ons gisterenavond bevallen. Wat een harmonische klanken, wat een rijke nuanceering. wat een fijne uitspraak heeft dit koor ons gisteren avond doen hooren. Als overbluft, hoort men van een naar verhouding der dames, veeil kleiner mannenkoor, een volume geluid of er 40 zangers stonden. En wat een heerlijke sopra nen "bezit dit koor Hoe schoon zongen zij mét haar hel dere stemmen in het Vrouwenkoor ..Feierabend in Venedig" van X. X. X. Ja, helaas, 'deze sterretjes moeten ons doen zoeken, doen raden, naar een talent, naar een componist of compo niste van groote begaafdheid. Gaarne hadden wij hem of haar die hulde toegezwaaid, die zulk een kun stenaar of kunstenares toekomt. De componist of componiste zal zeker wel tevreden zijn met de vertolking van dit heerlijk toonwerk. Moge het X. X. X. gegeven zijn, nog menige inspiratie in dien geest op papier te zetten in het belang van de toonkunst en dat het licht dan uit de duisternis kome opdagen, dat het zich in vollen glans aan oe Muze vertoone. Het koor zong ook zeer mooi de onder 5 van het programma genoem de nummertjes c. en d. Zulke ju weeltjes van zang voor te dragen is voor dit koor niet meer van veel be lang. Een -anderen keer zullen zij zeker ook wel eens wat grooter num mers zingen. De keuze van de solisten was wat het instrumentale gedeelte betrof be paald uitstekend te noemen. In de eerste plaats dieneu wij aan ook ze ker wsl van hen te noemen den hoer W. Boekwijt, van hi*"* Deze jeugd'~e violist doet zijn meester, den neer Steenman, alle eer aan. Onberispe lijke techniek, schoone toon ziedaar twee factoren voor een violist, die hem alles kunnen doen uitvoeren, wat hij wil. Melden wij daarbij nog, dat hij een zeer mooi instrument bespeelde, dan komen wij tot de conclusie, dat de heer Bo ekwijt zijn auditorium heeft doen genieten van zijn schoon spel. Hij had dan ook beslist het meeste succes. De keuze der vocale solisten voldeed ons minder. Mej. Dénise Béaufre uil Parijs kon ons Hollanders niet zeer boeien met haar vibreerende stem. Het is altijd mooi wanneer een vereeniging mooi klinkende namen en steden op het programma kan zetten, want die heb ben al reeds succes vóór dat men maar iets gehoord heeft. Doch er wordt meer verlangd dan dat. Wellicht ligt het aan onzen smaak, dat wij deze zangeres nog wat onge schoold vondenwij hopen evenwel dat zij zich in het tweede gedeelte der uitvoering beter heeft kunnen geven. Als zij goed studeert zal zij in haar genre een uitstekende zangeres wor den. Ten slotte aan de altijd haast ver geten wordende accompagnatrice een woord van lof voor haar juiste be geleiding en den heer Pielage een woord van hulde voor hetgeen wat wij altijd van hem kunnen zeggen, n.l. da thij „Onder Ons" tot een on gekende hoogte weet te brengen. K. Uit de Omstreken OVERVBEN. Het fabrieksgebouw, staande aan den Bloemendaalsc'hen weg bij de villa van mevr. Huijser, en waar door de geheele omgeving al jaren lang ontsierd is geworden, zal bin nen korten tijd worden afgebroken. De rijwielwerkplaats van den heer Béekrnan is reeds nit dit gebouw overgebracht, naar een werkplaats te Bloemendaal, terwijl de bewoon ster van de bovenwoning deze ook spoedig moet ontruimen. Het verdwijnen van dit gebouw, op deze plaats, zal door velen met in genomenheid worden begroet. SCHOTEN. Vrijdagmiddag omstreeks 5 uur sloeg een paard van den veehouder V. alhier op 'hol, -welke daardoor met de aankomende stoomtram in aanraking kwam. Persoonlijke onge lukken kwamen niet voor, wel wer den er aan beude voertu'gen schade aangebracht. HAARLEMMERLIEDE C. A. mfiSfflé tetieVSij trtsassfeu,,®: daan de noad'ige pogingen in het werk worden gesteld am te verkrij gen, dat men te Halfweg ook aan sluiting kan verkrijgen aan de Am- sterdamsche waterleiding. In de afdeeling Zuid-Schalkwijk, kring Vijfhuizen, is tot brandmees ter .benoemd S. van Dam, aldaar. BEVERWIJK. Tengevolge van de toepassing der bouwverordening door het gemeente bestuur van Beverwijk, moot de di rectie van de marmerfabriek firma Cool Zonen hebben afgezien van-het plan om over te gaan tot den bouw van een nieuwe fabriek aan de Rijp te Beverwijk. De aanbesteding had reeds plaats gehad en was aan de laagste inschrijver voor ƒ69.000 ge gund. De begrooting bedroeg ƒ76.000. Thans wordt elders naar terreinen uitgezien om de nieuwe fabriek te vestigen. HAARLEMMERMEER. Naai' -wij vernemen heeft H. M. de Koningin aan C. B. te Abenes, al waar onlangs de zevende zoon ge boren en vernoemd werd naar Z. H. Prins Hendrik eene geldelijke on dersteuning doen toekomen, het geen dit arme gezin in de gegeven omstandigheden zeer ten goede komt. VOGELENZANG. Door het Hoofdbestuur van den Algem. Ned. Politie-Bond, is aan de jachtopzieners J. van Keulen en L. Weezenaar beiden wonende alhier, de zilveren dienstmedaille voor twin tig jaren trouwen dienst bij de poli tie, toegekend. De uitreiking van deze medailles zal op feestelijke wijze plaats heb ben in „Ons Hiiis" te Zand voort op 22 dezer. VELSEN. Van den 12 meter hoogen steenen pijler der oude,voetbrug alhier zijn nu reeds 9 meter "Opgeruimd, zoo dat de aannemer alle reden heeftom over den loop der werkzaamheden te vreden te zijn. Ook de aanleg van het nieuwe stoompontveecr gaat naar wensch. Heft werk aan den Zuidkant na dert zijn voltooiing en het metsel werk aan den Noordelijken haven muur komt deze week ook gereed. Bij dezen voortgang is de aanne mer niet bevreesd te laat gereed te komen. ZANDVOORT. Door den Burgemeester dezer ge meente is tot volontair ten politle- bureele aangesteld de heer S. W. G. Metelerkamp Cappenburg, te Am sterdam. Tegen Maandagavond a. s. te 71/2 uur is eene openbare Raadsvergade ring belegd. De agenda luidt Ingekomen stukken en mede dee lingen. Installatie nieuw lid, den heer G. W. van Toombergen. Onderzoek geloofsbrieven. Ontheffing Art. 14 Bouwverorde ning. Reclame plaatselijke directe belas ting inkomen. Binnenland POKKEN. Nader meldt men aan de „Tel." uit Weiesp Er is in het verloop van de ziekte eene gunstige wending waar te nemen en de patiënt houdt zich in de laat ste dagen en nachten rustig. Men hoopt, dat het" bij dit eene geval zal blijven. Intussclien heeft men de Wacht alhier tijdelijk voor barak in gericht, voor mogelijke voorkomende gevallen. Aan de meisjes, werkzaam op de cacaofabriek, welke gewoonlijk den Zondag te Amsterdam doorbrengen, is verzocht, om voortgang der ziekte te verhinderen, zich dien dag niet der waarts te begeven, maar hier te blij ven. EEN EIGENAARDIGE BEKEURING. Door een politieagent te Rotterdam is proces-verba al opgemaakt tegen een beambte van de waterleiding, die, ge roepen een lek in de straatbuis te lier- stellen, het water dat door dat lek heen kwam in een emmer heeft opge vangen, het telkens op de straat heeft uitgestort en niet naar een riool heeft gedragen. Dit was voor dien beambte ook niet zoo gemakkelijk, omdat het water niet wilde wachten met vloeien tot hij terug zou zijn. DE OMGESLAGEN SCHOENER. Omtrent den schoener Clara wordt nader gemeld, dat het vaartuig thans kan worden gelost en onder zocht. De deklast hout is nog groo- tendeels aanwezig en de romp heeft oogenschijnlijk weinig geleden. Uit de achterpiek zijn nog twee lijken te voorschijn gebracht, waarvan een dat van den gezagvoerder. Daar deze lijken in een veel beteren toestand verkeerden dan het vroeger gevon dene, wordt vermoed, dat deze twee mannen na het omslaan van het schip nog eenigen tijd geleefd moe ten hebben. Grond tot dit vermoeden vindt men ook in het feit, dat nabij de plaats waar de lijken zich bevon den, een gat door de buitenhuid' was geboord. SLAAPZIEKTE. In het instituut St. Louis te Ouden bosch is Vrijdag een dertienjarige leerling gestorven tengevolge van slaapziekte. Tien dagen had de knaap aan één stuk slapende door gebracht. DE IJSHEILIGEN. Al brengt hij nu wel niet hagel of ijs. toch 'houdt hij zijn naam van ..streng heer" op, de 1ste ijsheilige, Mamertus. idiie heden 11 Mei, zijn naamdag heeft. Zullen de twee vol gende eveneens hun streng gezicht laten aanschouwen (P. Geld. Ct.) ONGELUK. Vrijdagavond werd in de Kinker straat bij de Bilderdijkstra at te Am- eenlg kind door de tram overre- dein. Rechtszaken EEN OPLICHTER. Voor de arrondissementsrechtbank te Dordrecht stond terecht, een gepen- sionneerd O.-I. militair, Andreas J., die reeds enkele malen met dc gevan genis had kennis gemaakt. De man was een specialiteit in het doen van allerlei verhalen om het vertrouwen te winnen van de personen, waar hij mee omging. Hij beloofde dezen en genen cadeautjes, was zelfs in koffie huizen zeer royaal met tractecren, hoewel hij voortdurend geld leende op zijn te ontvangen pensioentermijn; hij verhaalde zedfs een bedrag van ƒ1700 te goed te hebben uit het Mari ne-fonds. Een rijwielhandelaar te IJselmonde verblijdde hij met de bestelling van een voor zijn raam uitgestald rijwiel. Daar hij echter niet voldoende geld bij zich had, wilde hij de fiets eerst later in ontvangst nemen. Het eigen aardige van het geval was, dat be klaagde aan dien rijwielhandelaar een zekere som, naar schatting wel 25 a 30 gulden liet zien bij zijn bezoek in den winkel op 1 Maart j.l., terwijl beklaagde van af 20 Februari te IJsel monde bij verschillende lieden, ook bij zijn kost vrouw, geld had geleend en getracht te leenen, ook bij kaste leins, waar hij verteringen maakte, en juist op 1 Maart door Buurman (be- klaagde's kostbaas) een bedrag van 35 werd vermist uit een in zijn bin nenkamer staand kistje, 'iwelk was opengebroken en welk geld toebehoor de aan een zoogenaamde loterijveree- niging. Beklaagde was sedert vertrok ken naar Rotterdam, om te monste ren op een Engelsch schip, doch was niet aangenomen. Hij werd door de politie na aangifte van den diefstal te Rotterdam bijna zonder geld aange houden. Beklaagde bleef echter alle sahuld ontkennen en beweerde, hoewel hij geld leende, steeds geld in zijn bezit te hebben gehad* Het O. M. requireer- de tegen beklaagde een jaar gevange nisstraf. Mr. H. J. Mulock Houwer trad voor beklaagde als toegevoegd raadsman op. („D. Crt.") De klerk R., van de S.S. te Bergen- op-Zoom, is veroordeeld tot ƒ50 boete of 20 dagen hechtenis ter zake van het spoorwegongeluk op 12 Maart. Koloniën DJOHORE. Heft Alg. Hbld. schrijft Volgens de Singapoorsche bladen zou er sprake van zijn, dat de Sul tan van Djöhore die zich zelden in zijn rijk, maar meer in Engeland ophoudt zijn land tegen schade loosstelling zou afstaan aan de ko lonie der Straits-Settlements. De gouverneur dezer kolonie. Sir John Anderson, is kort geleden met «co kort verlof naar „the old coun try" afgereisd, 't beetuur over de kolonie zoolang overlatende aan heer Taylor, den algemeen en resi dent der Gefedereerde Maieische sta ten. Dit verlof nu, zoo wordt be weerd, staat in nauw verband met dè bedoelde Djohore-plannen daar de gouverneur de reis naar 't moe derland, -behalve voor zijn gezond heid. ook voornamelijk ondernomen zou hebben om aver den aankoop van het Sultansgebied besprekingen te 'houden met koloniale autoriteiten te Londen. In naam is de Sultan een geheel vrij en onafhankelijk heersc-her, maar dat neemt niet weg, •dat de Straits-regeering op zijn doen en laten toch voortdurend een wa kend oogje blijft houden. De Sultan nu te Singapore heeft meu dat reeds lang kunnen gadeslaan. doet slechts 'heel weinig om zijn land tot ontwikkeling en bloei te doem geraken. Voor Singapore zou 't een rijk achterland kunnen vormen, vol van allerlei nuttige en waardevolle delfstoffen, die slechts op den onder- nemenden cmtgrrmer wachten. De Sultan zou er. volgens de geruch ten, afstand van willen doen tegen eene vergoeding van een levenslange jaarlijksChe lijfrente van 35.000 pond sterling, d. i. dus ongeveer 420,000 gulden, plus nog een nader te bepar len kapitaal, dat na zijn dood zijn erfgenamen uitgekeerd zou moeten worden. In ruil daarvoor zou Singapore dan zeer zeker in het bezit gerakem van een gebied, -dat bij1 verstandige exploitatie stellig groote voordeelen zou kunnen opleveren voor de ge heele Straitskolonie. Singapore zou •dan niet maar alleen meer een in- en doorvoerhaven 'behoeven te blij ven, maar met zulk een rijk en vruchtbaar achterland zou liet ook ongetwijfeld op groote schaal aan export kunnen beginnen. De bloei van Djohere zou dan ten zeerste in de 'hand gewerkt kunnen worden door het aanleggen van den reeds lang in uitzicht gestelden spoorweg naar Burma. Het rijk van Djohore beslaat een oppervlakte van om streeks 9000 vierkante mijlen met een bevolking van circa 200,000 zie len. Merkwaardig genoeg bestaat verreweg 'bet grootste déél. nl. drie kwart daarvan, uit Chineezen eigenlijke Maleiei's wonen er 35,000 en Javanen 15,000. Het zou voor de ontwikkeling van Ricuw en Indragiri -Van veel belang zijn indien het (naar wij hopen) door den radja van Djohore te ge ven voorbeeld door den Sultan van Riouw en den Sultan van Indragiri mocht worden nagevolgd PLAATSBESPREKEN. Men klaagt wel eens, aldus schrijft de ,,N. Grt." over de manier, waar op in sommige inrichtingen Van openbaar vermaak in de Residentie de plaatsbespreking geregeld is. Het sc'hijnt een moeilijke quaestie te zijn en een afdoende oplossing is nog steeds niet gevonden. Intusscben kan men zich in ons goede Den Haag troosten wanneer men leest hoe in Indië soms plaatsen besproken wor den. Het volgend relaas vonden wij in Do Locuiiixotiof over liot biooyroltcn ivoor de voorstelling van den Koop man door Louis Bouwmeester te Se in ar ang Er was heel netjes queue gemaakt voor het plaatskaarten-bureau. Maar in plaats van nu daar loten uit te reiken, gaat de administrateur in de zaalingang zitten. Er ontstond dus plotseling een gedrang van de lui voor het loket, de afsluithekken wer den door elkaar gesmeten, er werd gestompt en geslagen, jm de ad ministrateur nam de wijk naar de promonoir, gevolgd door de geheele menigte, die van uit die zaal tegen de loges opklom, over de stoelen kloon en den boel vernielde in één woord een afdeeling losgelaten Hunnen 'n gedraging zeer nabij kwam. De administrateur nam de wijk naar de balustrade en werd daar in eén hoek gedrukt en nu zat er voor den man niets anders meer op dan een begin te maken met het regis- treeren van de namen van de plaats- kaartensollicitanten en het aantal gewenschte plaatsen. Toen dat afgeloopen wag. begon het loten om de plaatsen, hetgeen nu weer op het tooneel gebeurde. Men drong steeds dieper den schouwburg binnen en het is een wonder, dat de laatste loteling niet rijn lot trok ergens ver buiten den schouwburg, op Kaligawé bijv. Het verkoopen der plaatskaarten geschiedde nu, o wonder, aan het lo ket. En dat, terwijl de administra teur eenigen tijd vroeger niet in het bureau had willen plaats nemen voor het registreeren der namen, omdat het daar te warm was. Na al het voorgaande kan men zich wel voorstellen, hoe het nu weer voor het loket toeging. Het mensohellj.ke diertje was los." Gemengd Nieuws EEN NIEUWE PATTI Men heeft in een zeer knap. slank meisje, dat thans in Parijs studeert onder de persoonlijke leiding van den heer Jean de Reszké, eene wraardige opvolgster gevonden van dJe onverge lijkelijke Adieliene Putti. Ongeveer een maand geleden trad een eenvoudig gekleed heer het kan toor van den beroemden impressario Rudolph Aronson te New-York binnen en verzocht hem of hij eens naar het ringen van zijn dochtertje wilde luis teren. Toen de heer Aronson hierin toestemde, trad een meisje binnen, niet ouder dan 16 of 17 jaren. Zij begon met groote boudheid liét „Ave Maria" van Gounod te ringen. De imprdssario was verrukt. De stem was niet alleen zeer zuiver en zoet als vogelenzang, doch ook vol latente kracht. Zij heeft het „Ave Maria" eens in een gramofoon gehoord, en dat was al 't. onderricht geweest, dut ze van dit heerlijke maar moeieflijke lied had gehad. De heer Aronson vertelde bij zijn bezoek te Parijs aan den heer De Reszké, dat hij een schat had gevon den. Deze stelde zooveel belang in het meisje, dat hij haar onmiddellijk op zijne kosten naar Parijs liet overko-

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 2