HAARLEM'S DAGBLAD l| 14 Hiel 190B Tui Haarlemsche Handeisvereeniging 'Suedgek. bij Kon. Besl. van 12 Nov. 1899» De Haarlemsche Handelsvereeui- ging hier ter stede, opgericht 10 Mei 1892, heeft in den loop van den tijd wel haar recht van bestaan bewezen. In zeer vele gevallen, zaken van ver schillenden aard betreffende, is zij opgetreden, en dikwijls met groot succes. Jammer echter, dat men alge meen niet mee«r blijk geeft, dit te waardeeren. door als lid der vereeni- ging toe te treden. Er zijn wel meer dan 600 leden, maar dat is niet vol doende. Elk handelaar, neringdoen de, ja. zelfs particulieren, moesten lid worden, om tenminste te laten ge voelen, dat men het werk op prijs stelt, dat de Haarlemsche Handeis vereeniging steeds opneemt. als doende, wat hare hand vindt om te doen. De voordeel en. die de Yereeniging buiten hare bemoeiingen van ver schillenden aard, haren leden aan biedt. zijn zeer vele en zeer groote tegenover de geringeJ jaarlijksche contributie van 3.50, die gevraagd wordt. De Haarlemsche Handeisvereeni ging bemoeit zich in de eerste plaats er mede de belangen van hare leden te bevorderen, door onwillige beta lers voor hen tot betaling aan te manen en informatiën voor hen in te winnen. Bovendien hebben de le den het recht het hun gratis te ver strekken advies van de rechtsgeleer de adviseurs der Vereeniging te vra gen, die ook in proceduren en fail lissementen gratis voor hen optre den, natuurlijk alleen voor zaken be- betreffende den handel en het bedrijf der leden. Rechtsgeleerde adviseurs der Ver eeniging zijn de heerem Mrs. Th. de Haan Hugenholtz en H. Ph. de Kan ter, Spaarne 24, alhier. Het bureau der Vereeniging is ge vestigd Jansweg 11. Voor incasso's door bemiddeling der Vereeniging wordt een vastrecht van 5 pCt. der vordering berekend. Bovendien moet 10 ct. voor port steeds worden bijgevoegd, bij inzen ding van vorderingen door bemidde ling der advocaten te innen. De kosten van informatiën naar binten de stad woonachtige personen bedragen 60 ets. per informatie plus 6 ets. porto-vergoeding. Informatiën naar binnen de stad wonende perso nen worden gratis verstrekt. Pretentiën op buiten de stad wo nende personen worden niet behan deld. wanneer niet 10 ct. voor porto- vergoeding is toegevoegd. Ruim 1748 informatiën en rechts geleerde adviezen werden in het af- geloopen jaar gegeven. In April 1906 zijn 24 vorderingen tot ©en bedrag van f 587.09 betaald 8 vorderingen wonden afbetaald, 9 vorderingen zijn uitgesteld. Men wordt geraden alvorens fce la veren aan C. Kenbeek, Volkslogement De Witstraat 30, Mejuffrouw G. Heij- selaar, Klein Heiligland 25 rood. Me juffrouw S. Dernison, Leidsche Plein 30 rood, zich om inlichtingen te ver voegen aan het kantoor. Volgens art. 7 dient het geheim der lijsten van wanbetalers ongeschon den te blijven. Alle brieven, aanvragen, reclames of wat dan ook. moeten worden ge adresseerd aan het bureau, dat ge opend is dagelijks van 's morgens 9 tot 1 uur en 's namiddags van 2 tot 4 uur, waar dan ook verdere inlich tingen zijn te bekomen. HET BESTUUR. Stadsnieuws S t o o m h ij s c hkr an'en. Aan de spoorwegbaven op het goe- derenstati'on Rietlanden dier H. IJ. S. M. wonden Donderdag twee strom- ihijsohkramen beproefd van veel groo- ter modlel (dian aldaar tot nu toe in gebruik varen. Deze ihijscihkranen hebben 6 ton hef vermogen en 12 meter vlucht, terwijl de bestaande kranen 3 tons hefver mogen en 6.7 mieter vlucht hebben. De nieuwe kranen zijn bestemd om de stoombooten van de Zuid-Amerika Lijn te bedienen; de afmetingen dier booten hebben grootere kranen noo- dig gemaakt. Zij werden .door de H. IJ. S. M. be steld bij de Haarlemsche Machine fabriek (voorheen Gebr. Figee) te Haarlem. De beproeving geschiedde niet goe den uitslag en tot volle tevredenheid •dier Maatschappij. Kon. Mi lit. Academie. Detaolieering van Cadetten. Bij het 10de regiment infanterie te Haarlem zullen worden gedetacheerd Weijtlandt, Fuobter, Onderwater. De Komfingh, Vian Anidel, Van der Gant. Moggenstorm, Rotteveel, Brunet de Rochebrune, RaveJli, I-IiMinga, Van Steenbergen. Ui t bre idi ïvg R ij'w'i e 1 z aak. De heer M. Stavinga, handelaar in rijwielen, handen en rij wielend erdee- len heeft zich genoodzaakt gezien een tweeden winkel te vestigen in bót per ceel Spaarne 68 tegenover üe Melk- brug. Een kijkje in d'e étalage en in den winkel leert, dat de heer Stavinga een groote keuze goede fietsdn enz. voorradig heeft. H e r ij k. De herijk heeft Maandag 14 Mei plaats van 812 uur voor de Korte en Lange Begijnestraat en Begijnhof, Vrouwesteeg 'en Koksteeg van 14 uur voor de Bakenessergraclrt, het Krom en Donkere Spaarne. zaken Lef awe de Montlgny en De Geer afzonderlijk te doen berechten. De zaak-De Geer zou dan het eerst zijn behandeld. Ten gevolge .va.it liet optreden der verdediging zou echter dit plan niet volvoerd worden en de zaken tegelijk berecht. In verband lüermede moet de instructie -die voor een paar weken bijna ten einde liep thans weer in vollen -gang zijn. Uit de Omstreken BENNEBROEK. Jongelingen, die wenschen deel te nemen aa.n het voorbereidend mili tair onderricht, cursus 1906/1907 kun nen zich tot en met 30 Juni a. s. ter secretarie aanmelden. IJMUIDEN. Het comité voor den bouw van een oud-Katholieke kerk te IJmtüden heeft het houwen van een kerkgebouw met pastorie op een terrein, getdgeoi aan die Wilhelminastraat en Cronjéstraat aldaar gegund aan de heeren DeVlugt en Donihof te Amsterdam, voor de som van f 66.850. Architect vóór den bouw is de lieer J. G. Cooper D.Jz. te Rotterdam. Binnenland HOFBERICHTEN. Omtrent een mogelijk bezoeken van do Uinechtsohe lustrum-feesten door H. M. (Ie Koningin is nog geen vaste beslissing genomen. Dit geldt even zeer voor die andere uitstapjes, waar van tot lieden sprake is geweest. Dokter Pot legt lederen voormiddag zij,n gewoon bezolek aam 'tl.oo af. Des Zaterdags komt dokter Roessingh uit 's-Gra/verihage zijm medisch bezoek brengen. Uit Enschedé wordt gemeld H. M. de Koningin-Moedier maakte Maandag met d'e vorstelijke familie te Buvgisteinfurt een auto-tocht. De eer ste aut-o kwam aldaar i/n aanraking een slagerskar. waardoor H. M. en dé vorst van Bentheim uit de auto wer den geslingerd. Zij kwamen gelukkig met den schrik vrij en liet tochtje naar Bentheim werd voortgezet. („T«a.") EEN KONINGINNE-HULDIGING. De heer P. W. E. Vos, werkzaaan bij liet Nieuws van den Dag", heeft, ter gelegenheid van liet jaarlijksöh bezoek aan de hoofdstad van H. M. de Koningin en Z. K. II. Prins Hen drik, een wdlkcxmstgedicht vervaair- di'gcl en dit onze Vorstinne aangebo den. Donderdag mocht hij namens II. M. een schrijven ontvangen, waarin helm voor deze attentie dank werd gezegd. DE MALVERSATIëN. Omtrent de tegen de directeuren der Hollandsche Hypotheekbank geopende strafzaak verneemt de 11. Ct. dat ■wegens dó zeer verschillende houding door de twee beklaagden bij de in structie aangenomen, hij het p aak et liet plan moet hebben bestaan, de VROUWENKIESRECHT Een-e groep vrouwen hier te lande dringt met taa-i-volhardenden ijver aan op liet toekennen van het kies recht aan hare sekse. Hoe weing belangstelling er intus- schen bij de vrouw voor liet openbare 'leven bestaat, bleek dezer dagen duide lijk uit ©ene proef-neming. In liet vooruitstrevend© Groningen besloot de liberale kiesvereemging Bur gerplicht hare deuren ook wijd open te stellen voor de vrouwen, tot groote ergernis van meer gematigde leden, die vreesden ©erlang de mannen in aLLe vergaderingen door vrouwen overstemd te zien. En hoeveel dames, denkt ge, dat zich voor het lidmaatschap aanmeld den? 2, zegge twee Het feit is teekenend enverblij dend tevens („Geld.") LUSTRUMFEESTEN TE UTRECHT. Naar vernomen wordt, zal bij do a.s. lustrumfeesten te Utrecht ïle groo te zaal van Tivoli worden herschapen in een Romeinsche feestzaal met op den achtergrond een panorama van het forum roman urn De kleine zaal wordt ingericht tot een Romeinsch Binnenhof, met uitzicht op een plein met tempel te Rome. Het ontwerp van een en ander is van dien heer F. Bak ker te Rotterdam, aan wien ook dfe uitvoering is opgedragen. vonden eieren in de provincie was dit jaar grooter dan de vorige ja ren. In het begin van het 'seizoen was echter het getal eieren aanmer kelijk minder, een gevolg van het gure weder en den verhoogden wa terstand, waardoor de lage weilan den voor een deel onder water kwa men en vele eieren zijn verloren ge gaan. Eerst later, nadat de water stand lager en het weder zachter ge worden was, werd het aantal eieren grooter. Het getal, dat in het afgeloopen jaar in de provincie gevonden is, wordt geschat op 100.000 h 120.000, wat, tegen een gemiddelden prijs van 15 cent per stuk. een bedrag maakt van ruim 16 duizend gulden aan zui ver arbeidsloon, ongerekend neg het groot getal eieren van griet, tjerk, snip, kemphaan, enz., welke niet zoo bepaald gezocht, doch in het voorbij gaan medegenomen worden. Niet meer dan een derde van den voorraad eieren bleef in het land, de overige worden naar het buitenland verzonden, voornamelijk naar En geland. Frankrijk en België. De hoogste prijs der kievitseieren was in het begin van het seizoen, in het laatst van Maart. n.l. f 1.80 per stuk. In dien tijd zijn geen eieren naar het buitenland verzonden, om dat men daar dien hoogen prijs niet er voor ever heeft. De laagste prijs was 10 cent. Zaterdag j.l., LASTIGE HONDEN. Door twee Amsterdamsche politie agenten werd Donderdagmorgen op gemerkt, dat drie honden bezig- waren te jagen achter de schapen in de weilanden aa.n de Boeremvetering. Op hun verzoek is een der honden dloor een warmoezier doodgeschoten. Toen zich in den namiddag weder een lion d tussehen de weidende schapen be woog, is deze door de agenten opge vangen, ten einde te worden afge maakt. indien de eigenaar zich niet opdoet. WAT EEN PLEZIER! Een paartje, zij telt 68, hij 72 win ters, zou zich te Woensel in het hu welijk begeven. Twee huwelijksaf kondigingen waren reeds geschied1, toen hij terugtrok. Daar moest na tuurlijk op „getafeld worden". Zij werd op een versierde bloemkar ge zet en toen ging het de gemeente door. Of onze jongelui pret hadden (Limb. Koerier). EEN DURE LOOPOEFENING. Uit winterswijK wordt aan ae „Arnh. Ct." gemeld De vooruitgang der kinderen is in den regel eene vreugde voor de ouders. Maar ook dit kan zijne na- deelige zijd© hebben. Dit ondervond de winkelier L. hier ter plaatse. Zijn eenjarig zoontje wilde proeven van bekwaamheid irnliet.loepen afleggen. De dreumes nog niet. volleerd in de ze lichamelijke oefening, viel echter over een mand met eieren met het voor den winkelier noodlottig gevolg dat bijna alle eieren ten getale van 400 braken, en terwijl de winkelier de onbeschadigde nog wilde redden, was het ventje zoo hulpvaardig, zijn vader de eieren toe te werpen, zoo dat ook deze grootendeels den weg hunner lotgenooten opgingen. KIEVITSEIEREN. Men meldt aan het N. v. 't N. De kievitseieren'handël in Friesland wielke voor velen in de proïvinciS in het. voorjaar een bestaan oplevert is j.l. Zaterdag voor dit jaar ge ëindigd, wijl, ingev. art. 22 van de Jachtwet, na 5 Mei het verkoopen, te koop uitstallen of vervoeren van die eieren verboden is. Het getal kieviten en dat der ge- staat van ontbinding, in die vaan. Smakelijk drinken VERGIFTIGING. Een treurig geval van maag vergif tiging heeft zich te Utrecht voorge- daan. De echtgenoot© van den lieer Van Eijk, commissionair in effecten, aan de Nieuwegracht aldaar, is binnen dten tijd van nog geen 2 maal 24 uur na liet eten van visch bezweken. Diinsdiag zette zij zich. nog goed en wiel aan tafel en liet zich een poirtie tarbot goed smaken. Haar vader, cle lueletr Nieuw Cassteel, die eveneens aanwezig was, cleied1 hetzelfde. Na ©eni ge uren echter werden beiden onwel. Den geheel en Woensdag zijn daarop de doktoren bezig geweest met vadier ten dochter. Uitpompingen en meer dingen van dien aard werden toege past. Niettegenstaande dit alles is mevr. Van Eijk Donderdagmorgen reeds te 5 uur bezwdken oncler de he vigste pijnen. De toestand van den heer Nieuw Cassteel schijnt niet van zoo ernstiger aard te zijn. Levensgevaar bestaat er voor hem althans niet meer. Het is alsnog een onuitgemaakte zaak of de vergiftiging in de pan of in de visch geschuild heeft. VEGETARIëRSBOND. Naar het ,,Vad." verneemt, heeft de Nederlandse he Vegetariër sbond eten bedrag van f 60.000 geërfd van wijlen het mede-lid J. J. Dumas te Arnhem BETER LICHT. Het oude vrouwen- en mannenhuis dér Ned. Ilevv. Gemeente aan den Amstellijdt, evenals 'Jiet ytwisicueei zijner 1000 bewoners, aan de gebreken van den ouderdom. Onder deze behooren b.v. de slechte verlichting in de kamers der vrouwe lijke verpleegden, die geleverd werd door de lampjes of kaarsen, die deze zelve medebrachten of van familiebe trekkingen. Hei bestuur van de stichting heeft daarom eindelijk in den ja re 1906 be sloten aan dien onboudbaren toestand een einde te maken. Het geheele Bes jeshuis wordt binnenkort electrisch verlicht. ONWEER. Te Zuidwodde brandde de woning van Hendrik Gruppen. bekend onder den naam van,,Do Kooi" te Wemmen - hove, door liet inslaan van den blik sem geheel af, terwijl de vrouw eerst alleen thuis was. Toch wist zij het vee nog te redden, behalve een paar geiten en eenige kippen. Het huis was verzekerd, de inboedel niet. Verder werd te Kerkenbosch een boom in splinters geslagen't zelfde had plaarts bij liet huis van Spijker man op de Weidie bij de Hoogeveen- sche vaart. Op de Nijstad, bij Echten, sloeg het vuur in den grond, een dood© kraai wees mede cle plaats aan. POKKEN. Woensdagavond werd bij een 6-ja rig jongentje vain Maathuis, wanende aan 'd©n Bedumerweg te Groningen, een verdacht geval van pokken ge constateerd. I>e lveer dr. Tichelaar, cite zich bereid heeft verklaard zich ge heel aan de behandeling van de pok ken! ijders te wijden, heeft dit nieuwe geval reeds onderzocht. Voor de wo ning was dien avond een politiepost opgesteld. Donderdagmorgen is het patiëntje naar de barak in het ziekenhuis ver voerd. De familie Maathuis behoort eveneens tot de secte der Mor monen. zoodat de besmetting waar schijnlijk ook ditmaal weer in ver band staat met de bekende gevallen van de Mormonen-zendelingen. Er zijn thans vier gevallen te Gro ningen. Te Giekerk (Friesland) heelt zicli een geval van pokken voorgedaan bij een meisje, dat dn aanraking is ge- wedst met een der pokken!ijders te Groningen. Op vei-zoek van B. en W. gaan de wedrennen Zondag te Groningen- niet. door. Men schrijft uit Amsterdam Dezer dagen in oude papieren snuf felende, kwam mij een reispas in handen, gedateerd 6 Ventose 1795 op den naam van Jan Maiherbe maitre de chapelle du prince d'Orange et de Nassau, afgegeven door den generaal en chef te 's-Gra- verchage. Het is een ingevuld gedruRt formulier, maar met d.it voor ons merkwaardige, dat er ook maar vast op gedrukt asmarqué de petite Ve- role een zóó normaal verschijnsel was het in dien tijd, dat een mensch door de pokken geschonden was. Maiherbe was echter van de ziekte vrijgeloopen en er is dan ook vóór marqué, met de hand ingevuld ..non". ZONDAGSWET. D*on Al-oi uII oiil xrioJl AlOAv ln>,f kantongerecht to Roermond moeten verantwoorden een drietal landbou wers uit Thora, die bekeurd werden voor het omspitten van land. op P a ascli-M aandag. Voor Limburg, waar deze dag geen kerkelijk verplichte feestdag is, voor zeker een zonderlinge bekeuring. („N. K.") STUDENTENCRISIS Omtrent de crisis in liet I-eidsch Stu d en ten- corps verneemt 11 «i V ader- land" uit Leiden, dat de heer Bomnie- zijn, indertijd tot twee keer Uw geko zen tot quaestor tegenover den ..offi- cieelen" candidaaf, d. i. den door iiet aftredende Collegium gestelden candi- daat, besloten heeft als zoiKlanig te bedanken, ten einde daardoor een ein de te maken aan den ueurigen toe stand, die het Corps zoo geruimen tijd in beroering heeft doen terugkeeren. VOLKSGEZONDHEID TEN PLATTELANDE. Men .schrijft aan de „Tel." In die dichtbevolkte buurten langs die Ringvaart van den Haarlemmer- meerpolder gebruiken vele, zoo niet alle, bewoners liet water van die vaart als regenwater en ook om er eten in te koken. Bijna nergens vindt men d'aar gemetselde putten of ook maar cementringen om regenwater te ver zamelen. En toch, 't is bijna niet te gelooven, wij tókten lieden, gaande van deLyn- den naar Sloten, een afstand vaneen groot kwartier, een vijftal cadavers van bonden, allen in verregaanden EEN RARE SNAAK. Donderdagmorgen werd een stroo- per op waterwild, terwijl hij met zijn schiet ert je (een klein rank vaartuig) in de rietstrengels, tea- hoogte van het Zaandammeiland, verborgen lag, betrapt door een onbezoldigd Rijks veldwachter. Zich ixftrapt ziende, nam hij een 'kort besluit wierp zich in 't water en zwom, met zijn bootj each tor zich, vei- buiten liet bereik vian den politieman. Deze had geen lust ooi den snaak in zijn watertochtje te vol gen, zoodat hij dan maar liever van de vervolging afzag. Toen de sportman, alias strooper, zich veilig uit die nabijheid van Her in amdads dienaar achtte, begaf hij zich aan de overzijde van het kanaal aan land en verdween weer tussoheu het riet. UIT HET DONKERE ROTTERDAM. De schrijver van „Onder de meuT sclien" in de N. R. Ct. vertelt o.ver liet „dievennest" bij het Sluisje te Rotterdam. Het zijn vooral de opkoopstea®, die in het donkere- nest van Gribus dé kinderen africhten en aanhitsen om te stelen, zegt hij Een is er. die noemen ze tooiver- heks. ook. minder vertrouwelijk Bet. Zij komt zoo nu en dan uit haar huisje, roept de jongens en meisjes om zich heen, klopt verleidelijk klin gelt, en schreeuwt dan 'k heb weer centen hoor vooruit maar." En de bende trekt er op uit, zoekt en snuffelt overal rond. om te gappen, kapen en te rooven. wat er maar an de ra-ve-moer haar gading is. Dat -vertellen u de kinderen la chend, dat weten -hun ouders en aan den politiepost zijn ze er niets min der van op de hoogte. Maar onge stoord zet Bet er haar dieven-school voort. Een ander wijf is er, dat heeft bij de roofjongens crediet voor het op knopen van de gestolen waar. Want Zaterdagsavonds komt haar man immers thuis met de centen van het werk, en dan rekent zij af met de bende. Sommige jongens worden op deze manier door die listige vrouwen ja ren achtereen aan 'het. lijntje gehou den. Zoo noemde de politie gezinnen waarvan de zoons stelselmatig tot Jam achttiende, negentiende jaar blijven rooven. stroopen en kolenvis- sclien. Dan ..vervallen ze meestal aan een vrouw" en gaan den kant op om in erts of de kolen bij de HoU. Amerika lijn, werk te zoeken. Maar ook de hoogste weekloonen blijven er door het keelgat gaan. En zooals de ouden zongen, piepen weldra hun jongen. Vinden de jongens voor de verlok kingen van Bet en -de anderen elders geen kans, dan bestelen ze Irun ouders. De politie vertelde het. en je kon geen moeder spreken of zij beaamde het zonder veel spijtigheid, want dat behoort nu eenmaal tot de zeden van den Put. Twee andere opkoopsters houden een snoepwinkel. Een aan den dijk, en een in de Gribus zei?. Daar wis ten ze in den politiepost en in dó krotten de verbazends te verholen van io vortoücn. Tn dio winkeltjes hOU" den de dievenkinderen onder school tijd en iederen avond tot een uur of half tierfsociëteit. De vrouwen ach ter de toonbank nemen er het gesto len goed in ontvangst en schatten hoeveel het haar waard is, maarzij geven er nooit, geld voor. Alleen mo gen de kinderen in die sociëteit tot de geraamde bedragen verteringen maken. Die bestaan dan in keur van snoepgoed, limonade, en het bij de straatjongens geliefde sigaretten merk Pirate, oftewel kortweg pi raatjes. Voor tijdverdrijf, a-U er geen complotten vallen te smeden geen nieuwe strooptochten te over wegen en ze over de avonturen van den dag zijn uitgepraat, dan gaan de kinderen zitten ..gokken", zitten kaarten om centen, im hun die-ven- societeiL En de politie vertelde, dat je er 's avonds den rook wel kon snijden. Want één agent had de deur nog wel eens opengegooid, om er binnen te kijken. Dan werden fluks de kaarten weggemoffeld, en de vrouw riep„Nee hoor, ik laat zo niet dobbelen.' Op het tappen van bier of sterken drank had hij haar nooit kunnen betrappen. De schrijver vertelt vertier van Haarlemmer Halletjes Een Zaterdagavondpraatje. „Pa", vroeg mijn zoon Jan, nadat hij een minuut of vijf peinzend, voor zich had zitten staren, „pa, is een motorboot en een roeiboot hetzelfde?" Ik keek den jongen streng aan, over mijn lorgnet heen. daar ik heb opge merkt, dat je zóó veel ernstiger kij ken kunt, dan door de glazen. „Jan", zei ik, ,,als je dat werkelijk niet weet dan is het heel dom en als je het wèl weet en alleen maar vraagt om te iiooren wat ik zeggen zal, dan is dat ongepast. Wat wil je dus wezen dom of ongepast?" „Geen van heide", zei hij, „ik vraag het alleen maar, omdat er tegenwoor dig een motorboot is, die ook af en toe geroeid wordt. Is dat wel, zooals 't hoort?" „In dit geval", antwoordde ik niet zonder deftigheid, „is óf de motor te veel óf zijn de riemen overbodig. Maar waar heb je 't over „Over 't bootje van den haven dienst", zei hij. „Hoor eens Jan", riep ik nadrukkelijk, ,,ik ver lang geen oneerbiedigheden over een gemeentelijk bootje te hooren. Als minderjarig medeburger behoor je respect te hebben voor 't begin va.n onze gemeentelijke motorvloot. Dit schip, gebouwd in Alkmaar, omdat er niemand in Haarlem was, die er prijs van heeft mogen opgeven. „Schip?" vroeg Jan, „welnee, 't is een slioepie, een groote roeiboot, an ders niet. Zal ik ar vertellen, hoe 't er mee gegaan is „Nu goed dan", zei ik, ..maai' denk er om geen oneerbiedigheden of ik ontneem je het woord." „Nou", begon Jan, „als je met dat dingetje sleepen moet, zal het niet lang duren of de heele boot ligt in elkaar. Donderdagochtend ging de havenmeester er mee uit varen, maar hij was niet eens in uniform. Pa, waarom heeft onze havenmeester geen uniform?" „Omdat hij maar alleen is, jongen, heelemaal alleen. Als er nu nog een onder havenmeester was, dan zou een •uniform wel noodig wezen, begrijp je, anders kon je ze niet van elkaar onderscheiden." „En (komt er gauw een onderhaven meester „Nu er e.enmaa! een boot is, zal dat wel niet lang meer duren. Maar ga voort I" „Donderdagochtend ging. het heel goed, maar 's middags zag ik de boot in 't Spaarne drijven en een ambte naar van den havendienst roeide ze terug. Vrijdag was het kijkdag voor 't publiek, toen lag het bootje met de vlaggen en een fietslantaren in top, aan het havenkantoor. Zaterdag, hoorde ik zeggen, zou het gemeente bestuur komen en jawel, daar kwam de wethouder De Breuk met den hoofdopzichter van de reiniging en na eenige oogenblikken ging het full speed het Spaarne in, den kant van de Liede op. Wij ze achterna op een draf, dat begrijpt u. Maar een eindje in de Amsterdamsclrevaart zagen we de heeren alweer uitstappen en. de motorboot terug roeien door een man, die wèl in uniform was. Naar ik hoor de zeggen was er iets aan de stuur inrichting kapot. Zegt u nu nog eens pa is een motorboot en een roeiboot hetzelfde „Jan", zei ik ernstig, want de jon gen bracht me met al zijn vragen in de war, „doe niet zulke malie vra gen. Bedenk, dat er in de wereld theorie is .en practijk." „Dus", zei Jan. „is de hoot in theo rie een motorboot en in practijk een roeiboot Als ik het maar weet Maar* ik zal u verder vertellen. We hebben, moet u weten, een jongen uit Spaamdam op school en die vertelde, dat het bootje Dinsdag daar had vastgezeten en dat de heeren die er inzaten maar naar Haarlem waren teruggewandeld. Als een trekschuit aan 't lijntje, ging ze weer naar stal terug." „Hoor eens Jan," zei ik, „wat je me daar vertelt is heel treurig, maar je moet denken het past ons niet om te pruttelen over wat onze ambtena ren doen. Haarlem, zie je, werd zóó groot, dat het vaarwater voor een gewone roeiboot te klein is geworden, 't Moest harder gaan ..Ja, maar 't gaat heelemaal niet harder", bromde Jan er tusschen in. ..Zwijg Jan en heb eerbied voor dat gene, wat oudere menschen nuttig en wenschelijk vinden. Het gemeentelij ke motorbootje staat in elk geval def tig. Wil het niet varen dan kunnen in elk geval de opvarenden fietsen meenemen, om in geval van averij naar huis terug te rijden. Bovendien is het nog een heel amusement voor de brugwachters, die in hun vrijen tijd mogen meevaren en nog twintig cents in 't uur op den koop toe krij gen „Hè. pa", zei Jan, terwijl zijn oogen flonkerden van innig zielsverlangen, „zou ik op diezelfde voorwaarden ook niet eens mogen meevaren Ik hen juist zoo om een gulden of drie ver legen." Maar toen brak ik het gesprek af. Als Jan over geld begint is hij gevaar lijk. Dat eindigt altijd met een bedel partij. Ik joeg hem dus de kamer uit en hij trok af, zeggende dat hij eens ging kijken, of het gemeentelijk ad miraalschip soms niet op een klip in 't Spaarne w.as gestooten." Zuchtend hoorde ik hem vertrek ken. Helaas, de hedendaagsche jeugd heeft voor niets meer ontzag. Toen kwam de vaderlijke bezorgdheid weer bij me op .Als hij maar niet met het ding zou gaan varen I Ik nam mij voor, dadelijk zijn leven te verzeke ren en roep bij deze agenten van le vensverzekeringmaatschappijen op, om mij per ommegaande, billijke voorstellen te doen. De lighal voor lijders aan tubercu lose gaat nu toch weg. Bewoners van de Nieuwe Gracht, die de tuberkelba cillen al meenden te ruiken in hun omgeving, dachten te proeven in hun eten en drinken ouders, die hun kin deren in het gebouw van den Protes tantenbond geen les wilden laten ne men, kunnen nu gerust zijn. De lig hal gaat uit den tuin van 't gebouw weg en wordt opgeslagen aan den Sdhoterweg, heel voorbij de begraaf plaats. Ik zal niet beweren, dat dit me een verbetering lijkt. Het moet voor de patiënten nu juist niet gunstig wezen, om in 't najaar en den winter, vlak tegen den Noordenwind in, zoover te moeten loopen. En of het gaan langs een begraafplaats op lijders aan een slepende kwaal wel heel opwekkend werken zal, meen ik te mogen betwij felen. Enfin, het bestuur kon niet anders, 't heeft gezwicht voor de cri- tiek. De menschen zijn in hunne ge zondheidsbegrippen niet altijd goed te volgen. Ze zitten wel in benauwde spoorwegcoupés en ademen bedorven lucht in, uit vrees voor tochtze dragen, wat 't vrouwelijk gedeelte be treft, wel lange slepen, waarmee ze 't straatstof met al zijn ongerechtig heden opjagen, ook wonen ze graag in de Hazepaterslaan, vlak bij 't Diaconessenhuis en op den Kleinen Houtweg vlak bij de Mariastichting, of in de buurt van 't Gasthuis en van St. Johannes de Deo, die alle het jaar door patiënten, soms aan besmette lijke ziekten verplegen, maar de tu berkelbacillen lijken hun ijselijke monsters, gereed om Tïfcn met huid en haar te verslinden. Kom komEnfin, het heeft niet mogen baten, dat de doctoren op al lerlei manier hebben verzekerd, dat deze lighal met haar maatregelen van voorzorg en haar toezicht volkomen ongevaarlijk was. Ze moest weg en ze gaat weg. Te hopen is het, dat het bestuur van de Vereeniging spoedig in staat is, haar plan om op den Scho- terweg eenige woningen te bouwen, uit te voeren. Dan kunnen daar lij ders gaan wonen, totdat ze beter zijn en plaats maken voor anderen. „Heeft de melodie van het Oud-Ne- derlandsche lied tot omstreeks 1625 een eigen 'karakter, vergeleken met het lied van andere nationaliteiten?" Deze vraag is onlangs door do Ver eeniging voor Noord-Nederiands Mu ziekgeschiedenis als prijsvraag opge geven. Toen ik haar indertijd las, heb ik mij afgevraagd of er nu we zenlijk menschen zouden zijn, die tijd en lust zouden hebben om zich daar in te verdiepen en het heeft mij, eer lijk gezegd, genoegen gedaan, dat er volgens bekendmaking van de veree niging zelf, geen enkel antwoord op ingekomen is. Zelfs geen der bestuurs leden van de vereeniging heeft zich geroepen .gevoeld, daaraan zijn ver nuft te scherpen, zij lieten het werkje maar liever dan anderen over, die er op hun beurt voor gepast hebben. Het uitsohirijven van prijsvragen is heel mooi, mitshet onderwerp te overzien en de daaraan verbonden belooning de moeite waarcl is. De tijd is voorbij, dat de menschen een half jaar, of een jaar of langer gingen stu- deereu voor een getuigschrift of een medaille. Kamergeleerden kunnen dat betreuren, maar het feit is er en daarmee moet rekening worden ge houden. Daargelaten nog. dat het de vraag is of de aard van 't onderwerp al de moeite loont. Ik geloof, dat het onderwerp zelf van de Vereeniging voor Muziekgeschiedenis de deskun digen al evenmin heeft toegelachen, als bijvoorbeeld een antwoord op "deze vraag, of Napoleon de Eerste liever het clovecinibaal of de viool hoorde bespelen en of 'hij zelf alleen op zijn poot, dan wel ook op een ander in strument gewoon was te spelen. Kom kom, we hebben toch wel wat beters te doen, dan zulke vage vraag stukken op te lossen. FIDELIO.

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 5