Esrsts ifedsrl. Fabriek m Kunstbloemen. Barfeljorisstraat 23 een bezoek aan zoo'n kinder-socie- teit. Toen ik er binnenstapte, zegt hij. stonden er twee welgestelde jonge vrouwen achter de toonbank, die ais buffet ingericht was. En in de rond te zaten de banken tegen de wanden vol met jongens, zoo van 'n jaar of negen tot 'n jaar of zestien, waar van de meesten piraatjes rookten of pruimden, en geanimeerd aan het gezelzen waren. Maar meteen verstomden de ge sprekken. 't Werd doodstil, en het jeugdige boeven-gezelschap staarde mei moeilijk erholen leut naar de verbouwereerde meisjes achter het buffert.. Want ze spitsten zich op 'n boeiend intermezzo, een inval, een huiszoeking, 'n ontmaskering. Ge dienstig sloot één hunner de deux van de donkere achterkamer, waar vermoedelijk het magazijn is, de bergplaats van alom vergaarde cu riosa. En een oogenblik spande de on rust Toen om mij een houding te ge ven. kocht ik ook 'n pakje piraatjes. De meisjes werden zich meester be duidden met de oogen in 't rond, en namen een afwachtende verongelijk te houding aan. Wel. juffrouw, is 't hier altijd zoo vol Ja, van 's morgens tot 's avonds, zitten de jongens hiier over den vloer. Sociëteit Da's gezellig; alleen maken ze me den grond zoo vuil met dat pruim- sap En dan komen ze u of uw moeder maai- presentje» brengen, hè en daar tracteert u ze voor. De jongsens proestten 't uit. 'n Beet je verlegen ginnegapten de meisjes mee. 'n Enkele brutale waagde 'n toespelling, maar werd door de oogen terecht gewezen. En altijd maar rooken ,,'k Rook 'r soms twintig op 'n dag piraatjesriep 'n jongen van 'n jaar of tien oud. Wat drinken de heeren daarbij Limonade, geen bier hoor Nee lachten de jongens nooit bier of jenever. Eén werd er aan gewezen hij mag twaalf jaar oud zijn die dronk wèl jenever maar rn de kroeg. En kaarten f Nee hoor, nooitschrokken de meisjes. En enfant-terribelig glun deren de jongens mee nee nooit Hebt u ze onder schooltijd hier ook Daar wee'k niet van hoor." DOOR SCHRIK KRANKZINNIG GEWORDEN. Men schrijft aan de „Rotit." uit Het Bi'klt 'Friesland), dat Woensdagnacht om circa, één uur een felle brand te 9t4ens uitbrak in die wagenanakerij van IX' 'Groot, die geheel tm'ert het aan grenzend woonhuis uitbranddeook een mooi wagentje van een lapjes- koopman, dat er zou vernachten, werd een prooi van 'tlaaiie vuur. Het treurigste van de zaak is, dat de jonge man eerstdaags trouwen zou, en van den schrik als krankzinnig geworden met vier man per rijtuig naar Leeuwarden Vervoerd is; oor zaak niet verzekering en geleend geld, ZO«jtbxt liij nu g-naicoh gwnïnfipivl ia Dan -nog trekt bijzonderlijk de) aan dacht, dat zes onderscheidene geval len van schrikkelijke ziekten zich op en om 't Bi.kit voordoen, als verkanke ring van den lever esn vreeselijke inge- wandziokten bij menschen op rijperen leeftijd en van hersenvliesontsteking (Meningitis bij jongeren van jaren, die dan sclieel beginnen te kijken, zeer onrustig worden en schreien en schreeuwen van „o, mijn hoofdo, mijn hoofd 1" en ook wel met af wiss. Jing op hun krankbed vloeken en psalmzingen, allertreurigst om ie hoo- mi en om te zien, hartverscheurend voor de ouders. Wat het wéér betreft, dit is, o, won der. zoo uit den winter van vorst, sneeuw, hagel als in t' midden van (ten zomer, drukkend zwoel, regen, zonneschijn, mot zeer snellen was dom, zoo merkwaardig als zeldzaam en zeer opzienbarend. VERMINDERING VAN OORLOGS LASTEN. In het Engelsche Lagerhuis stelde do lieer Vivian een motie voor ten gunste van eeno vermindering der uit gaven voor leger en vloot en waarin de regeering w ordt uitgenoodigd de quaesti© van de vermindering der be wapeningen op de Haagsohe confe rentie ter sprake te brengen. Namens de regeering aanvaardde Sir Edward Grey de motie. De minis ter zeidte, dat de openbare meening in Europa nimmer meer vredelievend was dan tegenwoordig en niettemin bleef de last van militaire en maritie me uitgaven zwaar drukken. De mi nister meende, dart de Ilaagsche con ferentie geen grooter dienst kon be wijzen, dan de vredesvoorwaarden minder kostbaar te maken. De natiën wachten op elkander om die uitgaven te verminderen en eenmaal zal een de eerste stappen moeten doen. Wat wij, zeddo Sir Edward verder, op de Haagsche conferentie kunnen dloten, zal afhangen van het antwoord der andere regeeringen, maar hij ver trouwde. dat de motie door andere landen zal worden beschouwd als een uitnoodiging van hiet Britsche parle ment om te antwoorden op denwensch naar cone vermindering der bewape ningen. De motie word onder luide toejui chingen met nlgomeene stemmen aan genomen. ONZE MODERNE WONINGEN. Luchtig getimmerd met niet te dikke muren bieden de modern ingerichte woningen" naar de befaamde „laatste edschon des tijds" en voorzien van „vele gemakken", vele voordoelen. Een van die vele gemakkon is dat men om een buurpraatje te maken niet naar zijn buurman behoeft te gaan, maar kalm thuis kan blijven en slechts oen half toontje harder behoeft te spreken om zich oen paar huizen vorder vol doende verstaanbaar te maken. Van een piano of orgel profiteert de heele buurt. Van de muziek, die in oen hoek huis gemaakt wordt is dit profijt nog grooter. Vooral in don waren tijd van het jaar is deze doorluchtigheid van on schatbaar voordeel. Een enkel raam behoeft slechts open te worden gezel om door het gansche moderne huis een heerlijk verf ris schende lucht stroom te doen gaan. Maar als wandelaar langs deze hui zen moot men een beetje opletten, want het wil wel gebeuren, dat er bij stil weer iets naar beneden komt. Aan don Kranewog te Groningen viel dezer dagen achter de hielen van een argeloos voorbijganger een geheel raam mot kozijn en al in gruis op den grond. De zon scheen en de blaadjes aan de boomen wachtten tevergeefs op een zuchtje wind, dart hen zou doen hoen en weer wiegelen. Een groot e hond met een muilband om, deed wanhopige pogingen vleeschvan oetn afgekloven been te hallen. Het was warm en stil in do buurt. Zoo viel liet raam. De hond stoof op mot den staart tusschen de boe nen, liet do kluif in den steek. 'IUen huizen ver werden ramen opgescho ven op opengeslagen. Overal staken angstige vragende mensc lien gezichten Het geval werd besproken, oön half uur lang wiel. Moraallot bij volkom ear windstilte op vallende vensterramen van moder ns woningen. UN. Gron. Ct.") EEN ENGELSCH OORDEEL OVER HOLLANDERS. De Evening Standard bevat een ar tikel, over den dienstplicht, in welk artikel ook over ons land gesproken wordt. Het blad zegt ,,Wij (Engelsclien) zelf zijn gauw klaar met onze geringschatting voor volken, die een hekel aan het solda tenleven hebben. Neem het geval van de Hollanders, onze wederpartijders in de 17e en 18e eeuw. Er zijn geen koppiger en volhardender menschen. en toen de Hollanders zelf vochten dat was op zee toonden zij zich verreweg 'de geduchtste vijanden die wij ooit ontmoet hebben. Herhaalde lijk waren zij, met gelijke krachten strijdende, tegen ons opgewassen, en zelfs in hun achteruitgang was de slag bij Kamperduin, alles in aan merking genomen, een zwaarder strijd voor ons dan Trafalgar. Maar soldaten waren de Hollanders niet niet, omdat zij lafaards waren, maar omdat zij het te druk met handel en nijverheid hadden om zich aan het onvoordeelige wapenbedrijf te wij den. Zij verdienden geld en betaalden er anderen en armer lieden voor, om met hun vijanden oorlog te voeren. Het gevolg was, 'dat wij met een vol komen onbillijke minachting op mijn heer neerzagen. Wij vonden hem een lafhartige» burger en ondanks al zijn welslagen in den handel, zijn rijk dom, zijn geestkracht, zijn heerlijke kunst konden wij hem niet achten." RIJKSPOSTSPAARBANK. De directeur der Rijks-Postspaar bank, de heer Armand P. Th. Sassen heeft met het oog op het bezoek van H. M. de Koningin aan het gebouw dezer instelling te Amsterdam, een schets samengesteld van het 25-jarig werk der Rijks Postspaarbank. Aau een ara* uk van au versiag oni- leenen we de volgende cijfers Op 1 April 1.1. bedroeg het aantal inleggers 1.209.114, het bedrag der in lagen in het jaar 1905 61.446.453.97^ en het saldo tegoed op 1 April 1.1. 132.804.110.17$. Door de schoolkinderen werd in 1905 in spaarbankzegels belegd een som van ƒ77.445. Door werklieden werden in 1905 40.747 boekjes genomen, door zeelie den 713 boekjes, waarop belegd werd ƒ218.610.16. In 1898 werd een Postspaarbank in Ned. Oost-Indië opgericht, in 1904 een in Suriname. HET VREDESPALEIS. Uit Den Haag ontvangen we den uitslag van den wedstrijd voor het Vredespaleis. Geen Nederlander komt voor op het lijstje. Ziehier de bekroonden le prijs 12.000. L. M. Cordonnier te Rijssel 2e prijs ƒ9000 A. Marcel te Parijs 3e prijs 7000 Franz Wendt te Gharlottenburg 4e prijs ƒ5000. Otto Wagner te Weenen een prijs van ƒ3000 aan Howard Greenley en H. S. Olin te New York. en een prijs van ƒ3000 aan Franz Schweehten te Berlijn. De winnaar van den eersten prijs zoo schrijft men ons uit Den Haag er bij de heer Cordonnier uit Rijssel, lis ongeveer 48 jaar. Hij is de zoon van een timmerman aannemer en was oorspronkelijk bestemd tot offi cier van de genie, doch toen zijn va der zag dat liij zeer veel liefhebberij had in de architectuur, gaf hij hem een architectonische opleiding. Door dat hij in Noord-Frankrijk woonde was hij in staat studie te maken van Fransehe kasteelen en tevens bij zijn ontwerpen de Vlaamsche en Holland- sche kunst dn toepassing te brengen. O.a. is het Raadhuis to Duinkerken door hem gebouwd. Hij is ook de eer ste prijswinner geweest bij de prijs vraag in 1885 voor de beurs te Am sterdam, welk ontwerp nimmer is uit gevoerd. Het nu bekroonde ontwerp Vredespaleis is uitgevoerd in den stijl der kasteelen in het Noorden van Frankrijk en in baksteen en berg steen opgetrokken met 3 A 4 torens, waarvan twee aan den voorgevel, tus- sehen welke de middenbouw verrijst. Het ontwerp dat den tweeden prijs behaalde is uitgevoerd in h$t karak ter van het Petit Paleis te Parijs. Het ontwerp dat den derden prijs ver wierf is in „klassieken" stijl uitge voerd. Het vertoont zuilen-ordonnan ties met een grooten koperen koepel bekroond. De vierde prijs viel ten deel aan een ontwerp dat eenvoudig doch deftig is gedacht. De vijfde prijs is in Franschen re- naissance-stiji met een lagen koepel, terwijl het ontwerp dat den zesden prijs won een voorbouw met fronton vertoont, terwijl een koepel den mid denbouw bekroont. tN. R. Ct.) BRANDEN. Op het dienstbodenkamertje van het bovenhuis, Kalverstraat 114 te Amst.erdJani, bewoond door de fami lie P. D. van Rhijn. ontstond Vrij dagmorgen in de vroegte brand. De oorzaak is waarschijnlijk het ver zuim om Donderdagavond de kaai-s uit te blazen. Het vertrekje, de vlie ring en een gedeelte van het photo- graphisch atelier van den heer Van Rihijn zijn uitgebrand. Vrijdagmiddag ontstond er brand op den zolder van perceel Bloem- straat 102 te Amsterdam, dienendie als werkplaats van den meubelma ker J. du Crocq. De oorzaak is waar schijnlijk het in brand geraken van een petroleumstel, waarop lijm te koken stond. De zolder brandde ge deeltelijk uit en de gereedschappen gingen verloren, tot groote schade van den eigenaar, die niet verzekerd was. BOERENKOOPDAGEN. Men schrijft uit Zeeuwsch-Vlaan- deren In de maand Mei worden hier door uitscheiding of verandering van be drijf vele boerenkoopdagen gehou den. Zoo'n boerenkoopdag is voor •velen in deze streken een ware ker misdag. Op zijn Zondags uitgedosi. trekt ieder uit de buurt, jong en oud, er heen. Enkelen gaan om iets te koopen .de meesten echter om zich -te vermaken. Het erf. waarop de ver knoping gehouden wordt, is dan ook meestal in een soort kermisplein her schapen. Hier en daar staan tenten en kramen, soms treft men er zelfs een mallemolen aan. In schuren en stallen worden de dorstigen gelaafd en op den dorschvioer dansen vroo- lijke paren op de tonen eener har monica lustig in het rond. Deze week werden in Zeeuwsch- Vlaanderen, oostelijk deel, drie der gelijke koopdagen gehouden, en wel Dinsdag onder Nontenisse, Woens dag onder Axel en Donderdag under Terneuzeai. Vooral de beide laatste waren druk bezocht, waaronder vele Vlaamsche kooplieden werden opge merkt. Alles werd aan zeer hotoge prijzen verkocht, want het is een eigen aardigheid van de bewoners •uit deze streken men koopt dol graag op een koopdag. Paarden gin gen van 500 tot 1000 gulden. Een 4-jarig paard) bracht nog ƒ1010 op. Een bekalfde vaars ging tot 365, een melkkoe tot 325, zonder te re kenen de 10 percent onkosten. Big gen van 6 a 7 weken werden met 14 a ƒ15 betaald. Sommige oude land bouwgereedschappen werden aan hooger prijzen verkocht dan men ze gloednieuw in den winkel krijgen kan. En dat hoofdzakelijk omdat al les op tijd van betaling gekocht worJI. Dal, 111C11 VWI Wll'S" den crediet 10 percent boven de koopsom betaalt, daaraan wordt. ,naar het schijnt, niet gedacht. UIT DEN VALKENBURGSCHEN GEMEENTERAAD. Aan de orde is de hoofdelijke om slag. Voorzitter. Er is thans een raads besluit om de lijst van B. en W. te behandelen. Dorren. Maar ik hel) restricties gemaakt, Caselli. Ach. op een leugentje min der of meer komt 't er bij den bur gemeester niet op aan. Voorzitter. Houd U zulke uitdruk kingen voor U en pas die op U zei ven toe. Caselli. Neen. die pas ik op U toe. America, 't Schijnt den heer Ca selli moeilijk te vallen zich van fat- toenlijke termen te bedienen. Voorzitter. Ja, de heer Caselli ten minste ontzag zich indertijd niet mij uit te maken voor .dief' en nu dit weer. Caselli. Zóó, en ais de wethouder met vuisten op tafel slaat, is dat soms parlementair? Voorzitter. Ik verzoek U te zwijgen en U te onthouden van beweringen, die de waarheid in 't gezicht slaan. Dorren. De heer Caselli heeft nog een voorstel om de lijst van de vo rige vergadering >voort te zetten. Voorzitter. Dat is geannuleerd door 't nu genomen raadsbesluit. Caselli. M. de V., ik protesteer, de heer Dorren heeft restricties ge maakt. Voorzitter. De heer Dorren heeft geen restricties gemaakt. Dorren. Ik stel voor de behande ling van de lijst-Casellr wettig toege voegd aan de lijst van B. en W. Voorzitter Dat is afzonderlijk. Caselli. Dat is niet afzonderlijk, want als we aan de ƒ2400 komen is 't afgeloopen. Ik verlang dus voort zetting van de oude lijst. Voorzitter. U wilt dus uw raadsbe sluit van zoo juist ongedaan maken? Caselli. Ik zeg nog eens voortzet ting van de lijst van den voirigen keer. Voorzitter. Ik zal daar geen ant woord meer op geven. Caselli. Er staan daar nog 2 lui op, die nog niet behandeld zijn. Voorzitter. U heb 't woord niet. Dat hebt U mij te vragen. Caselli. Zoo en waarom behoeven de andere leden dat niet te vragen Voorzitter. Die zijn beleefder dan U. Caselli. Wel, welalg ze allemaal zoo beleefd waren als U dan was 't goed niet waar? Ik vraag nog eens voortzetting -van de vorige lijst. Men gaat nu over tot de behande ling van de lijst van B. en W. waar bij over «ederen naam hoofdelijk wordt gestemd. De Voorzitter leest een paar ma len bij de stemmingen de namen der raadsleden op, om hen daarop met „voor" of tegen" te doen antwoor den en zegt dan ..moet ik zoo tel kens die namen oplezen Casc-lli. Natuurlijk Zeker Voorzitter. Nu maar, daar bedank ik voor. Dat gaat niet. U moet niet denken dat ik bij al die honderden lui voornamen zal gaan zitten op noemen. Daartoe kunt U mij niet forceeren. Mesters. Wij kunnen ieder op de beurt voor of tegen zeggen. Aldus geschiedt verder. (L. K.) T AALVERZAKING. Het weekblad Nederlandse!) e Stem men vestigt er de aandacht op, dat bij het dezer dagen aan de Kamer toegezonden wetsontwerp, houdende goedkeuring der internat, gezond- heidsovereenkomst den 3en Decem ber 1903 te Parijs gesloten, als bij lage is gevoegd de tekst der overeen komst zelf, maar onvertaald De afwijking van de gewoonte wordt aldus gemotiveerd „In afwijking van de bij vroegere conventies gebruikelijke gewoonte, is ditmaal bij de onderhavige overeen komst geen Nederlandsche vertaling gevoegd van den Franschen tekst der conventie. Bij de bewerking van de bedoelde vertaling aan het Departe ment (van Buitenlandsche Zaken) toch is gebleken, dat het leveren van een juiste overzetting van verscheidene technische termen, woorden van col lectieve beteekenis' enz. op ernstige moeilijk te voorkomen bezwaren zou stuiten. Dit was ook het oordeel van den ter zake der vertaling geraad- pleegden afgevaardigde ter conferen tie. den heer dr. Ruysch." Deze verklaring, zegt Ned. St., ver schijnt nog in een eigenaardig licht- wanneer men zich herinnert, dat er bij vroegere gelegenheden nog al eens geklaagd is oven- de slechte vertalin gen, door het genoemde departement van teksten van verdragen en wetten gegeven. „Aan het Buitenhof beschikt men blijkbaar niet over de daarvoor bere kende krachten en na een nieuwe, nu vergeefsc'he. poging, legt men er het bijltje bij neder en bedekt men zijn onvermogen met den mantel der lief depardon, van dr. Ruysch!" Het blad heeft zich gewend tot iemand, die zich meer met de verta ling van dergelijke officieel© stukken belast had gezien, en ten antwoord ontvangen, dat de overeenkomst ze ker geen gemakkelijke stof opleverde, doch dart hij wel moeilijker stukken had bewerkt en een voor Nederlan ders begrijpelijke vertaling best te le veren was. Het acht het hoog tijd, dat het personeel van het bewuste depar tement met goede vertalers wordt aangevulddan zal ook de gewoonte wellicht ophouden om allerlei kennis gevingen van vreemde regeeringen onvertaald in de „Staatscourant" op te nemen." EEN OUD GEDIENDE. Bij de firma Couwenhoven te War mond is een bloemistknecht thans Tiwle 71 jn or- tin Gianni De man, die 81 jaar oud is, verricht, nog steeds opgewekt zijn arbeid. EEN EXCURSIE VAN KAMERLEDEN De Eerste Kamerleden, die deze week een bezoek brengen aan ver schillende deelen van Noord-Holland, waren Vrijdag te Den Helder, ter be zichtiging van de marinewerf, het pantserschip „Tromp", verschillende vestingwerken en het rijksstation voor het onderzoek der zee. Na ont vangst door den vice-admiraal Went- holt maakten de heeren 's morgens een zeetocht met de sleepboot „Hercu les". daarna werden de werf en de „Tromp" bezocht. De ingenieur Jhr. Rappard gaf de noodige inlichtingen. Ook wenden de forten ..Erfprins" en „Kijkduin" bezichtigd, onder leiding van de zee-officieren Tuckerman en Hamming en den siafkapitein Aron- stean. TRAGI-COMISCH. Het tweede bedrijf van het tragi- comische stuk waarin de gefailleerde stucadoor G. op het Schoolholm, te Groningen de hoofdrol vervult, is Woensdagavond afgespeeld. Dit tweede bedrijf is beginnen met zijne weigering om den curator de verlangde inlichtingen te geven. Er volgde een bevel van den officier van justitie om den man te airesteeren. Twee veldwachters togen uit, om het bevel ten uitvoer te brengen. Ook nu weer moest de^deur geforceerd wor den. Ook nu weer lag de man te bed. De veldwachters verzochten hem zich te kleeden. Hij weigerde. Dan maar ongekleed meeEn in een ge waad, dat zelfs voor een warmen dag als Woensdag te luchtig moet wor- der genoemd en barrevoets is de man door de veldwachters naar het poli tiebureau gebracht, vergezeld door de straatjeugd. Van het politiebureau is hij naar het huis van bewaring over gebracht, om daar te blijven, totdat hij de gewenschte inlichtingen zal hebben verstrekt. (Prov. Gron. Ct.) KATHOLIEKE ARBEIDSTERS. Te Enschedé is opgericht de eerste R.-K. arbeidstersvereeniging in Ne derland. Een voorloopig bestuur van 7 leden is gekozen. De ontworpen sta tuten zullen aan de bisschoppelijke en de koninklijke goedkeuring worden onderworpen. HOLL. HYPOTHEEKBANK. Onder reserve deelt de ..Tel." mede. dat bij commissarissen van bovenge noemde bank het voornemen bestaat, om onder hun garantie uit te geven certificaten, rentende 4 pCt., ter ver vanging der gesignaleerde pandbrie ven der bank. om zoo te voldoen aan hunne aansprakelijkheid voor 't door bona fide houders van de pandbrieven te lijden verlies. TWEEDE KAMER. De uitvoering van de Kinderwetten is gerögold bij bestuursmaatregel. Daarbij is aan veraanagtingen, die voor subsidie wegens verpleging van kinderen in aanmerking willen, komen dén eisch gesteld* van een eigen ge sticht, voorts was co-educatie van jongens en meisjes verboden en gelast dat de bedden dloor tussobenschotten moesten gescheiden zijn. Deze' eascher. aldus interpelleerde de heer De Ridder waren belemmerend geble ken voor de uitvoering der Kinder wetten. Wilde de Minister ze handhs- ven of niet Minister Van Raai te antwoordde, dat deze eisóhen gesteld waren na rijp overleg, door zijn voorganger' en hij wionschtio ze te handhaven, doch mild zijn bij de toepassing en ruime termijnen laten voor de naleving der eisohen. De heeren Regout, Ter Laan en Taima drongen nader aan op het los laten van den eisch van een eigen gesticht en drongen ook aan op mil der toepassing van de wet, wat de eisclien betreft aan A'ereenigirrgen en stiohtiïrgien. Maar de Minister- bleef onvermurw baar, al zegde hij ook overweging toe. Daarna volgde de interpellatie van den heer Van der Zwaag over den uitgezetten Spanjaard José Vi- nas. Men herinnert zich dart de feiten inde kranten hebben gestaan. Dennan heette te Utrecht „gepakt", 57 uren gevangen" gelhouiden en zonder vol doende redenen uitgeleid. An arc bisten jac El ?,T-vroeg de heer- Van der Zwaag, die overigens krasse uitdrukkingen gebruikte, als „schan delijk" enz. Ilij kwam bij den Minister Van Raalte van een koude kermis thuis. Daverend gelach ging op, toen de Mi nister mededeelde, dat de man geen Spanjaard was en geen José Vittas heette. Ofschoon vau een zeer verdacht uiterlijk, werd hij niet aangehouden, maar vroeg een agent te Utrecht naar oen wisselbureau en naar de firma Ruysch. De agent naai hem naar het bureau mede. Daar gaf hij op tó hee- ten Lucien Jules Baptiele Poireau, hij had brieven en Briefkaarten bij zich. naar allerlei steden in Europa, gericht aan Bamadon of anderen hij was uit Frankrijk gegaan om zich aan zijn militaire plichten te onttrek ken. was in Spanje in een anarchis tisch complot betrokken geweest en deswege was Item daar het verblijf ontzegdte Parijs genomen informa ties toonden aan, dat Poireau ivoor werker washij had een pas bij zich ten manie van José Vinas, hem gege ven om die aan den betrokkene te overhandigen. Hij had geen noe menswaardig bedrag 5 a ƒ6) aan geld en geen papieren te zijnen na- mder was geen grond om aan te ne men, dat hij werk zou vinden en daar om wias er alle reden om hem over de grenzen te zetten. Dat is geschied, en de Minister nam het ten volle voor zijn verantwoording. De heer Van der Zwaag begreep, dat hij eën mal figuur bad gemaakt, maar hield toch vol, dat de Utrecht- sche politie verkeerd had gehandeld, wat de Minister bleef betwisten. Na die afdoening, zonder debat of stemming, van een aantal kleine za ken, werd de beraadslaging hervat over liet Arbeidscontract, en wel bij <Lo quaoUiio rloi- voj-fVH rOiifingf-Ti van de werkgevers tegenover zieke ar beiders. Een paar amendementen werden toe gelicht ien de beraadslaging verdaagd tot Dinsdag 11 uur. SC.HOOLTOESTANDEN. Men schrijft aan „Het Volk" Reeds eenige jaren wordt op alle mogelijke wijzen getracht den Schoon hof- enschen gemeenteraad zoover te brengen, dat hij eindelijk eerfs een behoorlijke school stelt in de plaats van het ongezonde, ondoelmatige kinderpakhuis. dat nu voor het open baar onderwijs dient. Minister Kuy- per heeft er indertijd achter heen ge zeten minister Rink eveneens doch de heeren lappen het aan hun laars Nu heeft voor eenigen lijd de inspec teur van de volksgezondheid de school wegens onvoldoende verlichting, luchtveiversching enz. afgekeurd, en de sluiting bevolen op 15 Juli. De gemeenteraad' ging in beroep bij Gedeputeerde Staten, en nu dezen een onderzoek komen instellen, heeft de anti-revolutionaire wethouder de stank-urinoirs, waar nooit naar om gekeken wordt, laten reinigen en car- boliseeren. In een beeft hij een nieu wen cementen vloer laten leggen; er zijn gordijnen opgehangen, enz. enz.; alles om den indruk te geven, dat de boel in orde is. Er zijn te Schoonhoven tw;ee Chris telijke scholen en de derdie, een ka tholieke, is in aantocht. Om dién bloei van dit onderwijs schijnen de heeren meer bezorgd te zijn dian om het. aan •hun zorgen toevertrouwd© openbare. DE WATERSNOOD. Uit Amsterdam meldt men Administrateuren van de algemee- ne vereenigde commissie ter leniging van rampen door watersnood, zen den eene verantwoording van inge komen gelden groot 3.628.50. Het totaal van ingekomen giften bedraagt thans 33.616.801/2. ONGELUKKEN. Een anderhalf jarig meisje, het eenig kind van dien landbouwer D. V., on der Sint Maartensdijk, is in een mod dersloot op de hofstede verdronken. Tusschen Gouwsluds en Goudsche Rijpad (gemeente Alphen) is een vier jarig meisje te water geraakt en ver dronken, doordat zij, spelende met an dere kinderen van een zandhoop af gleed, welke dienen moest tot dem ping van een sloot. Gistermorgen moesten de genees- heeren besluiten tot de amputatie, even beneden de dij, van liet vreese- lijk verminkte been van mej. M. van L.die nabij de Heerenstraat te 's-Gra- venhage door de tram werd overreden. De toestand is, de omstandigheden in aanmerking genomen, niet ongunstig, doch blijft nog steeds zeer ernstig. („Res. Bode"). DE MOORDAANSLAG TE LEEUWARDEN. Akke Kobus. liet slachtoffer van den bekenden moordaanslag aan het Nieu we Kanaal zal Maandag a.s. hert Stadsziekenhuis voor goed verlaten en zich naai' Groningen begeven, t g< einde zich in hert Academisch Zbk« ai huis onder behandeling van profess Koch te stellen. Het meisje zal ee b vrij ernstige operatie moeten oud v. gaan aan tien hals, welke opera; noodzakelijk is door de haai- in I h cember toegebrachte wouden. n („Lw. Crt. e INGEZONDEN MEDEDEELINGEK r k 30 Cent per Regel. d EEN OPEN ANTWOORD. Heeft de getuigenis van een Uw vrienden waaide voor U Kunni wij ons verlaten op personen die u 1 kennen Heeft de opinie van ei i Uwer stadgenooten voor U niet me j waarde dan dezulke van een vreei deling? Hecht gij meer geloof ai lieden die ver af wonen, dan as menschen uit Uw omgeving Wij g 1 looven het niet, want hier kunt U gemakkelijk van de waarheid een bewering zelf overtuigen. Mejuffrouw de Jeu. Groot Heili land 21, te Haarlem, zegt ons Vó het gebruik van Foster's Rugpj Nieren Pillen hel) Lk vele jaren ge! den aan pij n in den rug en in de z den. Het water kwam moeilijk en waren dikwijls 'kleine steentjes terwijl het meestal troebel wa 's avonds waren mijn enkels opj zwollen. Mijn eetlust was zeer slee geworden en den geheelen dag h ik een afgemat gevoel. Ik was d ook zeer verheugd dat ik met Uw ii stekend middel bekend raakte, wa reeds na verloop van een paar dag bespeurde ik een aanmerkelijke v; lichting en toen ik éen enkele do geëindigd had, was ik geheel gei zen. Mijn pijnen waren weg en urine was weer helder. U zult me e genoegen doen wanneer U het bow staande wilt publiceeren, want ben er van overtuigd dat vele m« schen hierdoor geholpen kunn worden. Het gevaar dat een nierziekte zich slepen kan. De nierziekte ka zachtjes aan en men kan haar jar onder de leden hebben zonder dat lijder de ware oorzaak zijner kw£ kent. Misschien heeft hij hoofdpij pijn in de leden, zenuwpijn, hei pijn, rheumatiek, een gevoel van ov spanning en buitengewone prik! baarheid of vermoeidheid en n& slachtigheid, hartzwakte, waterzuc enz. Verzeker U -dat men U de e c h Foster's Rugpijn Nieren Pillen get dezelfde die mejuffrouw de Jeu j had heeft. Zij zijn te Haarlem vi krijgbaar bij de heeren K. van Ed Spaarae 38, J. J. Göppinger, Groc Houtstraat 147a en J. van Gulik, Zi straat 98. Toezending geschiedt ontvangst van postwissel 1.75 vo éen of 10.— voor zes doozen. P. L. ENGELENBERG Bouqnetten Palmen Salondeeoratiën Lampehangers Lampegarneeringes Rechtszaken PERSONEELS BELASTING. Vrijdag stond voor de 5de kan der Rechtbank te Amsterdam een neeslieer terecht, wegens het niet ledig nakomen zijner verplichting aangifte voor de Personeels belastii Hij had namelijk in plaats van dr slechts twee dienstboden opgegeu De derde dienstbode, die hij had m ten opgeven, volgens de adimnistra was de koetsier, met wien hij woonlijk zijn patiënten afreed. Uit de behandeling der zaak ble dat de dokter vijf k zes ja art' gelea met een stalhouder een mondelh overeenkomst had aangegaan, hetm voor 80 cent per uur te rijd) Volgens den stalhouder had hij het sluiten van hert contract teve een vasten koetsier bedóngen, De dokter zelf ontkende een vast koetsier bedongen te hebben. Verder betoogde hij, dat de koets niet in zijn dienst, maar in diei van den stalhouder was. Mr. Mouthaan, Rijksadvocaat, mee de dat licit in de bedoeling van a) 20 der wet op de Persooeele BellasU iiigrt, dJat de koetsier', van wien qua) tie, wordt beschouwd als te zijn vasten dienst van den geneeslieer. H spelletje, door den beklaagde gesp# duurt al zeven jaren. De ontduikt loopt over een bedrag van 34.35 i jaar. Het maximum der boete is d vijf maal ƒ34.35 of ruim ƒ170. Hij s niet hert maximum vragen, maai' t<x waar het opzet was de administral willens eai wetens om den tuin te I den, ƒ100 boete, subsidiair tevervs gen door een hechtenis als de Ree! bank goed zal vinden te bepalen. De beklaagde kwam tegen de we den, dat hij willens en wetens de 1 1 lasting had ontdoken, met klein i I Hij acht zich een te fatsoenlijk nu om dat te doen. Hoo de Rijksadv caat opzet durft veronderstellen e>en medicus, verklaart hij niet te t grijpen. IX verklaring van den sü houder, dat de koetsier in zijn vast) dienst was, was de druppel, die d emmer deed overloopen. Hij wist n) eens den naam van den koetsier, toen hij een huwelijksaankondigt van hem ontving, moest hij bij r. vraag van andieren vernemen, dat b 1 de koetsier was. „Juist" zeikte Rijksadvocaat rijd ook wel eens, maar ik hel) nc nooit een verlovings- of huwelijkss» kondiging van den koetsier ontval

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 6