NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 23e Jaargang. No. 7020 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. WOENSDAG 16 MEI 1906 A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN AD VERTENTIÈN: PER drie maanden: lÉitlL Van 1—5 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem J 120 Haarlem van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Reclames 30 Cent per regel. Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der 'OBiJ' Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente)1.30 JJjVV Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing: Franco per post door Nederland1.65 Wr 50 Cts* voor 3 P,aatsingen contant. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37 Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. de omstreken en franco per post .- 0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. <5*^ Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Atet uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. AOENDA Woensdag 16 M e i. a lu2.1ekt.ent in den HoutHaarl. Mu- ziokkorps le avond-concert. OM ONS HEEN /AT DE GEMEENTE-HUISHOUDING VROEGER KOSTTE. De gemeente»-begrooting van gewo- mkomsten en uitgaven over 't jaar 850 Joopt over een totaal bedrag van - aim ton. Die voor 't jaar 1906 oopt over een som van achttien en ten halve ton. Het verschil tusschen deze twee j lei's is welsprekend. Het toont dui delijk aan, hoeveel beperkter toen de [emeentelijke bemoeiingen waren, dan ze tegenwoordig zijn. Want met de toeneming der bevolking kan men wei iets, maar lang niet alles ver- i daren. In dat jaar 1850 was de be- i. rolkiug 24012 zielen en heden ten is ze nog niet driemaal zoo groot. Waren dus de verhoudingen ongeveer gelijk gebleven, dan zou de begroeting van 1906 een som van 71 ton niet hebben overschreden. En we zien, dat het cijfer voor 1906 meer dan het zevenvoud van dat van 1850 uit maakt. De heeren van ruim vijftig jaar ge leden hadden het niet zwaar. Terwijl onze tegenwoordige begrootingen de twee vel druks al overschrijden, ken men het toen met een bladzijde of wat af. Belastingen hieven ze toen ook al, maar anders. Terwijl in onze da gen zooveel mogelijk gestreefd wordt naar directe belastingen, omdat de indirecte wel eens wat ongelijk kun nen treffen, hadden de vaderen meer niet de indirecte op. Die voelde je niet vonden ze en 't is waai' niemand proefde aan zijn broodje, of voelde aan zijn kachel, dat er zooveel belasting was op 't gemaal en op de turf en kolen. Maar betalen moest je ze tochOnder de Stedelijke Accijnzen en Belastingen voor 1850 vinden we niet minder, dan ƒ70.000 voor het gemaal, ƒ23.700 voor het ge slacht (dus voor vleesch), 34.000 voor gedistilleerd, 7.500 voor wijnen, ƒ29.000 voor turf en kolen en ƒ3000. roor brandhout. Zelfs de bouwmate rialen brachten een aardig duitje. 3500.— aan belasting op. Haven- en Icaaigeld brachten destijds ƒ18.000. op, een paar duizend minder dus, dan tegenwoordig, maar er was nóg een belasting die de menschen aar dig duur te staan kwam het zegel recht, dat voor 20.655 te boek staat. Maar net personeel kneep ze niet zooals in onze dagen. Men noemde toen de opcenten op 's rijks midde len additioneele cents. Welnu, het geheele bedrag daarvan voor grondbelasting en personeel was niet meer dan 7300.plus een afzonder lijke post voor belasting op de huur waarde, die in 't jaar '50 op ƒ16000.— werd geraamd. Samen dus 23.300 tegen ƒ244.900, die we tegenwoordig moeten opdokken voor opcenten op gebouwde en ongebouwde eigendom men en op personeel. Tegenover zoo'n •verschil mag men niet al te slecht denken over een post van ƒ7500.—, die de burgerij aan poortgelden had te betalen. Hoe kwam het, dat de vroede va deren in die dagen met zóo weinig i geld de gemeente-huishouding aan den gang konden houden? Eenvou dig omdat verschillende uitgaafpos ten oneindig lager waren, dan tegen woordig. Ik zal een paar van de merkwaardigste noemen. Op onze begrooting roor het loopende dienst jaar 1906 vordert alleen het lager on derwijs een som van ƒ281.730, vaar ruim 107.000 van afgaat voor school gelden en subsidie van het rijk. Rest dus te betalen 174.000. Maar aan zul ke sommen dachten de voorvaderen niet. Wat zij aan de Stads-Scholen hebben te betalen is niet meer, dan f8650.- Dat is alles. De Latijnsche •chool kostte het sommetje van 10.de teekenschool circa ƒ1600, de genees-, heel- en artsenij- fiiengkundige school ruim ƒ1000.—. Dat was al, behalve ƒ450.voor de industriescholen en 1000.— als toe- aan de ..Gallerij voor Schilder stukken", die (nogal merkwaardigi onder het hoofdstuk openbaar onder wijs zijn geboekt. Er waren in die dagen maar vier zoogenaamde stads-armenscfholen en éen stads-burgerschooi. De vier on derwijzers van die armenscholen (hoofden zouden we tegenwoordig zeggen) werden gezamenlijk beloond met de kapitale som van 2650.wat nu ongeveer de bezoldiging van éen schoolhoofd is, namelijk ƒ1900.—plus 500.— voor woning. De ondermees ters zullen evenmin vet gesopt heb ben, zij moesten het me;t hun allen in de vier scholen voor ƒ2600.doen en eerst op den dienst voor 1856 vinden we dat cijfer verhoogd op ƒ4100.— omdat de Schoolcommissie en de schoolopziener uitbreiding van hun aantal en verhooging van hun trak tement hadden noodig gevonden. En voorzeker, weelde zal dat ook toen nog niet geweest zijn. Een andere post, die een verbazend verschil oplevert, is die voor de poli tie. Het is een onopgeloste vraag, of de menschen vroeger zoo boos en slecht niet waren, dan wel of de po litie hun meer ontzag wist in te boe zemen. Hoe zou het anders mogelijk zijn, dat de lieele bewaking van de stad een halve eeuw geleden bestond uit vijftien agenten, waarvan er acht 450.en zeven 350.— per jaar ver dienden, benevens uit de diensten van twee veldwachters en buitengewone assistentie, waarvoor te zamen 350.— is uitgetrokkenTegenwoordig kos ten de agenten van politie alleen aan jaarwedden al 75000.en van in specteurs en adjunct-inspecteurs wist men toen in 't geheel niet af. De eenige weelde, die het stadsbestuur •zich veroorloofde, was dat het er twee Commissarissen van Politie op na hield, een eersten op 1500.en een tweeden op 800.— salaris. Dan was er de gemeente-reiniging. Ik wil niet beweren, dat er in 1850 zulke hooge eischen werden gesteld als tegenwoordig, maar de kosten waren dan ook heelwat geringer. Ze waren zelfs van dien aard, dat een particulier nog kans zag er wat aan te verdienen, want de gemeente kreeg van hem 1500.pacht en was daar mee, in den lettei'lijken zin, van de heele rommel af. Tegenwoordig levert de gemeentereiniging een schadepost op in ronde cijfers van 60.000. Natuurlijk was destijds ook het huishoudelijk bestuur goedkoopev. De tractementen waren nog zoo hoog niet. De burgemeester en zijn drie wethouders genoten samen nog geen ƒ5000.nu ƒ13000.de leden van den Raad dachten nog niet aan pre sentiegeld en de Secretaris moest met 2200.tevreden zijn, terwijl we het tegenwoordige traktement van ƒ4000 nog maar zoo zoo vinden. Alleen de ontvanger is vrijwel gebleven wat hij was. Zijn salaris was toen al 3000.— en is sedert dien maar met 500. gestegen. Maar de kosten van de Se cretarie zijn natuurlijk zeer toegeno men. Ze waren toen nog geen tien duizend gulden en zijn nu de vijf en dertig duizend te boven. Toch is juist deze vermeerdering van uitgaven met de toeneming van het zielental der gemeente zeer wel te verklaren. De cijfervergelijking bewijst in elk geval, dat de gemeente weinig kostbaarder bestuurd wordt, dan in 1850. Maar éen post is er, die meer dan eenige andere de toeneming van onze jaarijksche uitgaven verkla ren kan. Het is de post van renten en aflossingen. In 1850 wordt daarvoor een som van iets meer dan ƒ28000. vereischt, een bedrag dat in 't niet verzinkt bij de sommen die daarvoor tegenwoordig moeten worden opge bracht. Voor 1906 is het totaal niet minder dan ƒ572.000. En nu moet de lezer van dat gedrukte cijfer niet har der schrikken, dan noodig is. Daar onder is namelijk drie en een halve ton ongeveer voor renten en aflossin gen van de gemeentelijke duinwater leiding en van de lichtfabrieken, die per slot van rekening door deze stich i.ingen zelf worden betaald. Maar toch blijft er dan nog een som van ƒ220.000 in ronde cijfers over,die tegenwoor dig elk jaar op de gemeentebegroo- ting moet worden gebracht. Terwijl dus de bevolking nauwelijks verdrievoudigd werd, is de post voor rente en aflossingen ongeveer verne- genvoudigd, een gevolg natuurlijk van scholenbouw en van veel hoogere eischen aan publieke werken, dan vroeger gesteld werden. Adres aan de besluiten tot stichting van een nieuw museum, die onlangs genomen zijn. En dan het onderhoud niet te ver geten Zesduizend gulden per jaar besteedden ze in 1850 aan straten en wegen, nu kost het onderhoud meer dan 87000.Vierduizend aan de wandelplaatsen en plantsoenen, te genwoordig 39000.Drieduizend aan baggerwerk, nu ƒ17000.Tel dat eens op en vraag dan nog eens, waar het geld blijft. En onder de weinige posten die niet in verhouding toena men, vind ik er een, waarover we ons niet eens mogen verheugen. Voor stadsdoctoren besteedde men in 1850 ƒ3800.- in 1906 zal er een som van 5875.voor uitgegeven worden. Hieruit blijkt, dat de lijn van slechte betaling der gemeente-geneesheeren nog altijd doorgetrokken wordt. J. C. P. Buitenlandsch Overzicht DE DOEMA-VERGADERINGEN. In de eerste Doema-vergadering zei- de de afgevaardigde van Odessa, prof. Stjepkin. in een redevoering over de amnestie o.a. het volgende 7 Wij moeten trachten een geheel zui vere verhouding te scheppen tusschen ons en de hoogste macht. Dat wij am nestie eischen, beteekent niet, dat we ons tevreden stellen mat een eenvou dige begenadiging van veroorde I- den, maar tevens dat we er op staan, dat ons beginsel wordt erkend. We kunnen de gevangenen thans niet meer als misdadigers beschouwen, nadat de regeeringsvorm, dien zij heb ben trachten ten. val te brengen, wer kelijk gevallen dis. Hoe zouden we niet amnestie eischien voor mannen, voor wier daden we mede verantwoorde lijk zijn, daar we zelf deelnamen aan hun strijd-? Het is alleen aan htM'toe val te dlanken, dait onze medestrijders in de gevangenis werden gebracht, terwijl wij thans hier als volksverte genwoordigers zitten. Al hebben wij het program der revolutionnailre par tijlen niet goedgekeurd, al zijn wij on zen eigen weg gegaan, wij dragen ■toch met hen de verantwoordelijk heid, want het is ons onmogelijk in hunne denkbeelden iets miscladigvS te zien. In de tweede vergadering van de liijks-Doema, kwam DE AMNESTIE-QUAESTIE, die reeds den vorigen dag afgedaan scheen, weder op het tapijt. Een ar beider en een boeren-afgevaardigde stelden voor, dit vraagstuk onmiddel lijk op te lossen en aan den Tsaar eene deputatie te zenden, met het verzoek eenige haast te maken met zijne beslissing. De vice-president, prof. Gredeskoel, zeidie daarop het volgende ,Onze verantwoordelijkheid is zeer groot, we moeten ieder conflict deze zaak vermijden, daar we nog een menigte andere belangrijke vraagstukken op te lossen hebben, zoo<als bijv. de agrarische quaestie en het arbeiders-vraagstuk." Na den vice-president nam graaf Heycten, lid van den ,,Bonid van 17 Oct.", het woord. Hij verklaarde het volstrekt oneens te> zijn met de spre kers, dié de amnestie hadden willen doen voorkomen als een rocht en niet als een genadie van' deai vorst. De amnestie", zeidé hij, „is liet bijzonder privilege van den Tsaar en de Doema heeft geen recht ze te eischen. De Tsaar heeft gezegd, dat hij de vrijheden van het volk zal hand haven, op de Do erna rust de plicht, niet aan de vrijheid van dén Tsaar te tornen." Deze redevoering vond grooten bij val, ook bij de kadetten. Daarna deed prof. Kowalewski het voorstel, om, daar de Doema de bemiddelaarster is tusschen den Tsaar en het volk, den president naar den vorst af te vaar digen, om de amneistie als genade toe te staan. DE LEDEN VAN DEN RIJKSRAAD hebben beraadslaagd over het adres van antwoord aan den Tsaar. Over de amnestie liepen de meeningen uit een graaf Witte sprak er vóór, als zijnde liet eenige middel om de ge moederen gerust te stellen, ten einde niet zoo als velen vreezen, een revolu tionaire beweging te zien aangroeien, en wanneer de Rijksraad den Tsaar amnestie voorstelt, dan zou deze, meende Witte, niet weigeren. Schipof stelde voor een verandering in de fundamenbeele rijkswetten te beproeven. DE TSAAR HOORT ALLES De „Times" weet uit Petersburg mede te deéleu, hoe het kwam, dat Tsaar Nikolaas bij de aan den voor zitter der Doema verleende audiëntie zoo precies tot in liet minutieuse toe op de hoogte was van het gesprokene, en Wet gebeurde ter eerste zi tting van de Rijksdoema. Achter hot gestoelte van den voorzitter is namelijk in den muur een onzichtbaar toestel aange bracht. waardoor de Tsaar in zijn pa leis te Peterhof van al het verhandel de nauwkeurig kennis neemt. En naar verzekerd wordt, brengt de Tsaar uren aan het microphonisch toestel door. Zijn ooren zullen dian wel eens ge tuit hebben 1 DE TURKSCH-EGYPTISCHE GRENSQUAESTIE. In ihet Engelscbe Lagerhuis deelde Sir Edward Grey, minister van bu'- temiandscihe zaken, Maandag mode, dat de Porie den Engelschen gezant te Konstanjtinopel O'Connor had me- dégedeeld, dat Tabah en alle naburi ge plaatsen, in den jongsten tijd door Turksche troepen bezet, ontruimd zijn. Later was een nota ontvangen, mededeelende, dat de Porie niet wil tomen aan het telegram van 8 April commissie zou worden benoemd, tot 1892, volgens hetwelk een gemengde "t maken van een topographisch over zicht en een kaart om de grens vast te stelktn, ten einde de status quo te handhaven op den grondslag van dit telegram en dat de grens zou looper van Bufeth in Z.O. richting in een bij na rechte lijn naar een punt, niet minder dan drie mijlen van Akabah. De Britsche regeering aanvaardde dat antwoord, dat hoop geeft op een bevredigende regeling, cok voor de omdJerdéeUen. DUITSCHLAND EN OOSTENRIJK De Oostenrijksche president van den ministerraad, sprekende tot zijn kie zers te Temesvar over het verbond met Duitsahland, zeide. dat alle par tijen, met uitzondering van een kleine groep, dit verbond vrij houden van elke avontuurlijke poging en van alle geruchten, welke op geen grond be rusten, zooails dit, dat Duitschiamd zich zou bemoeid hebben op eenige manier met de Oostenrijksche binnen- landsche aangelegenheden. Ik spreek de overtuiging uit, dat de Oosbenrijk- Hongaarsche monarchie een factor wens ebt te blijven van dezelfde waar de als vroeger in het bondgenootschap met DuitscMand." OVERSTROOMING IN BELG Ie. Een hevig onweer heeft te Leuven onberekenbare schade veroorzaakt; het laag gelegen gedeelte van de stad is overstroomd, het water staat in de straten 80 c.M. tot 1.50 M. hoog. Een muur van 80 M. is ingestort. Ook de Tivoli-brug is bezweken, waardoor het veikeer met Luik geheel is verbro ken. Het schepencollege is in perma nente zitting bijeen. Ook Blauwput en Ivessel-Loo zijn ondergeloopen. Persoonlijke ongelukken zijn niet gebeurd. Drie duizend pelgrims, die op het oogenblik te Leuven zijn, kun nen niet vertrekken. Stadsnieuws In de knel. Maandagmiddag liep een jongen van een jaar of negen op het Spaarne achter een wagen. Daarbij geraakte een der vingers van den knaap tusschen de veeren in de knel. De jongen zette het natuur lijk op een schreeuwen, maar moest noodgedwongen wel hard achter den wagen blijven aanloopen, daar de voerman het geschreeuw niet hoorde. Toen een juffrouw den man op het ongeval opmerkzaam maakte, stopte hij. Het ging echter niet zoo gemak kelijk den vinger uit zijn lastige po sitie los te maken. Eerst, toen men mei behulp van een schi'oevendraaier de veeren oplichtte gelukte het 't be knelde lichaamsdeel te bevrijden. De Watergasfabriek. Hedenmiddag werd ten Raadhuize aanbesteed, het maren van fundee ringen voor gebouwen en vooreenen nieuw te bouwen gashouder, bene vens eenige andere uitbreidingswer ken enz., op het daarvoor bestemde terrein, gelegen in den Veerpolder. tusschen den Oudeweg en het Vuil- rak. Ingeschreven werd als volgt M. v. Ommeren 94.888 P. Hoetjes,115.600 Joh. Macbielse 118.500 G. Bos ..109.900 Maatsch. voorheen W. Arntz en Co. te Mpligen 122.390 W. Smit „109.500 H. R. Reyneveld te Den Haag 99.415 G. J. W. te Dorssen en Aal- borg, Amsterdam 98.900 A. en J. v. Slingerland, Bussum ,.113.624 Gebr. Dessing te Gouda 104.700 W. A. Verbrugge te Gouda 114.400 C. Nieuwenhuizen, Dordrecht 115.300 W .Zuythoff en Zn112.500 Joh. Miezérus 96.457 Math. Nederkoorn ,.119.090 p, v. Duuren 99.980 De overige inschrijvers wonen alhier De gunning geschiedt Donderdag 17 Mei te 2 uur. MAATSCHAPPIJ VAN NIJVERHEID. Maandagavond vergaderde het de partement der Maatschappij van Nij verheid onder voorzitterschap van den heer F. C. Dufour in de tu inzaai van het Café Brinkmann. Na de vaststelling der notulen werd overgegaan tot behandeling van den beschrijvingsbrief voor de 129ste al- gemeene vergadering alhier te hou den op 22 en 23 Juni a.s. Met de meeste voorstellen werd door de vergadering instemming be tuigd Evenwel zal een amendement inge diend worden op een voorstel van het departement 's-Gravenhage. Dit departement stelt n.l. voor het hoofdbestuur op te dragen om bij de besturen van de twee groote Spoor wegmaatschappijen hier te lande hei denkbeeld ter uitvoering voor te dra gen tot het iiouden van een van sta tion tot station reizende tentoonstel ling van emballage, teneinde den be langhebbenden te doen zien, hoe de waren dienen verpakt te worden. Het hoofdbestuur stelt ten opzi •hie van dit punt voor geen besluit te re- men, daar het dit meer aangewezen acht voor de maatschappijen van Landbouw. Het departement Haarlem zal nu voorstellen, dat de Maatschappij van Nijverheid zich in verbinding stelt met een of meer maatsch. van land bouw, om te trachten gezamenlijk bovengenoemde stappen te doen. Na een uitvoerige bespreking werd met 8 tegen 5 stemmen besloten niet mede te gaan mot het voorstel van het hoofdbestuur om art. 100 der Wet zoo aan te vullen, dat de departemen ten 3 ontvangen voor eiken dona teur, die tot hun kring behoort. Besloten werd voor do verkiezing van een directeur te stemmen op den heer U. G. Schilthuis Jzn., koopman te Groningen. Vervolgens kwam in behandeling de reorganisatie van de Kamers van Koophandel en Fabrieken. Kamers van Koophandel. Inzake de reorganisatie van de Ka mers van Koophandel en Fabrieken heeft de Minister van Landbouw, Nij verheid en Handel een vragenlijst aan de Maatschappij van Nijverheid ge zonden. Aan deze vragen heeft het hoofdbestuur er eenige toegevoegd. De besprekingen over do gestelde vragen hadden het volgende resul taat De vergadering achtte het geen be zwaar dat onder het bestaande kies recht soms aan klein-nijver en, klein handelaren en winkeliers, wier belan gen in strijd kunnen zijn met die van den groothandel en de grootnijver heid een te grooten invloed op de Ka mer kan worden toegekend. Splitsing van groot- en kleinhandel en van groot- en -kleinnijverheid ih afzonder lijke Kamers vond de vergadering niet géwenscht. Men meende dat aan forensen het kiesrecht voor de Kamers verleend moet worden ook aan per sonen, die op het platte land in de nabijheid der steden een zaak hebben gevestigd, zoo oordeelde de vergade ring, dient het kiesrecht voor de Ka mer in de nabijgelegen stad te wor den toegekend. Verder achtte men ook gewenscht het kiesrecht te verleenen aan procu ratiehouders. Thans is een bestuur der of medebestuurder kiezer, wan neer hij gedurende 12 maanden zijn zaak bestuurt. De vergadering oor deelde het niet gewenscht dezen ter mijn te verl engen, integendeel achtte zij het beter den geheelen termijn te laten vervallen. Omtrent de aangifte voor het kiezersschap, vond men. dat dit ambtshalve geschieden moet door de Kamers van Koophandel zelve. Men achtte het niet aanbevelens waardig om hen, die in het beschrij vingsbiljet voor plaatselijke of be drijfsbelasting op een daarin op te nemen vraag of zij aanspraak mee- nen te hebben op het kiesrecht be vestigend "hebben geantwoord, ambts halve op de kiezerslijst te brengen. Voorts meende do vergadering, dat voldoende samenwerking der Kamers te verkrijgen isdoor met behoud van de volkomen zelfstandigheid der plaatselijke Kamers gecombineerde Kamers in het leven te roepen van drie of meer Kamers, die daartoe het verlangen aan de Regeering mochten kenbaar maken. Ten slotte was men het met het hoofdbestuur eens. dat aangedron gen moet worden op het verstrekken van ruimere middelen aan de Kamers Afgevaardigden. Besloten werd naar de algemeene vergadering zes afgevaardigden te zenden. Daartoe weiden gekozen de heeren F. C. Dufour, mr. J. C. L. Vlaande ren, H. P. M. A. Vogel, mr. Joh, En schedé, L. C. Dumont en C. H. Julius, Feestelijkheden. De voorzitter deelde vervolgens het programma der feestelijkheden mede. Dit luidt als volgt Donderdag 21 Juni: a. Officieele ontvangst. b. Concert, waartoe een muziek korps en een zangvereeniging zullen medewerken. In de pauze worden lichtbeelden vertoond van foto's betrekking heb bende op de Haarlemsche bedrijven, die in het door het departement Haar lem te dezer gelegenheid uit te geven geïllustreerde boekwerkje over de nij verheid hier ter stede zullen worden beschreven. Voor een plaats in dit boekje "neb ben zich 25 firma's opgegeven. Het werkje wordt in 3000 exemplaren ge drukt en wordt uitgereikt aan de le den der Maatschappij. Verder zullen er aan de verschil lende Rijks- Provinciale en Gemeen telijke autoriteiten exemplaren wor den aangeboden, terwijl ook den in het boekje voorkomende firma's een drietal exemplaren zullen verstrekt worden. Voor de vertooning der lichtbeelden zal de heer M. Binger zijn medewer king verleenen. V r ij d a g 22 Juni: Na afloop der middagzitting wordt den afgevaardigden en het hoofdbe stuur een rijtoer naar Zandvoort aan geboden. Daar wordt in het Grand Hotel een vriendschappelij.ken maal tijd gehouden. Des avonds zullen extra-treinen der E. S. M. gei'eed staan om de deelne mers naar Haarlem, terug te voeren. De heer Julius, directeur der E. S. M., stelde de wagens voor den terug tocht gratis ter beschikking van het departement, met een maximum plaatsruimte, zooals de heer Julius er bij voegde van 1000 personen. Z ate r d ag 23 J u n i: Dezen dag zijn de deelnemers aan de vergadering de gasten van den heer P. Smidt van Gelder, eigenaar van de bekende papierfabriek te Vel- sen. De plaats van bijeenkomst is aan het station ahier, van waar een extra- trein de afgevaardigden en het hoofd bestuur naar de fabriek te Velsen zal brengen. Na de bezichtiging van het bedrijf wordt gedineerd, waarna een extra-trein de tochtgenooten weer naar Haarlem zal terugvoeren. Voor de te maken kosten door het departement Haarlem werd door de vergadering aan het departementsbe- stuur een crediet van 1000.ver leend. Boot, g e z o n k en. Maandagmiddag tegen den voorr avond is bij Spaarndam een der vrachtbooten van het Kaarseladeveer gezonken. Hedenmorgen was men be zig het vaartuig te lichten. Over de hoegrootheid der schade valt nog niets te zeggen. „Weldadigheid xiaar Ver in o gen." Van 25 December 19051 Mei 1906 werden aan extra giften ontvan gen 1600.62* 1—15 Mei 1906 N. N500.— W. B. G. en J H. A. A. K. ieder 100. W. v. V25.— G. H. L. V. en W. D. H. M. ieder 10. Totaal 2345.62' 15 Mei 1905 was ontvangen ƒ3137.37. Naar aanleiding van onze in de dag bladen geplaatste oproeping is door een tiental personen 875 aan extra-giften ingezonden. Vriendelijk dank aan die milde vrienden en vriendinnen onzer vereeniging, mogen nog andere tientallen zich gedrongen gevoelen W. v. V. te steunen. Het lidmaatschap kost slechts ƒ3.per jaar, formulieren ter invulling zijn dagelijks aan het Bureau der veree- niging. Proveniershuis. Groote Hout straat 14 verkrijgbaar. Voor leden zijn deurplaatsjes h te bekomen.

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 7