NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 23e Jaargang. No. 7021 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. DONDERDAG 17 MEI 1906 ARLEIH'S DAGBLAD ABONNEMENTEN AD VERTENT1ËN: per drie maanden: lipt jMlM Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem1.20 Haarlem van 1—5 regels ƒ0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regel. Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der l£5 Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente)1.30 v' Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cis. per plaatsing; Franco per posi door Nederland„1.65^ (gy^ts' voor plaatsingen a contant. Geïllustreerd Zondagsblad, 'voor Haarlem 037'! Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. de omstreken en franco per post „0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. -6*^5 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicitê Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 3lbls Faubourg Montmartre. EERSTE BLAD. AGENDA Donderdag 17 Mei. iroote KerkOrgelbespeling, 23 u. lil lego m Vergadering van den Ge meenteraad. OM ONS HEEN GCGVÏli, HOE HARDDRAVERS GEOEFEND WORDEN. Een van de meest bekende pikeurs j de Nederlandsche banen is de lieer Paul Schönrock. Zijn naam duidt voldoende aan,in welk land zijn wiegje stond, maai* sedert hij daarin vertoefde heeft hij door een groot deel van Europa rondgezworven. Nu woont hij sinds jaren in Holland en kan het hier blijkbaar zoo goed vinden, dat hij naturalisatie als Nederlander heeft aangevraagd. Zijn bedrijf is nu het entraineeren of oefenen van harddravers en het rijden van de paarden op de banen, hetzij voor rekening van anderen of voor zichzelf. Hij is als de meeste mensGhen, die van de paardensport van jongs af hun beroep hebben ge maakt. klein van stuk, maar kijkt blauwe Germanenoogen onver saagd de wereld in en heeft een paar stevige vuisten, die in zijn vak lang niet overbodig zijn. Toen ik Dinsdag ochtend met hem kennis maakte zat hij op een sul-key, bespannen met V i m, een van de harddravers die hij onder zijn toezicht heeft en ede haar dagelijksche portie oefening on derging. Terwijl we een praatje maakten stond de kleine harddraver geen oogenblik stil. Dan draaide ze hier-, dan daarheen, of liep even ach teruit, zoodat we zelf ook telkens van plaats moesten verwisselen, wat juist niet de gunstigste omstandigheid is om een geregeld gesprek te voeren. 't Was te Heemstede, op de baan van liet Oude Slot aan den Meerweg naast het cricketveld, welke oude baan de heer Schönrock daarvoor heeft gehuurd. Een trainer laat an- vreemden op zijn terrein niet toe. de reglementen van de harddra verij- en renvereenaging verbieden aan belanghebbenden af te neuzen, welke snelheid andermans paarden kunnen ontwikkelen, maar de heer Schönrock zal, en terecht, een krantenmensch op dat punt voor onschadelijk hebben ge houden. Trouwens ik zou het geheime kunnen van Vim toch niet verrast hebben, want het dier moet Woens dag in Rotterdam draven en den dag vóór een course wordt het paard nooit vermoeid, alleen maar wat afgestapt, opdat hij zijn krachten voor den wed strijd zelf kan bewaren. Juist reed een stalknecht met een ander paard, Ventura naar huis. Dat dier is een bewijs, hoe lang een paard voor de baan geschikt kan blijven, want Ventura is vijftien jaar en nog een goede draver. Zijn mees ter vertelde, toen ik vroeg wat wel de hoogste leeftijd voor een draver was. dat daar geen zeggen van is. Newbold haalde zijn grootste snelheid op zijn achttiende jaar en werd eerste te Clingendaai, terwijl hij honderd te gen éen stond genoteerd. Dat wil zeg gen, dat wie honderd gulden op het paard wedde, tienduizend uitgekeerd kreeg. ,-Maar toen had ik ze", zei de heer Schönrock, „een halve flesch champagne gegeven." Die bijzonderheid leidde als vanzelf tot de vraag, of er wel meer kunst- mi«Melen werden toegepast. Ja er be staat het zoogenaamde doping, maar dat is door de reglementen niet geoorloofd. Doping is het ingeven van caffeine of strychnine. Caffeine be gint ongeveer drie kwartier nadat het paard het inkreeg te werken en be houdt d'e werking twee uur. Het paard wordt er buitengewoon door aangevuurd, het geeft, zonden' aange spoord te zijn, alles wat het kan, maar de reactie blijft niet uit. Den volgenden dag en nog lang daarna is het lusteloos en suf en wil niet eten, zoodat een goede trainer, nog afge scheiden van het verbod, dergelijke middelen niet gébruikt. Inmiddels had Emmy Lou, die door een anderen stalknecht werd ge reden, eens een spurtje voor ons ge maakt. 't Is een zeer snel paard, dat de achterbeenen zoover naar voren werpt, dat ze voorbij de voorbeenen gaan. Toch heeft ze een belangrijk be zwaar. Het dier is namelijk bang van bochten. Het heeft een zoogenaamd korten gang en slaat daardoor de pooten Jn bochten wel eens tegen elkaar. Dat wetende vermindert het van zelf zijn vaart, zoodra het een bocht nadert en verliest natuurlijk daardoor terrein, dat het in de rech te einden moeilijk inhalen kan. En. hier is meteen een andere bij zonderheid van de paard entraining aangewezen de persoonlijke eigen aardigheden van ieder paard. Dat be gint al bij het .hoefbeslag-. Bijna ieder paard heeft een ander hoefbeslag. De trainer probeert zoo lang met zwaar of lichter beslag, tot hij liet juiste gewicht gevonden heeft, waarmee het dier zijn grootste snel heid kan halen. Dan is er een groot verschil in de meerdere of mindere gemakkelijkheid van de baan. Som mige paarden bijvoorbeeld die van Fransche afstamming, loopen het best op een zware baan, zooals Ura- nie'en de in den laatsten tijd zoo bekende Vent d'O ue s tpaarden van Ainerikaansche origine daarente gen moeten een lichtere baan hebben En een derde verschil ligt in den af stand. Er zijn paarden, die op 2000 meter goede kansen hebben, maar op 3000 niets waard zijn, zooals bijvoor beeld de mooie, bruine hengst Held, een van de paarden van de voormali ge stal-Wickevoort Crommelin. dat prachtig draaft, maar wat -zenuwach tig is en niet voldoende „stoom" heeft om succes te hebben op een lange baan. De kleine hengst Andreas werd afgestapt, 't Paard was niet goed in orde. Een van de voorbeenen was dik en opgezet, m o k noemen dat de des kundigen. Toch bleek het een vurig dier te wezen, Avant het kreeg den broek aan, een stel riemen over het achterdeel en. toen de heer Schönrock er een oogenblik mee stilstond, ging het plotseling zóo recht op de achter- po otcn staan, dat als de trainer niet onmiddellijk de teugels gevierd had, alles achterover zou zijn geslagen. Nu schoot het dier vooruit en was dade lijk weer kalm. Geen wonder, dat een bestuurder .af en toe stevige knuisten noodig heeft. De sterke paar den trekken van geweld. Toch komen betrekkelijk zelden ongelukken voor. Te Alkmaar struikelde Flossy Bee en ■slingerde den heer Schönrock meters ver over de baan. dat hij gewond, en bloedend opstond, maar weldra ge nas. Een andermaal brak in volle vaart een Aan de teugels. ,,Ho Al- louez riep hij op slag en 't dier stond, wonder boven wonder, stil. Toch is juist dat onklaar worden van tuig en het breken van de zoo lichte sulkeys voor den bestuurder het grootste gevaar. Natuurlijk kan een paard ook over- traindi worden', d'an krijigt het een af keer van de oefening, wordt baanziek en loopt slecht. Meer dan drie kwar tier daags traint de heer Schönrock zijn paaiden niet, reizen ze denzelf den dag van een wedstrijd terug, dan krijgen ze den volgenden dag licht werk en komen ze den dag na de course terug naar stal, dan rusten ze den heel en dag verder uit, daar rei zen een paard vermoeit. Een paard kan niet eens het heele jaar in trai ning worden gehouden. Drie die aan de Avintercourses in Rotterdam heb ben deelgenomen, Allouez, Pawn- foot en Glenby loopen nu in de wei en genieten een paar maanden vacantie. De andere hebben elk een afzonderlijke stal achter de woning van den 'neer Schönrock. vlak bij zijn traineerplaats. Het zijn Albertine, Martha, Alexis, een groote Rus sische hengst, die zijn meester in de jas beet, Vim, Earl Rosebery, Mountaineer (de jonge), Held, Emmy Lou, Andreas en Ven tura. Op stal bestaat liun voea- uit haver, maïs, erAvten, boonen enz., na de course uit warm voer, zemel er. en dergelijke. Het spreekt vanzelf, dat ze na een wedstrijd met groote zorg worden behandeld, maar zelfs na de dagelijksche oefening worden do en kels eerst afgewasschen, dan inge wreven met spiritus, kamfer enz., ver volgens met zachte bandages omwik keld en daarna het geheele lichaam eerst met stroo en daarna met doe ken afgewreven, 't Was aardig om te zien, hoe rustig de paarden zich dde behandeling lieten welgevallen. Held rolde zich na de oefening van ple zier op zijn stroo rond, waf de trainer een goed teeken noemde. Toch zou hij het dier Woensdag niet meenemen naar Rotterdam, waar het voor de handicap-harddraverij ingeschreven stond. De handicapper had het een te ongunstige plaats gegeven. Eén eigenschap hadden ze alle ge meen, deze stenke, vurige dravers de waardeering van een vriendelijk woord, 't Was werkelijk aardig om te zien, hoe zacht ze deden tegen hun meester als hij ze maar even toe sprak. Geslagen mag er dan ook op den stal niet worden. Buiten, in de training of op de course, kan het natuurlijk somtijds noodig zijn. J. C. P. Buitenlandsch Overzicht HET RUSSISCHE ADRES VAN ANTWOORD. In het ontwerp-adres van ant woord op de troonrede van de Doe- ma, over hetAvelk Dinsdag werd be raadslaagd. wordt gezegd,,De Tsaar verklaarde in zijn rede tot de volksvertegemvoordigers beslist, dat hij onwrikbaar de instellingen zou bandhaven, waarbij het volk het recht wordt gegeven de wetgevende macht in vereeniging met zijn mo narch uit te oefenen. ,,De Rijksdoema zal niets onbe proefd laten om de grondslagen van de volksvertegenwoordiging tot de hoogste volkomenheid te brengen. De opwekking van den Tsaar tot meensc'happelijken arbeid voor het welzijn van het vaderland vindt le- vendigen weerklank in de harten der afgevaardigden, die volkomen eens gezind zijn in het streven om Rus- land te doen herleven. Het land 'heeft ingezien, dat het zwakste punt in het. politieke leven het willekeurig optreden der ambtenaren is, die dien Tsaar scheiden van zijn volkhet volk heeft met geestdrift het mani fest van 30 Oct. begroet; maar reeds de eerste dagen der vrijheid- werden verduisterd door degenen, die de grondslagen van het manifest met voeten traden. Terechtstellingen, fu sillades en inhechtenisnemingen wa ren aan de orde van den dag. Slechts dan als de ministers tegenover het volk Are rant woordelijk worden steld, kan in de gemoederen het denkbeeld van de geheele onverant woordelijkheid van den monarch wortel vatten. Alleen een ministerie dat het vertrouwen van de meerder heid dei' Doema geniet, kan het ver trouwen in de regeering versterken, daarbij moet dan tevens het begin sel van de verantwoordelijkheid van de regeering aan de volksvertegen- Avoordiging overal wortel schieten." Het ontwerp eischt verder afschaf fing van den Rijksraad, die een scheidsmuur vormt tusschen den Tsaar en het volk, verder vrijheid van geweten, van het woord, van de pers, het recht van vereeniging, tot staking en vergaderingen, dlaar, zon der dezen grondslag een hervorming der sociale toestanden ondenkbaar is, bovendien gelijkheid van alle burgers voor de wet, afschaffing van de .doodstraf, tegemoetkoming in de behoeften der landbouwende bevol king en der arbeidersklasse, einde lijk bevordering van de volksontwik keling en inwilliging van de ©ischen der afzonderlijke nationaliteiten, die slechts dan innig met elkaar veree- nigd kunnen heeten, Avanneer reke ning gehouden wordt met hunne eigenaardigheden. Ten slotte ver langt het adres volledige politieke amnestie als eerste onderpand van wederzijdsche overeenstemming tus schen den Tsaar en het volk. DOOR EEN BOM GEDOOD. Maandagavond zijn op de Mar- schalkowskaja te Wiarschau de com missaris van politie Konstantinof en 3 andere personen door een bom ge dood. De militairen losten een salvo en wondden 8 personen. EEN ADMIRAAL GEDOOD. Toen admiraal KoezmitsJ, de ha vencommandant van Petersburg, Maandag (den Russischen 1 Mei) de werven bezocht, maande hij de ar beiders aan op dien dag door te wer ken. maar bij die aanmaning voeg de hij de bedreiging, dat hij iedereu arbeider, die niet doorwerkte. zou ontslaan. Over deze bedreiging waren de werklieden] alles behalve gesticht. Een hunner nam oen paal en gaf daarmede den admiraal van achte ren een sla'gdeze werd ernstig ge kwetst en gaf kort daarop den geest. De arbeiders weigeren den schuldi ge te noemen. De werven zijn door een cordon soldaten omsingeld. Ove rigens is, althans voor zoover tot dusverre bekend is. de 1 Mei in Rus land kalm verloopen. DE OVERSTROOMING IN BELGIë. De Avaterhoos en het onweder van Maandag hebben meer verwoestin gen aangericht, dan men aanvanke lijk had geloofd. Het treinenverkeer tusschen Brussel en Leuven is ge stoord, daar de weg onder water is (geloopen. Te Berthem zijn huizen omvergeworpen, een landbouwer en .zijn kinderen werden door den stroom meegevoerd en verdronken, de lijken zijn Dinsdag teruggevon den in een weide, waar ook 42 koei en verdronken zijn, zoo hoog stond het water. Een jong meisje te Nin- xelle werd verpletterd overal zijn de boomen ontworteld en de oogst is vernield. Te Thieldonck zijn twee boeren verdronkente Leuven is ge heel het lage gedeelte van de stad overstroomdde schade ie aanzien lijk. UIT OOSTENRIJK. De minister-president Hohenlohe verklaarde, dat het eerste punt van het regeerings-program een hervor ming is van het kiesrecht op den grondslag van het algemeen stem recht dat tot eene overeenstemming zal leiden op de andere punten. Wat de Hongaarsche quaestie be treft zal de regeering krachtig wa ken tot 'handhaving van de Oosten- rijksche belangen. De regeoring ver wacht een flinken steun van de Kamer. De Kamer zal Vrijdag over deze regeerings verkla ring beraadslagen. Stadsnieuws Verpleging van d e n s t- meisjes. Naar aanleiding van het debat over het Arbeidscontract vermeldt de Haagsche correspondent van 't „N. v. -d. D." het volgende: Te Haarlem bestaat de gewoonte, dat m'eer,vermogenden zich voor die verpleging van hun dienstboden, als die ziek worden, in het Gemeente ziekenhuis abonneeren tegen f 4 per persoon 'sjaars. De meisjes worden dan opgenomen in een betalende klasse, zonder dat 't haar i!ets kost. En daar zulke Arerpleging maar zel den voorkomt, vormt het batig saldo van dat abonnementsgeld meteen een niet onbeduidende toelage voor de kosten van 't gesticht. Zou dat niet, vooral nu, in andere gemeenten navolging verdienen? Het zou o. a. ook een eind maken aan den toestand, waarover een di recteur van een bijzonder ziekenhuis me klaagde dat hij vaak „dames" ziet komen met mof en boa en gla cés, die, op de vraag in welke klas se zij willen worden opgenomen, ant woorden ..Natuurlijk gratis". E1 ectr. Spoorw. Maatsch. Gedurende de maand April 1906 be droeg het aantal vervoerde passa giers op de verschillende lijnen AmstereL-HaarL-Zandv. 156.335 Ceintuurbaan te Haarlem 107.301 Haarlem-BloemendaaJ 46.092 Totaal309.728 De ontvangsten per dagkilometer bedroegen Lijn Amster d-Haarl.-Zand. f 44.51' Ceintuurbaan te Haarlem ,,30.32' Lijn Haarlem-Bloemendaal 56.68 Hoe goedkoop het recht is. De drogist van I. te Zandvoort had een huurschuld, van 90 en daar hij die niet betaalde nam zijn huisbaas éen der Haarlemsche advocaten in den arm, dde de veroordeeling van Van I. door den Kantonrechter wist te verkrijgen. Van I. ging van dat vonnis in ap pèl. werd weer veroordeeld en toen hij daarop hoorde dat de gerechtskos ten goed 1400 bedroegen gaf hij zich failliet. Hij biedt nu een accoord aan van 8 doch tegen de homologatie ver zette zich de advocaat van den huis baas, die nog goed f 700 te voi'deren heeft en dan tevens van oordeel is, dat de taxatie vaii den faillieten boe del niet naar behooren heeft plaats gehad. De rechtbank heeft nu de beslissing aangehouden. Hulpkeurmeester. Voor het te Rotterdam gehouden examen voor hulpkeurmeester slaag de -o. a. onze stadgenoot de heer Th. K'ngsma, Hinderwet. B. en W. geven kennis, dat aan M J. Mok vergunning is verleend tot op richting van een inrichting tot het bewaren van Lompen in het perceel aan de De Witstraat no. 19. DE CONCERTZAAL VAN DE SOCIËTEIT VEREENIGING. Eend ge dagen geleden is hier een commissie opgericht, die zich ten doel stelt bij gedegenliieid van het 50-jarig bestaan der Sociëteit de groote con certzaal afdoend te verbeteren. Hoe wel zij zich gevormd heeft op initia tief van het Societeitsbestuur, staat zij geheel bulten het verband der So ciëteit, ja, zelfs behoorden in den aanvang tot deze commissie perso nen, die nog gelen lid van de Socië teit waren. De commissie bestaat uit de navol gende he eren Mr. A. A. v. d. Mersch, voorzitter; F. M. Baron v. Lynden, tweede voor zitter W. Badon Ghijben. li. v. d. Berg, E. W. van Someren Gróve, pen ningmeester Mr. A. S. Miedema, se cretaris J. L. E. 1. Breda Kleyroen- berg, tweede secretaris; Mr. F. A. Bijvoet, G. B. Crommelin, VV. Dyse- rinck, O. D. Emrik, Mr. W. Jager Ger- lings, C. G. Loomeijer. J. C. Peere boom, J. Ratelband, Jhr. A. W. G. v. Riemsdijk, A. Rinkema, W. Robert. G. v. d. Most v. Spijk. Wat zij ter bereiking van haar doel wenscht te doen, is neergelegd in een circulaire die in Haarlem wordt ver spreid. Dit rondschrijven luidt aldus M. Het zal zonder twijfel meermalen ook Uwe aandacht hebben getrokken, dat de groote concertzaal van ..De Vereeniging" zich niet in een toe stand bevindt, zooals men dien in Haarlem mag verwachten voor de lo cal i Wit, waarin vrij wed alle concerten van eenige beteokenis worden gege ven. Niemand die er meer van overtuigd is, dat hierin verandering behoort te komen, dan de eigenaresse der zaal „De Sociëteit De Vereeniging". Doch tevens is deze zich bewust., dat het -"n behoorlijken staat brengen van de concertzaal zelve, het aanschaffen van een beter ameublement, en de dringend noodzakelijke verbetering van vestiaire. A an stem- en solisten kamer beslist boven haar draagkracht gaan, waar deze gezamenlijke werken op meer dan f 10.000 zijn geraamd. Heit is van algemeen© bekendheid, dat de Sociëteit- gebukt gaat onder een zeer zAvaren schuldenlast, alls ge volg van financieel© tegenslagen uit vroegeren tijdin hoofdzaak het ge volg van liet feit, dat kort na de in gebruikneming van kostbare nieuwe localiterten. liet Ledental en daardoor de financieel e draagkracht van de So ciëteit De Vereeniging een zeer sterke vermindering onderging. door de stichting en de exploitatie A'an het Brongebouw. Bij'de reeds bestaande schuld kan de Sociëteit niet een nieuwe voegen, om daaruit de verbetering der Con certzaal te bekostigen, en evenmin kan die bestreden worden uit dejaar- lijksChe inkomsten. Toch heeft de Vereeniging harer zijds willen doen. waartoe zij bij machte was, en het betetuur bracht uit vrijwillige giften der leden een bedrag van een paar duizend gulden bijeen. Voor het overige doet zij een be roep op die trouwe bezoekers der. in de zaal gegeven concerten. Zij meent daai'toe aanleiding te mogen A-inden in het moeilijk te weerspreken feit., dat de groote concertzaal niet in de eerste plaats een Societeits-belang üs, maar een belang voor geheel hot kunstlievend publiek van Haarlemen omgeving. Ondergeieekendien. daartoe uitge- noodigd door het bestuur der Sociëteit de Vereeniging. hebben zich geconsti tueerd tot een commissie uit de bur gerij, ten einde te trachten van de belangstellenden in Haarlem en Haar lem's omgeving een bedrag bijeen te brengen, uitsluitend besteand voor de verbetering van de groote concert zaal. Dit bedrag zou do burgerij v; Haarlem als een feestgave kunnen schenken aan de sociëteit, die in de maand Mei haar vijftigjarig bestaan viert. De Commissie, overtuigd van uwe belangstelling in deze zaak, doet gaarne een beroep op uwe mildheid. Zij verzoekt U eene flinke bijdrage, ten einde de zaal een passend uilter- lijk te geven, zoodat verder voorkomen zal worden, dat het genot van verhe ven kunstuitingen wordt gestoord en bedorven door het povere uiterlijk der omgeAimg en door het onaange name en vermoeiende van het zitten op priffriaiieA'e en te kleine stodlen. Is eenmaal de zaal in een passen den toestand: gebracht, dan is tevens een behoortijk onderhoud verzekerd. De Commissie kan hieraan nog toe- A'oegen, dat met de Sociëteit de Ver eeniging is overeengekomen, dat aan een aantal plaatsen in de groote con certzaal. mits niet meer dan 150, mag worden verbonden het recht, dat men bij uitvoeringen zoowel van de Socië teit de Vereeniging zelve als van Toonkunst, Bach. Zang en Vriend schap en dergelijke, zich vaste plaat sen kan reserveeren. indien men als lid of uit anderen hoofde toegang heeft tot de uitvoering van de betref fende vereeniging. Dit recht wordt verleend voor 5 jaar. Na verloop van dezen termijn zal aan iWn, die thans dit recht verkrijgen, gelegenheid wor den geboden, om het zich opnieuw te verzekeren. De Commissie, daartoe gemachtigd door het bestuur der So ciëteit de Vereeniging, heeft gemeend dit recht te mogen verbinden aan de toezegging van milde bijdragen voor de restauratie der groote concertzaal; zij heeft als minimum voor 2 zoodani ge plaatsen gesteld een bijdrage van ten minste f 50. Dit recht op zoodanig dubbele vaste plaats zal worden toegekend aan de eerste 75 inschrijvers, met dien A~er- stande. dat aan éénzelfden inschrijver niet meer dan 2 plaatsen kunnen worden toegekend. De Commissie is overtuigd, dat van deze gelegenheid, om zich bij de uitvoeringen en concerten, die men ge woon is te bezoeken, een vaste plaats te verzekeren, en zich de moeite en tijdverlies van plaatsbespreking te be sparen, door vélen gebruik zal worden gemaakt. Zij heeft gemeend liet mi nimum niet te hoog te moeten stellen, wat erkend zal worden, wanneer meu weet, dat voor soortgelijk recht op één vaste plaats in steden als Den Haag en Arnhem bedragen tot 25 en ƒ50 per jaar. als om strijd worden be taald. Aan hen, die zich dit recht verzeke ren, wordt hiervan een bewijs afge geten, met vermelding der verkregen zitplaatsen. Ten einde de reservee ring van liet aantal plaatsen niet te drukkend te maken voor liet plaatsbe- sprekend publiek in het algemeen en voor de uitvoerende vereenigingen, meent d'e Commissie twee beperkin gen te mogen maken. Eerstens, dat men vóór den dag der plaatsbespre king dient kennis to geven aan het bestuur der Sociëteit, dat men zijn plaatsen wenscht te reserve eren, bij gebreke waarvan deze weder ter be schikking van de uitvoerende veree nigingen komehin die tweede plaats, dat hot plaatsbesprekingsgeld dient te worden voldaan, hetwelk dan bij die kennisgeving kan worden ingesloten of afgegeven. Zoowel de inschrijvingen op deze plaatsen als andere toe te zeggen bijdragen worden op ingesloten biljet ingewacht bij den heer E. W. van Someren Gréve, llazepaterslaan 1, penningmeester onzer Commissie. In verband met de feestviering der Socië teit zal het aan do Commissie zeer aangenaam zijn uwe biljetten vóór of op 17 Mei te mogen ontvangen, ter wijl 31 Mei de inschrijving wordt ge sloten. Bloemen- en Planten-com- missie. De Bloemen- en PI anten-Commis sie heeft in hare vergadering van 9 Mei 1906, gehouden in een der zalen van het K. Z. Genootschap .Natu re Artis Magistra", te Amsterdam, o. a. de navolgende onderscheidin gen toegekend Getuigschrift le klasse aan E. V. Tulp White Beauty, als nieuw gewonnen plant, ingezonden door den heer J. Witteman, te Hille- gom. Stevige Tulp mot volmaakt bakvormige. groote witte bloemen. Renanthera Imschootiana, van den heer E. van Nederhasselt te Aecr- denliouttuinbaas de heer J. Draaij. er. Bloemen A'ermiljoenrood, vltn- dervormlg. Odontoglossum crispum unicum, van den heer C. J. Kikkert, te Haar lem. Bloemen wit met op twee der petalen bruine vlekjes. Onze lieve straatjeugd. Dinsdagavond hadden eenige jon gens in de Breestraat de aardigheid om zich met het bij hen geliefkoosde spelletje van „touwtje-wippen" bezig ie houden. Ze hadden succes bij eeni ge voorbijgangers die struikelden. Een meisje kwam er evenwel minder goed af. Het kind kwam te vallen zoodat haar kleeren geheel bemod- deld werden, terwijl zij bovendien een wondje aan het hoofd kreeg.^ Een ooggetuige mocht het gelukken een der belhamels te grijpen, om hem 'een welverdiend pak ransel te geven. II e r ij k. De herijk zal Donderdag 17 Me» plaats hebben van 812 uur voor den Burgwal en van 14 uur voor die Anthoniestreat. T e n t oo n s t el 11 n g v a n S c i 11 a's. Het Hoofdbestuur van de AJgemee- ne Vereeniging voor Bloembollencul tuur heeft in overleg met de Keu ringscommissie besloten om de twee de tentoonstelling van bloeiende Scilla's, welke aangekondigcL^vas op Maandag a.s. in de bovenzaal van de sociëteit Vereeniging. niet te doen doorgaan.

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 1