Weerbericht. MEDEDEELING VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10 50 uur). De Bilt. 16 Mei 1906. Hoogste barometerstand 764.2 m.M. te Horta Azoren) laagste 744.0 m.M. ie Skudesnes (Z.-O. Noorwegen). Verwachting (tot den avond van 17 Mei) Wind meest matige Noord-Westel. wind. Gesteldheid van de luchtzwaarbe wolkt, mogelijk regen. Temperatuurdezelfde. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. Barometerstand 's namiddags 2 uur 749 m.M.neiging tot achteruit gang. Vorige stand om 2 uur 752 m.M. Barometers en Thermometers Ruime keuze. Prima afwerking. JOH. M. SCHMIDT. Zijlstraat 85. Thermometerstand. te Haarlem. Woensdag 16 Mei Hoogste gisteren F. 49« Laagste heden nacht F. 45° Hoogste heden tot 2 uur. F. 52° A f de el i n g Noor d-H o 11 an d van den Alg, Ned. Pol. Bond. De Commissie, bestaande uit de hee- ren Lokerse en Kats, Bloem endaal, Frugie, Haarlemmermeer, Dame, Wormerveer en Van Dijk te Winkel, benoemd in de laatst gehouden verga dering ie Haarlem van bovengenoem de afdeeling, om een wijziging van het afdeelingsreglement te bewerken, heeft dezer dagen eene vergadering gehouden te Beverwijk. Na langdurige bespreking is door de Commissie een geheel gewijzigd ontwerp-reglement vastgesteld, dat loo spoedig mogelijk aan het bestuur der afdeeling zal worden opgezonden, om dan in de e.k. vergadering van de afdeeling te worden behandeld. Van 't Kantongerecht SCHADELIJK VLEESCH. De 70-jarige Haarlemmermeerder Dirk Sieraad ts slager, maar lang geen sieraad onder de slagers. Reeds herhaaldelijk heeft men hem betrapt op het in onze stad invoeren en ver voeren van voor de gezondheid scha delijk vleesch. Men deed echter steeds een oogje toeeen man op zijn ouden dag nog voor den rechter brengen is ook voor keurmeesters van het slacht vee bezwaarlijk. Den gegeven raadgevingen en ver maningen werd evenwel geen eer aangedaan, Sieraad bekommerde er «ich dn het minst niet om en ging door met het zondigen tegen artikel „zooveel" uit onze politieverordening. Toen werd het te kras en eindelijk is lot vervolging overgegaan. Zoo stond Sieraad dan heden in het beklaagdenbankje. Na het opgeven van naam, beroep en woonplaats, ont spon zich het volgende dialoog KantonrechterBeklaagde is het waar dat jij op die-en-die dag vleesch van een dood kalf in de stad hebt gebracht Beklaagde Ja natuurlijk was 't van een dood kalf, het kan toch niet anders want ik heb het beest zelf geslacht. KantonrechterDie aardigheden hebben wij hier niet noodig, bewaar die maar voor den polder. Slachten doe je geen dood kalf. Beklaagde 't Was een dood-getrok ken kalf en dat heb ik geslacht. KantonrechterDoodgetrokken daar bedoel je immers mede doodgeboren? BeklaagdeJawel edelachtbare. KantonrechterNu, dus dat erken je. Dan hebben wij enkel maar aan ie toonen dat dit vleesch voor de ge- aondheid schadelijk was. Daartoe werd gehoord de rijksvee arts de heer Van Oyen. Deze heeft het tn beslag genomen vleesch circa 10 pond, waaronder een klomp klaar gemaakt gehapt onderzocht. „Scha delijk voor de gezondheid? dat is nogal" veel gezegd." (aldus de des kundige). „Men krijgt er diarrhée van, en dus is het schadelijk voor de gezondheid. Men koopt toch immers vleesch als voedsel en niet als pur geermiddel Dat 't schadelijk voor ia gezond heid was, daarmede kon beklaagde maar geen genoegen nemen. Hij had er acht dagen met vrouw en kinde ren van gegeten zonder er maar de geringste last van te ondervinden. Het Openbaar Ministerie was even wel overtuigd van de schadelijkheid en eischte 15 gulden of 5 dagen, daar bij een vreeselijk tableaux ophangen de over de verschrikkelijkheden van vleeechvergiftiging. 't Was om te ijzen, om nooit meer een stukje vleesch aan te raken, laat staan op te eten DE LANDWEER OP DE FORTEN. Thans is voor de eerste maal de Landweer onder de wapens gekomen om den verplichten zesdaagschen oe- feningstijd door te maken. Terwijl die Haarlemsche Landweer- mennekee naar het kamp van Katwijk zijn gezonden, zijn die van het 22ste landtweerbataljon uit Amsterdam m de vier forten gelegerd, die op een rijtje ten N.O. en O. van onze stad liggen, namelijk te Sp aam dam, Pen- ningsveer en de Liede. Dinsdagmiddag zijn we er eens op uitgetrokken, om iets meer van liet doen en laten der Landweer te weten te komen. De tocht ging eerst naar het echt plattelandsche dorpje Spaarndam. Daar brengen de militairen heel wat vertier, al is het er natuurlijk lang zoo druk niet als met de fort-ma noeuvres van eenige jaren geleden. Den Spaamdammervveg, langs het breede Noorder Buitenspaame afko mend, ziet men aldra, dat er wat bij- zondiers te doen is. Van het Zuider fort, ook wel fort Zuid genoemd, wap perde hoog in de lucht de driekleur- vlag. In den omtrek wordt men de man schappen gewaar, die etens duchtig aan 't repeteeren zijn van hetgeen zij als melkbaardige miliciens in de ka zerne of op 'tfort leerden. Opvallend is 't bij zoo'n gedrild wor dend troepje te zien, dat demennekes heel wat ouder zijn dan de kers-ver- sche militairen. Uit den aard der zaak zijn het ook allen manschappen van rijperen leeftijd. Een geweldige kingroei hier en een niet minder voor- deelig ontwikkelde bovenlip-bedekking daar, zijn dan ook de karakteristieke kenmerken van het uitwendig aspect van een Landweer-compagnie. Het Zuiderfort ligt bijna geheel op een miniatuur-eilandje, of beter, een miniatuur-sohiereilandje, dat alleen door z'n groenen kop verraadt, dat het geen hoog gelegen vredig weide land, maar een grimmige sterkte is, waaruit in oorlogsdagen dood en ver derf over de wijde vlakten zou gezaaid worden. Dat toonen ook de kanonnen, die op het oogenblik in ruste met hunne lange monden over de grijs-grauwe muren kijken. Langs hooge groene wallen, hier en daar met vuurmonden op de affuiten, leidt een smal wegje naar het Noor derfort. Op den weg daarheen hoort men hoog boven zich, maar gelukkig achter de beschermende wallen het bitse geknal van geweerschoten. Bij het Noorderfort zijn de wacht- tentên. de bekende kampementstenton waar de wacht verblijf houdt. „Over" Spaarndam, zooals ons een gedienstige boerenzoon vertelt, komt men langs den weg .„gunter bij 't lange huis" een plaatsaanduiding, die aan den Transvaal-oorlog herin nert met een kwartiertje fietsen, langs een aartdig kronkelenden weg, naar 'tfort Penning sv eer, dat ook weer een diergelijk uitzicht aanbiedt als de overige forten. Hier waren we zoo gelukkig van den distri ets-adjudant eenige bijzon derheden te vernemen. Maandagmorgen zijn de troepen uit Amsterdam naar de forten vertrok ken. Twee compagniën voeren per boot het Noordzeekanaal af tot Buiten huizen. vanwaar ze naar de forten te Spaarndam marcheerden. De beide andere compagnieën gin gen per electrische train tot aan het fort te Liebrug. waar een der com pagniën werd ondergebracht. De an dere marcheerde naar Penningsveer, en werd daar gehuisvest in het fort. Te zamen nemen tusschen de 5 en 600 man aan de oefeningen deel. Op elk fort is, zooals we reeds zeiden, één compagnie ter sterkte van 130 man. Het geheel staat onder leiding van den majoor E. Ludien, comman dant van liet 22ste landweerdlistrict. Onze zegsman, de le-luitenant van het 7de regiment infanterie II. H. Tim mermans, is den majoor als adjudant toegevoegd. Daar de Landweer nog een jonge instelling is, valt het niet te verwon deren, dat het kader nog niet geheel compleet is. Daarom zijn vijf officie ren van het 7de regiment infanterie uit Amsterdam en N aarden bij dit ba taljon ingedeeld. De oefeningen hebben natuurlijk be trekking op de verdediging der for ten en welke oefeningen een fortbezet ting nog meer dient te kennen. Bijzonderheden daarover mocht de lieer Timmermans niet rnededeelen, daar deze in nauwe betrekking staan met de mobilisatieplannen. Om de zelfde reden kon ons geen toegang tot de forten zelf verleend worden. ..Ziet u". zei de heer Timmermans, „de manschappen voeren zelf de oefe ningen uit, doch hoe deze oefeningen met elkander in verband staan, weten ze niet, dat weten alleen de hoogere officieren." Eiken dag gaat een compagnie naai de schietbanen te Overveen, om zich daar in het schijfschieten te oefenen. De commandant, majoor Luden, 's ingekwartierd in cLe R.-K. pastorie van de kerk tusschen Permingsveer en de Li ede, waar het vierde fort van de ver dedigingslinie ligt. Zaterdag a.s. keeren de Landweer mannen per extra-trams weer naar Amsterdam terug en gaan dan meteen met groot verlof in het bezit van ge weer en ransel. Ongeval bij hetspelen. Bij het uitgaan der R. K. Zuster school aan het Spaarne had Dinsdag middag een ongeval plaats. Benige kinderen waren aan het spelen met glas, toebehoorende aan de firma Sabelis Co. Daarbij had den ze echter het ongeluk, dat de kist kantelde en terecht kwam op een vier-jarig knaapje Castricum gehee- ten, wonende Bannesteeg. Op het geschreeuw kwamen de knechts van de firma toeschieten en bevrijdden het knaapje. Een vrouw droeg het jongetje daar op naar zijn woning. Het kind klaagde over pijn in de beenen. Haarl. G o m w a s s che rij. In de Dinsdagmiddag gehouden vergadering van aandeelhouders der Haarlemsche Gomwasscherij werd als directeur benoemd de heer G. Smit te Haarlem. De heer Reeser had als zoodanig ontslag genomen. 25-J arig bestaan. Heden bestaat de Schooi der Doops gezinden aan het Heiligland 25 jaar. Feestelijkheden bleven achterwege. De gezonken boot. De gisteren gezonken ijzeren dek schuit van het Kaarseladeveer werd heden gelicht. Het bleek, dat een lek de oorzaak van het zinken geweest is.1 Openbare Werken. Door het Gemeentebestuur worden sollicitanten opgeroepen voor de be trekking van architect bij Openbare Werken in de plaats van den heer Iloog, tijdelijk architect, die in Rijks dienst is overgegaan. Prentbriefkaarten. De firma P. van Cittert Zonen, al hier, zond ons een drietal net uitge voerde nieuwe prentbriefkaarten. De afbeeldingen zijn een kijkje in de voorhal van het stadhuis, een gevel foto van de vleeschhal en een afbeel ding van de hoofddeur van het vroe gere politiebureau in de Zijlstraat. Den aandeelhouders der Cultuur maatschappij ..Soember Ajoe", direc teur de heer H. Everard alhier, zal worden voorgesteld voor 1905 geen di vidend uit te betalen. Gev. Voorwerpen. Twee petroleumvaten, een notitie boekje, een hond, een schaar en een vest. Liedje s.z angers. Wederom is door de politie pro- ces-verbaal opgemaakt wegens het uitoefenen van het beroep van lied jeszanger. Polyhymnia. Zaterdagavond 19 Mei a. s. geeft bovengenoemd koor, onder leiding van zijn directeur, den heer J. Wol- terus Grootendorst, eene uitvoering in het Brongebouw. De volgende nummers zullen o. a. worden ten. gehoore gebracht„Mijn Neder land", Dan. de Lange; „Eere zij God". F. Silcher„Veedrijven", F. Hüber, en ..Welkom Winter(voor koor met barytonsolo), van J. B. Kolkman. Het Bestuur heeft zich de mede werking mogen verzekeren van mej. Dora Schoon, sopraan, en de hee- ren H. F. Goossens, baryton, en P. K. v. Cittert, piano. Na de pauze zullen twee tooneel- stukjes worden opgevoerd, terwijl verder de avond met een bal zal worden besloten. Akte-examensL. O. Haarlem, 15 Mei. Geëx. 7 vr. cand. Geslaagd de damesC. E. Bakker xe Hoorn, N. Volger te Edam, en G. J. C. de Waart te Monnikendam. Geen dividend. Naar wij vernemen zal aan de aan deelhouders van de Haarlemsche paardentram worden voorgesteld over 1905 geen dividend uit te keeren. Een Jubilé opdeVischmarkt Den lsten Juni herdenkt de heerH. B. Harmans, marktmeester, zijn vijf- en-twintigjarige werkzaamheid ad's zoodanig. De heer Harmans is voor de visch- liefhebbers zeker geen onbëkende, daar hij de man is, die het toezicht heeft op de vischmarkten en tevens de functie van vischafslager vervult. De heer Harmans is kortelings be noemd tot marktmeester voor de vee paarden- en oud-ijzermarkten. Uit de Omstreken HILLEGOM. Door de afdeeling der S. D. A. P. worden pogingen in het werk gesteld om op Pinkster-Maandag een open luchtmeeting te houden. SCHOTEN. Op de op 15 Mei jl. van kracht ge worden kiezerslijst 19061907 dezer gemeente komen voor de namen van 132 kiezersdaarvan wonen er 109 in het dorp en 23 in het Schoterkwar- tier. Het vorig jaar kwamen op de lijst 332 namen voor. VOGELENZANG. Dinsdagmiddag was het in en bij de herberg ,,de Witte Hond" aan de Leidschevaart, alhier, erg rumoerig, doordat een paar dronken schippers elkander te lijf wilden gaan. Door een der omstanders werd de hulp van den veldwachter ingeroe pen, die daarna op verzoek van de herbergierster de vechtenden uit de herberg verwijderde en de schippers op hunne schuiten bracht. Toen daarna een der schippers een zekere J. uit Heemstede met zijn schuit weg wilde varen viel hij daar af dn de Leidschevaart. Spoedig was hij op den wal geholpen, doch bij het weer aan boord gaan, kwam hij nog maals in de vaart terecht, doch was ook toen weldra weer in de schuit geklommen. IJMUIDEN. Sloep omgeslagen. Bij hét bedoodsen van het Deensche stoomschip „Anna" buiten de pieren te IJmuiden is de sloep, waarin de loods en bemanning zaten, omgesla gen. Allen werden gered. Kerk en School NED. HERVORMDE KERK. Beroepen te Peins en Zweins (Fr.) de heer J. P. Cannegieter Dz., cand. te Utrecht. Aangenomen het beroep te Valburg en Homoet door ds. F. Schrale te Ot- terloo o/d. Veluwe. Bedankt voor het beroep te Leer broek en Middelkoop door ds. G. Be- nes te Hoog-Blokland te Hek eb n- gen (Z.-H.) door ds. J. H. Buisman te 's-Heerenberg (Geld.) Binnenland TWEEDE KAMER. Na een goheelen dag van een, somtijds vrij verwarde, beraadsla ging over art. 1638 ij van het Ar beidscontract. behelzende de ver plichtingen der werkgevers tegenover door ziekte of ongeval getroffen in wonende arbeiders (dienstboden) heeft de Kamer gisteren dit artikel aangenomen, in den door ons ver melden tekst der Regeering en met slechts enkele wijzigingen. Deze be treffen in de eerste plaats den duur der verpleging overeenkomstig een door den Min. van Justitie overgeno men amendement der Comm. van Rapp. tot den duur van zes weken beperkt. En voorts is geschrapt de bepaling, dat de werkgever zich aan de verplichte verpleging in eigen wo ning kon onttrekken door opneming van den zieken arbeider in een Zie kenhuis, omdat dit practische bezwa ren had in die plaatsen, waar geen Ziekenhuis is. Men wag nl. van ge voelen. dat naar den geest van het artikel, elke verpleging elders in de plaats kon komen voor die in eigen woning, bijv. bij een buurman, mits natuurlijk voor rekening van den werkgever. Het artikel werd aangenomen met een groote meerderheid, 60 tegen 12 stemmen. Dit, als een gevolg van de om standigheid. dat. behoudens zeer en kelen, niemand principieel bezwaar had tegen dat beginsel der voorge stelde bepalingen. Zelfs degenen, die net artikel niet wilden, erkenden, dat naar de algemeene volksovertui ging op den werkgever den zedelij ken plicht rust den zieken of gewon den inwonenden werkman verple ging te verzekeren. Doch terwijl men eenerzijds meen de, dat de wei 'hier niet dwingend behoefde op te treden om een ge bruik te sanctionneeren, wilde men anderzijds schriftelijke afwijking toelaten (een amendement Zijüna Ferf, daartoe strekkend, werd even wel ingetrokken na felle bestrijding). De bedenkingen waren overigens meest van practxschen aard. De Mi nister van Justitie won echter veler steun door zijn interpraetatie. Z. i. moest de zaak zoo opgevat worden de werkgever zou verplicht worden den zieken arbeider in zijne woning te verplegen naar den levensstan daard vaal het gezin of wel hem el ders te doen verplegen op den voet als voor arbeider of dienstbode als gebruik mocht worden aangenomen (dus bijv. in de gratis-klasse van een Ziekenhuis), mits op kosten van den werkgever (tenzij deze door Zie kenfonds of verzekering er in had voorzien). Men moest, meende de Minister, de zaak niet grooter voor stellen dan ze was en dian het reeds vrij algemeen erkende gebruik aan gaf. De groote meerderheid toonde het met hem eons te zijn. Heden half twee voortzetting. In den ochtend zit de Kamer in de af deelingen. LUIT. GAARLAND. Bij de familie te Groningen is be richt ontvangen, dat de toestand van luitenant Gaarland, dezer dagen in een gevecht bij Losomame ernstig gewond, gunstig is. VOORUITGAANDE. De toestand van dr. Rupert, te Gen- dringen, is zoodanig verbeterd, dat het gevaar gelukkig "geweken is. Door zijn krachtig gestel zal hij zelfs spoe diger genezen zijn, dan eerst ver wacht werd. De Justitie heeft, na gehouden on derzoek, geen termen gevonden, om de zuster van den dader Geerts in hechtenis be houden. GRAUWVUUR. In de mijn „Nordstem" (Zuid-Lim burg) heeft liet zoogenaamde Grauw vuur, ..Wetterklag", zoaals de mijn werkers 't noemen, wederom een paar slachtoffers geëischt. Bij een. lievig geval werden een drietal arbeiders zeer zwaar gewond, zoodot hun on middellijke overbrenging naar het hos pitaal noodig was. Geen der drie ge troffenen was gehuwd. IN VRIJHEID GESTELD. De winkelier De B. uit Tilburg, die een drietal weken geleden gear, resteerd werd wegens een in zijn huis plaats gehad hebbenden brand onder zeer verdachte omstandighe den, is thans uit de gevangenis te Breda ontslagen. De B. heeft van het begin tot het einde zijne onschuld volgehouden. (D. v. N.) J. OUDEGEBST. Naar men meldt, 'heeft de heer J. Oudegeest, die naar Amsterdam zal 'vertrekken in verband met zijne be noeming tot voorzitter van het Ne- derlandsch Verband van Vakveree- nï gingen zijn mandaat als lid van den gemeenteraad van Utrecht met 1 Juni neergelegd. MISLUKTE ONTSNAPPING. Een zekere L.. van Onder-Spekholz werd door de politie in het huisje van bewaring gezet. Dit scheen hem echter niet te bevallen. Hij was lie ver in de vrije lucht. Daarom be proefde hij te ontsnappen. Eerst be proefde hij zich met het hoofd door de tralies van een vensterluik heen te werken. Toen dit niet gelukte, wilde hij zich met de beenen een uitweg zoeken. Hij had zich reeds tot aan de heupen doorgewerkt, doch kon toen niet meer verder en moest in dezen toestand den nacht door brengen. Meer dood dan levend werd hij door de politie 's morgens gevonden, die hem met de grootste moeite wist te bevrijden. (L. K.) DIEFSTAL. Uit Eindhoven meldt men v. E., bij wien door de rijkspolitie de vermiste bankbiljetten zijn gevon den, die van den Belgischen koopman D. waren gestolen, Is Dinsdag geboeid naar 's-Hertogenbosch getranspor teerd. TROUWE EENDEN. Uit Oldeboorn meldt men aan de Leeuw. Crt. De veehouder R. Koopm&ns alhier had sedert een paar jaar twee eenden, die altijd bij het huis of in de vee stalling waren. Omdat K. in het dorp ging wonen, gaf hij ze aan een vriend, die ze op den wagen meenam naar zijn boerderij onder Goëngahui- zen, waar hij de eenden eerst opsloot maar een paar dagen later weer los liet. Zeldzaam is het dat de dieren, die nog wel gekortwiekt waren en dus behalve zwemmen een groot deel moesten loopen, weer op de bijna uur ver gelegen hoeve van Koopmans terug zijn gekomen. Dr. KUYPER'S REISVERHAAL. Men schrijft aan het Utr. Dagbl. ,,'t Schijnt een eigenaardigheid te zijn voor dr. A. Kuyper, dat alles wat met zijn persoon in verband staat, wordt besproken, bevestigd en ont kend. Nu weer met zijn reisbeschrij ving. Laat ons daarom eens mogen bevestigen, dat toen dr. Kuyper door de ziekte van zijn dochter, zijn reis moest onderbreken en in Den Haag aankwam, den volgenden dag hij een bezoek ontving van een uitgever uit Weenen, die hem aanbood zijn reis beschrijving geïllustreerd uit te geven in eenige talen, en hem doorvoor aan bood het genoemde bedrag van 60.000." ELECTROCUTIE. Maandagmorgen te 10 uur is in die electrische afdeeling der Acèries d' Angieur, te Luik, een zeer ernstig ongeval gebeurd. De 30-jarige inge nieur Wyntjens, ongehuwd etn ge boortig van Jupille, was bezig een motor van 100 paardenkrachten in beweging te stellen. Eensklaps be merkten de werklieden, d/ie naast hem stonden, dat Wyntjens doodstil als een pilaar daar stond. Zijn gelaat verwrong zich alleen op afzichtelijke wijze. Wyntjens had op dat oogenblik beide zijne handen op dat gedeelte van de motor, waardoor een zeer ster ke electrische stroom liep. De werk lieden zetten onmiddellijk de motor stop en grepen den ingenieur, die echter geen woord uitbracht. De directeur werd terstond geroe pen, alsmeide een paar doktoren. Deze laatsten hebben zich vier uur lang met Wyntjens bezig gehouden, zon der er in te slagen, de levensgeesten weer op te wekken. De lieer Wyntjens is letterlijk geëlectrocuteerd. Het on geval heeft in de électrische afdeeling groote bezorgdheid gewekt. („L. K.") HANDIG. Onder het opschrift „Speelbank-na weeën" schrijft de „Limb. Koer." Sinds een viertal weken logeerde te Maastricht in een der hotels een heter en eene dame, welke, naar schatting, ieder ruiim 40 jaren oud waren. Ze zeiden van Parijs te komen en waren naar Maastricht gereisd, om hun geluk bij de Club de Bienfaisan- ce te beproeven. Doch groot was hun teleurstelling, toen ze vernamen, dat het met de club „gedaan" was, zoodat ze, naar hun beweren, ook nog ieder 20 kwijt waren, welke ze bij de Club hadden gestort als entreegeld. Inmiddiels leidde het paar eten le-: ventje van vroolijken Frans. In het hotel beschikten ze over een paar ka mers. en aangezien de hotelhouder het tweetal reeds meermalen onder zijne gasten had mogen tellen, die steteds trouw hunne verplichtingen waren na gekomen genoten bedden zijn volle vertrouwen. Wat ze verlangden kre gen ze. Toen ze een negental dagen reeds tot „werkeloosheid" gedoemd waren, gaven ze als hun plan te kennen, da.t zij naar Vaals wilden vertrekken, om daar „aan dein slag" tte komen. Edoch, hun reisplan stuitte ai op de ziekte van de dame; toen deze ech ter hersteld was, werd de heer ziek, en nauwelijks was hij beter, of die dame moest weer naar bed. Gteduren- de die ziekteperiode besteedde de ho telhouder vooral de grootste zorgen aan zijne gastenVan geld hoorde of zag hij evenwel nietsmaar, dat zou wel terecht komen Donderdag van eterverleden week veroorloofde hij zich evenwel de vrij heid mijnheer en madame de reke ning te presenteeren. Tot zijn grooten spijt kon mijnheer evenwel de rekening niet voldoen, de wijl hij slechts Rumeensche specie had, en die omzetten't is waar, dat zou wel gaan, doch dan zou hij 30 pCt. verliezen, en dat was toch erg jammer. Hij zou daarom eens naar een Brus- selsohe wisselbank telephoneeren wél ke in direct verband stond met eene Rumeensche bankinstelling. Zaterdag vóór 8 dagen deelde hij daarop den hotefllier medie, dat hij be richt had gekregenhij zou zijn Ru meensche specie kunnen inwisselen tegen een verlies van slechts 35 cen times per 100 francs. Dat was nog té doen en de geldquaestie zou derhalve spoedig geregeld zijn. Den daarop volgenden Maandagoch tend omstreeks half elf verliet het echtpaar het hotel, om het geld op de post te gaan halenze zeiden tegen half één terug te zullen komen, om op dat uur te dineeren. Ze wisselen hun Rumeensche spe cie vermoedelijk echter nogwant sinds dat gedenkwaardig oogenblik zijn ze niet meer teruggekeerd, en de hotelhouder vreest met groote vreeze een f raaien deun te kunnen fluiten naar dé 300 francs, welke hij onge veer van hen tegoed heeft. Slechts enkele toiletartikelen, wat vuil ondergoed én eenige oude klee- dingstukken hebben ze op hun slaap kamer achtergelaten, ook een doosje met visitekaartjes, gedrukt bij een Amsterdamsche firma, wat vermoeden doet, dat zij ook in Amsterdam heb ben gespeeld. POKKEN. Men schrijft uit Wildervank Dinsdag arriveerde alhier de inspec teur van bet geneeskundig staatstoe zicht, om met de autoriteiten te be spreken, welke maatregelen genomen moeten werden, om de uitbreiding van de pokken te voorkomen. Geluk kig is het nog bij één geval geble ven. BOND VAN STAATS- PENSIONNEERING. De zesde algemeene jaarvergade ring van den Bond van Staatspea sionneering werd Dinsdag te 's-Gra venhage geopend door den vooraittei den heer A. Groenend aal C.J.zn. mei een rede, waarin hij hulde brachl aan deu afgetreden voorzitter, dea stichter van den Bond., den heer G Wieringa. Constateerende, dat vooral in dt laatste jaren de vereenigingen —ooi in den Bond zeer uiteenloopei over de wijze waarop het staatspen sioen moet worden geregeld, sprai de voorzitter daarover zijn leedwe zen uit. omdat het een onmogelijk heid is, dat de regeering zich za storen aan liet werken van een Bond die, door de verdeeldheid van opinie zijner leden, niet precies kan zeggen wat hij wil terwijl het publiek .rich minder gemakkelijk zal aansluiten liever neutraal blijft, totdat er rusi en^ eensgezindheid is gekomen. Spreker wees voorts op de urgen tie der ouderdomsverzorging, en achtte het in de gegeven omstandig heden practisch en wenschelijk ai vast te nemen wat te krijgen is, om dan verder te strijden voor het eind doel. De handen moeten in één ge slagen worden er moet gehandeld worden, om den armen oudjes al vast wat te bezorgen. Het bestaan van den Bond moet niet gerekt wor den neen, hij moet spoedig beret- ken en dan liquideeren. Wanneer <l_g Bond voor een oogen blik de zeilen heeft gereefd, dan is dit niet om voor anker te gaan lig gen en te worden gesloopt, maar om een 'haven binnen te vallen, daar 't eerste gedeelte van de lading in te nemen, om daarna met volle zeilen te varen naar hen, die op een pen sioentje wachten. Dan éérst lean gevraagd worden aan de wetgevende machteen Staatspensioen voor alle Nederlan ders. Overigens achtte de voorzitter het buiten kijf, dat de Bond zich moet blijven verzetten tegen een stelsel met premie-betaling. Maar als straks aldus de voorzitter de wijzi ging van art. 1 der Statuten aan de orde komt. waardoor wordt voorge steld door een overgang tot het eind doel te komen, dan bedenke men, dat een half ei beter is dan een leege dop en houde men het oog gericht op het spreekwoord ..die het onder- ste uit de kan wil hebben, valt het lid op den neus". Spoedige hulp is dubbele hulpIs in den allerhoog- sten nood voorzien, dan gaat d« Bond ook voor de andere zorgen. Spreker hoopte dat de besprekin gen een vriendschappelijk karakter zouden dragen en dat alle persoon lijkheden en Principenreiterei zou den wijken voor datgene wat thans het allemoodigst is. De rede van den voorzitter vond toejuiching. Afdeelingen uit alle deelen des lands .waren vertegenwoordigd. Bij de opening der vergadering werd geprotesteerd tegen de aanwe zigheid van een door de afdeeling Utrecht geroyeerd lid, welk roye ment door het hoofdbestuur werd gehandhaafd. De zaak kwam hierop neer, dat bedoeld lid bij de politie-1 ke verkiezingen, in strijd met da Statuten van den Bond, candidate» had aanbevolen in een circulaire, on- derteekend „eenige leden van denj Bond van Staatspensionneermg". Tegen dit royement was schrifte lijk geprotesteerd. Door den secretaris werd een over zicht gegeven van de verrichtingen van den bond in het afgeloopen jaar. De bond ging vooruit en telt thaaa 216 afdealingen met ruim 16.000 la den. Blijkens de rekening en verant woording bedroegen de inkomsten 5405.39, de uitgaven f 4922.49, zoodat er een batig saldo is van 482.90. De begrooting voor 1906 sluit in ontvangsten en u/itgaven met een be drag van f 5400 en een vermoedelijk saldo van 335. Jaarverslag, rekening en verant- I woording en begrooting werden goed-1 gekeurd. Tot plaats voor de volgende alge-1 me ene vergadering werd Groningen aangewezen. (Wordt vervolgd). PARTIJBENOEMING. Men schrijft aan „Het Huisgezin" uit Wijchen In de gemeente Wijchen c. s. was een notaris-vacature. Stedert meer dian dertig j aren was er een Ned. Hervormd notaris. Dit niettegenstaande de gemeente Wijchen op de pi.cm. 4300 inwoners ruim 4000 katholieken telt en de onder deze standplaats ressorts erecode ge meenten overwegend katholiek, zijn. Hoewel er buiten één protestant twee katholieke sollicitanten warong benoemde de Minister toch dank zij de bemoeiingen van onzen katho lieken afgevaardigde ter Tweede Ka mer den protestant tot notaris, den heer W. E. Roosenburg, thans in gelijke betrékking te Hasselt (Ov.) Deze benoeming heeft zeker plaais gehad omdat het een Protestantscbe vacature was Immers in Zeihein, waar een Protestantsche burgemees- tersvacture was, kreeg een Liberaal de voorkeur. NEDERLANDERS TE ROME. Men schrijft aan het „Gecntr." Vrijdag j.l. heeft de H. Vader een groep Nederlandse he pelgrims, onge veer 45 personen tellende, die onder gelelde van den heer Ch. Kieckens de voornaamste bedevaartplaatsen van Italië bezoekt, in particuliere audiën tie ontvangen. Als een merkwaardigheid dient te worden gemeld, dat thans binnen en kele weken de vierde Leadsche hoog leeraar in de Eeuwige Stad vertoeft, namelijk dr. F. Pijper. Voor of na Pascheüi brachten de professoren Blok, Wijsman en G. Kalff hier ook eenigen tijd door. OPLICHTING. Twee als lieer gekleede personen kwamen verleden week een meubel magazijn to Amsterdam binnen en be stelden een heerenbureau met stoel. Zij gaven den naam Chalet of iets

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 2