NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 23e JaargaDg. No. 7022 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. VBIJDAG 18 MEI 1906 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN AD VERTENTIÊN: PER DRIE MAANDEN: apt Van 1-5 re8els 50 Cts-j iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement \oor Haarlem - 1,J0 Haarlem van 1—5 regels ƒ0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regel. Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Bii Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente) J-30 Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederland„1.65 HH 50 cts. voor 3 plaatsingen k contant. Afzonderlijke nummers0.02 K mps) «Mgygj^ V* n j u j. n l u x a r»- Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.3734 faLJy Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. de omstreken en franco per post „0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Pnblicité Etrangère G. L. DAUBE Co.. JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 3Ibis Faubourg Montmarire. EERSTE BLAD. AGENDA V r ij d a g 18 M e i. feioemendaalVergadering van den Gemeenteraad. uur. OM ONS HEEN CCCIX. IETS OVER KALKZANDSTEEN. Op advies van gemeente-ambtena ren is onlangs door den Haagschen Gemeenteraad besloten, de zooge naamde kalkzandsteen in de residen tie als bouwmateriaal te weren. En waarom Er was een huis ingestort lil de Heulstraat en dat wel zeer-kort nadat een der vorstelijke personen, ik meen Hare Majesteit de Koningin self- er met een rijtuig doorgereden Scberp onderzoek vanwege de bouwpolitie volgde en terecht. Maar... de kalkzandsteen had met het heele huis niets te maken, want 't was van betonsteen opgetrokken, wat iets heel anders is. In de vloedgolf der verontwaardiging is toen ook de kalk- aandsteen meegesleurd. En nu staat begrijpelijkerwijs de heele kalkzand steen-industrie in Nederland over eind, om van dat vonnis revisie te ver krijgen. Hoewel de meeste menschen dat zoo niet weten, is deze industrie in ons land van vrij groote beteeke- nis. Haar productie wondt geschat op honderd millioen steenen per jaar. tegen een productie van achtmaal honderd millioen Waalsteenen, een nijverheid die veel ouder as. Wat is kalkzandsteen Ik zei ai, dat het geen betonsteen is. Er heerscht daarover nog al vlij*af. be gripsverwarring. Met vrijwat ophef a de laatste jaren reclame ge maakt voor een toestelletje da.t een paar gulden kost en waarmee ieder die er maar lust in heeft, steenen kan fabriceeren. „Zand geeft goud", dat is de leus, waarmee de fabrikant deze machinetjes aan den man brengt. In 't groot (I) kan men steenen maken met een kapitaal van vierhon derd gulden. En zeker zullen op ver verwijderde plaatsen, waar andere «teen niet dan met groote moeite en kosten kan worden aangeveerd, deze beton- of cementbeton-steenen wel be- teekenis hebben. Maar kalkzandsteen het niet. Het bestuur van de ver- eeniging van kalkzandsteenfabrikan- ten zegt van deze betonsteen, dat ze bestaat uit zand, cement en water en daarna lang aan de lucht moet worden blootgesteld om te verharden. ,,Zeer zeker is het mogelijk", voegt het bestuur er bij, ,,om goede steen op deze wijze te vervaardigen, mits gestampt wordt en in juiste verhou ding zand en zoo mogelijk grint en prima cement wordt gebruikt. Goede oementsteen wordt echter, niettegen- «taande goedkoope en geringe werk tuigen, duur." Nu behoeven we ons zeker door der gelijk betoog niet onmiddellijk te la ten overtuigen. De Vereeniging van Kolkzandsteenfabrikanten is belang hebbende, zij heeft dus de kalkzand- «teen boven de cement- of betonsteen lief. Evenmin heb ik, desonkundige als ik ben, wijsheid kunnen putten uit de kalkzandsteen, die mij dezer dagen door welwillende hand werd thuisgebracht en waarvan ik, altijd als leek, niet veel anders zeggen kan, dan dat ze er uitziet als een heel be hoorlijk afgewerkte, mooi kantige, grijze steen. Maar op 't stuk van weerstandsvermogen, doorlating van vocht heeft zoo'n stomme steen niets tot mij te zeggen. Maar er is meer dan dat. De heer R. Roelfsema uit Groningen heeft een lezing gehouden over de kalkzand steen, waarbij hij de ervaringen me dedeelt, die daarbij in het buitenland zijn opgedaan. Te Berlijn bijvoor beeld wordt de steen jarenlang ge bruikt. Het Rijks-proefstation voor bouwmaterialen te Charlottenburg, ieen instelling die wij in ons land niet kennen, daar hier alleen parti culiere bureaux van onderzoek be staan, heeft er altijd nauwkeurig toe licht op gehouden. Vroeger moesten op de draagpunten onder balken, al tijd klinkers worden gebruikt, maar tegenwoordig mogen ook daarvoor kalkzandsteenen worden toegepast. Men kan ze in Duitschland bovendien aan ta.l van regeeringsgebouwen vin den Vier jaar geleden werden reeds negen millioen kalkzandsteenen ge bruikt voor militaire bouwwerken te Neuhammer, nadat het Ministerie van Oorlog de steen in het proefsta tion te Charlottenburg had laten on derzoeken. Aan het Paleis van Jus titie te Alt Moabit, een voorstad van Berlijn, werden er niet minder dan 20 millioen vermetseld. In hetzelfde 's-Gravenhage, waar nu de kalkzandsteen verboden is, zijn er al tal van huizen mee gebouwd, kost bare villa's zelfs, die een hardsteenen onderpui hebben Overigens gaat het de kalkzand steen als ieder ander materiaal, zeis niet voor alles geschikt. Bijvoorbeeld niet voor bestrating, want wel heeft ze een grooten weerstand tegen druk, maar niet tegen wrijving. Zij lijdt bij ruwe behandeling, maar dat heeft ze met andere soorten gemeen. Wordt ze niet gegooid, maar behoorlijk gezet, dan zal men zegt de heer Roelfsema geen last ondervinden. Ze heeft de eigenschap, dat ze grauw kleurt door regen, maar zoodra de zon weer schijnt is die grauwheid spoedig verdwenen en op den duvrt- neemt deze kleuring af, wat men hieraan toeschrijft, dat een deel van het water zich scheikundig met de steen verbindt, zoodat deze voortdu rend minder water opneemt en zelf voortdurend harder wordt. En wat het draagvermogen betreft, hebben vier kalkzandsteenen gedurende een tentoonstelling te Berlijn rustig een belasting van 110.000 K.G. gedragen, zonder dat er éen steen scheurde. Sommige menschen vinden de grij ze kleur wat eentonig, maar desteen kan ook gekleurd worden, in rood, blauw, geel of groen, zooals we kun nen zien aan de kalkzandsteenfabriek Arnoud te Lisse, waar naast het fabrieksgebouw eenige flinke arbei derswoningen met aardig gekleurde gevels zijn neergezet. Ik nam dezer dagen een kijkje in deze fabriek, die al van de Zand is gou d-fabricage verschilt door haar groeten omvang. Hier geen kinderachtig gepeuter, maar een massa-fabricage, naar het nieuwste systeem. Want dit hebben onze Nederlandsche fabrieken zelfs boven de Duitsche voor, dat zij door haar jeugdigen leeftijd hebben kun nen profiteeren van de laatste vin dingen en van de ervaring, die in Duitschland is opgedaan. Laat ik thans vluchtig meedeelen, hoe de steen wordt gemaakt. In een bepaalde verhouding worden zand en fijne meelkalk gemengd, wat machinaal of uit de .hand plaats heeft. In de meeste fabrieken wordt dit mengsel vervolgens door een elevator (jacobsladder) omhoog gevoerd en door middel van een roteerende of schuddende zeef van staalgaas, be vrijd van verkeerde bestanddeelen als plantenwortels, grint, steentjes enz. in bijna alle zand aanwezig, om van daar uit te komen achtereenvolgens in een of meer machines die de mas sa zeer innig vermengen en als het ware kneden. Daarna komt het materiaal in de pers die de steenen maakt. Zoowel van bovengenoemde machi nes als van persen bestaan zéér ver schillende soorten, terwijl natuurlijk de inrichting op zeer verschillende wijze kan worden gemaakt. Hoewel er dus ook geheel afwijken de systernen zijn, bestaan toch de meeste persen uit een ronddraaiende tafel, waarin zich eenige gaten be vinden ter grootte van de te vormen steen, welke gaten (vormen) met de thans goed gemengde massa kalk en zand automatisch gevuld worden door een inrichting op de pers aanwezig welke .het materiaal geregeld ont vangt uit de mengmachines. Of van onderen of van boven wordt deze vulling in de vormen door stem pels enkele c.M. ineengedrukt en wel met zulk een geweldige kracht dat de onsamenhangende massa uit de pers te voorschijn komt als een zuiver kantig gevormden gladden steen met voldoenden samenhang dat deze opge nomen kan worden en op platte ijze ren wagens kan worden gezet, steen tegen steen en een tiental lagen hoog, zonder dat de steenen breken. Met wagen en al gaan deze stee nen, waarbij de wagens over rails loopen, vervolgens in zeer lange groo te ijzeren cylinders (ketels) inwendig ruim manshoog. Tien of meer zulke wagens worden in een ketel gereden die alsdan 10000 of meer steenen bevat en vervol gens met een deksel, vastgehouden door vele moeren, hermetisch wordt gesloten. In deze ketels nu wordt stoom toe gelaten van hoogen druk gedurende een tiental uren waarna de stoom wordt uitgelaten, de ketel wordt ge opend en de steenen met wagen en al over ra:ls naar buiten worden ge voerd. De steenen kunnen onmiddellijk worden gebruikt. Waai' ze een halven dag te voren nog een onsamenhangende massa wa ren welke alleen bijeen bleef tenge volge van de zware persing daarop uitgeoefend, waar ze bruin in den ke tel gingen, komen ze thans wit en hard, gereed tot gebruik, te voor schijn. De stoom heeft als het ware een volkomen verbinding gevormd tus- schen het zand en de kalk, een ver binding die overigens nog voortdu rend meer volkomen wordt en zulks zoowel >n de lucht als onder water, waarvan het gevolg is dat deze steen door den tijd nog in deugd toeneemt. Tegenover dit alles schijnt het Haagsche verbod minstgenomen vreemd. De Vereeniging van kaik- zandsteenfabrikanten, zooals ik zei- de, berust daarin dan ook niet, maar heeft zich per request tot Ged. Sta ten gewend, met verzoek om de Haag sche verordening alleen dan goed te keuren, wanneer de kalkzandsteen gelijke rechten verkrijgt als andere materialen. J. C. P. Buitenlandsch Overzicht Risjkof aanleiding geeft om te zeggen, dat deze raad vergeleken kan wor den bij oude vermolmde balken, die men zou gebruiken om het nieuwe ge bouw van Staat daarmede op te trek ken. De boeren-afgevaardigde Zhilkin zegt, dat liet adres slechts zeer zwak jes de ellende en de onrechtvaardig heid in het licht stedt. waaronder de boeren gebukt gaan. DE OPSTAND IN NATAL. De oproerige beweging onder de in landers langs de geheele lengte van Natal aan de zijde van de grens van Zoeloeland. neemt toede heden ont vangen berichten bevestigen den op- roerigen toestand in de streek van Mapurn ulo tot Helpmekaarde stam men worden openlijk door de toove- naars tot den oorlog opgehitst. MORENGA GEVANGEN GENOMEN. Volgens te Kaapstad ontvangen be richten slaagde de Kaapsche politie er in. bij Reinwastmaak. in een moei lijk terrein, Mor-enga met zeven zij ner krijgers gevangen te nemen. Hij zal naar Uppingrton gebracht worden. HET HUWELIJKSCADEAU VAN KONING ALFONSO. Koning Alfonso heeft zijn huwelijks cadeau, voor Prinses Ena, door hem te Londen en te Parijs besteld, ont vangen. Het vertegenwoordigt, eene waarde van 21/2 millioen francs en bestaat uit een gouden diadeem met brillanten omzet, twee halssnoeren, de een van paarlen, die andere van diamanten, een gouden armband, rijk met diamanten versierd, twee paar oorknoppen, benevens een diamanten broche voor de bruidsjapon, en een diamanten broche voor de mant ill e. Stadsnieuws ,HET ONTWERP-ADRES VAN DE DOEMA. Bij de voortgezette beraadslaging over het adres van antwoord ver langden een aantal sprekers het kies recht voor vrouwen, de uitbreiding der amnestie tot agrarische en godsdien stige vergrijpen en verbeurdverkla ring van het kerkelijk landbezit, ter verbetering van den toestand der boe ren. Prof. KowaJewski verklaarde te be treuren, dat in het ontwerp verschil lende voor de Doema hoog noodige rechten ontbraken., bijv. het wetge vend initiatief en dat er niet was ge wezen op de onvoldoende contróle op de ministers. Spreker steüde voor in het adres te vermelden, dat de Doema streeft naair internationalen vrede en naar een dracht onder alle Slavisciie volken. In den loop van het debat besloot de Doema. met het oog op het groot aantal sprekers, dat zich had opgege ven. om ieder en spreker vijf minuten toe te staan. Te 7 uur 's avonds werd •die zitting gedurende anderhalf uur geschorst: voor dien tijd echter had den reeds vele afgevaardigden de zaal verlaten. De „Times" vermeldt nog DE VOLGENDE BIJZONDER HEDEN over het adresdebat in de Doema. Van 3 uur tot 7 hield die Doema zich Woensdag bezig met het regle ment voor de debatten, zoodat de aan wezige ministers, gekomen om het adresdebat te hooren. ten slotte de vergadering maar verlieten. Een half uur later las die rappor teur der commissie, Nobokof, te mid den van de diepste stilte, het adres voor, waarmede de commissie van 33 leden 18 uur lang bezig was geweest om het op te stellen. Deze commissie bestond uit 11 kadettem, 11 werklie den -vertegenwo ordigers en 11 afge vaardigden van andere partijen, na tionaliteiten en groepen. Do laatste zinsneden van het adres werden daverend en langdurig toege juicht. Doch ongeveer 70 afgevaardig den van de rechterzijde namen aan die betooging niet deel. Men kan dus niet zeggen, dat de Doema de menschen, met wie zij wer ken moet, don Tsaar, de ministers, bijzonder voorkomend behandelt. Om half tien eindelijk kwam het adires van antwoord in behandeling. Prof. Miklasjewsky eischte de be straffing van de personen, verant woordelijk voor de genomen maatre gelen tot onderdrukking van den op stand. De beer Rodstjef, na eerst betoogd te hebben, dat de Rijksraad moest worden afgeschaft, zegt, dat er voor dient gezorgd te worden, dat de boer gronden ter bebouwing verkrijgt. „De Doema". zegt hij. mag niet uit eengaan, alvorens dit we<rk ten einde te hebben gebracht, ook al zou de am nestie niet worden toegestaan." Graaf Potoeki houdt een redevoe ring ter verdediging van het recht van bezit. Zijn betoog wordt in stilte aan gehoord. Graaf Heyden verdedigt den Rijks- i raad, wat den boe ren afgeva ardigde 30 Juni Koninklijk goedgekeurd. De heden versohenen Staatscou rant bevat de statuten van de „Maat schappij tot verbetering der huis vesting van minvermogenden" en de „Vereeniging ten behoeve van Roomsch-Katholieke militairen, bei den te Haarlem. De eerste is aangegaan voor den tijd van 29 jaren en 11 maanden in gaande 15 Oct. 1895 de dag der op richting. Zij heeft ten doel het verbeteren der huisvesting van minvermogen den en in het algemeen van den gezondheidstoestand in de gemeente, met betrekking tot de woning, door liet. aankoopen. veranderen of ver nieuwen van bestaande" woningen het overnemen van open plaatsen en het afbreken van aanwezige gebou wen, hetzij tot het oprichten van nieuwe, hetzij tot verbreeding van nauwe straten en tot bevordering eener ruimere luchtverversching. Het kapitaal der Maatschappij is bepaald op 100.000, verdeeld in 5 serieën van 40 aandeelen elk groot ƒ500. waarvan 3 geheel zijn ge plaatst, en de andere door het be stuur, in overleg en met goedkeuring van commissarissen naarmate der behoefte zullen worden uitgegeven. De Vereeniging voor militairen stelt zich ten doel bevordering van godsdienst, zedelijkheid en trouwe plichtsbetrachting onder de Roomsch- Katholieke militairen, die te Haar lem in werkelijken dienst zijn. Zij is aangegaan voor den tijd van 29 jaren, ingaande 1 Jan. 1906. Aanbesteding. Hedenmorgen werd door hetProv. Bestuur van Noord-Holland alhier aanbesteed le. Het maken en onderhouden van werken tot verdediging van de Noordzeekust in de provincie Noord- Holland, benoorde.n strandpaal 9.800 ingevolge de wet van 15 Juli 1898 (Staatsblad no. 187). Raming 113000. Ingekomen waren 8 biljetten. Laag ste inschrijver bleek te zijn de heer W. -de Jong, ie Helder, voor ƒ117.490. 2e Het versterken van den kop van het zuidelijk hoofd aan den mond van het buitenkanaal te IJmui- den, behoorende tpi de werken tot onderhoud, herstel en verbetering van het Noordzeekanaal. Raming ƒ25500. Ingekomen 2 biljetten. Laagste in schrijver de heer G. Visser Gzn.. te IJmuiden, voor ƒ26490. Eindexamen Gymnasium. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft de heeren dr. \V. L. van Heiten, hoogleeraar aan de Rijks universiteit te Gronigen, dr. J. J. Hartman, hoogleeraar aan de Rijks universiteit te Leiden en dr. A. A. Nijland hoogleeraar aan de Rijks universiteit. te Utrecht, benoemd als gecommitteerden onder wier toezicht het eindexamen van het Gymnasium alhier zal plaats hebben op 28. 29 en KINDERFEEST „VEREENIGING". De Sociëteit ..Vereeniging" is in haar Jubileums-week en avond: aan avond wordt er gefeest. De vier eer ste dagen waren het gezellige avon den voor de leden, Woensdagavond echter zette het feestelijk bevlagde Sociëteitsgebouw zijn deuren open voor een blijde kinderschaar, die er onder leiding der heeren Martin zeer ijverig pret maakte. De groote zaal was voor deze ge legenheid wat opgesierd met een paar laurieren bij de ingangen en een aardig aangekleed toomeelfront aan de tegenovergestelde zijde der zaal. 't Begon met dansen. Eerst een feestmarsch kreuzpolka, daarna een walsje en 'n Highland Scottish en eindelijk, om het eerste deel van het feest te besluiten, de in den geest dtes modernen tijds blijvende motor-polka. Een paar honderd kinderen namen aan het feest deel en allemaal de den ze hun best dat 't een aard had. Dat is juist ook het aardige i® zoo'n kinderfeest, dat de kleine, een paar turven hooge kleuters, zoo ern stig hun best doen. om toch maar netjes in de maat te blijven en hun soms wat weerbarstige voetjes in de vereïsohte standen te dwingen. Ter afwisseling kw^rn_een tombola die eenige kinderen gelukkig maakte met aardige prijsjefs. Nu zat de feestvreugde er voor goed in en de pret klom trapsgewijze via een drie tal dansen, tot men het intermezzo nummer bereikt had. Toen schaarden de bontkleurige groepen zich twee aan twee in lange rijen om een ringsteek-dansje te maken. Met een houten zwaard wapend. trokken de jonge ridders met hunne dames onder de op Ja- pansche manier versierde poort door, soms door een ring, maar meest in die lucht piekend. Nadat deze ringsteek-vermakelijk heid geëindigd Was. kregen dedans- paardjes veelkleurige ballen, die tel kens de hoogte in geslagen moesten worden, waardoor telkens een ge- zwerm van opgaande en neervallen de ballen boven de kinderhoofdjes was, tot groote pret natuurlijk van de kinderen zelf. Het laatste gedeelte van dit num mer was een aardige huldebetooging aan de leden van het bestuur. De lange kinderrij kwam nu met ge kleurde mutsen getooid naar voren. Hier en daar Ln de rij droegen jon gens kartonnen schilden op stokken. Deze schilden vermeldden de na men van de bestuursleden der So ciëteit. Dr. Timmer. Wijsmuller, Otto. Van Dapperen. Zeewoldt. Bin- ger en Adrian, terwijl op het eerste schild het woord hulde prijkte. Ondier een herhaald hoezee, werd front gemaakt voor heit bestuur, ter wijl de muziek Lang zal-ie leven" aanhief. Dit was een aardig oogen- blik. Het slotnummer van den avond was een lichtbeelden-vertooning. die de geestdrift der kleinen ten top deed stijgen. De heer M. Binger deed een aantal beelden vertoonen. 't Eerst kwamen de portretten van de Koningin-Moeder, Koning Willem III, de Koningin, Prins Hendrik, enz., die beel luid door de feestVier- dertjes werden toegejuicht. Daarna volgde een groote massa licht-prcnten in een bonte volgorde Artis, de watersnood, reproducties van schilderijen, nationale kleecLer- dracliten. Koninklijke bezoeken, al les werd op 't witte doek getooverd. Bijzonder dienen vermeld te wor den de lantaarnplaatjes van groe pen feestvïerdertjes die in het be- cin van den avond opgenomen, om een uur of half elf re§ds werden vertoond. De kleinen vonden dit zoo aardig, dat ze telkens een luid hoe zee aanhieven. Ook de portretten der bestuursle den en die van de heeren Martin vonden veel bijval. Hiermede was het feest afgeloo- pen en gingen de pretmakertjes naar huis. Dat ze plezier hadden ge had behoefde men niet te vragen, als men hij het uitgaan maar eens even naar de kleurige wangen en schitterende oogjes keek. Die zeiden reeds genoeg. H e r ij k. De herijk heeft plaats op Vrijdag 18 Mei van 8—12 uur voor de Hage- straat, Hoogstraat, Leliestraat en Molensteegvan 1—4 uur voor den Jansweg. Rolhuizen. Phoenix weg, Parklaan en Ripper da straat. Muziekfeest De Haarlemsche afdeeling van de ..Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst" maakt plannen voor een groot muziekfeest in den zomer van 1907. Op hol. Hedenmorgen omstreeks zes uur sloeg een paard in de Wilhelmina- straat op hol. Het dier rende met den wagen achter zich de Raaks op en werd daar bij het terrein der voorma lige gasfabriek gegrepen en tot staan gebracht. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Exainen vrije- en orde-oefe ningen der gymnastiek. Haarlem, 16 Mei. Geëxamineerd 3 candidaten. Geslaagd de dames C. E. Bakker, HoornN. Volger, EdamG. J. C. de Waart, Monnikendam. Besmettelijke ziekten. Ter kennis van den Central en Ge zondheidsraad is gekomen dat in de week van Woensdag 9 tot en met Dinsdag 15 Mei te Haarlem zijn voor gekomen 6 gevallen van Roodvonk. Te Hillegom 1 geval van typhus of febris typhoidea, en te Sloten 1 geval van Roodvonk. Goed afgeloQpen. Het zoontje van M. (e IJmuiden, onlangs getroffen voor een revolver- kogel. heeft vier weken in het Dia- conessenhuis alhier vertoefd. Het knaapje is thans weer bij zijne oudere terug en loopt en speelt weer evenals vroeger. De kogel, die nog in het dij been zit, hindert hem niet. Gunning Water gasfabriek. Hedenmiddag werd door het Ge meentebestuur bekend gemaakt dat het maken van fundeeringen voor ge bouwen en voor eenen nieuw te bou wen gashouder, benevens eenige an dere uitbreidingswerken enz., op het daarvoor bestemde terrein aan de Gemeente-lichtfabrieken is gegund aan den heer M. van Ommeren. NATIONALE MILITIE. Gewijzigde oproeping van verlof gangers in werkelijken dienst. De Burgemeester van Haarlem, Gezien zijne openbare kennisgeving} d.d. 12 April 1906 betreffende de op roeping in werkelijken dienst van ver lofgangers, krachtens artikel 111 der Militiewet 1901 Gelezen eene nadere aanschrijving, van den Commissaris der Koningin in deze provincie, betreffende wijzi ging in het tijdvak van oproe ping voor de verlofgangers van het 3e regiment Huzaren; Brengt met behoud van hetgeen overigens in de genoemde openbare kennisgeving is vermeld ter ken nis van de milicien-verlofgangers der lichting 1903 van het 3e regiment Huzaren, dat zij in d i t j a a r voor herhalingsoefeningen onder de wape nen zullen moeten komen gedurende het tijdvak 30 Juli tot en met 18 Augustus. Haarlem, 16 Mei 1906. De Burgemeester voornoemd, DE HAAN HUGENHOLTZ, l.-B. KOSTELOOS GEBRUIK van de Zwem- en Badinrichting aan de Houtvaart. Burgemeester en Wethouders van Haarlem Gelet op art. 89 der AJgemeene Po- litie-verordening Gelet op het besluit van den Raad der gemeente van 22 Juni 1904, No. 11; Brengen in herinnering, dat het baden en zwemmen in de openbare wateren der gemeente verboden is, ern doen voorts te weten dat de zwem- en badinrichting aan de Houtvaart gedurende de maanden Mei tot en met September a.s. kos teloos toegankelijk ia 1. op alle werkdagen a. voor mannen en jongens van 6 tot 9 uur des voorniiddags en van 2.30 tot 8 uur des namiddags, b. voor vnouwëh en meisjes van 9.30 uur des voormiddags tot 2 uur des namiddags 2. op Zon- en feestdagen uitslui tend voor mannen en jongens van 6 tot 9 uur des voormiddags. Kinderen beneden den leeftijd van acht jaar worden niet toegelaten. De zwem- en badinrichting is uit sluitend toegankelijk door de deur aan de oostzijde der inrichting. Haarlem, 15 Mei 1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE HAAN HUGENHOLTZ, l.-B. De Secretaris, PIJNACKER.

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 1