Weerbericht. MEDEDEELING VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorna. 10 50 uur). De Bilt. 17 Mei 1906. Hoogste barometerstand 704.5 m.M. te Horta (Azoren)laagste 746.5 m.M. te Aberdeen (Oostkust Schotland). Verwachting (tot den avond van 18 Mei) Wind veranderlijke, later N. W. wind. Gesteldheid van de luchtverander lijke bewolking. Temperatuur: dezelfde. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. Barometerstand 's namiddags 2 uur 749 m.M. neiging tot vooruitgang. Vorige stand om 2 uur 749 m.M. Barometers en Thermometers Ruime keuze. Prima afwerking. JOH. M. SCHMIDT. Zijlstraat 85. Thermonieterstaad. te Haarlem. Donderdag 17 Mei Hoogste gisteren .F. 52*> Laagste heden nacht F. 46° Hoogste heden tot 2 uur. F. 55° Examens nuttige h a n d w e r- ken. Haarlem, 16 Mei. Geëxamineerd 2 candidaten. Toegelaten mej. G. J. C. dse Waart, Monnikendam. KANTONGERECHT. In de zaak van P. L. Engelenberg, kunstbloemenfabrikant alhier, d'e de vorige week terecht stond ter zake dat hij op 9 en 10 April 11. eenige vrouwen arbeid heeft doen verrich ten, bestaande in het vervaardigen van kunstbloemen in de werk plaats gevestigd in het perceel 23 aan de Barteljorisstraat, waarvan hij hoofd en bestuurder is, althans dat /hij dien arbeid dier vrouwen daar ter plaatse niet te 8 uur des avonds heeft dioen eindigen, terwijl daaren boven in die werkplaats niet was opgehangen een arbeidslijst, sprak de kantonrechter den beklaagde vrij op grond dat de rechter uit de ten pro cease bijgebrachte bewijsmiddelen niet heeft geput de overtuiging, dat de bij de dagvaarding bedoelde vrouwen zich op bij dagvaarding ver melde tijdstippen bevonden in de werk plaats, gevestigd in het perceel no. 23 aan de Barteljorisstraat alhier, evenmin, dat die vrouwen" op die tijdstippen kunstbloemen vervaar digden en dat in de werkplaats, ge vestigd in voormeld perceel was opgehangen eene lijst, vermeldende de namen en verdere gegevens om trent de bedoelde vrouwen. UITSPRAKEN. S. v. d. K. te Beverwijk, on A. V. te Haarlem, overtreding Drankwet. No. 1/5 boete of 3 dagen hechtenis, No. 2/20 boete of 10 da,gen hecht. P. L. E. te Haarlem, overtreding Arbeidswet, vrijgesproken. C. B. en H. A. V. te Beverwijk, overtreding Arbeidswet, No. 1 3 boe te of 1 dag hechtenis, met vrijspraak van het meerdere No. 2 twee maal 2 boete of twee maal één dag hech tenis. W. A. v. G. ie Haarlem, overtre ding Spoorwet, 5 boete of 3 dagen hechtenis. J. A. te Halfweg en T. W. te Haar lem, overtreding Jachtwet, No. 1 f'Z en /I boete subs, twee maal 1 dag hechtenisNo. 2/5 boete of 3 dagen hechtenis. J. W. te Wijk aan Zee, wegens straatschenderij, 10 boete of 3 dagen hechtenis. F. A. S. Z. te Bloemendaal, over treding Motor- en Rijwielreglement, 1 boete of 1 dag hecht. I. P. en H. C. te Amsterdam, over treding Reglement op de Wegen in Noord-Holland, beiden vrijgesproken. A. K. en G. S. te Heemskerk, over treding als boven, ieder 3 boete of 1 dag hechtenis. J. J. S. en H. L., zwervende, ieder twee overtredingen politieverordening Haarlem, ieder twee maal 2 boete of twee maal 1 dag hecht. H. P. K. te Bloemendaal, overtre ding politieverordening Bloemendaal, 2 boete of 2 dagen hecht. A. J. S. te Haarlem, overtreding po litieverordening Heemstede, /3 boete of 1 dag hecht. A. L. W. te Haarlem, wegens dron kenschap vrijgesproken. Voorts werden nog 28 personen we gens dronkenschap veroordeeld resp. tot hechteoisstraffen van 3 weken, 14, 7 en 3 dagen en tot geldboeten van f2, subs. 2 dagen hecht. Bespottelijk. Sedert een paar dagen is voorge schreven aan de agenten van poli tie de laarzen in plaats de schoenen te dragen. Waarvoor dit gelast is, begrijpen zij niet. Zij loopen daar mede voor spot, terwijl het boven dien oen zeer afmattende dracht is. Ook Is het verplicht gedurende den nacht de laarzen te dragen terwijl tot nog toe aan de agenten was vrij gelaten, welk schoeisel zij des nachts wilden dragen, zelfs in de wintermaanden. Deze maatregel kan niet in het belang dëf surveillance zijn en ook niet bevorderlijk aan het opsporen of constateeren van moge lijke diefstallen, daar men de agen ten thans reeds op verren afstand kan hooren naderen. Uit de Rechtszaal EEN ONEERLIJK BEDIENDE. Als jongen van een jaar of elf was hij reeds in dienst gekomen bij de weduwe Kerklioff eigenares van het speelgoedmagazijn ,,De Kindervriend' in de Warmoesstraat. Hij was ijverig en deed zijn uiterste best. Vandaar, dat mevrouw met hem sympathi seerde, hem zelfs als kind in huis nam en opleidde tot winkelbediende. Toen mevrouw hertrouwde werd de jongen, toen jongeling van omstreeks 20 jaar, aangesteld als chef in het magazijn dn de Warmoesstraat. Van dit in hom gestelde vertrou wen heeft het jongmensch schande lijk misbruik gemaakt, hij bestal zijn patroon Voor hoeveelJa dat was niet uit te maken, liij kon zooveel stelen als hij zelf maar wilde, wijl controle op de ontvangsten zeer moeilijk was. De dagvaarding sprak slechts van een bedrag van 7 gulden en eenige win kelwaren, maar beklaagde gaf zelf toe, dat het minstens 100 gulden was, terwijl zijn patroon, de heer J. C. de Boer geen raming dorst maken, maar t liep eerder in de duizenden, dan in de honderden. 't Requisitoir van het Openbaar Ministerie was voor den beklaagde de 22-jarige Joh. Leon v.d Kroft verpletterend, zeven maanden ge vangenisstraf De Officier noemde hem een zeer wonderlijke persoonlijkheid, een eer loos individu, die zoo weinig op zijn eer en naam gesteld is, dat hij hier liever als dief, als verduisteraar staat, dan de hand aannemen, die hem tot redding werd toegestoken. Er zou geen strafvervolging tegen hem inge steld worden, wanneer hij zich slechts verbond om bij geen concurreerende firma hier ter stede weder in dienst te gaan. Maar hij heeft niet gewild, en daarom moet hij dan ook maar ondervinden, dat hij zich aan een hoogst-ernstig, zeer laaghartig mis drijf heeft schuldig gemaakt Dat was nog niet genoeg! loen kwam Mr. Lieftinck als civiele partij van den getuige den bestolen win- kaelier aan 't woord. 't Was dezen advocaat niet aange naam hier te staan als aanklager naast het Openbaar Ministerie. Maar 't moest. 't was noodgedrongen, 't Moest door de rechtszaal luid en* nog eens luid weerklinken, dat het niet de wil van den heer de Boer ds, dat Van der Kroft in de gevange nis komt, maar er was niets meer aan te dJoen. Het stellen der civiele partij en het eischen van hoogstens 150 gulden schadevergoeding is niet om het geld. Neen alleen om het te kunnen uitspreken hoe gemeen be klaagde zijn patroon behandeld heeft, om uit te spreken dat Van der Kroft een laaghartige dief is, laag, gewe tenloos Thans is beklaagde in dienst van een speelgoedhandelaar in de Ane- gang. de felste concurrent van den heer De Boer. Daar tracht hij de clientèle van ,,de Kindervriend" te lokken en over te halen, wat bij en kelen met succes geschied is. Toen beklaagde het niet slechts bij de verduisteringen heeft gelaten, maar den heer de Boer bovendien nog ging benadeelen, toen was sparen niet meer mogelijk Beklaagde heeft zijn toekomst ver schopt. Wilde hij trouwen, de heer De Boer had hem een goede positie beloofd. Ook nu had hij een goed sa laris en behoefde geenszins uit ar moede oneerlijk te zijn Toen de Officier .hem schold voor een gewetenloos eerloos individu, barstte beklaagde in snikken uit. Ver dedigen kon hij zich niet, slechts schreiend eenige ophelderingen sta melen. Hij had gepoogd dienst te ne men naar Indië, maar was afgekeurd, had overal geloopen om geld te leen te krijgen om de schade te dekken.... De president liet hem niet uitspre ken, sloot de behandeling der zaak met mededeeling dat over 14 dagen uitspraak is UITSPRAKEN. H. K. ter Brugge, winkelbediende te Beverwijk, mishandeling, f 25 boete of 25 dagen hechtenis. W. Wouters, timmermansknecht, zonder vaste woonplaats, diefstal, 2 maanden gev. straf. J. J. C. Lebeau, decoratieschilder, te Haarlem, eenvoudige beleedigin.g, /I boete of 1 dag hecht. F. M. H. v. d. Kuil, zonder beroep te Zaandam, diefstal, ter beschikking van de Regeering gesteld. G. M. J. Freijer, dienstbode te Haarlem, diefstal met behulp van een valscheh sleutel, 14 dagen gevangenis straf. A. S. Hofstee, dienstbode, en C. J. Hofstee, los werkman, beiden te Haar lem, No. 1 diefstal, No. 2 medeplich tigheid de 1ste 14 dagen, de 2de een jaar gev.straf. A.van Heulen, slagersknecht te Haar lem, dierenmishandeling, 15 boete of 5 dagen hechtenis. P. Groen, vischknecht te IJmuiden, mishandeling, een maand gevangenis straf. J. Wolter, werkman te Bloemendaal wederspanningbeid, 5 dagen gevan genisstraf. J. de Wilde, bloemkweeker te Wijk aan Zee en Duin, eenv. beleedlging van een ambtenaar, 3 boete of drie dagen hechtenis. P. Visser, vlet,torman te IJmiuMen, eenvoudige beleediging van een amb tenaar, 3 boete of 3 dagen hecht. J. A. van de> Meij, werkman te Haarlem, wederspanndgheid, een week gevangenisstraf. p. Winkel aar, werkman te Hille- gom, opzettelijke vernieling, f 10 boe te of 5 dagen hecht. K. Ronk, varensgezel en P. Brante-; naar, los werkman, beiden te Zaan dam, huisvredebreuk en wederspan- nigheid, ieder oen week gevangenis straf. T. Boots, pakhuisknecht te Sant poort, openbare schennis der eerbaar heid, een maand gevangenisstraf. P. de Groot, bierhuishouder te Haar lem. appèl Drankwet-overtreding, 20 boete of 10 dagen hecht J. G. van Kalsboek, geheel als vo ren. f 50 boete of 20 dagen lecht. A. de Jong, los werkman te Haar lem, diefstal, eest jaar gevangenis straf. S. D. A. P. In het gebouw Concordia. Smede straat 43." had de af deeling Haarlem va.n de S. D. A. P. Woensdagavond eene ledenvergadering uitgeschreven, waarin de punten afgehandeld wer den, die de vorige vergadering waren aangehouden. Bericht was ingekomen, dat G. Sluis de benoeming als commissie-lid voör de Reas-Commissie niet kon aan vaarden. In zijn plaats werd benoemd Van E verdingen. Thans werd het jaarverslag van den secretaris uitgebrScht, dat na eenige opmerkingen werd goedgekeurd. Hierna hadden de bestuursverkie zingen plaa.ts en werden benoemd als voorzitter S. A. Maas, secretaris -J. Joosxen. penningmeester Roorda, 2de secretaris Jac. v. d. Gevel, en commis saris Jac. Hagemever. Het vijfde r ij tuig van den Koninklijken train. Het vijfde rijtuig van den Kon. trein staat bij de firma J. J. Beynes z.g. in de ribben. De afwerking zal nog wel eenig© maanden tijd kos ten. De N. R. C. doetmededeelin_ van plannen voor een muziekfeest te Haarlem in 1907- Wij kunnen mededealen, dat deze plannen einde Juni ter sprake ko men ;op de algemeen e vergadering van de Maats, voor Toonkunst te Amsterdam, die daarover zal heb ben te beslissen. Vermist. Sedert gisteren worden vermist een korporaal en een huzaar van het depöt-escadron alhier in garni zoen. Zij hebben zonder verlof deze gemeente verlaten. Hunne opsporing en aanhouding wordt door den heer garnizoens-commandant verzocht. J u bi lé. Onder veel blijken van belangstel ling herdacht Woensdag de heer v. d. Veld. magazijnknecht aan de Centrale Werkplaats der H. I J. S. M., den dag waarop hij vóór 25 jaar bij genoemde maatschappij in dienst trad. Van zijn kameraden ontving de ju bilaris een fraai cadeau en van de maafscghappij een enveloppe met in houd en diploma. G e v. Voor w. Een jongensjasje, eau ro.zenkra.ns. een stuk touw. vier waterteidinigsput- d'ekseltjes, en een portemoairnaie met geld. T water. Gisterenmiddag omstreeks half twee geraakte een zesjarig jongetje in de Burgwal nabij de Raamsteeg te wa ter. Zekere Boogaard sprong te water en slaagde met behulp van een voor bijganger er in de kleine drenkeling op het droge te brengen. Uit de Omstreken OVERVEEN. 't Was Woensdagnamiddag feest op de buitenplaats Belvedère van Mevr. de Wed. Bijleveld van der Vliet. Haar zoon zal weldra in het huwelijk tre den en ter herdenking aan de bruids dagen was het geheele personeel met hunne kinderen, ongeveer een zestig tal, genoodigd. Dat de gasten flink onthaald werden behoeft nauwelijks gezegd, doch wel dat de heer Bam berg voor deze gelegenheid overge komen was om met zijn aardige goo cheltoeren en andere zaken de toe schouwers echt te vermaken. Geslaagd als onderwijzeres vooa- de examen-commissie te Utrecht mejuf frouw Agnes Leistikow. Spoedeischende vergadering van den Raad der Gemeente Bloemendaal op Vrijdag den 18den Mei 1906 des namiddags te half 8 uur. Punten van behandeling. 1. Vaststelling der, volgens 's Raads beschikking van den 15den Maart j.L. gewijzigde Woningverordening. 2. Voorstel van B. en W. om de voorwaarden aan te geven waaronder de Gemeente overneemt het eigendom en het onderhoud van diverse wegen. 3. Nadere regeling van de jaarwed de enz. van den politiedienaar te Vo gelenzang. 4. Nadere regeling belooning tele grambesteller te Bloemendaal. 5. Mededeelingen en ingekomen stukken. HILLEGOM. Woensdagmiddag liep een klein kind van ongeveer twee jaar bij eeni ge grootere kinderen te spelen, in de onmiddellijke nabijheid van het vaar water de Hillegommerbeek alhier. De arme kleine geraakte al spelende te water en dreef in een oogenblik tijd midden in de beek. Door een arbeider, een zekeren De Loef werd dit opgemerkt, die zich onmiddellijk te water begaf en het genoegen had, de arme kleine, druip nat, doch levend, aan de verschrikte moeder terug te geven. BENNEBROEK. In deze gemeente is weer een geval van Roodvonk geconstateerd. Door de pas opgerichte vereeniging tot verfraaiing van Heemstede en Bennebroek is aan eenige ingezetenen eene circulaire gericht, waarin wordt verzocht als lid te willen toetreden en waaruit blijkt, dat de vereeniging bijzonder hare aandacht zal schenken aan de verbetering der verkeersmid delen bevordering van het vestigen van vreemdelingen reclame voorden verkoop van bouwgronden verbete ring van het drinkwater en bescher ming der zangvogels. De tegenwoordige bewoner van de villa op den hoek van de Bennebroe- kerlaan en den Haagschen straatweg, heeft besloten de rietmatten langs den openbaren weg, die zoo lang reeds de Bennebroekerlaan ontsierden, te la ten wegnemen, waarmede zeker aan eene algemeene wensch zal zijn vol daan. HEEMSTEDE. Aan het postkantoor alhier is ge durende de maand April ingelegd 9687.231/2 en terugbetaald /3324.44. Het laatst door dat kantoor uitgege ven boekje draagt het nummer 2970. Woensdagnamiddag is alhier ont vreemd een damesrijwiel, ten nadee- le van den heer W. alhier. Van de zen diefstal wordt verdacht een als heer gekleed persoon met grijze jas, zwarte broek, zwarte hoed dragende en geel-lederen taschje. VELSEN. Jubileum. Woensdag herdacht de heer C. Jetten, stationschef alhier, den dag, waarop hij vóór 25 jaar in dienst trad bij de H. IJ. S. M. Na op ver schillende stations de onderscheide ne commiesrangen te hebben doorloo- pen werd hij voor het eerst tot sta tionschef benoemd te ^Voorst, welke standplaats hij voor 8 jaar verwis selde met zijn tegenwoordige. Hoe zeer deze ambtenaar bij zijp personeel en het publiek bemind en geacht is, is gebleken uit de vele stoffelijke, bewijzen van belangstel ling. Bij monde van den heer S. Tui- nïnga. commies le klasse, werd den jubilaris onder een hartelijke toe spraak een fraai eikenhouten schrijf bureau aangeboden. Voorts werden namens abonné's en inwoners vele geschenken en bloemstukken gezonden. Vanwege de directie was een enveloppe met in houd bereids ingekomen. Zoowel de woning als het sta- tioinsbureau waren keurig wersiierd. De jubilaris ontving des avonds het personeel bij zich tot het bijwonen van een gezelligen avond. IJMUIDEN. In aanvaring. De Nederlandsche torpedobooten ..Tangka" en „Wajang" zijn Woens dag bij 't manoeuvreerm buitengaats met elkaar in aanvaring geweest, waardoor de voorsteven van de Tang- ka ontzet is e» de bakboordverschan sing van cle Wajang e enigszin 5 be schadigd werd. Door den commandant van het De tachement Pantserfort-artillerie al hier, is aanbesteed De levering van rundvleesch en vet en rook- en pekelspek, ten behoe ve van de sol diaten-menages alhier. Het laagst werd ingeschreven door den heer L. de -Beurs, alhier, rund vleesch en vet voor 0.67 per K. G. Door den heer S. E. Oortwijn, al hier, rookspek voor /0.70 per K.G. Door den heer H. G. Vriend, al hier. pekelspek voor 0.7099 per K.G. Binnenland HOFBERICHTEN. De Koningin-Moeder is Dinsdiagin besten wedstand aangekomen te KÖ- nig in het Odenwald bij de erfprin- ses van Erbach. H. M. maakte een kort oponthoud te Frankfort, waar de Meunier-ten toonstelling werd bezocht. DE A. S. GEMEENTERAADSVER KIEZING TE AMSTERDAM. De Kiesvereeniging „die Grond wet" te Amsterdam, proclameerde Woensdagavond tot candidaten voor den Gemeenteraad de heieren Jtur. Mr. W. F. Roëll en C. B. Posthumus Meyjes. MIDDEN-EUROPEESCHE TIJD. Naar wij vernemen, is een wets ontwerp bij den Raad vain State in gekomen tot invoering van den Mid- den-Europeeschen tijd in ons land. (H. Ct.) TWEEDE KAMER. Een der bepalingen van het ont werp Arbeidscontract luidt aldus, dat de werkman, indien hij bereid was te arbeiden, aanspraak behoudt op loon, indien voor het geval door den schuld van den werkgever of door toevallige verhindering van zijn arbeid geen gebruik is gemaakt. De heeren Aalberse c. s. wilden e enigszins verder gaan en dien arbei der recht geven op half loon, indien de werkgever ten gevolge van over macht niet had doen arbeiden. Dit amendement werd door enkele spre kers verdedigd op grond, dat dit reeds in eenige plaatsen gewoonte was. Zij meenden, dat de werkman, als er bij slecht weder (opbouwwer ken) of door brand niet gewerkt kon worden, niet de dupe moest worden. De tegenstanders, onder hen de Mi nister, betoogden, dat -er voor een dergelijke bepaling geen enkelen rechtsgrond was aan te voeren ook de gevolgen waren niet te overzien. Het amendement werd met 43 te> gen 18 stemmen verworpen. De beraadslaging weTd geschorst over een artikel dat den arbeider het recht geeft op mededeeling van be wijsstukken, noodig ter bepaling van het loon. indien dit geheel of ten deele afhankelijk is van uit de boekhouding blijkende gegevens. De heer Plate, die niet, enkel aan loon, doch ook aan tantièmes dacht, wilde bij schriftelijke overeenkomst afwijking hiervan toelaten, wanneer de bedoelde gegevens de winst der onderneming betreffen. Immers het was dan denkbaar dat de geheele boekhouding met de verwerking van fabrieksgeheimen incluis, zou moe ten worden opengelegd. Over het amendement was de Com missie van Rapp. verdeeld, want te genover practische bezwaren ston den moreele. De Minister scheen de practische bezwaren niet het meest overwegend te vinden. Doch hierover stokte de discussie niet. Wél over de vraag, waarover ten slotte mr. Limburg een oplos sing aan de hand deed, of uit het voorgestelde artikel wel voldoende bleek, dat men hier met dwingend recht te doen had. Heden 11 uur voortzetting. Voorloopig heeft de Kamer be paald, dat op Hemelvaartdag en den daarop volgenden Vrijdag niet zal vergaderd wordenwèl Maandag a. s. te half twee. Over verdere regeling van werkzaamheden werd men het nog niet eens. BRUTALE INBRAAK. In den voormiddag van den 8en Maart omstreeks elf uur had de bouwman H. Oskam zijne woning te Hoenkoop verlaten, alles in de beste orde daarin achterlatende. De woning staat op een erf, dat van den open baren weg is afgescheiden door eene sloot, waarover een bruggetje, het welk is afgesloten met slot en sleu tel. 's Middags omstreeks 3 uur terug komende, zag O. dat er in zijne wo ning vreemde gasten waren geweest. Een 4-tal ruiten van een raam war ren verbreken, waardoor men blijk baar naar binnen was geklommen. Alles in huis lag overhoop, kasten waren opengebroken en aan aanwezig geweest zijnde eieren had men zich te goed gedaan. Vermist werden een halsketting met slot, 2 ringen, een paar oorbellen, een flacon, een knip met beurs, een mansbroek en 2 paar kousen. Ter zake van dezen diefstal door middel van braak en inklimming gepleegd, stond voor de Rotterdam- sche Rechtbank terecht P. M„ 29 jaar, kleedermaker en kermisreiziger, zon der vaste woonplaats. Beklaagde die vroeger aan den veldwachter eene volledige bekente nis had afgelegd, was daarop terug gekomen. Halsstarrig ontkende hij alle schuld, hoewel hij pertinent werd herkend, door verschillende per sonen aan wie hij eenige der boven genoemde sieraden had verkocht. De ontvreemde broek had beklaagde zelfs aanéén paar der ontvreemde kou sen waren in den omtrek der woning terug gevonden. Het O. M. qualificeerde het misdrijf als zeldzaam brutaal. Niet minder dan 6 vonnissen had deze beklaagde reeds te zijnen laste. Veroordeeling werd gevraagd tot 5 jaar gevangenis straf. De verdediger, mi'. J. B. Crol. refe reerde zich, wat het bewijs der feiten betreft, aan 's rechters oordeel. De gevorderde straf kwam pleiter echter wel wat hoog voor, waarom werd aangedrongen op eenige verminde ring. VALSCHE THALERS. Men schrijft uit Dinxperlo Aan de Pruisische grenzen worden valse he thalers in omloop gebracht. Een rondreizend venter poogde ook hier zoo'n valsche munt in betaling te geven. De thaler was blauw en glad, waardoor al dadelijk onraad ontdekt werd en de venter zorgde, dat hij wegkwam. (Arnh. Ct.) EEN OPLICHTER. Ter beschikking van het parket te Utrecht is gesteld een zekere S. T. een bekend oplichter, die ditmaal verdacht wordt van diefstal vaneen paard en wagen benevens een tuig te Amsterdam. Met dit spannetje was hij naar hier komen rijden. Een politie-agent vertrouwde het zaakje echter niet en maakte proces-verbaal op. Na informatie bleek alras, .dat een en ander afkomstig was van op lichting. (U. D.) LIJK GEVONDEN. Uit Harderwijk meldt men Woensdagmorgen heeft een vis- scher het lijk binnengebracht van den heer P. uit Deventer, den stu dent te Utrecht, die bij eten plezier tochtje naar Urk over boord sloeg en verdronk. Het lijk is drie uur boven Harderwijk drijvende gevon den POKKEN. Men schrijft uit Veend am De pokkenlijderee te Wiildervank moeit de ziekte in zeer lichten graad hebben. Het huis wordt dag en nacht bewaakt door de politie. De gemeente besturen van Wildervank en Veendam geven ruimschoots gelegenheid tot vaccineeren en een zeer druk gebruik wordt er van gemaakt. Hoewel men beweert, dat de patiënt met de Mor monen in aanraking is geweest, blijkt dit toch niet het geval te zijn. De zen deling mag er hoogstens aan de deur geweest zijn, maar tal van gezinnen worden daagis door hem bezocht, waar boekjes worden neergelegd. Hier te Veendam zijn reeds meer dan een. jaar zulke zendelingen, allen Amerikanen, uit Utah. Van nu echter schijnt men wat bang voor die jeugdige heilagen der laatste dagen. Uit Dronrijp wordt aan de „Leeuw. Gt." 0. m. geschreven het volgend feit doet angstig vragen of niet roekeloos wordt ge speeld met het gevaar, dat, voor be smetting bestaat. Aan een meisje uit ons dorp, dat dienst doet als verpleegster in het ziekenhuis te Groningen, het eerste geval van pokken behandelde, dat zich aldaar voordeed, nader aange wezen werd tot het verplegen van lij ders aan die ziekte in de daarvoor be stemde barak, is thans een verlof van 10 dagen om uit te rusten verleend, toegestaan op reis te gaan en den ver loftijd in de ouderlijke woning door te brengen, Hoewel het feit niet ongedaan is te maken en het meisje zelve nieit de minste verantwoordelijkheid treft, zoo zijn velen van oordeel, dat het alge meen belang eischt, er in het open baar melding van te maken, opdat de bevoegde autoriteiten er van kennis zullen nemen. DIEFSTAL. Zondag zijn uit den winkel van den koopman I. S. Noach in de Pa* penstraat te Deventer, gestolen 12 gouden dame3- en 3 gouden heeren- raniontoir-horloges. Elf horloges werden Dinsdag bij den koopman Noach te Zutphem in beslag geno men. toen de korporaal B. ae daar verkoopen wilde Hij beweerde ze gekregen te hebben van den schoen makersleerling L. Deze is ook in verhoor genomen. Woensdagmorgen zijn nog 4 horloges in de kazerne aldaar in beslag genomen, waar za verborgen waren. RUZIEMAKENDE AUTOMOBILISTEN. Per automobiel arriveerden Dins dagmiddag te Hilversum een vier tal heeren in hotel De Gouden Leeuw die blijkbaar onder den in vloed van offers aan Bacchus ge bracht. het onderling niet eens wa ren. Het bleef niet bij woorden, maar men begaf zich naar buiten om daar een formeelo veohtpartif aan te vangen. Inmiddels verscheen de po litie op het terrein van den strijd en achtte ligt noodig een paar van de vechtenden in te rekenen. Voor een van dit tweetal achtte zij een langer verblijf op het bureau zeer wenschtde andere kon met zijn vrienden weer per auto naar Utrecht vertrekken. Zonder ongeluk liep de terugtocht niet afhun voer tuig tufte tegen een boom, met het gevolg, dat de inzittenden er on zacht uitgeslingerd werden. De chauffeur en de heer v. d. L„ beiden van Utrecht, liepen verwondingen op, de derde inzittende kwam met den schrik vrij. De botsing was ook voor de automobiel noodlottig, daar zij zeer beschadigd bLeek te zijn. (G. en L.) ONWEDER. Ook Maamdiag -heeft het onweer in Overijsel nog veeJ schade aange richt. De volgende bijzonderheden zijn «og aan de ,,Zw. Ct." ontleend: Bij Epe in Zuuk werd een boerde rij getroffen, maar schade werd niet veroorzaakt. Dat was Zondagavond'. Den nacht daarna sloeg de bliksem in een landbouwerswoning te Bruch- terveld onder 1-Iardenberg, bewoond door Rotman. Heel spoedig stond het huis in lichte laaie, zoodat men niets anders dan de koeien kon red den. De varkens zijn ook levend naar buiten gekomen, doch waren in erge mate met brandwonden bedekt. De bui van Maandagmiddag ging vergezeld van een hoos in Dalmshol- te Daar doodde de bliksem in de weMe van den heer v. d. Saag een koe. De hoos had zooveel kracht, dat de kap van een schuurtje in de wei de van den heer Bart els te Zwolle geheel werd afgerukt en in stukken verspreid op aanzienlijken afstand weder werd gevonden. Een drinkbak voor liet vee in de weide van den heer Mark ens te Zwolle werd geheet leeg gezogen. Het dak van een huis, )>ewoond door L. F. Dirowie. werd gedeelte lijk weggeslagen evenals een paar rijen pannen van een daarbij staand schuurtje, terwijl een hond. in of bij zijn hok aan een ketting gelegen, moest zien, dat zijn woning in stuk ken de lucht in vloog, waarbij het dier zelf ongedeerd bleef. Te Lutten aan de Dedemsvaart werd in de weide van den heer v. d. W. een jonge koe (en ook een kip) gedood. In 't westelijk deel dezer plaats, vooral ook in en bij dekwee- kerij Tottenham (Dedemsvaart) heeft het verschrikkelijk gehageld. Velen, doorleefden bange oogenblikken. In Rijssen sloeg de bliksem in het „Hotel de Kroon" een der schoor- steenen van het dak, sloeg een gat in een plafond en ging, naar men vermoedt, dóór een openstaand ven- tilatie-raam in de gelagkamer, waar eenige heeren zaten, die gelukkig on gedeerd bleven, weer naar buiten, zonder brand te veroorzaken. Op den huize Oosterhof", van jhr. Goenen, sloeg de bliksem in den toren en baande zich weer een uit weg door het diak, te gelijk verschei dene pannen wegslingerende, waar door een groote opening ontstond en het water bij stroomen binnen- gudste, zotodat nogal waterschade werd veroorzaakt. Een dikke balk in 't bovengedeelte van het kasteed werd geheel verbrijzeld, maar het liep zonder verdere ongelukken af. Nog werd een paard van den heer t. H. in een weide dicht bij het station door het hemelvuur gedood en een paar boomen werden aan splinters Te Daarderveen werd de tijdelijk» woning van den landbouwer G J. Wubbeiing getroffen. Brand werd er niet veroorzaakt. Het deurkozijn werd echter aan splinters geslagen en één der tien aanwezigen, de tim merman W. Ivromhof, die het dichtst bij de deur zat. viel bewusteloos neer. Nadat hij onmiddellijk naar buiten gebracht was, kwam hij a1 gaandeweg bij kennis, maar klaag de nog eenigen tijd over doofheid, In den Ham trof de bliksem een woonhuig in het Hammerfliar, be woond door A. Valk en zette dit in vlam. Het mocht nog gelukken van den inboedel, die niet verzekerd was, het grootste deel te redden, ofschoon van de levende have twee biggen omkwamen. Op onderscheiden plaat sen in do gemeente werden boo men getroffen. Te Hengelo sloeg de bliksem in een schoorsteen der bontweverij In- sulinde. ONGELUKKEN. Woensdag is te 's-Heerhendrika- kinderen een vijfjarig meisje door een wagen overreden en gedood. De arbeider Berendsen uit Ulft, gem. Gendringen, die van de ijzer gieterij te Isselborg huiswaarts wil de keer en. viel bij het opspringen op de in vollen vaart zijnde atoom tram. Het linkerbeen werd hem af gereden 'en ihiij kreeg ook andere zware kwetsuren. In het ziekenhuis te An holt. waarheen hij gebracht werd, bezweek hij. Het eenige kind van den heer Broekhuizen te Bodegraven, eea jongetje van 2 jaar, geraakte te water, met heit noodlottig gevolg, dat het eenigen tijd daarna leven loos werd opgehaald. De eigenaar Yan de klompenfa- briek te Aarlanderveen da heer A.

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 2