NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. 23e Jaargang. No. 7023 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ZAÏ ÜRUAG 19 HEI 1906 A. HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)„1.30 Franco per post door Nederland„1.65 Afzonderlijke nummers0.02 H Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37 VS de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels ƒ0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regel. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DA UBE Co., JOHN F. JONESSucc., Parijs31bis Faubourg Montmartre. EERSTE BLAD. AÜENDA Zaterdag 19 April. BrongebouwGemengd Koor Poly hymnia Uitvoering, 8 uur. Vergadering der Maatsch. voor We tenschappen. OM ONS HEEN cccx. V A C A N T I E NEMEN. Misschien heeft het de aandacht van mijn lezers niet getrokken, dat de heer Paul Schönrock dezer dagen meedeelde, dat zijn paarden onmoge lijk het heele jaar door in oefening konden blijven, ze moesten (wilde hij ze in hun kracht en snelheid behou den) minstens twee maanden per jaar rust hebben. Drie dravers liepen dan ook nu in de wei. Zoo'n harddraver werkt gemiddeld éénmaal per week hard. Don wordt er veel van zijn krachten gevergd. Het overige van de week wordt hij eiken dag nog geen uur geoefend. Van voortdurende onophoudelijke inspan ning is dus geen sprake. Is zoo'n paard dus niet beter af, dan een mensch, die gewoonlijk de heele week door, van Maandag tot Zaterdag hard voort, moet om aan den kost te komen? Ik zou denken van wel. En toch hééft een mensch lang geen twee maanden vacantie als we den gezamenlijken vac antietij cl van alle menschen in de beschaafde maat schappij bij elkaar nemen, zelfs nog geen twee weken. Er zijn er meer dan te veel, die 't heele jaar doorzwoe gen, van 1 Januari af tot 31 Decem ber toe, om dan maar weer opnieuw in denzelfden tredmolen door te gaan. Vroeger toen de vervoermiddelen nog zoo talrijk en goedkoop niet wa ren. bestond er zooiets als algemeene zomervacantie niet. Behalve op de scholen. Onderwijzers en leeraars zijn op dit punt altijd bevoorrecht ge weest., Ik heb dan ook wel eens oude menschen. clie den drang naar va cantie in hun werktij d zoo niet gekencl hebben, hooren zeggen „al die zo- roer vacantie is maar gekheid en over drijving, de sporen en booten lokken te met hun goedkoop© prijzen uit. Ais die er niet waren, zou niemand er behoefte aan gevoelen." Deze redeneering lijkt wel juist maar ze is op den keper beschouwd verbazend onvolledig. Als er geen booten en geen sporen waren, dan touden er ook geen groote fabrieken zijn, dan was allicht de telephoon er uiet, dan bestond er minder noodzaak van snel werken, van vlug denken en besluiten, kortom dan zou de maat schappij in haar geheele samenstel ling anders zijn, dan ze nu is. Stoom en electriciteit hebben als 't ware den heelen maatschappelijken gang versneld en daardoor meteen de nood zakelijkheid van een rustpoos in 't leven geroepen. We kunnen het niet beter vergelijken, dan bij een man. die langzaam en een die op een draf van Haarlem naar Amsterdam loopt. De eerste kan zonder rusten doorloo- pen tot de hoofdstad toe, maar de an der is ie Halfweg aemechtig en moet uitblazen. Welnu, stoom en electrici teit, telephoon, telegraaf en wat al niet andere machinerieën meer heb ben onze samenleving in draf gezet. Eu 't is noodig. dat we eens uitrus ten. Het bedekte verwijt, dat er in de meening van die oude menschen ligt, dat wij pretlievend zouden zijn en iut en dóarom naar vacantie haken, is onverdiend. Langzamerhand begint de gewoon te om vacantie te nemen en te geven, 'j wel door ie dringen. Het goede voor- I beeld van den een is een aansporing ivoor den ander. Als het maar een- öxaaJ zoover was, dat iedere patroon relf vacantie nam, dan zou al een hee le stap in de goede richting zijn ge daan. Maar zoover zijn we lang nog liet. Er zijn menschen, die meenen jeen behoefte te hebben aan een rust poos, of zich vei'beelden, dat ze door niemand vervangen kunnen worden, of zelfs denken, dat vacantienemen tebrek aan ijver en werklust wezen p>u en die daarom angstvallig geen nag van hun werk durven uitbreken, bat z ij niets gevoelen voor vacantie »an hun personeel spreekt van zelf. ;Maar wanneer ze zelf maar eenmaal er toe durfden komen, om al was 't slechts één week per jaar het stof van hun voeten te schudden en „de wei in te gaan", dan zouden ze ook wel gaan inzien, dat hun personeel daar op minstens evenveel recht kan laten gelden. „Waarvoor is dat noodig?" heb ik eens iemand hooren zeggen, die van karakter wezenlijk zoo kwaad niet is, maar zich in de „nieuwigheid." nog niet had kunnen indenken. „Moeten wij Haarlemmers nog zomervacantie hebben? Vlak in onze buurt hebben we alles wat we maar kunnen ver langen, zee, bosch, duin, mooie wan delingen, waar je voor niemendal op je voeten of voor een paar stui vers met de tram komen kunt. M'n goeie man, ik heb ieder jaar meer dan negen weken vacantie, twee en vijftig Zondagen waarin ik kan doen wat ik wil." Zoo'n manier van praten doet me altijd denken aan 't verhaal van een Engelschen lord, die in zijn verveling ik weet niet meer hoeveel duizend gulden beschikbaar had gesteld voor den winner van een merkwaardigen wedstrijd. Ieder die daaraan deel nam, moest namelijk eiken dag een maand lang een gebraden duif eten. Hij kon" verder eten of drinken wat hij verkoos, maar die éene duif daags was voorschrift. De liefhebbers kwa men opzetten bij zwermen. Heerlijk, •zoo'n duifje. Heette het zelfs niet van Luilekkerland, als grootste aanbeve ling, dat de gebraden duiven je er in den mond vliegen? Maar de heeren werden al gauw gewaar, dat éen duifje op z'n tijd. heel wat anders is, dan een duif iederen dag vast., zonder genade, een maand lang. Is werkelijk een gebraden duifje zoo zwaar te verteren? Was "t meer de eentonig heid ,die hnn er walging van gaf? Dit is zeker, dat de deelnemers de een na den ander den strijd opgaven en dat ten slotte de winner half ziek, naar en akelig, zich den neus dicht houdende voor de geur, die hij niet meer verdragen kon, het een en der tigste duifje naar binnen werkte. Zóo staat het nu met Haaxiems om streken niet geschapen. Al woon je hier vijftig jaar, dan zet je nog in -den zomer mond en neus en oogen wijd open, de eersten om de heerlijke geu ren in te ademen en de laatsten om van 't prachtige landschap te geniet- ten. Maar daartusschen door is afwis seling wel aangenaam. Zooals de bergbewoner geniet van vlakke wei den ,zoo verlangt de polderbewoner strooroende rivieren en statige heu vels te zien. En die afwisseling -kan de vacantie geven. Niet door' lange en vermoeien de reizen in verre streken, waarvan meermalen de last en de onaange naamheden een groot deel van 't ge not vergallen, maai- door korte uit stapjes, ook in het^eigen land. t Is of er weer eens een frissche wind door het lichaam waait, als je maar een dag of wat in een andere omgeving wezen kunt, die nieuwe indrukken geeft en de gedachten eens aftrekt van de sleur, die altijd en onvermij delijk insluipt in den dagelijkschen arbeid. Wil een mensch geen mario net worden, die dag in dag uit, op dezelfde manier zijn beentjes oplicht, zijn armpjes zwaait en met zijn hoofd je knikt, dan moet hij ééns op een jaar, wat langer dan de gewone rust dag het mogelijk maakt, weg uit zijn gewone doen, wat bovendien nog dit gevolg zal hebben, dat hij terug gaat verlangen naar zijn dagelijksche be zigheid en die met nieuwen moed en frissche kracht opnieuw begint. Het reizen is niet duur meer. Voor een paar gulden brengen de sporen je tot het einde van 't land. De ver blijfkosten zijn voor wie den weg weet, evenmin onbereikbaar en naar mate de gewoonte van vacantie toe neemt, zullen er overal meer gelegen heden verrijzen, waar voor verschil lende beurzen gelegenheid is voor verblijf en logies. Let eens op, wat de hótels en pensions niet toegenomen zijn de laatste jaren al door het ge heele land. En nu is het vacantie- denkbeeld nog maar in haar wor ding. Ik zou willen, dat ze aJlen in den zomer vacantie hadden, alle mannen en vrouwen, dio het heele jaar door hard moeten werken. Mogen het dan ook geen twee maanden zijn zooals de paarden van den heer Schönrock, minder is ook voldoende. Laat het een week zijn, een halve week desnoods of een paar dagen. In den duur zit het niet, maar in het feit. Twee zon nige zomerdagen kunnen een heel jaar van arbeid beschijnen met een prettige .herinnering van licht en lucht en vrijheid. Het niet onderbroken werk stompt af, de vacantie doet naar 't werk terug verlangen. En zoo is het dan ook ongetwijfeld in 't belang van den patroon zelf, dat zijn onder geschikte zich in het mooie jaarge tijde een korte poos gaat verkwikken. Al was de zaak overigens niet zoo mooi als ze is, dan zou nog deze over weging alle patroons moeten aanspo- ren, allen die onder hen staan eeni- ge dagen van vacantie te laten ge nieten. J. C. P. Buitenlandsch Overzicht HET ADRES VAN ANTWOORD. Bij de voortgezette beraadslaging over het ontwerp-adres van ant woord op de troonrede werd langdu rig debat gevoerd over twee amende menten, die ingediend waren, en waarvan het één de inlassching van de woorden „op de basis van het al gemeen kiesrecht", het andere van de woorden op de basis van het 'al gemeene onbeperkte kiesrecht", vooi'- stelde. Beide amendementen werden verworpen. In den loop der debatten roerde de afgevaardigde Tsabolotny de kwestie van het veiieenen van politieke rech ten aan de vrouwen aan. Een van de boeren-leden, Kroegükof, ver klaarde. dat, naar zijn meening. de vrouw haar roeping tot den familie kring had te beperkende vrouwe lijke bevolking op het land verlang de geen politieke rechten. Verder zij nog vermeld, dat bij de voortzetting der beraadslagingen op Donderdag zich een levendig debat ontspon over een voorstel om punt 8 van het ontwerp-adres, dat af schaffing van den Rijksraad vraagt, te schrappen. De Doema besloot met algemeene stemmen de beraadslaging onafge broken voort te zetten, totdat het ge heel e adres behandeld zal zijn. Met zestig tegen dertig stemmen verwierp de Rijksraad de door de Doema verlangde VOLLEDIGE AMNESTIE en daarmee is het eerste conflict tus schen beide ontstaan. Velen meenen te Petersburg, dat de Doema niette min zal zegepralen en dat de Tsaar op den verjaardag zijner kroning (9 Juni) de algemeene amnestie zal af kondigen. Volgens anderen zal het op 19 dezer, zijn eigen verjaardag, zijn en zal de amnestie alleen om vatten dé pers vergrijpen. MOORD OP EEN POLITIE BEAMBTE. Uit Tambow wordt dato 17 Mei ge meld „De politie-beambte Schdanow, die had deelgenomen aan de mishande ling van Marie Spiridonowna en des wege ontslagen was. is heden op straat ten offer gevallen aan een revolver-aanslag. De moordenaar werd gearresteerd." UIT DE ITALIAANSCHE KAMER? De Kamer beraagslaagde Donder dag over de regeling der werkzaam heden. De heer Sonnino, president van den ministerraad, stelde voor. Dinsdag een aanvang te maken met het debat over de maatregelen ten bate -van de zuidelijke provincies, met de bepaling dat dit debat opge schort kan worden ter behandeling van het ontwerp op de zuidelijke provincies, met de bepaling dat dit debat opgeschort kan worden ter be handeling van het ontwerp op de zuidelijke spoorwegen. Hel debat over de marine-enquête zal plaats hebben na de behandeling van het ontwerp over het verstrek ken van steun aan de zuidelijke pro vincies. Do verklaring van minister Sonni no, dat hij de prioriteit niet eischt voor het debat over den terugkoop der spoorwegen, veroorzaakte een storm van verontwaardiging op de banken der appositie, die voltallig was opgekomen, teneinde het nisterie ten val te brengen. Ten slotte stemde de Kamer over ©en motie-Maggeorino, die door de regeer mg niet wordt aanvaard, ver klarende, dat de Kamer het vaststel len van een termijn voor het indie nen van een rapport, der commissie, belast met het onderzoek van een ontwerp-wet op de zuidelijke spoor wegen, niet goedkeurt. De Kamer nam de motie aan met 179 stemmen tegen 152 en 40 onthoudingen. (Later telegram.) Minister Sonni no verklaarde, dat het ministerie zich de te nemen beslissing voorbe houdt; morgen namiddag zal hij de ze aan de Kamer mededeel en. DE DUITSCHE BURGEMEESTERS IN LONDEN. In een -redevoering op een diner gegeven ter eere van de Duitsche ge meente-autoriteiten in de Eighty- Club, zeide de heer Winston Chur chill „Het is onze wensch den vrede te handhaven over de geheele wes reld. Er bestaat werkelijke genegen heid tusschen Duitschland en Groot- Britanniëmet een weinig gezond verstand en ernstigen goeden wil kan gemakkelijk het Bestaande an tagonisme uit den weg worden ge ruimd". Zijn rede vervolgend, zeide hij „Laat ons toch onwaardige ver denkingen en de voorzorgsmaatrege len, die daarvan het gevolg zijn, vermijden laat ons onze geesten in spannen om vereenigd groote plan nen ten uitvoer te brengen. Ik drink op de voortdurende vriendschap der twee groote volken." Stadsnieuws ORGELBESPELING in de Groote of St. Bavokerk te Haarlem op Dinsdag 22 Mei 1906, des namiddags van 12 uur, door den heer W. Ezerman. 1. Fuga op den naam Bach, R. Schumann. 2. Grosser religiöser Marsch, Fr. Lux. 3. Sonate No. 1, J. Lemmens. a. Allegro moderato. b Adagio. c. Marche pontificale. d. Fuga. 4. Vorspiel zu Parsifal, R. Wagner. 5. Aria uit de Schepping, Haydn. Opening. Donderdagavond opende de heer R. Verdel Jr. in de Schagchelstraat F een zaak in melk, boter, kaas ei eieren. De heldere winkel met zijn bete gelde muren, marmeren toonbank en étalages en koperen gasornamenten maakt een aangenamen indruk. Al les blinkt van reinheid en zindelijk heid. en voldoet aan de strengste ebclKin van de verordening op don melkverkoop. Onder den winkel is nog een ijs koude gewelfde kelder, waar de melk bewaard wordt en achter in het per ceel is de kaïminrichting. Don eigenaar zij veel succès toege- wemscht. K egel en. Op liet Nationaal Kegelconcours -n het Tolhuis te Amsterdam behaalde „Waterpas" uit Haarlem in den korpswedstrijd ctón 9den prijs met234 houten, „Haarlem" den lSdien niet 225 houten. De heer E. G. Martens te Haarlem won den lsten serieprijs, den conso- latieprijs, alsook den lsten prijs den personeelen wedstrijd. In dezen laatsten kamp won onze stadgenoot de heer H. Eckel den 3den prijs. M i litai re zaken Heelen werd op het fort Pennings- veer, alwaar thans oefeningen plaats hebben van eenige Landweercompag- nieèn. een© muziekuitvoering gegeven door het muziekkorps van het 10de regiment infanterie. Militaire Zaken. Door Zijn© Excellentie den Commis saris dier Koningin alhier is bepaald, dat de inspectie over de verlofgan gers. verblijf houdende te Haarlem en in de overige gemeenten van dit kanton, zal plaats hebben te Haar lem in „d'eu Doelen" als volgt: Op 6 Juni 1906 te 9 uur v.m. lich ting 1902, en te half twee uur n.m. lichting 1900, woonachtig te Haarlem. Op 7 Juni 1906 te 9 uur v.m. lich ting 1904, en te half twee n.m. al de overige verlofgangers, wonend© te Haarlem. Op 8 Juni 1906 te 9 uur v.m. over dé verlofgangers behoorende tot. de overige gemeenten van dit kanton. Benoemd. Tot zetter voor 's Rijks directe be lastingen te Heelmstede is benoemd de heer C. A. W. B. Braam, ter vervan ging van wijlen den heer .J. van den Berg. Examens Akte L. O. Haarlem, 17 Mei. Geëxamineerd 4 candidaten. Toegelaten. 4. namelijk de beieren A. Verheus, J. A. Verhoog, W. G. G. P. Lubbers, R. W. F. Post, al len van Haarlem. HET GOUDEN FEEST DER S0C. „VEREENIGING" Donderdag was hei <le laatste en de groote dag van de jubileums-week d©r Soc. Vereeniging. Des middags hield het Bestuur RECEPTIE. Een aantal personen kwamen de jubilaresse gelukwenschen met de viering van haar gouden feest. Van vereenigingen, die zich door het Bestuur of door afgevaardigden lieten vertegenwoordigen, noemen we naar volgorde, dat zij kwamen de Koninklijke Liedertafel „Zang en Vriendschap", „De Haarlemsche Pers", het Mannenkoor „Ce cilia". de Muziekvereeniging „Har monie" „Doopsgezind Zangkoor", de ,Bach-vereeniging" de Vereeniging Koninginnedag", de afd. Haarlem van de „Maatschappij tot Bevorde ring van de Toonkunst", de afd. Haarlem van den „Koninklijken Ne- derlandschen Bond van Oud-Onder officieren", de „Haarlemsche Han del svereeniging". de Liedertafel Haarlem's Zanggenot" en de Ver eeniging tot verhooging van 's Lands Weerbaarheid .Voor Vaderland Koning". „Zang en Vriendschap" deed den geJukwensch vergezeld gaan van de aanbieding van een zeer fraaien bloemkrans versierd met gouden letters op wit zijden band. Bovendien kwamen nog schriftelij ke gelukwenschen in van de Hoof den van „Trou moet Blijcken" de Man ne nzangvereen ig ing ..Crescen do", de Letterlievende Vereeniging .J. .T. Cx-emer", het Gemengd Koor „Onder Ons", het Neutraal Gemengd Koor ..D. I. N. D. U. A-". Verwond. Donderdagavond omstreeks zes uur geraakte de achtjarige Alida ten Hove in de Spaarnwouderstraat nabij <ïo Amsterdamschepoort onder den steen kolenwagen met het gevolg dat zij belangrijke verwondingen aan beide beentjes bekwam. Door omstanders werd zij naar het hulpbureau van po litie aan de Aixxsterdamsche vaart gebracht alwaar zij verbonden werd. HET AVONDFEEST. Tegen half negen kwamen deie den met hun dames societeitswaarts. om het avondfeest waardiglijk te vieren. En dat dit gebexird is, kunnen we lix dea aanvang van dit verslag reeds dadelijk vaststellen, want deze avond mag in alle opzichten schit- terend geslaagd heeten. Daartoe heeft wel in de eerste plaats medegewerkt de rijke versie ring der Societeitslokalen. De conversatiezaal leverde een sprookjasachtigen indruk op. Van het xxiidden der zoldering liepen in sierlijke bogen bloemguirlandes naar de wanden toe exx tusschen het rood der bloemen prijkten zoovele eliGctrische gloeilampjes, dat de bloemfestoenen lichtlijnen geleken, die naar alle kanten der zaal heen- schoten en die de met planten en bloemen vervriendelijkte ruimte met zachte gloedexi vervulden. En in" dien lichtglans bewoog zich den geheelen avond een groote schaar van gasten, waaronder voor- al de keurige lichttmtige feestkleedij der dames meerderen 'filister aan hei. feslijxx bijzette. Een gedeelte van de kolfbaan en de biljartzaal vormde nu een groote feestzaal, die eveneens keurig ver licht was met electrische lampjes en ook met bloemen en planten ver sierd was. Aan den achterwand van deze zaal was een heel aardig be dachte en verdienstelijk uitgevoerde versiering aangebracht. Daar prijk ten xi.1. in tropee-vorm de attributen van de verschillende spelen, die in de Sociëteit beoefend worden. Bil jartkeuen, kegels, dominosteenen, kolfstokken, kaarten en kienkaarten vormdexx een aardig geheel. Aard'g gevonden was het, om de cijfers 1856—1906 in de oogen der dominosteenen uit te dx-ukken. Aan den kant der kolfbaaix was een podium opgeslagen waar een kapel van het. „Haaxdemsch Muzdek- korps" mooie muziek gaf. Naast deze zaal was een ruimte ge maakt met een gedeelte van den tuin, die met allerlef vlaggen en vaandels was versierd. Üok de rooksalon was keurig ver sierd. De firma Heriuga en Wüthrich heeft alle eer van de prachtige ver lichting. die zij aanbracht. Den geheelen avond was een bij- zoxider groot aantaJl leden met hun dames in de zalen aanwezig. De muziek had reeds een goeddeel van het programma ten gehoore ge bracht, toen da voorzitter, Dr. J. Timmer, omringd door de andere be stuursleden. van het podium af de feestrede uitsprak. Na een woord van welkom ge richt te hebben tot de Commissie uit de ingezetenen, de geoommitteerden, de leden en hun dames en de ver tegenwoordigers der Pers, ving de spreker zijn rede aan xnet er aan te herinnei'en. dat de wet van worden ontwikkelen en vergaan bijna reeds van toepassing was geweest op deze Sociëteit. Wij leven snel. de gang der denkbeelden wijzigt zïoh en vele zaken die opgericht zijn, worden in den tegen wqordigeix tijd spoedig door andere veixlrongen. De Socië teit Vereeniging is evenwel gebleven. Hierna ging Dr. Timmer in groote trekken de geschiedexiis der Socië teit na Hoe zij in 1856 opgericht door eenige heex-en, weldra in om vang toenam en den 6en Nov. van dat jaar een eigen lokaal op feeste lijke wijze koxx inwijden. Toen was men spoediger tevreden dan thans, merkte de spreker op naar aanlei ding van de loftuitingen op dit ge bouw. De Sociëteit was in die dagen reeds 100 leden sterk. Een der leden van toen is nu nog steeds lid. n.l. de hoer H. T. Peltenburg, eere-lid der Vereeniging. Onder applaus der aanwezigen, deelde de voorzitter mede, dat het bestuur genoemden heer, 'die door ziekte verhinderd was ter feest te komexx, des morgens zijn geluk- wensch had aangeboden. Hexxx was een bloemstuk aangeboden, dat ver gezeld ging van een schrijven, waar in den heer Peltenburg daxxk werd gezegd voor hetgeen hij bij de op richting en ook na dien heeft ge daan in het belang der Sociëteit. De geschiedenis der jubilaresse vervolgend, kwam spreker tot de eerste uitbreiding in 1856. Iix 1862 werd de Sociëteit als rechtspersoon erkend en werden de bezittingen op 'haar naam overgeschreven. In 1873 werd de .groote zaal inge wijd. Toch bleek meer en meer, dat de inrichting niet meer aan de gestelde eischen voldeed. Daarom werden in 1894 twee leerlingen aangegaan van ƒ150 000 en ƒ25.000 en werd den heer J. J. van Scheyndel onder architect schap van de lxeeren Roog en Van den Ban den verbouw opgedragen. Men was veiTast over de keurige in lichting der Sociëteit. Jammer ge noeg begon van dat oogenblik de dé- bacle, voox-namelijk door het denk beeld om van Haarlem een bad plaats te maken en de in exploitatie brenging van het Brongebouw. Een ware exodus van leden had plaats. Daardoor kwam de flnan- cieele berekening faliekant uit. Daar de lijdensgeschiedenis nog duidelijk in aller geheugen lag, meende de voorzitter niet lang daarover te moe ten uitweiden. Alleen stipte hij aan, dat op 11 Mei 1899 besloten werd de rentebetaling der obligaties te hal- veeren en do aflossing uit te stellen. Thans is de achterstallige schuld groot 15.000 behalve de obligatie, bijxia geliêel afgelost, dank zij ook een intensiever exploitatie. Nu zijn er plannen in beweiiring, om de groote concertzaal te verbete ren. Deze planneix kosten volgens de berekening vaxx den heer Van deo Ban ongeveer 10.000. Een commis sie uit de ingezetenen heelt zich ge vormd en er is een beroep op de le den gedaan, om dit geld bijeen te lmengen. Bovendien wordt naar een nxethóde gestreefd, om de onder houdskosten tc kunnexx dekken. Spreker hoopte, dat deze feestelij ke bijeenkomst een gunstig voortee- ken zou zijn voor de toekomst op dat de feestredenaar van het 75- jarig jubileum zou kunnen wijzen op den toenemenden bloei der Sociëteit en op een steeds grooter wordend le denaantal. Vereexiigen, besloot Dx\ Timmer zijn luid toegejuichte rede, zij onze leus. Vereenigen, het aangename en het nuttige, vereenigen het gezellige en het sclxoone, vereenigen de vriend-, schap en dê vreugd Hierna besteeg mr. A. A. vaax der Mei'sch. de voorzitter van de Com missie uit de ingezetenen, het po dium. die de vraag stelde of 'heb Sociëteitsleven in Haarlem ziclx wel goed kan ontwikkelen. Des zomers geniet men liever van de schoone omstreken en des win ters heeft men aan vergaderingenen uitvoeringen veel tijd te geven. Bo vendien weten de Haarlemsche da mes hei hun echtgenooten en zoons thuis zoo aangenaam te maken, dat zij eigenlijk niet zoo naar de Socië teit verlangen. Daarvoor bracht spreker een woord van ihulde aan de fiaarlemsche 'vrou wen. (Applaus). En toch zijn wij gaarne in deze zalen en in de groote concertzaal waar sinds jaren we tenschap en kunst worden beoefend. Daarom heeft zich een Commissie gevormd om de SocieteitVvanwege de ingezetenen een feestgave aam te bieden. Gaarne had zij dat Jheden reeds gedaan, doch de som is xiog niet gdheel bijeen. Een groet deel is echter reeds toegezegd en binnen eenige dagen zal de som geheel bij een zijn. (Applaus). Daarna huldigde de heer Van der Mersch het bestuur en de leden voor hetgeen zij gedaan hebben om de ..Vereeniging" tot het mid<le4punt van het muzikale leveix te Haarlem te ma-

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 1