Weerbericht. MEDEDEELING VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10-50 uur). De Bilt, 19 Mei 1906. Hoogste barometerstand 767.2 m.M. te Bodö (N.W. kust Noorwegen) laagste 749.3 m.M. te Swindemunde (Noord-Oostkust Duitschland, aan de Oostzee). Verwachting (tot den avond van 20 Mei) Wind matige N. tot N.O. wind- Gesteldheid van de luchtopkla rend weer. Temperatuuriets warmer. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. 753 m.M. neiging tot vooruitgang. Vorige stand om 2 uur 750.5 m.M. Barometers en Thermometers Ruime keuze. Prima afwerking. JOH. M. SCHMIDT. Zijlstraat 85. Thermometerstand. te Haarlem. Zaterdag 19 Mei Hoogste gisteren F. 59" Laagste heden nacht F. 48° Hoogste heden tot 2 uur. F. 51o Landelijke Meeting. Zondagmorgen zal hier ter stede eene vergadering gehouden worden ▼an afgevaardigden van verschillende afdeedingen van den Algem. Nederl. Geheelonthoudersbondter bespreking van een landelijke meeting in de omstreken van Haarlem. Uit de Omstreken BLOEMEND AAL. Verlof verleend. Door B. en W. dezer gemeente is aan H. P. Kruijer, melkverkooper al hier, verlof verleend voor den ver koop van alcoholhoudenden drank, anderen dan sterken drank, voor de achterkamer van het door hem be woonde perceel aan den Bloemen- daalschen weg. COURSES TE WOESTDU IN Door B. en W. van Bloem endaal is aan den heer J. van Stolk, direc teur van de Maatschappij „Woest- duin" op grond van Art. 4 der wet van 1 Maart 1815 (Zondagswet) ver gunning verleend voor het houden van courses "op de renbaan „Woest - duin" op1, 2, 12, 15, 29 Juli12, 25. 26 Augustus9, 10, 23 September7, 8, 21, 28 October en 4, 11 18 Novem ber. BEfNNEBROEK. Door de rijks- en gemeante-politie is tegen E. v. d. T. en H. W. van D. alhier proces-verba al opgemaakt wegens het stelen van bloemen uit dern tuin van den heer Van Door- nick in deze gemeente. HAARLEMMERMEER. Vrijdagmorgen had zekere v. d. S. terwijl hij op een ladder bezig was de gooten van de woning des hee- ren G. 't H. schoon te maken, het ongeluk, dat hij uitgleed, met het gevolg, dat hij viel. en onder het vallen bovendien nog met zijn üjde op een openstaande deur terecht kwam. Hij was ieelijk te land geko men zijn arm gebroken en inwendig érg gekneusd. Dr. Bon van Aalsmeer verleende heelkundige hulp. Ten behoeve der in aanbouw zijn de Chr. school zal, naar men mede deelt een leening van 4 pCt. wor den gesloten. Zekere J.. welke aan den Ringdijk nabij Hillegom een eigen huig be woont, welk huis echter op arf- paChtsgrond van den Haarlemmer- meerpolder staat, had eenigen tijd geleden, aan het bestuur van dien polder opnieuw voor 20 jaar erf pacht op dien grond aangevraagd, daar met 1 Juni a. s. de eerste ter mijn, van 20 jaar afgeloopen zou ■ijn. Tot zijn groote verbazing kreeg hij deze week bericht, dat met het einde van de eerste termijn, de grond ontruimd en opgeleverd moet worden, zooals hij het aanvaard had zoodat hem geen erfpacht meer werd toegestaan. De man is hierdoor ge heel geruïneerd en weet niet wat hij nu moet beginnen. Zoowel aan den grond al9 aan het huis, heeft hij nog niet lang geleden veel ten koste gelegd en nu is hij zoo goed als al les kwijt. Wat de oorzaak is der weigering van de verlenging is hem onbekend, daar hij steeds op tijd zijn verschuldigde erfpacht heeft voldaan. HAARLEMMERUEDE. De landweerbezetting der forten de Llede en PenningsveeT is Vrijdag avond en hedenmorgen per edectri. eche spoor weder naar Amsterdam vertrokkendie van de forten te 8paarndam per boot. HALFWEG. Bijna 12 H.A. bouwland in den Houtrakpolder, werden Vrijdag in publieke veiling gekocht door den heer Hinzen te Bloemendaal. voor den hoogen prijs van ƒ29.800. 30 Mei a s. hopen W. de Jager en A. A. van den Berg alhier hunne 50- jarige echtvereeniging te herdenken. Dit zeldzame feest zij, met het oog ap de omstandigheden waarin dit ge zin verkeert, den ingezetenen nog eens medegedeeld. Het grasgewas der bermen van de wegen in den Houtrakpolder, Don. derdag alhier publiek verpacht, heeft opgebracht f 1846 tegen f 1854 in het vorige jaar. SLOTEN. Ter uitvoer naar Duitschland werden ook hier enkele paarden aan gekocht. Hoogste prijs f 450. VOGELENZANG. Een ernstig ongeluk heeft alhier Vrijdagmiddag plaats gehad. Een zoontje van den schilder Ammelaau van ongeveer 9 jaren oud, was met nog andere jongens aan het spelen met een bal. Toen daarna de bal terecht kwam in een dakgoot, die ruim 2 meter bo ven den beganen grond aan een huis is aangebracht, zou deze jongen den bal daaruit halen. Hij ging daartoe staan op de schouders van een anderen jongen en is toen van die hoogte afgevallen met het hoofd op de straatsteenen. Bewusteloos is de knaap naar zijne ouderlijke woning gebracht. De in middels ontboden geneesheer Dr. Kouwenaar uit Bennebroek, gaf de ouders te kennen, dat zij zich op het ergste moesten voorbereiden zoodat een boodschap naar den geestelijke werd gezonden. Uit het magazijn van het „Witte Kruis" te Bennebroek is onmiddellijk eene hoeveelheid ijs gehaald, om op het hoofd van den knaap te worden gelegd. Naar wij hedenmorgen vernamen, was de toestand van den jongen Iets verbeterd. ZANDVOORT. Volgens de op 15 Mei j.l. van kracht geworden kiezerslijst zijn alhier 462 kiezers voor leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal en der Provinciale Staten en 427 kie zers voor leden van den Gemeente raad. Koloniën De gouverneur van Atjeh seinde 17 dezer In Laweueng (Pidië) is de Amboinee- sche marechaussee Pattipalunu, alg. st.no. 58363 door een gevangen Atjeher licht gewond, de aanrander is neerge legd. Een patrouille onder luitenant Ephraim doodde in Peudoee (Pidië) twee kwaadwilligen, buit twee beau- montsmarechaussee onder luitenant Bennewitz doodde in Linggö zes man, buit een geweer M. 95, twee voorla ders. Een patrouille onder sergeant Von Gilsa, alg. st. no. 53142, doodde in Poelo Oee (Peusangan) twee man, gewond zawar de inlandsche fuselier Marman, alg. st. no. 47388, licht de inlandsche fuselier Sitrowikromo, alg. st. no. 60361door de colonne van kapitein Stoop werden in de Döröt- streek zes man neergelegd, buit drie voorladers. In het Tapatoeansche werd op patrouille zwaar gewond de inlandsche fuselier Am at, alg. st.no. 53954. tijdens patrouilleering in Bo ven Meugo (Meulaboh) van 11 tot 18 Januari werden drie kwaadwilligen neergelegd, licht gewond de Ambod- neesche marechaussee Rebo, alg. st no. 49787. SPEELZUCHT. De Semarangsche correspondent van het Soerab. Handelsblad'schrijft het volgende ,,Mijn betrekking brengt het mee, dat ik juist in die kringen, waar de speelwoede het weligst tiert, een ze keren kijk heb; ik zou zonder de min ste inspanning een dozijn of wat per sonen met gering inkomen kunnen noemen, wier traktement reeds ver dobbeld is, vóór zij 't in handen krij gen. 't Ongelukkigste van alles 's. dat verscheidene mannen de speel zucht van hun vrouwen niet tegen gaan, maar zelf na hei kantooruur de kaarten in handen nemen, om tot laat in den nacht het edele tjekispel te be oefenen. Ik ben ze. de gezinnen', waar soms den geheelen da<? niet gegeten wordt, anders dan op krediet in de warong, omdat de vrouw het huis houdgeld aan de tjeki tafel had ver speeld Onder de ongelukkige mannen, die met zulke speelzieke vrouwen opge scheept zitten, ken ik ook, die zich met hand en tand verzetten tegen den speaLdUivelmaar welk toezicht kan hij thuis oefenen, als hij op zijn kan toorkruk zit. Welke scènes heb ik niet hoonen vertellen van klerken, die on verwachts van hun bureel kwamen en hun woning tot een speelhol vonden gemetamorphoseerd INGEZONDEN Van Ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopte den inzender niet teruggegeven. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet aanspra kelijk. Mijnheer de Redacteur Zou U voor het onderstaande ook een plaatsje in uw veelgelezen blad hebben Woensdagavond werd het eerste avond-concert weer gegeven door den heer Krlens en zijn artisten. Zooals altijd was de muziek uitste kend, doch de orde slecht. Waarom toch, vraag ik mij af, is dit laatste in andere plaatsen, zoo als Den Haag en Arnhem wel het ge val Mijnheer de Redacteur. U, die ons zooveel weet te vertellen in Uw Rubriek,,Om Ons Heen", zou U niet zoo goed w'llen zijn, omboven- gemelden wantoestand daarin eens onder de aandacht te brengen van' bevoegde autoriteiten, dan zult U daarmede ten teerste verplichten Uw abonné K. Binnenland HOFBERICHTEN. Men meldt uit Apeldoorn H. M. de Koningin heeft de geheele week de Staatsstukken behandeld en bezoeken ontvangen. Zij is geheel wel. Zondag zal voor het Kon. Echtpaar en genoodigden in de Hofkapel voor ganger zijn professor Jon«er van de universiteit te Groningen, voorheen predikant te Heemstede. ZOU 'T WAAR ZIJN In de ..Tel." lezen wij Wij namen gisterochtend uit „De Avondpost" het bericht over, dat H. M. de Koningin Woensdiag weer voor 't eerst sedert enkele dagen deel nam aan liet diner met de Koninklijke Hof houding. De dagelijksche rijtoer, voeg de het blad er aan toe, blijft eohter 9ed.ert een viertal dagen achterwege. Het bericht eindigde: De lijfarts van H. M., dr. Roessingh, bracht dezer dagen weder een kort bezoek ten pa- leize ..het Loo". l>e ,,Amh. Ct." bovenstaand bertoht plaatsend, voegt daaraan toe ..Patrimonium" spreekt zeer beslist uit wat iedereen bij het lezen van dit bericht hoopt. Het blad zegt..Het is zoo. Onze geliefde Koningin heeft hope moeder te zullen worden. ,,De voorgenomen reis naar Duitsch land is opgegeven. H. M. blijft voor- loopig rustig op het Loo." We kunnen hieraan toevoegen, dat ook voor ons dit heugelijk feit al sinds een tiental dagen geen geheim meer was. Ten einde mogelijke onverkwik kelijke polemiek over een zoo belang rijk, maar eveneens zoo delicaat on derwerp te vermijden, hebben we het gelaten bij een voorzichtig gestelde mededeel mg in het avondblad van 5 Mei j.l. DE AMSTERDAMSCHE BEURS. Het N. v. N. meldt Ter beurze liep Donderdag zeer beslist het gerucht. dat assuradeu ren de premie, waarvoor de Beurs verzekerd is. met 2 per mille zou den verhoogen, wegens het veel ver meerderde brandgevaar, nu het aan vankelijk geheel van steen opge trokken gebouw, overal van houten bogen en stutten is voorzien. Wij dachten aan overdrijving toen men ons hei gerucht vertelde; doch nu wij de groote zaal van de koopmansbeurs hebben gezien, komt het gerucht ons volstrekt niet on waarschijnlijk voor. Het is een treurig schouwspel. Men ziel meer hout dan steen en het is een ware bouwval. waarin de kooplieden 's middags samen komen. Niet al dat hout is reeds nood'g het is sleohts uit voorzorg aange bracht. ten einde te voorkomen, dat deze of gene een steen op zijn hoofd krijgt. Maar te denken, dat dit nu een gebouw is, dat een zinnebeeld behoort te wezen van de soliditeit van Amsterdams handel, is niet hart verheffend. „Duur uw uur!" staat er onder de klok in den grooten toren. Zou dit rijmpje misschien moeten befeeke- uen, dat de bouwmeester al bij het bouwen besef er van heeft goh ad, dat het gebouw niet voor de eeuwigheid was bestemd? Dan heeft hij zeker ook met zijn „despereert niet" op den hoek bedoeld ons een riem on der het hart te steken, wat hem ech ter kwalijk gelukt is. want het is een wanhopige bezitting voor onze stad. zoo'n beursgebouw De Avondpost verneemt „van de best ingelichte zijde", dat Berlage voor de beurs als onderbouw een sluisfundeering had willen hebbenT wat 40.000 gekost zou hebben. Maar „dat was te Amsterdam nergens" en 't gebeurde niet. Men klaagt over de ventilatie in de beurs. Berlage had een inrichting als van de Frankfurter Opera gewild, wat 15.000 gekost zou hebben. Maar „een beurs is geen opera" en 't ge beurde niet. Dit alles hebben wed en kele „intiemen" in den Raad gewe ten. maar er is daar niet over ge sproken. MOOIE BRANCARD. Donderdagmorgen zagen we op den Leidschen weg te Utrecht een eenigs- zins vreemde vertooning. Een paar geniesoldaten reden onder geleide van een geheel gewapenden korporaal der infanterie een handwa gen. en op die wagen lag open en bloot een andere infanterist, die ze ker ongesteld was, anders vervoeren ze soldaten toch niet per handwagen. Is het nu wensc.helijk, dat een sol daat door de stad gereden wordt op dezelfde wijze als een nuchter kalf? (Stichtsche Crt.) VERKOOP VAN SCHEPEN. Bij de te Devonport gehouden ver koop van afgekeurde oorlogsschepen is de stalen torpedoboot „Salaman der" met een waterverplaatsing van 710 ton, naar Nederland verkocht voor 3200 pond sterling. Uit Londen wordt gemeld, dat de te Rotterdam verkochte bark „British Empire" ongeveer 2400 pd. st. heeft opgebracht. Het Vrijdag verkochte s.s. Bata vier I" zal eenige verbouwing onder gaan en van. electrisch licht worden voorzien. De verkoopprijs is 4200 pd. st. geweest. EEN REDACTEUR EN DE ZONS VERDUISTERING. Voor deai Centrale® Raad van Be roep tie Utrecht werd behandeld het hooger beroep van de Rijksverzeke ringsbank tegen de uitspraak van den Raad van Beroep te Dordrecht, waar bij met vernietiging eener beslissing van de Bank, het bestuur dier instel ling werd veroordeeld om voor zijn rekening te nemen die genees- en heel kundige behandeling van W. J. A. R„ journalist te Dordrecht, ter zake van een aan dezen overkomen ongeval. Dit ongeval bestond hierin, dat ge zegde R. als gesalarieerd redacteur in dienst van de Dordrcchtscho drukkerij en uitgevers maatschappij, door wel-i ke de „Dordtsche Courant" zoowel wordt gedrukt als uitgegeven, een verslag willende opmaken ten behoe ve van die courant van een zonsver duistering, eon flesch stuk sloeg, ten einde door een stuk glas de zon te kunnen waarnemen, met het gevolg, dat een scherf van die flesch zijn duim verwondde. Voor de behande ling werd vergoeding gevraagd. De Centrale Raad overwoog, dat den getroffene het ongeval is overkomen in het niet verzekeringsplichtige uit geversbedrijf, vernietigde de uitspraak en bevestigde de beslissing van de Bank, waarbij schadeloosstelling werd geweigerd. DIERKUNDE-LES. Aaai een dier II. B. Scholen te Am sterdam dierkunde-les. Als onderwerp voor den volgenden beer opgegeven „De Meikever". Volgende les het beest iin kwestie meebrengen Bezwaren bij enkelen. Een der leerlingen, uit Winterswijk afkomstig „Mijnheer, daar kan ik wel voor zorgen." Een briefkaartje naar Winterswijk, adres school C voor eenige meike vers. School C in 't geweer en gisteren konden, netjes ingepakt, niet minder dan een 400-tal meikevers naar Am sterdam worden verzonden. Daar zullen er nog wel enkele door 't leslokaal gaan torren Aldus verhaalt de „Winierswijkers Courant". HET ARBEIDSCONTRACT TE GRONINGEN. 't Heeft er allen schijn van, dat het 10-jarig looncontract, dat dezer dagen is opgemaakt tusschen de timmorpa- troons en -gezellen hier ter stelde niet zonder bloedvergieten het „burger recht" zal veiroveren. Zooals men weet, worden de werkplaatsen, waar des avonds nog na 6 uur gewerkt wordt, dioor de gezellen bezocht, om te trach ten de onwi'lLige werklieden en pa troons tot andere gedachten te bren gen. Zoo ook gisterenavond. Bij een werkplaats aan het Schuitendiep werd een werkman opgewacht, mét het doel te trachten hem te overreden, om des avonds niet na genoemden tijd te ar beiden. Gemakkelijk ging dat niet. Een relletje was het gevolg en de po litie zag zich genoodzaakt den troep uiteen te drijven. Hierbij werd van de blanke sabel gebruik gemaakt. Er rie ten enkele klappen, waarvan één moet neergekomen zijn voor de broek van. een Groninger raadslid („N. v. 't N.") VERDWAALDE HERTEN. Te Langezwaag (Fr.) zijn Donder dag twee herten komen aansnellen. Een daarvan werd gevangen en bij den veehouder Sijbenga in dJe schuur gebracht. Het andere verdween in Zuidelijke richting. Ook te Gendringen waren Dinsdag- twee herten in een bosch gezien. Vermoedelijk waren de beide dieren ontsnapt uit een in de nabijheid dJer Nederiaudsche grens gelegen her tenpark van den Vorst van Salm- Salm. DE IJSHEILIGEN". H. schrijft in de „Zutph. Ct.": Toen het na het zoo langdurig on- weder van Woensdag 9 Mei den vol genden dag zoozeer was afgekoeld (het verschil in temperatuur 's namid dags om twee uur bedroeg zelfs vijf- en-twintig graden), trok loet mijne aandacht, dat door meerderen nog steeds waarde wordt gehecht aan het volksgeloof betreffende de „IJsheili- gen", zelfs in die mate, dat men reeds naar aanleiding van de zoo aanzienlijke daling der temperatuur van den 9den op den löden, vermeen de voor de eerstvolgende dagen nachtvorst te mogen voorspellen. Zooals men weet. zoude volgens bedoeld volksgeloof, in den regel van dien llden tot den 13dlen Mei, St. Ma- mertus, St. Pancratius en St. Serva- tius (sommigen neanen er nog den 14den St. Bonifacius bij) betrekkelijk lage temperatuur voorkomen en zou den, de zoogenaamde „Usheiligen" bijna nooit voorbijgaan zonder be trekkelijk strenge nachtvorsten. Het gaat, dunkt mij, hiermede als met meer dei-gelijke overleveringen, zooals die omtrent den beweerden'n- vloed der maan op het weder, bijv. „Een Maandagsche maan, moet met regen en wind vergaan", of omtrent het verklikkertje bij de maan, dat binnenkort slecht weer zoude bren gen. Komt het wel eens uit, dan wordt het opgemerktzoo niet, dan wordt er niet op gelet. Zeer zeker komt ook van 11 tot 14 Mei, op een of meerdere dagen van dit tijdsverloop, wel eens opvallend lage temperatuur of nachtvorst voor, doch betrekkelijk niet meer dian op de vier voorafgaand!© of do vier daaropvol gende dagen. Waarom staan nu toch juist die dagen met zulk een bijzon der zwarte kool aangeteekend Dat nu echter zelfs ontwikkelde memschen, zooals dezer dagen mede uit berich ten in de bladen bleek, nog eenige waarde hechten aan die bepaalde da tums van 11 tot 14 Mei, verwondert mij ten zeerste. Wel komt ieder jaar in de voorjaarsmaanden, zelfs som tijds nog in Juni nachtvorst voor, doch er is geen aanleiding om aan te nemen, dat zulks juist vooral op d>e dagen te verwachten zonde zijn. Het spreekt van zelf, dat men bij de bloemkweekerij er rekening mede houdt, niet voor half Mei planten uit broeikassen of bakken in vollen grond buiten te zetten, het jaargetijde toch brengt mede, dat de kans op nacht vorst kleiner wordt, hoe meer men den langsten dag nadert. Men dient in ons zoo afwisselend klimaat daarvoor toch eenig tijdstip aan te nemen, daarge laten, dat er verleden jaar op den 23sten en 24sten Med nog nachtvorst van beteekenis voorkwam, die vrij- wat schade teweegbracht. Wat nu de temperatuur van 7 tot 18 Me' betreft, heb ik dienaangaande uit mijne waarnemingen alhier gedu rende de voorafgaande zeventien ja ren, met door hdt Kon. Ned. Meteoro logisch Instituut gecontroleerde ther mometers, meer gegevens afgeleid. Misschien dat zulks deze of gene nog zal overtuigen, die waarde hecht aan het volksgeloof betreffende „de IJshei- ligen". Het komt mij voor genoeg zaam te zijn, te meer daar ook ver dere vergelijkingen der verschillende verkregen gegevens dezelfde uitkomst geven, alleen te vermelden, hetgeen daarvan betrekking heeft op do maxi mum- en minimum-temperatuur der drie bedoelde tij dsverloope® De gemiddelde maximum tempera tuur voor het tijdsverloop van 7 tot 10 Mei over die zeventien jaren be draagt 61.2 graden Fahr„ voor dat der zoogenaamde IJskeiligen 61.2 graden, en voor dat van het daaropvolgende viertal dagen 63.1 graden. De gemid delde minimum temperatuur voo;- die drie tijdsverloopen 44.8, 46.0 en 47.0 graden. Men ziet hieruit dus reeds ge noegzaam, dat bedoeld volksgeloof al len grond mist. Ware het tegeuover- </>s telde het geval, dan moesten toch de voor „de IJsheiligen" gevonden waarden zeer zeker betrekkelijk lager zijn. De temperatuur van den llen Mei was dit jaar* 3.9 graden te laag, die van den 12e® 8.3, van den 13en 10.3 en van de® 14en 10.6 graden te hoog. Rechtszaken EEN NIET-GBLDIG „DOOD'-BRIEFJE. Het gerechtshof te Leeuwarden heeft Donderdag, in hooger beroep behandeld de reeds vroeger medege deelde zaak van den heer C. T„ arts te Delfzijl, beschuldigd van het afge ven van een attest van overlijden, zonder doodschouw te hebben ver richt. De rechtbank te Groningen heeft hem ontslagen van rechtsver volging de officier van justitie had 5 dagen gevangenisstraf geëischt e® ging in appèl. Er zijn vier getuigen in deze zaak gehoord. De advocaat-generaal achtte het ten laste gelegde wettig en overtui gend bewezen, al zijn er ook ver zachtende omstandigheden aan te voerenhij ©ischte schuldigverkla ring aan het opzettelijk vaischelijk opmaken en onderteekenen va® een verklaring om deze als echt e® on- vervolscht door anderen te doen ge bruiken, met veroordeeling tot 2 da gen gevangenisstraf. De verdediger, mr. H. Schaap, te Groningen, laakte zeer de anonieme aanklacht, bestreed, dat beklaagde 't opzet heeft gehad een frauduleuze verklaring af te geven, betwistte de wettigheid van het stuk en vorderde vrijspraak. Uitspraak 24 Mei a. s. STRAATROOF. Krachtens verwijzing van den Hoo gen Raad der Nederlanden hadden zich voor het gerechtshof te 's-Gra- venhage te verantwoorden H. D. R., koetsier, en E. C„ schoenmaker, bei den te Amsterdam woonachtig do eerste ondergaat thans oen vonnis in de strafgevangenis te Schevenin- gen, terwijl no. 2 preventief gevan gen zit. Beiden werde® door de rechtbank te Amsterdam tot 3 jaar gevangenisstraf veroordeeld, terwijl het Hof aldaar die straf verhoogde en ieder veroordeelde tot 5 jaar we gens straatroof. Zij zouden nl. teza men en in vereoniging op den Zee dijk te Amsterdam op ©en avond des vorigen jaars ee®e vrouw hebben beroofd van haar portemonnaie met ruim ƒ30 door haar bij de keel te grijpen en in den arm te bijten om zoodoende die portemonnaie machtig te worden, vervolgens haar op den grond te gooien en alstoen aan den haal zijn gegaan; toen de vrouw was opgestaan en hen achtervolgde, werd ze zoodanig geschopt, dat ze bewus teloos op den grond viel. Procureur-gemeraal mr. Reitsma vond de straf aan beide beklaagden wegens zoo ernstig feit opgelegd niet te hoog en vorderde voor ieder 5 jaar gevangenisstraf. Jhr. mr. G. W. H. van Swindere®, advocaat te 's-Gravenhage, die voor den eersten beklaagde als toege voegd raadsman optrad vroeg vrij spraak van d'e ten laste gelegde ver zwarende omstandigheid van de ge weldpleging en overigens eene lich tere straf, terwijl mr. J. H. van Laer, advocaat te Amsterdam, gedo micilieerd te Oegstgeest, die den tweeden beklaagde ook in vorige in- stantiën als advocaat ter zijde stond betwistte het mede-daderschap en pleitte overigens een lichtere straf. Uitspraak 29 dezer. ONBEVOEGD UITOEFENEN DER GENEESKUNDE. Vrijdag werd voor t kantongerecht te Nijmegen behandeld de zaak tegen R. H., wien ten laste was gelegd het beroep van geneeskundige te hebben uitgeoefend zonder daartoe bevoegd te zijn. Als getuigen weerden gehoord drie personen, die beklaagde hadden ge raadpleegd. Een hunner een politie agent verklaarde dat hij op last van den commissaris van politie beklaag de had getoond een gebrek aan twee zijner vingers ,dat beklaagde huid ziekte had genoemd en waarvoor hij zalf en pillen had gegeven, zonder dat om geneesmiddelen was gevraagd. Hij had voor zijn hulp 2.50 gevraagd. De ambtenaar van het O. M. wees er op, dat beklaagde reeds voor der gelijk fert veroordeeld was en na zijn vestiging aldaar papieren had ver spreid om reclame te maken. Overtre ding als deze worden zelden gecon stateerd, omdat de geholpenen dank baar zijn en zij die geen baat vonden, zich veelal schamen hulp van een onbevoegde te hebben ingeroepen. Van een politiedienaar was gebruik gemaakt om te onderzoeken of door beklaagde geneesmiddelen werden verkocht of geneeskundige raad en bijstand werden verleend. Hij achtte de geleverde feiten vol doende om te eonstateeren dat hier 't bedrijf van geneeskundige werd uitgeoefend en eischte voor beklaag de, ais recidivist, 2 maanden hech tenis. Mr. Phaff, verdediger, verwonder de het niet dat het O. M. hechtenis eischte, maar wèl, dat men een poli tieman gebruikte om den man te snap pen. Verdediger zag in provocatie een treurig middel. Wettelijk staat vast dat het verfioo- pen van geneesmiddelen geen straf baar feit is, docii wel het bereiden zonder bevoegdheid. Ook mag men volgens verdediger wel genees-, heel- en verloskundigen bijstand verieenen, zooals bij arrest van den H. R. is beslist, maar t ia verboden dit te doen als bedrijf. Daar over loopt hier de zaak en 't bewijs was naar mr.'s Phaffs opvatting niet geleverd dat hier een bedrijf werd uitgeoefend. Daartoe moet betaling gevraagd worden voor de behandeling en dat was hier niet geschied. De uit gelokte handelingen bewijzen niets voor 't uitoefenen van 't bedrijf. Pleiter vroeg vrijspraak. Uitspraak over 8 dagen. DIEFSTAL. De Rechtbank te Amsterdam, 5e Ka mer, veroordeelde: den 19-jarige® pakhuisknecht Jan van Egmond tot een jaar en 4 maanden en den 20 ja rigen metselaar Coenraad Regeling tot 9 maanden gevangenisstraf, we gens diefstal van twee rijwielen en een aantal metalen voorwerpen uit het destijds door den tandarts E. Stark bewoonde perceel Amsteldijk 77. De 22-jarige metselaar Anke Re- gei mg werd veroordeeld tot 6 maan den gevangenisstraf, ter zake van me deplichtigheid aan die® diefstal. Van Egmond kreeg dezelfde straf als hst O. M. had geëischt. Tegen Coenraad Regeling werd een jaar en tegen Aula Regeling 7 maanden gerequlreerd. BELEEDIGING EN MISHANDELING. De Amsterdamsche rechtbank deed uitspraak in de zaak van H. D. L. P„ die den heer Nijkerk, diamanthande laar te Amsterdam, een beleedigendea brief heeft geschreven; waarin o. a. voorkwam „je bent een gemeens vent en een laffe hond", en hem na het schrijven van dien brief met een stok in het gelaat heeft geslagen. Zes maande® gevangenisstraf mo gen voor P. dienen als bekoeling. ZWARE MISHANDELING. De rechtbank te Leeuwarden heeft Tjisse K„ oud 31 jaar, koopman te Dokkum, die al 10 malen veroordeeld is, en in de® nacht van 24 op 25 Maart j.l. ddn schipper G. Talen met een sclierp werktuig zoodanig heeft mis handeld. dat deze het gezichtsvermo gen van zijn linkeroog heeft verloren, voor mishandeling, zwaar lid tamelijk letsel ten gevolg© hebbende, veroor deeld tot 1 jaar gevangenisstra/. Land en Tuinbouw Men meldt uit Walcheren, dat de proef te Westkapelle en Aagtekerke genomen met de teelt va® bloembol len zoo goed geslaagd is, dat men voornemens is in het volgend set- zoen haar voort 'te zette® en uit te breiden. Letteren en Kunst DE NACHTWACHTZAAL. In den gevel van de nieuwe Nacbt- wachtzaal is thans het beeldhouw werk zichtbaar geworden, voorstellen de Rembrandt te midden van zijue leerlinge®. Binne® enkele dagen zui len op de benedempijlers de beelden van Rembrandt en Frans Hals, uit gevoerd door den heer A. Hesselink, te zie® zijn. Boven de pilasters komen vrijstaande figuren, verschillende kunstambachten voorstellend. KONINKLIJKE ORATORIUM- VEREENIGING. De Oratoriumvereeniging heeft een onderscheiding verworven, waaropzij zeer terecht trotsch mag wezen op verzoek van het bestuur heeft H. M. de Koningin haar toegestaan het pre dikaat „Koninklijk" bij haar naam te voegenzoodat we voortaan moe ten spreken van de Koninklijke Ora- toriumvereeniging. INT. PHOTOGRAPHJE- TEN l UON STELLIN G. Va® JuliOctober 1906 zal te Pa rijs eene groote internationale ten toonstelling van photographic em aanverwante vakken gehouden wor den, onder protectoraat van ét/u groot comité van ministers, hoog- waardigheidsbekleeders, geleerden, enz. Voor Nederland heeft zich hier een comité saamgesteld, bestaande uit de volgende heeren Ign. Blspinck, voorz. Maurits H. Binge* pennlngm,J R A Schou ten, secr. mr. J. H. Andries. R. P. van Assen, Adriaa® Boer, prof. P. v. d. Burg, prof. Ernst Cohen, P. J. Dekema, C. M. Dewald, prof. Gallée, W. F. C. Hoffmann. W. H. Idzerda, dr, Ed. Neuhauser, Joh. A. P. Ot- ten. dr. L. Th. ReicheT, A. J. Rühle von Lilienstern ter Meule®, luit.- gen. C. D. H. Schneider, A. H. Schram, dr. [W.. Vogelsang, prof. dr. J. K. A. Wertheim Salomonson De inschrijvingsbiljetten moeten uiterlijk 8 Juni aan het adres vaa het Ned. Comité, Spui 27—29, Kamer 9, Amsterdam, aangekomen zijn, terwijl de photo's uiterlijk 1 Jul'ge reed dienen te zijn. Het uitvoerige programma van de zen reuzenwedstrijd wordt op aan vrage gratis toegezonden. Kerk en School GEREF. KERK. In den ouderdom van 85 jaar is te Utrecht overleden ds. E. Breitsma, emeritus-predikant bij de Geref. kerken. Ds. Breitsma werd predikant ia 1845. In 1868 aanvaardde hij de Evan geliebediening to Assen, en i® 1878 te Donkerbroek. 17 Juni 1891 legde hij zijn ambt neder. ACADEMISCHE EXAMENS. UtrechtKerkel. voorber. ex. de heeren M. Prins en C. G. Wagenaar. Leiden. Bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap de heer G. G. van Buttingha Wichers. geb. te Brou wershaven. op Stellingen

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 2